Nederland. t a m i a ar van broodeloozen en hnnne spiegelrniten geen gevaar loopen honden zij zich van den domme en als het niet zoo ver komtlachen zij in hnn vnistjedat zij door hnnne voorzichtigheid een aardig sommetje hebben uit gewonnen. De qnalificatie van dat gedrag laten wij aan den lezer over. Tweede Kamer. Kerk te Schermerhorn. Den 15 werd op art. 160 (Subsidie voor tot dusver nog niet ondersteunde historische monumenten) een amen dement voorgesteld door de Commissie van rapporteurs, om het artikel te verminderen met f 3000. De heer Mees verklaarde namens haar, dat wanneer de minister de verzekering kon geven, dat de herstelling van de kerk te Schermerhorn met f 3000 en de bijdragen van particulieren kan afloopen, zij bereid was het amen dement in te trekken. De heer F e r f verdedigde den post en wees op de bjjdrage, door de Synode toegezegd. De minister antwoordde, dat, wanneer de bedoe ling was den post uitsluitend te gebruiken voor Scher merhorn, dit uit den post zou gebleken zijn. Bij hem bestaat nog onzekerheid omtrent de zaak van Schermer horn. Zijn voorganger had zich bereid verklaard f3000 subsidie te verleenen in de kosten van herstelling van genoemde kerk en nu was hij wel bereid aan die toe- zegging gevolg te geven, maar zekerheid, dat de zaak tot stand zou komen, bestond er nog niet. De heer Mees verklaarde, dat deze zaak nog niet tot klaarheid was gebracht. Begreep hij den minister goed dan wil deze de f 3000 niet definitief bestemmen voor de kerk te Schermerhorn, maar behouden op den post «Onvoorziene Hij doet echter opmerken, dat die post anders f 1500 bedraagt, dus nu het dubbele zou bedragen. Hij vraagt nogmaals, of die f 3000 bestemd zijn voor de kerk te Schermerhorn. De minister wijst nogmaals op de geschiedenis van dezen post en herinnert, dat hij vroeger f3000 was De heer Mees zegt, dat wanneer de minister de toe- zegging doet, dat de f 3000 niet anders zullen worden besteed dan voor onvoorziene uitgaven, de Commissie van Rapporteurs het amendement zal intrekken. De minister antwoordde, dat buiten hooge nood zakelijkheid niet meer dan f 1500 djt jaar zal worden uitgegeven aan onvoorziene uitgaven, zoodat dan een overschot zal blijven van f 1500. De heer Mees verklaarde daarna het amendement in te trekken. De beer Staalman zeide bij de beraadslaging over het hoofdstuk Marine dat hij den minister dankte voor het streven om aan veler wensch te voldoen, b.v. om de aan te bouwen schepen te doen bouwen op nederlandsche werven en voor de erkenning, dat de regeling van het arbeidsloon en den arbeidstijd van het personeel op de Rijkswerf herziening behoeft. De minister heeft dus een open oog vooy de arbeiders. Ook dankte hij hem voor de opleiding van jongelieden tot onderofficieren wat in het belang is van het personeel. Maar in menig ander opzicht volgt hij de gedragslijn zijner voorgangers, bijv. ter zake van den bouw van schepen. Jaar op jaar gaat men voort nieuwe schepen te doen bonwen, zoogenaamd als gebiedende eisch des tijdsen telkens blijken ze onvoldoende. Onze marine gelijkt een kleerenkast van eene coquette dame, waar voortdurend halfgedragen kleeren worden weggedaan uit modezucht. Hij zal het bij een protest latendaar nog de meerderheid in de Kamer den moed mist om te breken met een toestanddie de be lastingschuldigen zoo bezwaart. Hard moet het belas tingschuldigen klinken, dat na zooveel offers de minister zegtde schepen zijn oud en verouderd. Over de type kan schepen zal hij in deze omstandigheden niet spreken. Het zal der natie genoegen