Buitenland. Telegrafische Berichten. Nederland. onder meer den champagne-olifunt. 't Is echter te hopen dat men een andere clou zal vinden. Op een tentoonstelling behoort altijd iets voor te komen waarover de halve wereld spreekt, zooals een Eiffel-toren, een Ond-Antwerpen of iets dergelijks. Ook het ontworpen Oud-Holland kan niet als zoodanig dienst doen, want vooreerst is dit een imitatie van onze antwerpsche broeders en in de tweede plaats hoeft men iets dergelijks, zij het dan ook op veel kleinere schaal, reeds gehad op de ten toonstelling van voedingsmiddelen. Wie is er, die iets nieuws, iets Weltberauschendes aan de hand doet. Hij zal br zich op mogen beroemen, den vindingrijken Pranschen te vlug te zijn geweest, want ook dezen peinzen reeds maanden achtereen over een great attraction voor hunne wereldtentoonstelling. Naschrift. De vergadering van de slagersvereeni- ging Vrijheid door Ontwikkeling" en van de afdeeling St.-Joris van den R.-Katb. Volksbond hebben het amster- damsche publiek de geruststellende tijding gebracht, dat het vleesch voorloopig nog op denzelfden prijs zal blijven. De lust om het werk neer te leggon was niet bijster groot en de voornaamste wensch bleek niet zoozeer loons- verhooging te zijn als wel invoering van zondagsrust. De laatste eisch zal zeker door iedereen billijk worden genoemd. IIK\KtlARHKK. Den 30 is overleden eene zuster van den Koning, prinses Louise van SleeswijkHolstein Sonderburg—Glucksburg, in den ouderdom van 74 jaren. FRANKRIJK. De afgevaardigde Cavaignac heeft zijn ambt als voorzitter der belastingcommissie nederge- legd, omdat zijn voorstel tot invoering eener personeele inkomstenbelasting door deze commissie met 17 tegen 6 stemmen verworpen was. (>R1KK£ILAKD. In de Kamer werd met 99 tegen 76 stemmen eene motie van vertrouwen in de geldelijke staatkunde der regeering aangenomen. De regeering nam zelf aan de stemming deel. ITALIË. Zola is bij Koning Humbert ten gehoore ontvangen. Volgens het door de bladen over dat onder houd medegedeeldesprak de Koning in hartelijke be- woordingen over Frankrijk; hij drukte zijne bewondering voor Casimir Perier uit en verklaarde zich evenals deze een vurig voorstander van het behoud van den vrede. Bij kon. besluit zijn vereenvoudigingen gemaakt in het beheer van het leger. Het aantal generaals wordt ver minderd vijf regimenten vestingartillerie worden ont borden, veertien territoriale commandementen der artil lerie afgeschaft, de artilleriedepots verminderd van 15 tot 10, de militaire colleges en 5 militaire rechtbanken afgeschaft. Hot aantal officieren zal in het geheel met 900 dat der burgers bij het militair beheer met 400 verminderd worden. Hierdoor wordt eene som van f 3,750,000 op de oorlogsbegroóting per jaar bespaard RUSLAND. De in omloop gebrachte onrustbarende geruchten omtrent de gezondheid van den troonsopvolger zijn geheel ongegrond. SPANJE. De ministerraad heeft den 2 het wets ontwerp op de herziening der douane-tarieven behan deld. Het Kabinet vertrouwt dat het ontwerp door de Cortes zal aangenomen worden daar de afgevaardigden der meerderheid die er tegen zijn zich van stemming zullen onthouden. FEREENMJOE STATEN. Een ambtenaar, wordt uit Washington gemeld die in de gelegenheid is het te kunnen weten heeft verklaarddat Japan een gunstig antwoord gaf op het vredesvoorstel. JAPAN. Den 22 October heeft in dit Rijk eene aardbeving plaats gehad, waarbij ruim duizend personen gedood en tal van personen gewond zijn. Vijf duizend huizon zijn bij die ramp ingestort en beschadigd. Volgens een bericht uit Tokio heeft de minister van kwam met het treurige bericht van den dood van kapi tein Harens, luitenant van den Graaf van Hamford, die zich zeer moedig betoond had in de aanvallen van den llden en 12den. Hij had dinsdag middag in Friar's Orchard een granaat in de loopgraven geworpen toen hij wilde zien wat er mee gebeurde, werd hij door een kogel getroffen. Tot nu toe hebben wij weinig verliezen geleden, ofschoon er bijna dagelijks uitvallen gedaan worden, gisteren een zeer ernstige schermutseling, waarbij velen van den vijand gesneuveld moeten zijn. Maar hoe zelf zuchtig het wezen mag, deze uitval, waarvan ik alleen weet door hooren zeggen, maakt minder indruk op mij dan een gevaar dat ik zelf ondervonden heb en waaraan ik slechts ternauwernood