Hei Onrecht Gewroken. Bisschop Hall's Bespiegelingen. No. 148. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. WOENSDAG 12 DECEMBER. Mond- en Klauwzeer. Nederland. FEUILLETON. ALK1AARSCHE COERAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80fi anco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Allen die nog iets te vorderen hebben wegens leve ringen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer, worden dringend uitgenoodigd hunne rekeningen uiterlijk morgen in te zenden ten Stadshuize zullende op vorderingen die later mochten worden in geleverd, geene betaling kunnen gesehieden. Alkmaar De Burgemeester van Alkmaar, 11 Dec. 1894.A. MACLAINE PONT. Tweede Hamer. Den 10 werd de behandeling der begrooting van 'justitie voor 1895 voortgezet. De heer Pijnappel, in het algemeen voorstander van gedeeltelijke herziening onzer wetboeken, zou betreuren, als door gedeeltelijke herziening van boek I van het Burgerlijk Wetboek de invoering van de algemeene herziening van dat wetboek werd verschoven. Wel eischt het jeugdig strafwetboek herziening, daar door gedeeltelijke herziening de wetge ving alleen op de hoogte van den tijd kan blijven. De na het maken van dat strafwetboek voorgekomen feiten doen zulks noodzakelijk worden. O. a. wil bij strafbaar stellen het verzet tegen de belemmering van een verkoop bij executie in belastingzaken, het feit van opruiïug op tzich zelf, het houden van een optocht van werkloozon de toenemende dwang tot werkstaking. Door aanhalingen nit de gebeurtenissen der laatste dagen (de werkstakin gen te Amsterdam) licht hij zulks toe. De heer Smeenge wil vooral gedeeltelijke herzie ning der wetgeving, o. a. van art. 407 Burg. Wetboek Verder dringt hij aan op spoedige herziening van het Wetboek van Koophandel betreffende ligdagen van sche pen, in het belang der binnenschipperij, en wijziging van art. 346 Burg. Wetb. ter zake van de belegging van gelden van minderjarigen, zoodat ze op de Rijkspostspaar bank mogen worden gebracht. De heer Borgesius, die klaagt over het nuttelooze der jaarlijks wederkeerende vragen tot wijziging van wetten, had verwacht weder-indiening der door de vorige regeering ingediende en door de Kamer gunstig beoor deelde wijziging der drankwet. De heer Bonman wijst op de slechte toepassing der ioterwet en op het feit, dat aangekondigd wordt, dat de boter staat onder toezieht van het proef-station te Wageningen, terwijl daarvan geen woord waar is. Hij vraagt of de minister in de -Staatscourant wil aankon- digen, dat genoemd proefstation geen enkel soort van boter nagaat. De heer van Berckelis ontstemd over het ant woord des ministers, dat van hem niet te verwachten is een ontwerp tot wederinvoering der doodstraf. Hij vraagt dien aanzien nadere inlichtingen, alsmede omtrent te 's ministers plannen ten aanzien van het militair straf recht en de militaire rechtspleging waarvan de her ziening zeer noodzakelijk is. 61) VA N EDNA LTALL. Vertaald door Guillette. DERTIGSTE HOOFDSTUK. De eenige weg om zich in iets te schikken is (in geloQvige onverschilligheid) zich over te geven in de handen van God. Na de groote bevrjjding van dien 5en September heerschte er betrekkelijke rast in de stad »door den mensch aangevallen, maar door God gered'" zooals het toen heette. Essex en de dappere Londenaars, die door zoovele gevaren heen, ter redding waren komen opdagen, hielden zich slechts kort in Gloucester op. Daar de gou verneur stappen gedaan had om Arthur Denham in te wisselen, kreeg Joscelyn bevel met den