Een Hypotheekbank No. 147. Tweede biad. Zes en IVegentigste Jaargang. 1894. ZONDAG !l DECEMBER. LANDBOUWERS. n. Amsterdaiusclie Brieven. Buitenland. Het kwam ons wel eens voor, dat men boven de fraai geschreven woorden »Iu naam dor Koningin" aan het hoofd der grosse wel met rooden inkt mocht schrijven »Niet 's avonds te lezen". Het stuk is toch zoo gesteld, dat men er kippenvel van krijgt, bij het inzien. De lezer verwondert er zich bijkans over, niet aan te treffen do bepaling die in het Romeinsche Recht gold, n.l. dat de schuldenaar in sommige gevallen, trans Tiberim, d. i. van de overzijde van den Tiber, als slaaf moet worden verkocht. ALOIAAI1SCKIË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers fO,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr(js der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. TOOK De bank die naar onze meening op het credietwezen in Noordholland een goeden invloed zon knnnen uitoefenen, moet, gelijk in het voorgaand artikel betoogd is, er naar streven, om met de crediettrekkenden zelf in aanraking te komen en op de hoogte van hun toestand blijven. Tegenwoordig staan schuldeischer en schuldenaar meestal niet met elkaar in verbinding. De belangen van den geldleener en van den geldbelegge zijn niet zoo tegenstrijdig als m9n gewoonlijk denkt. Toch draagt de acte van geldleening waarbij crediteur en debiteur broederlijk compareerenreeds een vijandig karakter. Thans is een grosse gesteld, in den vorm van een dood vonnis; en dat kan niet anders, omdat do be'angeu van den geldschieter op don voorgrond staan en niet die van den schuldenaar. In plaats dat gelijk thansniet veel omhaal van woorden in de acte bedongen wordt „bij overlijden van den schuldenaar zal de hoofdsom met de renten en kosten terstond opeischbaar zijn en met de renten en kosten zondor eenig uitstel of verwijl betaald worden, worde in de acte bepaald Bij overlijden van den schuldenaar, zal de sehuld ge acht worden te zijn gekweten op 't oogenblik, dat krachtens het leveusverzekeringscontract de bank zal zijn betaald. De acte wo.dt eenvoudiger, ook in dien zin dat de schuld opeischbaar is alleen bij wanbetaling der intresten op den verschijndag, maar niet gelijk thans bij vestiging van meerdere hypotheek of eenig ander zakelijk recht of bij vermindering der waarde enz. Het zij geoorloofd, eene voor de hand liggende tegen werping tegen dit plan te ondervangen. Hoe, zegt men, terwijl thans menigeen moeite heeft 4°/, te betalen, hoe wilt ge dan dat hij 6°/0 betaleï" Inderdaad zij die geen 4 a/0 van hun schuld kunnen opbrengen, zijn niet meer te redden. Doch dit behoeft men Diet te betreuren. Hun aantal is gelukkig gering. Juist het bezwaar is, dat zij, die trouw hun intresten betaalden, geen stap verder komen. Wie geen vreemdeling in Jerusalem is, weet dat men voor crodiet zeer dikwijls 6 c/0 renten moet geven. Bovendien eischeu de hypotheekbanken feitelijk eene hoogere tente dan zij voorgeven. Bij het sluiten der leeniug 1 °/0 provisie, bij vervroegde aflossing 3/4 schadevergoeding, bij te late betaling 1 °/0 boete. Ook moeten de tusschenpersonen de taxa teurs, degeen die het geld bezorgd heeft, de notaris enz. eene belooning voor hunne werkzaamheden ontvangen. Die belooningen zijn volkomen billijk, doch knnnen ver- moden worden. Tot voor korten tijd werd verder de rente vooruitbetaald. In één woord, menigeen, die zich de moeite geeft, om eene nauwkeurige rekening op te maken van hetgeen hij als schuldenaar voldeed, zal bemerken dat hij feitelijk een hooge rente heeft moeten voldoen terwijl zjjn schuld dezelfde bleef. De hooge rente, die wij voorstellen, sluit tevens in zich het te niet gaan der schuld bij overlijden. Dit is geen gering voordeel. Daarvoor moet de schuldenaar, die het belang van vrouw en kinderen beoogt, zich een kleine opoffering getroosten, en dat zal hij ook kunnen, evenals thans menigeen zijn jaarlijksche aflossing bij elkaar weet te brengen. Eindelijk springt in het oog, dat de credietwaardigheid van dengene, die bij de door ons gedachte bank leent, bijna onaangetast blijft. Het tijdelijk ter leen verkrijgen van geld zal gemakkelijker worden, omdat de groote schuld bij overlijden van zelf vervalt. »Maar gij zult de pand brieven der Bank niet kunnen plaatsen" voert men ons wellicht tegemoet. Doch wij vragen waarom niet Zoo ooit dan leveren deze pandbrieven, bij goed beheer der bank, de veiligst denkbare belegging op. De waarde dezer pandbrieven zal toch onafhankelijk zijn van de waarde der onder panden, waarop de hypotheken rusten. Welke bestaande hypotheekbank kan een gelijke securiteit aanbieden En waarom zou de Rijkspostspaarbank, die met haar geld