Stadsberichten. De heer G. A. de Looze heeft zijne herbenoeming als lid van den gemeenteraad van Zierikzee niet aange nomen de verkiezing is bepaald op den 20. Hoorn. In eene alhier gehouden vergadering van harmonie- en fanfare-gezelschappen is de Nojrd-Neder- landsche Mnziekbond opgericht. Elf vereonigingen tra den reeds toe nl. Beets Enkhuizen Huizen Ursem Middelie, Aveuhorn, Wieringen, Koog a/d Zaan, Ouden dijk, Zwaag. Tot definitief bestuur zijn gekozen d. hh. Anderson te Beets, voorzitter, Beemsterboer, te Huizen, secretaris, en Van Egmond, te Eukhuizen, penningmeester. Het eerste /muziekfeest van den nieuwen bond zal ge houden worden op Hemelvaartsdag e.k. Als plaats voor dat feest kunnen bij loting in aanmerking komen 1. Beets 2. Enkhuizen 3. Koog a/d Zaan 4. Aveuhorn. Iloogkarspcl. Tot predikant bij de ned. herv. gemeente alhier is beroepen (toez.) de heer ds. Van Nou- huis, Oudshoorn. Opmeer. Herkozen tot lid van het dag. bestuur dezer banne de heer A. Groot en tot hoofdingeland de heer C. Laan. Gekozen tot hoofdingeland de heer C. Reu- zenaar. Wognum. Er zal hier eene r. c. normaalschool worden opgericht. Het gebouw dat tevens dient voor bewaar- en kostschool, is reeds verrezen. Met 1895 zal bij den uitgever C. M. van Gogh, te Amsterdam een nieuw geïllustreerd weekblad verschijnenonder redactie van den heer P. L. Tak wiens vaardige pen bij de lezers van »de Telegraaf'' o. a., waaraan hij b. v. levert de overzichten van het verhan delde in den amsterdamscheu gomeenteraad, genoegzaam bekend is. De heer Jan Veth biedt den sterken steun aan van zijn teekenstift en van zijn pen. De heeren H. P. Berlage Nz., dr. Alphons Diepenbrock, mr. Frans Coenen, André Jolles, Jan Kalff, J. F. Ankersmit, Antoon Molkenboer zullen geregeld medewerken. Het eerste nummer van de Kroniek zal verschijnen 29 Decem ber a.s. De abonnementsprijs zal bedragen 6,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers zullen ad 125 ets. verkrijgbaar zijn. Zondagdon 16zal in de rcmonstrantsche kerk alhier als voorganger optreden de heer ds. J. C. Benit vroeger predikant te O u d o r p, thans te P u r- merend. Den 11, 's avonds, sprak de heer dr. I'. Proost, predikant te Koog aan de Zaan, voor de afdeeling Alk maar van den Nederlandsehcn Protestantenbond. Als de tijd, dien wij beleven zeide spreker, later be oordeeld wordt, zal men dien niet zoo zeer een tijd noe men van groote daden en feiten, als wel van belangrijke vraagstukken. Onder deze behoort ook de quaestie van «plaatsvervanging" of «persoonlijken dienstplicht". Men heeft zich over het geheel voor deze zaak weinig warm gemaakt, omdat onze tijd zich ook kenmerkt door weinig vaderlandsliefde; over het geheel bij het jongere geslacht door weinig piëteit. Wat piëteit is wil spreker niet door woorden omschrijven, maar door voorbeelden doen ge voelen. Als in het oude bijbelverhaal Noach te veel gebruikt heelt van zijn druivensap en daar beschonken ter nederligt, bespot zijn zoon Cham hem dat is gebrek aan piëteit, waaraan volon in onze dagen zich ook nog schuldig maken; de beide andere zonen wierpen een kleed over hun vader, opdat men hem niet meer zion zon in dien vernederenden toestand. Dat is piëteitzij keuren de daad van hun vader niet goed, doch willen zijn schande zooveel mogelijk verbergen. Als later Jacob zijn broeder Esau snood zijn eerstgeboorterecht ontfutseld heeft is Esau daarover zeer verbitterd eD vat het plan op om zijn tronweloozen broeder te dooden; maar zegt hij: «ik zal wachten tot mijn vader Isa&c dood is het zou den ouden man verdriet doen." Dat is piëteit. Als eenige eeuwen later Johannes de Dooper, in de gevangenis van Herodes, door de wraakzucht van Herodias wordt ont hoofd, komen zijn leerlingen het onthalsde