347ste Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Het aanvankelijk voorgestelde cijfer van f 2000 was na de inlichtingen des ministers verminderd tot f 1000. Bij art. 37 verklaarde de minister meerdere zekerheid omtrent de door den heer Harte wenschelijk geachte in voering der z.g. cahiers judiciaires (strafbladen) in verband met het stelsel-Bertillon (lichaamsmeting) noodig te hebben alvorens bepaalde voorstellen te kannen doen. De zaak was in overweging en de kosten zijn werkelijk vrij aan zienlek. Bij art. 44 (gebouwen) beval de heer Farncombe San ders den minister zeer aan om het huis van bewaring te Haarlem te herbouwen. Bij art. 44 f lichtte de heer de Kanter het door hem en den heer Kolkman voorgestelde amendement toe om den post van f 325,000, \oor het gebouw der rechtbank te 's-Gravenhage uitgetrokken voor memorie nit te trekken, opdat een nader onderzoek plaats hebbe daar de zaak nog niet rijp is voor beslissing. De meerderheid van de commissie van rapporteurs achtte ook nader grondig onderzoek der plannen noodig eu verzocht den minister, den post terug te nemen en eene afzonderlijke voordracht voor het gebouw te doen. De minister was hiertoe niet bereid doch wijzigde na de bespreking het artikel aldus kosten van onderzoek ter voorbereiding van eest plan tot stichting van een gebouw voor de rechtbank te 's-Gravenhage. De heer de Kanter verklaarde die omschrijving niet te kunnen aanvaarden en handhaafde zijn amende mentdat aangenomen werd met 45 tegen 27 stemmen. Bij het hoofdartikel 2 nam de minister ten slotte een amendement overom het onder-artikel 44 f weg te nemen uit de posten, waarop overschrijving mag plaats hebben. Te half twaalf werd de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Den 12 werd de begrooting van hinnenl. zaken behandeld. De heer Drucker besprak bij de algemeene beraad slaging de verbetering der huisvesting voor minvermo genden en het wenschelijke om met het oog daarop eene regeling te maken tot veroenvoadiging der onteige ningsprocedure eu tot vermindering der kosten. De heer K e r d ij k drong zeer aan op herziening dei- drankwet. Do minister van binnen 1. zaken verklaarde het kiesrecht-ontwerp te zullen indienen zoodra de her ziening van het personeel bij de regeering is vastgesteld. Dit is geen vastkoppeling, maar uitsluitend rekening hou den in de kieswet met hetgeen in de personeele belasting mocht voorkomen. Bij de behandeling der onderdeeleu werd een amende ment van den heer van Gijn, om den post, uitgetrokken voor den verbouw der Statenzaal te Zwolle, met f 10000 te verminderen, met 75 tegen 10 stemmen verworpen. Uitvoerig werd de toestand der friesche gemeenten be sproken en door de friesche afgevaardigden aangedrongen op het vorleenen van meer hulp aan de noodlijdende gemeenten in afwachting van de herziening der gemeente geldmiddelen. De beraadslaging vorderde tot art. 75, waarover de heer Z ij p den 13 het eerst het woord zal voeren. Uraf't. Het mond- en klauwzeer onder het rund vee is alhier nagenoeg geweken. Sedert eenigo we ken kwamen geene nieuwe aangiften meer voor. De aankondigingsborden zijn van de weilanden en hoeven verdwenen. blik uit Erfzonde's oogen dat Joscelyn een oogenblik achteruitdeinsdehet was hem alsof hij naast een dui vel ging. Het toeval wilde, dat beide mannen die herfstdagen veel samen waren. Erfzonde woonde den vergeefschen aanslag van Waller op Basing House bij, waarna Waller naar Farnham terugkeerde en er eenigen tijd zijn kwar tier opsloeg. Nu had Joscelyn zijn geheele leven een groote font gehad zijn overigens uitstekend karakter werd ontsierd door een behoefte algemeen bemind populair te zijn. Wel had de discipline der laatste vijftien maandende godde lijke roepstemdie het zijn plicht gemaakt had de zaak van het Parlement te omhelzen en zich te vereeuigen met wie gewoonlijk een mikpunt van spot waren hem reeds veel verbeterd doch hij was nog lang niet onverschillig voor de goede meening van wie hem omringden. De bittere haat en minachting van Erfzonde kon hem dus niet lang verborgen blijven. Dit hinderde hom het maakte hem prikkelbaar. Menigmaal kwam hij den ex- schoolmeester vriendelijk tegemoot, omdat deze hem aan Katterham herinnerde. Maar bij begreep hem niet. Soms dacht hij dat de Puritein hem niet