Nieu wj aar s wenschen Ne., 152. fierste blad Zes en Negentigste Jaargang. 1894. WOENSDAG 21 DECEMBER. OUDEJAARSAVOND MAANDAG, den 31 December, Nieuwjaarswenschen a 25 cents a contant, Gemeenteraad van Alkmaar. In liet nummer Tan den zal weder gelegenheid bestaan tot hét plaatsen van van 1 tot 5 regels. Vergadering Woensdag 19 December 1894, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; fianoo door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Dfi lITVfiVEKD des namiddags 12:1/4 uur. No. 12. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Preijer, wegens nitstedigheid de heer de Sonnaville, alsmede de heer J. C. Vonk. De vergadering geopend zynde, deelt de Voorzitter mede, 1. dat hij' even vóór den aanvang der vergadering sen brief van den heer Vonk ontvangen heeft, inhoudende de mededeeling, dat hij door ongesteldheid verhinderd is, de zitting van heden fcjj te wonen. Tevens wensoht hij te berichten, dat hij zjjn ontslag als lid van den Raad neemt en verzoekt hiervan opname in de notulen te*doen, daar hij in geen geval op zjjn genomen besluit wenscht •terug te komen. De Voorzitter «telt den Raad voor, aan dit laatste Terzoek te voldoen en verder te besluiten, »aan den heer >»j. O. Vonk mede te deelen, dat zijn besluit, om ontslag »te nemen als lid van den Gemeenteraad; door den Raad •»met groot leedwezen is vernomen en de Raad, zijn be- *slnit eerbiedigende, dea heer 'Vonk dank betuigt voor »de belangrijke en uitstekende diensten,-sedert 24 Sep- otember 1851 aan de gemeente bewezen" en dit besluit op te nemen in de notulen dezer vergadering. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dat voorstel besloten. 2. Worden de notulen der vorige vergadering gelezen «n met eene geringe wijziging goedgekeurd. 3. Deelt de Voorzitter mededat a. op 13 November 1.1. de levering van verschillende boamen en gewassen voor 1895 geraamd op f 350 in bet openbaar aanbesteed is voor f 360 aan Jacobus Smitsboomkweeker te Naarden, on de levering der in 1895 benoodigde bloemen aan 3. M. Visser en H. J. Teerink, bloemisten alhier, voor f 6,60 jper 100., raming f 8,per 100 b. op 17 November 1.1. het innen en het genot der sluis- en overhaalgelden aan de Sluis en dan Overtoom bij de Zes Wielen met daarbij behoorend grasgewas en vischwater onder Oudorp in het openbaar verpacht is voor 6 jaren, ingaande I Mei 1895 voor f 150J per jaar, f 130 meer dan de tegenwoordige pachtprijs aan Jan Helder, landman te Oudorp5 c. op 22 November eeuige voor de veiligheid gevaarlgke en doode boomen in den hoot en langs de grachten in het openbaar verkocht zijn voor f 352,15 d. op 27 November in het openbaar aanbesteed is I. de levering van 29000 Ben-Ahin keien aan de heeren Eraest Janssen en E. Soupart te Luik, voor f 2535 (f 86 per 1000 voor gewone en f 127,50 voor de verband keien) raming f 87 en f 130,50 II. de levering van 241000 stuks straatklinkers, waal- vorm, vechteteen, aan den heer Cornelis Kamp steenfabrikant te Linschoten voor f 3836,72 .zijnde tegen f 15,92 per duizend (f 2,08 per 1000 Soeneden de raming); e. op gisteren de in 1895 nit te voeren gemeentewerken in het openbaar aanbesteed zijn voor f 9853,50, terwijl de raming f 12549,50 bedroeg, gedeeltelijk met toepassing der in het bestek opgenomen bepalingen omtrent een maximum arbeidstjjd en een minimnm-loon zullende voor de leden eene lijst ter lezing gelegd worden waarop alle inschrijvingen vermeld zijn, waaruit kan blijken de invloed, door genoemde bepalingen op de inschrijvingssommen uitgeoefend bnrg. en weth. aan