347ste Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Buitenland. Stadsberichten. Nr. 17916 f 5000 Ns. 4160 eD 6283 f 1500 Nr. 14016 f 1000; Ns. 5519 en 6005 f 400; Ns. 8513 en 19356 f 200; Ns. 507, 5652, 8384,16372, 17192, 18221 en 20312 f 100. Ns. 6999 f 25000; Nos. 1492 en 16886 f 1000; No. 10790 f 400 No. 19939 f 200; Nos. 2331, 2508, 5136, 18802 f 100. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. het baggerwerk zijn verscheidene werklieden weder bezig met het verlagen en verbroeden van hoog gelegen akkers Zoodra de winter invaltznllen de werkzaamheden van de Vereeniging »De Werkmansvriend" weder aanvangen bestaande in het maken van bezems en manden. Haarlem. Na verschillende, langdurige vergade' ringen is den 7 des morgens door de werkstakende bak kers kenbaar gemaakt, dat zij eischen, behalve Zondags rust en korter arbeidsdnnr, voor ovenisten, bankwerkers en deegmakers f 2,50, voor jongmaatjes en halfwasjes f 2 en voor loopers f 1,25 per week meer loon. Den werd wederom eene vergadering gehoudenin dien tussehentijd zon getracht worden het personeel van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, dat aan de gedeel telijke werkstaking niet mede deed, over te halen gemeene zaak te maken. Bij kon. besluit van den 6 is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. D. Sickler als 2 luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier en benoemd tot 2 luite nant de heer E. H. Krelage, thans 2 luitenant a la suite Hoorn. De alhier gehouden inzameling voor het Nationaal Fonds heeft f 625.60 opgebracht. Avenliorn. Voor deze gemeente is herbenoemd tot hoofdingeland van den polder Mijzen de heer C. Pzn Spaans. Barslngerhorn. Door de gymnastiekvereeDiging werd den 9 eene openbare uitvoering gegeven. Voor een nog al talrijk publiek werden de werkzaamheden door de jeugdige gymnasten met loffelijke nanwkeurigheid uitgevoerd. In het Noorderkwartier loopt nog hier en daar vee in de weide kort aan Kerstmis't zal al zeer zelden zijn voorgekomen. Heerhugo waard. Op vrijdag, den 7, en zondag den 9, gaf de rederijkerskamer «Harmonie" eene open bare uitvoering in het lokaal van den heer Pijper. Op gevoerd werden: »De voddenraper van Parijs" en »Ik ben zoo gezegd een ezel majoor 1" Met onverdeelde aan dacht werden de beide stukken aangehoord en zeer le vendig toegejuicht. Kolhorn. Den 9 werd door de kinderen der zangschool eene openbare uitvoering gegeven. Daar er vele zeer jeugdige kinderen bij waren wier ouders bijna allen toeschouwers waren, was er een vrij talrijk publiek. De kinderen mochten veel bijval verwerven, de uitvoering slaagde zeer goed. De wenk van vele zijden geuitom den avond niet al te veel te rekken met het oog op de jeugd der uitvoerders, werd wel eenigermate ter harte genomen bijna half twaalf waren de kleinen te huis. Voor een volgende maal zij aanbevolen, de ouders der kinderen eens te raadplegenen de toegangsgelden öf ten dienste der kinderen öf voor oen of ander doel te bestemmen het heeft dan niet zooveel van eene kin- der-exploitatie als dit thans het geval was. Ook als kindervermaak de hoofdzaak iszij vroegere aanvang aanbevolende kleinen kunnen dan op tijd naar bed. Men houde schrijver dezes deze opmerkingen ten goede zij zijn in het belang der zaak. Thans toch wisten de ouders nietdat hunne kinderen in het openbaar zouden optredenen met welk goed doel weten zij nog niet. Dit behoort toch zoo Den vorigen winter hadden eemge personen werk met het breien van palingfuiken. Thans echter niet. De visschers hebben het dit jaar te slecht gehad om netten te laten aanmaken. Het hoognoodige doen zij thans zelf. Gelukkigdat de veldarbeid door het fraaie weder langer dan andere jaren aanloopt. Spanbroek. Daar mej. A. Zee, Heerhugowaard, hare benoeming tot onderwijzeres te Opmeer heeft aan genomen, en zij tevens de eenige sollicitante voor Span broek was, zal voor deze vacante betrekking eene nieuwe oproeping worden gedaan. Langedijken. Het Nutsdepartement Oud karspel beeft de zangvereenigiug «Orpheus" alhier nitgenoodigd in December eene volksuitvoering te geven. De armen der gemeente kunnen kosteloos van deze uitvoering gebruik maken en krijgen bovendien nog iets in vertering. Door de zangvereeniging (damesafdee- ling) zullen een paar lieve nummers ten