Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. Telegrafische Berichten. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade ol hinder veroorzaken. BURGERLIJK ESTX ¥1)7" Een lid van het burgerlijk armbestuur, in plaats van den heer Mr. W. F. A. Verhoeff, aftredende, her kiesbaar. Aanbevolen worden de heeren Mr. W. F. A. Ver hoeff en J. A. van den Berg. Benoemd de heer Verhoeff met 12 stemmen de heer van den Berg bekwam 1 stem. Eén blanco biljet werd gevonden. Een regent van het burgerweeshuis, in plaats van den heer J. de Lange C.Jz., niet herkiesbaar, als ten derden male aftredende, doch door regenten op nieuw voorgedragenmet gebruikmaking van de in de verordening gemaakte uitzondering. Aanbevolen worden de heeren J. de Lange C.Jz. en M. Preijer. Benoemd de heer de Lange met 11 stemmen; de heer Preijer bekwam 1 stem. Twee blanco biljetten werden gevonden. k. Een regent van het mannen- en vrouwengasthuis in plaats van den heer J. de Wit Dz., aftredende, herkiesbaar. Aanbevolen worden de heeren J. de Wit Dz. en P. de Lange P.Bz. Benoemd de heer de Wit met 13 stemmende heer de Lange had 1 stem. I. Een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, in plaats van den heer Mr. W. F. A. Verhoeff, aftredende, herkiesbaar. Aanbevolen worden de heeren Mr. W. F. A. Ver hoeff en Mr. C. W. Vollgraff. Benoemd de heer Verhoeff met 12 stemmen; de heer Volgraff had 1 stem. Eén blanco biljet werd gevonden. m. Een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in plaats van den heer Mr. N. H. de Langeaftredende herkiesbaar. Aanbevolen worden de heeren Mr. N. H. de Lange Mr. F. F. Karseboom. Benoemd de heer de Lange met 13 stemmen. Eén blanco biljet werd gevonden. 33. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering. Men verzoekt ons te melden dat in de remon- strantsche kerk alhier Zondag, den 23 geen gods dienstoefening zal gehouden worden en dat bij de Kerstfeestviering ald&ar op dinsdag, den 25 des avonds te half zeven uren een kersteantatc zal worden uit gevoerd door het Zangkoor. De alkmaarsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst had voor hare uitvoe ring op dinsdag, den 18, zich eene zware, bijna zouden wij zeggen te zware taak, gesteld. Mendelssohn's beroemd oratorium »Paulus" tot vertolking te brengen, mag voor eene vereeniging als deze een stout stuk genoemd worden. Toch kan, ondanks de groote bezwaren, die een toonwerk als het door haar gekozene met zich brengtworden ge tuigd, dat de Afdeeling zich over het algemeen op bevredigende wijze van haar werk gekweten heeft. De koren al hadden zij wel sterker mogen zijn hebben over het geheel zich ook voor dit meesterwerk berekend ge toond, en, alle omstandigheden in aanmerking genomen, is deze jongste uitvoering hot verleden der afdeeling niet onwaardig. De belangwekkendste figuur van den avond was do ver tolkster der sopraanpartij, mevrouw A. Nassau Noorde wierBeddingius, van Amsterdam, eene der talentvolste leden van de Lange's Koor a capella, dat ook hier inder tijd in de Groote Kerk eene uitvoering gaf. Zulk een schoone stem hoorden wij in langen tijd niet: muurvast, zuiver als kristal, is zij eene geboren zangeres. Zelden hoorden wij de aria in no. 7 zoo overweldigend schoon vertolken. Het is eene verrukking haar te hooren. Haar optreden was inderdaad het glanspunt van den avond. Wie er in slaagtons spoedig nogmaals het genot te verschaffen van haar schoone stem, kan reeds bij voorbaat van onzen dank verzekerd zijn. Moge zij ons dan nog eenmaal het Arioso" doen hooren uit no. 27. Dat was inderdaad eenig Ook in het aangrijpend quartet in no. 29 wist zij met de alt, onze begaafde stadgenoote, hare vroegere leermeesteres in de theorie van den zang, mevrouw van den Berg-Berg- hnis, haar gehoor meöteslepen. In laatstgenoemde won de alkmaarsche zangvereeniging eene zeer te waardeeren kracht, wier hoog ontwikkelde muzikale begaafdheid der Afdeeling nog belangrijke diensten bewijzen kan. Haar stem verraadt eene uitstekende school en al is die niet al te sterk aan zuiverheid zoekt zij haars gelijke. In no. 13 zong zij uitnemend, en met veel gevoel kwam het»Doch der Herr vergiszt die Seinen nicht 