Het önreclit Gewroken ALKMAARSCHE COURANT Nationale Militie (inschrijving). Zitting Militieraad. Dinsdag, 15 Januari e.k., Onderwijzeressen Buitenland. FEUILLETON. van Zondag 30 December 1894. No. 156. Zes en negentigste Jaargang. 1894. Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR: Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72); Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1895 hun negentiende jaar zijn ingetreden (alzoo de mannelijke geborenen van 1876), om zich ingevolge art. 15 en 20 dier wet, in de maand Januari 1895 in het daartoe ge reed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier des avonds van 5 tot 7 uren op Dinsdag en Vrijdag tot 20 Januari 1895 en verder aan de gemeente-secretarie. De verplichting tot het doen der aaugifto berust op den militieplichtige zelven bij ongesteldheid afwezig heid of ontstentenis op zijn vader is deze overleden op zijne moeder, en, zijn beide overleden, op den voogd. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bemalingen, als Voor ingezeten wordt gehouden lo. hij wiens vaderof is deze overleden, wiens moe der of zijn beide overleden wiens voogd inge zeten is volgens de wet van 12 December 1892 (Staats blad No. 268); 2o. hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 dlaanden vóór lo. Januari 1895 bin nen Nederland verblijf hield 3o. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot een Staatwaar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van we- derkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt van: lo. een ongehuwde in de gemeente waar do vader, of is deze overledende moederof zijn beide overleden de voogd woont 2o. een gehuwde en een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. hemdie geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont 4o. den buiten 's lands wonenden zoon van een Ne derlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft Voor de Militie wordt niet ingeschreven: lo. de in een vreemd Rijk achtergeblovon zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. de iD een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd in gezeten 3o. de zoon van den Nederlander die ter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen wien dit mocht aangaan uitzoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doeu en daar mede niet tot het einde van Januari te wachten, en her inneren voorts aan de strafwaarmede de nalatigen ter inschrijving bij art. 183 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 28 Dec. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de mllitlrraad in dit district zijne (weede zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen, die niet in de mogelijkheid waren de eerste zitting bij te wonen, benevens van de plaats vervangers en niiinmerverwlsselaars, die voor of namens de lotelingen dezer gemeente, onder overlegging der vereischte stukken, worden aangeboden, zal houden ten raadhuize der gemeente HOORN, op des voormiddags te 11 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Dec. 1894. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. die in aanmerking wenschen te komen voor onderwij zeres aan de openbare sehool voor meisjes te A li MM AAK (hoofd mej. J. H. PRUIM) opfOSO jaarwedde, welke betrekking onvervuld bleef door het niet aannemen daarvan door de benoemde, worden ver zocht zich vóór 13 Januari 1895 onder overlegging van stukken aan te melden bij het gemeentebestuur. Bezit der akte voor de fransche taal is vereischte. BELGIË. De minister van justitie heeft aan zijne ambtgenooten medegedeeld, dat hij voornemens is voortaan het staatsblad te doeu verschijnen in twee talende linkerkolom zal voor den franscheu en de rechter voor den