P. Hartog, ond 83 jaren, en A. Bonter, ond 72 jaren, op hun mondeling verzoek, met ingang van 1 Januari a.s., eervol ontslag verleend hebben als bier- en wijnwerkers en als zoodm^' nog belast met het schoonhonden van een deel van <^^^.ds- hout, daar zij wegens hoogen ouderdom niet in staat zijn die werkzaamheden naar behooren te ver vullen, zullende aan ieder hunner persoonlijk, zoolang zij leven, maandelijks f 1 ter hand gesteld worden uit den post, ter beschikking van burg. en weth. op de ge meonte begrooting uitgetrokken wordende; g. de inspecteur der registratie vordert, dat verschillende mandaten voor betaalde arbeidsloonen enz. nit de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde gemeente-rekening over 1893 op zegel worden gesteld, overeenkomstig dooT den minister van financiën genomen beslissingen en dat die eisch ook toepasselijk is op diezelfde mandaten over dienst 1894dat bnrg. en weth. bereid zijn daaraan te vol doen, doch daartoe nog niet hebben kunnon overgaan, om dat de voor zegelgelden op de gemeente-begrooting voor 1894 uitgetrokken post daarvoor onvoldoende is, waarom zij den Raad verzoeken machtiging te verleenen dien post met f 60 (ongeveer f 30 voor elk jaar) te verhoogen. De mededeelingen, ooder letter a tot en met f ver meld worden voor kennisgeving aangenomennadat de Voorzitter op eene vraag van de heeren S 10 e en Kraakman geantwoord had, dat het onder letter vermelde beslnit in dezen voTm genomen wasomdat de betrokken personen in hot diakoniehnis verpleegd worden. De bij letter g gevraagde machtiging werd met algemeene stemmen verleend. Van Gedeputeerde Staten. 4. Brief ten geleide van bet goedgekeurde raadsbe sluit tot bet verleenen eener gratificatie van f 40 aan de hooistekere. 5. Besluit tot goedkeuring der gemeente-rekening over 1893. 6. Brief ten geleide van hef goedgekeurde raadsbesluit tot voldoening van f 50 aau T i. C. Portegies. 7. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot verhuring van den kelder onder hot Aceijnsgebouw aan Jacob Pels voor f 50 per jaar. 8. Brief ten geleide van de afwijzende beschikking op het bezwaarschrift van den heer K. E. Scheld tegen het raadsbesluitwaarbij zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894, gehand haafd is. 9. Mededeeling, dat bij kon. beslnit van 24 November 1894 Nr. 49 aan de gemeente Alkmaar ontheffiug is verleend van de verplichting tot het oprichten eener bnrgerdagschool tot het einde van den cursus 1898/9, onder bepaling, dat aan de bu geravondschool onderwijs zal worden gegeven in de vak! -n genoemd onder let ters a, h en k (daaronder begrepen het bouwkundig tee kenen) var. art. 13 der wet. 10. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 1 December tot voldoening eener uitgaaf van f 300 uit den post voor onvoorziene uitgaven. Ns. 4 tot en met 10 voor kennisgeving aangenomen. Steiger aan de Kanaalkade. 11. Brief van de Kamer van koophandel en fabrieken, waarbij medegedeeld wordtdat in hare vergadering wederom ter sprake is gebraeht de onvoldoende toestand, waarin de Kanaalkade verkeert, ten gevolge waarvan die natuurlijke los- en laadplaats voor schepen die de gemeente aandoen, voor het grootste deel niefc bruikbaar is. De Raad heeft een te waardeeren proef genomen met het hoogste deel dier kade., tegenover de Nieuwesloot, te beschoeien. Doch bij eenigszins belangrijken toevoer zooals b. v. hij de groote najaars-veemarkt, is dat deel' veel te klein voor de behoefte, terwijl het alleen door hoog liggende -schepen kan worden gebruikt. Nu