Paulus-Oratorium, 47e Uitvoering Kantongerecht te Alkmaar. Advertentièn. afzonderlijke nummers ad lO cents MAATSCHAPPIJ bevordering der Toonkunst, I Wik- en weegloonen te Alkmaar. Boekhand. IIERMs. COSTER A ZOON, Alkmaar. Afd. Alkmaar sn Omstreken. pb#«bajima, 11 I meester, voor zoover het de begrooting voor 1894 geldt. Daarbij zijn eenige andere afwijkingen der gemeentewet noodzakelijk. Hoewel het niet te vreezen is, dat tnsschen Ged. Staten en den burgemeester gemis aan overeenstem ming zal blijken te bestaan, moet toch de beslissing van eyentuöele punten van verschil, op de wijze voor admi nistratieve geschillen tnsschen den Raad en Ged. Staten voorgeschreven in deze worden uitgesloten. Daarom wordt aan Ged. Staten de bevoegdheid verleend in de begrootingen al die wijzigingen te brengen, welke zij noodig achten en worden de wetsbepalingen betreffende het hooger beroep van de beslissing van Ged. Staten buiten toepassing gesteld. In artikel 2 wordt den burgemeester de bevoegdheid gegeven tot het doen der voorgenomen geldleening. Zoodra de opbrengst van den hoofdeljjken omslag op de begrooting is gebracht tot het bedrag, dat Ged. Staten noodig achten, zal de burgemeester volgens art. 3 van het ontwerp bevoegd zijn het vereischte kohier op te maken, waarmede overigens op de gewone wijze wordt gehandeld. Alleen wordt den burgemeester de taak van het ge meentebestuur opgedragen en hom ten aanzien van be zwaarschriften do bevoegdheid gegevon om van de be slissingen van den Raad bij Ged. Staten in beroop te komen, ter verhinderingdat de Raad willekeurig aan slagen kunne verminderen zonder dat Ged. Staten ge roepen zouden worden die raadsbeslissingen ongedaan te maken. Art. 4 dient om te voorkomen, dat burgemeester en wethouders, bewerende met de ten uitvoerlegging van hot kohier te zijn belast, de uitvoering daarvan zonden tegenhouden en om overigens de inning der verschuldigde belasting te bespoedigen. De minister van binnenl. zaken vertrouwt, dat de ge meente-ambtenaren niet weigeren zullen hunne plichten te vervullen, maar het geval zou zich kunnen voordoen, dat de vereischte ambtenaar ontbrak, zonder dat de Raad of burgemeester en wethouders genegen waren eene nieuwe benoeming of aanwijzing te doen. In dat geval is ter behoorlijke uitvoering dezer wet noodig, dat de burge meester zoo spoedig mogelijk daarin kunne voorzien. Dat geschiedt bij art. 5. Volledigheidshalve is ook het geval van een mogelijk ontslag geregeld. Daar dit niet zal kunnen plaats vinden zonder voorafgegane machtiging van Ged. Staten en de burgemeester bij de keuze van den nieuwen ambtenaar afhankelijk zal zijn van de goed keuring van den Commissaris der Koningin, meent de minister, dat daarbij alle belangen voldoende worden gewaarborgd. Art. 6 voorziet in het geval, bedoeld in art. 77 der gemeentewet. Het is duidelijk, dat, voor zoover het de uitvoering der voorgedragen wet betreft, afwijking van dat voorschrift der gemoentewet noodig is. Schagen. Bij het aftreden van den heer J. L. T. Groneman te Wieringerwaard als voorzitter van Hol lands Noorderkwartier, heeft bet bestuur dier vereeniging hem den 12 in het hotel Broersma een maaltijd aange boden als blijk van erkentelijkheid hunnerzijds voor zijne bijzondere verdiensten als voorzitter dier vereeniging. Den 13 is tot bibliothecaris der afdeeling Schagen van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap gekozen de heer J. G. Visser. De heer M. Visser had als zoodanig bedankt. Langcdijken. Ten bewijze, hoe weinig de land bouwers in deze streek voor hun kool kunnen krijgen dienedat een landbouwer zijne witte kool eenvou dig laat stuk hakken op het land om als mest te dienen. De hoeveelheid kooldie op deze wijze wordt gebruikt vertegenwoordigt in tijden, wanneer er flinke handel in dit artikel iseene waarde van 1000 1200 gulden. Door de Vereeniging tot bevordering van de be langen van den landbouw in Hollands Noordcr- kwartler is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalten einde er op aan te dringen alsnog bij amendement op de Staatsbegrooting te brengen een post van tien duizend gulden ter bevordering van de belangen der nedorlandsche rundveefokkers. De Haagsche afdeeling der Holl. Maatschappij van landbouw heeft zich den 14 met 42 tegen 26 stemmen verklaard tegen de heffing van invoerrechten. Hrootebrock. Bij de gehouden verkiezing voor de banne is tot hoofdingeland gekozen de heer P. Vlaar. Eene herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren J. Snoeck en S. Schaper voor lid van het dagelijksch bestuur en tnsschen de heeren S Schaper en D. Koster voor hoofdingeland. Sfed. Paarden Stamboek. JHlIitledlenst. