Het Onrecht Gewroken. No. 141». Zes en HTegentigste Jaargang. 1894. V R IJ 1) A G 14 DECEMBER. Brandweer. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs pei maanden voor Alkmaar f O,SO; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Ad vertentlën s Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnu De HANICHAPPEN, in dienst bjj de brandspuiten nos. 1, 2 en 5 of daarvan in den loop van 1894 ont slagen kunnen de hun over 1894 toekomende beloo- nfng ontvangen bij den gemeeute-ontvanger, op Maandag 17 en Dinsdag 18 December 1894, van des morgens 10 tot des namiddags 2 uren. DUITSCHLAND. Rijksdag. Den 11 werd het schrijven van den Rijks kanselier betreffende het voorstel tot gerechtelijke ver- volging van den afgevaardigde Liebknecht in handen gesteld van de vaste commissie voor de regeling der werkzaamheden ter spoedige afdoening. De Rijkskanselier verklaarde, dat met zijne komst aan de regeering geen verandering van stelsel bedoeld was. Hij zou wel niet in alle deelen de wegen van zijn voor ganger bewandelenmaar de aangegane verplichtingen getrouw naleven. Hij legde de belofte af, dat de recht matige wenschen der landbouwers vervuld zouden worden; dat de regeering zou streven naar bescherming der zwakken en naar handhaving van den vrede in Kerk en Staat Toejuichingen der rechterzijde). De secretaris van den Staat der schatkistgraaf von Posadowsky leidde de bespreking der begrooting in. UNCiELAN'D. De Londensche Schoolraad heeft den 7 den heer George Hamilton, conservatief, lid van het Lagerhuis, met 29 stemmen tot voorzitter gekozen tegen 26 stemmen op den predikant Sharpeprogressist. Het eenige onafhankelijke lid van den Raad bleef buiten stemming. Het bekende Parlementslid Labouchere heeft in eene te Norwich gehouden rede de afschaffing van het Heeren huis gevraagd de minister van buitenl. zaken zette in eene in de .Eighty Club" te Londen gehouden rede uit een, dat het Hoogerhuis wel moest blijven bestaan, maar dat men stappen moest doen om het te verhinderen, het kwaad te doen, dat het thans deed. Bij de verkiezing te Brigg van het graafschap Lincoln shire is de conservatief Richardson tot afgevaardigde ge kozen met eene meerderheid van 77 stemmen. Sedert 1855 was steeds de liberale candidaat gekozen. De minister van buiteulandsche zaken heeft verklaard, dat de regoering den afschuw deelde door de gruwelen in Armenië veroorzaakt, en pogingen zou aanwenden, om een grondig en onpartijdig onderzoek te verkrijgen. Op een kinderfeest te Belfast draaide een jongen het gas uitwaardoor onder de kinderen eon groote schrik ontstond, zoodat allen te gelijk naar den uitgang stroom den en een gedrag ontstond, waarbij vijf kinderen om kwamen en twintig min of meer ernstig gewond werden. Nabij Swinford in Ierland is den 8 een zandtroin met werklieden ingereden op een andereu zandtrein met het 62) VAN EDNA LVALL. Vertaald door Guillette. EENENDERTIGSTE HOOFDSTUK. Niet hij is vrij die doen kan wat hij wil, maar hij die doeu wil wat hij moet. Sib William Waller. Deze maanden had Erfzonde Smith eene belangrijke post bekleed onder den Gouverneur van Farnham Castle; een flink, doorzettend man zijnde, had hij bij het garni zoen grooten invloed gekregen. Uit al zijn handelingen sprak onverdeelde toewjjding aan de zaak van het Parle ment, en toch legde persoonlijke eerzucht zooveel gewicht in de schaal, dat hij waarschijnlijk eenmaal blijken zou iemand te zijn, die met alle winden draaide. Niemand echter, die bem op Allerheiligen avond zag toen hij zich in