Hei Onrecht Gewroken. Zeven en Wegentigste «laargang. 1895. ZONDAG IJSKELDER. Inschrijving Nationale Militie. 6 JANUARI. Buitenland. Nederland. FEUILLETON. 72) NO. 3. Tweede blad. ALMIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blmsd»g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80j franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers/O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Zij, die genegen mochten zijn, den yskelder voor het jaar 1895 te pachten op de ter gemeente-secretarie ter lezing liggende voorwaarden, worden verzocht vóór Dinsdag 8 Januari 1895 aan burgemeester en wethouders schrif telijk op te geven, voor welken prijs zij dien kelder willen pachten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat de inschrijving voor de Natio nale Militie van de geborenen van 18176 geschiedt in de maand Januari 1895, in een der vertrekken van het Raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 uren op Dinsdag en Vrijdag, tot 20 Januari 1895 en verder aan de gemeente-secretarie. Voorts wordt verwezen naar de op heden aangeplakte bokendmaking, waarin opgenomen zijn de wetsbepalingen, waar de personen ingeschreven moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 31 Dec. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. Frtys der gewone Advertentiën: Per regel J ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BET.Old. Bij de herstemming voor lid der Kamer is te Luik den 30 gekozen de socialist Smeets met 63291 stemmen tegen 55510 op den conservatief Prancotte. BUITSCIIEAAB. De koning van Wnrtemberg heeft den keizer bij gelegenheid van de wisseling van het jaar een hartelijk telegram van gelukwensching gezonden waarin hij zijnen oprechten dank betnigt voor de onver getelijk schoone dagen in Oost- en West-Pruisen door gebracht, en den wensch uitspreekt, dat het nieuwe jaar den keizer en het vaderland dagen moge brengen die rijk aan zegen zijn en hem het genoegen mogen ver schaffen den keizer opnieuw persoonlijk te ontmoeten. De keizer betuigde zijnen oprechten dank voor het telegram welks inhoud hem met waarachtige vreugde had vervuld en verklaardedat ook hem de dagen van trouwe kameraadschap onvergetelijk waren, en ook hij op een weerzien in het nieuwe jaar hoopte. Ten slotte wenschte hij den koning en zijn land Gods zegen toe. ENOEEiAINrB. De oud-minister Gladstone is in de vorige week bij het krijgen van een boek over eene open staande lade gestruikeld en gevallen waarbij hij kneu zingen bekwam aan de schenen en een paar schrammen aan het voorhoofd, terwijl zijn bril brak. Van dezen val is hij geheel hersteld. FRANKRIJK. De fransche gevolmachtigde Le Myre de Vilers heeft uit Madagascar geseinddat de eerste minister der Hovas opkomt tegen de inneming van Tama- tave en de schending der verdragen. De eerste minister stelt de regeering der republiek verantwoordelijk voor de gevolgen die zulks kan hebben voor de franschen de Malgassen en de vreemdelingen. Hij hoopt, dat Frank rijk de goede gezindheid, die uit het tegenvoorstel de malgassisehe regeering spreekt, zal waardeeren. Het instituut Pasteur beschikt thans over 130 a 150 paarden tot bereiding van het heilserum tegen diphlheritis. l)e kosten van één paard komen op 1000 francs. Van de op 180,000 francs geraamde kosten is slechts 80000 francs door den Staat gedekt. Het overige zal waarschijn lijk uit den verkoop van het serum gevonden moeten worden. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten een hoogeren accijns te heffen van champagne en andere schuimende wijnen en de begrooting der prefectuur van politie met 44 tegen 31 stemmen goedgekeurd. Den 30 is in het departement der Monden van de Rhóne tot lid van den Senaat gekozen de heer Monier, ïegeeringsgezind republikeinmet 208 st. tegen 194 op den socialist Abram, maire van Aix. Het sterftecijfer te Parijs was in 1894 iets beneden 20 per duizend inwoners, het laagste cijfer dat tot nu toe bereikt werd. BITEEARIJE. De Sobranje heeft het begrootings- ontwerp aangenomen, alsmede het voorstel tot invoering van een accijns op zout en andere verbruiksartikelen van vreemde herkomst. Ook werd de verlenging tot 1897 j goedgekeurd van de handelsverdragen metGroot-Britannië, Duitschland Frankrijk Italië Oostenrijk Rusland en België op den grondslag van een invoerrecht van 101 pet. CHINA. Een officiëel telegram van generaal