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot tijdelijke verlenging van den duur van den militiedienst tijd werden daartegen de reeds meermalen geuite be zwaren geopperd en er vooral op gewezen dat de maat regel in plaats van een tijdelijk, een blijvend karakter krijgt. Wat de vrees voor uitstel eener definitieve rege ling onzer strijdkrachten betreft, meende men er op\) moeten wijzen dat de indiening van voorstellen van zoodanige strekking niet op den weg ligt der tegen woordige regeering, die zich do kiesrechtregeling tot hoofd taak heeft gesteld. Sommigen wenschten den duur der hierboven bedoelde wet van jaar tot jaar te verlengen in plaats van voor 3 jaren. Enkele leden wenschten de aflevering van de miliciens te doen plaats hebben tnsschen 1 en 15 October, anderen wenschten den tijd van 115 Maart te behouden rij algemeen was men in c'.e afdeelingen van gevoelen, dat waar het bedrag der wik- en weegloonen in de ge meenten Formerend Hoorn en Edam is vastgesteld op ten hoogste f 0,60 per 100 K.G., eene gelijke heffing althans voor het oogenblik kan worden toegestaan aan do gemeente Alkmaar. Iutusscheu spraken velen den wenscli uitdat de hef fing die tot een bedrag van f 0,60 geacht moet worden nog hooger te zijn dan art. 254 der gemeentewet toelaat, geleidelijk, binnen een niet te lang tjjdsverloop, met die wetsbepaling in overeenstemming worde gebracht. Andere leden zouden eene verdere verlaging van het bedrag der heffing niet gewenscht achten. In de 3 pets. geldleening der provincie Noordhol' land, groot t 430000, is ingeschreven voor een bedrag van f 1,211,000 tegen koersen, wisselende van 100 pet. tot 97'5/100. Aangenomen zijn de inschrijvingen tegen 100 pet. tot een bedrag van f 350,000. Bij kon besluit van den 12 zijn, met ingang van 1 Januari a.s., ter vervanging van de op 31 Dec. a. s. aftredende en niet herbenoembare leden der geneeskun dige Raden, nieuwe leden benoemd. oor Noordho'land zijn als zoodanig aangewezen de heeren dr. P. K. Pel, dr. R. H. Saltet en dr. J. W. Gunning, allen te Amsterdam D. Swens, apotheker te Haarlem dr. P. Ankersmit, id. te Amsterdam mr W Lulofs, te id. Hunne plaatsvervangers zijn: G. C. van Balen Blanken geneesk. te Sijbekarspeldr. B. J. Stokvis, te Amsterdam Jac. M. Polak en P. Kruysse apothekers te Amster dam mr. G. A. van Hamelte id. Hol horn. Den 12 werd het 25jarig bestaan van het hier gevestigde Nutsdepartement feestelijk herdacht. De opkomst der leden was bij deze gelegenheid veel rnimer dan gewoonlijk het aantal geïntroduceerdeu evenzoo. Winkel's fanfarekorps zette aan dezen avond luister bijterwijl het letterkundige deel van het pro gramma met zorg gekozen was. Door den secretaris werd medegedeeld wat het departement in dii tijdsverloop tot stand bracht en aan welke nuttige instellingen medewer king werd verleend. Op veel goeds kan daarbij gewezen worden. Te meer valt het daarom te betreuren dat er nog zoovelen in deze gemeente zijn wier denken en ge voelen geheel met de grondslagen van het Nut overeen- komt, doch die nog steeds buiten het departement staan Voor de meesten hunner behoeft zeker de contributie niet het minste bezwaar te zijn. Maandag den 10 hield de Vereeniging »het Neder- landsch Paarden-Stamboek" hare gewone jaarvergadering in het Café »Tivoli", te Rotterdam. Tegenwoordig waren de afdeelingen Noordholland, Znidholland, Zeeland, Gelderland, Noord-Brabant en Over- ijsel. Limburg had bericht verhinderd te zijn. Voorts eenige commissarissende afgevaardigde