de groote zaal van het kasteel bij het vuur zat te warmen, zou hebben vermoed dat deze sombere man met zijn zuur gezichtzijn kaalgeschoren hoofd en aanstellerige 'roomheid al dien tijd droomde van een mooi meisjes- kopjeomlijst door een schat van donkerblonde krullen, en dat, als hijhetgeen dikwijls gebeurde bad voor de 'ernietiging zijner vijanden, hij niet de legers op het oog had waartegen het Parlement strijd voerde maar een blonden krijgsman in de gelederen der Puriteinen. Josce- lvn had een hoop, jaren lang door Erfzonde gekoesterd, ben bodem ingeslagen hoop, in spijt van het verschil in stand tusschen den zoon van den burger en de kleindoch ter van Sir Robert Neal een verschil hetwelk in dien tijd zoo in aanmerking kwam, dat het niemand ooit in het boofd zou zijn gekomen den gouverneur van de kinderen 'au eene stille liefde te verdenken. gevolg dat 22 man gewond werden en wol 2 zoo ern stigdat zij er wel niet van zullen herstellen. OOSTENRIJK-HOAR AKIJE. Nadat de mi nister-president Wékerle in de hongaarsche Kamer de goedkeuring der kerkelijke staatkundige wetsontwerpen had medegedeeld brak de Kamer in lnide bijvalsbetui gingen uit. ■TAEiIE. Den 8 werden ia de Kamer tot de regee ring eenige vragen gericht over de italiaansche staat kunde in Afrika. In antwoord daarop wees do minister van buiteulandsche zaken op de voordeelen van de be zetting van Kas8ala. Hij deed uitkomen dat Italië ten opzichte van de verdediging zijner koloniën in Afrika solidair was met Engeland dat te Soeakim zorgt voor het vrije verkeer van Soedan naar de Roode Zee en den Nijl. Deze gemeenschap van belangen geldt ook voor de verbinding met de Middellaudsche Zee. Italië is niet van plan zijne militaire bewegingen tot Kartoem uit te strekken. Wat de overeenkomst met Engeland betreft kan hij zeggen dat er geen sprake is van een verder optreden in Soedan. Hij eindigde met de verklaring dat de regeering krachtig zou optreden in Afrika. RUSIjAND. Generaal Gurko, stadhouder van Polen, heeft zijn ontslag ingediend, omdai hij van den keizer bevel ontvangen heeft zich to onthouden van inmenging in de zaken der katholieke kerk. SPANJE. In de Kamer is beraadslaagd over eene motie strekkende tot verhooging der invoerrechten op graan en tot afschaffing der uitvoerrechten op zilver houdend lood. Tweede Hamer. Den 11 bij de voortzetting der algemeone beschou wingen over Hoofdstuk Justitie der Staatsbegrooting voor 1895, vroeg de heer Rutgers van Rozen burg, den minister bean'-wo donde, waarom ons straf wetboek dan nooit werd toegepastals het voldoende is om de euvelen tegen te gaan, waarop hij in zijn betoog gewezen had. Is de strafwet voldoende, gelijk de mi nister beweert, dan moet hij tot de slotsom komen, dat zij slecht wordt toegepast. Nogmaals verdedigde hij de door hem aanbevolen lezing van artikel 284 strafwetboek, waarin het genus van vrijheidsbelemmering wordt straf baar gesteld, terwijl volgens het bestaande art. 284 SWb. slechts eenige species van vrijheidsbelem nering worden strafbaar gesteld als: vrijheidsbelommering door geweld of door bedreiging met geweld. Daaraan is het z. i. te wijten, dat tegenwoordig zooveel vrijheidsbelem- meriugen plaats vinden die ongestraft blijven, juist van die vrjjheidsbelemmeringen, welke zoo nadeelig werken op den economischeu toestand. Hij wil niet zeggen den steen der wijzen gevonden te hebben, maar meent toch, dat zijn redactie aanbeveling verdient. De klok van het kasteel sloeg twaalf maar Erfzonde zat nog steeds bij den haard. Er was