Nieuwj aarswenschen. Het Onreclit Gewroken. HIAANDAG, den 31 December, X ieuwj aarswenschen a 25 cents a contant, No. 155. Zes en Negentigste Jaargang. 181)4. V R IJ D A (i 28 DECEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. In het nummer Tan den OUDEJAAESAVONB zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. De Courant van DIBJSDACAVOAD aal VIET worden uitgegeven. DE UITGEVERS. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,8®fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ots. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnui ler3 BELG1E. Den 22 heeft de Kamer de begrooting van inkomsten en middelen in haar geheel aangenomeu met 70 tegen 3 stemmen en 31 onthoudingen. De gewoonte bestaatom drie afgevaardigden te be noemen die den Koning en zijne familie op 1 JaDuari geluk wenschen. Toen deze benoeming aan de orde was, verlieten de socialisten de zaal. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren Callewaert, van der Velde en Bastien, allen drie socialisten. De Kamer is voor veertien dagen uiteengegaan. De begrooting der dotatiën is door don Senaat aange nomen met 54 tegen 2 stemmen en vier onthoudingen. DUIT8CHLAVD. Te Sachsenhausen bij Frankfort a/d Main is den 21 een hoog in aanbouw zijnd huis ingestort waarbij 20 werklieden onder de puinhopen geraakten. Slechts één hnnner was dood en zes waren gekwetst. Daar deze instorting een gevolg is van ge brekkige inrichting, zijn de man, die het huis liet bouwen, de geldschieter, de architect en de opzichter in hechtenis genomen. EIÏGEUAKD. In 1894 was de inhoudsrnimte van de verschillende schepen van de scheepsbonwwerven in het geheele rijk te water gelaten 1.061.437 tegen 836.383 in 1893 en 1.109.950 ton in 1892. FBAKHKIJH. Bij de verkiezing voor een lid der Kamer in het 13e arrondissement van Parijswaarvoor 18 candidaten waren, werden de meeste stemmen uitge bracht op den revolutionair Géranlt|Richard 1802 en den republikein Navarre 1338 tusschen welke personen her stemd moet worden. Het ministerie heeft aan den president der republiek een wetsontwerp voorgelegdwaarin op hoogverraad gepleegd door een militair, de doodstraf wordt gesteld en voor burgers levenslange dwangarbeid. Kamer. Den 22 werd een spoedeischend verklaard voorstelstrekkende om voor den dienst 1894 nog een krediet van 200.000 francs toe te staan voor de toepassing der geneeswijze met keelserum aangenomen. Den 24 werd artikel 1 van het wetsontwerp betreffende de voorloopige kredieten aangenomen. De socialist Jaurès diende een voorstel in dat tot strekking had 1°. wijzi ging der wetwelke de doodstraf bedreigt tegen den gemeen-soldaatdie in een oogenblik van afdwaling een of andere daad van geweld bedrijft tegen zijne chefs 2°. gelijkstelling van alle militairen voor de wet. Hij verzocht, dat dit voorstel dringend verklaard werd in verband met een den vorigen dag gewezen vonnis. (De krijgsraad te Bordeaux sprak het doodvonnis nit tegen een soldaat die den voorzitter iets naar het hoofd had geworpen op denzelfdeu dag, dat Alfred Dreyfus, kapitein van het 14e artillerie-regiment, beschuldigd van in 1894 te Parijs geheime of vertrouwelijke stukken en bescheiden te hebben uitgeleverdwelke de nationale verdediging betreffen aan eene vreemde mogendheid of aan bare agenten, veroordeeld werd tot opsluiting in eene vesting en tot militaire degradatie). De voorzitter verbood den voorsteller verder op deze kwestie in te gaan. Daar Jaurès toch voortging, eiscbte de minister-president Dupny het stellen der prealabele kwestiewerd daartoe niet besloten, dan trad het kabi net af. Jaurès zeide, dat het brutaal was van internationalisme te spreken waar de regeering in de zitting van den 22 nog getracht had, cosmopolitische uitzuigers in bescher ming te nemen. Toen Jaurès weigerde aan het verzoek des voorzitters om deze uitdrukking terng te nemen te voldoen stelde de voorzitter voorhet reglement op Jaurès toe te passen en hem het bijwonen der zittingen te verbieden. Dit werd met groote meerderheid goed gekeurd. De uiterste linkerzijde maakte zulk een leven dat de voorzitter de zitting moest schoisen. 