krijgsgevangene in Grey Friars te verschijnen. Zij vonden den gouverneur in gesprek met twee royalistische officieren en nauwelijks was de deur achter hen gesloten, of Joscelyn sprong verheugd naar voren met den uitroep Dick 1 Dick 1 Ben je dus geheel hersteld «Springlevend, dank zij jouw hulp," en Dick begroette hem hartelijk. «Maar ik had jon ook opgegeven, kerel gisteren pas hoorden we uit gouverneur Massey's brief dat je nog leefdet." «En waar ben je al dien tijd geweest vroeg Joscelyn. »Ik heb op de boerderij nog eens naar je laten vragen, niemand wist waar je heen was." «Ik heb mij te Wells bij vader aangesloten, en ben nu hierheen gereden met kapitein Blackdien we bij Roundway Down gevangen he'obeu genomen, om hem tegen Denham in te wisselen." De heer van Karnebeek drong aan op maatre gelen om de vrijheid van arbeid te waarborgen. De minister van justitie erkende de gegrond heid van de meeste opmerkingen en vragen, maar tijd en gelegenheid ontbreken om de gewenschte verbeteringen te geven. Veel ligt bijna gereed, maar kan toch niet afgedaan worden, ook door gemis aan de noodige werk krachten aan het departement van justitie, gelijk 's mi nisters voorganger reeds meermalen betoogde. Hij beant woordde daarna de vragen en deelde mede den stand, waarin verschillende in bewerking zijnde ontwerpen zich bevinden, Herziening der drankwet is o. a. in overleg, maar komt in de eerste plaats voor rekening van het departement van binnenl. zaken. Aan de justitie is de taak opgelegd om beweerde boteronderzoekingen aan het Rijksproefsta tion te logenstraften dat kan niet in de Staatscourant geschieden. Tegen het verleenen van schadevergoeding aan preventief gevangenen bij ontslag bestaan ernstige, voor hem niet op te lossen bezwaren. Omtrent de dood straf ontkent hij niet het recht van den Staat om mis dadigers onschadelijk te maken, doch opportunistische redenen houden hem terug van wederinvoering. Boven dien is het geen beslist rechtsbewustzijn, dat de weder invoering van de doodstraf eischt en is mogelijkheid van rechterlijke dwaling een gewichtig argument tegen weder invoering. Het dwingen tot werkstaking is nn reeds strafbaar, maar niet overreding en deze zaak is uie zoo gemakkelijk te regelen Bekorting van he strafproces tot beteugeling van wan gedrag van jeugdige personen is zeker aan te bevelen hij betwijfelt echter zeer, of de onders maar dadelijk bereid zullen bevonden worden om op het politiebureaut te komen om hunne kinderen te kastijden. De mini ste r verdedigde de ambtenaren der justitie en politie tegen de ingebrachte beschuldigingen, betrekkelijk het voorgevallene tijdens de werkstaking der bakkers te Amsterdam. Voortzetting den 11. Vestlugbegroetlng. De heer Conrad heeft voorgesteld om in art. 4 dezer begrooting te doen vervallen No. 10 Maken van werken ten behoeve der drinkwatervoorziening in de stelling Amsterdam en in verband daarmede het bedrag van f 1.021.000 te verminderen met f L75.000. Den 6 is te Deventer in de ververij der Koninklijke Deventer Tapijtfabriek een gehuwd werkman in een ketel kokende verfstof gevallen en aan de gevolgen daar van overleden. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Medemblik c. a., de heer F. S. van der Goot, thans te Goor c.a. De gemeente Rijssen heeft deze week ongeveer 170 bunders gemeentegrond, waarvan een groot gedeelte uit heide bestond, in het openbaar verkocht voor f 68602 Bij kon. besluit van den 7 is benoemd tot vice- president van de arr. rechtbank te Zwolle de heer mr. P. J. G. van Diggelen, thans rechter in die rechtbank. «Zoo..." Joscelyn scheen dit met genoegen te hooren doch hernam «het spijt mij, mijn vriend te moeten mis sen wat hem betrefthij heeft genoeg ondar zijn ge dwongen werkeloosheid gezneht. En hoe maakt vader het «Beter, maar hjj is erg ongerust over je. Je heldenfeit bij Lansdown heeft veel indruk op hem gemaakt, hij kan je naam niet dan met trillende lippen uitspreken." «Je moet heoi vertellen dat ik getrouwd ben,''zei Jos celyn. «Of neen, ik zal hem een brief schrijven." «Wat?" viel Dick hierop in, «jij al een Benedict! En wat heb je nog meer uitgehaald na je groote wapenfeiten Eerst als een mirakel van het slagveld vedwenen, een tijdlang voor de poorten van den dood gelegen, een beleg meégemaakt, en een visite gebracht op Katterham om de mooie Clemency te trouwen." «Dat heb je mis! Ik ben niet in Katterham geweest, Clemency was hier gelogeerd, Mr. Whichcote heeft kort voor het beleg van Gloucester ons huwelijk ingezegend. Kom nu maar gauw mee naar College Greenje gaat van avond natuurlijk niet naar Bristol terug.'' En zoo liepen Denham thans weder vrij man Dick en Joscelyn, gelukkig als schoolknapen over deze onverwachte ontmoeting, te zamen terug, en men bracht in het deftige hnis een reeht vroolijken avond door. Clemency zag er nog eens zoo lief uit, toen zij luisterde naar Dick's verhaal van den slag bij Lansdown en hoe Joscelyn zijn leven gewaagd had om het zjjnete redden. «Gave God," das besloot hjj«dat deze oorlog voorbjj was. Verleden maand zag het er wel een beetje naar uit, maar nu ik vrees «Verleden maand," dus wendde Joscelyn zich tot Den ham, «heb je mij beloofd dat, als ik er meé heen mocht gaan, je mijn vrouw zooveel mogelijk tot steun zoudt zijn. Maar beloof mij nu ook dat, als ooit een van je familie, of jij Diek vader of Jervis, in moeieljjkheden mocht komen, je mij voor jullie zult laten doen wat ik kan." Dit beloofden zij elkander plechtig. Zij zagen de toe komst thans veel donkerder in dan aan het begin van den strijd. De minister van binnenl. zaken heeft voor 1895 benoemd tot secretaris bij den Geneeskundigen Raad voor Noordholland den heer dr. A. H. L. Otto te Amsterdam. Do voormalige commissaris van politie Tuiuenburg heeft in de gevangenis te Monaco op nieuw zelfmoord gepleegd, en wel door ophanging en thans met het ge volg, dat hij zijn doel bereikt heeft. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Amsterdam (H. Bonifacius) den heer A. J. Holler- hoek professor te Hageveld en te Llmmen don hoer V. J. J. M. Leesberg tot kapelaan te Purmerend den heer H. Moes; te Uitgeest den heer J. F. van der Meer en te Fijenoord den heer Th. C. A. Stam deservitor te Lirnmen. Te Maastricht is den 7, des avonds, bij eene vecht partij een persoon nit Borgharen door een steek met een beitel in den buik levensgevaarlijk verwond. De vermoedelijke dadereen schrijnwerker is in hechtenis genomen. Te Groningen heeft een timmerman twee revolver schoten op zijne vrouw gelost, zonder haar te treffen hij werd in hechtenis genomen en op den revolver en een doos met 50 patronen beslag gelegd. Bij kon. besluit van den 8 is mot ingang van den 15 benoemd tot inspecteur der Rijksveldwacht A. Hulst, onder-inspecteur van politie te Rotterdam hem is Zwolle als standplaats aangewezen. De in 1891 tot stand gekomen coöperatieve brood bakkerij en winkelnering van de arbeiders der Veenen- daalsche stoomspinnerij en weverij te Veenendaal, waarbij 409 gezinnen thans aangesloten zijn, keert 13 pet. divi dend uit, terwijl de prijs van het