Een Hypotheekbank No. 144. Tweede blad, Zes en Negentigste Jaargang 1894. Z O N 1» A G 2 DECEMBER. LANDBOUWERS. FEUILLETON. Buitenland. Nederland. i. AI OIIARSCHE COURANT Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs pei maanden voor Alkmaar ƒ0,80; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel <1,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 VOOR Terecht werd herhaaldelijk aangetoond, welk groot ge vaar het voortbestaan van een eigengeërfden boerenstand loopt, door de toeneming van hypothecaire leeningen. Echter heeft men, evenals in den handel, bij het land bouwbedrijf, crediet noodig. Richt men de boerderij op grootere schaal in, dan is dit moestal een voordeel. De kosten van een groot bedrijf zijn in evenredigheid minder dan die van een klein bedrijf. Wanneer een landman zich vestigt, koopt hij derhalve allicht voor eene grootere waarde aan onroerende goederen, dan zijne middelen bedragen. Hij leent het te kort onder hypothecair verband, om dat dit goedkooper en gemakkelijker te verkrijgen is, dan crediet onder borgtocht, tegen accept of obligatie. Volgen eenige ongunstige jaren elkaar op, dan kan het niet anders of do schuldenlast neemt toe. De geleden schade is echter in veel gevallen onher stelbaar. De spaarpenningen werden in den goeden tijd verteerd. En dikwijls ziet men, dat degeen, die met een aardig kapitaal begon, bij zijn overlijden, financieele verplich tingen nalaat, die voor zijne erfgenamen hoogst bezwarend zijn. Het onroerend goed, dat gedurende een reeks van jaren met zorg bewerkt werd, moet worden verkocht. Het goed komt dan in handen van iemand, die eene veilige beleg ging zoekt, en die meestal zelf het landbouwbedrijf niet uitoefent. Zoodoende vermeerderde den laatsten tijd het ge al huurboeren, terwijl het getal eigenaars, dio zelf hun land gebruiken, voortdurend afneemt. Ieder, wien het belang van onzen nijveren boerenstand (het krachtigste element eener natie) ter harte gaat, zal erkennen "dat deze loop van zaken ongezond is en zoo mogelijk, horstel behoeft. Hoeveel beter zou het zijn, wanneer het regel was, dat bij het overlijden aan vrouw en kinderen het onroerend goed onbezwaard werd nagelaten Vrage, hoe kan naar de bereiking van dit doel worden gestreefd. Gelijk wij trachtten aan te toonen, zou de oprichting van een hypotheekbank voor landbouwers, gesteund door Hypothecaire inschrijvingen in Nederland Uit.December 1873 555.757.000. 1893 1162.968.000. VAN EDNA LY4LL. Vertaald door Gun,lette. 58) »Maar, meneer,'' riep zij verwijtend, »en zooeven zat u zoo gezellig samen in het salon »'t Is de schuld van de bouillon, Charlotte; die heeft den vaderlandslieveuden geest in mij versterkt Neen, neen, u is nog niet sterk genoeg voor zulk ruw werk," zeide Charlotte, het hoofd schuddende, »en op uw trouwdag althans, mag u wel eens vrijaf nemen." Integendeel, hoe beter de dag, hoe beter de daad,1' zeide Joscelyn, een spade opnemende. »Wij verlangden beiden een begin te maken met elkander in nood en gevaar bij te staan, zoooals wij dezen morgen beloofd hebben. Hoe kunnen wij het praktischer doen dan door meê to werken aan de versterkingen Hij hield allen in eene vroolijke stemming door zijn aanstekelijk goed humeur, en Clemency zag met plezier hare zuster Paitb hartelijk lachen toen zij haar 's avonds de beschrijving gaf van het tooneel. Ik begrijp nu," zeide zij, »wat Sir William Walb r bedoelde met Joscelyn's invloed op de soldaten Hij heeft wel bijzondeien slag om de anderen op te wekken en moeielijk werk licht te doen schijnen." •Ik won dat we hem bij Mrs. Bennett hadden gehad," zei Faith, geeuwende. »'t Is wezenlijk nog zoo kwaad niet te trouwen met een man wiens familie hem ver loochend heeft. Men is ten minste het onaangename van een schoonmoeder bespaard." een krachtig lichaam, als bijv. de Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwar tier, een der middelen zijn, waardoor herstel beproefd kon worden. Hoeveel moet, bij den tegen woordigen geldkoers iemand, wiens goed bezwaard is tot 2/3 van de waarde, jaarlijks opbrengen, om, onverschillig wanneer hij komt te sterven, zijn eigendom zonder schuld na te laten Hij, die 36 jaar oud is 6'/a °/0 Per jaar van zÜn schuld. Bij 