Het Onreclit Gewroken No. 143. ^es en IVegentigste Jaargang 1894. V R IJ 1) A (1 39 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Uit Breda. Ukll WRSCIli: (101 RAM. Deze Courant wordt lliasdag-, l»©aderd*g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,S0; franco door het geheele rjjk J 1, De 3 nummers fO,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prf|» der gewone Advertentlëiu Per regel j tl,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer iHKDERlJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne verga dering van 27 dezer aan J. BRINKMAN alhier, op zijn verzoek, vergunning verleend hebben tot het oprichten van eene s m e d e r ij in het perceel aan het Klein Nieuw- land, wijk D No. 26. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Nov. 1894. De.Secretaris NUHOUT van der VEEN. DUlTSCHIi.AAE». Den 29, des ochtends te 5 uren, is in den ouderdom van ruim 70 jaren op Varzin over leden prinses Johanna von Bismarckgeboren von Putt- kammer. Zij was reeds lang ziekelijk voor een paar we ken was haar toestand bedenkelijk doch in de laatste dagen hadden zich gunstiger verschijnselen voorgedaan. De Keizer heeft wegens eene lichte verkoudheid zoo wel de reis naar Weimarter bijwoning van de begra fenis als zijn voorgenomen jacht in Silezië opgegeven. SfOORWEGEM. De verkiezingen voor het Storthing zijn afgeloopen. In het geheel zijn gekozen 59 leden van de linkerzjjde, tegen 55 leden van de rechterzijde en gematigden. Tot beden tolde het Storthing 64 radicalen tegen 50 conservatieven en gematigden. OOSTfcRVRIJK.-HO!VCiAIlI.IE. De hongaarsche minister-president Wekerle is den 25 tweemalen door den Keizer te Weenen in gehoor ontvangen en den 26 nogmaals ontboden. Bij die bezoeken schijnt de minister de bekrachtiging te hebben ontvangen der wetten tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk enz. en dat het ministerie iu zijn geheeltot na afdoening der hongaarsche begrooting zal aanblijven daarna zal het vermoedelijk gewijzigd worden daar de ministers van binnenlaudsche zaken en justitie, door hun antwoord op de interpellatie betrofiende Frans Kossuth, des Keizers misnoegen opgewekt schijnen te hebben. tT.AI.lfc}. Het dorp Gaibanella, nabij Ferrara, werd door vijftien roovers overvallen, waarvan twaalf de dorps straat bezetten, terwijl de drie andere een tabakswinkel binnentraden en geld eischten. Een oud-gendarme en ver scheidene andere personen, die toevallig in den winkel waren, drongen er bij den winkelier op aan, niet aan den eisch toe te geven. Onmiddellijk kwamen alle roovers voor den dag, waarna een gevecht met messen on dolken volgde, terwijl de winkelier en zijn bediende uit een bovenraam op de roovers vuurden. Een der ingezetenen haalde de de klok over, waarop de inwoners toeschoten en een ge vecht tusschen hen en de roovers plaats vond, waarbij ieder der partijen één doode bekwam en verscheidene ^gewonden telde. CHINA. Bij keizerlijk besluit is Lihung-Chang van ■verschillende zijner eereposten en waardigheden ontheven. .Alleen blijft hij den post van Onder-Koning behouden. VAN EUSA lil ALIi. Vertaald door Guillette. 57) Op dit oogenblik zag men Christopher Bennett terug komen hij verontschuldigde zich dat hij hen had laten wachten, bood zijn schoonzuster den arm aan, en bracht haar in het koor, waar, in tegenwoordigheid van Faith, Arthur Denham, en Charlotte Wells, Joscelyn en Cle mency elkaar trouw zwoeren en liefde tot in eeuwigheid. Door het groote venster aau de oostzijde, met zijn mooie geschilderde glazen, scheen het zomerzonnetje vroolijk naar binneu, en verspreidde warmte en licht iu de harten van hen die uit het vredig kerkgebouw iu de rumoerige stad terugkeerden. »Sla nog eeD laatsten blik op den toren," zeide Chris topher Bennett; «want do Gouverneur heeft bevel gegeven hem met wolzakken te bedekken." En nog voor den avond was heel het bovenste gedeelte van den toren beschermd: men had bericht dat twee dui zend man paardevolk van Bristol waren opgerukt tot op tien mijlen van Gloucester. Hot beleg had een aanvang genomen. Tegen den middag verliet Whichcote hen, hij wilde, nu het nog mogeljjk was, naar zijn vrouw terugkeeren. De jonggetrouwden, wier trouwdag zoo vreemd begonnen was, waren dns alleen. Niemand had lust in feestvieren zij, die niet door de heerschende paniek waren aange stoken, moesten de zwakkeren moed inspreken. Het tweetal zat in het salon, misschieu te inniger ge- lakkig nu zoovele govaren hon bedreigden, en sterk om de donkere toekomst tegen te gaan. Hun