loopt de Kanaalkade af naar den kant van de gasfabriek zoodatindien de beschoeiing werd doorgetrokken eene eeEigszins afloopende kade zou worden verkregen. Dit is een voordeel, omdat daardoor schepen met verschillende boordhoogte een losplaats kunnen opzoeken. En dit voor deel zou nog kunnen worden vergrootindien de wal geleidelijk lager werd gemaakt dan de kruinhoogte van den weg, zoodat bijv. aan de gemeentegasfabriek de wal- lioogte niet meer werd dan één meter boven den normalen waterstand. Ook komt het der kamer voordat het niet nocdig zou zijn de ruimte tusschen de te maken achoeiing en den dijk met zand aan te vullen, maar dat het voldoende zou zijn een houten bedekking te maken zoodat een doorloopend, naar den waterkant afhellend plankier werd verkregen van de Nienwesloot tot aan de gasfabriek. Ten einde daarenboven aan zeer laag op het water liggende schepen gelegenheid tot lading en lossing te geven, zou zij het wenscheljjk achten dat in het plankier twee breede trappen werden aangebracht een tegenover de Nieuwesloot en een midden tusscheu de Nieuwesloot en de gasfabriek. Aldus zon voor niet te hooge kosten eene zeer goede handelskade kunnen worden aangelegd, dicht bij de hoofdmarkt. Hoewel ongevraagd heeft de Kamer gemeend, den Raad hierop te mogen wijzen, wetende dat de Raad steeds een open oog heeft voor de belangen van den handel en van het marktwezen alhier en steeds bereid is alles te doen, wat den bloei daarvan kan bevorderen. Gesteld, in verband met het in de vorige vergadering omtrent dezen steiger genomen beslnitin handen van bnrg. en weth. om bericht en raad de vaste commissie van bijstand voor de gemeente-wer2en gehoord. 12. Verklaring van de heeren J. J. Boogh, H. J. An- singh, R. Keuter Az., K. Akkermau en D. Pollalhier, te zameu uitmakende het bestuur der Alkmaarsche Tram- vereenigingdat zij de vergunning tot het leggen en gebruiken van een tramlijn van af de Steenenbrug naar het station aanvaarden op de voorwaarden door den gemeenteraad den 31 October 1.1. vastgesteld, strekkende deze verklaring ter voldoening aau artikel 23 dier voor- waardon. Voor kennisgeving aangenomen. 13. Adres van de afdeeling Alkmaar der Holl. maat schappij van landbouw, houdende dankbetuiging voor het genomen beslnit ten behoeve van een landhonw-wln- terenrsns en aandrang dat de aanstelling even tueel, van een onderwijzer met landbonwakte, zooveel mogelijk bespoedigd worde, met verzoek, aan de afdeeling van eene zoodanige benoeming kennis te willen geven opdat zij dan de noodige maatregelen kunne nemen tot het in het leven roepen van den gewenschten cursus. Voor kennisgeving aangenomen, nadat de Voorzitter op eene vraag van den heer Kraakman verklaard had dat bnrg. en weth. voornemens waren, bij eene eventnëele oproeping van sollicitanten voor onderwijzer te vermelden het beslnit van den Raad, dat gewicht zal worden ge hecht aan het bezit der landbonwakte. Paaschtentoonstelling. 14. Adres van de afdeeliug Alkmaar der Hol landsche maatschappij van landbouw, waarbij zij te kennen geeftdat zij in hare Algemeene Vergade ring van 14 December besloten heeft alle middelen in het werk te stellen om de gebruikelijke Paaschten toonstelling ook in 1895 te doen doorgaan en wel op den gewonen dag, op Vrijdag, 5 April; dat zij dit beslnit niet genomen heeft dan na rijpe overweging dat zij aanvankelijk in het optreden niet van de afdeeling Schagen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, doch van eenige neringdoenden in die gemeente, versterkt door enkele boeren uit