beste worden gegeven. Het overige van den avond zal op de gebrui kelijke wijze worden aangevuld. Te Zn ids char w oude ia een fanfarecorps opge richt, thans het vierde aan de Laugedijken. Ooülzaan. Benoemd tot onderwijzeres mej. M. van Zanen te Broek in Waterland. Nieuwer-Ainstel. De gemeenteraad heeft den 7 met 12 tegen 7 stemmen een voorstel, om alle straat lantaarns des nachts te laten branden en niet, gelijk nu geschiedt te 12 uren om den anderen uit te draaien, verworpen. Deze maatregel zou eene verhooging van uitgaven van f 2000 ten gevolge gehad hebben. Schagen. Den 9 gaf de Harmoniekapel in het heidevlakten. Heerlijk ook was het des avonds aan een herberg af te stappen waar zij altijd door een ieder met ingenomenheid begroet werden zeker hadden zij wel de gave de harten te winnen Maar bet best van alles was eindeljjk het tehnis komen in den namiddag van een prachtigen Octoberdag. De on dergaande zon baadde het landschap in een zee van goud; het geheele dorp liep uit toen de reizigers er door reden, Clemency en Faith moesten aanhoudend tegen de bekende gezichten knikken die hen van alle kanten begroetten. En toen daar zagen zij het oude, bekende gebouw met de geschoren palmboompjes aan weerskanten van den ingang het hek en de palen met de groote witgeschil derde ballen waarnaar zij zoo angstig gekeken had, toen zij Joscelyn er door zag gaan en ze voor het eerst ge voelde dat zij hem liefhad. En zie, daar was Mrs. Ursula, die als een jong meisje het plein over kwam om haar nichtje te begroeten; daar stond Sir Robert in de deur, met al de kinderen om hem heen, juichend van vreugde toen allen van de paarden stegen. Toen men dien avond voor de huiselijke godsdienst oefening bijeen kwam koos de oude Sir Robert, in plaats van een lang hoofdstuk uit de Profeten te lezenden honderd een en twintigsten Psalm en de tranen schoten Clemency in de oogen toen zy hem met onvaste stem het vers hoorde voorlezen De Heer zal uwen uitgang en uwen ingang bewaren van nu aan tot in eeuwigheid." Wordt vervolgd. Noordhollandsch Koffiehuis een goed geslaagd concert. De zaal was niet sterk bezet. Als gewoonlijk werd de avond met een bal besloten. Westwoud. Den 8 is in den ouderdom van 71 jaren overleden de heer dr. W. J. F. Nuijens. Het laatst verschenen nummer van 8 December van de Wereldkronlek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengt bevat o.a.: 's Lands plantentuin te Buitenzorg vorstin Bismarck; Karei Augusterfgrootbertog van Saksen-Weimar het nieuwe paleis voor den duitschen Rijksdag bloedig drama te Brussel; dr. P. J. Veth; de strijd op Lombok met 2 groepen van officieren van het ned. indische leger en verdere verhalen betreffende den oorloguit het indische leger; de mantel-apen; het huis «Batinghe" te Dwingelo in Drenthe in 1830, enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. 3e Klasse le lijst10 Dec. le Klasse, 2e lijst, 11 Dec. 's-Gravenhage11 December 1894. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot gelijkstellingvoor den accijns van suikers boven met die beneden 99 percent suikerge halte werd sterk bestreden door de heeren Van der Kun en de Ram en verdedigd door den heer Mees en den minister van financiën en ten slotte aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. Ook werd aangenomen het ont werp tot verplaatsing der hoogere krijgsschool en tot verbouwing van het departement van justitie. Het debat over hoofdstuk-justitie werd voortgezet. BELdE. Den 7 werd in de Kamer de beraadsla ging voortgezet over de dotatiën aan de leden van het Koninklijk Huis. De oud-minister Beernaert weerlegde in eene lange redevoering de beweegredenen der socia listen hij daagde hen uit tot eene groote bespreking in de Kamer over hunne beginselen en neigingen. De .ocia- iistische aanvoerder van der Velde beantwoordde hem. Hij verklaardehoe hij dacht over eigendomhuis gezin en vaderlandwat den godsdienst betreftop dit punt wilde hij ieder vrij laten. Helleputte bestreed de stellingen der nihilisten, Anseele viel de kapitalisten heftig aan. De civiele lijst werd na sluiting der be raadslaging goedgekeurd zonder verzet de dotatie voor den graaf van Vlaanderen met 97 tegen 35 stemmen. Den 9 had te Aalst de door de Kamer bevolen her stemming plaats tusschen de heeren Woeste, minister