Hel Onreclit Gewroken y r ij i) a (i No. 152. Tweede blad. ZGS Gil ftfë^CIltig'StC iAcLcLï*g'clïlg« 1894. FEUILLETON. 21 DECEMBER. Nederland. COURANT. Prfls der gewone Ad ver ten tl ën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER 4 ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk j 1, De 3 nummers /"0,116. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Personeele belasting. Het HOOFU van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente dat een voljaarsch en een kwar- taalsch kohier op de Personeele belasting, dienst jaar 1894/5 op 15 December 1894 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir ver klaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe be lastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 19 December 1894. A MACLAINE PONT. DUITICIIL4ID. Rijksdag. Deu 17 lichtte de secretaris van Staat Nieberding het Umsturz-ontwerp zeer uitvoerig toe en werd daarbij herhaaldelijk door de socialisten in derede gevallen. Singer stelde de verdaging voor, betwijfelende, of er wel genoeg afgevaardigden waren om een besluit te kunnen nemen. Het afroepen der namen bewees, dat de Rijksdag onbevoegd was tot hot nemen van een besluit. HEAEMARKEAT. Het Polkething hoeft den 14 na eene vijfdaagsche beraadslaging bij tweede lezing het wetsontwerp betreffende de kiesdistricten, zooals het door de meerderheid der commissie was aangegeven, aangeno men met 52 tegen 43 stemmen, waardoor 12nieuwe kies districten ingevoerd zullen worden. De voorzitter van het Polkething achtte het aangenomen wetsontwerp in strijd met de grondwet en zag zich genoodzaaktdaar hij niet langer met de meerderheid van het Polkething kon meegaan, het voorzitterschap neer te leggen. Den 17 werd de heer R. Clausen van de gematigde linkerzjjde tot voorzitter gekozen; tot eersten ondervoorzitter professor Scharling van de rechterzijde en tot tweeden onder voorzitter de heer Berntzen beiden van de gematigde linkerzijde. De vorige onder-voorzitters behoorden tot de radicale partij. 6R1EHEXLA1KU. Na zeer levendige beraadsla ging verwierp de Kamer den 18 met 63 tegen 45 stem men het wetsvoorstel, om den krentenoogst in te houden. OOSTEATRIJH-llOAIHAUIJE. In het oosten- rijksche Huis van afgevaardigden zeide de minister Von Plener den 15, dat de kiesrecht.bervorming bepaald tot stand zal komen in de tegenwoordige zitting, zoodat de verkiezingen van 1897 onder de nieuwe wet kunuen plaats hebbeu. Hij voegde er bij, dat de kroon niet moet gomengd worden in deze kwestie, waarvoor de regeering de verantwoordelijkheid op zich neemt. Ook de keizer wenscht, dat het stemrecht worde uitgebreid. De minister van binneulandsche zaken, markies von Bacquehem, zeide, dat de toestand in Boheme nog steeds verontrustend is, maar hij hoopte, dat daarin spoedig ver betering zou komen. De minister van eeredienst, dr. Madejsky, sprak zijne afkeuring uit over den oproerigen geest onder de lagere geestelijkheid. Met groote meerderheid van stemmen werd de voor- loopige begrooting aangenomen. I VBASKRIJH. Den 15 werd in de kerk St. Pierre do Chaillot te Parijs, op kosten der Suez-kauaalmaat- schappij, zonder militaire eer een lijkdienst gehouden voor Ferdinand de Lesseps. De regeering was niet vertegen- woordigd.^Op de straten, langs welke "de stoet ging, waren tal van personen. Ontelbare kransen dekten den lijkwagen Op het kerkhof Père Lachaise werden redevoeringen ge houden uit naam van genoemde maatschappij, van de Académie PranQaise en~vau het aardrijkskundig genoot schap. In den ministerraad, waarin de minister van financiën gemachtigd word een^ aanvrage in te dienen' voor"een voorloopig ^krediet van t^ee maanden,"is een telegram uit Madagascar voorgelezen, meldende, dat Tamatave den 12 bezet is, zonder dat een schot werd gelost.JDe fran- schen hebben zich or vast genesteld. Haincr. De heer Brissonradicaal is den 18 tot voorzitter gekozen met 249 van de 493 stemmen op deu heer Meline waren 213 stommen uitgebracht. KT AL IE. Ongeveer honderd vijftig afgevaardigden, behoorendo tot de oppositie, hebbeu den 16 in eene bij eenkomst eene commissie benoemd bestaande uit de heeren di Rudini, Brin, Cavallotti en Zanardelli welke tegen de verdaging der Kamerzitting met kracht zal op komen. Deze verdaging schijnt in het land een ongun- stigen indruk te hebben gemaakt. Den 16 zijn te Rome zeven bataljons infanterie aan gekomen, volgons sommigen om daar te blijven volgens anderen waren de troepen op hnn doortocht naar elders wegens garuizoensverwisseling. RUSLAATD. Ter gelegenheid van