11a heropening werd de prealabele kwestie met 436 tegen 85 stemmen aan- geuomen. ITAIiIE. De commissie van vijf leden uit den Se naat die de stukken Giolitti onderzocht heeftom na- te gaa„ of daarin iets voorkwam ten nadeele van Senaats leden heeft haar verslag openbaar gemaakt. Zij Hs daarbij tot de slotsom gekomen dat daarbij geene stuk ken waren die eenig vertrouwen verdienden, doch om dat de namen van eenige Senaatsleden daarin voorkwa men heeft zij deze gehoord en zij kan na dat verhoor verklaren dat geen enkel lid ten deze eenige staatkun dige of zedelijke verantwoordelijkheid draagt De modus vwendi betreffende de handelstarieven met Spanje is voor onbepaalden tijd verlengd. VAN EDM LYALL. Vertaald door Güillette. 68) Maar toen Dick vroeg of hij, als aan het eind van den oorlog de zaak des konings triumfeerde, Sir Robert Neal hare hand mocht vragen zeide zij ernstig maar vast besloten »Neen, van zulke voorwaarden wil ik niet hooren; wel dat je, als de vrede gesloten is, bij grootvader komt, hoe het einde ook moge zijn." Helaas," zuchtte Dick, je weet niet dat, als de koning niet zegeviert, ik geruïneerd ben en niet in een positie om een meisje ten huwelijk te vragen." Doch de beredeneerde Hester bleef bij hetgeen zij gezegd haden wilde in geen geval zich een kus laten geven voor hij beloofde dat, hoedanig het einde ook wezen mocht, hij op Court House komen zou. Hij deed dus de belofte en kreeg den kusen Hester liep overgelukkig naar de herberg terng, wel een beetje boos op zichzelf dat zij in een zoo trenrigen tijd gelukkig kon zijn. De vrouwen hadden in de maand die nn volgde, echter wel iets noodig om haar eenige afleiding te bezorgen. Dick kon nog slechts een paar malen een vluchtig onderhond hebben met Hester, voor hij naar Lord Hopton te Win chester terugkeerde; ook kon Joscelyn dagelijks slechts enkele uren bij haar komen tot Wallers troepen Farnham verlieten. Nooit was de arme kerel zoo neerslachtig ge weest, als den dag toen zij naar West Meon oprukten Actief op te treden wat hij sedert de belegering van Arundel zoo vnrig verlangd had, werd eindelijk noodig, maar hij verliet zijn vronw op een tijd toe zij het meest behoefte had aan zijn bijzijn, en het was zoo goed als zeker dat hij tegen Dick zon vechten, Dick, wiens dood nn niet alleen hèm bitter verdriet berokkenen, maar ook Hester's gelnk verstoren zou. En toch was hij minder te beklagen dan de vrouwen, die, in de herberg achterbleven, dagelijks hunkerend uitziende naar berichten, welke nim mer kwamen. Eindelijk, den 30 Maart, bereikte haar de tijding van eene groote overwinning, door Waller over de Royalisten bij Cheriton behaald en den volgenden dag verscheen de oude Barnaby, portier op Shortellaan de herberg. Hij wist geen bijzonderheden van den slag, maar bracht een brief van Rosamond en een stnkje papier, op het kasteel afgegeven door zijn zoon, den stalknecht, dien Joscelyn te Edgehill had gered. Met bevende handen opende Clemency het door haar man haastig gekrabbelde briefje. Het waren slechts zes regelstoch voelde zij zich na de lezing aanmerkelijk verlicht. Liefste schat. »God heeft ons bij Cheriton de overwinning doen be halen, misschien zal nn de vrede wel spoedig volgen. Ik heb door Robin bericht dat vader en allen thuis het wel maken; ik zelf ben wel en ongedeerd. Wij rukken straks op naar Winchester. Zorg goed voor uzelf, mijn lief vrouwtje, en laat het mij terstond weten »Lieve Clem. Robin heeft bericht gebracht dat vader, Dick en Jer- vis naar Basing gevlucht zijn; zij zijn niet gewond, zij hadden Joscelyn gezien en zeiden dat hij er goed nitzag en dapper meevocht. Robin heeft Jos bij Alresford ge zien, dat door Sir William Waller genomen is, na door de koninklijke troepen te zijn verlaten hij had geen tijd je veel te schrijven en moest plotseling eindigen om naar Winchester te marcheeren. RobiD zei Jos was niet ge wond, alleen een beetje stijf van het slapen in de vochtige buitenlucht. »Dag, lieve zuster wat zon ik graag eens bij je komen Uw liefhebbend zusje Rosamond Hey worth." Kort daarna trokken er boden het stadje door met brie ven voor het Parlement, die hen vertelden van Waller's succes bij Winchester, Andover, Salisbury en Christchnrch Doch als gewoonlijk werd de trinmftocht van den over- TUKKI.IE. De Sultan heeft beslist geweigerd, den amorikaanschen consul Jewett vergunning te geven om de commissie tot onderzoek der armenische gruwelen te vergezellen. Daardoor wordt