Buitenland. Nederland. Deze heer Krantz is een franschmanevenals zijne voor gangersde heeren Bérauger en Charles Levavassenr de post van kamer-fonrrier of grand-chef des cuisines is in het keizerlijk paleis een zeer belangrijk ambt, en levert een bepaald fortnin opn.l. ongeveer 175 4 200 duizend francs per jaar. Natuurlijk bevatten alle t.ijdings-zalen portretten van den overleden keizerde regeering zal een crediet vragen van 120 duizend franken ter bestrijding der kosten, welke Prankrijks deelname aan de begrafenis zal veroorzaken een buitengewoon gozantschap zal naar Rusland vertrekken en bestaan uit generaal Monton de BoisdefFre, admiraal Gervais, generaal Berruger, generaal de Sermetcontre-amiral Sallandronzo do la Mornaix kapitein Germinet enz. Het aantal kransen belooft bui tengewoon talrijk te worden en overal bestaat gelegen heid tot het offeren van eone kleinighoid voor het aan- koopen van kransen en souvenirs. 10 November. Alweer een dramaaltijd hetzelfde. Twee brave liedenman en vrouwde echtgenooten Broquetachteruitgegaan in zaken de man verklaard in staat van faillissementhebben hunne toevlucht ge nomen tot kolendamp en zijn te zamen gestorven. Treurig, treurig. Heden weder groote interpellatie in de Tweede Kamer; de heer Lavy socialistspreekt ongeveer 2 '/2 nnr over het hoofd der weozenschool te Cempuis, den heer Robin, door de regeering als zoodanig van zijn ambt ontzet. De zitting was zeer levendigde socialisten verweten den minister dat deze het met de clericalen hielddoch de minister de heer Legges verklaardedat de heer Robin niet op zijne plaats was als hoofd eener schooldat hij den kinderen stokslagen gaf, dat hij hun nooit sprak over hnnne plichten tegenover het vaderland, en eindelijk dat bij getuigschriften gaf van goed gedrag aan onder- wjjzersdie onzedelijke handelingen op de school hadden gepleegd. Geen wonder dat do motie van vertrouwen door bijna al de leden der Tweede Kamer den jongen minister werd toegestemd. 13 November. Welk een storm. Schoorsteenen dak pannen dakgoten luikenvenstersalles viel gisteren om en naast ons nederen velen ontvingen zelfs deze zware zaken op het hoofd arm of been. Het aantal ge kwetsten is dan ook haast ontelbaar. Bijna alle vlaggen, welke, halfstoks en met rouwfloers omgeven uitgestoken waren tot teeken van rouw over den dood van keizer Alexander IIIwerden geheel aan flarden gescheurd op de place Blanche viel een kermistent geheel inaan het spoorstation Montparnasse werden een duizendtal rniten stuk geslagenvele personen werden door den wind opgenomen en tegen do huizen of onder de hoeven van paarden geworpen. Ook in de omstreken ricbtte de storm groote schade aan boomen lantaarn- en telegraafpalen tegen den grond werpend vele treinen hadden langer of korter oponthoud en wie bij toeval wat hoog gelo geerd waskon dien nacht niet slapen uit vrees dat het dak zou wegwaaien. Gelukkig wordt hier vrij sterk gebouwdzoodat de woningen tegen weer en wind be stand zijn. Heden ontmoeten wij den geheelen dag de jonge lote- lingen die naar hunne regimenten vertrekken. Het zijn de jongelieden die slechts één jaar behoeven te dienen daaronder behooren de zoons van weduwen de oudsten nit een gezin van woezenbroeders van soldaten die nog bij het leger zijn studenten leerlingen der hoogere scholen seminaristen kunst-werklieden allen behooren tot de klasse 1893 en twee heeren trekken daarbij bij zonder de aandacht, n. 1. de schatrijke Max Lebandy bijgenaamd »le petit sucrier", die waarschijnlijk daarom nu onlangs zestig ponoys verkochteu dan de jonge af gevaardigde Mirman die ondanks zijn titel van député toch de uniform moet aantrekken. In dat opzicht is er in Frankrijk volkomen gelijkheid van wet een ieder moet soldaat wordendaardoor is het leger van een goed gehalte en eene groote reden van ontevredenheid wordt den minderen in stand ontnomen. 