geen weg weet, deze pandbrieven niet koopen, in dien men haar recht op controle der boekhouding geeft, de bank door mannon van probiteit wordt bestuurd en eene vereeniging, gelijk wij genoemd hebben, zich voor de zaak interesseert Ongetwijfeld knnnen nog meer bezwaren worden aan gevoerd maar welke die ook wezen mogen, ovortuigd zijn wij, dat een hypotheekbank, die de belangen der geldleeuers voorop stelt, en die door verzekering, de resti tutie der geleende sommen overbodig maakt, een weldaad zon zijn. De gedachte, dat de schuldeulast gedelgd zal zjjn bij overlijden, zou voor menig huisvader een pak van het hart zijn. XXVI. Elke nieuwe week brengt eene nieuwe werkstaking. In onzen laatsten brief bespraken wij de loonsbewegiug der slagers, die door onderlinge oneenigheid niet in een strike tot uitbarsting is gekomen maar toch deu patroons zulk een schrik op het lijf gejaag j heeft, dat zij aanstonds zijn overgegaan tot invoering van meerdere of volkomen zondagsrust, een maatregel 'ie vroeger afstuitte ow de beweringdat de klanten verloren gingen als zij des zondagsmorgens niet werden bediend. Op de slagers zijn de melkornbrengers gevolgd, wier eerste vergaderingen zich hebben gekenmerkt door een onstuimig verlaugen om het juk erbij neer te leggen en dit niet weer op te vatten voordat hun werk boter wordt beloond. Tot hiertoe hebben zij de daad nog niet bij het woord gevoegd, doch dat kan gauw verkeeren. Wie zouden er na de melk- slijters aan de beurt zijnbegon hot publiek zich reeds aftevragen. Alleen enkele ingewjjden wistendat er onder het personeel van de Kon. Fabriek van waskaarsen op de Ruysdaelkade iets broeide. Het feitdat de looneu hier laag zijn, was door socialistische onruststokers als een gunstige gelegenheid begroet om propaganda te maken voor bet denkbeelddoor werkstaking tot eene betere levenspositie te komen. Onder den invloed daarvan ontving de directeur vóór een drietal weken een schrijven, waarin eene verhooging van 2 3 cents door »de geza menlijke werklieden" werd geëischt en tevens te ke'nneu werd gegeven dat de hoeren en bazen die boven hun hoog salaris ook nog een »bezuiuigingsgeld" ontvingeu dit laatste onder de werklieden behoorden te verdoelen. Daar het stuk van geen enkele handteekening was vooi- zien, stak de directeur der fabriek, do heer dr. W. Koru dit in ziju zak, zonder daarvan verder notitie te nemen! Inmiddels gingen de socialisten voort met de werklieden in stilte op te ruien. Daar de geest onder het personeel voortdurend slechter werd begreep dr. Kern zeer goed, dat het volk stelselmatig werd opgestookt. Op Sinter klaasavond liet hij een zestal werklieden op zijn kantoor komen om hun den raad te geven zich vooral niet in te laten met menseden die niet op de fabriek werkten. Deze aanmaning werd beantwoord met eene stakiug van den arbeid door het geheele personeelten getale" van 18U man. Als voorwaarde voor hervatting stellen zij de afschaffing van zondagsarbeid en eene loonsverhooging die schadeloos stelt voor de uren welke op den rustda» niet worden gewerkt. ^ooals wij zeidenhet loon is op de kaarsenfabriek niet hoog. Twaalf a dertien centen per uur is al zoowat het maximum waarbij nog een klein buitenkansje het zoogenaamde steannegeld komt. Voor een stad als Am sterdam waar de ambachtsman tegenwoordig gemiddeld 23 cent per uur maaktis dat loon zelfs buitengewoon laag. loch zouden do werklieden wellicht nog gezwegen hebben wanneer zij zagen dat er zeer weinig winst werd behaald Volgens hun zeggen is echter het tegen deel waar en is de fabriek een goudmijntje voor directie en aande..houders. Is dat werkelijk het geval, dan is toegeven het eenigewat don eigeuaars der fabriek te doeu overblijft en het is zelfs in huu belang, dit zoo spoedig mogelijk te doen voordal hun exploitatiestelsel op allerlei wijzen aan de kaak woidt gesteld. Blijkt 't daarentegen dat de werklieden zich van leugentaal bedie nen en de fabriek moeite heeft zich staande te houden dan zal de moreele steun van het publiek de directie zeker den moed geven om aan onredelijke eischen het hoofd te bieden. Nu de winter zijn intocht heelt gedaan met de gebrui kelijke werkeloosheid in zijn gevolg trekt de voorgestelde reorganisatie van het burgerlijk armbestuur zeer de aandacht. 