Hel Onrecüt Gewroken No. 14(>. Zes en Negentigste dfaargang, 1894. 1 VRIJDAG 7 DECEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Telegrafische Berichten, Nederland. ALKMAARSGHE COURAIVT. Deze Courant wordt Diusdag-, lloaderdkg- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,(AO; franco door het /eheele rijk I, De 3 nummers/'O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prflg der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER Ss ZOON. Telefoonnummer: 3. 14 O E14 BA 14 KERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAA» brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van 4 dezer aan P. KIS- TEMAKER alhier op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot het oprichten van eene koekbakkerjj in het perceel aan de St. Jacobstraat, wijk C Nr. 30. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 5 Dec. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BEIiKÏE. De Kamer heeft den 5 een voorstel om een amnestiewet ten gunste van veroordeelden wegens troebelen en werkstakingen in behandeling te nemen met 79 tegen 41 stemmen verworpen. DUITSCHLAAD. Den 1 ontstond des morgens om 5 nar brand in één der vertrekken van het paleis van keizerin Froderik te Berlijn, welke nog spoedig kon worden gebluscht. E1VGEI.AIVO. Den 1 heeft een ondoordringbare mist te Londen en in het midden des Rijks tal van on- gelnkken veroorzaakt. Een ingenieur en twee meisjes verdronken en op verschillende plaatsen zijn werklieden door treinen overreden. 1TAL1H. Biancheri is den 4 met 236 stemmen tot voorzitter der Kamer gekozen. Er waren 73 blanco brief jes ingeleverd. De Kamers zijn den 3 in tegenwoordigheid van den Koning en de koninklijke familie geopend. De Koning dankte in de eerste plaats het Parlement voor zijne po gingen om de algemeene welvaart te herstellen en stelde de noodzakelijkheid in het licht van dit doel haastig te bereiken door de realisatie en consolidatie van het be- grootings-even wicht. In da troonrede werden verder verschillende maatre gelen aangekondigd, strekkende om de uitgaven te ver minderen, de belastingen te vermeerderen, zonder echter den toestand der landbouwende bevolking drukkender te maken of de toeuemende beweging der nationale productie te hinderen. De reaeering zou voorts een wetsvoorstel indienen, ten einde haar krediet te verbeteren. De hoop wordt uitgesproken, dat Italië de tegenwoordige crisis moge te bovenkomen. Ten slotte wordt gezegd, dat alles aanduidt, dat Europa in volle bedrijvigheid is en dat niemand er aan denkt, noch het waagt het te verontrusten. De gevoelens, geuit ter gelegenheid van Keizer Alexander's dood, bewezen, dat er een strooming is van medegevoel, dat de volkereu verbindt. De vrede van Europa was voor langen tijd verzekerd. K08LA.AID. Volgens de Russische Beurscourant is tot eenc nieuwe 5 percents leeniug besloten, ter aflossing van schuld, in de laatste jaren ontstaan door den aankoop vauwege den Staat van russische spoorwegen. 'LrTl.iir.MH 60) VAN EDNA l< V A 1,1,. Vertaald door Gdillette. Toen hieven allen een hoera aan, zoodat Charlotte de tranen in de oogen kreeg, maar met haar gewonen een- vond zeide zij «Ik dank den hemel, Mylord, dat Mrs. Hey worth en ik hier jnist waren en ik een vollen emmer in de hand had." Meteen vulde zij hem opnieuw voor de arme vrouw, hoewel, zooals u denken kunt, wel twintig menschen het voor haar wilden doen, en zij bediend werd als een prinses. De bom werd opgenomen, de Gouverneur liet hem wegen ze woog ruim zestig pond. Joscelyn, die later kwam, deed niets dan van onze wonderbaarlijke redding spreken. U weetniet, Mrs. Ursula, hoe lief en bezorgd hij altijd voor mij is. Niet op in het oog vallende, overdreven manier, zooals vele mannen doen, die een vrouw als een speelpopje behandelen, maar zooals in het huwelijksformulier staat een liefhebbeu gelijk Christus heeft liefgehad." Ik kan er althans geen betero vergelijking voor vinden. Dikwijls vrees ik dat een geluk als het onze niet lang zal kunnen duren in deze wereld, doch dit is misschien weer mijne oude zwaartillendheid, die Joscelyn altijd weet te bezweren. U zondt gelachen hebben als u ons zooeven aan het souper gezieu hadt. Charlotte kwam met wat gelei van kalfspoot voor Joscelyn hinnen, die zij zoo bijzonder versterkend vindt. Hij sproug dp eens van zijn stoel en kuste haar in ons aller bijzyn, dtu haar te bedanken voor hetgeen zij gedaan had, en de hoop uit te spreken dat, gelijk door ééne flinke vrouw de stad behouden was gebleven, ééne flinke stad het land zou mogen redden." 's-Gravenhage 6 December 1894. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de Staatsbegrooting heeft minister Roëll uitvoerig het program der regeering ver dedigd; hij verzekerde dat het kiesrecht zal zijn eene nationale regeling, niet strijdig met de grondwet; dat in 1895 een voorstel tot regeling der getneente-financiën zal ingediend worden dat vastgehouden wordt aan eene staatslijfrenteubank dat nieuwe geweren noodzakelijk zijn voor het veldleger. Protectie moet de Rigeering blijven bestrijden, daar graanrechten vooral op den min deren man zonden drukken. De minister van justitie verklaarde, dat bij de werk staking te Amsterdam zooveel mogelijk is gedaan wat de politie bij machte was te doen. Minister van Houten ontkende, van beginselen te zijn veranderd, maar thans alleen het kiesrecht en de gemeente financiën te willen regelen. Bjj de eedsquaestie handhaaft hij zijn beginsel, maar regeling i9 thans niet aan de orde. Het ontwerp tot verlenging van de termijnen der schoolwet is bij den Raad van State. De minister van financiën verdedigde zich tegen het verwijt van gemis aan zuinigheid. De minister van oorlog verdedigde zijne houding. Heden avond voortzetting. Tweede Kamer. Na den heer Mees verklaarde de heer de Boer in de zitting van den 4, dat hij voornemens was geweekt over den toestand van den landbouw te spreken", doch dit thans zou nalaten na den wenk van den Voorzitter, zich voorbehondende daarop 1;. y nog eens terug te komen. De Voorzitter had in den aanvang dor zitting ge- zegd, dat het zijn voornemen was, den 6 het voorstel te doen eene avondzitting te honden, ingeval de algemeene beschouwingen dien dag niet atgeloopen waren, en later de leden verzocht, zich te beperken en vooral niet meer over graanrechten en andere beschermende rechten te spreken wijl daarvoor gelegenheid zou bestaan bij be handeling van de motie-Dobbelmann. Ook de heer T h o o f t wilde spreken over den land bouw doch zag van het woord af. De heer H e 1 d-t kwam vooral op tegen de wijze, waarop de heer Rutgers van Rozenburg zich uitgelaten had over adressen van werklieden aan de Kamer. De door hem gebezigde woorden van smalende uitdrukkingen wijzigde "hij in minder aangename uitdrukkingen, op aandranc van den Voorzitter Uitvoerig zette hij zijne denkbeelden omtrent werkliedenverzekering uiteen, onder bijvoeging, dat een andere weg ingeslagen moest wordeii dan dV> regeering wild.e. Hij drong aan op voorbereiding door eene staatscommissie De heer Staalman was de laatste spreker. Deze had het optreden van deze regeering met, bezorgdheid gezien, omdat hij bij haar mist den ernst, gepast aan de ernstige tijden waarin wij leven. Wel is ons volk een geduldig en gehoorzaam volk en is het grootste gedeelte dat nog gelooft aan Gods Woord dat gebleven maar jnist daarmede moet de regeering rekening honden. Hij komt op tegen de bevoorrechting van de nentrale scholen voor hoogor en middelbaar onderwijs, waar brutale God loochening hoogtij viert. Hoe meer de eerbied voor Gods Woord verloren gaat, hoe grooter het verzet zal worden, hoe meer revolvers voor den dag zullen komen. Hij wijst op de revolutiounaire strooming onder het volk, die ook onder de soldaten heerscht en slechts een vlammetje be hoeft om op te vlammen. Gevaarlijk noemt hij het langer in rustige rust te blijven voor de regeering. Al leden de voorstanders van Tak de nederlaag, toch zal deze regeering moeten komen tot een zeer uitgebreid kiesrecht, daar het volk zich niet langer zal laten paaien met beloften en naar stok of revolver grijpen. Met^leedwezen heeft hij kennis genomen van de plannen van den minister van Honten, die, met verloochening van vroeger beleden gevoelens, zich tegenwoordig doet kennen in geheel zijn schrikbarend conservatief libera lisme. Van regeling der gemeente-fiuanciëu verwacht hij van deze regeering niets, waar zij voortgaat zoovele on- noodige uitgaven te doen voor marine, hooger onderwijs enz. Hoe deze minister van oorlog den moed heeft nieuwe geweren te vragen, is hem een raadsel. Wanneer do minister zich een eerezuil wil stichten, dan schrappe hij den post voor nieuwe geweren en geve daarvoor in de plaats een ontwerp op den persoonlijken dienstplicht. Laat de minister voorts waken tegen de zedeloosheid van meorderen, die meermalen aanleiding geeft tot insubor dinatie. Alleen dankt hij den minister voor zijne bereid verklaring om betere loonen te geven aan de werklieden op de Rijkswerkplaatsen. Hij eindigt met de regeering er op te wijzen, dat zij geen macht heeft, wanneer haar die niet van God gegeven wordt. Den 5 was de heer Gerritsen de eerste spreker. Hij bestreed voornamelijk den heer de Savornin Lohman, behandelde vervolgens de kwestie van eensgezindheid van het ministerie en ging daarbij de antecedenten na van de leden van het kabinet. Ten slotte noemde hij do beslissing van don minister van binnenl. zaken in de