Stadsbericliten. BURGERLIJKE stand Bedrijfsbelasting. De administratie tracht bij voortduring en met goed gevolg te lage en onjuiste nangiften te voorkomen. Dit betreft ook den in een geneeskundig tijdschrift besproken zonderlingen aftrek van het zuiver inkomen van geneesheeren. De aangifte biljetten zullen herzien worden. Hot beginsel van geheimhouding wordt niet geschonden door de rijze, waarop de inspecteurs der registratie aan die der directe belastingen mededeelingeu doen omtrent vermo genstoestanden. Dit is onvermijdelijk en aan de com- missiën van aanslag kan niet worden onthouden wat zij voor juiste nakoming der wet behoeven. Zoo noodig zal door wijziging van de wet van 1845 worden voorzien in eventueele misbruiken, welke burgemeesters mochten maken van het voorschrift tot afkondiging van het kohier. De persoonlijke aanslag van ieder belastingplichtige naar zijne inkomsten is behoudens eene uitzondering voor echtelieden een rechtstreeksch gevolg van het stelsel van nienwe belastingen. S t a a t s 1 o t e r ij. De toestand van de Rijks-financiën iaat hare afschaffing niet toe. Per 8. belasting. Een nieuwe regeling zal de oorzaak moeten wegnemen van de oninbaarheid van vele posten. Verbetering van de handelsstatistiek is in voorbereiding. De centrale commissie voor de statistiek is geadviseerd omtrent een internationale regeling tot bevordering van de vergelijkbaarheid der handelsstatis tieken van verschillende landen. Eene verandering van de bestaande regeling van de borgtochten der rekenplichtige Rijks- ambtenaren is in onderzoek. De minister zal overwegen in hoeverre vooral voor lagere ambtenaren en gewezen ambtenaren uitbe taling van traktement per maand aanbe veling verdient. Overwogen wordt in hoever de reeds bestaande ge makken voor do visitatie van goederen van spoor wegreizigers kunnen worden uitgebreid. Het aanhangig gebleven wetsontwerp van de vorige Regeering tot wijziging van de pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren zal we der ingediend worden. Wat de onderdeelen aangaat, deelt de minister mede, dat beproefd is een sterker soort papier, met goed uit komend watermerk, te beroiden voor de muntbiljet ten. Biljetten, van dat papier gemaakt, komen weldra in omloop. Zooveel mogelijk is gestreefd om namaaing te voorkomen. Bevoegdheid, om aan de Nederl. Bank de functiën van betaalmeester op te dragen, bestaat niet. Het betaalmeesterskantoor te 's-Gravenhago zal niet langer dan tot 1 November 1895 gevestigd blijven aan de Hooigracht en de minister zal zorg dra gen dat dit kantoor alsdan wordt veplaatst naar een beter gelegen en beter ingerichte lokaliteit. Do nood zakelijkheid om van Rijkswege voor kantoorlokalen te zorgen, is tot dusver niet gebleken. Tot dusver konden niet meer dan 300,000 munt biljetten nieuw model van 10 in omloop worden gebracht. Zoo noodig zal een deel der munt biljetten van f 50 worden ingetrokken tegen uitgifte van een gelijke nominale waarde van muntbiljetten van 10. Het ligt niet in het voornemen om in 1895 aan het Muntgebouw verbetering van eenige beteekenis te doen aanbrengen. Het tot stand brengen eener regeling, waarbij de ge legenheid wordt opengesteld tot het betalen van belasting door middel van postwissels is niet vrij van bedenking. De vraag wordt overwogen in hoeverre de omvangrijke werkzaamheden voor de Bedrijfsbelasting grond opleveren om de belooning van klerkenwerkzaam aan de inspectiën der directe belastingen te verhoogen. Uit een overgelegd staatje blijkt, dat de grensont- duiking der zoutbelasting na de verlaging der be lasting in Limburg en Zeeland nagenoeg geheel hoeft opgehouden. In Noord-Brabant wordt zij alleen nog bedreven in het Z.W deel dier provincie. Het denkbeeld is in overweging om aan sommige surnumerairs der registratie, die een zeke ren tijd als surnumerair hebben gediend eene vaste bezoldiging te verleenen. Het dividend der Nederlandsch Indische Tramweg maatschappij is over het boekjaar 1893/94 op 5.5 pet. vastgesteld. Den 2 des avonds is te Krimpen a. d. IJsel het post- en telegraafkantoor afgebrand; het raadhuis en het koffiehuis, beide daaraan grenzende, bleven behouden. Bij kon. besluit van