bericht dat Sir Wil liam Waller dien avond te Farnham zou komen met een deel zijner ruiters ziju eigen regiment voetvolk en eenige geoefende benden uit Linden. Men had in lang niets gehoord van Joscelyn Heyworth en terwijl Erfzonde in de gloeiende kolen zat te staren hoopte en bad hij dat, bij den heeten strijd in het westen, zijn medemin naar gesneuveld zou zijn. Voorzeker had deze er meer dan eenmaal kans toe gehad, sedert dien winteravond toen hij het kasteel verliet, en in de duisternis naar het beleg van Winchester trok. Voorzeker de Voorzienigheid had dit gelukskind van zijn weg moeten verwijderen dezen avonturier, die zich vermeteu had Clemency Coriton ten huwelijk te vragen. De klok sloeg één. Kort daarna hoorde men in de verte trompetgeschalErfzonde vloog over eind verliet de zaal en ging in de geopende deur staan boven de trap, die naar den hoofdingang leidde. Uit de stad kwam een gegons van stemmen en het trappelen van paarden, die den heuvel, waarop het kasteel lag, beklommen. Uit de verte ruischte in den stillen nacht de bekende psalm »Wil mij, wanneer ik roep, verhooreu O God die mijne rechtszaak redt Vol haat en verbittering bad hij vuriger dan ooit om den dood van Heyworth. De nachtwind was doordringend koud doch niet de koude deed Erfzonde van het hoofd tot de voeten beven terwijl hij aan de zijde van den Gou verneur stond te wachten. Eindelijk liep hij het bordes af tnsschen de brandende toortsen, door eenige uit de bezet ting van het kasteel vastgehouden, en zag bij de welbe kende gestalte van Sir William Waller, wiens groote zwarte oogen nieuwsgierig de officieren opnamen die hem wacht ten Erfzonde groette beleefd met schuwen blik naar hen die Waller vergezelden. Reeds meende hij dat zjjn medeminnaar or niet bij was toen de veldheer, als zocht hij iemand zich haastig omkeerde en vroeg: »Waar is kapitoin Heyworth?" »Hij komt dadelijk, Sir; hij zorgt eerst zelf voor zijn paard." De heer Bonman heeft volstrekt niet aan de justitie de taak willen opdragen om alle leugenachtige reclames te logenstraffen, door boterfabrikanten gebezigd om het pnbliek te misleiden. Hij bedoelde eenvoudig, dat men in de Staatscourant het publiek zou mededeelen, dat een of ander werk dat beweerd wordt onder voortdurend toezicht van het Rijks Landbouw-Proefstation te staan, aan die inrichting niet is onderzocht. Wanneer de mi nister beweertdat ons Strafwetboek voldoende is om dergelijk bedrog tegen te gaan, dan verwondert het hem, dat de strafwet niet strenger wordt toegepast. Hij bezit een drietal gegevens aangaande de door hem genoemde knoeierijen en hij is bereid die den minister af te staan; misschien dat zij den officier van justitie op het spoor brengen en toepassing der strafwet mogelijk maken. De heer Rink wijst er uitdrukkelijk op, dat, wanneer geene wijziging van de drankwet plaats heeft velen in den waan zullen worden versterkt dat vergunningen, die anders in 1901 zouden vervallen, zullen blijven bestaan. De minister van justitie stelt de vraag of het achterwege blijven van straffen na werkstakingen nu de onvoldoendheid van de strafwet bewijst Zijns inziens niet. Dit is eenvoudig het gevolg hiervan, dat de daders of aanstokers niet ontdekt worden. In het algemeen viijheidsbelemmeringen strafbaar te stellen gaat niet. Veel wenschelijker acht hij het na te gaan, welke feiten straf feloos zijn gebleven ten gevolge van onvoldoendheid van ons strafwetboek. Hij blijft volhouden, dat men aan de officieren van justitie niet kan opdragen om het publiek te waarschuwen tegen valsche reclames van boterhande- laren. Wanneer een klacht inkomt, die aanleiding geeft tot vervolging, zal die zeker niet achterwege blijven. Wijziging der drankwet en der boterwet zal de regee ring te gelegener tijd in haar werkplan opnemen. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Avondzitting van den 11. Bij art. 7 drongen de heeren Harte, Hartogh en V e e g e n s aan op uitbreiding van het personeel van de rechtbank te 's-Gravonhage, dat te klein is in ver houding niet alleen tegenover Rotterdam en Amsterdam, maar ook tegenover kleinere gemeenten. Wijziging in de inrichting van den inwendigen dienst is onvoldoende om in den achterstand afdoende verbetering te verkrijgen. De minister van justitie bleef bezwaar ma ken het rechterspersoneel uit te breiden. Het kwaad ligt meer in de wijze van indeeling der werkzaamheden. Wal wilde hij toegeven dat de inwendige dienst wij ziging behoeft. Art 7 werd goedgekeurd. Bij art. 22 (tractementen personeel Rijks veld wacht) werd het door de heeren de Kanter en Kolkman voor gestelde amendement om den post te verminderen met de voorgestelde verhooging van tractement voor 5 in specteurs der Rijksveldwacht na bestrijding door den minister en de meerderheid der commissie van rappor teurs aangenomen met 51 tegen 29 stemmen. Erfzonde klemde de tanden op elkaar, want nauwelijks had de officier dit gezegd of men zag tusschen de toort sen de lenige gestalte van Joscelyn Heyworth naderen De tijd do vermoeiende veldtocht welke hij had meege' maaktzoowel als de vreugde en droefheid van het ge" wichtigste jaar zijns levenshadden hem merkwaardig" ontwikkeld; maar dit deed Erfzonde's haat slechts toenemen, het was hem eene marteling toen hij zag op welk een innemende manier hij den Gouverneur groette toen hij aan dezen voorgesteld werd. Weldra kreeg Joscelijn den ex-leermeester in het oog trad hem vriendelijk te gemoet en zei »Ik heb een brief voor u van huis en moet u hartelijk groeten van Sir Robert Neal en de kinderen. Ook mijne vrouw heeft mij op het hart gedrukt u haar complimenten over te brengen als ik u zien mocht." »Uw vrouw stamelde Erfzonde Op een ander oogenblik zou de vreemde, schorre stem van den vrager Joscelyn getroffen hebben, maar, geheel van andere dingen vervuld antwoordde hij droomerig Ja, mijne vrouw Terstond echter schudde hij zich wakker, en riep: »'t Is waar! Je hebt natuurlijk in lang geen bericht van huis gehad en weet van niets. Wij zijn in Gloucester getrouwd kort voor het beleg." Erfzonde behoefde niets te zeggen daar de Gouverneur hem juist bi; zich roepen lietmaar de haatdie zoolang in hem gesluimerd had barstte nu uit in lichtelaaie hjj wenschte en bad niet langer alleen om Joscelyn's dood maar begon plannen te vormen hoe dezen te bespoedigen. Den volgenden dag werden do hulptroepen uit de om liggende dorpen, de bezetting van het kasteel, voetvolk en paardenvolk in het park van Farnham opgesteld. Het was een mooi gezicht maar terwijl Joscelyn naar de kleurige uniformen keek waar het bruin en geel der herfst bladen schilderachtig tegen afstak was hij somber ge stemd, waut dien morgen was een soldaat, die een opstand had willen teweegbrengen, ter dood veroordeeld en voor het front van den troop opgehangen. »Eeu afschuwelijk gezicht!" zei hij tegen Erfzonde Smith toen zij te aamen naar het kasteel terugkeerden. »Mogen zoo al Uwe vijanden sterven, o God!" klonk het antwoord en er schoot een zoo wreedesatanische

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1