Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 2 DECEMBER. Onbestelbare Brieven, PARIJSCHE BRIEYEN. Nederland. Ingezonden stukken. Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. NO. 144. Eerste blad. AIKIIAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,NO; franco door 'net geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderljjke nummers 3 ets. rr|]s der gewone Advertentlën Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. verzonden gedurende de le helft van November 1894 Wed. J. ten Siethofif Amsterdam W. v. Deun Cz., Zand voort. Heerhugowaard; W. van Slooten Koedijk. Schoorldain: A. SmidtP. Otsen geb. Bakker, Amsterdam. Briefkaart: iqej. B. Lind, Rotterdam. Buitenland: v. d. Burg, Brussel; H. Maller, Keulen. XXXIII. Parijs '28 November 1894. 21 November. Eeno gaping van bijna een geheele week in mijn dagboek, dat moest eigenlijk niet voorkomen, doch de dagen volgden op elkander en geleken op elkander, geheel in tegenstelling met het fransche spreekwoord »les jours se snivent et ne se ressemblent pas". Doch de dag van gisteren bracht weder eene groote verandering in de eentonigheid van het dagelijksch leven, toen woon den wij de begrafenis bij van Francis Magnard, van .Mijnheer" Magnard, zooals Sévórine het nitdrnkt, om duidelijk aan te toonen dat Francis Magnard een .bour geois" was, een man die nog behoorde tot den ouden, deftigen burgerstand, eerlijk en rechtschapen, die met gezond verstand voor zijne meening uitkwam, en zijne eigene populariteit en het fortuin van zijn blad .Le Figaro" niet zocht in het vleien der mindere klasse. En dat Francis Magnard geëerd was, bewees de groote toe loop van al zijne vrienden en vereerders, de kerk Notre Dame de Lorette was te klein om die allen te bevatten. De lijkwagen verdween als het ware ouder de bloemen en kransen, bovendien volgde nog een ander rijtuig met kransen beladen, en een talrijke menigte vergezelde het Ijjk naar het kerkhof van Passy. Bij de graftombe werd het woord gevoerd door Jules Claretie, directeur van het Théatro francais, Hervé, in naam dor parijsche Jour nalisten, door Francois Coppée, door Hébrard, directeur van het avondblad »Le Temps'*. Moeten wij spreken over de dubbele zitting der Tweede Kamer. De leden zullen wel slaap hebben gekregen, want de avondzitting liep eerst om kwart over twaalf uur af. Dat is volstrekt niet een parijsch uur voor bejaarde lieden, in dit opzicht verschilt het parijsche familieleven ten zeerste met dat in hollandsche groote steden. Bebalve wanneer men naar den schouwburg gaat, of wel wanneer men bepaald .noctambnle" is, gaat men te Parijs zeer vroeg te bed, men dineert tegen zeven of acht nar, en komt er geen bezoek, dan ligt de geheele familie tegen tien nur te ruste. Men werkt hier veelal zoo laat, en het diner woidt daardoor ook laat, dat van gezellige avondjes niet veel komt. Bezoekers die tot elf uur bij a blijven, zallen zich excusoeren dat zij n beletten naar bed te gaan. Dit heeft alweer het voordeel, dat hij die gaarne rnstig 's avonds nog wat werkt, daarbij niet licht gestoord wordt. Doch om op de Tweede Kamer terng te komen, daar kwam voor de eerste maal het .Collec tivisme" ter sprake. Het kader van deze brieven laat mij niet wel toe het collectivisme als maatschappelijke stelling te bespreken, doch het woord duidt reeds aan, dat de voorstanders er van weuscheu, dat alles aan iedereen zal toebehooren. Om hiertoe te komen willen zij al vast dat de staat of do gemeente handelaar of fabrikant van alles worde, zoo wilde de stad Roubaix, waar de gemeenteraad zeer