trouwen op eigen bekwaamheid bij den handwerksman niet grootdaartoe heeft hnn meestal allergebrekkigste opleiding niet weinig bijgedragen. En te begrijpen iB het onder die omstandigheden, dat men aanvankelijk, bij de eerste kennismaking met het plan der Hoofdcommissie, aarzelt, om zelf de hand aan het werk te slaan en al licht geneigd isde deelneming bij voorkeur over te laten aan den kameraad, die, gelukkiger van aanleg of karakter, of toevallig onder gunstiger omstandigheden op geleid, zelfvertrouwen genoeg bezit om met zijn werk voor den dag te durveD komen. Langzaam, zeer langzaam wint echter de overtuiging onder de handwerkslieden in dit gewest veld dat het niet te doen is, om uitsluitend meesterstukken te leveren, doch integendeel een verzameling voorwerpen bijeen te brengenook van de meest eenvoudig bewerkteen deze zeker niet in de laatste plaatsdie een getrouw beeld geven van ieder vak en door eene zorgvuldige afwerking kunnen getuigen van het streven naar beter. Hoe grooter en vollediger de ingezonden verzamelingen zijn, hoe meer de tentoonstelling aan haar doel kan beantwoorden. Hoezeer rekening houdende met de heerschende nei ging om niet te spoedig te besluiten waar het de deelneming aan dezen wedstrijd betreft, het is nu eenmaal noodzakelijk ten slotte een termijn te stellen, die niet overschreden kan worden, zoo men eene goede voorbe reiding op prijs stelt. Wij achten het daarom niet ondienstig nog eens te her inneren, dat het voor hen, die alsnog tot deelneming beslui ten, zaak is, zich thans zoo spoedig mogelijk aan te melden, en dat daartoe gelegenheid bestaat bij den heer S. de Lange P.Bzn. secretaris der Hoofdcommissie, Kennemerpark 31 of ten kantore der firma J. J. de Lange en Zoon, Wortel- steeg. Bovendien kan men zich ook vervoegen eiken Zaterdag, des namiddags van 13 uur, aan het gebouw der Burgeravondschool, alwaar tevens inlichtingen omtrent den wedstrijd worden verstrekt. Er is thans als uiterste termijn van aangifte onherroepelijk vastgesteld maandag, 31 December. Dit is de laatste dag, dat zij worden aangenomen. Voor hen evenweldie voor hunne inzending den geldolijken steun der Hoofdcommissie wenschen waar over straks nader is als laatste dag bepaald donderdag 20 December. Behalve andere beweegredenenzal het bezwaar bij sommigen wellicht van geldeljjken aard zijn. Doch ook daarmede heeft de Hoofdcommissie rekening gehouden. Zij heeft zich de beschikking weten te verzekeren over een bedrag van J '225 ten einde daaruit steun te ver- leenen aan hen die dit bij het aanschaffen van grond stoffen of materialen noodig zullen hebben. Voor den gebonden wedstrijd zijn teekeningen in bewerking, waaraan de deelnemers zich bij de vervaar diging der voorwerpen zullen te houden hebben. Bij den vrijen wedstrijd daartegenover is men in geen enkel opzicht gebonden. Men kan daarbijwat de keuze en de bewerking der intezenden voorwerpen aangaatgeheel eigen smaak en inzicht volgen. Omtrent een en ander biedt reeds het programma, dat kosteloos verkrijgbaar is bij de uitgevers van dit blad, tal van inlichtingen. Zoo worden er in opgesomd een aantal vakken, die de commissie zich beeft voorge steld dat aan den vrijen wedstrijd zouden kan nen deelnemen, terwijl zij daarbij tevens opgeeft, welke voorwerpen men bij voorbeeld zou kunnen inzenden. Het is echter bepaaldelijk de bedoeling, dat ook ieder ander vak niet in het programma genoemd aan den avond het park van Arundel, belegerden de stad, trokken ze na een strijd van twee uren binnen, joegen den vijand het kasteel in en stelden zich voor de poort in positie. Toen begon in de koude Decembermaand een langdurig beleg. Uitgeput van den marsch, van gebrek aan voedsel en behoefte aan slaap bevond Joscelyn voor het eerst dat hij niet meer zoo sterk was als voor den slag bij Lansdown. De scherpe noordenwind de nachten onder den blooten hemel doorgebrachtdeden hem zijn oude wond weer gevoelen maar hoe ook vermoeid hij wilde dien woensdagavond nog aan Clemency schrijvenzoodra Sir William hem niet meer noodig had. Hij werd met eenige officieren in de herbeig de Kroon ingekwartierd, waar hij zijne krijgsmakkers aan een eenvoudigen avond maaltijd van brood en kaas vond. Vleesch was voor geen geld of goede woorden te krijgen. »Aha, goed dat u komt, kapitein Hey worth, of u had den hond