14 November. De wet op de falsificatiënhet ver- valschen van levensmiddelenis hier zeer streng dit neemt niet weg dat wij alle mogelijke vaste en natte voedsels gebruiken die inderdaad slechts den naam van boter, wijn, likeuren, koffie, thee, euz. enz. verdienen. Doch wat te denken van een slager die zijn kat slacht en poeslief verkoopt aan zjjn buurman zeggende dat hij een mooi jong lammetje voor hem heeft. Die buurman houder van een restaurantgeeft het lam aan den kok, doch deze laatste bemerkt spoedigdatzoo een kat gelijkt op een konijnze toch geene lamsbouten kan geven. De lekker toebereide schotel wordt dus naar het stads-laboratorinm gebracht en daar het bedrog ontdekt. De slager hoort zich veroordeelen tot acht dagen gevan genisstraf en 50 franken boeteen zijn knechtdie valschelijk getuigde, dat hij de poes voor eene kat en niet voor een lam verkocht hadwerd voor dit feit ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Streng doch rechtvaardigmaar het publiek hotwolk de zitting bij woonde heeft zich kostelijk met deze histories vermaakt. (Wordt voortgezet.) J. M. T. ERAAKRI.JK. Den 18 is de heer Francis Magnard, hoofdredacteur van de Figaro, in de ziekenverpleging te Neuilly, waar hij oenige dagen vroeger eene operatie had ondergaan, overleden. De machinist Desbord van de Noorder Spoorweg maatschappij die bij het ongeval te Appelly op 9 Sep tember 11. zich door moed en koelbloedigheid onderscheidde, waardoor verscheidene personen in het leven bleven is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. De president van den algomeenen raad der Seine stelde den 19 voorde zitting op te heffen wegens de begra fenis van keizer Alexander waartegen de socialistische meerderheid met kracht opkwam. Na eene rumoerige be spreking werd het voorstel met 42 tegen 15 stemmen verworpen. Kamer. De geheele zitting van don 20 was gewijd aan de interpellatie van den socialist Jules Guesde. over het vernietigen van een besluit van den gemeenteraad van Roubaix, welk besluit strokte tot het oprichten van een apotheek, waar de geneesmiddelen tegen den kosteuden prijs verkrijgbaar zouden zijn. Do interpellant hield een uitvoerig betoog over de eollectivistische theorieën, welke de minister-president onder de toejuichingon der omorder- heid bestreed. Guesde stelde een motie voor, waarin de regeering werd uitgenoodigd aan de gemeenten de grootste vrijheid te laten voor het invoeren van plaatselijke hervormingen. De republikein Deschanel bestreed Gnosdo en noemde het collectivisme eene mystificatie. De zitting was zeer rumoerig. Een voorstel van de socialisten om de kwestie den 21 verder te behandelen werd met 272 tegen 237 stemmen verworpen. Ton slotte werd met 315 tegen 204 stommen besloten, des avonds om 9 uur de beraadslaging voort te zetten. Te 9 n. 20 min. werd de zitting hervatslechts wei nig afgevaardigdon waren tegenwoordig. De socialist Vaillaut sprak over de eischon der werk lieden, maar er werd niet naar hem geluisterd. De oud-minister Gobletradicaal-socialist, zeide dat zijn partij niet meegaat mat de overdreven stellingen van het collectivisme. De abt Lemire verklaarde zich een voorstander van