1" haar van de lippen. De bas en de tenor hebben in dit oratorinm geen ge makkelijke taak. Deze partijen volkomen te beheerschen is zeker alleen het werk van kunstenaars van den eersten rang. Den heer J. H. v. d. H. Z., onzen stadgenoot komt een woord van waardeering toedat hij de uit- noodiging der Afdeeling, om deze zware taak op zich te nemen niet van de hand wees. Buitengewoon ve. 1 oefening, onvermoeide studie wordt echter vereischt om allen moeielijkheden in deze partij het hoofd te bieden. In no 25 kwam onmiskenbaar uitdat hij over bruikbare 8temmiddelen beschiktal liet de zuiverheidzoo goed als bij den tenor, in dit nummer iets te wenschen over. Het was de heer J. M. Dijker, van Amsterdam, die, tot het vervullen van den tenorsolo aan du roepstem der Afdeeling had gehoor gegeven. Hij had bjjzonder goede oogenblikken zijne stem klinkt fraaidoch schijut hij ons nog in routine tekort te schieten. Ongetwijfeld heeft hij eene goede school, die hem uitnemende diensten bewijst. Den koren komt zonder twijfel een woord van lof toe. Wij loopen hooger met hunne vertolking van het 2e deel, dan met die van het eerste. No. 3 werd, hoezeer wel niet zoo moeielijkgoed gezongen. In no. 5 was het invallen onmiskenbaar wat ruw. In no. 8 was de melodie niet bepaald te hooren. De verrukkelijke fuga in no. 15 was voor hunne krachten blijkbaar te zwaarhoezeer hun dat niet te hoog mag aangerekend worden wel grootere talenten zijn hiertegen niet opgewassen gebleken. Onder de aandacht der tenoren mag zeker wel eens gebracht worden, hnnne stem niet te zeer uittezetten in no. 16 klonk uit dien hoek het »Ewigkeit" al te veel boven alles uit. En dit was niet de eenige maalhet was in no. 26 »In alle Lande niet minder het geval. Maar al genoeg van eenige vlekjes. Zij kunnen overi gens geen afbreuk doen aan den algemeenen indruk, dat het koor het groot aantal zeer moeielijke passages vrij wel heeft weten te overwinnen en het mag van ons niet ondersteld worden, dat het de bedoeling zon zijn, het goede voorbijtezien. Onze aanteekeningen doorbladerende, vinden wij, dat ons b.v. getroffen heeft het weglaten van het laatste deel van no. 36. Zoo vroegen wij ons verder af, of een recitatief niet gezongen kan worden zonder dirigeerstok en komen wij als van zelve tot een woord van onverdeelde waar deering ten opzichte van onze stadgenoote, mej. M. Oort, wier niet genoeg te prijzen vaardigheid der Afdeeling als accompagnatrice van onschatbaren dienst is. De bescheiden man, die ook deze uitvoering weder met zooveel talent in goede haven bracht, die zijne koren telkens tot vernieuwde inspanning weet te prikkelen, zelf steeds het voorbeeld geeft van een onvermoeid streven, om bestaande moeielijkheden te overwinnen, de heer Paul C. Koerman, hij voor zich mag ook nu weder met voldoening op dezen muzikalen avond terugzien. De Tweede Kamer behandelt vrijdag, den 21 in openbare zitting het wetsontwerp betreffende de heffing van wik- en weegloonen alhier. Door den Notaris B. V AN DER VEEN Schoorldam. 19 Dec. Huismanswoning in de Woudmeer, gemeente llaren- carspelgroot 31,12,4. Opbodf 21265,- Verhoogd door den heer 0. Oorver van Wessem, Zaandam, tot f 26005, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergade ring van 18 December j. 1. op hunne daartoe strekkende verzoeken vergunning verleend hebben aan G. H. A. GOES, spekslager te Leiden, tot het oprichten van eene slagerij in het perceel aan de Houttilstraat, wijk B no. 34J. B. H. BURGERS, lood- en zinkwerker alhier, tot het oprichten eener loodgieterswerkplaats in het per ceel aan het Paijglop, wijk A no. 9; en W. VAN VUURE, smid alhier, tot het oprichten eener smederij in het perceel aan de Mient, wijk C no. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 20 Dec. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. GETROUWD. 16 Dec. Willem Boerwinkel en Geertje Wit. Hedde Alot en Marijtje Schuurman. GEBOREN. 17 Dec. Dirk, z. van Jan de Jong en Maartje Kommer. Johannes Valentijn z. van Johannes Valentijn du Chatinier en Maria Catharina Pieternella Eekhof. 18 Jacobus Nicolaas, z. van Cornelis Bleeker en Antje Brakenhoff. 19 Jan Willem, z. van Klaas van de Pol en Wille- mina Kruiderink. 