vlaamschen tekst bestemd zijn. Hij heeft zijne ambt genooten uitgenoodigd, in dien zin maatregelen te nemen. De socialistische afgevaardigden, die aangewezen waren om den Koning op Nieuwjaarsdag geluk te wenschen hebben voor die opdracht bedankt. DIJITSCHLARil». De minister van onderwijs enz., dr. Bosse heeft zich verklaard tegen den invoer van bevroren vleesch uit Australië, wijl dit gevaar kan op leveren voor de gezondheid. Een commissie van des kundigen heeft na onderzoek als hare meening uitgespro ken dat door het laten bevriezen van vleesch voor overzeesch vervoer, do schadelijke eigenschappen, die het voedingsmiddel onder sommige omstandigheden kan be zitten, in den regel niet worden verwijderd. Daarom is aan de beambten, die in de havenplaatsen met het toe zicht belast zijn, in overweging gegeven, bevroren vleesch uit het buitenland zoo noodig te weigeren. Bij den storm van den 22 verdronken bij Bremers- haven vier man van een loodskotter. Elt'RKLAND. Volgens de Globe zijn op den eersten Kerstdag te Londen verbruikt 446.000 P. plumpudding, 1.052.000 P. rundvleesch150.743 kalkoenen, 253184 ganzen, 412 eng. mijlen worst en 4.500.000 kan bier. FRANHKIJU. Na afloop der Kamerzitting van den 24 heeft de afgevaardigde Jaurès den minister Barthou uitgedaagd. Het tweogevecht werd door den minister aanvaard en heeft den 25 des morgens in het park van St. Ouen op het pistool plaats gehad. Twee kogels werden gewisseld, die evenwel geen gevolg hadden. De zittingen van Kamer en Senaat zijn gesloten. De modus vivendi voor de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje, welke den 31 eindigt, iB voor onbe- paalden tijd verlengd. 1TAL1M. Keizer Wilhelm heeft 6000 geschonken voor de noodlijdenden tengevolge van de jongste aard bevingen in Calabrië en Sicilië. Frans II, ex-koning van Napels,.is den 27 te Arco in Tyrol in den ouderdom van bijna 59 jaren overleden. van EDNA LYALL. Vertaald door Guillette. 69) In het begin van Mei werden Joscelyn eenige dagen verlof toegestaan om haar naar Katterham terug te brengemaar eer zij Farnham vaarwel zeiden, bracht hij zijn kind in het oude kerkje, waar hij, in het begin van den oorlog zijn degen had moeten afgeven aan Sir John Denham en waar zijn vader hem vervloekt had. Sedert wareu er betere dagen voor hem aangebroken ofschoon de oorlog nog voortduurde. Dankbaar, met hoop vervuld, zagen zij hun kleinen Tom doopeu. Zij noemden hem naar den ouden Sir Thomas, vol verlangen naar den tijd wanneer het land tot rust komen en er niet langer verdeeldheid in de huisgezinnen wezen zou. De blijdschap terug te zijn in Katterham, werd over schaduwd door het vooruitzicht van het naderend afscheid. Toch was het een genot den kleinen Tom aan Sir Robert en Mrs. Ursula te vertoonen en de bljjmoedige stem ming van haar man staalde ook Clemency met moed, tot het werkelijk tot scheiden kwam. >Ik zal met dubbelen ijver vechten nu ik vrouw en kind te verdedigen heb zei Joscelyn, toen hij op het punt stond te vertrekken. Maar Mrs. Ursula, die er dikwijls plezier in had te zien hoe voorzichtig hij den kleinen Tóm droeg, zag zijn lippen beven toen hij het kind aan Charlotte teruggaf en haastigzonder een woord meer te spreken, afscheid nam. Charlotte begon te schreien toen, zij die twee jonge menschen hand in hand de kamer zag uitgaan niemand der aanwezigen die niet diep geroerd was. Clemency, bleek als eene doode, kon geen woord uit brengen zij klemde zich aan Joscelyn vast, terwijl hij haar in zijn armen aloot en eenige afscheidswoorden toefluis terde toen rukte hij zich met geweld los en liep, zijn snik ken bedwingende, rechtop als altijd, het voorplein over, met denzelfden vastberaden trek op het gelaat als bij den