ben te oordeelen over de doelmatigheid eener verhooging van eene plaatselijke belasting. In ieder geval kan niet elke weigering van een gemeenteraad tot verhooging van een hoofdelijken omslag als grove verwaarloozing van het bestuur worde aangemerkt. En nu deden verschillende omstandigheden den twijfel rijzen of de houding der gemeenteraden wel de blaam verdient, door de regeering op de colleges geworpen. Vele andere leden meenden daarentegen, dat het geval, bedoeld in art. 144, wel aanwezig is. Wel erkende men dezerzijds dat de aanleiding tot het vaststellen der grondwetsbepaling gelegen was in gevallen van anderen aard dan zich ten deze voordoen voorts gaf men toe, dat naar het grondwetsartikel de verwaarloozing moet zijn geschied door den gemeenteraadmaar niettemin was men met den minister van binnenl. zaken van ge voelen dat zulk eene verwaarloozing kan plaats vinden, al heeft de Raad gehandeld met de beste bedoelingen. Naar sommiger oordeel was zelfs opzet hier aanwezig. In elk geval meenden vele leden, dat de gemeenteraden hun plicht hadden verzuimd van behoorlijk in het even wicht te voorzien tusschen de gemeentelijke inkomsten en uitgaven. In beide gemeenten heeft men geweigerd de begrooting anders sluitend te maken dan door de beschikking over een Rijkssubsidie. Dit standpunt mag door het hooger bestuur niet worden geduld. De beschikking over 's Rijks schatkist behoort te blijven in handen van de regeering en van uitkeering van Rijks bijdragennaar gelang van door gemeentebesturen ge- vordorde sommen, kan wel geen sprake zijn. Daarenboven hadden de leden der gemeenteraden gemeenschappelijk hun ontslag genomen, blijkbaar met de bedoeling om bij de kiezers steun te vinden voor de houding, door de Raden tegenover het hooger bestuur aangenomen. Vele leden waren van oordeel, dat bij de voorgedragen wetsontwerpen niet op deugdelijke wijze in het bestuur der gemeenten wordt voorzien. Vele andere leden waren van meening, dat de grond wetgever vrijheid heeft gelaten om maatregelen als de voorgestelde, te nemen. Immers de voorgedragen ont werpen bepalen de wijze, waarop in het bestuur der ge meenten zal worden voorzienen het is volstrekt niet uitgemaaktdat als gevolg dezer tijdelijke regeling het bestuur der gemeenten op een ander gezag zal worden overgebracht dan op dat van den gemeenteraad. Verschillende denkbeelden werden ten slotte geopperd tot wegneming op andere wijze van de bestaaude moei lijkheden. O. a. werd gewezen op mogelijke wijziging van art. 212 der gemeentewet en op toepassing der art. 126 en 127 der gemeentewet, welk laatste denkbeeld vrij algemeen werd verworpen. Bij kon. besluit van den 24 (Staatsblad No. 239)' in de Staatscourant van den 29 opgenomen is art. 1 van het kon. besluit van 2 Febr. 1879 (Staatsblad No. 29) met ingang van den 1 Januari gewijzigd als volgt: Voor de bijzondere scholendie over 1893 genoten hebben de Rijksbijdrage bedoeld in art. 54bis der wet op het lager onderwijsen ook over 1894 voor die rijksbijdrage in aanmerking komenisindien zij op 1 Januari 1895 niet voldoen aan de voorschriften van art. 2 van het kon. besluit van 18 April 1890 (Stbl. 64) voor zoover zij ook over 1895 aanspraak maken op eene Rijksbijdrage, gedurende dat jaar de naleving dier voor schriften niet verplichtend, mits: 1°. het aantal kin deren, hetwelk op 15 Jan. 1894 als werkelijk schoolgaande bekend stond sedert die dagteekening niet is of wordt vermeerderd in zoodanige mate dat daardoor vermeer dering van het aantal onderwijzers gevorderd wordt zonder dat in deze vermeerdering is voorzien; en 2°. het aantal onderwijzers op het tijdstip van het in werking treden van het tegenwoordig besluit aan elke dier scholen verbonden, niet worde verminderd. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 27 na verwerping eener motieom de beraadslaging over het rioolstelsel te verdagen met 26 tegen 6 stemmen het voorstel van burg. en weth. tot het leggen van een riool door de Javastraat en de laan van Meerdervoort waarvan de kosten geraamd zijn op 520.000 aange nomen met 32 tegen 4 stemmen. Den 29 woedde de storm te Scheveningen weder met groote kracht uit het westen de zee stond weer hoogzoodat het strand tot den straatweg geheel onder water stond. De werkzaamheden aan den cementen muur voor het dorp tot beveiliging tegen doorbraak moesten worden gestaakt. Bij kon. besluit van den 29 is aan den heer jhr. mr. W. A. C. de Jonge op zijn verzoek met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State met dankbaarheid voor de langdurige en gewichtige dienstenaan de Kroon en den lande bewezen. tocht gezien hebben. We zullen, hoop ik, nog een flinken slag slaan voor we de winterkwartieren betrekken." >'t Is te hopen". prevelde de majoor, met een ang- stigen blik naar het koortsachtig gelaat van zijn jongen vriend. iWat scheelt er aan, mijn jongen?'' vroeg Waller 's avondstoen hij hem alleen vond zittenin groote verslagenheid. Joscelvn vermande zich en trachtte er luchtig over heen te ioopen. »'k Geloof wezenlijk dat de jicht mij te pakken heeft maar dat komt dit keer niet van luxueuse diners!" Waller schrikte van de bijna doodscbe kleuren van den trek van lijden welke zijn gedwongen vroolijkheid niet kon verborgen. Morgen zul jijzoodta we in Newbury zijn, rust nemen", sprak bij op stelligen toon»en ik zal zelf een woordje met den dokter speken." De hevige pijn werd echter minder. Ofschoon hij zich des morgens zwak en uitgeput gevoelde scheen de toe stand over het geheel aanmerkelijk beter. Doch Waller stond er op dat hij naar Newbury zou gaan en bleef bij hem toen de wond werd onderzocht. »Gisteren avond had ik veel pijn", zei Joscelyn, »maar vandaag voel ik niets 't is veel beter." In tegendeelSir, 't is veel erger", zei de geneesheer botweg. »Uw arm moet worden afgezet of ik geef u geen acht dagen leven meer. Er is koud vuur bij gekomen." Wordt vervolgd. Den 29 is te 's-Gravenhage aanbesteed het oprui men van eon gedeelte van de Groeneplaat in de Nieuwe Maas onder IJslmondevoor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Laagste inschrijver was de heer A. v. d. Vlies te Zaltbommel voor f 111.111. Den 27 hebben Ged. Staten van Noordholland, op grond van de wet van 12 Juli 1855 (Staatsblad n°. 102), aan het bestuur van den polder Callantsoog bevel gedaan, den dijk aan den westkant van dien polder den zooge- naamden Voordijkdoor ophooging en verbreeding in zeewaterkeerenden toestand te brengen. Tot dusverre werd die dijk beschermd door daarvóór liggende duin- gronden die evenwel door den stormvloed in den nacht van den 20 op den 21 over eene lengte van 300 el zijn weggeslagen waardoor het zeewater tot in de onmiddel lijke nabijheid van den Voordijk landwaarts is binnen gedrongen. Bij kon. besluit van den 27 (Staatsblad n°. 