KLAGEN. No. 3. Eerste bladZeven en Negentigste Jaargang 1895. ZONDAG 6 JANUARI. Gemeenteraad van Alkmaar. Vergadering Woensdag 9 Januari 1895, ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers/0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Aria v\i Telefoonnummer3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlën s Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. des namiddags 13 3/4 uur. Punten van behandeling: Rapport der speciale commissie op het adres van het Bestuur der Vereeniging de Ambachtsschool voor Alk maar en omstreken. Benoeming van een leeraar aan de burgeravondschool en van een stembureau voor de verkiezing van een raadslid. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 5 Januari 1895. NÜHOÜT VAN DER VEEN. S 1 a g e r ij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie opnieuw ter visie is gelegd, wegens intrekking van het vorige, het aan hen ingediend verzoek, met de bjjlagen, van DIRK ALBERTUS LUITING, om vergun ning tot het oprichten van een s 1 a g e r ij in het perceel aan het Lnttikoudorp, wijk O, uo. 82 en dat op Vrijdag 18 Januari 1895, 's middags te twaalf uren, ten raad- huize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester on Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 4 Jan. 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. Verwonderlijke tijddien we belevenEen onzer dage- lijksche genoegens bestaat in het lezen van de akeligheden, die de laatste 24 uren in de 5 werelddeelen zijn geschied. Hoe naarder een bericht luidthoe meer belangstelling het wekt. De redacteurs van onze tallooze couranten zijn dan ook wel verplicht, dagelijks alle spoorwegongelukken, branden, rampen ontploffingen in mijnen aanvaringen oorlogs tijdingen zelfmoorden cholera-gevallen opstanden en diefstallen bijeen te verzamelen. Immershoe langer deze rubriek ishoe meer lezers. Er zijn lezersdie bovendien nog nauwkeurig nagaan de dood-ad vertentiën, en optellen, hoeveel echtgenooten elkaar per dag beweenen. Zich dagelijks van deze jobstijdingen te vergewissen rekent men een plicht. Men moet toch wat men noemt „op de hoogte zijn" van hetgeen gebeurt. Voor dat „op de hoogte zijn" is de lezing van het hoofdartikel het minste noodig. Het trekt dan ook minder de aandacht in 't algemeen. Er is evenwel eene uitzondering. Wanneer ook daarin iets betreurenswaardigs iets on rechtvaardigs of iets, dat verontwaardiging kan wekken, behandeld wordt. Over alle zaken bestaat verschil van opiniemaar over één ding schijnt men het eens te zijn dat tegenwoordig niets meer goed isniets meer deugt. Leest men de conservatieve bladendan ligt alle heil in het verleden. Leest men de geavanceerde bladen dan moet men maar wachten op de dingen die komen zullen. Dat juist in onzen tijd alles beroerd slecht is be twijfelt niemand. De landbouw kwijntde handel kwijnt, de nijverheid kwijnt, de scheepvaart kwijnt, de visscherij, de geldmarkt, de godsdienst, in éen woord gezegd, alles kwijnt. Wij zelf ookwij kwijnen wegdoor allerlei kwalen niettegenstaande voor elke denkbare ziekte tal van specialiteiten gereed staan om ons te genezen. Bij die generale malaise (door een fransch leerend scholier eens vertaald door„de vrouw van een Maleisch generaal") komen nog allerlei kleinere verdrietelijkheden, die op zich zelf niet minder droevig zjjn. Alle goede dienstboden bijv. zijn uitgestorven zonder nakomelingen van hetzelfde gehalte na te laten. Iedere mevrouwdie er zes lastige kinderen op na houdt en ééne karig bezoldigde dienstbode zal dit met instem ming lezen. De werklieden zijn minder ijverigminder trouw minder eerlijk dan vroeger. Wie het niet gelooven wil raadplege den eersten den besten die, gelijk men zegt „zijn koetjes op het drooge heeft." Vroeger was het veel beter in den gilden tijd toen er geen concurrentie bestond. Natuurlijk weet iedereen precies, hoe het in den gilden tijd met de handwerks lieden gesteld was. Onze dochters en zoons hebben geen zin meer in het huwelijk men trouwt tegenwoordig niet meer. Dertig jaar geleden was dit anders en veel gelukkiger gelijk eens werd