van Staaten van Wambeke, katholiek, aan de ééne zijde en den abt Daens en de Backer, christelijke-socia- listen, aan de andere zijde. Gekozen zijn de heeren Woeste met 27549 en Daens met 26832 stemmen. DIIITSCHLAND. Het bij den Rijksdag ingediende wetsvoorstel tot het brengen van veranderingen en aan vullingen in het wetboek van strafrecht', het militaire strafwetboek en de wet op de drukpers, bestaat uit drie artikelen. Bij het eerste artikel worden verschillende aanvullingen in het Wetboek van Strafrecht voorgedra gen bij het tweede artikel wordt het militair strafwet boek aangevuld met de bepaling, dat een verlofganger, die wegens verzet tegen de overheid ol wegens een mis daad of misdrijf togen de openbare orde tot meer dan 6 weken gevangenisstraf is veroordeeld, tevens door den militairen rechter uit den dienst kan worden ontslagen of verlaagd in rang. De keizer had den 9 een onderhoud van een half uur met den president van den Rijksdag, waarin hij hem zijne bijzondere tevredenheid betuigde over zijne herkiezing als zoodanig. Bij de bespreking van den oeconomischen toestand van het land vestigde hij in het bijzonder de aandacht op de beetwortel-suikercultuur. Ten slotte deelde hij een en ander mede, in verband met zijne laatste reis naar het Noorden. Ook sprak hij over de demonstratie der sociaal-demo craten in de eerste zitting van den Rjjksdag, toen het «Hoch" op den keizer werd uitgebracht. Hij beschouwde deze demonstratie niet als tegen zijn persoon gericht, maar wel tegen het keizerschap en den Rijksdag. Dit optreden der sociaal-democraten maakt volgens den keizer het Umsturz-ontwerp noodzakelijk. Vervolgeus besprak hij verschillende agrarische kwestiën en zeide, dat hij een hervorming der goederenmarkt nood zakelijk achtte De termijnhandel in fietieve waren was volgens hem een nadeel voor de binneulandsche productie. De Rijks-kanselier heeft den voorzitter van den Rijksdag een voorstel van den eersten procureur van het Hof te Berlijn overhandigd, waarin den Rijksdag verzocht wordt toestemming te geven tot eene gerechtelijke vervolging der sociaal-democraten die bij de zitting van den 6 bij het geroep van «leve de Keizer bleven zitten. Hun zal Majesteitsschennis te laste gelegd worden. FKANKHIJK. De kapitein Camille Dreijfus, vroe ger lid der Kamer en directeur van de Matinoud secretaris van den heer Wilson, schoonzoon van wijlen president Grévy, is den 6 door de politie in hechtenis genomen onder verdenking van zich schuldig gemaakt te hebben aan afpersing van geld. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de expe ditie naar Madagascar aangenomen met 267 tegen 3 stemmen. Ferdinand de Lesseps is in den ouderdom van 89 jaren overleden. KAmer. Den 8 werd een voorsteldat de Kamer eene cotr missie zou benoemen, om het vraagstuk van decentralisatie en van vereenvoudiging in den openbaren dienst nauwkeurig na te gaan na bestrijding door den minister-president, verworpen met 297 tegen 180 stemmen. OOSTEARlJH-HOmeARIJE. Bij de beraad slagingen over de herziening van het burgerlijk wetboek heeft het oostenrijksche Huis van afgevaardigden een voorstel tot afschaffing van de doodstraf verworpen tegen 148 tegen 66 stemmen. De kerkelijke wetten voor Hongarije zijn door den Keizer bekrachtigd. VEREE1V1UDE STATEN. De heer Jeinett, amerikaansch consul te Sivas (Aziatisch Turkije) is aan gewezen om de tnrksche commissio die een onderzoek zal instellen naar de gruwelen in Armenië, te vergezel len. President Cleveland is teruggekomen op zjjn aan vankelijk besluit om geen amerikaansch afgevaardigde te zenden, tengevolge van later uit goede bron ontvan gen berichten waarin twijfel wordt geopperd aan de geloofwaardigheid der officiëele tnrksche rapporten. Bij de door de directie der Marine te Helder ge houden aanbesteding van de levering van verschillende artikelen was de heer Leo Paleari alhier voor f 148 laagste inschrijver voor het artikel machine-zeilgaren. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor Boekhouden K XII de heer H. Bronner alhier. In de week van den 2 tot den 8 December zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 37 kuipbaden 59 regenbaden le kl. en 98 regenbaden 2e kl.samen 194 baden. Woensdag den 12 zal in de tweede der volks voordrachten gedurende dezen winter uitgaande van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van het algemeen als spreker optreden de heer ds. H. A. van der Meulenvan Haastrecht. De bijeenkomst zal geopend worden te acht uur en plaats vinden in het lokaal Harmonie. Zooals vermoedelijk genoegzaam bekend is, zijn deze voordrachten geheel kosteloos toe gankelijk. De heer v. d. Meulen heeft tot onderwerp zijner rede gekozen «deVolksbond", en stelt zich voor zijnen hoorders iets meC te deelen omtrent deze vereeniging, die gericht is tegen het mis bruik niet tegen het g e bruik van sterken drank. Het streven door den Bond beoogd, mag ieders sympathie wekken. Hij wil door allerlei gepaste middelen verbetering in den nog allerireurigsten toestand brengen. Onder de beste middelen wordt in de eerste plaats gerekend het verschaffen van betere volksdranken en geschikter lokalen. Op menige plaats werden dan ook door den Volksbond in de laatste, jaren volksbier- en koffiehuizen en volksleeszalen opgericht. Zou het niet goed zijnals wij ook hier zoo iets konden krij gen Het is bekenddat te Vlaardingen en te Deventer dergelijke inrichtingen tot stand gebracht wer den na het optreden van den heer van der Meulen. Als ook hier zijne woorden in zulk een vruchtbaren bodem mochten vallen, zou dit der Commissie tot de volksvoor drachten tot niet geringe voldoening kannen strekken. Er wordt ons verzocht, belanghebbenden te herin neren dat op zondagen, den 16 en den 23, tijdens den dienst in de kerk der doopsgezinde gemeente bussen zullen geplaatst zijn tot het ontvangen van bijdragen voor de Kerstbedeeling. Zonder vertoon gaat de voor weinige jaren hier op gerichte vereeniging Liefdadigheid naar vermogen haren weg. Op bescheiden schaal streeft zij naar het ideaal van armverzorgingalleen te helpen na persoonlijk en deugdelijk onderzoek en alsdan haren steun te verleenen in den vorm, die onder de gebleken omstandigheden het meest geschikt is, om hem of haar in maatschappelijken zin op te houden of te verheffen. Een dergelijke werk kring eischt in hooge mate belangelooze toewijding en naastenliefde. Want het is voor de mannen dezer ver eeniging niet voldoende, om zich met groote omzichtig heid en bescheidenheid van iemands omstandigheden op de hoogte te stellen maar vaak ook wordt in een be paald geval hun zedelijke en geestelijke steun tijden lang gevorderd. Zij mogen bij dien onbaatzuchtigen arbeid wel eens teleurstelling hebben ondervonden, hun vertrouwen mag wel eens misplaatst gebleken hun toewijding miskend en hun offers van tijd en gemoed te vergeefs geweest zijn er zijn echter zoovele gevallen, waarvan zij de schoonste voldoening ondervinden dat niemand onder hen zijne taak in moedeloosheid zal neêrleggen. Als iets evenwel nog daartoe zou kunnen nopen zou het zijn de geringe omvang der beschikbare geldmiddelen, de groote beperkingdie bij eiken steun moet worden in acht genomen. Het aauoal vaste bjjdragen staat in geene verhouding tot de schoone taak, die «Liefdadigheid naar vermogen" in onze gemeente vervult, öf door onbe kendheid öf door gebrek aan waardeering. Op dit standpunt zal men begrijpen, dat wij met groote ingenomenheid kennis nemen van het plan der rederij kerskamer „Bllderdijk", alhier om ten voordeele van de kas van «Liefdadigheid naar vermogen" op 15 en zoo noodig op 16 Januari eene uitvoering te geven. Voor dit goede doel zullen dezer dagen den ingezetenen inteekenlijsten worden aangeboden. Overbodig mag het schier heetenom onze stadgenooten optewekkenop ruime schaal in deze van hunne belangstelling en waar deering te doen blijken. «BilderdijkV' naam op tooneel- gebied heeft onder dilettanten een uitstekenden klank. Wij hopen van ganscher hartedat haar streven met een schitterenden uitslag worde bekroond. Zitting van 11 Dec. F. W. E., Haarlem, strooperij, 1 maand gev. F. K., huisvr. v. S., Texel, mishandeling, 5 dagen gev. HG. G. en M., Helder, wederspannigheid, 14 dagen gev. C. K., Wieringenhet doen van beloften aan een ambtenaar, 1 maand gev. J. D., Hensbroek, mishandeling, 14 dagen gev. P. O Bovenkarspel, diefstal, 3 maanden gev. T. B., Medemblikhuisvredebreuk, f 12 boete of 6 dagen gev. G. 8., W. B. en A. S., Oudendijk, mishandeling, ieder f 5 boete of 3 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2