laatsten aanval te Cheriton. Clemency zag hem na tot hij den binnenpoort doorgingdezolfde angst die haar een bewijs was geweest, dat zij hem liefhad, kwam nu tienmaal zoo sterk terug en beklemde haar. Een oogen- blik had zij een onweerstaanbaar verlangen om hem terug te roepen, hem te smeeken om harentwil zijn leven niet opnieuw te wagen. Op eens echter stond haar het beeld van Hampden voor oogen, zooals zij hem dien zomeravond gezien en voor hem gezongen had. De gedachte aan den edelen patriot staalde haar. Wat het haar ook kosten moge, zij wilde het vaderland getrouw blijvenen toen Joscelyn Hotspur bestegen had en haar een laatst vaarwel toewuifde, lichtte haar gelaat op met een helderen, vroolijken glimlach, die hem nog dagen daarna voor den geest zweven zou. Eerst toen zij haren man uit het oog verloor, begaven haar de krachten. Zij barstte in snikken uiten viel Mrs. Ursula om den hals alsof haar het hart zou breken. »Hond moed", fluisterde deze »bedenk dat hij al zoo menigen veldtocht meegemaakt heeft en toch is gespaard gebleven." Maar Clemency snikte onophoudelijk door. Zelfs aan Mrs. Ursula kon zij niet vertellen hoe de overtuiging in haar had post gevatdat zij haar man nooit weder ten oorlog zou zien vertrekken. Het afscheid te Gloucester was hard geweestde scheiding te Farnham had haar zelfbeheersching op een zware proef gesteld het vaarwel, reeds zoo menigmaal in J3ourt House uitgesproken was altijd vol bitterheid geweestmaar ditmaal kón zij niet sterk zijn haar geloof verliet haar en verkeerde in ver twijfeling. Wantals zag zij het in zwarte letters voor zichduidelijk en klaar was het in haar hart gegrift, dat Joscelyn's loopbaan ten einde spoedde, en dat de roepstem om het ergste loed te dragen om alles ten offer te brengen ter wille van land en volk en zijn vrijheden, zich thans hooren deed. RLSLAWD. Graaf Schuwaloffde russische gezant te Berlijn, is benoemd tot gouverneur-generaal van War schau en bevelhebber van het militaire district van dien naam, in de plaats van generaal Goerko. In hot zuiden des Rijks heerscht de influënza weder epidemisch. Langeilijk Het slechte weer der laatste weken is van grooten invloed op de hier aanwezige groenten. Een groot gedeelte verkeert tengevolge van de vocht in rottendon toestand. Dag in dag uit heeft de landbouwer werk om zijn kool zoo goed mogelijk van rottende bla deren te ontdoen. Nog altijd zijn de groenten zeer weinig waard. De handelaars behoeven tegenwoordig niet meer naar de bouwers te gaan om zich van groenten te voorzien, neen, de landbouwers zoeken de handelaars op om toch maar iets van hun waar kwijt te raken. Zoolang dit zoo blijft, ziet het er voor den Langedijker treurig uit. Wleringerwaard. De gymnastiekvereniging »01ympia" gaf alhier den 25 voor een stampvolle zaal eene zeer goed geslaagde openbare uitvoering. Alle nummers van het programma werden net en flink uit gevoerd. De oefeningen aan het hooge rek waren zeker wel het glanspuut van den avond er werd kranig ge werkt menig stedeling zou zoo iets op het platte land niet verwachten. Het fanfarecorps van Wieringen dat door zijn goed spel aller verwachtingen overtrofdroeg niet weinig bij tot het welslagen van den avond. De storm heeft alhier aan verscheidene daken schade toegebracht. Ongelukken kwamen echter niet voor. Hoewel in deze gemeente veel liefhebberij bestaat voor het ijsvermaak (men vindt hier zelfs rijders en rijderessen van naam getuige de overwinningen behaald op wed strijden in het schoonrijden) schijnt men niet veel belang te stellen in de bestaande IJsclub. In de op den 27 gehouden vergaderingwaarin tal van zaken dienden besproken te worden, waren van de 53 leden vier tegen woordig. Bij de firma