van Hollands Noorderkwartier, benevens een drietal leden. De voorzitter, de heer J. Breebaart Rz., heette de aan wezigen welkom in Rotterdam en sprak den wensch uit, dat de te nemen besluiten mochten zijn in het belang der paardenfokkerij. De notulen gaven geen aanleiding tot opmerkingen. Uit hot jaarverslag bleek dat de toestand der Ver- eeniging bloeiende is het ledental bedraagt 1252 inge schreven zijn 299 hengsten en 1370 merriënde fokkerij gaat vooruitvoortdurende rjjkssteun is wenschelp in Znidholland werd, bij provinciaal reglement, verplichte hengstenkeuring ingevoerd. De verslagen der afdeelingen komen in begin 1895 in druk. De afgevaardigde van Gelderland constateert achter uitgang zijner Afdeeling, voortspruitende uit mededinging met eene machtige provinciale vereeniging, aan wie, in plaats van aan het Stamboek de Rijksbijdrage wordt toegekend. De voorzitter meent, dat met een klein leden tal toch nuttig kan gewerkt worden. De rekening over 1893 sluitende met een voordeelig slot van f 484,05 werd, op advies der financiëele com° missie, goedgekeurd. De heer Bultman leidde het hoofdbestuursvoorstel in, om opheffing van of wijziging in de bepalingen te ver- krÜ£>el1 betreffende de keuringen voor aanvulling der remonte. Op tal van bezwaren en moeielpheden werd gewezen. De keuringen zullen hoogstwaarschijnlijk in 1895 wederom plaats hebben, een nieuw reglement is ontworpen doch nog niet vastgesteld. Eerst als dat ge schied iskunnen wij onze bezwaren indienen. Indien de keuringen doorgaan, acht Zuidholland, ter voorkoming van inzending van totaal ongeschikte dieren, eene voor- keuring wenschelijk. Op de Zuidhollandsche eilanden moes ten veel merriën te water vervoerd worden, wat kosten en moeite veroorzaaktin andere streken was men som wijlen uren van de keuringsplaats verwijderd kortom de grieven waren zoo algemeen, dat met algemeene stem men besloten werd, zich per adres tot de Koningin-Regentes te wenden, met verzoek de keuringen geheel af te schaffen. Een door het hoofdbestuur ontworpen fokkersstamboek zal tegen den kostenden prijs verkrijgbaar gesteld worden. Zeeland had voorgesteld, om nogmaals bij de regeering aan t;e dringen op de invoering van verplichte hengsten keuring van Rijkswege. Dat dit door Noordholland steeds sterk bestreden punteene levendige bespreking uitlokteliet zich begrijpen. De afgevaardigde van Zeeland meentdat de regeering ons in deze den weg moet wijzenalles wat op landbouwgebied de ellende kan verlichten moet met beide handen worden vastge houden. Het Rijk moet uitstekende hengsten stationneeren, desnoods tegeu geen of anders tegen een laag dekgeld terwijl voor iedere streek een type moet worden aange geven. Znidholland evenals Brabantverklaartdat de verplichte provinciale keuring aldaar gunstig werkt. In de wijze van fokken wonscht men echter vrij te blijven. Noordholland blijft tegen dwang het uitloven van pre- miën aan uitstekende hengsten doet de slechte van zelf verdwijnen. De heer Bultman ontraadt het voorstel Zee land sterk, 't Zal moeite voor niet zijn. Men krijgt boven dien toch niet gedaan wat men wenscht. Spreker wil de zaak aan de provinciale besturen overlaten. De heer Wal deck wil de zaak renvoiëeren naar het Nederlandsch Landbouwcomité, waarin uit elke provincie leden zitting hebben. Anderen achtten het zenden van een adres aan de regeering beter. Mocht men niet slagen, dan kan men zich daarna tot het Landbouwcomité richten Met 14 tegen 6 stemmen werd hierna verplichte kenring wen- schelyk geacht, terwijl besloten werd, zich in de eerste plaats tot de regeering te wenden. Daarna zal steun worden verzocht bij het Landbouwcomité. Op verzoek van den heer Bultman zullen de heeren Horabacb, Korte weg en Nebbing Sterling zich met do samenstelling van het adres belasten. Na toelichting door den voorzitter werd de begrootino voor 1895 onveranderd vastgesteld. Zuidholland vraagt met het oog op verkoop vroegere toezending van de uittreksels uit de stamboeken. Rotterdam, als liggende in het midden der aaugesloten afdeelingen blijft voor het vervolg