het naamfeest des Keizers is generaal Gourko, wegen3 de gewichtige diensten aan troon en vaderland bewezon iu het bijzonder ge durende den laatsteu oorlog met Turkije tot generaal- voldmaarschalk bevorderd en op zijn verzoek wegens zijne geknakte gezondheid ontslagen als gouverneur-generaal van Warschau en opperbevelhebber van het militaire district Warschau. Aan het hoofd van den generalen staf den heer Obroetsjeff, is wegens de talentvolle en ijverige wijze, waarop hij 's lands strijdkrachten verbeteid heeft, de Wladimirorde 1ste klasse verleend. Grootvorst Sergius is, aanbljjveude als gouverneur-geueraal van Moskou, tot, lid van den Rijksraad benoemd. SI'AJSJE. Met 82 tegen 38 stemmen heeft de Kamer den 14, trots het verzet van den minister van financiën, besloten de motie in behandeling te nemen, waarin her ziening gevraagd wordt van de invoertarieven en ver hooging van de rechten op wol. De minister van finan ciën heeft na die beslissing zijn ontslag genomen. Na afloop der zitting werd ministerraad gehouden. Daar de minister van financiën bij zijn besluit om af te treden is gebleven, is een ministerieele crisis ontstaan en hebben de Senaat en de Kamer hunne zitting geschorst, totdat de crisis opgelost is. VAN EUATA LYALL. Vertaald door Guillettjs. 65) »Ga jij vooruit", zei Waller't is hier zoo donker je weet den weg beter dan ik. Laat ons liever een lan taarn halen 't zal in die gang pikdonker zijn 't is om de beenen te breken." »0 ik ken hier zoo goed don weg'', lachte Joscelyn en de buitendeur openend, ging hij vooruit den gang iu. De schrale Maartsche wind blies spookachtig door het steenen verwulf, maar nauwelijks was de deur achter hen dicht gevallen of Joscelyn voelde een ijzeren greep om zijn keelzoodat hij geen geluid kon geven en wor stelde met een onzichtbareu vijand. Erfzonde vocht als een duivel en liet niet los voor Joscelyn half gestikt en bedwelmd op den grond lag. Maar toen de verrader zijn slachtoffer den genadeslag wilde geven bemorkte hij eens klaps dat deze niet alleen wasen hij had het enkel te danken aan Waller's verbazing en zijn eigen bekendheid met de plaats waar zij zich bevonden, dat het hem ge lukte, Waller vau zich te stooten en te ontkomen, zijn paard te vinden en te vluchten. Waller, verontwaardigd over dien verraderlijken aanval, zocht tastend zijnen weg naar het hoofdgebouw, van waar hij weldra met eenige mannen met fakkels terugkeerde om Joscelyn te zoeken. »Aha daar ligt hij, de arme kerel", hij liep vooruit zeker hebben ze hem voor mij aangezien »Er is nog leven iu", zeide Hazelrigg zich over den jongen officier buigend. »Laat dadelijk een dokter komen, het preeken in de groote zaal moet onmiddellijk uit zijn en ieder den moordenaar gaan zoeken." Maar er werd niemand gevonden in het kasteelnoch in den omtrek. Drie uren gingen voorbij eer Joscelyn tot bewustzijn kwamde moordenaar had zijn dolk wel niet kunnen gebruiken maar zijn vijand bijna geworgd. «Heb je eenig vermoeden wie het geweest is?" vroeg Sir William Waller toen Joscelyn weer spreken kon. »Als ik mij niet vergis, was het Erfzonde Smith", klonk het fluisterend. En toen de namen werden afgelezen bleek hetdat Erfzonde weg was. Inderdaad deze had reeds een goed eind afgelegd en was juist in een herberg bij Dorking aangeland, boos op zichzelf dat hij den genadeslag niet had kunnen geven en hem door het huilen van den wind ontgaan was dat zijn vijand door oen ander gevolgd werd. «Zijn hier gasten?'' vroeg hij den waard om het ter rein te verkennen. »Neen meneer, we hebben alleen een heereknecht voor een enkelen nacht. Zijn paard was te vermoeid om verder te rijden hij komt van Katterham." Erfzonde zeide nietshij begreep terstond dat dit nie mand anders kon zijn dan Morrison. Om eene ontmoeting te vermijden ging hij dadelijk naar bed, ou lag tot laat in den nacht te denken over nieuwe wraakplannen. Twee dagen later vertoonde hij zich plotseling te Kat terham tot groote verbazing van allen op Court House. Clemency werd doodsbleek toen hij iu de studeerkamer gelaten werd waar zij haar grootvader zat voor te lezen. Ook Faith en Hester waren in de kamer, bezig met een handwerk. »U brengt slechte tijding 1" riep zij geheel ontdaan. »Ik zie het aan uw gezicht." Ja ik kom helaasmet een treurige boodschap," antwoordde Erfzonde «Maar verlies niet allen moed. Uw man is ernstig gewond zijn toestand is gevaarlijk op zpjn verzoek kom ik n halen hij verlangt naar u. Zoudt gij dadelijk kunnen medegaan De tijd is kostbaar." Clemency antwoordde niet, doch ijlde de