doen haar van beschouwingen over de soort van schepen te verschoonen. Wel wjjst hij op de lichtvaardige wijze waarop de marine-ingenieurs handelen. Onze marine mainteneert 16 ingenieurs ge lachen toch hebben er voortdurend ongelukken plaats. Hij schrijft ze toe aan achteloosheid ten gevolge van onbekwaamheid. In dien toestand ontbreekt elke waar borg voor het vertrouwen in 't toezicht. En waar vaak groote misrekeningen plaats hebben bijv. voor de «Prins Hendrik noemt hij dergelijke fouten onachtzaam en zorgeloos. Hij dringt aan op meerderen waarborgdat dergelijke fouten niet meer zullen voorkomen. Ook go- looft hij nietdat er gestolen wordtmaar als door achteloosheid en zorgeloosheid verliezen ontstaan komt dit vrij wel op hetzelfde neer. Eindelijk dringt hij aan op hervorming van het machinekamer-personeel. Thans staan op schepen van dezelfde soort op het eene een officier-machinistop het andere een machinist le kl. aan het hoofd. Ten slotte spreekt hij over de zedelijkheid bij de ma rine. De meerderen gaan belaasde minderen in vele gevallen voor. In het algemeen belang van sommige jeugdige marine-officieren moet hij handhaven wat hij bij de algemeene beraadslaging gezegd heeft. Meermalen rijden jonge officiereu rond als studenten en stappen dan af in een café chantant of iets dergelijks. Een officier is ambtenaar en geen student. Hij moet misschien den volgenden dag in den krijgsraad zitten. Hij heeft gezien, hoe een cfficier van gezondheid le kl. bovenop een rijtuig een troep jongelui naar een slecht huis voerde. Wat baten tegen zulke en andere, door hem genoemde feiten de oprichting van cantines Hij noemt deze feiten de minst ergerlijke en wijst voorts er op, dat der ver pleegden in het hospitaal te Willemsoord lijdende zijn aan onreine ziekten. In den naam van de ouders en van de humaniteitin Godsnaam vraagt hij straf voor de meerderen opruiming van slechte huizen enz. Den 17 werd de algemeene beraadslaging over het hoofdstuk Marine voortgezet en in de ochtendzitting ten einde gebracht. In de avondzitiiDg kwamen de onder- deelen met de daarop voorgestelde amendementen in be handeling. Bij art. 12 werd het amendement van den heer A. Smit, om den post met f 210000 te verminderen voor eerste gedeelte van het op 's Rijks werf aan te bon wen schip, één der drie kruisers, verworpen met 58 tegen 27 stemmen. Het amendement van den heer Bahlmann op art. 13aanbouw van schepen tot vermindering met 450,000, werd verworpen met 46 tegen 43 stemmen. Alzoo is tot aanmaak van drie kruisers besloten. Op art. 28 (officieren-machinist) werd met 60 tegen 17 stemmen aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs tot verhooging met 2040, ten einde den toestand der machinisten te verbeteren. De minister had de beslissing aan de Kamer overgelaten. Een amendement van den heer Plate op art. 54 (aanbouwaankoop en uitrusiing) om den post met f 16,750 te verminderen, uitgetrokken voor een tweeden loodsschoenerter vervanging van een door aanvaring verloren kotter, werd verworpeu met 53 tegen 29 stemmen. Het geheele hoofdstuk, op verzoek van den heer Heldt in stemming gebracht, werd aangenomen met 58 tegen 22 stemmen van de heeren Drucker, Hartogh, Knijff, Veegens, Pyttersen, Heldt, Lambrechts, Schaafsma, Roes- singh, Willinge, Borgesius, Rink, Zijp, Gerritsen, Smeenge, 'I ijdens, Zijlma, Schepel, A. Smit, Bahlman, Kerdijk en Bonman. Te half twaalf ging de Kamer uiteen tot den 18 des voormiddags elf uur. Blijkens een den 17 bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie heeft de