in den pot gevonden. Zijn de nieuwe troepen er al Jawel, Sir", antwoordde Joscelyn, »maar het heeft heel wat voeten in de aarde gehad een geschikt kwartier voor ze te vinden. En veel eten schijnt er ook niet te zijn't is te hopen dat de boeren morgen wat zenden zullen." Maar terwijl u daar staat te praten, is kapitein Smith bezig ons laatste brood op te eten", zei de Schotsche kolonel. »Kom, heerschap, mij dunkt, we mogen wel iets over hebben voor een laten gastdie er veel behoefte aan schijnt te hebben." Erfzonde reikte Joscelyn met een boos gezicht het brood toe met pleizier merkte hij bij die gelegenheid op hoe vermoeid en afgetobt hij er uitzag. Knorrig schoof Erf zonde zijn stoel achteruiten nam hoed en mantel. Heb je de wacht?" vroeg Joscelyn. Neen", zei Erfzonde; »ik ga naar de kerk, zooals iederen avond." Je zult het gebouw vol paarden vinden", zei Joscelyn. •Er was nergens plaats voor die arme beesten, en ze waren dood op van vermoeidheid. Ik ben dankbaar dat ik voor Hotspur wat hooi heb kunnen krijgenwant het is bitter vrijen wedstrijd zal kunnen deelnemen en dat in alle vakken ieder voorwerp, van welken aard ook, kan worden ingezonden. Men behoeft zich dus volstrekt niet te beperken tot de in het programma genoemde voorwerpen. Geen enkel vak is van den vr ij en we d- strijd uitgesloten. Het wordt den deelnemer dus gemakkelijk genoeg gemaakt. De Hoofdcommissie deed haar best alle be zwaren te ondervangen. Het is nu aan den handwerks man zeiven om te zorgen dat hij medewerke aan het verwezenlijken eener tentoonstelling, die zijn stand waardig is en tot eer strekt van de vaknijverheid van dit gewest. Woensdag, den 12, werd de tweede volksvoor dracht in dit seizoen van wege het departement Alk maar der Maatschappij tot nut van 't algemeen, gehouden in het lokaal Harmonie." Voor een niet overtalrijk publiek trad de heer ds. II. A. v. d. lUeulen van Haastrecht, als spreker op met een belangwekkende rede over den „Volksbond", als wiens pleitbezorger spreker zich aan zijn gehoor voorstelde. Na allereerst het doel en het standpunt van den Volks bond vereeniging tot bestrijding van drankmisbruikte hebben uiteengezet, waarbij vooral hierop nadruk werd gelegddat de Volksbond om verschillende redenen niet zoozeer het matig gebruik als wel het misbruik van sterken drank wilde tegengaan schetste de heer v. d. M. de wjjze waaropen de middelenwaardoor de Volks bond zijn doelverlossing des volks van de macht des drankduivels, trachtte te bereikeu. Na vermelding van het goedehetwelk op initiatief van den Volksbond reeds was tot stand gebrachtkwa men als de beste middelen ter sprake het oprichten van volkskoffiehuizen, leeszalen en ontspanningsplaatsen voor den werkman, het verschaffen van betere volksdranken, het bevorderen van huisarbeid en het veredelen van volksvermaken. Ten slotte wekte ds. v. d. Meulen zijn toehoorders waarvan de meesten hem met belangstelling hadden aangehoordmet een warm woord op om het streven van den Volksbond te steunen en mede den strijd aan te binden tegen den sterken drank die javeel vermocht in ons vaderland die zóó sterk was dat hij het geluk en de welvaart kon bauneu uit menig hart en huiszóó sterk dat hij den krachtigsten man kon ver slappen en ontzenuwen doch diemet vereende kracht bestredeneindelijk zou moeten zwichten voor den ern- stigen en kloeken tegenstand van alle weidenkenden. De aanwezigen noodigde hij uittoe te treden tot den Volksbond en een afdeeling te Alkmaar tot stand te helpen brengen. Ja't was waarhet aantal vereenigingen zou daar door weder met eene vermeerderd worden en daardoor weder een beroep gedaan worden op de offervaardigheid van dezen en genen, doch wegens het bij uitnemendheid practisch streven en werken van den Bond en wegens de geringe financiëele bezwaren (het bedrag der contributie, per minimum 0,10 's jaarswordt den leden overge laten) hoopte spreker dat velen zich gedrongen zouden gevoelen als lid toe te treden. Na de pauze droeg de hoer v. d. M. een novelle voor van den heer Hooijer, Annie's missie" geheetenea wist ook daarmede zijn gehoor aangenaam bezig te houden Aan het einde van den avond dankte de voorzitter de heer Kluitman den spreker in warme bewoordingen voor zijn belangwekkende voordrachten waarin hij het nuttige en aangename op uitnemende wijze had doen