20 Maartje, d. van Theunes Prins en Aafje Enhuizen. OVERLEDEN. 16 Dec. Martinus, z. van Jacobus Anthonius Lourentius Wehnes en Hendrika Sophia Janse, 2j. Nico laas Mans, 69 j. Vervolg binnenlandsche berichten. De algemeene vergadering der HoIIandsctie Maat schappij van Iiandhouw heeft den 17 het hoofdbe stuur gemachtigd, bij H. M. de Koningin-Regentes een adies in te dienen, en te verzoeken, dat de regeering bij de overige belanghebbende regeeringen eene oplossing vau het muntvraagstuk op bimetallieken grondslag be vorderd wordt. De heer jhr. Rochussen had dit punt ingeleid. Daarna kwam aan de orde de bespreking der maatregelen tegen het mund- en klauwzeer. Besloten werd zich tot den minister vau binnenlandsche zaken te wenden met het verzoek 1. alle beperkingen die de doorzieking thans kunnen vertragen in de besmette krin gen op te heffen; 2. geen desinfectie anders dan in bui tengewone gevallen te doen geschieden (aangenomen met 351 van de 423 stemmen) en 3. een gemengde commissie van deskundige landbouwers en veeartsen te benoemen, die nagaan zal, in hoever wetswijziging noodig is om in het vervolg bij weder intreden van tongblaar de bezwaren te ontgaan, dio zich bij deze epidemie voordeden. Vervolgsen werd het vraagstuk der graanrechten besproken naar aauleiding van de door de afdeeling Haarlemmer meer gestelde vraag of die rechten noodzakelijk en ge- wenscht zijn. Het hoofdbestuur meendedat men gerust de in 1885 uitgesproken meening, dat het heffen van beschermende rechten beschouwd kan worden als strijdig met 's lands belang, nog kan onderschrijven. Met alge meene stemmen op één na stelde het hoofdbestuur voor, niet om graanrechten te vragen. Aange nomen werd eene motie van orde om de beraadslaging te verdagen en inmiddels het prae-advies van het bestuur te verzenden naar de afdeelingen om aldaar te worden behandeld. Egmond aan Zee. Aan de omnibus-vereeniging »de drie Egmonden" heeft de raad dezer gemeente over het jaar 1894 eene subsidie van J 100,toegestaan. Deze steun is het beste bewijsdat er behoefte wordt gevoeld aan een middel van verkeer tusschen de Egmon den en Castricnm of Alkmaar. Moge het nu weldra blijken dat er evenveel sympathie bestaat om bet vorvoer langs rails te doen geschieden dan lijdt het schier geen twijfel, of er kan een betere tijd voor Egmonds burgerij aanbreken. Het vervoer der wagens van genoemde omnibus- vereeniging is voor het jaar 1895 bij aanbesteding ge gund aan J? Bontvoor f 4,per dnbbel rit op Alkmaar: 3,75 op Castricnm met 2 paarden en J 2,25 met 1 paardvoor eiken bijwagen 2, «rootobroek. Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne alhier is bij herstemming gekozen de heer J. Snoeck en tot hoofdingeland de heer S. Schaper. Heerhugowaard. Tot armonvoogd in deze ge meente is benoemd de heer A. Steur, in de plaats van wijlen den heer D. Wester, die eene reeks van jaren deze moeielijke betrekking met groote toewijding heeft vervuld. Oterleek. De rederijkerskamer Eensgezindheid" opende haar speelseizoen met de opvoering van »Twee Zusters," tooneelspel in 5 bedrijven van J. Broekhoff gevolgd door het blijspel »De moord in de Plantage door E. Labiche. De toeschouwers volgden het spel met aandacht en vooral op zondag den 16werd van deze gelegenheid, om eens uit te gaan en een dansje te halen, door velen gebruik gemaakt. Den 18 zijn de dijkwerkers J. B. en J. H. aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl zij op den Hoorn- schen weg tegenover den strijkmolen van P Molenaar aan het werk waren, sloeg een rukwind de 4 roeden van dien molen af. Zij werden ongeveer 50 ellen weggeslingerd, zoowel over de ringvaart als over de werklieden en den telegraaflijn heen en kwamen in de dijksloot van de Heer- hngowaard terecht. Door timmerlieden van den polder Heerhugowaard, waaraan de molen behoortwerd spoedig alles opgeruimd. IJItgeest. Ruim 70 belastingbetalende ingezetenen hebben aan den raad verzocht een deskundige te belasten met het opmaken eener begrooting van de kosten voor het uitdiepen van de haven aldaar en van een gedeelte van het Alkmaarder meer en, zoo de kosten niet te hoog zijn tot de uitvoering