No. 147. Eerste blad. Zes en Negentigste Jaargang. 181)4. ZONDAG 1) DECEMBER. Nederland. Ingezonden stukken. Stadsberichten. Plaatsgebrek noodzaakt ons liet Feuilleton achterwege te laten. ALK1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Tweede Manier. Uit de rede van den minister van buiten 1. zaken van deu 6 wordt het volgende aangestipt. Het verwijt van onbescheidenheid wat betreft de openbaarmaking van de stukken betrekkelijk de Kamer ontbinding, kan hij niet aanvaarden, evenmin de verwon dering van den heer Tak daarover, want in 1882 heeft die heer zelf uitvoerig medegedeeld het onderhoud dat hij te Frankfort gehad had met wijlen Koning Willem III. In het kalenderjaar 1895 zal een wetsontwerp tot regeling der gemeente-financiën de Kamer bereiken. Vooraf moet echter de regeling van het Personeel vast staan. In den loop van dit zittingjaar zal een kiesreehtont- werp inkomen hoofdpunten van regeling kan de regee ring niet gevenmaar het in te dienen ontwerp zal in elk geval niet in strijd zijn met de grondwet. Een rechtsgrond voor een pensioenfonds voor oude werklieden acht de minister moeielijk te vinden wel moet gezocht worden naar eene practisch werkende in stelling. Naar de kosten voor den Staat van zulk een pensioenfonds was gevraagd. Te dien aanzien werd ver wezen naar verschillende stelsels in het buitenland wer kende waarbij de kosten verschillen tusschen de 74 en 60 miljoen. Deze regeering had aangenomen een stelsel van lijfrente en daarbij opgenomen den draad, door de vorige regeering losgelaten. In strijd met het rapport der vorige regeering zeide de heer Heldtge kunt dien draad gerust loslaten want ge zult de mededinging met particuliere instellingen toch niet kunnen volhouden, ter wijl de heer de Beaufort meendedat een voldoende waarborg door deu Staat deelnemers zou doen toetreden tot eene Rijksinstelling. Wat den verzekeringsdwang betreft, waar de Staat de kosten niet draagt kan van dwang geen sprake zijn. De uitgaven van oorlog en marine waren op deze begrooting f 700.000 minder dan ten vorigenjare, terwijl 3 schepen zullen worden gebouwd. En wat do nieuwe geweren betreft, de regeering heeft slechts opgevat wat zij vond, want door den vorigen minister werd 16 Sep tember 1892 gezegd, dat nieuwe geweren met het oog op de techniek een onafwijsbare eisch des tijds is. En thans hebben wij 6 December 1894. Daarna werd ge treden in eene beschouwing van de internationale eischen, waaraan men te voldoen heeft tot handhaving onzer on zijdigheid waarvoor volgens sommigen een veldleger noodig is. Vast staat het echterdat wij ons moeten wapenen en voorbereiden, waartoe naar het oordeel van de re geering een veldleger noodig is en goede geweren. Vooral in ons land waar een gedeelte der natie wordt aangewezen om de taak der verdediging op zich te nomen, moet dat gedeelte met goede en niet met verouderde geweren den vijand te gemoet treden. Moet daarvoor eene besparing plaats hebben, dan moet dit op volgende begrootiugeu geschieden. Do heer Kerdijk meende, dat men öf in eens onze defensie moest regelen, óf niets moest doen. Maar wat zou die afgevaardigde, die steeds zoo krachtig de sociale nooden en behoeften verdedigdewel zeggenwanneer men alles liet liggen om alles op eens uit te geven voor de defensie Dien weg van alles of niets" komt der regeering gevaarlijk en onmogelijk voor. De minister vanjustitie verklaarde, dat hij met zijn gezegde als Kamerlid, dat de liberalen geeu gezag buiten zich erkennen, niet bedoelde, dat de libe ralen in het geheel geen gezag