240) is vernietigd een besluit van den raad der gemeente Borgharen van 7 Juni 1.1., waarbij de ontvanger der ge meente ontslagen is op grond dat over het met 4 te gen 3 stemmen aangenomen voorstel tot ontslagge stemd is bij besloten briefjesdat art. 52 der gemeente wet bepaaltdat over alle zaken mondeling en bij hoof delijke oproeping en alleen bij het doen van keuzen of voordrachten van personen bij besloten en ougeteekende briefjes wordt gestemd en het besluit tot ontslag mits dien genomen is in strijd met de wet. Den 29 des avonds is bij een der overwegen tus schen Runrloo en Borknloo een landbouwer uit Ruurloo aangereden door een personentrein der Geldersch-Over- ijselsch locaal-spoorwegmaatschappij en een eind weegs medegesleurd. Bij aankomst te Borknloo was hij reeds overleden. Bij kon. besluit van den 29 Dec. zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heeren R. W. J. C. van den Wall Bake directeur der Nederl. Zuid-afrikaansche spoorweg-maatschappij te Amsterdam G. A. A. Middelbergdirecteur dier maatschappij te Pretoriaen A. D. de Marez Oijensbankier en com missaris dier maatschappij te Amsterdam. Den 29 des namiddags tusschen 5 en 6 uren is te Meppel de bliksem in de hervormde kerk geslagen zonder echter schade aan te richten. De gemeenteraad van Groningen heeft den 29 met 19 tegen 6 stemmen aangenomen het voorstel van bur gemeester en wethouders om niet te verhoogen het schoolgeld van het gymnasium. Den 1 des nachts is te Nijmegen met 2 messteken in den rug vermoord de 18jarige F. van Laanende vermoedelijke dader is aangehouden. Dronkenschap wordt als de oorzaak beschouwd. Te IJmulden zijn in 1894 aangekomen 172 zeil en 1647 stoomschepen en vandaar vertrokken 188 zeil en 1625 stoomschepen te Nieuwediep aangekomen 168 en vertrokken 166 schepen. Te Schellinkhout is benoemd tot onderwijzer de heer C. fl. B. Tollenaar te Haarlem op de voordracht was n°. 2 geplaatst de heer C. Smit te E g m o n d aan Zee. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kape laan te Spierdijk den heer J. St. van Bochem. In het door de vereeniging Friesch Rundvee-stam boek uitgegeven kalverenboek over 1894 zijn opgenomen 821 zwartbonte4 roodbonte en 15 gemengd kleurige kalveren. Gedurende November 1894 is bij de Rijkspostspaar bank ingelegd f 1.699.651.01 en terugbetaald f 1.362.861.73, zoodat het tegoed op 30 Nov. bedroeg f 36,562,728,265; in den loop dier maand zijn 6051 nieuwe spaarbank boekjes afgegeven en 1830 geheel afbetaald, z<mdat op het einde der maand nog 445190 boekjes in omloop waren. Beemster. De boerenplaats »Noordwijk" met ver scheidene porceelen weiland, groot 17.93.10 bunders, is in het openbaar verkocht voor 33,300 8.58.90 bunders weiland aan den Volgerweg voor f 20.300 en 4 04 70 bunders weiland aan den Oosthuizerweg voor f 8383.75. Haarlem. Aan het bureel der genie is aanbesteed 1°. het maken van aardwerken voor de linie vaa den Zuidwijkermeerpolder-Veldhuis geraamd op f 211,000; 2°. het maken van onderbouwen enz. voor loodsen bij Vijfhuizen en Hoofddorp, geraamd op f 15.100; 3°. het herstellen van vloeren in de militaire gebouwen te Haar lem en het leveren van kazernemeubelen geraamd op 1550. Voor het onder 1°. genoemde werk was van 9 inschrij vers de heer J. Volker JSz. te Jutfaas het laagst voor 183,500; voor dat onder 2°. van 10 de heer G. de Vries te Haarlemmermeer het laagst voor 13,285 en voor dat onder 3°. van 8 de beer A. Rinkema te Haarlem het laagst voor 1415. Den 31 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed het begronden van een gedeelte van den znidelijken dijk langs het Noordzeekanaal, geraamd op f 2300. Laagste inschrijver de heer C. Smit Cz. te Nanërna voor f 2275. Heerhugowaard. Den 1 was het 25 jaar ge leden, dat in