Telegrafische Berichten. spoedige aanvulling der geleden verliezen acht hij den toestand op Bali en Lombok zeer onrustbarend. En hoe wel hij gelooftdat er tactische en militaire fouten be gaan zijn, zoo wil hij daarover thans niet uitweiden. De heer van Gennep, die minder pessimistisch ge stemd is als de heer Boolzegt den minister dank voor de oprechtheid, waarmede hij gezegd heeft vele der her vormingen van zijnen voorganger niet te kunnen aan vaarden. Eén ding betreurt hij echter in hooge mate nl. dat hij de denkbeelden van zijnen voorganger omtrent decentralisatie ook laat rusten. Gelukkig dat de weg nog open is gebleven om tot een vergelijk te komen. Hij be strijdt het gevoelen van den heer Bool, dat de minister uit de comptabiliteitswet de regeling der financiëele ver houding niet moest weglaten. Hij zet uiteen, waarom hij voor gematigd leenen ter uitvoering van buitengewone werken in Indië is en hoopt, dat de minister zijne ver hooging van tarieven nog een jaartje in portefeuille zal houden. Ten slotte zag hij gaarne overwogen, of er geen mid del is, om een juister overzicht te geven van den stand der producten, bijv. door het gemiddelde van de laatste jaren te nemen als het gemiddelde voor eerstvolgende jaren, in plaats van een vast aantal picols of een lagen vasten prijs aan te nemen. De heer D o n n e r is den minister dankbaar voor het door hem ingenomen standpunt tegenover de zending en het christendom in Indie. De heer M ackay acht den toestand der indische geldmiddelen niet zoo zorgelijk en brengt hulde aan het voorzichtig financieel beleid. Opheffing der dwangcul turen en bevordering der vrije culturen wordt door hem aanbevolen. Hij zegt den minister dank voor de toege zegde wjjziging der cemptabiliteitswet, afgescheiden van de regeling der financieole verhoudingen, gelooft niet, dat door bezuiniging veel vermindering van uitgaven zal zijn te verkrijgen en brengt ten slotte een woord van hulde aan de welwillende gezindheid van dezen minister tegen over de christelijke zending. De heer Pijnacker Hordjjkisin hooge mate teleurgesteld over het antwoord des ministers omtrent vele belangrijke vraagstukken, vooral in betrekking tot de hervorming van den Raad van Indie en de plaatselijke en gewestelijke Raden. Hij hoopt, dat deze minister nog een decentralisatie-ontwerp zal indienenal vreest hij daarvoorna 's ministers antwoord gelezen te hebben. Hij herinnert, dat de beer van Houten in 1892 ook voorstander van dencentralisatie was. Hij deelt het ge voelen, dat de koffiecultuur hervormd moet worden en wel van dwangcultuur in vrije cultuurwaar dit mogelijk is; evenzoo dat naar versterking der middelen moet worden omgezien. Niet door verhooging van belasting evenwel, maar door bezuiniging. Valt dit maal weinig over Atjeh te zeggen zooveel te meer over Lombok waar de toestand donker is en waar de militaire macht reeds tot 6 veldbataljons moest worden opgevoerd. De Westmoesson staat op het punt van in te treden of is reeds ingetreden en maakt het verder ageeren moeielijk. De verantwoordelijkheid voor deze expeditie nam de minister voor zijne rekening. Hij laat die thans rusten, evenals het militair beleid maar toch acht hij zich verplicht te zeggen, dat zijns inziens de expeditie werd ondernomen met onvoldoende terreinkennis, onvol doende kennis van den geest der bevolking en onvol doende voorbereid. Hij ziet de toekomst dan ook duister in. Zeker is versterking der militaire macht in Indië noodig, maar daarvan zal vermeerdering van lasten weer het gevolg zijn. Hoe rijmt de heer Van Vlijmen dit met de door hem verlangde bezuiniging