de aangewezen ver gaderplaats. Te ongeveer half vijf sloot de voorzitter, na de gewone plichtplegingen, de zeer geanimeerde bijeenkomst. Het Haandblad tegen de vervalschlugen, no. 5, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Am sterdam, bevat misbruik van den naam van officieele inrichtingenonderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam, (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens)con trole-onderzoekingen: brood en meel, haver meel, boter, californische wijnen en cognac, italiaansche wijn, cognac, thee, geconserveerde levensmiddelen, azijn, vogelvoeder, email, zeep, katoengaas; onderzoekingen van wege den gemeentelijken gezondheidsdienst in Amsterdam (slot)vervalsching van overmangaanzure potasch kunst- koffie wetenschappelijke berichten: onder zoek van teerkleurstoffen in rooden wijnhygiëne en industrie: loodvergiftiging door molensteenen, inwerking van onzuiver water op schepen, een nieuwe koffiebrander, vervaardiging van lijm uit zetmeel, een middel om staal, gesmeed- en gietijzer van elkander te onderscheiden, kunstlicht voor photographie en tooneel, photographeeren in kleuren, plantenboter, saccharine- fabrikatie, eieren-productie, hard hout, het verwijderen van inktvlekken uit tapijten en wollen stoffen, wereld- tentornstelling voor hotel- en reiswezenkorte be richten vraagbord: tegen het beslaan der ruiten, ceresine feuilleton: iets over eucalyptnshonig en zÜce geneeskrachtige eigenschappen ongezonde beroe pen de sterfte van het menschelijk geslacht, is de dood pijnlijk begraven in kerken. Warmen hulzen. Getrouwd: 5 Nov. C. J. Goes, te Alkmaar, en P. Kraakman. Geboren: 3 Nov. Lourentius Cornellsz. van N. J. Berger en G. Blankendaal. Abraham z. van C. Kroon en T. Hofdijk. Grietje Jacoba, d. van G. Kuiper en A. de Geus. Aaltje d. van R. Mink en A. Schrjjver. Cor nelia, z. van H. Bon en D. Blokker. Overleden: 18 Nov. Jacoba d. van P. Zutt en M. Tin 10 m. 22 Lourentius Cornelis z. van N. J. Berger en G. Blankendaal, 19 d. 25 Elistbeth Rolee echtgen. van J. Ligtbart, 54 j. Zitting van 14 December. J. K., J. Z., Koedijk, D. van der W., J. van der W. K. de G. en J. S., Sint Pancras, straatschenderij, ieder f 15 boete of 3 dagen hecht. C. S. Pz Nieuwe Niedorp, als boven, f 3 boete of 1 dag hecht G. S. Jz., Egmond aan Zee, loopen over eens anders grond en konijnendelven, f 1 en f3 boete of 1 en 2 dagen hecht. W. W. Sz., Wijk aan Zee en Duin, loopen over eens anders grond en jachtwet-overtreding, f 1 en f 3 boete of 1 en 2 dagen hecht. D. S., Schoorl, jachtwet-overtreding, f 10 boete of 3 dagen hecht. J. de G. Jz., J. G. Hz., H. G. Jz., Egmond aan Zee, strooperij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. B. Gz., Alkmaar, L. D. Kz.Egmond aan Zee, dronkenschap, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. S., Alkmaar, als boven, f 3 boete of 2 dagen hecht. A. G., Alkmaar, als boven, 3e herh., 6 dagen hecht. 7 12 15 VOORHANDEN, DADELÏIk~NA UITGAVE, VAN DE Iedere abonné is tevens verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede maatschappij. tot op Dinsdag 18 Dec. 1894, 's avonds te 71/, uur, in het lokaal .HARMONIE", onder leiding van den heer PAUL C. HOKK.niA, en met welwillende medewerking van Mevr. A. NASSAU NOORDEWIER REDDINGIUS Sopraan, 's Gravenhage Mevr. E, v. d. BERG—Berghuis' AltAlkmaarden Heer J. H v. d. H. Z.Bas Alk' maar; den Heer J. M. DIJKER, Tenor vau Amsterdam van F. MENDELSSOHN. loegang voor Niet-Leden (niet te Alkmaar wonenden) heer f 1.49, dame f 0,99. tiroote Repetitie met de Solisten op Maandag 17 December te 71/, nnr; toegang voor Niet-Leden f 0.49. Plaatsbespreking op Dinsdag 18 December van 12—1 nnr in het lokaal .Har monie a 10 ct. per plaats. Voor het Addmaatsehap der afdeeling vervoege men zich bij den penningmeester Mr. J. VERDAM, Lange- straat of den secretaris C J. REIZIGER. Keetgracht. LaatBte trein, richting Helder 11.11 Amsterd. tijd. Te A® uur 56 minuten (Anst. tijd) vertrekt een tramwagen van de Harmonie naar den laatsten trein naar Helder.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6