van dat werk over te gaan. Wcstgrafldijk. Wegens den hoogen waterstand van den Schermerboezem en den hevigen wind, vertoonden zich in den avond van den 18 j.l. op twee plaatsen scheuringen en verzakkingen in den dijk van den Eilands polder tusschen Westgraftdijk en Driehuizen. Dadelijk werden alle pogingen aangewend om de gaten te stoppen, hetgeen na veel moeite ook gelukte. Uit vrees voor meerder gevaar moest er den geheelen dag gewaakt worden Scherincrhorn. Herbenoemd tot hoofdingeland der banne Noordschermeer en Schormerhorn van het heemraadschap »de Eilandspolderde heer C. de Boor. Hoogwoud Herkozen tot heemraad van den polder de Lage Hoek, de heer J. Appel. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne Hoog- en Aartswoud de heer Jb. Vel en tot hoofdingeland de heer J. Koorn Dz. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur van den polder Westerveer de heer D. Koning en tot hoofd ingeland de heer F. Vriesman. Borgen. In den avoud van den 17 ontstond een schoorsteenbrand in de woning van P. Kruijerdie in korten tijd zoo in hevigheid toenam, dat het niet moge lijk was, iets meer dan het vee te redden. Huis en inboe del verbrandden totaal. Alles was verzekerd. In den Almenek vin i de waorheid, Gartjan De Krante en 't Weerglas bedrug alleman. Bovenstaande regels prijken als motto op de titelpagina van Dr. Staring*» Almanak voor den nederlandschen landman waarvan thans de acht en veertigste jaargang voor 1895, voor ons ligt. Wij gelooven gaarne, dat in deze almanak de waorheid" te vinden zal zijn im mers bekend is dat zij steods eene lange reeks nuttige en onmisbare opgaven bevat, die zeer zeker kunnen be vorderen, dat de boer in zijn bedrijf achter de »waorheid" bomt. En dat mag in dezen slechten tijd wel. De inhoud kan den gebruiker van onberekenbaar nut zijn. Kome het weder als van ouds in veler handen. De uitgave geschiedt te Zwolle bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink. Tweede kamer. Den 19 is de begrooting van oorlog voor 1895 behandeld. Bij art. 23 deelde de' minister mede, dat het reglement omtrent de paardenkeuring zal worden herzien. Een ont werp is gesteld in handen van de inspecteurs der artil lerie en der cavalerie en een geacht lid der Eerste Kamer is door den minister uitgenoodigd deel uit te maken van de commissie van herziening. Bij art. 68 wordt een amendement van den heer Ferf, om den post met f 20000 te verhoogen ten einde den minister in de gelegenheid te stellen de subsidie aan de Vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland te Utrecht te verhoogen, na bestrijding door de commissie van rap porteurs, verworpeu met 42 tegen 25 stemmen. De minister had de beslissing aan de Kamer overgelaten. In de avondzitting nam de minister op art. 72 kosten wegens onderhoud van militaire huisgezinnen in de gestichten Ommerschans en Veenhuizen een ameudoment van den heer Lohman over tot verhoogiug van den post met f 600 om hieronder ook te begrijpen de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. Een amendement van dienzelfdeo heer op art. 96 aanschaffing van verduurzaamde levensmiddelenom dezen post met f 10000 te verminderen met de bedoeling niet meer levensmiddelen op te leggen dan noodig is bij de manoeuvres, weed na dezelfde bestrijding verworpen met 59 tegen 34 stemmen. Bij de behandeling der vesting-begrooting werd een amendement van deu heer Kerdijk, om art. 2 nieuwe werken te verminderen met f 20000 met de bedoeling om thans niet to doen maken de twee bomvrije schuil plaatsen in den bedekten weg der vesting Naarden verworpen met 46 tegen 44 stemmen. Na aanneming der vesting-begrooting werd de begroo ting van oorlog aangenomen met 72 tegen 13 stemmen van de heeren Heldt, Smeenge, Tijdens, E. Smidt, de Boer, Willinge, Staalman, Gerritsen, Knijff, Viruly, Roes- singh, Kerdijk en Schepel. 's-Gravenhage20 December 1894. Tweede Hamer. Bij de Waterstaats-begrooting heeft de heer Beelaerts opnieuw eene motie voorgesteld, uitsprekende de wensche- lijkheid eener wettelijke regeling van de tijdseenheid Vele sprekers wezen op de achterstelling van het platteland

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3