erkennen, maar enkel met hun eigen geweten rekening houden. Hij zeide dit des tijds duidelijk aan den heer Heemskerk en begrijpt daarom niet, hoe die heer hierop nu in anderen zin weer terug kwam. Hij weigert verder op dat punt te antwoorden, omdat het hier geen gewoonte moet worden, dat een lid een ander lid of een minister ondervraagt over zijn gods dienstig geloof. Dit ministerie zit hier niet bijeen als godsdienstige geloofsgenooten, maar als staatslieden, eensdenkend op de punten, straks door zijn ambtgenoot uiteengezet. Zijn beleid zal hij bij het hooidstuk Justitie verdedigen, alleen wijst hij er nu reeds op tegenover den heer Veegens, dat de uitgaven voor nieuwe gebouwen over verschillende jaren verdeeld worden en naar bezuiniging wordt ge streefd. Over de jongste ongeregeldheden te Amsterdam kan hij nog geen oordeel vellen. Hadden die kunnen worden voorkomen Ziedaar een moeielijke vraag. In Amsterdam zijn 100 bakkerijen met 3 a 4000 werklieden en wat er zal ge beuren en op welke punten, is niet na te gaan. Over neming van het gemeentegezag door het Rjjksgezag werkt ook niet altijd afdoende, gelijk in het buitenland bleek. Voor het inroepen van de hulp van de gewapende macht, beBtond nog geen aanleiding en de zaak was gesust voor dat dit verder noodig bleek. De miuister vau binnen 1. zaken deed o.a. uitkomen dat de regeling van het kiesrecht niets te maken heeft met die van de gemeentelijke belastingen. Omtrent de wijziging van den termijn waarop het aan tal onderwijzers aanwezig moet zijn kan hij nog geen inlichtingen geven. Deze zaak is bij den Raad van State. Over de vrije- en orde-oefeningen heeft de minister nog geeu beslist oordeel, doch hij zal de zaak onderzoeker De minister van financiën verklaardedat de cijfers dezer begrooting wel wijzen op het streven der regeering naar bezuiniging. Alle bezuinigingen worden evenwel overschaduwd door de hooge aanvrage voor nieuwe geweren welke deze regeering wel botreurt, maar waarvan zij de noodzakelijkheid inziet. Op het in de avondzitting voorgevallene wordt nader terug gekomen. Den 7 is het hoofdstuk buitenlandsche zaken na eene weinig belangrijke bespreking met algemeeuo stemmen aangenomen. De behandeling van het hoofdstuk justitie ving aan de heer Heem skerk betoogde o.a. de noodzakelijkheid van de wederinvoering der dood straf. De tallooze misdaden in de laatste jaren schrijft hij toe aan hare afschaffing. Egmond aan Zee. De voordracht voor onder wijzer zonder hoofdakte luidt: P. Ronner AalsumA C. v. d. Meij Terschelling en P. PlasHillegom voor onderwijzeres: de dames H. de Boor Workum F. RozenveldtZwolle; en J. G. van Leenhrff, Rotterdam. Sohermeer. In de vergadering van de afdeeling Scherineer der Hollandsche maatschappij van landbouw den 7 aan den Stompeutoreu gehouden bracht de heer J. Rolff verslag uit van hetgeen op de najaarsvergadering van Hollands Noorderkwartier is besproken. Bij de behandeling der punten van beschrijving voor de algemeene vergadering werd besloten punt II»Is het noodzakelijk en daarom gewenscht, dat invoerrechten op granen worden geheven", vanwege de afdeeling ont kennend te beantwoorden. Met punt lila en de daaraan gevoegde toelichting kon de vergadering zich vereeningen terwijl omtrent IIIÓ den afgevaardigde vrij mandaat wordt gegeven. Voor een lid van het hoofdbestuur uit Noordholland zal de afdeeling de candidatuur steunen van den heer K. Cz. de Boerte Assendelft,voor Zuidholland wordt dit aan het oordeel van den afgevaardigde overgelaten. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer Wd. Glijnis. Bij sluiting der vergadering deelde de heer K. Schoone me6dat hij voor het voorzitterschap der afdeeling moest bedanken. Venhulzen. Tot wethouder dezer gemeente is gekozen de heer P. Kistemaker. Tot hoofdingeland van de banne Venhuizen is her kozen de heer G. Vissertot lid van het dagelij ksch bestuur moet herstemd worden tusschen de heeren G. Bakker en Z. Bakker. Hoorn. Den 6 is de in volle werking zijnde zeep- ziederij met inventaris, genaamd »de Pelikaan", alhier, in openbare veiling gebrachtdoch opgehouden voor 7400. Koedijk. Met ingang van 1 Mei 1895 worden in deze gemeente waar tot heden geene opcenten op de hoofdsom der personeele belasting geheven werden 40 opcenten op die belasting geheven. ©bdaui. Voor het le gedeelte (schriftelijk) van het vergelijkend examen voor hoofd der gemeenschappe lijke Spierdijker school, den 4 alhier gehouden, waren opgeroepen 8 onderwijzers, waarvan zich één heeft terug getrokken. Er namen aan deelC. Baas, Amsterdam K. Bankras, Spierdijk H. K. Conradi, OldenzaalB. J. Paagman, DordrechtJ. B. Schuchard, Spanbroek A. J. van de Vijver, Vlissingeu en J. J. Wiegman, Hasselt. Aangegeven hadden zich 32 sollicitanten. Schagen. De eerste turndag in deze gemeente van de vroeger reeds vermelde 5 gymnastiekvereenigingen werd zeer druk bezocht. Van elke vereeniging waren een belangrijk aantal leden in de turnzaal van »Lycurgus'' tegenwoordig. Deze gezamenlijke bijeenkomsten beloven zeer vruchtbaar te zullen worden voor de beoefening der gymnastiek in het Noorderkwartier. Warmenhuizen. Gedurende de maand November hadden aan het hulppostkantoor op de Rijkspostspaarbank plaats 25 inlagen, totaal 558,62, 8 terugbetaald 472, Gedurende de maand November werden op het tele- phoonkantoor gewisseld 57 telegrammen. l.OMBftK. Een officiëel telegram van den 8 luidt als volgtDe voornaamste sasaksche hoofden zijn door generaal Vetter opgeroepen sommigen, waaronder Goeroe Bangkol, zijn reeds gekomen. De anderen zijn in aantocht. Datoe Pan- g iran, zoon van Anak Agoeng K'Toet (die Goeroe Bangkol vergezelde) gaat 9 dezer naar Batavia. Eergisteren be zocht eene kolonue Bangkol. Alles is rustig. In een telegramdoor het N. v. d. D. ontvangen lezen wij bovendien het volgende Volgens het Batav. Nieuwsblad gaan ernstige geruchten dat de Koningin Wilhelmina Maandag naar Karang Asem (Bali) gezonden wordt. De troepen op Lombok keerden terug van eene ver kenning naar Kediri (Z.-O. van Tjakra), de Baliërs lever den daar de wapens uit." Aan wie de schuld t Mijnheer de redacteur. Beleefd verzoek ik u, tot eene tweeledige beantwoording van bovenstaande vraagmij in het belang van vele timmerlieden-stadgenooten zoowel patroons als gezellen, eenige plaatsruimte in uwe courant te willen afslaan. Sedert eenigen tijd begint er moer en meer eene ver houding tusschen sommige timmerpatroons en gezellen hier ter stede te bestaan, welke verre van eensgezind is, eene verhouding, die onwillekeurig, zoo er geen verande ring in gebracht wordtaanleiding zal geven tot ver wikkelingen, welke van nadeeligen invloed moeten worden en alreeds geworden zijn, en niet in het qainst voor die patroons zeiven al valt het niet te ontkennen dat ook eenige werklieden er de dupe van worden. En aan wie de schuld van dien toestand Aan den patroon zoowel als aan den knecht. Maar aan de patroons zeker. Het moge een krasse bewering zijn toch is zij waar. De patroons mogen die bewering willen logenstraffen, leugen is het niet. Immers, het billijk verzoek, ongeveer een jaar geleden aan de