Voor het uitzenden der expeditie reeds twee jaren geleden bestond naar zijne meening geen reden, want toen bestond er geen armoede en ellende onder de Sassaks en geen verzet tegen ons bestuur. De opvatting, dat de Baliërs toen nog°niet in die mate als thans van wapenen en munitie waren voor zien, berust op een misverstand. Van de voorgestelde be zuiniging op het kadaster mede door den heer Van Vlijmen aanbevolen, verwacht hij weinig heil en deze zou ook niet in het belang zijn van eene juiste kadastrale beschrijving. Daarna ving de heer C r e m e r zijne rede aan. Zich grootendeels aansluitende bij het betoog en den lof, door den beer van Gennep den minister toegebracht voor het losmaken der tariefwijziging van deze begrooting, ver klaarde hij zich overigens voor verhooging van rechten ter Sumatra's westkust, omdat zij gepaard zou gaan met afschaffing der uitvoerrechten op specerijen, die zeer na- deelig gewerkt en den handel ten doode gedoemd hebben. Daarna zette hij uiteen, waarom het inderdaad van groot belang was het prestige dor inlandsche hoofden die op Java het uitvoerend gezag zijn, hoog te houden. Voortzetting den '20. 's-Gravenbage20 November 1894. Tweede Hamer. Bij het voortgezet debat over de indische begrooting hebben de heeren Cremer en Rutgers hulde gebracht aan het indische leger en aan den opperbevelhebber voor hunne dapperheid en hun volhouden na het echec. De heer Borgesius achtte de eerste expeditie met onvoldoende kenuis aangevangen. De minister van koloniën antwoordde, dat men niet meer kon weten daar de ambtenaren niet werden toegelaten. Uit zijn antwoord blijktdat hij in een volgend jaarverslag het ontwerp betreffende de verhooging der indische tarieven zal beantwoorden. Morgen voortzetting. misschien beter we loopen nu althans minder gevaar elkander dood te schieten in dezen afscbuwelijken strijd. ader werd onlangs licht gewond en moet een week of drie te Wells blijven. Overigens thuis alles bij het oude; alleen kan Jervis niet best overweg met Sir Ralph Hopton. Van Shortell goede berichten. Isabella is nu getrouwd met dien onuitstaanbaren fat, Toby Blount, en Rosamond geheel van hare ziekte hersteld. Nu, vaarwel; vergeet niet, als jullie binnenkort de neder laag lijdt en gevaar loopt er het leven bij in te schieten dat er althans één royalist hemel en aarde zal bewe gen om je te beschermen tegen de gevolgen van dezen oorlog." Wordt vervolgd. De Hooge Raad heeft den 19 beslistdat artikel 47 der wet op de vermogensbelasting waarbij geheim houding voorgeschreven wordt, geene uitzondering toelaat ten behoeve van het gerechtelijk onderzoek in eenige strafzaak. De substituut-officier der arr. rechtbank te Gronin gen heeft bij het parket te Amsterdam tegen het blad de Telegraaf eene aanklacht ingediend wegens het inbreuk maken op het auteursrechtdoor de feestprogramma's der jongste lustrum-feesten te Groningen te hebben na gedrukt. In de op den 27 te houden algemeene vergadering der Noordhollandsche Vereeniging »het Witte Kruis'" zal het hoofdbestuur de beschikking over f 3000 vragen, om daarmede de pogingen te steunen van de heeren prof. dr. Forster en dr. de Ranitz ter bereiding van anti-toxine, het heiherum tegen diphtheritis. Voor het examon wiskunde lager onderwijs art. 65 slaagden de heeren J. Raadersma uit Wormcrveer en J. D. C. de Vries uit Oostzaan. Amsterdam. Den 17 is op de werf de Boot van den heer F. F. Groen in de Groote Wittenburgerstraat van stapel geloopen het voor rekening van den heer H. F. Groen van Waarder gebouwde stalen fregatschip Vondel. Deze plechtigheid had juist op den 17 plaats, den dagwaarop