het collectief bezit, en verzocht der Kamer iets te doen in het belang der democratie. Bourgeois hield eene redevoering ten gunste van de concentration républicaiue. De beraadslaging werd daarop gesloten. De radicaal Bouge stelde een motie voor waarin de leerstellingen der collectivisten werden afgewezen. Deze motie werd door de regeeriug aanvaard en met 353 tegen 177 stemmen aangenomen. Te 12 n. 15 min. werd de zitting opgeheven. BEECJIE. Den 16 las de minister van binnenl. zaken in de Kamer de ministerieels verklaring voor bevattende een opsomming van dedoor de regeering in te dienen wetsontwerpen. Dadelijk werden wetsontwerpen ingediend op de rechts persoonlijkheid van beroepsvereenigingen tot reglemen teering van de uitgifte van beurswaarden, en tot wijziging van de successierechten van den overlevenden echtgenoot. Voorts zullen worden ingediend wetsontwerpen betrek kelijk do arbeidscontracten de verzekering tegen onge lukken bij den arbeid, de voorzorgskassen der mijnwerkers; ontwerpen om der gehuwde vrouw het sparen te verge makkelijken en tot wijziging der wet op de nijverheids- en arbeidsraden; een ontwerp betrekkelijk het kiesrecht voor den gemeenteraad en een tot wijziging van de organieke wet op het lager onderwijs. Ook zal een voorstel ingediend worden tot het verkrijgen eener meer billijke verdeeling van de militaire lasten. Een «office dn travail" is ingesteld aan het departement van landbouw, nijverheid eu openbare werken Dit »office" zal veel bijdragen tot ontwikkeling en volmaking van de arbeidsinspectie zijne taak zal zijn te verzamelen te rangschikken en openbaar te maken alle gegevens betreffende den arbeid, de verhoudiugen van kapitaal en arbeid, de werkstakingen en de werkloosheid. Eindelijk zal de regeering te hulp komen aan den landbouw en trachten het geheele economische raderwerk des lands te verbeteren. De betwiste verkiezing van van Aalst heeft in twee zit tingen op den 15 en 16 aanleiding gegeven tot eene heftige bespreking. Ten slotte is het voorstel der com missie van rapporteurs met zitten en opstaan (rechts tegen links) goedgekeurd. Er zal alzoo herstemming plaats hebben tnsschen de candidaten van Wambeke en Woeste eenerzjjds en den abt Daens en do Backer anderzijds. DITITSCHE AAB. De firma Krupp te Essen heeft voor f 48000 een logement met uitgestrekt park in het kanton Zurich aangekocht om te gebruiken als her stellingsoord voor haar personeel. Do erfgroothertog van Saksen-Weimar-Eiseuach, wiens moeder prinses Sophie dor Nederlanden is, geb. 16 Juli 1844 is den 20 des avonds te kwart voor twaalven te Weimar overleden. EAKEIiAlVD. Don 15 heeft do koningin afgevaar digden uit Swaziland ontvangen, die een smeekschrift overhandigden, waarin op Engeland's bescherming tegen over de Boeren aangedrongen werd. In het graafschap Forfarshire is tot lid van het Lager huis gekozen de unionist Ramsay met 5145 stemmen. Hij komt in de plaats van den Gladstoniaan Rigby die tot rechter benoemd is. De Gladstoniaan Robson had 4857 stemmen. OOSTENRIJK-HOA6AR1JE. Minister Wekorle verklaarde den 20 in antwoord op eene interpellatie in het hongaarsche Huis vau afgevaardigdendat hij over tuigd is, dat koning Frans Jozef de kerkolijk-staatkundige wetten zal bekrachtigen. Het oogenblik was echter nog niet gekomen om daartoe strekkende verzoeken of eischen tot den koning te richten want deze kent zijnen plicht en zal dien vervollen als hij het oogenblik gekomen acht. Kr§LAWU. De beroemde pianist Anton Rubiustein is te Peterhof aan