vertrouwde en bang was dat hij tot de partij van zijn vader zou overgaan. Dan weer verbeeldde hij zich dat hij zijn godsdienstige inzichten wantrouwde. Eindelijktoen het onmogelijk bleek met Erfzonde op vriendschappelijken voet om te gaan vermeed Joscelyn hem zooveel mogelijk. Doch ook dit scheen niet in Erfzonde's smaak te vallen. Zoodra Joscelyn meê op de jacht ging was Erfzonde ook van de partij en deed hij zijn best het pleizier van de jacht te bederven. Ging hij de stad in om oude be kenden te ontmoetenhij kon er zeker van zijnErfzonde tegen te komen die hem dan zijn gezelschap opdrong zelfs in de kerk kon hij de nabijheid van den somberen, fanatieken man niet vermijden, ofschoon zijne tegenwoor digheid hem dóór bovenal hindorde, daar Erfzonde gewoon was zware zuchten te slaken en aan zijne gevoelens lucht te geven op een manier die Joscelyn's lachlust geducht op de proef stelde. Indien zjj actief hadden kunnen optreden zon hij weinig acht geslagen hebben op deze kleine ergeinissen, maar de eene week na de andere verliep zonder dat er iets gebeurdo en ofschoon er gedurig alarmeerende be richten de ronde deden, dat Hopton op harnham aanrukte, en men een aanval op het kasteel verwachtte er kwam niets van Eens, tegen het einde van November, verscheen Hopton's leger op den heuveltopen stonden de beide legers tegenover elkander, Waller al het mogelijke doende om den vijand tot den strijd te bewegen maar zonder succes. Eenige schoten uit het kasteel op hen afgevuurd, dreven hen terug en zij dropen af met een verlies van vijftien man. Bij kon. besluit van den 11 zijn benoemdtot heemraad van den polder WestzaanC. de Boer; tot dijkgraaf van den polder Oostzaan D. Keyzer Jzn.; tot hoogheemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, vanwege Waterland, C. Corver van Wessem tot id. id. vanwege DuinkavelJ. C. Enschedé tot hoofd ingeland van West-Frieslandvanwege bet Ambacht Geestmerambacht, J. Groottot hoofdingeland-plaatsver vanger van id., G. Schoorltot heemraad van het Am bacht van West-Frieslandgenaamd de Vier Noorder koggen, vanwege de Wognummerkogge, K. Commandeur Azn. tot id. vanwege de Middelkogge, M. Zijp Jzn. tot hoofdingeland van West-Friesland, vanwege het Am bacht de Vier Noorderkoggen, A. Zijp Azn.; tot hoofd ingeland-plaatsvervanger van id. J. Schilder tot hoofd ingeland van West-Frieslandvanwege het Ambacht de Schager- en Niedorperkoggen H. Rezelman tot hoofd ingeland-plaatsvervanger J. van der Stok. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 12 uitspraak gedaan in de zaik van den heer van Dedemkanton rechter en oud-lid dor Tweede Kamer te Wageningen tegen den uitgever der Nieuwe Wageningscho Courant, van wien f 25000 schadevergoeding werd geëischt wegens beleediging. Met vernietiging van het vonnis der recht bank te Arnhem zijn de in dat blad ingezonden stukken beleedigend verklaard en is de uitgever veroordeeld tot f 100 schadevergoeding en aanplakking van hot vonnis met ontzegging van verdere vorderingen aan den eischer. - Bij kon. besluit van den 6 is bepaalddat in 1895 in de provinciën Friesland, Groningen, Drente en Over- ijsel eene keuring zal plaats hebben van voor den krijgs dienst geschikte paarden. Den 11 is te Nijmegen een in den telefoontoren op het stadshuis ontstane brand spoedig gebluscht kunnen worden. De minister van hinnenl. zaken heeft afwijzend be schikt op het verzoek van den gemeenteraad van Urk, om de vóór drie jaren afgeschafte belasting op de turf, welke jaarlijks f 1200 a f 1300 opbracht, weder te mogen invoeren daar de toen ingevoerde belasting op het ge distilleerd slechts hoogstens f 600 opbrengt op grond dat hij tegen verbruiksbelastingen is. De hoofdelijke omslag, welke reeds vrij hoog is, zal dus weder verhoogd moeten worden. Uit het 78 jaarverslag (1893) van het Fonds ter aanmoedigingen ondersteuning van den gewapeuden dienst blijkt, dat de opbrengst der jaarlijksche collecte f 21690,27 bedroeg, zijnde f 561,791/, minder dan in 1892. De ge zamenlijke baten bedroegen f 86,998,50, waaronder bet nadeelig slot van f 2603,69 J/2, Het aantal deelgerech tigden was 2199, zijnde 304 verminkten uit Oost Indië, 17 idem uit den strijd tegen België, 1027 iufirmen, 1 oud-strijder van Waterloo en 850 idem van België. Aan ben werd f 62,427,58 aan