socialistisch is, eene stadsapotheek oprichten, waar de medicamenten zonden geleverd worden aan het publiek tegen den inkoopsprijs. De regeering zag in dit besluit van genoemden gemeenteraad eene inbreuk op de alge- meene vrijheid, met recht uitgaande van de stelling, dat eene stadsapotheek weldra zou worden gevolgd door stads- bakkerijen, vleeschhonwerijen, winkels en fabrieken, en op die wijze de rustige burgers natuurlijk niet langer den kost zouden verdienen, zoo staat of gemeente hnn de concurrentie aandeed. De regeering vernietigde dns het besluit door den gemeenteraad van Roubaix genomen, en het gevolg was eene lange vrij woelige zitting in de Tweede Kamer. Het is hier een goed land voor artisten. Wie weet hoevele van onze noovdhollandsche jonge dames een for- taiu in stem of keel hebben, zonder het zeiven te weten. Zij streelen het gehoor harer stadgenooten, worden enkele malen per jaar door hare vrienden en bewonderaars in kleinen kring toegejuicht, hnwen, worden goede huismoeders en hare plaats als artiste wordt door een even eeu voudigejon gere zuster of vriendin ingenomen. Misschien zijn deze dames er niet ongelukkiger om, toch zouden enkelen, zoo zij wisten welk fortuin er misschien in haar orgaan schuilter eens een bezoek naar Parijs aau wagen. Deze gedachte overviel mij bij de lezing van een proceswaarin de talentvolle actrice Félicia Mallet eene hoofdrol speelt. Deze dame verdiende in het Casino de Paris de fabel achtige som van 15 duizend francs per maand en boven dien had zij in het theater eene loge met salon en het recht daar bezoeken te ontvangen. Is het wel te verwon deren dat bij zulke hooge salarissen der artisten sommige directenren fout gaan, wanneer eens een saison tegenloopt? 22 November. Buiten Parijs te wonen is zeer aange naam men heeft in de omstreken aardige woningen met tuinen en zonder parijsche concierges. Doch de medaille heeft een .revers", eene keerzijdehet kan er soms vrij gevaarlijk zijn. De politiegewoonlijk vertegenwoordigd door eenige veldwachtersmaakt wel eene wandeling door de kleine dorpen doch ze dient meer tot aanhouding van boosdoeners dan tot het beletten van misdrijven. Dit ondervond de schatrijke heer Dalifoldie eene villa be zit te Nogent sar Maine en in zijn eigen buitentje de onaangename ontmoeting had van vijf bandietendie gewapend hom zijn geld afvraagden. De heer Dalifol wist hen met een zoet lijntje de deur uit te krijgen en be loofde 509 francs deu volgenden dag te betalenwaartoe een der dieven rendez-vous nam op het plein van de Bastille te Parijs, vlak bij het spoorstation van Vincennes. De dief kwam ook werkelijk op de afgesproken plaats doch de van zijn schrik bekomen rijke heer liet hem op staanden voet aanhouden. Eigenlijk zou men dus steeds eon wapon op zak moeten hebben doch daaraan denkt men gewoonlijk wanneer het te laat is. 25 November. Sedert eenige dagen spreekt men van niets anders als van .Chantages." Welk hollandsch woord zon de beteekenis van .Chantages" met juistheid kannen weergeven De handeling door dit woord uitgedrukt is in ieder geval eene zeer lagehet is erger dan de misdaad zelve. Men zegt ook .faire chauter", iemand laten zingen, dansen betalen op dit laatste komt het neer. Aan deze handelwijze hebben zich hier twoe journalisten schuldig gemaaktde een Edonard Portalis genaamd directeur van het dagblad »le XlXe Siècle", is voortvluchtig, de ander de Clercq geheeten is aangehouden. Portalis en de Clercq hadden do gewoonte pers nen en sociëteiten op heftige wijze in hun blad aan te vallen, en die aanvallen voort te