de dichter Vondel in 1587 geboren werd. Tijdens eene velddienstoefening van liet 7 regiment, alhier in garnizoen, aan de Hakkelaarsbrug bij Diemen, waarbij met losse patronen geschoten werd, heeft een korporaal een sergeant de pink van de rechterhand af geschoten. De sergeant had den korporaal nog met de hand een wenk gegeven om niet te schieten, maar het sein scheen niet begrepen te zijn. Haarlem. Den 17 is een geval van aziatische cholera voorgekomen bij eene 50jarige dienstbode en den 18 bij een kleermaker en aanspreker aan de Tuinstraat. Helder. Uit het verslag der raadszitting van den 14 blijkt, dat de heer Frowein, alvorens den bij art. 39 der gemeentewet voorgeschreven eed af te leggen, gezegd heeft, niet den schiju op zich te willen laden, alsof hij zou huichelen, waarom hij wenschte te verklaren, dat de gevorderde eed voor hem geen waarde heeft, doch bereid was den Voorzitter het formulier na te zeggen. Twee raadsleden, de heerou Korver en Spruit, verwilderden zich tijdens de eedsaflegging en verklaarden, na weder binnen te zijn gekomen, zulks gedaan te hebben, omdat zij niet wenschten aan te hooren eene verklaring, waar door de naam des Almachtigen werd beleedigd. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1895 werd de post toelage aan kerkbesturen voor vrije zitplaatsen aan officieren behouden met 9 tegen 5 stemmen. Texel. Te de Cocksdorp verliet eenige dagen geledenter uitoefening van het visschersbedrjjf het blazerschip T X 58, bevaren door Jan Bakker en zijne 3 zonen, waarvan de oudste gehuwd is, de haven. Trots alle mogelijke nasporingen is het tot heden niet gelukt iets omtrent hun lot te vernemen, zoodat men vermoedt dat allen ten gevolge van het stormachtige weder der laatste dagen op noodlottige wijze om het leven zijn gekomen. Dit vermoeden is bijna zekerheid geworden vermits de beurtman van Texel op Harlingen een wrak heeft zien drijven waarvan alleen de voorsteven boven den waterspiegel uitstak en waarop zich een gedeelte van de mast bevond. Op verschillende inlichtingen, per tele graaf ingewonnon van Harlingen, Vlieland en Terschei ling, kwamen slechts teleurstellende antwoorden. De deelneming is algemeen. Kolhorn. Den 18 had de reeds aangekondigde soirée plaats, welke uitmuntend geslaagd kan heeten. De opkomst was zeer bevredigend; den medewerkers mag een woord van lof niet worden onthouden daar het een avond was vol afwisseling en kunstgenot. De hoop van menigeen is, dat dezen winter meermalen op deze wjjze het nuttige aan het aangename zal worden verbonden; in velerlei gebrek zou hier zoodanig nog zijn te voorzien. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen avond. Enkele medewerkers aan het programma begrepen het vorige soirée-bericht van onzen correspondent, alsof het de be doeling was, dat ook zij behoorden te betalen. Voorde meesten wel overbodig, toch achten wrj het niet on dienstig te vermeldendat slechts werd bedoeld het noodzakelijke van het «Bal na" aan te toonen en wel omdat eenige medewerkers zich er in beginsel niet mede konden vereenigendat een bal (kermispret) aan een schoolfeest werd dienstbaar gemaakt. In plaats van kritiek was het dus eene gewenschte verontschuldiging het noodzakelijke van het bal met het oog op de finan- cieele zijde is bereids genoegzaam gebleken. - St'liagen. Den 18 gaf Schagers's zangvereeniging »Euterpe" haar eerste winter-concert, dat over het geheel den zeer talrijk opgekomen aanwezigen goed voldeed. Van de gezongen gemengde koren vielen vooral Psalm I van Sweelinck en drie oud-hollandsche volksliedjes in den smaak. Ook het drietal nummers, gegeven