beweerd bij de begrafenis van een suikeroom. De zwartgalligheid gaat zoove datwanneer men iets goeds van een zaak of een persoon of van de re geering zegtmen veel kans heeftalle crediet t e verliezen. Het laakbare is geloofwaardig en het prijzen uit den booze. Gesteld eens dat in dit blad eens breed werd uitge meten de reuk of men reuk kan uitmeten doet er niet toe van den vijver bij de gevangenis en gezegd werd, dat die vijver eeu schandaligen toestand oplevert, dat het leven en de gezondheid van de cadets en van het uitgebreide personeel der cadettenschool dientengevolge in de waagschaal gesteld wordtdat de hout verpest is en de wandelingen daarin voortaan onmogelijk zullen zijn alles ten gevolge van grove nalatigheid van rijks- of gemeentebestuurdan vindt iedereen dit toch we aardig gezegden men zou den schrijver volkomen ge lijk geven. Niet minder zou diezelfde schrijver instemming vinden, indien hij afkeurde de verhooging van de stedelijke be lastingen ofschoon dit er nauw meê samenhangt. Doch gestelddat eens gezegd werddat wij dankbaar moeten zijn voor hot bestuur van deze gemeente, dat toch zooveel gedaan werd voor de hygiëne dat de grachten gedempt zijn dat afdoende zorgen bij cholera zijn geno men dat wij een waterleiding rijk zijn dat een bad slechts 5 ct. kostdatin aanmerking nemendo de be perkte middelen en de hulp van een klein personeel de plantsoenen goed onderhouden worden dat de bestrating hier fraaier is dan in eenige andere stad ter wereld dat in Brockhaus Conversations Lexicon Alkmaar een voor beeld genoemd werd van Hollt'- .L he Sauberkeit dan wordt men aanstonds verdacht, op zijn minst ge nomen van pluimstrijkerij. Op zijn minst genomen men moet nog blij zijn, indien men de verdenking niet op zich laadt van op een of andere wijze beloond te worden voor zulke misselijke loftuitingen. Waardeering van het vele goede in onze omgeving en in onze maatschappelijke regeling wordt nimmer gehoord Vestigde men de aandacht er op doch niemand zal dit doen dat het voor armere lieden toch zoo gelukkig is, dat zij kostelooze geneeskundige hulp, kosteloos medi cijnen kosteloos lager onderwijs, kostelooze rechtsbijstand, bijzonder goedkoop middelbaar en hooger onderwijs kun nen verkrijgendan zou men ongetwijfeld aangezien worden voor een lid der voldane burgerij der bourgeoisie satisfaite, van wie niets dan kwaad kan verwacht worden. Mocht men met de sterfte-tafels in de hand willen beweren dat de gezondheidstoestand vooruitging in de laatste jaren dan antwoordt men niet de sterfte-tafels kunnen dit bewijs leveren maar de doctors-rekeniugen. Die zou men moeten controleereu. Zegt men: welk een zegen is het, dat de voedings middelen zoo goedkoop zijn dat een Lomboktaart die zeer smakelijk is, 21I2 cent kost en een dito krenten broodje ook 2'/2 cent en bij sommige bakkers twee cent, dan heeft men tweeërlei antwoord gereed. De een, met een zucht, antwoordt: Goedkoop is het, maar het Alkmaarsche brood is tegenwoordig slechthet bestaat grootendeels uit gemalen krijt en gemalen zandsteen Dit pleit zeker voor de digestie der magen dezer steen- etende bevolking. De ander trekt een geleerd gezicht en zegtEr is geen grootere maatschappelijke ramp in onze dagen dan dat alles zoo goedkoop is hooge prijzen hooge loonen want de welvaart houdt gelijken tred met de duurte der levensmiddelen. Dat volgens dezen oeconoom het land waar hongers nood heerschthet meest welvarende isspreekt wel van zelf. Over het belastingstelseldat men pas heeft ingevoerd, over de vermogens- en bedrijfsbelasting kan men niet beter doen dan zwijgen tenzij men het vergelijken wilde met de tiende penning van Alvaverscherpt door de inquisitie zooals die ten tijde der Venetiaansche repu bliek bestond. In dezer voege keurt men alles af, met beweent en betreurt en beklaagt zichzelf en een ander. „Iederdie nadenkt", aldus luidt de oproeping van de Vrijland-ver- eeniging„is het er over eensdat de tegenwoordige sociale verhoudingen vrijwel onhoudbaar zijn." En niet alleen hier te landeneen in geheel Europa schijnt deze geest van moedeloosheid gevaren