ontsnapt ben. Charlotte en ik brachten van middag als gewoonlijk Joscelyn zijn mid dagmaal, en bezochten een arme vrouw, wier dochter den eersten dag van het beleg gedood is, toen zij zich te ver waagde en over de wallen keek. Sedert is de arme moeder ziek van droefheid en schrik zij kan letterlijk niets doen. Charlotte en ik bleven een oogenblik bij haar praten en brachten haar boeltje in orde ook putten wij een paar emmers water voor haar, waar het arme mensch niet toe te bewegen is, want het bulderen van de kanon nen maakt haar geheel van streek. Wij hadden juist een emmer gevuld en Charlotte droeg hem naar huis, toen er, geen drie meters van ons af, een groote bom viel. Ik stond als aan de plek genageld, ik deed niets dan naar het ding kijken, alsof ik door lam heid geslagen was. Maar Charlotte, de goede, dappere zielzonder zich een oogenblik te bedenken, liep ze er regelrecht heen en gooide er haar emmer over uit, waardoor de lont uitdoofde. In een ommezien waren we door een menigte menschen omringd, een officier en eenige soldaten kwamen van de zuidpoort en kort daarna ook Gouverneur Massey. »Uw moed en gezond verstand hebben vandaag heel wat menschenlevens gered," zeide hij tot Charlotte. »Wie weet of we niet aan n het behoud van de Zuidpoort te danken hebben, en dus ook de stad." Wordt vervolgd. buitenlandsche zaken aan den amerikaanschen gezant Dun de tegenvoorstellen van Japan overhandigd. Deze zal ze aan den amerikaanschen gezant bij het chineesche hof, den heer Denby, overhandigen. De onderhandelin gen worden zeer streng geheim gehoudenmaar men veronderstelt, dat de voorstellen van Japan voornamelijk van die van China verschillen ten opzichte van het be drag der oorlogschatting. Uit Hiroshima wordt aan de Times gemelddat de japansche soldaten te Port-Arthur de stad geplunderd en bijna alle mannen gedood hebben. Een groot aan tal chineesche gevangenen werden gebonden, van hunne kleederen beroofddoodgeschoten of doorstoken. Ook werden hun de ledematen wel afgehakt. De japanners berichten dat de burger3 van Port-Arthur aan het ge vecht hebben deelgenomen en uit hunne woningen op de japanners schoten, waardoor het noodzakelijk was hen te dooden. De minister van buitenl. zaken betuigde zijne ver wondering en spijt over deze tijding. »Een dergelijke wreedheid", verklaarde hij, »was geheel in strijd met de gezindheid van Japan. De regeering is vast besloten te handelen naar de beginselen van menschelijkheid en beschaving." CHINA. Uit Peking wordt gemeld dat China het aanbod aangenomen heeft van een engelsch huis, dat zich zich bereid verklaard had aan de chineesche regeering 14.400.000 in goud tegen 4J/2 pet. voor te schieten 's-Gravenhage4 December 1894. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de staatsbegrooting is voort gezet. De heer Dobbelman pleitte krachtig voor bescher ming en heeft eene motie voorgesteld om uit te maken dat eene herziening en eene uitbreiding van het tarief der invoerrechten tot verbetering van den toestand van land bouw en industrie en ook in het belang der schatkist dringend wordt geëischt. De motie zal later afzonderlijk worden behandeld. De beeren Harte en Heldt hebben aangedrongen op eene spoedige invoering van verplichte verzekoring van oude werklieden. De heer van Karne- beek bestreed bescherming, laakte verder de vooraf beraamde ontbinding der Kamer en protesteerde tegen eene bescherming van de vrijheid van arbeid bij werkstakingen. De heer Veegens bestreed publiceering van de ontbindingsstukken, verwachtte zeer spoedig indie ning van het kiesrechtontwerp en bestreed de opdrijving der uitgaven. De heer de Beaufort (Wijk bij Duurstede) achtte den toestand van het land niet zoo angstwekkend. De heer Mees verdedigde de oud-liberalen en was bereid de voor de handhaving onzer neutraliteit noodzakelijke uit gaven toetestaan. Amsterdam. Den 3 des nachts is alhier over leden de heer A. F. Adriani B Jzn., predikant bij de ned. herv. gemeente alhier. Bij kon. besluit van den 1 benoemd tot rechter in de arr. rechtbank alhier de heer jhr. mr. J. C. Reijnst advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Assendelft. Mej D. M. Donker, alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Montfoort. Edam. Op verzoek van den burgemeester heb ben zich eenige heeren bereid verklaard, eene commissie