Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND 7 Dec. Theodorus Johannes, z. van Jan Jacob Delver en Het ingediende wetsontwerp betrekkelijk de hef fing van wik- en weegloonen albier wordt den 11 des morgens te half elf precies in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht. Kunstbeschouwing „Pulchri Studio." Het teekengenootschap „Knnst zij ons doel" geeft op den avond van dinsdag, den 11, zijne eerste kunstbeschou wing in dit winterseisoen, op de bovenzaal van den heer A. Peperkamp, aan de Breedstraat, alhier. Deze tentoonstelling zal zeker aan de werkende- en kunstlievende leden met bnnne genoodigden een avond van waar kunstgenot bezorgen, aangezien eene der beste portefeuilles n.l. van het haagsche schildersgenootschap »Pnlchri Studio", ter bezichtiging zal worden gesteld. Wij mochten er reeds in de maand April, aan het einde van het voorgaande wintersaisoen op wijzen dat het aantal werkende leden in den laatsten tijd is toege nomen zoodat de wekelijksche teekenavonden aan werk zaamheden en gezelligheid niets te wenschen overlaten. Des te moer is dit het geval nu de nieuwe zaal, door den heer Peperkamp uitsluitend voor dit college gebouwd en ingerichtaan alle eischen voldoetzoodat den kunst- lievenden leden een bezoek ten dezen op den maandag avond kan worden aanbevolen. Het aantal der laatstgenoemden kon met het oog op een stad als Alkmaar die zich tegenwoordig in voort- durenden bloei verhengen mag grooter zijn. Dit genootschap toch is het eenige dat alhier aan de ingezetenen op het gebied van teekenen en schilderen gedurende de wintermaanden eenige avonden van kunst genot bezorgt. Het lidmaatschap bedraagt f 3 per jaarwaarvoor men 2 a 3 kunstbeschouwingen verkrijgt en daarbij telkens recht heeft op introductie van 2 dames en 1 heer. Om ook niet-leden met het teekencollege in kennis te brengen zalslechts voor dezen keer, op den volgenden woensdag, 12 December, van 11 tot 3 uur, eene ten toonstelling op genoemde bovenzaal gegeven worden tegen een entrée van 25 ct., in de verwachtingdat menigeen er toe zal besluiten zich als kunstlievend lid aan te melden. De leden van het genootschap zijn daardoor tevens kosteloos in de gelegenheid om de kunstwerken van de eerste hollandsche en buitenlandsche artisten nogmaals bij daglicht te bezichtigen, waarbij zoo menige teekeuing aan fijner koloriet wint. Men boude ze dus op dien avond niet voor »gezien," ook een gang naar deze expositie zal men zich niet be klagen. Moge eene drukke opkomst bewijzen, dat de ingezetenen van Alkmaar de pogingen van het genootschap Kunst zij ons doel" waardeereu en deze aan de verwachting, kunstlievende leden te winnen, beantwoorden. Men verzoekt ons te melden, dat de heer B. J van Woerden, colporteur der Evangelische fiaat- sehappij, maandag den 10, des avonds te zeven uren in het kerkgebouw der luthersche gemeente alhier eene rede zal houden, waarin hij het doel en de wijze van werken der Evangelische Maatschappij zal in het licht stellen en tot medewerking opwekken. Om de belang rijkheid van het onderwerp is 't te verwachten, dat de spreker zich in een talrijke opkomst zal mogen verheugen. Een talrijk bezochte vergadering van de afdeeliug Noordholland van het Nederlandscli Faardenalam- bool* had den 7 in het Hotel Toelast, alhier, plaats, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz. Na opening en nadat door den secretaris, den heer W. Teengs, de notulen der vorige vergadering waren voor gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd, deed de voorzitter mededeeliug van een paar