Nodzoe nit Antoeng meldtdat de chineezen in de districten door het eerste japansche legercorps bezetzeer onder den indruk verkeeren vau het gematigde optreden der japaueezeu en naar hunne haardsteden terugkeeren om hun dagelijksch werk te hervatten. De bewoners bieden den troepen hunne diensten aan met het doel om mede te werken tot handhaving der orde. In vele districten zijn markten geopend om proviand voor het leger te verkrijgen. Het japansche geld is thans in omloop en vervangt langzamerhand de vroegere muntstukken. De chineesche soldaten worden, zoo zij in de dorpen komen, door de inwoners verjaagd. Uit Shanghae wordt gemeld dat de uitvoering van het plan tot vorming van een flink leger om krachtig tegen het japansche op te treden, gestaakt is bij gebrek aan geld. Den 2 is ten Hove te 's-Gravenhage het gala-bal gegeven waarop ongeveer duizend personen gevraagd waren. De Koningin-Regentes begaf zich omstreeks half tien naar de partij en verscheen te kwart voor tienen in de groote zaal waarna het bal onmiddellijk aanving. Te kwart voor twaalven verliet de Koningin-Regentes de salons. Den 3 had een gala-maaltijd plaats ter eere van het russische gezantschap, dat belast is met het over brengen der kennisgeving van de troonsbeklimming van keizer Nicolaas van Rusland. Den 2 is op den spoorweg tussehen Breda en Rozen- daal een spoorwegarbeider door eene van Breda komende locomotief overreden en gedood. Hij laat vrouw en drie kinderen na. Te Delft is op ruim 80jarigen^ leeftijd overleden mevrouw Storm-van der Chijs die zich indertijd door hare reizen zeer bekend maakte. Tegen den AinsterdamscheD slijter, die op 12 No vember, als St. Nicolaas verkleed, ten nadeele eener weduwe te Helmond eene trommel met effecten enz. ter waarde van 50000 ontvreemdde en tegenover haar geweld pleegde, is door den officier van justitie bij de arr. recht bank te Rotterdam eene gevangenisstraf van 3 jaren geëiseht. Te Kralingen werden in 1894 ter markt aangevoerd 57527 zalmen tegen 74330 in 1893 in de laatste 25 jaren was de grootste aanvoer in 1885 nl. 104,422 en de kleinste aanvoer in 1870 21687 st.uks. Te Wieringen zijn in 1895 geb. 76, overl. 55 en geh. 22. i Beroepen bij de geref. kerk te Bunschoten ds. A. van der Slnijs te Enkhuiien. Aalsmeer. Den 31 des avonds is tijdens de gods dienstoefening brand ontstaan in het ned. herv. kerkge bouw door het vlam vatten en bersten der hanglamp. De schrik, welke van de mededeeling, dat er brand was, ontstond, werd spoedig in kalmte veranderd, doordat een der aanwezigen luid „zitten blijven" riep. De brand was spoedig geblnscht. Amsterdam, telefoon bedroeg op waren aangesloten op genoemd cijfer 1670. Bergen. De nieuwjaarscolleete voor behoeftige ingezetenen heeft alhier opgebracht ruim f 245 welk bedrag onder 74 huisgezinnen is verdeeld. Voor de betrekking van vroedvrouw alhier hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Be moord te 8cliagen. Bij de dagvaarding, namens den officier van justitie aan Nicolaas Boes oud 18 jaar in de gevangenis te Alkmaar beteekend wordt deze beklaagd van het na volgende A. Tussehen 16 en 19 Maart 1894 te Schagen uit I een gesloten kast in de woning van mr. H. L. Asser te hebben weggenomen een zilveren remontoir horloge, aan gameiden heer toebehoorende, na zich in die woning toe gang te hebben verschaft door een glasruit van het raam in de gang der eerste verdieping van die woning te ver brijzelen, zijn hand door die opening te steken, de tot sluiting dienende pen aan de binnenzijde uit het raam te trekken, dit raam op te schuiven en daardoor in die woning te klimmen en het horloge binnen zijn beveik te Het aantal geabouneerden op de 1 Januari 1752, waarvan er 1738 1 Januari 1894 bedroeg eerst- VAN EDNA LTALL. Vertaald door Guillette. ZES EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Mijn God, als ik bedenk liet bitter lijden Van mannenwien het hart te vurig sloeg Te groot was voor den engen geest des tijds Wanneer ik zie het spotten van de wereld Die hen aan 't hart lag, hoe 't vooroordeel hen Beknibbelde om een luttel van die vrijheid, Van die hervorming, die hun harde strijd Het wettig erfrecht maken wou der eeuwen Als ik dat zie trots mijn geloof in God Verwondert mij de moed, die, ongetwijfeld, Bezweken waar', zoo niet de heerlijke uitkomst Hen door de stem huns harten werd voorspeld. Lowell. Zoo gebeurde