den 30 is, op verzoek van den benoemde, ingetrokken het kon. besluit van 24 Juli 11., waarbij dr. Th. P. H van Aalst is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen; en benoemd tot hoog leeraar aldaar, om onderwijs te geven in de vaderlandsche geschiedenis, de algemeene geschiedenis der middeleeuwen en vau den nieuwereu tijd en de politische aardrijkskunde dr. K. H. Th. Bussemaker, leeraar aan het gymnasium te Haarlem. Te '8-Gravenhage is door het bestuur der coöpera tieve bouwvereeniging Columbus aanbesteed het bouwen van acht woonhuizen. Laagste inschrijver was de heer A. P. K. Hardeman te Harlingen, voor f 55881. In October is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1.667 655.85 en terugbetaald f 1.376.724.775, zoodat het te goed op 31 October bedroeg f 36 225.938.98s. In den loop dier maand zijn 6931 nienwe spaarbank boekjes afgegeven en 1845 geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand nog 440.969 boekjes in omloop waren. Het maken eener overkapping op het station te 's-Hertogenbosch is gogund aan de koninklijke neder- landsche machine-fabriek voorheen E. H. Begemauu te Helmond, voor f 246,560. Te 's-Gravenhuge is bij een bewoner van hetPrin9 Hendrikplein de huishoudster gestikt gevonden vermoe delijk ten gevolge van gasontsnapping uit een lek in de leiding, waaraan eene herstelling was geschied. Den 2 des avonds is door de stoomtram nabij het station te Groeuloo een fabrieksarbeider overreden en gedood den 4 geschiedde hetzelfde nabij het station te Breda. Bij kon. beslnit van den 4 is de heer H. J. Versteeg, met ingang van den 10, benoemd tot burgemeester van Schiedam, met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Zaandam. Den 3 heeft te Utrecht een bezoeker van een huis in de Boterstraat zich uit drift uit het raam van de derde verdieping geworpen. Hij werd voor dood opge nomen, doch zijn toestand was den 4 veel beter. De Koningin-Regentes heeft zich den 4herinne ringsdag der begrafenis van Koning Willem III, verge zeld van eene hofdame van dienst naar den grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft begeven en aldaar op het graf van Haar Gemaal een krans gelegd, door de Koningin en haar zelve eigenhandig vervaardigd. Te Dordrecht is de heer A. J. A. de Bosson, lib., met 553 van de 968 geldige stemmen tot lid van den Raad gekozen; de heer H. A. Dicke, anti-rev., had 283 st. Te Delden is een monument onthuld, dat door de gemeente Stad-Delden en de burgerij aangeboden is aan den heer baron van Heeckeren van Wassenaer op het kasteel Twickel, als hulde voor de waterleiding, door hem geheel voor zijne kosten in Deldon aangelegd. Zaandam. Bij herstemming is de heer A. Laten- stein, stijfselfabrikant, den 4 tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken gekozen met 16 stemmen, tegen 6 op den heer K. Brat Hz. E;m«nden. Door aandeelhouders van de Naam- looze Vennootschap Omnibusdienst »de drie Egmonden" is den 4 December besloten, de bestaande dienst te ver anderen in een tram—omnibus. Allereerst zal gevraagd worden aan de betrokken besturen rails te mogen loggen, zooveel mogelijk op den berm van den weg. Wanneer de daarvoor noodige toestemmingen zijn verkregon, zullen er pogingen in het werk worden gesteld om het noodige kapitaal te verkrijgen. Er is eene commissie benoemd, om het bestnur ter zijde te staan en in overleg met het bestuur een en ander te bepalen, waarvoor zijn aange wezen de heeren B. van der Veen. J. Mnijs, P. Pranger, J. van der Pol en G. E. A. van Hall. Nu er door de provincie en do betrokken gemeenten reeds zulke belang rijke subsidiëu voor de instandhouding van den bestaan- den dienst zijn verleend, twijfelt men niet aan den goeden uitslag van deze pogingen van het bestuur, om het ver voer per omnibus zoo aangenaam mogelijk te maken. (Srootscliermer. Tot dijkgraaf van den polder »Noordeindermeer' is herkozen de heer S. Vlaanderen. Tot voorzitter van den polderban »Znidschermer" in den Eilandspolder is gekozen de heer D. Olij. Texel. In de jongste vergadering van den gemeente raad werd door den voorzitter medegedeeld, dat de heer A. Wagemaker zijne benoeming als gemeente-geneesheer had aangenomendat