gratificatiën uitgekeerd. Op 31 December bedroeg het aantal verminkten en nage- bleveneu der gesneuvelden 361, het aantal infirmen 1958. Den 9, des avonds, is op den Hoogen Zeedijk te Kralingen een wageu bewoond door man, vrouw en 5 kleine kinderen, omgekanteld de vrouw en twee kinde ren kregen de brandende kachel, waarop een ketel kokend water stond op hot lijf en bekwamen ernstige brand wonden, aan de gevolgen waarvan een meisje van acht maanden reeds bezweek. Amsterdam. Den 11 is tot lid van de kamer van koophandel en fabrieken gekozen de heer R. W. J. C. van den Wall Bake met 108 van de 129 uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 1567. De aandeelhouders der stoomvaartmaatschappij hebben Den 13en Decomber werd Alton door de royalisten ingesloten. Na een korten tegenstand sloeg Lord Crawford op de vlucht en bracht aan Hopton in Winchester de tijding van hun nederlaagterwijl de dappere kolonel Boles zich met zijn manschappun in het kerkje t,e Alton verschanste waar hij te vergeefs trachtte zich te ver dedigen tot er hulp zou komen. Toevallig waren er van het kastoel Farnham onder hen die deelnamen aan de belegering van de kerk. Waller als altijd bevreesd onnoodig bloed te vergietenzond onmiddellijk boden om hen genade aan te bieden en Joscelyn die de boodschap overbrachtzag met vreugde dat de royalisten nu tegenstand nutteloos bleekde wapenen neder legden. Ook kolonel Bolesdie eerst bleef weigeren en dapper doorvochtmoest eindelijk voor de overmacht bukken en vond den dood op den steenen vloer van de kerk. Hoe- vele afgrijselijke tooneelen Joscelyn reeds had bijgewoond, niets stemde hem zoo treurig als die wanhopige strijd in het kerkje waar bij vroeger menigmaal den dienst bijgewoond had. Hij keek het welbekende gebouw rond, vuriger dan ooit verlangond naar vrede. Op eens weid zijn oog getroffen door iets wat hem met verbazing en ontzetting vervulde. Erfzonde Smith gedeeltelijk door een pilaar verborgen, legde zijn geweer op hem aan. Hij had juist tijd om zich voorover op Hotspur's hals te laten vallen toen de kogel langs zijn ooren floot en een raam doorvloog. Woedend over een zoo duidelijk bewijs van verraad reed hij op den ex- schoolmeester af en vroeg: »Wat moet dat beduiden, zeg?" »Ik vraag u nederig vergiffenis", zei Erfzonde met voorgewende verbazing eu leedwezen. »Ik mikte op die paapsrhe afbeelding van de kruisiging. Het begint donker te worden ik zag u niet." Er was iets vreemds in zijne manieren zyn oogen rolden woest door zijn hoofd Jo;celyn keerde zich van hem af zonder een woord te spreken. »De keiel is óf dronken", dacht hij, »öf krankzinnig, óf had plan mij dood te schieten. Dat geschilderde raam is een praatje. Als ik niet vreosde hen thuis ongerust te maken zou ik Sir Robert Neal vrageu of hij zeker weet dat die kerel het goed meent. Maar licht zou op die manier Clemency iets ter oore komen en haar wil ik dit besparen." Hij steeg van het paard on hielp eenige soldaten die het lijk van kolonel Boles wegbrachten bij zichzelf deu kend dat een eerlijk vijand verre te verkiezen is boveu een twijfelachtig vriend. Wordt vervolgd. den 10 met algemeene stemmen bestuurders gemachtigd eene geldleen ing aan te gaan met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen tot ten hoogste f 3.000.000, onder verband op de tegenwoordige en toe komende schepen en tegen 31/2 pet. rente 'sjaars, ten einde drie nieuwe snelvarende stoomschepen te bouwen. De gemeenteraad heeft den 12 met 18 tegen 13 stem men verworpen het voorstel van de leden mr. W. Hei- neken en C. V. Gerritsen om af te schaffen de bepaling in het reglement van ordedat elke raadsvergadering met gebed zal worden geopend. lonkhuizen. De gemeenteraad heeft den 7 met op één na algemeene stemmen eene schenking van f 500 verleend aan de onlangs alhier opgerichte Vereeniging voor Ziekenverpleging, strekkende tot1°. het aanstellen en bezoldigen van ziekenverpleegsters; 2°. het verstrekken van versterkende levensmiddelen en andere zaken die voor eene goede verpleging noodig zijn 3°. het oxploi- teeren van een gebouw, geschikt voor opneming en ver pleging van zieken en voor woning van de verpleegsters. Alle hulp wordt geheel kosteloos verleend. Leden der Vereeniging zijn zij, die jaarlijks f 50 bijdragen of eene bijdrage in eens van f 500 schenken. Deze Vereeniging dankt haar bestaan hoofdzakelijk aan den geldelijken steun van het Snouck van Loosenfonds. Hoorn. Den 11 is tot leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool en onderwijzer aan de eerste burgerschool voor jongens bpnoemd de heer H. W. F. Heterschy te Bergen op Zoom. Petten. De heer J. Eriks, alhier, is benoemd tot directeur der stoomzuivelfabriek te Oosterzee (prov. Friesland). Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht heeft den sergeant te Deventer, die met zijn meisje een brief schreef aan zijn luitenant, om dezen van verderen om gang met dit meisje terug te houden, vrijgesproken van de te laste gelegde beleediging van zijn u eerdere in rang en hem alleen schuldig verklaard aan oneerbiedigheid jegens dien meerdere, waarvoor hij door zijne hechtenis reeds genoeg gestraft was. Voor het bouwen van een botanisch laboratorium den Hortus Botanicus te Groningen geraamd op 79900, was van 8 inschrijvers de heer K. J. Kalt, te Heereuveen, voor 75858 de laagste. Voor gemeento-ontvanger te Schiedam zijn aanbe volen de heeren C. R. Bentfort, candidaat-notaris en ge meente-ontvanger te Vlaardingen eu A. J. C. Maas Gees- teranus van Zuidscharwoude, Rijksontvanger te Hillegers- berg, vroeger te Heiloo. Bij de op den 11 te Zutfen voor een lid van den Raad gehouden verkiezing werden 977 geldige stemmen uiigebracht. De heer D. Nuijsinck verkreeg 490, de heer H. D. Mispelblom Beijer 489 stemmen daar twee biljetten te veel in de bus werden gevonden, is de verkiezing nietig verklaard. De op Lombok gewonde eerste luitenant J. G. Velde is op reis naar Nederland om herstel van gezondheid te zoeken. In Noordholland maakt men zich dezer dagen, niet zonder reden, beangst voor het »ongans" onder de schapen. In vele plaatsen, waar men dit het allerminst verwacht, doen zich zoo nu en dan reeds ernstige verschijnselen voor. Het is gebleken, dat exemplaren, die in de oogen alle teekenen van gezondheid gaven toch danig met de ziekte waren behept. Terwijl in enkele gemeenten op de stallen nog tongblaar uitbreekt, schijnt deze ziekte over het algemeen af te nemen. Sommige van het aangetaste vee lijden hevig aan zeore pooten en wel zóó, dat het vleesch onder de huid schijnt te roeten. Deze hebben daardoor óf een harden dobber óf gaau, voor een klein deel, dood. Te Oudendijk doet zich bij den heer S. ten tweeden male het geval van tong- blaar voor ouder denzelfden veestapel. Hetzelfde heeft zich hier en daar voorgedaan onder het wolvee er wa ren schapen, die tweemalen achtereen, en dan vooral niet minder hevig, werden aangetast. De kerkeraad der luth. gemeente te Groningen heeft na het bedanken van den heer ds van Cloeff, te Leiden een drietal opgemaaktbestaande uit de heeren ds. Böhringer, Maastricht ds. Lagers 's Boschen ds. Helper Sesbrugger, Haarlem. De heer ds. A. I». Wempe, te Alkmaar, op het vroegere zestal voorko mende had berichtdat hij bij die nominatie niet in aanmerking wenschte te komen. L O n H O k. Uit Batavia werd den 13 aan het Nieuws van den Dag bericht Generaal Vetter is ziek en keert waarschijnlijk naar Batavia terug. 3e Klasse, 3e lijst, 12 Dec. Nr. 8534 f 2600; Ns. 4276 en 6908 f 1000 Nr. 2926 f 400; Nr. 2918 f 200; Ns. 2786, 8622 en 20398 f 100. Ie Klasse 4e lijst, 13 Dec. Nr. 8498 f 200 en Nr. 20350 f 100. 's-Gravenhage13 December 1894. Tweede Hamer. Bij hoofdstuk V heeft minister van Houten verklaard, dat hij eene wetswijziging overweegt om bij sporadische gevallen van mond- en klauwzeer krachtiger te kunnen optreden en bij voortdurende ziekte deze te laten door zieken Hierop heeft de heer Pijttersen een amendement tot vermindering van den post ter voorziening bij veeziekten ingetrokken. Verder beloofde de minister in overleg te zullen treden met de provincie Noordbrabant, ten einde te over wegen in hoever het noordoostelijk deel buiten de afslui tingslinie kan gebracht worden. Een zeer warm debat werd gevoerd bij hoofdstuk hooger onderwijs tusschen de heeren Everts en Heemskerk die den heerschenden geest scherp critiseerden. De minister wees op de volkomen rijheid van het bijzonder hooger onderwijs maar zag geen reden om verder te gaan iu de gelijkstelling daar van met het openbare.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2