Het Onreciit Gewroken Eerste Boek der M acta been. No. 145. Zes en XVegentigste Of aar gang. 1894. WOENSDAG 5 DECEMBER. VERMIST s een Bankbiljet van 100 gulden F A 697. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. £9) UMItARSlllF couramt. Deze Courant wordt Dlastfag-, Daaderdag- en ZaterdagaTflad uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,S0; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. l*rt|s «Ier gewone Ad verten flens Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. De COMMISSARIS VAN POLITIE te ALKMAAR verzoekt beleefd bij aanbieding aanhouding en onmid dellijk bericht. De Commissaris van Politie voornoemd P. G. C. J. FUNDTER. XXV. De afloop »der werkstaking onder de bakkersge zellen is onzen lezers nituarlijk bekend. Nadat Am sterdam eenige aren vanwege de broodeloosheid in rep en roer is geweest, hebben de stakers hun zin gekregen en zijn zij weder aan het werk getogen. Algemeen werd erkend, dat de loonen in het bakkersvak, in aanmerking genomen den langdnrigen diensttijd, te laag waren, zoodat de patroons, al hadden zij zich willen verzetten, ten slotte toch zonden hebben moeten toegeven. Er was echter nog een geldiger reden voor de patroons om de eischen hanner gezellen in te willigen. Door de felle concurrentie was de prijs van het brood zoo laag mogelijk geworden en nu bood zich een geschikte gele genheid aan om dien te verhoogen. De mannen, die elkan der anders door hnn wedijver bet leven zuar genoeg maakten, kwamen thans broederlijk bijeen en besloten eendrachtig om door opslag van het brood de financieele gevolgen van de strike op het publiek te verhalen. Die eenstemmigheid deed reeds dadelijk vermoeden, dat de bakkers heel goed wisten wat zij deden. De groote massa, die gewoonlijk niet veel verder denkt dan haar neus lang is, juichte triomfantelijk, dat ook nu weder door aaneensluiting de victorie was behaald de bak kers lieten haar juichen en lachten zelf om het hardst in hnn vuistje. Jammer voor hen, dat de berekening, die zij voor zichzelf maakten, ook door anderen werd gedaan en gepubliceerd. Wat bleek daaruit? Dat de be weging niet voor de gezellen alleen voordeel had opge leverd, ma&r dat zelfs de patroons het meest daarvan profiteerden, wijl de verhoogde broodprijs meer in hun kas bracht dan daaruit behoefde te worden genomen voor het vermeerderde loon. Toen was Holland in lastDe minder bedeelde klassen, die verreweg het meeste brood gebroiken, zouden der halve in hoofdzaak moeten opbrengen, wat men had ge meend van den patroon te znlleu halen 1 En deze zou zich verrijken met het geld, uit armoedige woningen saamgebracht en daar zoo noode te missen Is het won der, dat de jammerklachten in koor werden aangeheven Werkliedenvereenigingen zonnen op middelen om van de sloot, waarin zij waren geraakt, weder op den wal te komen men hoorde allerwege van protest-meetings mompelen en zelfs toog een deputatie uit een 25-tal werkliedenverenigingen, deel uitmakend van Werkmans VAN EIM1A 1.1% 1,1,. Vertaald door Guillette. NEGEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUJL .Deze, toen zij het leger zagen, dat tegen hen over stond, zeiden tot Judas: hoe kannen wij, zoo gering in aantalden strijd wagen tegen deze groote menigte, te meer daar wij vermoeid zijn, en heden nog geen spijs genuttigd hebben Maar Judas zeide: „liet gebeurt licht, dat vekn door weinigen overmeesterd worden, en bij den God des hemels maakt het geen onderscheid^ te redden door velen of door weinigen. ant wiet van de talrijkheid der legermacht hangt de overwinning af in den krijg, maar uit ,den hemd Is de beslissing." «•College Green. Gloucester, 15 Augustus 1642. Lieve