deze gemeente een hulpkantoor werd opge richt. Al dezen tijd was de heer P. Schagen hier brie vengaarder. Koedijk. Naar wij uit goede bron vernemen, is ook het fanfarecorps »Aurora" alhier toegetreden als lid van den onlangs opgerichten „Noordnederlandschen Mu- ziekbond." Terwijl overal elders op den 5 December de kinder harten zijn verblijd door Sint Nicolaas, heeft hier de Gouden Engel zijn geschenken uitgereikt op den oude jaarsavond. Waar echter langzamerhand al meer vreem delingen zich komen vestigen in onze gemeente, daar is het niet te verwonderen, dat men die afwijking van den gewonen regel gaandeweg als een lastige eigenaardigheid begiut te beschouwen. Misschien is de tijd niet zoo ver meer afdat ook Koedijk den Sint Nicolaas verkiest boven zijn Gouden Engel. Zaandam. Gedurende 1894 kwamen in de haven alhier 173 zeeschepen waaronder 6 tjalken tegen 187 in 1893. Onder die 173 zeeschepen waren 133 stoom schepen, waarvan 12 onder nederl. vlag en 31 zeilschepen, waarvan 8 onder nederl. vlag. Onder die 173 zeeschepen waren beladen 61 met balken, 60 met gezaagd hout, 14 met rijst, 16 mot houtstof, 4 met gezaagd hout en bal ken en 4 met China Clay. Amsterdam, Den 29 wilde een bediende van de Twentsche Bank op het Rokin zijn weg vervolgen, na aldaar op een kantoor geweest te zijn, toen een ruk wind de tasch met geldswaardige papieren uit zijne handen sloeg. Eenige papieren kwamen in het Rokin terecht. Verscheidene werden opgevischt, doch blijkens mededee- ling der Twentsche Bank in de Amsterdamsche bladen zijn nog eenige vermist. Den 29 heeft de gewestelijke Vereeniging Noord- Holland van het Nederl. Onderwijzersgenootschap het 50jarig bestaan van het genootschap herdacht. De heer H. Hinse gaf een overzicht van de geschiedenis der ge westelijke Vereeniging en de heer dr. P. H. Ritter sprak de feestrede uit. De feestzang werd uitgevoerd door de zangvereeniging van oud-leerlingen der gemeente-kweek school, onder leiding van den heer G. Beijerlee. Medegedeeld werd, dat den 27 te Utrecht een verga dering was gehouden van het H. B. van het genootschap en van de afgevaardigden der verschillende afdeelings- vereenigingen van het genootschap. Besloten was alle pogingen in het werk te stellen, het pensioenreglement voor weduwen en weezen, in den zin als door den heer De Kanter bedoeld, te verkrijgen, door een centrale com missie te benoemen, dio het eerst door de afd. Zuid-Holland bijeengeroepen zou worden. Bepaald werd, dat de eerste bijeenkomst in de Paasch- week en de volgende jaarlijksche algemeene vergadering den 1 Juni zal gehouden worden. Tot lid van het gewestelijk bestuur werd verkozen de heer C. F. Zernike. Bij de rondvraag wees de afgevaardigde van Hoogwoud op de wensehelijkheid om het reglement in dien zin te wijzigen, dat het bestuur voortaan zal bestaan uit zes leden te Amsterdam en zes woonachtig in de groote steden buiten Amsterdam. Bij kon. besluit van den 7 is de heer Jacob Backer Jr. alhier met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandsehon adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De opbrengst van de 700 busjes, van wege de Ver eeniging Kindervoeding gedurende de beide Kerstdagen opgehangen, heeft ongeveer f 1700 beloopen. De in 1891 eervol ontslagen commandant van de brand weer alhier, de heer van Moock, heeft zich thans tot de Koningin-Regentes gewend met het verzoek óf het raads besluit, waarbij hij eervol van zijne betrekking ontheven werd, te vernietigen óf maatregelen te nemen, opdat hij