lichaam op vragen, om het een eerlijke begrafenis te geven dat is piëteit. In onze dagen zou menig jongmensch zeggen «wat doet het er toe waar dat lichaam begraven wordt; dat opvragen van het lijk en voor een eervolle begrafenis zorgen, veroorzaakt maar allerlei noodelooze onkosten." Die zoo spreekt verraad gebrek aan piëteit. Eon andere uiting van piëteit vindt men in de aan doenlijke schets van F. Haverschmidt, als hij, reeds lang een eigen huis betrokken hebbende verneemtdat zijn voormalige ouderlijke woning zal worden gesloopt, omdat men die plek onteigent voor een nieuwen spoorweg. Hij begeeft zich derwaarts vraagt den sleutel aan den be waker en doet alleen een bedevaart door dat voormalig tehuis om allerlei herinneringen op te wekken aan een gelukkige jeugd. Hij staart in den tuin waar ook de oude bekende pereboora zal moeten vallen en deukt er met weemoed aan, hoe weldra huis tn boomen hun plaats nimmermeor zullen kennen waar over deze zelfde plek de treinen zullen snorren, gevuld met reizigers die niet weten, hoe op diezelfde plek vroeger menscholijke harten hebben geleefd geliefd en geleden. Dan brengt bij don sleutel terug en keort weemoedig huiswaarts. Menig jongmensch dezer eeuw zou zeggen«mijn hemelwat een onnoodige drukte. Het is immers een buitenkansje als men zijn huis ziet onteigenen dat is de zekerste manier om hot voor goeden prijs te verkoopen." Znlke woorden verraden gebrek aan piëteit, en het is waarschijnlijk die eigenschap, die de jongelieden zoo on verschillig heelt gelaten voor do quaestie der plaatsver vanging, omdat zij geen innerlijken drang gevoelen, om zelf dien plicht tegenover hun vaderland te vervullen Dat stelsel van plaatsvervanging wordt ook door voleu gehuldigd op godsdienstig gebied; reeds in het oude Israël, waar eigenlijk alle oudste zonen Jahwe toekwamen, doch in plaats daarvan, als hunne remplarjanten alle zonen nit den stam van Levi priesters werden. Ook als op den grooten verzoendag twee bokken voor den Hooge- priester werden gebracht; met het lot word dan uitge maakt welke dier beide dieren aan Jahwe toekwam hetwelk geslacht en geofterd werd. Het andere dier ont ving door handenoplegging van don Hoogepriester den last der onverzoende zonden van het volk en werd in een afgrond te pletter geworpen 1 Die arme zondenbok was dan de plaatsvervanger der zondige menschen. De christelijke kerk heeft ook dat stelsel van plaatsvervan ging gehuldigdwaar zij overtollige goede werken der Heiligen beschikbaar stelt voor zondige menschen ook waar zij in den zelfopofferonden dood van Jezus van Nazareth een zoenoffer ziet voor de zonden der menschen in alle verdere eeuwen. Ook in de opvoeding wordt het stelsel der plaatsvervanging gehuldigd de vader heeft geen tijd doch gelukkig kan hij de opvoeding der kinderen veilig overlaten aan zijne verstandige vrouw. De moe der echter vindt het vervelend altijd met de kinderen te zitten, wenscht andere afloiding en laat het over aan de dienstboden, die ze o zoo best vertrouwen kan. Merkt men na eenige jaren verkeerde eigenschappen op in zijn kroost, dan moet de onderwijzer het er maar uit zien te krijgen, of anders de geestelijke, in dat ééne uur wekelijks in de catechisatie. Neen, het zij ons streven, niet al onze verplichtingen zooveel mogelijk op anderen te schuiven, maar zeiven te doen wat onze plicht ons voorschrijft, zoolang wij hier op aarde zijn. De voorzitter dankte den spreker voor zijn rede en sloot de vergadering, na te hebben medegedeeld, dat het dames-comité der zondagsschool zich voorstelde, voor haro leerüngeu een kerstboom-feest te geven op zondag 23 December, des avonds te 6 uur, in de remonstrantsche kerk, waartoe alle leden van den Bond toegang hebben, voor zoover er