kamer uit, naar Charlotte. De nieuwe minister van financiën Canalejasvroeger minister van justitie heeft den 17 den eed afgelegd en woonde vervolgens den ministerraad bij. TURKIJE. Volgens berichten uit Konstantinopel zou de Sultan ongesteld zijn tengevolgo van overwerken en zware zorgen. HUlifitARIJE. Het ministerie is afgetreden de kamer heeft hare zittingen verdaagd. Den 13 is te Hontenisse in den Schaperspolder eene schuur afgebrand, waarbij vier paarden en zeven koeien in de vlammen omkwamen bij een brand in eene boerderij te Soest werd al hot vee, op een jong varken na, gered. De gemeenteraad van Enschede heeft besloten tot deelneming voor f 60000 tegen 3 pet. in het maatschap pelijk kapitaal voor den spoorweg Enschede—Ahous. In de provincie Zuidholland waren tot den 14 in dit jaar 133 cholera-gevallen voorgekomen de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht verklaarde, dat het cholera-tijdvak hem de vaste overtuiging geschonken had, dat niet het water in de rivieren de besmetting over bracht, maar deze grootendeels gezocht moet worden in het ruimwater der schepen. De heer Julius Oppenheim heeft vergunning gevraagd voor den aanleg van een tramweg iu de gemeente Gro ningen. Bij kon. besluit van den 14 is de heer mr. J. J. van Meerbeke herbenoemd als voorzitter van den pen sioenraad voor burgerlijke ambtenaren. Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te 's-Gra- venhage heoft drie maanden gevangenisstraf geëischt tegen eon 16-jarigen straatbengel, die met eenige kornuiten de «aardigheid" had petroleum in den mond te nemen en tegen een brandende lucifer uit te spuwen, en daardoor brandende petroleum naar voorbijgangers te blazen. Eene vrouw, die trachtte een meisje, dat alleen niet voorbjj de jongens durfde te gaan, er voorbij te brengen, werd aangegrepen en zoodanig met brandende petroleum be spoten, dat hare hoofdharen gedeeltelijk verbrandden. Den 15 is te 's-Gravenhage geslaagd voor examen M. O. Zeevaartkunde I de heer W. Bakker te Helder en voor examen M. O. Wiskunde K. I. de heer G. de Josselin de Jong aldaar. Den 15 heoft de gemeonteraad van Groningen der tig woningen onbewoonbaar verklaard eene nieuwo voordracht, om nog meer woningen onbewoonbaar te verklaren, bleef aanhangig. Den 15 is te Deventer een door een blauwverver bewoond huis afgebrand; deu 16 te Meppel de boer derij van J. Hakman den 17 te Wolvega de grutterij vin den heer N. Schaafsma. Den 17, des namiddags omstreeks half vjjf, wilde de heer van Gelder, lector aan 's Rjjks Universiteit te Leiden, aan het station te 's-Gravenhage springen op den De trouwe dierstbode hoorde met innig medelijden wat Clemency haar onder snikken en tranen vertelde, en ter wijl zij hare jonge meesteres moed insprak, besloten zij te zamen in de koets op reis te gaan en Hester mede te nemen. Ofschoon eerst achttien jaar was deze in zekeren ziD door kalmte en vastberadenheid beter gezelschap voor Faith. De reis duurde eindeloosen toen zij 's avonds, tegen den tijd door Erfzonde vooraf berekend in de herberg in Dorking kwamen waren zij nog ver van Joscelyn. De paarden maakten het noodzakelijk daar den nacht te blijven doch de koetsier reed te paard naar Guildford de dichtstnabijzijnde stad, om te onderzoeken of er wel licht een bode vertoefdeafgezonden met bericht van kapitein Heyworth's toestand. Toen deze vertrokken was, zon Erfzonde op een middel om ook Charlotte kwijt te raken. Hij wist haar mede lijden op te wekken voor een armgebrekkig kind dat hij onderweg gezien had er was weinig too noodig om Charlotte met eenig geld er op uit te doen gaan om te zien wat zij voor de arme kleine doen kon. «Maar nu geen tijd verloren mompelde hij bij zich zelftoen zij vertrokken was. Hij trad de kamer binnen waar zij te zamen iets gebruikt hadden en vond Clemency moedeloos in een hoek van het vertrek gezetenHester lag naast haar geknield en wreef haar de koude handen. «Wie weet hoeveel beter hij is als wij komen," hoorde Erfzonde haar zeggen. «Hij hoeft een sterk gestel hoe spoedig is hij niet gebeterd na zijne verwonding bij Lansdown 1" «Miss Hester," zeide Erfzonde bedaard. «Ik zou gaarne uwe zuster even alleen spreken. Ik heb nog geen gelegenheid gehad haar iets te zeggen wat zij noodzakelijk moet weten." Hestor, ietwat onder den indruk van zijn strengen toon, verliet de kamerde puritein deed beleetd de deur voor haar open en schootna deze gesloten te hebbenden grendel er voor. Clemency lette hier niet op; zij staarde in het vuur.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5