ingekomen stukken en bracht hij de punten van den beschrijvingsbrief voor de op maandag, den 10, te Rotterdam te houden alge- meene vergadering der Vereeniging in behandeling. Het voorstel van het hoofdbestuur, om opheffing of wijziging te vragen in de bepalingen, betreffende de keu ring van paarden voor aanvulling der remonte, in tijden van oorlog, ontlokte aan den heer H. F Bultman de opmerking, dat, naar zijne inlichtingen, wel degelijk het voornemen bestond, in strijd misschien met anderer ver wachtingen, om ook een volgend jaar weder bedoelde keuringen te houden, al zou dan wellicht de desbetref fende commissie de provincie Noordholland niet bezoeken. Hij achtte het daarom gewenschtte trachten het daar heen te leiden, dat daarbij zooveel mogelijk met de be langen der paardenhouders werd rekening gehouden. Zoo moest z.i. eene poging worden gedaan, om eene vóórkeuring te doen houden zoodat niet rijp en groen behoefde te worden opgebracht. Het Nederlandsen Paardenstamboek b.v. zou kunnen belast worden, met de zorg voor eene eerste schifting. Zij zou daartoe in alle gemeenten per sonen moeten aanwijzen. De laatste helft van Mei en de eerste van Juni achtte hij verder voor de keuring het meest geschikte tijdstip, dat de minste storing in de be drijven zou veroorzaken. Begripsverwarring omtrent het geen o.a. onder een rijpaard moot verstaan worden, be hoorde ook uit den weg geruimd De heer jhr. mr. P. van Foreest was van gevoelen, dat van deze Vereeniging zeker geen andere poging mocht uitgaan, dan die op opheffing aandrong. De resul taten van den omvangrijken, lastigen maatregel waren zoo allergeringst, dat eene herhaling der keuring z.i. in geen enkel opzicht gerechtvaardigd zou zijn. Door den Voorzitter werd dat gevoelen volkomen ge deeld. De heer Bultman bleef meenen dat men daarin toch niet slagen zou. De vergadering machtigde daarop bij acclamatie den afgevaardigde, meêtewerken tot een besluit, dat het hoofd bestuur zou opdragen, zoo spoedig mogelijk de opheffing te verkrijgen. Het denkbeeld van het hoofdbestuur om tegen den kostenden prijs voor de afdeelingen verkrijgbaar te stellen eeu fokkersstamboek, waarvan een keurig model ter tafel werd gebracht, vond algemeene instemming. Niet zoo een plan der Zeeuwsche afdeeling, om nogmaals aan te dringen op verplichte rijks hengstenkeuring. Er werd geen stem ter vergadering voor deze beperking van de persoonlijke vrijheid verheven. De noordhollandsche afdeeling zal daartoe dus haren steun niet verleenen. Nadat hiermede de punten der algemeene vergadering te Rotterdam waren afgehandeld werd op voorstel des bestuurs zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming besloteD, een volgend maal de afdeelingsvergadering te Amsterdam te houden. Het laatste punt van den beschrijvingsbrief der afdee ling aangevende de bespreking van de wenschelijkheid tot oprichting van een paardenmarkt in het noorder- deel der piovincie, vóór de markt te Haarlem, werd ingeleid door den heer J. Zijp Hz.die reeds in eene vorige vergadering dit belangrijke punt ter sprake had gebracht. Het was toen, om verschillende redenen, wen schelijk geacht, het tot eene volgende vergadering aan te houden. Vooraf deed de voorzitter mededeeling van een betref fende deze zaak ingekomen schrijven van de gemeente Alkmaarwaarbij aangeboden werdbij een eventueel gunstig besluit omtrent deze zaak de Harddraverslaan, ingericht overeenkomstig de aantegeven behoeften voor dit doel beschikbaar te stellen. Het gemeentebestuur achtte deze aan een ieder hier bekende plaats minstens zoo