hoofdleider van het verzet tegen het nederlandsche gezag in Boven Tamiang (residentie Sumatra's oostkust) radja Schang, zich met zijn broeder radja Oemar, onvoorwaardelijk aan ons bestuur over gegeven. De gerechtelijke verkooping van meubelen, toebe hoorende aan «burger'' S. Stienstra te Harlingen heeft den 14 plaats gehad. Zoodra het bedrag van de achter stallige Rijks- en gemeentebelasting binnen was, hield de deurwaarder op. De volgende bijzondere maatregelen waren genomenVier aan vier werden de kooplustigen toegelaten tot het lokaal, en na behoorlijk te zijn onder zochtfluitjes en rateltjes werden afgenomen, dragers van revolvers zullen wel op een afstand zijn gebleven wie geen geld kon tooneu, mocht buiten blijvenwie praats wilde maken, werd naar buiten gebracht, gelijk met Mozes Reens gebeurde, die door vier man op straat werd gezet. De friezen toonden zich niet bevreesd voor dreigementen en kochten het goed naar waarde. De benden, van buiten met stokken in de stad gekomen, trokken af. De kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden heeft besloten aan de Tweede Kamer een adres te zenden, waarin aangedrongen wordt op bespoediging van de uit voering van het plan tot aanleg van een spoorweg Alk maarHoorn over Heerhugowaard, daar door deze spoorweg eene kortere verbinding van Friesland met Alkmaar en andere plaatsen van Noordholland zal tot stand komen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 15, op voorstel van burg. en weth., besloten, de beruchte Ros- marijnsteeg, tusschen Valkhof en Kelfkersbosch, waarin onlangs de Scheveninger weesvader vermoord werd, te doen vervallen. Door onderhandschen aankoop van 30 huisjes of liever gezegd krotten, voor f 32000 is dit mo gelijk gewordon. De Raad bracht dank aan burg. en weth. voor de voorbereiding dezer zaak. Amsterdam. Veertien der voornaamste depöthou- ders van postzegels enz alhier hebben aan den minister van waterstaat verzocht nog vóór het einde dezes jaars in te trek ken het kon. besluit tot nadere regeling hunner belooniug en den ouden toestand te herstellen. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zouden zij zich genoopt zien voor het houden van een depót te bedanken. De werkstaking aan de waskaarsenfabriek is geëindigd; de werklieden, ziende, dat hunne eisehen niet ingewilligd zouden worden, hervatten den 17 den arbeid, uitgezonderd een veertigtal arbeiders, die ontslagen werden, daar hunne plaats reeds door anderen ingenomen was. Beemster. De gemoenteraad had in 1893 besloten tot den verkoop van een boomgaard, welke aan de ge meente behoorde, voor f 1000. Nu was in de gemeente- begrooting voor 1895 niet opgenomen een post ter be legging van die som, maar dat bedrag bestemd tot bui tengewone schuldaflossing. Gedep. Staten maakten daartegen bezwaar en wenschten die som belegd te zien, omdat het rentegevend-eigendom belegd kapitaal der gemeente rentegevend behoort te blijven. De gemeenteraad heeft den 13 besloten, aan dien wensch te voldoen, door aan te koopen eene 3pcts. inschrijving in de grootboeken der nat. werk. schuld ad f 1000, doch aan het college op te merken, dat het wel vreemd gevonden wordt, dat hier tegen thans bezwaar gemaakt wordt, hoewel sedert jaren, o. a. nog in 1890, vergund werd de opbrengst van ver kochte rentegevende goederen te bestemmen tot buiten gewone schuldaflossing. Twee boerenwoningen alhier, genaamd «Boschzicht" en «Maria's Hoeve", samen 28,93,40 bunders groot, zjjn in het openbaar verkocht voor f 63000; vier perceelen wei land aldaar, groot 17,03,20, voor