C. Kooijker, te Leiden, zal verschijnen Ball en de Ballneezen, een en ander over land en vollj, door C. 3. Lcendertz. Een boekje betreffende een dergelijk voor ODze dagen belangwekkend onderwerp, van de hand van don bekenden schrijver voor indische militaire aangelegenheden zal ongetwijfeld in veler han den komen. MARKTBERICHTEN. EDAM 27 Dec. 67 stuks boter per P. f 1,10 af 1.12 Kipeieren f 5,a 5,50. ENK H Ü1ZEN 27 Dec. Karweizaad f 16,- a 16,50 Mosterdzaad f 11,a 13,50, blauw Maanzaad M 7,a 0,groene erwten f 13, a 14, Vale dito 13,a 17, grauwe dito f 16,— a 20,Wijker Vale f 11, a 13,— Paardeboonen f 5 a f 6,Bruine boonen f 9,a 14,50, Gerst f 3 a f3,50. Haver f2,50 a 3, HAARLEM 27 Dec. Aangevoerd 30)stapols'kaas, uit makende 3019 stuks, weg. 6067 P. Hoogste prijs f 23, HAARLEM 27 Dec.""l koe'ff 150 a",10 graskalf f a 23 nucht. id. 7 a 96 schapen f 16 a 22. MEPPEL 27 DecJBoter per i/s vat le soort 21, 2e soort 19,50,'?3e soort f 18,(per P. 1,00 a 1,10. Aangevoerd 12000 P. LEIDEN 28 Dec. 0 paarden f a 9 stieren f 51 a 129, 88 kalf- en melkkoeien)|f ^110 a 248, 51 vare-koeieu f 95 a 190', 84 vette^ossen"en koeien I f 120 a 252 52 a 66 ct. p. P., 6 graskalveren f 14 a 44, 39 vette id. f 42 a 94, 65 a 85 ct. p. P. 23 nuchtere id. f 4,a 17, 1204 vette schapen f 16 a 32, 35 a 40 ct. p. P., 72 weide-schapen f 11 a 19, lammeren f a 48 magere varkens f 15 a 26, 172 biggen f 2,75 a 11. SCHIEDAM 28 Dec. Moutwijn f 5,50, bij de makelaars f a—bij den brandersbond f 51 a 5|, Jenever f9,50 id Amst. proef f 11,—Spoeling f 0.90. ZWOLLE 28 Dec. Boter perS'/8 vat f 18 a 25, per P. f 0,80 a 1,20.'Aangevoerd 8055 P. LONDEN 27 Dec. Aangevoerd^200 runderen 2.6-4.4 3000 schapen en lammeren 3.9-6., kalveren 0.0-0 VIJF EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Geen vrees belet mij 't volgen van de waarheid, Al moest het langs den rand eens afgronds zijn. Om duidelijk te spreken namen hebben Meer kracht in zich dan men gewoonlijk meent Eu op zijn troon houdt zich de leugen langer, Als hij zich schuil kan houden achter 't schild Van eenen naam, die schoon den volke schijnt. Laat ons tyrannen ook tyrannen noemen En staande houden dat alleen de vrijheid Ons wordt geschonken door de gratie Gods. Lowell. Zondagmorgen 27 Octoberhad men op eene eenzame vlakte in Berkshire bij het flauwe licht van den dage raad, een aanzienlijke troepenmacht van het Parlements- leger kunnen zien marcheeren. Blijkbaar verwachtten zij elk oogenblik eene overrompelingalthans zjj sliepen indien het slapen heeten mochtin de open luchtiedere soldaat met de wapens naast zich. Een weinig verwijderd van de anderen zat Waller wien de vermoeienissen en ontberingen van den zomerveldtocht zeer hadden aange grepen druk te praten met Cromwell. Deze had hem allerlei bijzonderheden verteld van zijne groote overwin ning bij Marston Mooren fluisterend had het tweetal de rampzalige verdeeldheid en jaloezie besproken welke hunne zaak ten ondergang dreigde te zullen slepen. Waller had zich meer dan eens Hampden's voorspelling herinnerd, dat Cromwell de grootste man in Engeland worden zou, en na het vermoeiende samenwerken met den weinig door tastenden Essex en Manchester, keerde hij zich vol hoop naar den praktischen manwiens genie mogelijk het land zou redden. »Dat gezicht heb ik meer gezien", zei Cromwell, toen het langzamerhand lichter werd en hij niet ver af een jong officier in zijn volle lengte op den grond zag liggen. »'t Is kapitein Hevworth; vroeger kornet bij Hampden's regiment", zeide Waller. »Hij is reeds bijna twee jaar mijn adjudanten hoe joDg ook een mijner beste offi cieren. 't Is een verstandige knaap van goede familie

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5