ge schikt, als het te Haarlem gebruikte terrein. Met groote voorliefde en veel talent verdedigde de heer Zijp ziju voorstel. Hij wees er ophoe reeds jaren de afdeeling was werkzaam geweest ter bevordering eener rationeele fokkerij en tot verbetering van het paardenras in deze provincie. De gunstige gevolgen dezer bemoeiingen zijn ongetwijfeld onmiskenbaar waartenemen maar zeer zeker valt niot te ontkennen dat die goede uitkomsten niet genoeg gebracht worden onder de aandacht der be langhebbenden en te loochenen valt het evenmin, dat de paardenfokkerij hier in deze provincie zich niet zoo ont wikkeld heeftals met het oog op alle daartoe in het werk gestelde pogingen mocht verwacht worden. Hij schrijft dit toe aan het ontbreken van een machtigen prikkel aan het gemis van aanraking met den handel, aan het ontbreken van een behoorlijke markt. De krachtige ontwikkeling van de paardenfokkerij in het zuiderdeel dezer provincie meent hij voor een zeer groot deel te mogen toeschrijven aan den levendigen han del, in die streken in het leven geroepen. Hij acht zich gerechtigd dit feit als eene krachtige aanbeveling van zijn pleidooi te mogen doen gelden. Het ligt daarom z. i. geheel op den weg der Vereeni ging, hare bemoeiingen ook uittestrekken tot het bevor deren van de bronnen van afzet. Als de vergadering zijn gevoelen in dit opzicht deelt, is hij bereid zijn plannen daartoe nader medetedeelen. De Voorzitter waardeert de bemoeiingen van den heer Zijp, doch meent, dat in geen geval de vergadering hier verder kan gaan, dan eventueel tot het uitspreken der wenschelijkheid en de Vereeniging zich in dit geval alsdan, wat het bevorderen der zaak betreft, geheel zal moeten bepalen tot zedelijken steun. Van geldelijke bijdrage zal geen sprake kunnen zijn. De kas der Ver eeniging zelve laat eene dergelijke uitgave niet toe en de subsidie der provincie vnag z. i. daartoe in geen geval worden aangewend. Uitdrukkelijk is de voorwaarde gesteld, dat alle paarden, waaraan daaruit eene premie wordt verleend, in de provincie voor de fokkerij tijdelijk aanwezig moeten blijven. Men zou daarmee reeds da delijk in strijd komen, als men het aanwendde ter be vordering van marktaanvoer en het dus uitkeerde aan eigenaars van paardendie er geen ander doel meê hebben dan ze zoo spoedig mogelijk van de hand te zetten. Blijkt nu het derfkbeeld van den heer Zijp bij de vergadering instemming te vindendan zou de Veree niging zich kunnen weuden tot de gemeentebesturen die zich voor de zaak blijken te interesseeren en hun in deze richting de noodige wenken geven. De heer H. F. Bultman meent ookdat het in het leven roepen van markten geheel op den weg van ge meentebesturen ligt, die, zoo noodig, door de Vereeni ging in deze kunnen worden ingelicht. Eéne zaak moet echter niet uit het oog worden verloren in de aller eerste plaats is het noodig de meening der kooplieden te kennen. Zonder hunne medewerking acht hij de zaak onuitvoerbaar. Ook te Haarlem is bij de instelling der nu zoo bekende paardenmarkt deze wijze van han delen gevolgd. Met de fransche en duitsche kooplieden moet overleg gepleegd welke dag de meest geschikte daarvoor is. Er moet hun alsdan de zekerheid kunnen gegeven worden van een behoorlijken aanvoer. Hij zou dus het bestuur dezer Vereeniging wenschen opgedragen te zienomstreeks den Vastenavonddagwanneer zij weder ons land bezoekenmet de voornaamste onder de buitenlandsche kooplieden omtrent de ook z. i. nut tige zaak te contereeren. Komt dan inderdaad eene dergelijke markt tot stand, dan zou het Stamboek haar kunnen