f 23000. Edam. In eene onder leiding van den burge meester gehouden vergadering met slagers is besloten, na 1 Januari het rondbrengen der waren des winters op Zondag na te laten en des zomers tot 's morgens 9 uren te beperken, terwijl kermis en feestdagen daarvan uitge zonderd werden. Esmond aan Zee. Benoemd zijn tot onderwij zer mat hoofdakte J. Buwalda, Monnikendam tot on derwijzer P. Ronner, Aalsum tot ouderwijzeres H. de Boer, Worknm. draft. Tot hoofdingeland van de banne Graft behoorende tot den Eilandspolder, is, in plaats van den heer J. Maasdie bedankt had voor deze betrekking gekozen de heer J. Oortwijn, Oostgraftdijk. Urootschermer. In de vorige week werd in het penbaar, voor den tijd van 4 jaren, het grasgewas van de diaconie der ned. herv. gemeente alhier verpacht voor de som van f 1736 per jaar. In 1890 bracht deze ver huring 2016 per jaar op. Haarlem. Den 15 is te 's-Gravenhage geslaagd voor fransch M. O. akte A mej E. Vrijdag alhier. Helder. In den nacht van den 15 op den 16 is een marinier, op post staande bij het fort Oostoever, door drie visschers aangevallen, die hem eene bijtende vloei stof in het gelaat wierpen. Toen de wachtdoor den schildwacht gealarmeerdter plaatse kwam waren de aanvallers reeds verdwenen. De mishandelde soldaat, die met ornstig gebrand aangezicht in het marine-hospitaal werd opgenomen meent ze wel to zullen herkennen. Vermoedelijk is hier aan wraakneming over mishandelin gen van visschers door mariniers op St. Nicolaas-avond te denken. Zijpe. Benoemd tot onderwijzer aan de r. k. paro chiale school te 't Zand M. J. G. Cuijpers, onderwijzer te Culemborg. Sehagen. De rechtbank te Alkmaar heeft wel willend beschikt op een adres van ettelijke ingezetenen onzer gemeente om vrijlating uit het rijksopvoedingsge sticht te Alkmaar van J. D., die vóór l'/j jaar wegens diefstal tot 5 jaar verblijf in bovengenoemd gesticht was veroordeeld. Den 16 keerde J. D. weer in de ouderlijke woning terug. Den 16 gaf de dames-zangvereeniging «Euphonia" alhier eene openbare uitvoering die uitstekend geslaagd mag heeten. Het glanspunt van den avond was een violoncello- solo van den heer F. M. Wernerbegeleid door den pianist L. A. Schouten beiden leden der K. N. Marine kapel te den Helder. De zangnummertjes der dames vielen zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. De duo's van de jonge dames T. Asjes (sopraan) en A. Veuger (alt) mochten veel toejuichingen verwerven; even zoo een twoetal vioolkwartetten, uitgevoerd door 4 heeren. WIeringerwaard. Den 14 des avonds had alhier een ongeluk plaatsdat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het rijtuig van den heer K., bestuurd door een zjjner dochtersgeraakte door het breken van een streng bij den zoogenaamden Smidsbrug, van een zeer steilen wal neder in de wijde sloot. Aan de tegenwoordigheid van geest en de cordate houding van de berijdster was het te danken dat de echtgenoote van den heer K. en hare zuster, mevrouw de wed. S., van Alkmaar, die zich beiden achter in het rijtuig bevonden spoedig op het droge werden gehaald. De andere streng bleef heel waardoor het paard dat op den weg bleef het rijtuig het dieper zakken of zinken belette. Hieraan mag het te danken geacht wordendat niettegenstaande de diepte der vaart en de duisternis allen er met den schrikeen nat pak en een enkele schram afkwamen terwijl het rijtuig niet belangrijk beschadigd werd. Grootebroek. In de predikantsvacature bij de her vormde gemeente alhieris voorzien doordien de heer ds. L. A. Th. van der Ven, van