het deel nemen van de Vereenigde Staten aan bedoeld onderzoek zeer onwaar schijnlijk. ZWITIERIiAVD. De Bondsraad heeft den 21 met algemeene stemmen goedgekeurd het plan tot aanleg van een spoorweg naar den top van de Jungfran, op voorwaarde dat de Maatschappij 100.000 francs bijdrage voor het bonwen van een observatorium op dien top en maandelijksche subsidiën geve aan eenige wetenschappe lijke genootschappen. JAPAV. De japansche afdeeling van generaal Kat- soera heeft den 19 op 7 mijlen ten westen van Haits- jeng de chineesche strijdmacht van generaal Soeng ont moet die 10000 man sterk was. Na een strijd van 5 uur en nadat viermaal storm geloopen was op de chi neesche stellingenwerden de chineezen op de vlncht geslagen. Het aan beide zijden geleden verlies is nog onbekend. Den 24 is het parlement geopend met eene troonrede, waarin kort melding wordt gemaakt van de overwinnin gen der japanners in alle geveehten. Verder wordt daarin verklaard, dat de troepen hunnen tocht op het vijandelijk gebied voortzetten, ondanks de koude en de ontberingen. De betrekkingen met de onzijdige mogendheden waren vriendschappelijker dan ooit. De verdragen met enkele mogendheden waren reeds herzien en met de herziening der overige verdragen werd goede voortgang gemaakt. De troonrede eindigt met den wenschdat Japan steeds op den weg der beschaving moge voortgaan. Tweede Banier. Bij de behandeling der wet op de middelen op den 22 vroeg de heer Goeman Borgesins of de Kamer bij hare volgende samenkomst spoedig zal overgaan tot het behandelen der wet betreffende de heffing van invoerrechtendoor de niet behandeling waarvan de schatkist maandelijks eene schade van 180000 lijdt. De Voorzitter antwoordde, dat, indien bij weder samen komen der Kamer dat ontwerp in staat van wijzen is, hij bereid is het onder de te behandelen onderwerpen op te nemen. Den 24 is de commissie van rapporteurs voor bedoeld wetsontwerp bijeengekomen. Verhooging der iRarlnebegrootlng voor 1895. Blijkens het voorloopig verslag waren sommige leden van oordeel, dat er veel voor te zeggen was om de ge heele uitgave voor de nieuwe geweren te brengen op het VUIe Hoofdstuk (Oorlog) der Staatsbegrooting, omdat de betere bewapening van de marine toch onmiddellijk winnaar bedorven door de weigering van de schutters mee op te rukken naar Dorsetshire, zij wilden naar Londen terugkeeren. Zoo gebeurde het dat Joscelyn den 12 April wederom op het voorplein van de herberg bij Farnham stilhield. Met een stralend gezicht kwam Charlotte, die toevallig in de gang stond, hem tegemoet, uitroepende »Eerst moet ik mevrouw voorbereidenDe vreugde zon te groot kannen zijn 1" »Als je met dat vroolijke gezicht binnenkomt, Char lotte," lachte hij, »begrijpt ze 't in eens." Een oogenblik later stond Joscelyn in de eenvoudige slaapkamerdie hij zich zoo dikwijls voorgesteld had. Daar lag Clemency met een bleek doch gelukkig ge zichtje en naast haar een heel klein kinderkopje met donzig zwart haarzoo fijn en teer een wezentje als hij ooit gezien had. »Een zoontje..." fluisterde zij, toen hij haar omhelsd had. «Wanneer vroeg Joscelyn, die nauwelijks spreken kon, zoo groot was de verrassing en vreugde. »Een paar dagen na de ontvangst van je briefje," was het antwoord. «Dat kleine snippertje?" Joscelyn herinnerde zich met droefheid hoe kort en onbeduidend het was. Thans echter waren zij overgelukkig zij dachten enkel aan de vreugde van het wederzien en het bezit van hun kind, doch het duurde niet lang of Hester verscheen in de kamer, verlangend iets van Dick te hooren. Joscelyn voldeed aan haar verzoek en vertelde »De slag begon met een wanhopigen aanval op Cheri ton. Drie uur duurde het gevechtde Royalisten deden herhaalde malen een nitval, zij vochten met leeuwenmoed, maar wij wonnen steeds veld op hen en geraakten eindelijk handgemeen. Bij die gelegenheid heb ik vader en Dick weer eens gezien." Hij zweeghet was als zag hij alles weer voor zich Clemency bracht zijn hand aan hare lippen en zeide »Ze hebben jon ook gezien en naar huis bericht ge zonden van je dappere houding." «Nooit ben ik zoozeer als toen op het punt geweest de wapenen neer te gooien," zuchtte Joscelyn, »maar God dank, wij hebben onzen plicht gedaanzij moesten terng

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1