de provinciale staten afwijzend hadden beschikt op het verzoek van den raad ter beko ming van eene rijkshaven nabij Oosterend en eindelijk dat aan den heer T. Roeper onderwijzer te Den Burg wegens gezondheidsredenen, alsnog een verlof van veertien dagen was toegestaan. Voor kennisgeving werd aange nomen de mededeeling van den voorzitter, dat de toestand van het onderwijs aan de openbare lagere school te Oost onvoldoende was. Met algemeene stemmen werd de jaar wedde, verbonden aan de vacante betrekking van onder wijzer te Oudeschild, verhoogd tot f 600. Daarna werden den raad aangeboden de gemeentebegrooting voor 1895, vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 53886,45'/j, die van het algemeen armbestuur, bedra gende in ontvangst en uitgaaf f4916,30, waarbij gerekend werd op eene toelage van gemeentewege van f 2400 en eindelijk die van het algemeen weeshuis met eene ontvangst van 9427 en eene uitgaaf van ƒ7810. Ten slotte werd door den voorzitter ter kennis der leden gebrachtdat het mond- en klauwzeer zich reeds op vijf verschillende hoeven had uitgebreid doch dat in overleg met den rijksveearts de wettelijke bepalingen ter voorkoming van verdere verspreiding stipt worden nageleefd. St. Fancras. De heer ds. P. H. Versteeg is be roepen tot predikant bij de ned. herv. gemeente te Huis duinen. Barsingerhorn. Den 9 heeft eene openbare uit voering plaats van de alhier bestaande gymnastiekver- eeniging »De Westfries". Kolliorn. De zoogenaamde kinderavond zal nu plaats hebben op Zondag, 9 December as. De toegang is thans niet vrij (ook niet voor de ouders) en het pro gramma is zoodanig uitgebreid, dat het niet bepaald een kinderavond meer kan heeten. Vele ouders zijn met deze uitvoering thans minder ingenomen, daar te voorzien is dat, evenals bij vorige gelegenheden, de afloop veel te laat zal zijn, en schadelijk voor menig kind van 8 en 9 jarigen leeftijd. Het classicaal bestuur van Haarlem, dat zich onlangs onbevoegd verklaard had den predikant Bax van Zaandam te berispen over zijne miskenning der verplichting tot aankweekiug van liefde voor Koning en vaderland', meeneude, dat de Synode eene tuchtzaak tegen ds. Bax op touw wilde zetten, had een schrijven ontvangen van bet prov. kerkbestuur van Noord-Holland, waarbij het classicaal bestnur in dezen wel bevoegd werd verklaard. Dat bestuur heeft zich nu, in zijn jongst gehouden ver gadering, onder protest, bij het oordeel van het prov. kerkbestuur neergelegd maar verklaarddaargelaten het persoonlijk gevoelen der leden, en zonder de politieke en sociale beschouwingen, door den heer Bax in zijn be kend schrijven aan de Synode uitgesproken, te willen be- oordeelen, geen termen te vinden om officieel en langs kerkrechtelijken weg tegen genoemden predikant op te tredon. Ook had het bestuur te beslisseD omtrent een schrijven van den heer Bax in de Hervorming. Het prov. kerkbestuur van Noord-Holland maakte het classicaal bestuur van Haarlem opmerkzaam op den ou- voegzamen toon, daarin tegen het hoogste kerkelijke col lege aangeslagen, en droeg genoemd bestuur op, den beer Bax daarover te onderbonden en hem to bewegen daar over zijn verontschuldigingen aan te bieden. Ook hierop heeft het classicaal bestuur geantwoord, dat het, daargelaten het oordeel der leden zoowel over den vorm als inhoud van het gewraakte schrijven, geen termen vond om officieel en kerkrechtelijk tegen ds. Bax op te treden. museum van Kunstnijverheid. Dit te Haarlem gevestigde museum werd gedurende de maand November door 891 personen bezocht. De bibliotheek van genoemd museum begint meer en meer de belangstelling van bet publiek op te wekken De laatste drie maanden werden 423 boek- en plaatwer" ken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden, terwijl voorlezingen, tentoonstellingen en kunstbeschouwin gen geheele verzamelingen werden verstrekt. Wij vestigen er nogmaals do aandacht op, dat zij, die een kunstambacht beoefenen, als meubelmakers, goud- en zilversmeden, decoratieschilders, beeldhouwers, modelleurs, kunstsmeden enz. enz., alsook bouwkundigen en dames die het kunstnaaldwerk beoefenen eene rijke bron van voorbeelden en gegevens in deze boekerij