Mrs, Ursula Ofschoon er vooreerst niet veel kans is een brief te kunnen verzenden begin ik vast u te schrijven opdat, als de gelegenheid zich voordoetik iets gereed hebben zalook verlang ik n alles wat er in den laatsten tijd gebeurd is te vertellen U hebt nit mijne brieven aan grootvader en aan Hester gehoord dat ons huwelijk den oden gesloten is ik kom daar dns niet op terng maar geef u liever een verslag van hetgeen er sedert gebeurd is. «Wij zijn zeer nanw ingesloten, toch is dit niet zoo erg als de onzekerheid en spanning die er aan voorafgingen^ toenzooals de royalisten lachend zeiden het eene zaak was van: belangen, naar den burgemeester om diens tosschenkomst in te roepen waarbij zij ten antwoord kregen, dat de heer Meinesz eigenlijk niets kou doen maar toch nog een remedietje in petto had, waarover hij zich echter voorloopig niet kon uitlaten. De patroons stoorden zich aanvankelijk aan die beweging niet veelalleen een en kele fabriek, die er bovenop wilde komen, behield de gewone broodprijzen en de socialistische Volksbakkerij zag zich wel verplicht om faire bonne mine a raanvais jeu eu het brood even goedkoop als voor eonige weken te verkoopen. Op den duur konden echter de patroons in dit lijdelijk toezien niet volharden. De volkstoon tegenover hen werd zoo vijandig, dat men in een openbare vei'gadering durfde zeggen, dat de bakkers zich volstrekt niet hadden te verwonderen als zij op een goeden morgen eens al hnn ruiten vonden ingeslagen. Daar kwam nog iets anders bij. De meer gegoede klassen hadden in het begin de enkele centen voor het duurdere brood over het algemeen vrij gewillig betaald vanwege het leedvermaak, waarmee zij ueerblikten op bot gewriemel tusschen de bakkers gezellen en de arbeidende klasse, dio om hunnentwille moest bloedon. Hun egoïstischo gedachtongang was, dat daaruit de les zou worden getrokken, dat met een werk staking nog niet alles was gewonnen en verdere strikes nn wel de sympathie van het groote pnbliek zouden moeten ontberen en derhalve mislnkken. Het egoïsme voor het heden won het evenwel van dat voor do toe komst. Openhartig verklaarden toch de eigenaren der groote broodfabrieken aan vertegenwoordigers van cou ranten, die hen kwamen interviewen, dat zij er door de strike veel beter op waren geworden en nn begonnen ook de meer welgestelden te ageeren voor eene prijsverlaging. Tegen die oppositie waren de bakkers niet bestand en gedachtig aan het bekende spreekwoord, dat een half ei beter is dan een ledige dop, kwamen zij overeen, van den verhoogden prijs de helft te laten vallen. Dat is een billijke maatregel, want, evenmin als het opging dat de fabrikanten, ten koste van het publiek, de meeste vruchten van de beweging hunner ondergeschikten pinkten, even min is 't van hen te vergen, dat de financiëele schade post uitsluitend voor hunne rekening komt. De concur rentie is te groot dan dat zij dien zouden kannen dragen. t fepreekt wel vanzelf, dat het hoogere loon, door de bakkersgezellen en de typografen aan hel eind der week gebeurd, de beoefenaren vhd andere vakken sterk tot het navolgen van hun gedrag prikkelt. De slagers schijnen nu het eerst huu slag te willen slaan. Terwijl deze brief geschreven wordt zijn zoowel de socialistische als de roomsch katholieke bonden van slagersgezellen vergaderd; wellicht vernemen wij het resultaat nog vroegtijdig genoeg om dit hieraan als postcriptum toe te voegen. Dan komen0, volgens de geruchten de koekebakkers aan de beurt zullen deze slagen, dan mogen ze wel haast maken, want na bt. Nicolaas hebben de meeste menschen zóó genoog van zoetigheden, dat de banketbakker tot onvrijwillige nonactiviteit is verplicht. Ook