do bovengelegen polders aanleiding meende te moeten vinden, om te trachten het daarheen te leiden dat de tentoonstelling voortaan zon plaats hebben afwisselend jaarlijks in een drietal plaatsen der provincie; dat de afdeeling Alkmaar van oordeel was, dat on der de bestaande omstandigheden op die wijze de be langrijkheid der tentoonstelling ongetwijfeld zon knnnen worden verhoogd dat echter eene welwillende poging iD die richting uitgaande van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw ia Hollands Noorderkwartier, is afgestuit op den bepaalden onwil der Schager neringdoenden die in deze concurrente tentoonstelling een middel zienom den blooi van hnn marktwezen te bevorderen dat de afdeelingna deze mislukte poging van ge noemde invloedrijke landbouwvereeniging, in ernstig be raad en langdurige overweging genomen heeft de vraag, of onder de gegevon omstandigheden de Alkmaarsche Afdeeling der Hollandsche maatschappij van landbouw niet verstandig deed hare tentoonstelling op te geven dat zij echter tot geen andere slotsom is gekomen, dan dat ook thans de Alkmaarsche Paaschtentoonstelling weder behoort plaats te hebben en wel op grond van de volgende overwegingen lo. dat de Alkmaarsche Paaschtentoonstelling zich ouder fokkers en slagers gedurende haar veeljarig be staan een nitstekondec naam verwiorf en in binnen- en buitenland bekend is geworden 2o. dat de kooplieden sedert lang aan de Alkmaarsche markt zijn gewend geraakt 3o. dat het gemis dezer tentoonstelling in de eerst© plaats de afnemers zou nopen zich elders te voorzien 4o. dat wat het ergst is een uitgebreide land bouwerskring rondom deze gemeente genoodzaakt zon zjjn voor het vee dat men thans gewoon is te Alkmaar aan te voeren waar ter tentoonstelling steeds een leven dige handel heerschteene andere afzetplaats te zoeken dat de Afdeeling dan ook niet aarzelt, de Alkmaarsche Paaschtentoonstelling voor den landbouwenden stand in dit gewest te noemen van het allerhoogste belang en zij daarom het zeer levendig betreuren zon als redenen haar noopten de zaak op te geven dat, na meer dan ooit de toestand van den boer rnoeie- lijk is^ en ook de afdeelingskas daarvan den terugslag ondervindtde tentoonstelling alleen dan kan doorgaan, indien de gemeente Alkmaar weder als voorheen de zaak' met dezelfde onbekrompenheid blijft steunen dat de Afdeeling zich daarom opnieuw dit jaar tot U wendt en uw college eerbiedig, doch dringend verzoekt, haar te blijven helpen bij haar pogen om lo. de voorwaarden van afzet in dit gewest voor fok ker en weider, zoo gunstig mogelijk te doen blijven 2o. voor Alkmaar eene markt te behoudendie der gemeente tot eer verstrekt dat zij dienovereenkomstig beleefd verzoekt haar een subsidie nit de gemeentekas te verleenen tot een bedrag van f 300,—, ten behoeve harer op Vrijdag 5 April al hier te houden Paaschtentoonstelling. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad. Aan het bestuur zal op verzoek van den heer Kraak man door bnrg. en weth. gevraagd worden of het aan de commissie van financiën wil opgeven de geldelijke uitkomst dezer tentoonstelling over 1894. 15. Brief van het bestuur der afdeeling Alkmaar en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking op zijn verzoek van 29 October en daarbij de verzekering gevende, dat deze medewerking ten zeerste op prijs wordt gesteld. Voor kennisgeving aangenomen. 16. Verzoek van A. Bronner, J. J. Erkamp, G. van den Brink en J. L. Klngt, arbeiders in den hout en de

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1