het hem toekomende pensioen ontvange. Van de in 1894 ten openbaren verkoop aangeslagen 1383 perceelen zijn 874 verkocht voor f 6.380.574in 1893 waren die cijfers resp. 1483, 916 en f 6.629 017. Bij kon. besluit van den 29 is de heer L. J. Veltman, tooneelspeler alhier, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dien dag heeft hij, op zijnen 77 jarigen leeftijd, afscheid genomen van het publiek in den Stads schouwburg, als Karei de Groote in het stuk De dochter van Roelant. Bij zijn optreden in het derde bedrijf luide toegejuicht, werd hij na het einde van dat bedrijf driemaal terug geroepen en met kransen, bloemstukken en palmen overladen. Na het einde der voorstelling ver scheen eene commissie ten tooneele, aan het hoofd waar van de heer H. Th. Boelen, die hem mededeelde zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, welke mededeeling het publiek in toejuichingen deed los barsten. Veltman is de tweede tooneelspeler, die eene nederl. ridderorde ontvangt de eerste was Tjasink. Den 30 des avonds is opnieuw werkstaking uitge broken aan de broodfabrieken „de Haan", „de Leeuw" en die der firma wed. J. de Jonge. De voorzitter der gezellen-vereeniging »Ons Beginsel", de heer Brants, heeft bij in laatstgenoemde bakkerij voorgevallen onge regeldheden een hevigen slag met een boksijzer op het hoofd gekregen. Den 31 is aan het Oosterdok een schuitenvoerder van zijne schuit te water gevallen en verdronken eü aangifte gedaan van de ontvreemding op den 29, 's namiddags te omstreeks 3 uren, van 2 pakketten effecten aan het post kantoor, vertegenwoordigende eene waarde van f 20000. Dr. A. Kuijper is den 31 des avonds in redelijken welstand uit het buitenland alhier terug gekeerd. Een op den 31 in de eerste Tuindwarsstraat gehouden verkooping bij executie wegens achterstallige huishuur waarbij de sociaal-democraten in grooten getale opgeko men waren bracht slechts negentien centen op. Wanordelijkheden vielen niet voor. De Twentsche Bankvereeniging B. W. Blijdenstein Co., deelt over 1894 aan hare commanditaire vennooten een voorloopig dividend van 5 pet. uit. De brandweer alhier heeft in 1894 gebluscht 516 schoorsteen-, 795 kleine-, 32 groote binnen-branden 60 kleine- en 5 groote uitslaande branden, 7 scheeps- en 34 buitengewone branden 1080 maal werd zij verontrust voor brandgeruchten. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij heeft gedurende het vierde kwartaal 1894 vervoerd 4.591.780 personen tegen 4.553.515 in het vierde kwartaal 1893 en gedurende 1894 19.129.228 reizigers tegen 19.274.422 in 1893. Gedurende 1894 zijn alhier aangekomen 99 zeil- en 1467 stoomschepen, samen 1566, tegen 123 zeil- en 1340 stoomschepen samen 1463 in 1893. De meeste schepen kwamen van: Londen 206, Hamburg 122, Huil 111, Newcastle 84, Leith 66, Java 61, Stettin 49, Bremen 44, Danzig 43, Grangemouth 40, Frederikstad 36, Midd. Zee 31, Nieuw-York 28 Suriname 23 Riga 23Sundswall 22, Smirna 18. Het laatst verschenen nummer van 29 Dec. van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengtbevat o. a. In momoriam de storm van zaterdag 22 Dec. 1894; jhr. J. E. van Heemskerck van BeestJacques Louis Veltman het nieuwe station te 's Hertogenboschderde belangrijke brief van dr. Ujlakihet huiswaarin de gevangen vorst van Lombok wordt bewaaktde Djang- kok-rivier op LombokBrissonde nieuwe president van de fransche Kamerhet sensatie-proces Dreyfus Richard Sauuderson-Jack the Ripper het graf van Eva enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2