onder de melkboeren broeit iets en wordt slechte op het geschikte oogenblik gewacht om aan de wenschen door werkstaking kracht bij te «Bristol duchtend, Exeter zuchtend, Gloucester vlochtend." »Ik voor mij vergelijk een beleg bij het trekken van een kma, wat van te voren erger schijnt dan het oogenblik zelf k. Eerst dacht ikdat ik het gemakkelijker had kunuen dragen als Joscelyn nog niet beter was geweest, maar zjjn vreugde bij tijds hersteld te zijn, had zooveel in vloed pp mij, dat ik ook niet anders dan blijde kon wezen, al ben ik iederen morgen wanneer hij naar de wallen gaande, afscheid van mij neemt, even ongerust. Zijn opge- rnimde, hoopvolle aard begint dos reeds invloed te hebben op mijn zwaartillendheid, evenals Faith's vroolijkheid haar man goed gedaan heeft; hij ig ondanks deze treurige tijden minder somber en streng dan we dit van hem gewoon zijn. «Reeds den dag nadat de koning de stad opgeëischt had, werden de waterbuizen door welke de stad van water voorzien wordt, door den vijaud afgesneden. O de ver bittering van de Royalisten is groot en nit zich op al lerlei wijs. Wat zal het einde zijn, en hoe vreeselijk zal het wezen als de vijand zegevierend de poorten binnen trekt te meer vertoornd door onzen hardnekkigeu tegen stand Joscelyn is overtuigd dat Sir William Waller tot P za' aanrukken, maar de woorden van den koning aan onze twee burgers, die hem het weigerend antwoord omtrent de overgave van Gloucester brachten, zal ik niet gauw vergeten «Waller is uitgeput, en Essex kan niet komen. «Dit herinnert mij dat ik iets tot lof van den koning gehoord heb, en aan n, die veel van hem houdt, vertellen wil. L. M. heeft de boden beleefd ontvangen, en eenige hovelingen, die hen bespotten om hnn kort afgeknipt haar, eene berisping toegediend zelf moet ik bekennen dat men een paar van de ergste Pnriteinen als afgezanten gekozen had. Erfzonde Smith ziet er niet onoogelijker nit. Sir William Waller zei mij eens dat hij altijd Jos celyn uitkoos, wanneer hij een afgezant of'gijzelaar uoodig had, om zijn goede vormen en aangename manieren maai in Gloucester dacht meu er anders over. Zijn' zetten. Worden al die pogingen tot lotsverbetering be kroond, dan zal men langzamerhand tot eene stijging van de arbeidersloonen in de verschillende vakken van han denarbeid in de hoofdstad komen. Als vanzelf gaat daarmee een prijsverhooging der artikelen van dagëlijksche consumptie gepaard. Op wien zal dat alles ten slotte bet meest drukken Alweder is het een groot gedeelte van den toch reeds zoo erg geplnkten middenstand, dat daardoor andermaal een veer moet laten. De gezinnen met inkomens van f 1200f 2400 zullen voortaan met datzelfde bedrag moeten rondkomen, ondanks de hoogere prijzen van brood, melk, vleesch en andere behoeften voor da^elijksch ge bruik. Een onevenredig hooge som voor belastingen staat reeds op hnn budgetop den dnur zullen zij ter wille van den verhoogden post voor hnishondgeld zich nog meer bezuinigingen moeten opleggen. Jammerlijk is de mach teloosheid om daartegen iets te doen. Is het wonder, dat menige kantoorklerk, menige onderwjjzer, menige win kelbediende en menige journalist de arbeiders be nijdt, omdat voor hen het redmiddel der werkstaking niet te bereiken is Maar meer nog zon het te verwon deren zijn, wanneer ook in deze gelederen de benarde omstandigheden meerdere aaneensluiting brachton om te kunnen handelen als de tijd daarvoor rijp werd geacht? De middenstand is het ook weer in hoofdzaak, op wier schouderen de gevolgen komen van het in October 1893 genomen gemeenteraadsbesluit tot verwijdering der ker kelijke liooglecraren. In antwoord op deze beslissing, door velen