samengaan. In verband met het bovenstaande, verzoekt de heer A. D. Wempe ons, mede te deelen dat reeds enkelen als lid zich hebben aangemeld en dat hij zich gaarne bereid verklaartnadere inlichtingen aangaande doel en werkkring van don Volksbond te verstrekken. De vergadering der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van landbouw werd, bij afwezigheid van den voorzitter den heer H. F. de koud. Als je mijn oppasser mocht zien zeg hem dan Maar neenover een half uurtje kom ik zelf. Ik ben van plan hem naar Katterham te zenden met bericht van ons sucees. Als je iets mee te geven hebt, haast je dan." Erfzonde prevelde een woord van dank en vertrok. Wat moet die kerel toch »iederen avond" in de kerk?" vroeg kolonel Wems. »Gooit hij standbeelden omver of vernielt hij de geschilderde glazen Joscelyn lachte. Neen, koloueldat niet! Hij heeft daar een heel particuliere bezigheid hoor ik. Hij laat het omverhalen der beelden over aan de ruweongeletterde soldaten, en hakt zelf de woorden uit de steenendie hoop op genade uitspreken. Zoodra hij een opschrift ziet: »bidt voor de ziel van die en die", komen hamer en beitel voor den dagen maakt hij de woorden onleesbaar, 't Zelfde doet hij met de woorden »Rust in vrede" en »Jezus, erbarm U over ons." Zuodra Erfzonde Smith een dergelijk opschrift in het oog krijgt is het gedaan met de vrome wenschen der familieleden die dat monument betaald hebben. In hoeverre hij hiertoe het recht heeftkan ik niet beslissen, maar het Parlement heeft per proclamatie bevolen de graven en gedenkteekenen te eerbiedigen." »'t Is een fanatieke gek", zei de Schot, »en hij heeft, geloof ik een wrok tegen u. Iemand die niet in alles denkt als hijkan hij niet uitstaan." Nadat Joscelyn een inktkoker had buitgemaakt en uit zijn ransel een reeds begonnen brief aan zijn vrouw had genomen, vulde hij het witte papier verder met een verslag van al het gebeurde sedert zij Farnham verlaten hadden, en ging toen, vergezeld van kolonel Wems, naar de kerk om zijn knecht te zoeken. Het was een mooie, heldere avond. De lucht was bezaaid met sterren waar het kerkje schilderachtig tegen uit kwam met don gloed der flambouwen door de ramen. Het was een zonderlinge aanblik bij het binnenkomen. De vermoeide paarden lagen op het stroo uit te rusten of deden zich te goed aan haver en hooi; Joscelyn zag on middellijk zijn eigen geliefd ros dat Morrison bezig was te verzorgen. Wildt, geleid door het oudste bestuurslid, den heer S« de Jongh. Overeenkomstig een in de vorige vergadering genomen besluit heeft de afdeeling zich tot den gemeenteraad van Alkmaar gewend met het verzoek, ten behoeve van een landbouw-wintercursus, beschikbaar te willen stel len een verwarmd en verlicht lokaal en eventueel bij de benoeming van onderwijzers gewicht te hechten aan het bezit der landbouwacte. Op die aanvrage was, blijkens een ingekomen schrijven, in allen deele gunstig beschikt, wat den voorzitter, onder algemeene iustemming der vergadering, aanleiding gaf voor te stellen, namens de afdeeling een waardeerend schrijven tot den alkmaarschen raad te riehten voor dit bewijs van welwillendheid. Tevens zal daarbij aan het gemeentebestuur worden verzocht, van de aanstelling van een ouderwijzer, in het bezit van bedoelde acte, aan de afdeeling mededeeling te willen doen, opdat zij alsdan de noodige maatregelen kunne nemen, teneinde de oprichting van een landbouw- cursus- te bevorderen. Van het hoofdbestuur was een schrijven ontvangen, houdende mededeeling, dat door haar eene commissie was benoemd, uitsluitend met de opdracht, om alle grieven betreffende de werking der wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht, in zake mond- en klauwzeer, zooveel mogelijk te verzamelen, ten einde voor eventueele wijzi gingen den minister van advies te kunnen dienen. Was het hoofdbestuur aanvankelijk voornemens ter algemeene vergadering op maandag, den 17, een aantal vraagpun ten betreffende deze zaak op te maken, en te behande len, teneinde het standpunt der Hollandsche Maatschappij van landbouw in deze te bepalenthans is het door de houding van den minister van binnenlandsche zaken tot andere gedachten gebracht. Deze heeft blijkbaar besloten, om de doorzieking zooveel mogelijk den vrijen loop te laten. In die omstandigheid moet afgewacht worden wat de ondervinding