ruimte is op de galerij aldaar, en dat de hoer M. van Kleefif den 17 Januari 1895 voor deze af deeling als spreker zal optreden. Woensdag den 12 's morgens tegen half elf, was in «het Wapen van Heemsker k", aan de Breed- straat alhierNeérlands driekleur uitgestoken. Binnen hare muren had de hollandsche kunst, vertegenwoordigd door de portefeuille van de «Haagsche schildersbent" Pulchri Studio', haar zetel opgeslagen. Op initiatief van Alkmaar's Tcekencollege „Kunst lij ons doel" was hier eene tentoonstelling gearran geerd, die aan alleeischen beantwoordde. Wie dejaarlijksche expositie der «Hollandsche Teekenmaatschappij" in den Haag heeft bezocht, daar in het gebouw der Teekenaca demie gehouden, mag tnsschen die tentoonstelling en deze hier, hoewel natuurlijk in bescheidener vorm, gernst een vergelijk maken. Op de uitstekend daartoe ingerichte bovenzalen van den heer Peperkamp prijkten 84 aquarellen, kunstuitingen van onze beste artisten Daar waren o. a.. vertegenwoordigd ApolMesdag ten Rate Windt Rip Stroebei, Vogel, Nakken, Wijs muller Melis HenkesEerelman Verveer enz. En al ontbraken er mannen als Israëls, Artz e. a., de indruk van al het schoone daar gezien, deed ons dit gemis daar niet gevoelen. Wie de teekeningen op den voorgaanden avond, in huishoudelijke vergadering van kunstlievende- en werkende leden met hunne genoodigden, had gezien en ze nu nogmaals bij daglicht beschouwde, zal zich dien gang niet hebben bekiaagd. De fijne tinten van aquarellen, bij dagtoon vervaardigd, men heeft er zich van kunnen overtuigen kwamen ook, eerst bij daglicht gezien, tot hun volle recht. Een verslag te geven van al het schoone daar bijeen gebracht, zou voorzeker, voor de niet-bezoekorsgeschreven, een ondankbaar werk zijn, want tegen een entrée van 25 ets. toegankelijk voor ieder, werd deze tentoonstelling slechts door 8, zegge acht, personen bezocht. Geen wonder dat bij zoo weinige opgewektheid onder het publiek de hollandsche vlag den gehoelen dag droef geestig slap bij den stok terneer hing, als treurende over do miskenning der hollandsche kunst. Wij eindigen met den wensch, dat Alkmaar's Teeken genootschap «Kunst zij ons doel", door de stille doch welsprekende tolken dier kunst aangemoedigd moge voortgaan met de hand aan den ploeg te slaan om een voor dit college braakliggend veld te bearbeiden. «Ende desespereert niet!" Overeenkomstig de gedane belofte ontving de Ca dettenschool een fraai portret van H.M. de Koning,n Wilheimina in eikenhouten lijst. Woensdag, don 12, werd hot door den overste L. de Vlaming, directeur der school, met eene toepasselijke toespraak aan de cadetten opgedragen, die daartoe gewapend op het terrein achter het gebouw waren opgesteld. Na afloop dor toespraak werd voor het portret, daartoe door twee cadetten vast gehouden, op de gobruike'ijko wijze gedefileerd. Het kreeg daarna eene eereplaats in de cantine der cadetten. Den cadetten wordt verlof verleend van zaterdag 22 December tot en mot woensdag 2 Januari. In een volgend nummer komen wij op het verhan delde in de op woensdag, den 12, gehouden volksvoor dracht terug. Het oratorium Paulas, waarmede de hier geves tigdo Tooukun8t-afdeeling hare uitvoeringen in dezen winter zal openen is hier tot dusver nog niet in zijn geheel uitgevoerd, ofschoon nu en dan fragmenten er uit op de programma's van concert"n voorkwamen. De fraaie, doorwerkte koren en koralen, die deze toonschepping van Mendelssohn bevat, geven den leden der zangvereeuiging ruimschoots gelogenhoid te toonen wat ijverige en ern stige studie onder een wakkeren directeur vermag, terwijl voor de vier solisten, die in het werk optreden, de dank bare taak is weggelegd, om hetzij de handelende personen in hunne uiteenloopende gemoedsstemmingen