voorgesteld als een uiting van vijandige gezind heid tan opzichte der Nederlandsch Hervormde Kerk, heeft thans de synodale commissie van dit kerkgenootschap be paald, dat de Hervormde theologanten van den aanvang at niet te Amsterdam mogen stndeereu. Ook voor de propaedentische studio van het eerste jaar znlleu zij zich naar elders moeten begeven. Zoo krachtig heeft de syno dale commissie haar votnm van afkeuring doen klinken, dat zelfs ten behoeve van de theologische studei ten, die zich in het najaar van 1894 lieten inschrijven, geen uit- zonderiug wordt gemaakt. Zij moeten zoo spoedig mogelijk naar Utrecht of Leiden verhuizen en daar nogmaals collegegeld betalen. Met Nieuwjaar zullen derhalve alle hervormde theologanten voorgoed nit de hoofdstad ver dwenen zijn en daarmee zal waarschijnlijk eene verplaat sing van het Doopsgezindo Seminarium vroeger of later gepaard gaan. üe gemoentekas van Amsterdam zal alzoo de collegegelden dier theologanten voortaan hebben te- derven, terwijl nog jaren lang aan den voormaligen ker- kelijken hoogleeraar P. J. Muller een som van f4000 zal moeten uitgekeerd worden. Verschillende families nit den middenstand, die haar inkomston vermeerderden door het verhuren van kamers aan theologanten zien nu ook deze bron van verdiensten opdrogen, want het vinden van plaatsvervangers gaat verre van gemakkelijk. Alle hoop is thans gevestigd op de aanstaande tentoon stelling van het hotel- en reiswezen waarvoor reeds vele inzendingen, vooral nit het buitenland, zijn toegzegd. Zij, die de expositie te Antwerpen bezochten, zullen op de museum-terreinen vele onde bekenden terugvinden Majesteit scheen verbaasd over het vermetel plan zich tegenover zulk een leger schrap te zetten. Nn, ik moet zeggen het is een wanhopig besluit. Onze bezetting is heel klein met uitzondering van de resorve van honderd twintig man, moeten allen dag en nacht op de wallen zijn. Zoo staat hetvijftien honderd man, achter slechte vestingwerken, met een kleinen voorraad buskruit, tegen over een sterk leger van dertig duizend geoefende soldaten. »'t Is vreemd hoe spoedig men aan gevaar wentin het eerst was het balderen der kanonnen verschrikkelijk om aan te hooren, thans maakt het even weinig indruk als het rommelen van den donder, bovendien is er veel te doen en weinig tijd om te denken. Ik zal u eens ver tellen hoe wij meestal onzen dag doorbrengen. «Om vijf uur staan wij op, en ontbijten boven. Dan lezen wij te zamen een hoofdstak nit den bijbel, ik help Joscelyn zijn wapenrusting aantrekken, en wij loopen hand in hand den tuin door eu nemen afscheid bij de poort die in een achterstraat uitkomt. Hij betrekt dan zijn post bij de Oostpoort, ik keer naar huis terug, help Faith, en tel de uren tot den middag, wanneer ik met Charlotte mijn man eenig eteD ga brengen, 's Namiddags helpen allen die eenigszins kuunen mannen, vrouwen en kinderen, rijken en armen, aan de vestiugwerken ik verzeker uFaith en ik worden zoo brnin als koffie bonen door dat graven in de brandende zon, aan onze handen zou men niet zien dat wij dames waren Maar in ons hart zijn we er trotsch op 1 We lachen er dik wijls om aan het heerlijk uurtje van het souper, wanneer Joscelyn de handen op tafel de revue laat passeereudan leggen baith en ik de onze naast zijn gebronsde, die, want Jos is bijzonder blank, altijd het witst zijn -j6^011 uu dammen opgeworpen voor de oostelijke en zuidelijke havens, .omdat men van dien kant den voor- naamsten aanval verwacht Donderdag, 17 Augustus. «Hier werd ik, twee dagen geleden, gestoord door Jos celyn, die, meer dan anders vermoeid en uitgeput, thuis

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1