Abbekerk, het uitge brachte beroep naar deze gemeente heeft aangenomen. Medcmhllk. De heer ds. De Meijere te Bodegraven, heeft voor het beroep naar de herst. evang. luth. kerk alhier, bedankt. Aoordsrharwoude. Bij besluit van den raad van den 26 September j.1den 4 December d.a.v. ko ninklijk goedgekeurd, zijn met ingang van 1 Mei 1895, de 50 opcenten op het personeel voor deze gemeente te ruggebracht op 25. Waterstand In Schcrmerhoezem. Kon den 17 October 1893 gemeld worden, dat de wa terstand van Schermerboezem een bnitengewone hoogte had bereikt, in den morgen van den 18 overtrof het alle vorige standen. De peilschaal, door het bestuur van den Eilandspolder alhier geplaatst, toekende 9 duim boven A. P. Bij velen staat het water in de woningen en nog steeds malen de molens. Werkmanswoningen. Het eerste gedeelte eener leening, groot f 100.000, rentende 3'/j pet., ten behoeve der VereenigiDg voor Werkmanswoningen te Leiden, waarvoor bij de Rijn- landsche Bank dezer dagen de inschrijving was openge steld, is meer dan volteekend. Er is een boekje verschenen, dat door zijn goed ge slaagd omslag zeer de aandacht trekt. Het heeft ten doel, reclame te maken voor do wereldtentoonstelling van het hotel- en reiswezen, in 1895 te Amsterdam te houden en bevat eene beschrijving van tal van merk waardigheden onzer hoofdstad, opgesierd door verschil lende goed geslaagde afbeeldingen. Tevens is er aan toe gevoegd een duidelijke plattegrond der tentoonstelling. Het laatst verschenen nummer van 15 Dec. van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengt bevat o.a.: Belangrijke brief van dr. Ujlaki de nieuwjaarsviering onder de Balineezen Lomboksche aangelegenheden de inneming van Port Arthur; Gustaaf Adolf's 300e geboorte dag Ferdinand de Lesseps; Mirman, de soldaat-afgevaar digdespoorweg-ongeluk te Zwolle, enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. HllTSfH l.AAU. Rijksdag. Bij de beraadslaging op den 15 over de gevraagde machtiging tot vervolging van den heer Lieb- knecht, wegens het blijven zitten bij het voorstel in den Rijksdag, om een Hoch op den Keizer nit te brengen, heeft de heer Boeren uiteengezet, waarom het centrum er tegen was. De Rijkskanselier deed opmerken, dat het hier geen uitingen van gevoelen over daden gold, waar tegen de voorzitter verklaard had niets te vermogen, zoodat slechts een beroep op den rechter overbleef. (Tee- konen van iustemming). Daarom had hij de aanvrage van den procureur-generaal aan den Rijksdag overgebracht. (Toejuichingen) De heer Merbach zeide, dat de sociaal democraten zich buiten de staats-regeling stelden en daarom eene vervolging van den heer Liebknecht noodzake lijk was. De heer Singer noemde dit standpunt in strijd met de grondwet en zeide, dat men slechts poogde uit het gebeurde munt te slaan voor de staatkunde. Nadat ver scheidene andero afgevaardigden hun gevoelen nog uiteen gezet hadden, wezen de ministers von Köller en Schön- stedt er op, dat hier geen sprake is van de parle mentaire onschendbaarheid van afgevaardigden, maar van strafbare handelingen, waarvan het gerecht heeft kennis te nemen. De socialist Bebel betoogde, dat de afgevaar digden, die bij het Hoch op den Keizer zijn blijven zitten, niets deden dan hun mandaat nakomen. Bij de daarop gevolgde stemming werd de gevraagde vervolging geweigerd met 168 tegen 58 stemmende stemmen der minderheid waren die van de conservatieven van de rijkspartij. Eene motie tot verscherping van het reglement van orde werd echter aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2