te vormen, ten einde op den Nieuwjaarsdag eene uit- deeling te houden aan de armen. Het zoogenaamde wenschen wordt dan afgeschaft. Haarlem. De laatste kaasmarkt wordt dit jaar op Donderdag 27 December gehouden. Hoorn. Op de kaasmarkt is een kind overreden en ernstig verwond. Helder. Tot lid der kamer van koophandel en fabrieken is bij herstemming gekozen de heer G. Buhse, als oudste in jaren, daar zoowel hij als de heer J. S. Groen 13 stemmen had bekomen Den 30 des avonds is de boerenhofstede, bewoond door den landbouwer P. Grin, in het Koegras met alle in het gebouw geborgen landbouwgewassen afgebrand. Een deel der werktuigen en gereedschappen kon worden gered. De nieuwe afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer Staalman heeft zich aangesloten bjj den linkervleugel der anti-revolutionaire partij, die zich tot club gevormd deeft met den heer van Alphen aan het hoofd. Texel. Den 29 is in de vergadering van het Bestuur der dertig gemeenschappelijke polders alhier besloten tot afkoop der Tienden. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente aan den Hoorn de heer J. B. du Buy, pred. te Hoorn. Felsen. De afdeeling Velsen van het Witte Kruis heeft besloten een adres te richten aan den minister van waterstaatmet verzoek schuilplaatsen te doen maken bij de Velserbrng over het Noordzeekanaal. Den 30 zijn de Koninginnen van het Loo naar haar winterverblijf te 's-Gravenhage terug gekomen. Den 30 is te Zwolle de locaaltrein uit Deventer met kracht het station binnengestoomd en niettegenstaande het vastzetten der rems over de gladde rails met zooveel kracht tegen de stootbalken aangekomen dat deze ver- brjjzeld werden. Een tijdelijke werkman geraakte onder de neerstortende muren van het gebouw en werd met belangrijke verwondingen daaronder vandaan gehaald. Op den eersten zijn van de Witte Kruis" loten uitgeloot seriën 218, 334, 2522, 2843, 5407 en 6765. De hoofdprijzen zijn govallen op serie 2843 no. 8 f 10.000, 2843 no. 15 f 250, s. 2522 no 7, s. 2522 co. 20, 6765 no. 29, s. 5407 no. 35 en s. 6765 no. 40 ieder f 50. Den 12 is de inschrijving opengesteld op de door de provincie Noordholland uitgeschreven 3 pets. geld- leening, groot f 430,000, verdeeld in 430 aandeelen, elk van f 1000. Wieringerwaard. Een :troepje socialistenmen zegt van Winkel trachtte alhier, zondag, den 2, aan de Nieuwe Sluis een propaganda-optocht te honden. Veel succes hadden zij echter nietslechts een tweetal perso nen sloten zich aan. Westwoud. De heer L. Hezemans, pastoor bij de c. gemeente herdacht den 4 den dagwaarop hij vóór 25 jaren zijn ambt alhier aanvaardde. Vele bly- ken van belangstelling en waardeering werden den jubi laris door zijne gemeenteleden aangeboden. De kosten vnn het telegram uit Amsterdam aan generaal Vetter hebben met inbegrip van die voor de oirkonde f 1052,525 bedragen de bijdragen der deel nemers beliepen f 1090. Het overschot is aan de com missie voor het Nationaal ï'onds toegezonden. De fabrikant Wagner te Beilen heeft toegegeven aan den aandrang der bevolking en de keet, waarin hij met het vervaardigen van muskus reeds aangevangen was, afgebroken. De gemeenteraad van Breda heeft beslotende werklieden in dienst der gemeente te verzekeren tegen invaliditeit en ongelukken, terwijl tevens bepaald is, dat bij aannemingen voor de gemeente de aannemer verplicht zal wezen zijne werklieden met gelijk doel te verzekeren. Bij kon. besluit van den 23 Nov. is de heer dr. R. F. baron van Heeckeren van Wa3senaer, op den huize Twickel, onder Ambt-Delden, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Hooge Raad heeft den 3 verworpen het cassatie beroep van P. J. van der Linde te Amsterdam tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot moord, gepleegd op zijne moeder en zijnen oom. Iemand buiten Friesland, die onbekend wenscht te blijven, heeft, aan den heer van Zinderen Bakker voor zitter der afdeeling »Opsterland" van de Vereeniging »Door Arbeid tot Verbetering", f 2000 geschonken tot ondersteuning van het plan om door ontginning van woeste gronden den aardbodem te verbeteren en daardoor werk te verschaffen. De synodale commissie der ned. herv. kerk heeft dezer dagen beslistdat de hervormde studenten in de theologie van den aanvang af niet meer te Amsterdam mogen studeeren. Ook voor de propaedeutische studiën van het