steunen, door tege lijk aldaar de premiekeuringen te doen houden. Er zou verder eene uitloting kunnen worden georganiseerd En zoo meer. De Voorzitter meent, dat men vóór alles zeker moet zijn van een behoorlijken aanvoer. Hij heeft daarin een zwaar hoofdde paardenfokkerij is hier daartoe nog van te geringen omvang. Hij verwacht nog wèl jongere paarden. De gewone Haarlemsche soorten zal men er z. i. niet krijgen. Het komt hem echter verder voor, dat, als de markt tot stand komt, zij zal moeten plaats hebben op woensdag vóór die te Haarlem. De heer G. Muijs zou de markt in den herfst willen gehouden zien, in September. Meer in het bijzonder voor jongere paarden. De heer K. Breebaart Jr. wil zich eerst, door infor matie b. v. bij de spoorwegdirectie, nauwkeurig op de hoogte stellen van den omvang der paardenverzen- ding uit het noorderdeel der provincie. Hij vreest an ders voor teleurstelling. Hij acht den aanfok nog te kleindan dat er aan eene nieuwe markt behoefte zou zijn. De heer del Court gelooft ookdat het beter isbe staande markten te verbeteren, dan nieuwe te scheppen. Hij ziet de levensvatbaarheid eener nieuwe markt onder de bestaande omstandigheden niet in. De heer J. Zijp Hz. is ook overtuigd, dat de aanvoer bij deze zaak een belangrijke factor is. Maar hij acht het juist de taak der Afdeeling dien op alle wijzen te bevorderen. Er konden aan dienstig zijn een bezoek terzelfder plaats en tijd van de remonte-commissie; het tegelijkertijd houden van de gewone premiekeuringen enz. Hij is verder nog niet geschokt in zijne meening, dat het alleszins gerechtvaardigd zou zijn en geheel overeenkomstig het doel, waarmee de subsidie verleend werd, een klein deel der provinciale gelden te gebruiken, b. v. f 200 's jaars, on^ den aanvoer van goede paarden te bevorderen. De Voorzitter acht dit slechts mogelijk, wanneer de provincie de voorwaarden wijzigt. Te verwachten is het echter niet, dat men daartoe bereid zal zijn. De heer de Haas is het eens ir.et den heer del Court; wij hebben aan nieuwe markten niet de minste behoefte. Men gebruike den invloed der Vereeniging liever, om den toestand op bestaande markten verbeteren. Zoo dringe men bij Alkmaar aan, om voor de paardenmarkt een geschikter terrein te bestemmen. De heer J. van der Maaten stelt nu eene motie voor, strekkende om aan het bestuur optedragen, overleg te plegen met de kooplieden en de wen chelijkheid en de mogelijkheid eener nieuwe markt rijpelijk te overwegen. Na nog eenige bespreking wordt bij acclamatie deze motie aangenomen, na uitbreiding, op voorstel van den heer Bultman, in dien zin, dat het bestuur de opdracht ontvangt, in het algemeen te overwegen door welke middelen de bronnen van afzet voor onze noordhol landsche paardenfokkers kunnen bevorderd worden. Bij de gewone rondvraag vestigt nog de heer Bultman het oog op de wenschelijkheid, dat ieder fokker toch zooveel mogelijk aan den secretaris der afdeeling, den heer W. Teengs, te Wieringerwaard, de veulenbewijzen inzende. In tegenstelling met andere provinciën doet men dat in Noordholland nog maar al te weinig. De vergadering wordt daarna gesloten. ONDERTROUWD. 1 Dec. Dirk Fijnheer en Antje Blaanwboer, beiden te Winkel, laatstgen. onl. alhier. 6 Frans Cornelis Mijlhoff, alhier, en Johanna van Dok, te Enkhnizen. GEBOREN. Trijntje Dam. OVERLEDEN. 