door de heeren A. Kooger van Alkmaar en J. Winkel van fechagen voor orgel en piano werd meermalen luide toegejuicht. Dat de heer A. Hille, van Amsterdam, als solist met het zingen der »Zes loverkens" van Nicolaï den avond tot een waren feestavond maaktebehoeft eigenlijk niet gezegd te worden. Wie den heer HJle meermalen heeft hooren zingen, weet, dat hem te hooren een groot genot is, ook al zingt de heer Hille zooals op den 18, niet met dien gloed, dien men van hem ge wend is. Het mannenkoor, dat tot slot werd gegeven Landerkennuug von Grieg met barriton-solo voor den heer C. Roggeveen, verwierf daverende toejuichingen. Het tweede gedeelte van dit nummer werd daarom nog eens gegeveu. Na afloop van het concert bleven velen nog een paar uurtjes in het lokaal gezellig bijeen. Koedijk. Zondagavond gaf het Fanfarecorps «Aurora' zijne eerste uitvoering in het winterseizoen, alleen toegankelijk voor kunstlievende leden met hunne geïntroduceerden en vreemdelingen, wat waarschijnlijk wordt gedaan om nog meer burgers als kunstlievend lid te doen toetreden. De verschillende nummers van het pro gramma werden, behoudens eene geringe feil zeer ver dienstelijk ten gefcoore gebracht, vooral de wals«Sancta Lucia" en de ouverture: «La dame de coeur" (Harten vrouw) werden zeer goed gespeeld. Een talrijk publiek vulde de zaal en toonde zijne tevredenheid door ook het bal alle eer aan te doen en eerst vrij laat in den nacht de rust van de legerstede op te zoeken. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot dijk graaf van den polder Katswoude de heer C. de Wit. Te Roermond zijn door eene daartoe benoemde commissie van de 120 onderzochte arbeiderswoningen 52 geheel ongeschikt bevonden terwijl er 20 nog geschikt kunnen worden gemaakt. De eigenaren zijn aangeschreven hieraan gevolg te geven ter voorkoming van onbewoon baarverklaring. De Keizer van Rusland heeft den 17 den buiten- gewonen nederlandschen gezant, luitenant-generaal graaf Dumonceau met zijnen adjudant jhr. van den Bosch ontvangen. Bedankt voor het beroep naar de evang. luth. ge meente te Groningen door ds. M. van Kleef te Leiden. Den 15 is een 17jarige schippersknecht van de bomschuit K. W. 38 te Katwijk thuis behoorende bij het afnemen van het seinvuur in zee gevallen en ver dronken. Toen hij opgehaald werd, was hij reeds dood. Egmond aan ïee. Aan de Prins Hendrik stichting is wederom een legaat vermaakt van f 10000 en door wijlen den heer W. F. Romer, onlangs te Gro ningen overleden een legaat van f 2000vrij van alle kosten. Er werden hier twee matrozen thuis gebrachtwelke ter haringvisscherij gevaren hadden op het vaartuig S.C. H. 161 «Watergeus'', schipper C. Lagas. In de jongste stormen kreeg het vaartuig een slag water, zoodat het eenige averij bekwamterwijl beide matrozen aan dek werden geslagen waardoor zij belangrijke kneuzin gen bekwamen. lfenshroek. Den 19 's morgens om vijf uren ontstond brand in de woning van C. B., bewoond door twee gezinnen, welke zoodanig in hevigheid toenam, dat in 2 uren tijds alles vernield was. Eene koe, eene geit, een varken en een weinig huisraad en kleederen is kun nen gered worden terwijl de bewoners ongedeerd ge bleven zijn van C. B. was alles tegen brandschade ver zekerd, maar van de medebewoonster, eene arme weduwe, niets, zoodat zij van alles beroofd is. Ouricarspel. De heer J. Vis, sedert 35 jaar diiecteur van de zangvereeniging Orpheus" alhier, heeft voor die betrekking bedankt. Tot zijn opvolger is be noemd de heer Dorsmanhoofd der school te Noord- scharwoude. Westgraftdijk. Den 18 hield de rederijkers kamer «Oefening volmaakt" alhier, hare eerste openbare vergadering in dit seizoen. Opgevoerd werden «Arthur of 16 jaar later", tooneelspel in 2 bedrijven uit het fransch vertaald door J. H. Bnrlage«de Militaire Willemsorde", dramatische schets in 1 bedrijf en «Niet gesjeesd", kluchtspel door E. Afman. Oosterblokker. Bij kon. besluit van den 17 is tot notaris benoemd de heer H. J. ten Zeldam, candidaat- notaris te Zaandijk. Oudorp. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer K. Hoogland, onderwijzer te St. Nicolaasga. armenhuizen. Er komen hier vele gevallen van kinkhoest voorzelfs onder volwassen personen 1 kind overleed reeds daaraan. Onder het rundvee in deze gemeente komt thans ook vrij algemeen de tongblaar voor, bij de meeste runderen echter in lichten graad. Dat was weer eens een aardige prettige avond in de kolfbaan van C. de Geus. 't Is waar, de stedeling, die aan meeraan hoogeraan fijner genot gewoon is zal zeggen «dat kunnen we ons zoo voorstellen op zoo'n dorper rijdt niet eens een tram ophoogstens een vrachtkardoor 4 magere honden getrokken dagelijks vis a versa." Ja het muziekgezelschap van Jan Kroon uit Alkmaar had het mogelijk, nou heel wat beter ge zien"; maar wij vonden het wat een aardigen avond zondag, den 18. Als «Varia" optreedt met hare krachten en gebreken, met haar goeden wil om het goed te doen, met haar ijverigen onyermoeiden directeurdan ver schijnen onder het gehoor van huisgenootvriend en kennis vrienden kennissen en familie om met elkaar eens uit te zijn. En wat er nu te zien en te hooren was vraagt ge «Bal na" Dat was dadelijk te zien aan tal van jon gelui vooral en later toen stnifde en schuifde en snuifde en wuifde al wat ronddraaide en stof zwaaide en stoelen wegmaaideen zwaaide en aaide en paaide maar de baan door een vroolijken kring en een lustigen vedel verfraaide. Doch aangenaam werd ons gehoor gestreeld door de vertolking van een 9 tal liederen waaronder «Avond koor", van Kreutzer «Jong Holland", van Schubert en erbonden voor altoos' als zeer goed geslaagd mogen genoemd worden; vooral het 3e couplet van «Avondkoor'' was schoon. Lieve solo's met pianobegeleiding en brom stemmen hoorden wij in «Vaarwel, lief thuis", van Haijs en «De moeder bij de wieg". De oude tijd werd krachtig en flink herdacht in een «Lied op het ontzet van Bergen op Zoom' en Het ond-hollandsche «Wilhelmus van Nassouwe". Aan haar naam getrouw, gaf «Varia" verscheidenheid door een goed van stapel geloopen blijspel «Klaveren Vrouw", waarin wij den onnoozelen Valentin bewonder den, maar niet minder door «Een praatje bij de pomp", door 2 gezusters zeer natuurlijk in plaatselijk dialect weergegeven en dan «Stoom", die dat nooit heeft ge hoord kome wanneer de onder dien titel voorgedragen en door piano begeleide coupletten weder worden gegeven; wij vroegen en bekwamen ze nogmaals en zongen het slotrefrein mes. Met «eeu komisch trio", door 2 leden met den directeur tot veler genot gegeven, eindigde het programma Eu nu eindigt ook dit bericht en het wordt tijd ook. De Alkmaarsche Courant mocht eens niet meer ruimte beschikbaar hebben en WurmeDhuizen zou besproken worden als ware het een dorp uit het kies district Helder, wat gelukkig niet zoo is. Dat de componist van het Grafgezang voor «Varia" nog geboren moge worden en wij wijden ons inmiddels aan een hymne ter harer eere. Hymne en Grafgezang zijn blijkens de nommers 1 en 6 van haar programma bij Varia" in goede handen. M Inkel. Den 18 des avonds is de woning van den landman P. Kossen afgebrand. De inboedel, waarvan weinig gered werdwas niet verzekerd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2