eeds- kwestio te Helder bedenkelijk De heer Farncombe Sanders behandelde de inrichting onzer weerbaarheid als onderdeel van het alge meen regeeriugsbeleid. De kans dat wij ons moeten verdedigen tegen een vijand wien wij deu oorlog ver klaard hebben is niterst gering wel bestaat er kans dat wij iu een oorlog ingesleept worden. In verband daarmede weusebte hij van de regeering het algemeen inzicht te vernomen over ons woerbaarheidsstelsel. De heer Tak van Poortvliet meent de verant woordelijkheid voor het optreden van het kabinet te kun nen overlaten aan hen, die haar op zich namen. Maar ook handeliugen van het afgetreden kabinet zijn ter spiake 30 Augustus. »Den dag nadat ik n dit schreef, is er een uitval ge daan en scherp gevochten, maar de onzen hebben niet noemenswaard verliezen geleden. Telkens gebenrt er onder al de droef heid en angst iets dat, hoe onbeduidend ook, ons aan het lachen brengt, misschien ten gevolge van onzen zenuwachtigen, overspannen toestand Den"l9deu werd een varken door een kanonskogel getroffen die natuur lijk voor ons bestemd was; ieder maakte er zich vroolijk ovei en onze soldaten verorberden het dier op de gezond heid van don vijand. Maar den volgenden dag viel er een gianaat op het dak van Mr. Hathwaye's huis, waar van een stuk in de kamer en een in de keuken terecht kwam. Dank zij God's goedheid bleven drie van het ge zin, die toevallig bij het vuur zaten, ongedeerd. Er zijn nog andere huizen getroffen doch over het geheel heeft zij weinig ernstig kwaad gedaan. Jk ben nooit bang wanneer eenmaal mijn man. thnis is ook al wordt er, wat nu en dan gebeurt, in het holle van den nacht alarm geblazen omdat men een aanval verwacht." Faith en ik verlangen geducht naar tijding van Kat- terham en te weten hoe het met grootvader en de kin dereu gaat. Er is hier een dominé Halford die dezer dagen in zijn preek iets zeide, dat mij gedurig voor den geest komt. Hij drukte ons namelijk op het hart vooral niet te vergeten, dat, »ofschoon op aarde de wegen voor ons afgesloten wareD de weg naar den Hemel altijd openbleef." Den 21 sten werd er tweemaal te vergeefs een uitval gedaan; ze mislukten door de dwaze vergissing van een gids. hristopher, die er onder kolonel Stephens aan deeluam, kreeg een ernstige wond aan het been zoodat hij drie weken zal moeten liggen, vreezen wij. Faith beweert er blijde om te zijn, daar hij nu gedw, ngen is thuis te blijven; ik voor mij geloof dat het feit ten goede komt aan hare verhouding tot de oude mevrouw Bennett, nu het leed baar tot elkander brengt en zij te zamen voor hem zorgen. Den 24sten is er bij de Noordpoort eene conferentie gehouden met Mr. Bell en een zekeren Mr. Hill van Tewkesbury, die do stad trachtten te bewegen zich aan de royalisten over te geven; en zoo een einde temaken aan ul het lijden van de arme boeren, die, of zij willen of niet, door de fonrugeerende patrouilles gedwongen worden dat groote leger van levensmiddelen te voorzien velen ziju bovendien gevangen genomen en worden met den dood be dreigd om hen op die manier geld af te persen. Het is afschuwelijk als men aan hen denkttoch moeten wjj getrouw blijven en hopen dat gouverneur Massey de stad niet zal overgeven. «Ik zou u allerlei kunnen verhalen van wonderbaar lijke uitreddingen. Eens vloog een kogel van twintig pond in de gelagkamer van een herberg, raakte een kussen, dat de glazen door stoof, en bleef er door Gods goedheid zonder kwaad te doen in steken. Op een anderen avond zag ik fakkels branden op een der stadstorens: mijn man vertelde mij dat deze ais baken dienden voor Lord Essex ot Sir William Waller, die hoopt men, tot ons ontzet aanrukken en zich anders licht zonden laten misleiden door valsche berichtendat Gloucester ingenomen is. «Verleden zaterdag heeft de vijand, nit ergernis over de koelbloedigheid, w larmede onze soldaten hooi uit Walham binnenhaalden de hooischelven in brand gestoken maar wij hebben ze hiervoor met onze kogels de les gelezen. O, het is verschrikkelijk zooveel ellende en verwoesting deze oorlog teweegbrengt! Dieuzellden dag werden er heimelijk twee boden de stad uitgezonden gisteren keer den zij terng en verspreidden vrengde in de stad door het bericht van Zijn Excellentie en Sir William Waller, dat er hnlp ophanden is. Behalve dezen en een paar deser teurs heeft niemand sedert het beleg begonnen is, de stad verlaten. Zondag, 3 September. «Charlotte, Faith en ik werkten gisteren als gewoonlijk met nog eenige burgers aan de verschansingen toen on verwacht een troepje vijaudidijke soldaten op ons begon te varen. Mijn knieën knikten van angst, ofschoon "wij voortgingen met spitten; gelukkig dat onze artillerie ons

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1