eene beroerte overleden. Professor Sacharjin heeft in verschillende bladen een artikel geschreven over het verloop van de ziekte des keizors, waarin hij zich heeft gerechtvaardigd. Dit artikel heeft hot oordeel van het publiek, dat aanvankelijk niet te zijnen gunste was, geheel doen veranderen. O.a. word hem eene warme hulde door de studenten gebrachi bij het begin zijner lessen op den 16. In dat artikel wordt o.a. medegedeeld dat reeds in Augnstus 1893 bij den Keizer nierziekte was geconstateerd. SPANJE. Salvator de anarchist, is den 21 des morgeus om 5 uren ter dood gebracht. Hij weigerde geestelijken bijstand en riep leve de anarchie JAPAHI. Een japansch leger onder maarschalk Oyama is den 16 uit Kiuchow vertrokken in de richting van Port Arthur. Het trok in twee afdeelingen langs ver schillende wegon op. De japanners zullen voordat zij Port Arthur kunnen aanvallen de chineezen onderweg moeten verslaan. Een transportschip met 600 man infan terie en 500 koelies aan boord is op weg naar Taliimbaai verbrand. Alle opvarendenvier koelies uitgezonderd werden gered. Volgens oen bericht uit. Port Arthur had den 18 op twintig mijlen afstand vau die plaats een gevocht plaats, waarna de japanners naar Taliën wan terugtrokken. De chineezen verloren 100, de japanners 300 doodeu en ge wonden. De chiueezen maakten 10 gevangenen. VEREETVIWBE STATEST. De bokser Con Riordan is den 15 des avonds bij eene wisseling van vuistslagen met zijn medebokser Fitz Simmons te Syracuse ,^in "den staat Nieuw-York, zoo ernstig getroffen dat hij den 16 des ochtends overleed. Den 16 heeft J. Tromp, huisvrouw van den klee- ronmaker D. Rorije, te Enschede, bekend den brand ge sticht te hebben in het in den vorigen avond aldaar afgebrande blok huizen. De visschers to Terschelling, die in het voorjaar van 1894 do bemanning van de duitsche bark Detmar reddou hebben van den keizer van Duitschland f 250 belooning ontvangen. Te 's-Gravenhage zijn de orgeldraaiers voorzien geworden van een ovalen lederen plaat op de borst waarop het stadswapen en het nummerwaaronder zij ingeschreven zijn. De voor twee jaar gestichte stoomznivelfabriek te Ooslerzee (Friesland) welke met de machines f 45000 had gekost, is dezer dagen ten gevolge van faillissement verkocht voor f 12490. Den 18 des ochtends is te Nieuwendam de boeren hofstede van den heer B. van den Bos, als gevolg van het broeion van hooi, in brand geraakt en afgebrand. Het vee werd geredde tegenover het brandende perceel ge legen perceelen bleven met groote inspanning behouden door de te hulp geroepen brandweer van Amsterdam en Buiksloot. De Prov. Staten van Zuidholland hebben den 20 een renteloos voorschot van ten hoogste f 235.894 ver leend voor een stoomtramwegverbinding tusschen Rotter dam en de Hoeksche waard, afwijzend beschikt op het verzoek om subsidie voor het in 1895 te Dordrecht te houden Landhuishoud kundig congres en in beginsel be sloten, aan de gemeente Leidon een subsidie van 50 pet. te verleenen in de kosten van oprichting van een krank zinnigengesticht aldaar. De arr. rechtbank te Middelburg heeft den 20 J. K. van der Veer, redacteur-uitgever van het socialistisch weekblad de Toekomst, thans in gevangenschap te Goes, beklaagd van majesteitsschennis en beleediging van den burgemeester van Ieiseke, veroordeeld wegens laatstge noemd feit tot 7 dagen gevangenisstraf. De eisch was 2 maanden geweest. Ter zake van beleediging van de Koningin werd hij vrijgesproken. Den 20 is een reiziger, komende van Arnhem en be stemd voor Zaandam, bij Utrecht in den trein zoo ongesteld geworden dat hij daar moest uitstappen en zich naar het stedelijk ziekenhuis doen vervoeren. Den 21 des nachts is hij aldaar overleden. Te Wageningen is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer S. van Weideren baron Reugers, lib., met 226 st. tegen 146 st. op den heer van Lonkhuijzen (ant.