roggebrood van dertig tot vijf en twintig centen per P. verlaagd is. Amsterdam. Volgens den directeur der Was kaarsenfabriek zou inwilliging der eischen van de werk- stakeude werklieden eene verhooging van uitgaven ten gevolge hebben van ongeveer f 30000. Mr. J. J. M. Viotta is van zijne betrekking als com mies aan de afdeeling algemeene zaken ter gemeente-secre tarie alhier ontheven wegens ontdekte gebreken in het beheer. Men spreekt vau een aanzienlijk tekort. Bij de Amsterdam8che commissie voor het Nationaal Fonds was tot den 6 een bedrag van f 125.471.205 ont vangen. Castricum. Den 7 des avondsis door het springen van een petroleumtoestel een door twee gezinnen bewoond burgerwoonhuis afgebrand. De brandweer slaagde in hare pogingen om drie in de nabijheid staande hooi schelven te behonden. Grootebroek. Den 6 werd een kolfwedstrijd ge- honden in de herberg «de Zwaan", waaraan 12 spelers deelnamen. De eerste prijs viel ten deel aan den heer J. v. d. Oord Jr., Lutjebroek, met 122 punten, de tweede aan den heer Jacob Boon, Grootebroek, met 107 punteD, de derde aan den heer B. Ooteman Lutjebroekmet 106 punten en de vierde aan den heer K. Jongert, Grootebroek, met 97 punteu. De hoogste serie maakte de heer K. Jongert, met 44 punten. Dank zij het zachte winterweder kunnen de arbeiders in deze streek nog geregeld blijven doorwerkeu. Behalve Den volgenden morgen namen de broeders wederom afscheid en zoodra Christopher Bennett zijn zaken in orde kon maken voor eene korte afwezigheid, werd de reis naar Katterham ondernomen. Joscelyn verlangde niet alleen zijne vrouw naar eeu veiliger gedeelte van het land te brengenhij wilde zich ook zoo spoedig mogelijk bij Sir William Waller voegen en dienen onder den generaal wiens nederlaag bij Roundway Down geen kwaad bad gedaan aan zijn goeden naam. Maandag25 September, vertrok de kleine cavalcade uit College Green Christopher en Faith door twee bedien den gevolgd Charlotte Wells achter op het paard van Morrison Clemency en Joscelyn in de achterhoede want nu waren voor een oogenblik de donkere wolken wegge trokken en deze reis naar Katterham zou de idylle van hun leven zijn, de huwelijksreis, te rijker aan poözie nu ze gedreigd had nimmer te zullen plaats hebben. De eenige weg welke hun openstond was een omweg door Campden Warwick en Newport Pagnell, maar zij hadden geen haast eu begeerden niet den tocht te bekorten. Heer lijk waren de schoone herfstdagen vol van die heilige gevoelens waarvan Mr. Whichcote sprak toen zij in het kerkgebouw op de voltrekking van hun huwelijk wachtten. Hun eerste rustplaats was Cheltenham, een alleraardigst provinciestadje, waar zy hartelijk verwelkomd werden door Bennett's vrienden, een gemoedelijke oude Puritein en zijn vrouw, die veel werk maakten van het jonggehuwde paar en schik hadden in al die jonge menschen. Clemency vergat nooit de aangename uren in die vriendelijke omgeving doorgebracht. Toen de avondmaaltijd afgeloopen was liet men haar alleen met Joscelyn in den tuin ronddolen, en terwijl zij op dat stille vreedzame plekje op en neer lie pen konden zij zich nauweljjks voorstellen, dat zij kort geleden in zoo groot gevaar verkeerden en door kanonnen omringd waren. Den volgenden morgen zetten zij in de vroegte de reis voort naar Campden. Zelfs de verwoestingen door den oorlog overal aangebrachtkonden het mooie landschap niet bederven de heuvelen en dalen van Gloucestershire, do bossehen en vlakten van Warwickshire, de uitgestrekte

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1