zetten totdat de in zijn eer aangetaste persoon of directenr van een .cerele" de redeu kwam vragen van deze wijze van handelen. Dan ging men onderhandelen en het stilzwijgen van het blad werd dnur betaald. Doch »tant va la cruche a 1' eau etc." op 14 September schreeuwdeu de .Camelots" eene extra-uitgave van bet beruchte blad, juist onder de vensters van den .Cerele de l'Escrimo"; deze straatventers ontvingen de nummers gratis en bovendien nog vier francs per dag van Portalis. Doch zoo velen betaald hadden om die schandalen te doen eindi gen, niet alzoo de heerlsidor Bloch,directeur van don .Cerele de l'Escrime", deze had atijd beweerd dat het dom was zulke lieden te betalen, hrj stelde dus eene aanklacht bij de rechtbank in, en het gevolg is bekend, de bandiet Portalis op de vlucht, en de Clercq achter slot (Wordt voortgezet.) J. M. T. Slaatsbegreotlng 1895. Door den heer Pyttorsen is op hoofdstuk V (bin- nenl. zaken) voorgesteld een amendement om art. 83 .kosten ter bestrijding van besmettelijke ziekte onder het vee", te verminderen met 30000. Het doel van dit voorstel is de Kamer te doen uit spreken, dat men wenscht te brekon met het tegenwoordige stelsel van beperking van de mond- en klanwzeerziekte onder het vee en het wenschelijk acht het doorzieken van het vee niet tegen te honden. Tot heemraad van den polder Eginoiidermccr is herkozen de heer C. Swaan en tot secretaris-penning meester de heer J. M. de Sonnaville. Spanbroek. Tot voorzitter van den polder de Kaag werd herkozen de heer C. Klaverterwijl tot hoofdingeland word gekozen in plaats van den heer C. Bootsde heer T. Vriesman. Wognum. In den nacht van den 26 op den 27 is uit de weide van den landbouwer J. B. eene koe ontvieomd. SchtTmerhorn. Door het breken vau de loop plank geraakte in den nacht van den 30 de zoon van een schipper die bezig was met het lossen van eiken palen voor de trambruggen alhier, in de Ringvaart. Door spoedige hulp werd hij bijtijds gered. Egmondhlnncn. De collecte voor Lombok heeft f 18,47) en voor de oud-strijders van 1830'31 f 6,17 opgebracht. De „Korkwij ven" met St. NTIeolaan. Mijnheer de redacteur. Zie zoo. De koekwijven (vorgeef mij lezeressen die uit drukking, maar dat is de algemeene, tevens sterk teeke- nende naam) de ventsters (alias venters) met .Spikkelaas en taij-taij" dan Ze zijn in hare woningen weergekeerd en wij hebben onzen on willigen kooplnst bot gevierd door te zamen te doen wat zjj aan elk onzer voorste len .koop nou me trommel maar leeg", 't Waren heerlijke dagen de kinderen drukten hnnne neuzen plat tegen de glazen en met moeder de vronw riepen ze in één adem, maar och, op zoo'n anderen toon »al weer een koekwijf'! Ai weer een koekwijfZoude er niets anders op te vin don zijn om aan die arme weduwen of moeders van groote gezinnen een goede Sint Nicolaas te verschaffen, niets beters dan van eeu paar dozijn dier koopvrouwtjes voor 25, 50 a 60 cents aan artikelen te koopen, die men alleen neemt omdat ze aangeboden worden Zoude eeue vereoniging (noem haar b.v. Sint Nicolaas-vereeniging) die aan elk dier koopvrouwen een half dozijn galden (of wilt ge meer) voor haar Sint Nicolaas gaf op voorwaarde dat zij niet met koek ventte, niet beter werken Zon het velen moeders of dochters niet aangenamer wezen, vrij in het koopen vau Sint Nicolaas-artikelen te zijn, dan min stens 2 a 3 weken lang telkens van den stoel of nit de bezigheden geroepen te worden, om .Spikkolaas van 3 »om een dubbeltje of 4 voor een kwartje te koopen, of .groote taaien vrijers en vrijsters van een schelling het stnk"? Zou het ook