6 Dec. Anna Maria Francisca Lobach, wed. Klaas Zeegers, 64 j. en 5 m. Gerardus Nicolaas, z. van Cor nelis Koster en Daatje Nol, 1 j. en ruim 11 m. 7 Maria Lagas, echtgen. van Nicolaas Piket, 78 j. Vervolg binnenlandsche berichten, Egmond aan Zee. Den 6 was den kinderen van de bewaarschool een prettig feest bereid. De aldaar bestaande schoolfeest-commissie had er voor gezorgd, dat Sint Nicolaas op zijn rondreis ook dat jonge volkje niet zou vergeten, zoodat de goede Sint in al zijne waardig heid, gevolgd door twee van zijn knechts, het schoolge bouw binnentrad, waar hij al de kinderen slapende vond. Deze hadden intusschen hunne mandjes klaar gezet. Toen St. Nicolaas vertrokken was en de mandjes intusschen waren weggenomen, waren de kleinen inmiddels wakker geworden en lieten weldra hnnne stemmen hooreu. Daarop kwam de Sint terug om zich te overtuigen wat de kin deren alzoo hadden geleerd en hoe de Fröbelmethode aldaar in toepassing werd gebracht. Het mag gezegd worden, dat ieder verbaasd was over hetgeen zij daar aanschouwden. De zang en spelen wer den allerliefst uitgevoerden maakten op de genoodig den een aangenamen indruk. Na het gebruik van de noodige koek en chocolade werd de tooverlantaarn vertoond. Het behoeft geen be toog, dat de meest schrille kleuren en in het oog val lende bewegingen het meeste effect gaven. Eeu woord van dank komt in de eerste plaats toe aan de schoolfeest-commissie, maar bovenal ook aan de hoofd onderwijzeres met hare helpsters. ALKMAAR 7 Dec. Kleine kaas f 26,Commissi f 24,Middelbare f 25,Aangevoerd 269 stapels wegende 90829 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 3432 mudden. Tarwe f 4.50 a 6, rogge f 4.— a 0,—, gerst f a 3,75, id. chev. f3,90 a 4,25, haver f 2,25 a 3,paar- denboonen, f 4,75 a 5,50, bruine boonen f 11,25 14,50, a 15, citroenboonen f 12,a 16,duiven id. f 5,50 a 5,75 witte id. f 16,50 a kanariezaad f 8,25 a 8,50, rood mosterdzaad f 12,50 a 13,50, geel id. f 4,— a 8,— maanzaad f 7,50 a 7,75, lijnzaad f 0,erwten groene f 8,50 a 16,—, grauwe f 16,- a 19,—, vale f 7,- a 15. ALKMAAR 8 Dec. Aangevoerd 8 paarden f 50 a 90, 7 koeien en os3en f 140 a 180, 21 nucht. kalv. f 8 a 22, 319 mag. schapen f 12 a 23,00 lammeren fa 69 magere varkens f 12,— a 16,—, 220 biggen f 5 a f 8,50, 9 bokken en geiten f 3,a 8,kleine bokjes 0,— a 0,ets. Boter per P. ('s middags 12 uur, f 0,525 a 0,575, kippeneieren f 5,50 a 6,—, eenden dito 0,per 100. 1MSTERDAM 7 Dec. Aardappelen Friesche zaaiers .0,— a 0,Dokkummer jammen f 0,a 0,Zeeuw sche dito f 3,a 4,dito blauwe f 3,a 3,20, Flak- keesche jammen f 2,75 a 3,50, dito Champ f 1,70 a 1,80, Geldersche blauwe f 3,10 a 3,25, Pruisische Hamburgers f 3,80 a 4,dito roode f 2,35 a 2,50, Westlandsche zand f 0,a 0, Munstersche of zaaiers f2,05 a 2,10, aanvoer 3 ladingen, handel matig. 7 Dec. Petroleum vast. amerik. loco f 6.E betaald, Jan f 6.05. Jan./Maart f 6,Sept./Dec. f 6. Raapkoeken f 42 a 74. Lijnkoeken f 6,a 10.50. DELF1 6 Dec. Boter le soort f 602e soort f 50 3e soort f 38. Aangevoerd 338 achtste en 87 zestiende vaten. Samen 7630 P. EDAM 6 Dec. 154 stuks boter per P. f 1,10 a f 1 20 Kipeieren f 5,— a 6, HOORN 7 Dec. Aangevoerd 429 schapen f20 a f32 lammeren f a f 50 Varkens f 0,40 a 0,42 p. P., runderen f ahandel vlug. BOVENCARSPEL (Station) 8 Dec. Bieten f 2,50 a 3,50 per 1000. Aardappelen: blauwe f 1,20a 1,70, runde f 1,40 a 2 per mud. Bloemkool: reuzen f 10,a 16, grove f 0,— a 0,— Kool: witte f 2,— a 3, roode f 2,50 a 3,50, savooie f 2,50 a 3,50 per 100. Uien groote gele f 0,20 a 0,25, kleine gele f 0,00 a 0,—, groote roode f 0,20 a 0,30 per mud. SCHIEDAM 7 Dec. Moutwijn f 5,50, bij de makelaars f a—bjj den brandersbond f 5J a 5i, Jenever f9,50 id Amst. proef f 11,—Spoeling f 0.90. g

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2