krachten waren IV. Het behoeft geen betoog dat de krijgsgebeurtenissen op Lombok met de grootste aandacht gevolgd worden door allendie tot de Koninklijke Militaire Academie in betrekking staan of gestaan hebben. Voor de officléreu waaronder er zijn die in het verre Oosten daden bedreven waarvoor de Militaire Willemsorde prijkt op hunne borst is het meêleven met hunne kameraden eene zaak die van ze f spreekt. De cadets, vooral die van oudore studiejaren, kennen zoo menig jong officierdie eenmaal met hen op Kila- cadmon deelgenoot was van lief en leed. En bovendien is van tientallen huuuer Iudië niet het oord waar ook zij wenschen nit te munten in krijgsmansdeugd en te behalen den roem van een deugdeljjk krijger? De Militaire Willemsorde, dat schitterend ridderkruis, welks glans véél hooger en intenser is dan van welke orde ookniet afhankelijk van gunstgeen product van protectiegeen voorwerp voor welks verkrijging klein zielige vleierij en kruiperij eene voorwaarde ismaar dat verdiend moet worden, met het zwaard in de vuist, de borst geboden als schijf aau de kogels en klewang slagen van den vijand de Militaire Willemsorde is dat niet het glanspunt hunner droomenhet lichtend middenpunthet doelwit van hun streven En waar andersdan in Indië lacht hun die toe Waar anders dan onder de verzengende zon der tropen, iu het land dat «zich slingert om den evenaar als een gordel van smaragd"? Toen zij dan ookdie cadottenvan eone oefening terugkwamen op j 1. Woensdag, en de Markt passeerden, waar ter gelegenheid der blijde tijding van de verovering van Tjakra Negara de stafmuziek van het 6e regiment infanterie eenige nummers ten beste gaf en de vlaggen wapperden allerwegen zwol hun de borstschitterden hunne oogen dachten zij met welgevallen aan den dag, waarop nog eenmaal die muziek zou klinken te hunner eer waarop die vlaggen zouden worden uitgestoken om een even roemrijk feit te vieren waaraan zij hnn aan deel zouden hebben. Zeker cadets flinke jongensdie tijd komt misschien eenmaal ook voor u Leeft voert in die verheffende gedachte Maar Ik voorzie kranige geestdriftvolle jongelieden dat er óók een tijd komt, waarin gij uzelven afvraagt, of uw zwaard eerlijk wordt geheven Of gij recht hebt trotsch te zijn op de overwinningen die gij hielpt be vechten. Uwe vroegere kameraden, daar ginds, op Lombok, bevechten een vorsteen Radjadie schandelijk huis hield onder zijne bevolking, haar telde voorniets, haar knevelde en plunderde en vermoordde, en die de inboor lingen des lands mishandelden zonder reden. Die Radja en wie hem uit vrije beweging hielpen dienden getuchtigd. Zij dienden getuchtigd door ons zelfs al hadden wij feitelijk geen recht ons te bemoeien verdubbeld. Niets kon hen dien dag beangstigen zij koes terden hnn nienw geluk als kinderen, slechts in het tegenwoordige levend. Wat bekommerden zij zich om ko ningen en Parlementen Wat was hun een beleg, een overgave Op dit oogenblik bestond er voor hen niets dan dat zalig gevoel van eenheid, door geen strijd van bniten te verstoren. Een poos later bracht Charlotte Joscelyn's bouillon binnen, en het trof Clemency dat zij, in plaats van ter eere van hun huwelijksdag in haar beste kleeren te zijn, haar eenvoudigste plunje droeg. «Wel," antwoordde Charlotte, toen hare jonge meesteres hare verwondering te kennen gaf, «ik hoor dat men hnlp noodig heeft bij de wallen, en zooals Mr. Whichcote vandaag nog gezegd heeft: wij moeten elkander helpen in do wereld dus ga ik er heen." Een paar minuten later zagen zij haar met een spade onder den arm het huis uitgaan. Toen zeide Clemency, het hoofd tegen den schouder van haren man geleund «Joscelyn, één ding moet je mij beloven «Wat een plechtige inleiding! Ik wil je alles beloven op eene uitzondering na,'' lachte JoscelyD. «En dat is «Ik zou de stad niet aau haar lot kunnen overlaten, zoolang ik een been heb om op te staan, of een arm om een geweer te hanteeren." «Dat weet ik," zei Clemency. «Ik wil alleen dat je mij toestaat mee te helpen. Ik zou Charlotte graag dadelijk volgen." «Laat ons dan beiden gaan," en Joscelyn vloog overeind. «O neen! jij niet riep Clemency. «Waarom niet? Moet ik, als de zelfzuchtige gast in de gelijkenis, zeggen: «Ik heb een vronw getrouwd en kan niet komen?" «Maar je bent nog niet sterk genoeg!" «Niet sterk genoeg Zeg dat nog eens En haar op den arm nemende, droeg hij haar de kamer rond. «Joscelyn, foei, zet mij gauw neer riep zij lachend. «Verbeeld je, als de oude mevrouw Benuett binnenkwam, ze zou denkon dat wij ons