weer te geven, hetzij uitdrukking te geven aan de gowaa'wor- dingeu eu gevoelens, die bij het voortschrijden der han deling bij den hoorder worden opgewekt, hetzij deze han deling zelf te vertolken. Het oratorium behandelt, zooals de titel aanduidt, dat gedeelte van de geschiedenis dor eerste Christenen, waarin Paulus een hoofdrol vervult. In hoofdzaak is hierbij het bijbelsche geschiedvei haal gevolgd en mag de inhoud dus bekend worden ondersteld. Ofschoon het oratorium in twee deelen is gesplitst, laat de iuhond zich toch gevoegelijk in een viertal onderdeelen of episoden verdeelen in welke de gedachtengang, welke aau het kunstwerk ten grondslag ligt, wordt aangeduid. In het eerste koor en het daarop volgende koraal en recitatief wordt het leven der eorste Christonen en de tegenstand en vervolgiug waaraan zij bloot stonden, in herinnering gebracht. De van vurigen geloofsijver getuigende, vrijmoedige taal van oen Christen als Stefanns lokt een «weg met hem 1" van het verbitterde JoodHche volk uit en in een daarop volgende solo voir sopraan wordt een droevige klacht geuit over het Jerusalem dier dagen en het lot, dat het aan zijne hervormers bereiden zou. Als vreeselijke ver vulling dier profetische klacht wordt nu de steeniging van Stefanns geschilderd, terwijl de met zjjn dood eindi gende eerste episode wordt besloten met een treffend koraal en een koor, dat de zaligspreking van de marte laren voor het geloof tot onderwerp heeft. Reeds in het recitatiefdat aan dit laatste koor voor afgaat, wordt met een enkel woord Saul us aangeduid als een jongelingdie welgevallen heeft aan het lijden en den dood van Stetanus en in een bassolo vol hartstocht doet deze Saulus zich kennen als een der vurigste ij ve raars voor het oude Mozaïsche geloof en als een meedoo- genloos vervolger der Christenen. Doch in het daarop volgende indrukwekkende arioso voor alt wordt er aan herinnerddat de Heer de zjjnen niet vergeet en gezinspeeld op de verschijning des Aller- hoogsten wiens invloed den woedenden Saulus tot den geloovigen boetvaardigen Paulus zal bekeeren. Nadat in een grootsch koor met fuga is gewezen op het lichtdat opgaat in het gemoed desgenen aan wion de heerlijkheid des Heeren is geopenbaardwordt de tweede episode van het oratorium met het verhaal der bekeering van Paulus besloten. Het derde onderdeel vangt aau met een bassolo, waarin de ootmoedige bede om erbarming van den berouwvollen bekeerde afwisselt met de niting van gloeienden geloofs ijver van den nieuwen Christen, terwijl vervolgens op verschillende wijzen uiting wordt gegeven aau het gevoel van dankbaarheid dat de bekeering vin den zondaar in het gemoed des vromen opwekt en een loflied op den Allerhoogste het eerste deel van het oratorium en tevens deze derde episode besluit. Het tweede gedeelte van het oratorium omvat de vierde episode der behandelde stof: Paulus als prediker van het Christus-evangelie. Na eerst met zijnen modehelper Bar nabas als liefelijke bode, die den vrede aankondigt, be groet te zijn wekken zijn niets ontziende taal en krach tige vermaningen al spoedig do verbittering van het Joodsche volk en ter uauwernood ontkomt hij aan bet lot, dat Stefanns getroffen heeft. Daarna als apostel onder de heidenen werkzaim heeft hij met uien we bezwaren te kampen en weet hij slechts door zijn krachtige taal te voorkomen dat deze de godgezanteu als goden ver eeren tot ook bij hen later tegenstand en vervolging de plaats der aanvankelijke vereering innemen. Nadat in een schoon arioso voor sopraan het heerlijke lot van hen, die tot den dood getrouw blijven is bozougen en het afscheid van Paulus van zijne gemeonte is geschdtstbe sluit een breed slotkoor met fuga hot kunstwerk dat, hoe dikwijls ook