eerste jaar zullen zij zich naar elders hebben te begeven. Zelfs ten behoeve van de theologische stu denten, die zich in het najaar van 1894 te Amsterdam lieten inschrijven, wordt geen uitzondering gemaakt. Zij moeten volgens het pas genomen Synodaal besluitzoo spoedig mogelijk naar Utrecht of Leiden verhuizen en daar nogmaals college-geld betalen. Reeds met nieuwjaar derhalve zullen alle hervormde theologanten voor goed uit Amsterdam verdwenen zijn. De Hooge Raad heeft den 3 verworpen het cas satie-beroep van A. Rot, S. W. Colthof en Chr. Cornelis- sen, ieder tot f 50 boete veroordeeld wegens het op 24, 25 en 26 Dec. 1893 te Groningen deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniginggepleegd door drie be stuursleden van den sociaal democratischen bond, straf baar volgens art. 140 Strafr. 2 en 3 lid. Schagen. De bekende achtjarige hengst »Cesar'' van den heer P. Boekei, alhier, is aangekocht voor de Vereeniging tot verbetering van het paardenras op Schouwen en Duiveland. Langcdijk. Het is met den handel in groenten in deze streek treurig gesteld. Bij weinig afvoer naar het buitenland is er weinig vraag, waardoor de prijzen dalen. Witte kool is zoo goed als onverkoopbaar, naar gele is nog eenige vraag, roode wordt van week tot week minder van de hand gedaan De prijs der gele is van f 3 tot f 3.50, die der roode van f 2 tot f 3.50. Ook de prijs der uien, waarnaar zeer weinig vraag is, is ge daald van f 0.70 tot f 0 50 per mud. Voor bieten wordt van f 6 tot f 8 per 1000 besteed. Bij dezen toestand is het niet te verwonderen, dat vele landbouwers tegen Kerstmis en Nieuwjaar opzien, ja zelfs, dat eenigen haast niet rond weten te komen met de weinige verdiensten om in de behoeften van hun gezin te voorzien. Hond- en klauwzeer. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft eene commissie benoemd om grieven te onderzoeken die haar zullen worden medegedeeld bij de uitvoering der wet op het veeartsonijkundig staatstoe zicht bij het voorkomen van mond- en klauwzeer. Leden dier commissie ziju de heeren Herman F. Bultman te Haarlemmermeer, P. J. A. de Bruine te Zwijndrecht J. Zijp Kzn. te Abbekerk en Ph. van der Breggen te Waddingsveen. Aan de afdeelingsbesturen dezer Maatschappij zal eene circulaire worden gezonden met verzoek zooveel mogelijk mede te werken opdat omtrent een en ander feiten aan genoemde commissie worden medegedeeldterwijl die commissie gaarne van ieder belanghebbende of be langstellende mededeeling zal ontvangen, ten einde daarvan zoo noodig bij behandeling dezer zaak bij de regeering gebruik te kunnen maken. Naar wij vernemen zal het werk van den iranschen gezant, den heer Legrand, over de Bataafsche Republiek, vertaald en met aanteekeningen vermeerderd door den heer H. Pyttersen Tz. en met eene voorrede van mr. W. H. de Beaufort, beiden lid van de tweede kamer, weldra bij den uitgever P. Gouda Quint te Arnhem het licht zien. Van dit belangrijke tijdvak bestond tot heden geene geschiedenis, in welke leemte thans voorzien is, nog wel door een vreemdeling, die daarmede niet alleen dienst heeft bewezen aan alle geschied beoefen aars, leeraren en onderwijzers, maar ongetwijfeld ook aan de talrijke fa- miliën, wier voorvaderen in dien veelbewogen tijd eene rol gespeeld hebben, daar het tot een juister oordeel zal in staat stellen. Het laatst verschenen nummer van 1 December van de Wereldkroniek, g e 11 u s t r e.e r d nieuwsblad voor iedereen, waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengt, bevat o.a. Hulde aan ons dapper Indisch leger met portretten van staf- en onder-officieren van het 9e bataljon infan terie vóór het verraad op Lombok de strijd op Lombok en verdere verhalen betreffende den oorlogonze positie op Bali nog eens een nationaal gedenkteeken ter eere van ons indisch legerde Cadettenschool te Alk maar (achterfront); de begrafenis van den Czaar; cen trale watersnood-commissie in Overijsel enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. Eerste Kamer. Zitting van Maandag 3 December. De Voorzitter opent de zitting met de volgende toespraak Mijne heeren Sedert onze laa'ste zitting hebben hoogst belangrijke gebeurtenissen plaats gehaddie mij dwingen een oogenblik uwe aandacht te vragen. Toen was Nederland gedrukt door een onverwachte

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2