te zijn. De romans zijn allen even mistroostig. De tooneel- stukken van I^sen, door wien alle mora.il ontkend wordt, ziet men bij voorkeur en trekken volle zalen. Een denker van den allerjongsten dageraad, genaamd Karl Rosner te Weenen betoogt, dat een moord onder zekere omstandigheden een edele daad kan zijneen daad van verlossing een Messiaswerk Hij beroemt er zich op iemand geholpen te hebben om het nare leven te verkorten. Consequent is het zeker. Het klagen en afkeuren is niet zoo onschuldig als men gewoonlijk denkt. Indien wij Nederlanders f1) gaan ge looven dat wij de armzaligste bewoners van onze planeet zijn, aan zijn we op weg, dit te worden. Het is een soort van bespiegelingdie afhoudt van krachtig handelen. De algemeene overtuigingdat onze maatschappij in nerlijk vergaan is, lijd ter noodzakelijkerwijze toe, dat ieder voor zichzelf toch niets doen kan, om bestaande gebreken te verzachten of te verhelpen. Persoonlijk initiatief wordt verzwakt. In klagen ligt iets negatiefs het belemmert het wilsvermogen. Opper vlakkig zou men denken dataangezien iedereen heet overtuigd te zijn van den achteruitgang in zaken, iedereen zon trachten het zijne te doen om een ander te helpen bijv. zich zou haasten om zijne schulden te betalen. Juist het tegendeel is waar. Men klaagtmaar laat den winkelier op zijn geld wachten. De winkelier klaagt ook maar hij durftomdat de tijden zoo slecht zijn geen zijnor klanten tot betaling aanmanen uit vrees van er een te verliezen. Of welmen deuktde tijdsomstandigheden worden toch hoe langer hoe slechter en mijn zaken gaan der halve toch hoe langer hoe meer achteruitik kan er dus wel op los leven en waarom zal ik mijn uitgaven be perken en waarom betalen van het beetje dat ik heb. Volgens deze theorie is het't beste, bij zware verkoud heid in den tocht ie gaan staan. Niet minder gevaarlijk is de zucht tot afkeuringom dat men de schuld van al het onaangename elkaar verwijt. Geheel ter goeder trouw gelooven sommigen dat door afschaffing vau het geld iedereen feitelijk rijkdom zou genietenen dat de regeering uit boosaardigheid deze innovatie tegenhoudt. Deze opvatting leidt noodzakelijk tot ontstemming. Dat binnenlandsche onlusten of oorlog de welvaartdie wij na 50 jaren vrede genieten ten gronde kan richten, daaraan wordt niet gedacht. Niet wordt dezerzijds beweerd dat alle klachten on gegrond zijn of dat klagers geen nood hebben maar dat niemandzonder zichzelf en zijn medemenschen te schadeneen mug voor een oliphant kan aanzienof een microbe voor een sprinkhaan. Mogo de toekomst onpartijdige, wereldbeschouwing met zich brengen Zie Geïllustreerd Volksblad voor Nederland, 3 Nov. „Bedroevender dan in Nederland is het nergens." BELGIE. Volgens een der bladen zou, tengevolge van verschil van gevoelen, in een ministerraad onder voorzitterschap van den koning gehouden besloten zijn, de inlijving van den Congo-staat bij België voor te stellen. De rechterzijde beraadslaagde den 3 daarover. De minister-president poogde aan te toonen, dat de zwa righeden, die de inlijving in den weg stonden, verdwenen waren. Ook wees hij er opdat de mogendheden geen bezwaren hebben doen kennen. In Februari zou de kwestie in do Kamer behandeld worden. Volgens verklaringen van verschillende officiëele per sonen die zich echter zeer gereserveerd uitlietenzou het bovenstaande courantenbericht juist en de regeering inderdaad voornemens zijn aan de Kamer de inlijving van den Congo-staat voor te stellen. VR4NRBIJK. De mailboot Empressdie den 4 des middags uit Dover vertrok liep te Calais tegen het havenhoofd en kreeg een lek. De boot had 148 reizigers van de indische mail aan boord. De reizigers werden bij eb aan wal gebracht. SPANJE. Maarschalk Pavia is den 4 overleden. Warmenhuizen. Aan het rijkstelefoonkantoor werden gedurende 1894 behandeld 360 telegrammen. Amsterdam. Rozenstrater, die met de weerstands- kas, voor de werkstakers aan de waskaarsenfabriek bijeen gebracht, ten bedrage van f 400, aan den loop was gegaan, is door de politie aangehouden.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1