gehoord nimmer nalaat een diepen indruk op de hoorders te weeg te brengen. Voor de vervulling der taak die aau do solisten is toevertrouwd had de afdeeling het voorrechtwat de alt- en bassolo's betrefteen twoetal stadgeuooteu bereid te vinden die deze taak met de meeste bereidwilligheid op zich genomen hebben. Even gelukkig mocht zij slagen, toen zij tot den heer Dijker te Amsterdam het verzoek richttezich met de tenorsolo's te willen be lastenen last not least mag zij zich gelukkig rekenen, dat mevrouw Nassau Noordewier-Ileddiugius van 's-Gra- venhagedie hier èn als modewei kstor in bet Capella- koor van den heer de Lange, èn later als soliste op een aitvoeriug der afdeeling door haar schoonen zang zulk een blijvenden indruk heeft achtergelaten, hoeft toegezegd, dat zij de sopraan-partij in hot oratorium op zich zal nemen. Wij vernemen dat de Alkmaarsche Tramvereeniging" zal zorg dragen, dat een extra tramwagen tegen het einde van het concert voor het locaal «Harmonie" gereed staat, die te 10 uur 56 minuten vertrekt eu de bezoekers uit het Noirden nog tijdig aan den laatsten trein naar den Helder kan brengen. Dierenbescherming. Dit onderwerp, reeds inde israëlitische wetgeving door Mozes geregeld voor sommige gevallenwordt bij de volkeren van lateren tijd geheel verwaarloosd. Bij ons althans bestaat bescherming alleen in straf op mishande ling, waarop eenige artikelen van het strafwetboek duiden. Niettegenstaande deze bepalingen heeft dagelijks onder onze oogen openlijk overtreding zeer veelvuldig plaats en beschouwt men dierenmishandeling zoowat als een noodzakelijk kwaad. Bovendien die er getuige van is schuwt aanraking mot »'t gerecht,", ergert zich wel is waar maar gaat zijn gangde zaken latende zooals zij zijn en intusschen zijn de dieren het kind van de reke ning. Maar zedelijk wordt menig mensth ook het kind der rekening. Want hij wekt ergernis of wordt geërgerd. Een feit is dat hij die ruw tegenover dieren is oen karaktertrek verraadt, welke hem onder sterke verdenking brengt van ook tegen zijn medemensch dezelfde eigen schap te bezitten. En nu overdrijve men niet door te zeggen dat een hond b.v. niet zou mogen trekken neen menige hond is er zelfs zeer toe geschikt, en is op die wijze zelfs een modekostwiuner in menig gezin maar zoo'n kostwinner worde in eere gehoudenmen overschatte zijne werk krachten niet en late hem zijn werk doen op eene niet kwellende en voor het dier zoo gemakkelijk mogelijke wijze. Dit nu wordt helaas zoo veel vergetenvandaar zooveel ergernis. In onze provincie kan men dan ook op dit gebied veel zien dat zelfs niet-dierenvrienden een gruwel moet zijn. In don laatsten tijd is dat er niet beter op geworden sedert de provinciale wetgeving op het rijden met honden wagens de politie-verordeniugen der gemeentebesturen op dit stuk van rechtswege deed vervallen. Iederdie een hond wil houden rijdt er op los zonder te vra gen of het dier ziju onderhoud als trekdier waardig is. Moeten zij gemuilband loopeu een touw om den bek doet evengoed dienst. Verveelt het alleen rijden een kameraad wordt uitgenoodigd zich door het arme dier mede te laten rijden zoodat het geen zeldzaamheid is dat op één kar drie zware kerels zitten, die zich door één hond ja zelfs hondje laten voorttrekken. Wie is er niet die zich het genoegen van menige wandeling beeft zien bederven door zulke eu nog ergere tooneeleu De Biederlandsche Vereenfging tot bescher ming van dieren te 's-Hage heeft gemeend een goed werk te verrichteu om in Noordholland boven 't IJ te trachten eene afdeeling te stichten zoodoende leden wervende, die door woord eu daad toonen dat zij bet niet willen aanzien, dat het zoo noodelooze en weerzin-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3