-rev.) Bij kon. besluit van den 20 is benoemd tot burge meester van Wlerlngen de heer C. J. J. H. van Kempen met ingang van den 30. Amsterdam. Den 20 is door de genie alhier aan besteed a. het wijzigen en maken van aardwerken voor het fort beuoorden Purmerend, geraamd op f 25200. Van 18 inschrijvers was de heer J. v. Noordenne te Utrecht voor f 23,980 de laagste; b. het wijzigen en maken van aardwerken voor het fort aan den Winkel, geraamd op f 22800. Van 12 inschrijvers was de heer J. Poot te Amsterdam voor f 22563 de laagste. Den 20 des naehts omstreeks half één ging overal waar electrisch licht gebrand werd dat licht plotseling uit. Electra had het werk moeten staken, omdater brand ontstaan was in het perceel aan de Heerengracht, waar de heeren Groeneveld en van de Poll hnnne inrichting van electrische geleidingen gevestigd hebben. De isolee- ring van enkele geleidingen was reeds door de vlammen aangetast. De gemeenteraad heeft den 21 met 30 tegen 4 stem men afwijzend beschikt op het verzoek, om het sluitingsuur voor koffiehuizen vast te stellen op 2 uren des nachts. Bovcnkarspol. De man uenzang vereeniging »Oefe- ning en Uitspanning" gaf den 19 haar eerste concert in dit seizoen. Deze gunstig bekende vereeniging hand haafde haren goeden naam, terwijl een volle zaal met belangstelling de uitvoering volgde. Spanbroek. Den 16 werd eene vergadering ge houden der afdeeling West-Friesland van 't Witte Kruis. Besloten werd, dat een deskundige de beruchte ijskelders zou onderzoeken, ten einde ze in orde te doen breugen. Voorts werd tot de volgende vergadering een voorstel aangehouden, om te Spanbroek een regenbak met een inhoud van ougeveer 4000 emmers te stichten. 1893 toch deed 't gemis aan goed drinkwater hier duchtig gevoelen. Trots alle nuttige stichtingen telt echter de vereeniging slechts 98 leden, wat onbegrijpelijk weiuig is als men bedenkt, hoevele dorpen tot de afdeeling be hooren. De contributie (ad f 1,50 per jaar) kan toch niet afschrikkend werken. Eu al was dit dan nog het geval, dan moet men bedenken, welke hulpmiddelen men bij ziekte geheel kosteloos kan bekomen. Waarlijk het is te hopen dat de circulaire, die eerstdaags zal worden ver spreid, het ledental aanmerkelijk zal doen uitbreiden. De opmetingen voor den tramweg Wognuin-St-hagt-ii hebben een aanvang genomen en worden krachtig voort gezet. Opmeer. Den 18 gaf de rederijkerskamer »Oefe- uiug kweekt kennis" haar eerste uitvoering in dit seizoen en wel met; «Hoogmoed en jaloezie" en »De inkwar tiering bij Jaap Beijersch." Beide stukken voldeden het publiek zeer wel. Behagen. Den 19 vergaderde de afdeeling Schageu van »het Witte Kruis tot benoeming van een afgevaar digde voor de a.s. algemoene vergadering. Benoemd werd de heer S. Bermau burgemeester der gemeentewien een vrij mandaat werd gegeven. Adhesie werd betuigd aan het besluit van het hoofdbestuur om f 3000 nit te tiekken voor toepassing van het heilserum. Verder werden nog eenige ingekomen stukken en de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering besproken. Een lOtal leden woonden de vergadering bij. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6