't Zal zoowat een jaar geleden zijn dat onder den indruk van het rondtrekken der werkeloozen door deu gemeenteraad de heeren mr. W. W. van LenDep, A. Daniëls, mr. W. Heinekon, Hugo Muller, mr. P. S. van Nierop mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht en mr. M. J. Pijnappel benoemd werden tot eene commissie, om »na te gaan wat binnen de grenzen der tegenwoor dige armenwet tot verbetering der armenzorg van gemeen tewege kon worden verricht en desgewenscht de vraag te overwegen of aan de regeering wijziging der armen wet en zoo ja welke zou worden verzocht." Men zal zich waarschijnlijk nog wel herinneren dat deze heeren voorstelden het burgerlijk armbestnur te doen samenwerken met «Liefdadigheid naar Vermogen" en daarvoor als proef den post voor armenverzorging met f 50,000 te verhoogen. De heeren van Lennep c. s. waren tevens van oordeel dat art. 21 van de armenwet anders moest worden geïnterpreteerd dan tot hiertoe het geval was. Dit artikel luidt«Geen burgerlijk armbestuur mag onderstand verleenen aan armen dan na zich, voor zooveel* mogelijk te hobben verzekerd dat zij dion niet van kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid kunnen erlangen en dan slechts bij volstrekte noodzake lijkheid." De amsterdamsche commissie uu wenschte dat ook de bedeeling van wege het burgerlijk armbestuur zou worden toegelaten in die gevallen waarin de volstrekt onvermijdelijke hulp wel voor een deelmaar niet vol doende door particuliere liefdadigheid werd verstrekt. De gemeenteraad weigerde echter met «Liotdadigheid naar Vermogen" samen te werken. Wat daarentegen de principieele qnaestie over het bewuste art. 21 betreft iu dat opzicht stelde het achtbare college de raadscom missie in het gelijk van welk besluit aan het burger lijk armbestuur kennis werd gegeven. Dit stoorde zich daaraan echter niet en bleef het artikel evenals vroeger uitloggen. Nu was goede raad duur. Rijpelijk is er door de commissie over nagedacht, wat zij tegenover die weerbarstigheid moest stellen en ten slofte heeft zii haar toevlucht genomen tot bot meaet radicale ïedmiddol: het voorstel om bet geheele armbe stuur naar huis te zenden en daarvoor in de plaats de geheele leiding der armenzorg aan een directeur van het armenwezen toe te vertrouwen, 't Zou niet onmogelijk zijn dat de raad erkennende de noodzakelijkheid eener grondige verbetering vau de tegenwoordige openbare armenzorgaan dit. plan het zegel zijner goedkeuring hechtte. Als hij dit dan maar spoedig doetwant de talrijke aanvrigeu bij de commissie voor werkverschaffing volgens het plan-J tnsen bewijzen duidelijk dat de nood dringt. HFEiGlD. Den 6 werd in do Kamer, bij de beraad slagingen over het hoofdstuk dotatiëu. namens de socia listen eene verklaring voorgelezen, waarin zij, krachtens hunne republikeinsche overtuiging, zich verzetten tegen do civiele lijst en de dotal,iën van den graaf van Vlaan deren Na eene heftige bespreking uoodigde do minister president de Kamer uit, in te stemmen met deu kreet leve de Koning!" De rechterzijde gaf daaraan gehoor, terwijl de lioorale linkerzijde en do progossisten zich bij deze koningsgezinde betooging aansloten. Do socialisten antwoordden met den kreetLeve het volkWeg met de kapitalisten D( ITSCUIi/llVD. In de troonrede, den 5 door den Keizer uitgesproken bij de opening van het nieuwe gebonw voor den Rijksdag, wordt Gods zegen afgesmeekt over het nieuwe gebouw en verder het volgende gezegd Bij het streven naar bescherming en hoogere maat schappelijke en zedelijke ontwikkeling, gebiedt de plicht krachtiger op te treden tegenover de daden van hen, die der overheid de vervulling van haren plicht trachten te beletten. De verhouden regeeringen achten eene aan vulling van het gemeeue recht noodzakelijk. Het wetsontwerp dat zal worden ingediend wil in hoofdzaak de bescherming der maatschappelijke orde ver sterken door uitbreiding der straf bepalingen." Voorts werd een wetsontwerp aangekondigd tot verbe tering van het procesrecht in straf- en civiele zaken waarbjj schadevergoeding gegeven kan worden aan on schuldig veroordeelden. Het beurswetontwerp en het voor stel betreffende de onedele mededinging worden nog voor deze zitting in het vooruitzicht gesteld. Het werd voor onmogelijk verklaard, nieuwe belasting bronnen te openen dientengevolge zouden het tabaks- belastiugontwerp en het voorstel over de verhoudiugen der financiën van het Rijk tot die der afzonderlijke staten weder ingediend worden. Van do hoogere bijdragen, voor de afzonderlijke staten geëischt, ziet de regeering echter af. Het uitzicht op het behoud van deD vrede is opnieuw grooter geworden", vervolgt de troonrede. Getrouw aan den geest der verbonden, onderhouden wij met alle mogendheden goede vriendschappelijke be trekkingen. In twee aangrenzende rijken hebben onlangs diepingrijpende gobeortenissen plaats gegrepen. Duitsch- laud heeft zich oprecht aangesloten bij de betuigingen van deelneming van allo zijdeD, die getuigenis afleggen van de solidariteit van do menschelijke gevoelens en de

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5