voor die vrouwen zeiven om meer dan één redeu niet beter zijn? En kon daaraan niet geschikt .een Sint Nicolaas" voor arme kinderen worden verbon den? Want helaas! het is een feit, dat bij velen, waar de ooievaar dikwijls komt, Sinterklaas zelden versohijnt. Een en ander in overweging n U dankend voor de plaatsruimte X. De .Wereldkroniek" van zondag, den 2, bevat een artikel over de Cadettenschool met afbeelding. Den 1 is aan do Universiteit te Amsterdam be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de hoer Ouslav de Vries, geb. te Amsterdam, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem, tot voor korten tijd leeraar aan de Cadettenschool alhier, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: .Bijdrage tot de kennis der lange golven." Het was zaterdag, den 1, voor den secretaris dezer gemeente, den heer J. \~ulioul van der Veen, een blijde dag. Ondubbelzinnige bljjken van waardeering vielen hom in grooten getale ten deel en menigvuldig waren de gelnkwonschen, die zoowel van nit de stad als vau daar buiten hem toestroomden. Zelden waren zeker die bewijzen vau belangstelling beter geplaatst dan hier, waar de jubilaris wijzen mag op een buitengewoon wel besteed leven, gedurende vijf en twintig jaren, in dienst dezer gemeente. Zoo groot kunuen de eischen niet zijn, aau zijne werk kracht gesteld of hij weet er aan te voldoen. Bij de vele belangrijke zaken in de laatstverloopen jaren bin nen deze gemeente tot stand gekomen was zijne onver moeide toewijding meermalen van de grootste waarde. Op het gewono uur ter gemeente-secretarie ko mende vond hij achter zijne gewone plaatszijne kamer versierd met eene verzameling bloemen en planten, in het midden waarvan, op een sierlijk voetstuk, het ge- scheuk stond van eeu 15tal gemeente-ambtenaren: eeu zeer fraai bronzen beeld .Gloria", gegoten naar eeD ter jongste wereldtentoonstelling te Parijs bekroond kunstwerk. Do deelnemers aau dit kostbare geschenk waren be halve het personeel der secretarie, de architect, de direc tenr der Gasfabriek, die der Reiniging, die der Ambachts school, de commissaris van politie, de opzichter van den stadshout en de plantsoenen die over do gemeente werken do ontvangerde inspectenr-titnlair van po litie, benevens de beide boden. De heer D. Poll, de gemeente-ontvanger, sprak, namens de gevers, den jubilaris op zeer hartelijke wijze toe. In de loop van den morgen schonken hem de officieren en leeraren d r Cadettenschool een fraai geteekend por tret der Koningin, in sierlijke lijst en werd hem het eere-lidmaatschap van de rederijkerskamer .Bilderdijk" aangeboden. Van den burgemeester, ontving hij een gouden potloodpen. Te half drie had eene buitengewone raadszitting plaats, waarin de voorzitter, de heer A. Maclaine Pont, door de aanbieding van een stoffelijk blijk van 's raads belangstelling in dezen dag getuigenis gaf. In hoogst vleiende en waar- deerende woorden herdacht hij in welke mate de heer Nu- bout van der Veen de gemeente aan zich had verplicht, hij dankte hem uit naam van den raad voor hetgeen hij in dit opzicht had gedaan en bleef de belangen der gemeente hem voortdurend aanbevelen. A 1 k in a a r. 29 Nov. Door den Notaris P. A. DE GELDER a/d Stompentorcn, Schermeer. 1. Winkelhuis en erf, Heiligland, C 18. Str. J. Mnijs q.q. f 2300, Niet verhoogd. 2. Pakhuis en erf, aldaar, C 11. Str. G Bossert 805, Verhoogd door W. Knit met 100, 3. Winkelhuis en erf, aldaar, C 30. Str. G. Bossert 860, 4. Pakhuis en erf, aldaar, C 29. Str. G. Bossert 665, 3 en 4 niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1