30jarigen ouderdom 6 °/0 Bij 20 50/0 enz- alles met inbegrip van rente natuurlijk. Met andere woorden, wij stellen, dat iemand oud 25 jaar een hypothecaire schuld heeft groot 10.000 dan moet hij 574 per jaar met inbegrip van rente jaarlijks op sparen, om aan vrouw en kinderen, het goed, vrij van schuld na te laten, onverschillig wanneer hij sterft. Naar het ons voorkomt, moet een bank worden opge richt, die op deze wijze geld leent. Allicht denkt men, »moet er nu alweer een nieuwe hy potheekbank bijkomen", zijn er nog geen banken genoeg Het verschil echter tusscheu deze bank, en hare zuster instellingen is, dat deze zusters steeds bedacht zijn op winstbejag. Zeer* terecht. Daarvoor zijn zij in het leven geroepen. Daarvoor werd het kapitaal bijeengebracht. Wij denken ons echter eene hypotheekbank, wier kleine aau- deelen in Noord-Holland geplaatst worden en wier doel niet mag zijn het winnen van hooge dividenden, nog het verdienen van hooge salarissen defroiementen of beloo- ningeu voor bestuurders. Niet op de belangen der aandeelhouders of commis sarissen zal in de eerste plaats gelet worden, maar op die der crediettrekkendeu. Oud-landbouwers, gelijk er te Alk maar zoo velen zijn, die hier oen welverdiende rust ge nieten, maar nog tijd overhebben, zullen de bestuurders zijn. Met hun kennis van landprijzeu, plaatselijke bekendheid, zal het voor hen niet moeielijk vallen, om zelf de taxatie te verrichten, om zelf de credietwaardigheid van den aan vrager te beoordeelen. Zij zullen van hun menschenkennis gebruik maken, raadgoven aan, en overwegen of het jonge paar, dat een bedrijf beginnen wil, in staat zal zijn om bijv. vijf pro cent van de te leenen som jaarlijks op te brengeu, ook als het wat tegenloopt. De taxatie moet gratis geschieden de kosten der acte van hypotheek moeten een minimum bedragen. En dit is mogelijk, indien de aanvrager zich van geen tusscheu- personen bedient, maar zich met de bestuurders onmid dellijk in aanraking stellen kan. Ook de acte van hypo theek zal anders luiden dan tegenwoordig. Het zij vergund in een volgend artikel dit nader too te lichten. Zoo zou je niet spreken als je wist hoe Joscelyn zich de onhartelijkheid van zijne moeder aantrekt, of hoeveel mooite het mij kost haar niet te haten als ik hoor hoe hardvochtig zij tegen hem geweest is," hernam Clemency wier voorhoofd zich rimpelde bij de herinnering aan eenige woorden welke Joscelyn zich in zijne ziekte over Lady Hey worth had laten ontvallen. O foei, nu ben ik de schuld van dat ernstige gezicht op je trouwdag 1" en Faith stond op en gaf haar een kus. Vergeet maar gauw wat ik gezegd heb. Ik ben wat uit mijn humeur en suf door die lange middagkerk, ik bon aan die eigenaardige gebruiken van de Puriteinen nog niet gewend, ze zijn zoo anders als bij ons. Jouw man schijnt van dien aard dat zulke kleinigheden geen indruk op hem maken. Ik vroeg hem laatst wat hij beter vond onder het gebed te knielen, of te blijven staan hij zei: dat hij er goed noch kwaad in vond, 't was enkol oen quaestie van smaak, en dat, als hot hart eerbiedig ge stemd is, het er niet op aan komt,, of men de knieën buigt, al dan niet." Toch zou hij bij de godsdienstoefening alles liefst zoo eenvoudig mogelijk doen zijn," hernam Clemency. »Het buigen van de knie, terkens als de naam van den Zalig- maker genoemd wordt, wat de aartsbisschop voor schreef stuitte hem zeer tegen de borst; hij heeft mij eens gezegd, dat hij heteeno hulde vond Gode onwaardig, en het er veel op geleek alsof God de keizer van China was, die de menschen gaarne ziet knielen. Hij zegtieder moet zich laten leiden door zijn eigen gevoel van hetgeen recht is, hij wil een zeer ruime toepassing der gewe tensvrijheid, en eerbied voor ieders opinio." Faith dacht een oogenblik ernstig na eer zij hernam Nu, ik ben blij dat er nog zoovele eenvoudige en gematigde Puriteinen zijn als grootvader en Jos maar het verlios van iemand als Mr. Hampden zal ons wel nimmer vergoed worden. Hij, de eenige die het vador- DI:IT.8C'HIjA\D. De Bondsraad heeft het wets ontwerp tot bestrijding van de Umsturz-partij aange nomen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung wijdt de volgende woorden aan wijlen prinses Bismarck Het