vinden en dat de boek- en plaatwerken kosteloos worden verzonden. De catalogus wordt op aanvrage tegen vergoeding van 15 ets. in postzegels franco toegezonden. Oude gebruiken. Een onzer correspondenten wijst er ophoe in het gansche Noorderkwartier na de vrouwen met koek, de mannon met krentenbollen komen, in niet minder over weldigend aantal als de vrouwen even te voren. -- In de op Vrijdag 7 December, alhier, in de Toelast te honden algemeene vergadering der afdeeling Noord- Holland van de Vereeniging »het Nederlandsch Paarden stamboek," zal o.a. besproken worden de wenschelijkheid van de oprichting eener puurdrnmarkt in hot noorder- deel der provincie, vóór de markt te Haarlem. Met genoegen vernemen wij, dat burgemeester en wethouders dezer ge meente aan het bestuur dier afdeeling gemeld hebben dat zij bereid zijn, om, zoo die markt mocht worden ge houden, daarvoor beschikbaar te stellen de Harddravers laan, ingericht op zoodanige wijze, als blijken zal noo dig te zijn. Die laan is voor dat doel zeker even geschikt als het terrein waar de markt te Haarlem wordt ge houden. In de vergadering van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van 't algemeen, den 4 gehouden, werd, na behandeling van eenige begrootin gen, wijziging voorgesteld van de bepaling betreflende de toelating van niet-leden tot de leesavonden. De strek king van dit voorstel isvoortaan rijks-, prov.- en ge meente-ambtenaren met hoogstens 800 salaris tot bedoelde leesavonden toe te laten tegen betaling van f 1 per jaar en aan zoons van leden van 18 tot 20 jaar toegang te verleenen tegen een nader vast te stellen entrée. Eene commissie zal omtrent dit voorstel, volgeu9 een artikel in het huishoudelijk reglement, in eene vol gende vergadering verslag uitbrengen Aan de commissie voor den wedstr ij d voor handwerkslieden werd eene garantie toegezegd van 75 uit het overschot van eene vroegere tentoonstellingonder voorwaarde dat dit bedrag slechts zou worden uitbetaald nadat andere garantiën onvoldoende waren. Eindelijk werd aan genomen het voorstel vau het bestuur der Spaarbank, om, ten gevolge van de steeds verminderendo renten van hypotheken en effecten van allerlei aard, de aan de in leggers te vergoeden rente te verlagen van 3(,/10 tot op 3° 0, in te gaan 1 April 1895. Zondag, den 9, zoo verzoekt men ons te mel den zal in de kerk der doopsgezinde gemeente de dienst niet worden vervnld. VEILIKtl van VASTE UOEHERESi. 4 Dec. Alkmaar. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Koffiehuis »de Graanhandel", met erf en vrije steeg, Lnttik-Oudorp, 2 aren 80 cent. Str. 0. Koopman f 5030, Verhoogd door G. Bouma met 800, 2. Winkelhuis en erf aldaar, C 77, 2 a. 86 c. Str. F. J. Quax 4500, 3. Woonhuis en erf aldaar, C 81, 1 a. 72 c. Str. Jb. van Twisk 2500, Nos. 2 en 3 niet verhoogd. 4. Woon- en winkelhuis en erf aldaar C 82 met een steeg a/d Spanjaardstraat, 3 a. 31 c. Str. W. Hooijer 3510, Verhoogd door M. Saager met 250, 5. Koffiehuis »de Koornbeurs" en erf, Luttik- Ondorp, hoek St. Annastraat, 64 cent. Str. Jb. van Twisk 3000,— Verhoogd door J. Admiraal met 150, 6. Pakhuis en erf, z/z Achterfnidsen, 27 c Str. H. Jansen 500, 7. Pakhuis en woning met erf en steeg, a/d Veerestraat, 1 a. 10 c. Str. Jb. van Twisk 1400, 8. Winkelhuis er erf, Lindelaan, 68 c. Str. Th. J. N. Gooij 1305, 9. Hnis en erf aldaar, 99 cent. Str. dezelfde 1300, 10. Huis en erf, Fnidson, 68 cent. Str. dezelfde 1005, Nos. 6 tot en net 10 niet verhoogd. Nos 8 en 9 gecomb. Str. J. A. van Geenhnijsen 2640, Verhoogd door F. Vester met 110, Hensbroek. Geboren. 14 Nov. Grietje d. van Jan Jonker en Catharina Lan- gedijk. Overleden. 20 Nov. Jan Ondejans, wednr. van Jantje Hoek, 79 j. Obda m. Geboren: 4 Nov. Cornelis Joseph, z. van Adrianus de Wijs en Catharina Geertrudis Luken. 5 Maria, d. van Evert Schouten en Cornelia Met. 9 Mietje, d. van Pieter de Vries en Dieuwerije Huiberts. 11 Marijtje, d. van Jacob Pater en Jantje Komen. 22 Adriaan z. van Jan Feld en Aagje Pater. Maria Petronella, d. vau Corneli9 Eüel en Geertje Schnitemakor. Oudkarspel. Getrouw d: 25 Nov. P. Steijn en Maartjc Kuiper.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3