leeren zal, om later, wanneer men vol komen op de hoogte is, meer in het bijzonder na te gaan, hoe in het vervolg dient gehandeld te worden. Het mag dus, in dezen stand der quaestie, zeer ge- wenscht heeten, dat der commissie bovenbedoeld zooveel mogelijk bijzonderheden omtrent de werking der wet worden ter kennis gebracht en met nadruk wordt dan ook een ieder, die iets daaromtrent heeft mede te dee len, verzocht, aan den secretaris dier commissie, den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, eventueele grieven te doen toekomen. De minister is alleszins bereid, bij wijzi ging der wet, met de practische ervaring rekening te houden, doch daartoe is kennis van feiten dringend noodzakelijk. Nu is het juist de taak der door het hoofdbestuur be noemde commissie, om die op ruime schaal te verzamelen. Laten thans de landbouwers zei ven daartoe zooveel moge lijk medewerken. Alkmaar behoort dit jaar onder de afdeelingen, die kosteloos een spreker kunnen doen optreden. Uit de lijst van sprekers werd gekozen de heer H. C. Reimers, van Wageningendie tot onderwerp zal hebben de gezondheidsleervoeding en verpleging van paarden, rundvee enz. Getracht zal worden, daarvoor een dag te doen bepalen in de maand Januari 1895, des avonds. De introductie zal zoo gemakkelijk mogelijk wor den gesteld, zoodat de lezing ook voor niet-leden op de ruimste schaal toegankelijk zal zjjn. De hoofdschotel van de punten van beschrijving voor de op Maandag, den 17, te 's Gravenhage, te 12 uur, te houden algemeene vergadering, mag wel geacht worden het voorstel der afdeeling Haarlemmermeer, om te be spreken of het noodzakelijk en daarom gewenscbt is, dat invoerrechten op granen worden geheven. Geen won der dan ook, dat zich daarover eene belangwekkende be spreking ontspon. Schering en inslag waren daarbij me- dedeelingen over den allertreurigsten toestand van den tegen woordigen landman. Ouder deze omstandigheden ge tuigt het zeker van helder inzicht en wijst het op leven dige energie, dat in deze afdeelingsvergadering de quaestie van den dag bijna uitsluitend werd besproken en over wogen uit het oogpunt van algemeen belang en niet ten opzichte van t ij d e 1 ij k voordeel voor een deel des volks, een groot deel weliswaar, nl. voor den bouwboer alleen. •Sie, daar is kapitein Smith weer aan den gaDg," fluis terde kolonel Wems en Joscelyn naar boven kijkend zag Erfzonde druk bezig de woorden »Orate pro anima" onleesbaar te maken. Zoodra hij echter de bezoekers in het oog kreeg blies hij den aftochttoen de heeren de kerk verlieten was verdwenen. Ik benijd het je haast dat je in de gelegenheid bent je vrouw bericht te zenden," zei de Schot. Hoe gelukkig zouden mijne vrouw en kinderen zijn, konden ze in Surrey wonen in plaats van in Schotland. Goede hemel wie vuurt daar Een kogel was hen onder het spreken over het hoofd gevlogen. Er werd overal gezocht naar den onverlaat, die zich stellig hier of daar in het kreupelhout verschool, maar men vond niemand. Het schijnsel eener lantaarn trok hun aandacht naar de westzijde van de kerk, daar vonden zij Erfzonde geknield bij een grooten grafsteen, zorgvuldig het woord »Genade'' wogvijlond. Heb je hier ook iemand zien rondsluipen?" vroeg kolonel Wems. „Geen sterveling," was het antwoord. »Ik heb booren schieten, maar niemand gezien." Joscelyn sprak geen woord maar zag Erfzonde zoo strak aan, dat de man onrustig werd onder zijn blik en zijn lantaarn verschuivend met kracht aan den naam Christus" begon te hakken. Er was iets onheilspellends in het schurend geluid van dien beitel en in het klagen van den wind, door de lange klimopranken om het kerk gebouw. Joscelyn huiverde onwillekeurig kwamen hem de woorden uit den bijbel voor den geestHeer, verlicht onze duisternis." Onder het terugwaudelen naar de herberg vertelde hij kolonel Wems, in het geheim, het gebeurde in het, kerkje te Alton, 6D hoe Erfzonde hem lang geleden had verlaten en zijn goeden naam bij kolonel Waller had trachten te bezoedelen. »'t Is zoo klaar als de dag dat die vent uw gezworen vijand is," zei de Schot, »maar, zooals je zegt, het is niet te bewijzen, en je doet best te zwijgen. Alleen, neem je in acht; wees voorzichtig. Dwepers als hij zijn gevaarlijke menschen om mee om te gaan." 15 14

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2