geheele Dnitsche volk lijdt oprecht mede met den grijzen Staatsman en medestichter van het dnitsche Rijk die door zoo zwaren slag getroffen wordt. Het is bekend welk een groot aandeel zijn vrouw had in het leven van den prins en welk een ideale steun en gezel lin zij voor hem was. Daarom komt haar de volle schat ting toe van nationalen dank voor hetgeen prins Bismarck in zijn langdnrig leven heeft gewrocht, die, al bespeurde het de buitenwerold nietin allerlei opzichten onder haren invloed stond. Haar naam zal altijd prijken onder de edelsten der dnitsche vrouwen." Den 28 was de lucht te Berlijn tot 12 uren des middags zoo dicht bowolktdat overal in de huizen en op de kantoren kunstlicht moest worden aangestoken. Ook de trams waren van avondlicht voorzien. FRANKRIJK. Hamer. Den 27 heeft do heer Mélinede groote voorstander van beschermende rechten, bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling dor rechten op stijfsel en glucose viermalen eene kleine nederlaag geleden. PORTIJtEAli. De Kamerzittingen van den 27 en 28 waren zoo rumoerig naar aanleiding van eene aan de orde gestelde reglementskwestiedat de Kamer den 29 gesloten is. Ófficiëel wordt aangekondigd dat de Kamer weder bijeengeroepen zal wordenwanneer de Koning het geschiktst oordeelt. SPANJE. Bij kon. besluit zijn de openbare terecht stellingen afgeschaft. Aan ter dood veroordeelden wordt voortaan het vonnis binnen de muren der gevangenis voltrokken. ZIIID-AMER1HA. De opstandelingen in Peru zijn door de regeeringstroepen verslagen bij Seminario. Tweede Hamer. Den 29 werden met algomeene stemmen, zonder beraad slaging, aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van hoofdstuk VI en hoofdstuk IV der Staatsbegrootiug voor 1893 de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provin ciale belastingen voor 1895het wetsontwerp tot ver eeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Char- lois, dat tot verandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Overschie en tusschen Rotterdam en IJsel- monde; het wetsontwerp tot verhooging der begrooting vau het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van do meinen over 1893 en dat tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor weduwen en woezen van burgerlijko ambtenaren over het jaar 1895. Den 30 werd de algomeene beraadslaging over de StaatsbfgrcoUng voor 1895 voortgezet. De heer Vermeulen zotte uitvoerig uiteen, bij de bespreking land had kunnen redden, is dood, en de trinmf van den koning schijnt nabij." Alles schijnt iu de war te loopen," bracht Clemency hier tegen in, »maar God regeert. Hoe kau de poging van dien bniteulandschen neef van den koning, om het geld te stelen door het Parlement aan het leger gezon den, wat de aanleiding is goweest van Mr Hampden's dood, God's plannen hebben verijdeld De dood van zoo iemand moest in ons een verdnbbeldeu ijver wekken om de vrijheden, waarvoor hij zijn leven gegeven heeft, te handhaven, en ons vervullen van haat tegen het despotisme." Hun gesprek werd afgebroken door de komst van alder man Pury, die het jonggehuwde paar kwam geluk wenschen. Ik hoor dat gij ons een goed voorbeeld gogeven en reeds medegewerkt hebt aan de versterkingen van de stad," zeide hij vriendelijk. »Maar wat zie ik? Dit over blijfsel van vroegere symbolen en dwaze uiterlijke praal is niet in mijn geest." Bedoelt u mijn trouwring?" riep Clemency, terwijl zij haren ring van don vinger n im en met welgevallen naar de letters keek. »Geloof mij, Sir, ik hecht er vol strek geen bijgeloovige gedachten aan. Wij beschouwen zulk een ring als een ,onteeken om getrouwden van on- getrouwden te onderscueiden. Joscelyn zelf draagt er ook een hij vindt het voor mannen van evenveel gewicht als voor de vrouwen »'t Is een overblijfsel van den ouden tijd?' mompelde alderman Pury, het hoofd schuddende. Toch hebben onze ringen niets te traaeu met den ouden tijd," hernam Clemency, met een vriendelijken glimlach. »Kijk, er staat in gegrilt: Strijdt voor de Goede Zaak"deze woorden Sir, de laatste welke Mr. Hampden tot mijn man gesproken heeft, zijn ons zeer heilig." De oude Puritein bukte zich en kuste haar de hand, zeggende

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5