verstand verloren haddeu met de binnenlaudsche aangelegenheden op Lombok. Eu zekerna den nacht van 25/26 Augustus was de oorlog tegen Lombok's Radja en zijne Balineezen een krijg die werd gebillijkt door de rede. Wie daarbij vielen of gewond wordenzij deden hun nen plichtzooals zij hun plicht gedaan zouden hebben, al ware de oorlog in het licht der rede en der recht vaardigheid niet te billijken geweest. De krijgsman óók de officier kent slechts 't bevel. Hij gehoorzaamt. Maar dat beveloorzaak van zijne opoffering is gevolg van eene politiekdie hij doorgrondt en kent in de meeste gevallen. Dit weten dit doorgronden bepaalt de mate der geest driftwaarmeö hij trekt ten strijde. Zoo wenscht b.v. geen ontwikkeld hollandsch officier een veroveringsoorlog, maar pal staat hij tot den dood toe ter verdediging. Militair is hij goed uitstekend militair maar geen bloeddorstig verdrukkergeen militairist meestal en zeker geen bewonderaar van Wallenstein's of Tilly's benden. En daarom heeft hem leed gedaan wat geschied is in de 'Jweede Kamer der Staten-Generaaltoen van vele leden applaus volgde op de mededeeling dat zóóveel en zóóveol kilogrammen goud en zilver waren gevonden. Dat deed hem aan dat griefde hem Daarvoor vocht hij nietdaarvoor lieten zoo velen zijner kameraden niet hun jeugdig leven werden zoovelen niet verminkt en verwond. Dat applaus had hij niet verwacht. Wat hij dan wèl verwacht had Een stem die er op aandrong dat de Staat de taak zou overnemen van het Nationaal fonds ter ondersteuning van do nagelaten betrekkingen van in Indië gesneuvelde militairen en daardoor een practisch bewijs zou hebben gegeven dat men eerde in den krijger wat deze wenscht dat in hem wordt geëerd. Doch dit zou gold hebben gekost. En wat hij méér verwachtte Dat de regeering ziende op Segov den generaalde gelegenheid tot vorming van officieren in Indië weer opende. Eu nóg meerals vader van den soldaat Dat de regeering niet langer de gepensioDneerden be neden den rang van officier met tweeërlei maten meet, al naar gelang zij gepensionneerd werden vóór of na den 15 Mei 1877. Eindelijk Dat in deze vlaag van legerwaardeering de enkele oud-strijders van 1830-31 zullen worden onttrokken aan de zoiyen der publieke liefdadigheid en ondersteund zul len worden dour den Staatdie daarmee een plicht ver vult, al is 't wat laat. Maar 't Kamerlid dat met zulke voorstellen komt, wordt niet outvangen met applaus. 't Applaus is woggelogd voor buitberichten Shame Eu o, daar zie ik den Gouverneur en Mr. John Corbet bij de kerk." «Het toezicht houdend bij het bedekken van deu toren," zei Joscelyn. «Laat ons even een praatje met hom maken." EJuard Massey was oen knap man in den bloei van het leven zijn niet groote gestalte, lang, bruin, krullend haar en puntige baard, zijn arendsneus, groote oogen en iets in de uitdrukking van zijn gezicht dat geen vertrouwen inboezemdededen hem op den koning gelijken. Mr. Corbet, zijn huiskapelaan, maakte hem op het jonge paar opmerkzaam. Massey begroette hen vriendelijk en wenschte hen hartelijk geluk. «Het is eene verkwikking tusschen onze sombere burgers een paar vroolijke gezichten te zien Gij moest eens eene wandeling door do straten doen en het volk een beetje moed inspreken." Clemency lachte en zeide, op haar spade wijzende «wij gaan helpen met de fortificaties." Massey keek van haar edel, van gelnk stralend gelaat naar Joscelyn's mannelijke gestalte Er was iets in deze twee dat zijn beter ik deed ontwakon, en een schok gaf aan het egoïsme, dat zijn vele goede hoedanigheden ont sierde, en hem voor het oogenblik althans een waar patriot maakte De belangelooze toewijding van dit jonge echt paar, zoowel als de invloed van Puriteinen gelijk alder man Pury en diens zoon John Dorbet, brachten een go- wichtigen omkeer in den Gouverneur teweeg, en hij be sloot niet op verzoek van den koning, ontrouw te plegen aan de bevolking van Gloucester. Zoo had Charlotte Wells, de dienstbode, door haar nobele handelwijze, op een gewichtig keerpunt, een wending ge geven aan de engelscho geschiedenis, (hetgeen in de macht ligt van iederen man of iedere vrouw,) door getrouw te zijn in het kleine, door zich te verheffen boven kleiiA geestig eigenbelang en den strijd zijns volks mede te leven. Zij vonden haar druk aan het werk, met eenige anderen die zij had meegetroond op hare wandeling door de stad, maar zij sloeg de handen in de lucht van verbazing bij de onverwachte verschijning van het jonge echtpaar. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1