verschillende timmerbazen alhier gedaan om een weinig loonsverhoogingwerd wel door enkelen vrij gunstig ontvangen door allen is een toestaan van dat verzoek op de lange baan geschoven. Daarbij komt nog, dat het vooruitzicht op die verhooging zelfs ongun stiger wordt reeds heeft zelfs een patroon te dezer stede het bij hem toch al niet hoog zijnde loon gemeend te mogen verlagen. Zouden de werkgevers van dien patroon nu ook minder moeten betalen Aan wie dus de schuld, dat de gezellen meer en meer ontevreden worden en daarom trachten zonder toezicht der patroons een meerder loon te verwerven Aan wie de schuld dat Alkmaar in een korten tijd zooveel nieuwe timmerbazen rijker geworden is, bazen, die, als hun een betere verdienste als knecht verzekerd ware zeker gean »baas" zouden geworden zijn? En worden hierdoor de oudere bazen niet veel benadeeld Doch het is eigen schuld r Aan wie de schuld dat particulieren meer en meer hun werk liever rechtstreeks aan knechts tegen een ver hoogd loon opdragen, dan een patroon er mede te belasten? En wat zou bij velen hiervan de oorzaak zijn Een antwoord op deze vraag te geven wil ik aan die patroons zeiven overlaten. Dat zij echter zeiven de oorzaak zijn van den steeds moer achteruit.gaanden toestand hunner zaken, dat zij de aanleiding zijn, dat vele gezellen hun het werk trachten te ontneme zullen zij zelf zoo niet willen dan toch moeten erkenuen. Maar aau wie de schuld, dat enkele patroons zoo wille keurig met hunne werklieden handelen zoo afkeurens waardig in hooge mate Aan wie de schuld, dat, nu de drukke werkzaamheden wat voorbij zijn, door eenige ba zen gespeculeerd wordt up de nooden der knechts en zij een loon durven betalen ougeëvenredigd aau de meest bescheiden behoeften. Aan wie de schuld dat do prijzen voor godwongen aangenomen werk al minder en minder worden zoo zelfs, dat het f ibriokswerk er niet mede kan concurreeren en het zelfs oubegrijpelija is, dat er patroons zijn, die zich voor »timmerinau" uitgeven en dergelijk loou willen betalen Aan wie de schuld dat op heden de arbeidstijd zoo slecht geregeld is, waardoor de een veel, de ander weinig, soms niets verdient Het antwoord op deze vragen is aan de timmerliedenknechts aan hen zelf de schuld van dien toestand Aan hen ligt het, dat hunne positie niet verbetert. Als zij de handen ineenslaan, zich aaneensluiten, zich scharen aan de zijde van hen, die reeds vele pogin gen in 't work stelden om hun toestand te verbeteren dan zouden zijtrots alle tegenkanting en gebrek aan medewerkingverbetering erlangen. Daarom vereenige men zich met hen, die vereenigd zijn Eendracht maakt macht. Patroons en gezellen, ieder denke eens over zijne eigene belangen na en handele. U, mijnheer de redacteur, bij voorbaat voor de plaatsing dankende, Hoogachtend, M. Naar wij vernemenbestaat de voordracht voor onderwijzeres «an de openli. school voor meisjes alhier, in plaats van mej. A. M. van der Veen die ontslag gevraagd heeft, uit de dames: 1. W. L. Veen Valck te Nieuwer-Amstel2. G. S. H. Sluijter te Breda; 3. L. P. J. van Beverwijk te Rijp. Naar wij vernemen, stelt de Tweede Noordholland- sche Tramweg-Maatschappij zich voor, eerstdaags met de werken voor den tramweg PurmerendAlkmaar in deze gemeente een begin te maken. In de vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Wederlandschen Protestantenbond, op den 11 des avonds acht uur precies, in de >Harmonie", zal als spreker optreden de heer dr. P. Jzn. Proost, pre dikant te Koog aan de Zaan. I

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1