het datop geheel onvoorziene en treu rige wijzeJoscelyn zijn wensch moest opgeven nog één slag te slaan voor de goede zaak eer de winterkwar tieren betrokken werden. Het scheen alsof hij v urtaan slechts zou kunnen dienen door te lijden. Waller, wien het bovenmate aan het hart ging zijn besten officier te verliezen was door en door moedeloos toen hij dien avond met Cromwel den maaltijd gebruikte en diens vragen beantwoordde. »Zoo eindigt een veelbelovende loopbaan!' besloot hij met een zucht. »Do wond was larg niét zoo erg als die welke hij bij Lansdown heeft opgedaan, maar de koude, de vochtig heid en het geleden gebrek maken herstel onmogelijk." »Hoe nam hij de tijding op?" vroeg Cromwell. »De dokter zei rondweg dat zijn uren geteld waren tenzij de arm terstond werd afgezet," antwoordde Waller. «Een oogenblik was de arme kerel verpletterd, maar hij herstelde zich spoedig en begon met mij te praten over hetgeen hij wilde gedaan hebben indien hij er mee heen mocht gaan, gaf mij een boodschap aan zijn vrouw, en zeide wat hij wenschte ten opzichte van de opvooding van zijn kind". »Wat! Is hij getrouwd?" Zeker te Gloucesterkort voor het beleg. De Hemel geve dat hij herstelle! Op 't oogenblik moet hij nog redelijk zijndat hij altijd matig geleefd heeft komt hem nu goed te pas daar tegenover staat de inspanning van het werk der laatste maanden en al de doorstane ellende." v >Ik moet hem morgen noodzakelijk eens opzoeken zeide Cromwell. Terwijl deze twee aldus praatten, worstelde Joscelyn alleen door zijn >Vallei der Vernedering', en hij was nog niet ver toen hij een boozen demon op zijnen weg tegen kwam wiens naam was »Onrust'. Aanhoudend kwelde hem een onbeschrijfelijke angst voor do toekomst van Clemency en den kleinen Tom zoo hij stierf, een gevoel van afgrijzen bij de gedachte aan het leven van een invalide zoo hij beter worden mocht, en tevens bezorgd heid voor het vaderland. Vooral in den nacht, als alles stil en donker was om hem heen, lieten deze gedachten hem geen rust, tot lang zamerhand de oude veerkrachtige natuur zich deed gelden zijn sterk, blijmoedig geloof wist den twijfel te bekampen; en vastberaden onderwierp hij zich eindelijk aan dien Hoogeren Wil, welke triumleerde over het oproer in zijn binnenste en hem tot rust bracht. Cromwell, die den volgenden dag het beloofde bezoek bracht, zag, onder den indruk van den dood van zijn neef na eene dergelijke operatie, den jongen man nauw lettend aan, en was tamelijk gerustgesteld. Het ruwe gelaat had eene sympathieke uitdrukking toen hij zeide: »Me dunkt het zal wel gaan. Je toestand valt mij mee na zulk een operatie." Een oogenblik had Joscelyn een gevoel als was die ongewoon vriendelijke toon hem het verlies van zijn arm waard. Doch hij zeide »Neen, Sir; zoo mijn leven al gespaard mochtblijven, ik zal nooit meer in staat zijn te vechten. Maar ik wilde u vragen mijn paard van mij aan te nemen, en Hotspur somtijds te berijden." Cromwell was getroffen door het aanbod van een ge schenk dat den eigenaar zooveel waard scheenhjj be dankte Joscrlyn en beloofde het dier als het zijne te beschouwen tot zijn meester hem weer berijden kon. »Ach, dat gebeurt nimmermeer, en hij is eigenlijk niet veel waard na al wat hij de laatste drie weken doorstaan heeft. Maar 't beest is vertrouwd, ook in het vuur. »Mij heeft hij voor het laatst gedragen." »Kom kom," zeide Cromwell, terwijl hij hem de hand op het hoofd legde, »moed gehouden; er zijn andere wapenen dan die van den oorlog. Da Heer heeft nog werk voor je weggelegd." Met deze gedachteu om hem in zijn moeielijke dagen te stennen, verliet Joscelyn hot leger. Zoodra de doktoren in vervoeren toestemden, werd hij door zes soldaten naar de rivier gedragen, en vertrok hij, na een hartelijk afscheid van Sir William Waller, onder geleide van Morrison naar Londen. Zij herinnerden zich den tocht per boot naar Gloucester, en het speet Morrison dat zij niet heel de reis naar Katterham over water doen konden. Dit was, natuurlijk, onmogelijk. Na een nacht in het Bartholomeus- hospitaal te hebben doorgebracht, moesten zij de laatste achttien mijleu in een reiskoets afleggen voor Joscelyn oneindig vermoeiender dan de bootreis. Men had eenige dagen te voren nit Newbury aan Clemency eenon brief gezonden met het bericht vau zijne komst. Tegen dat zij het bekende dorpje naderden, ontwaakte Joscelyn uit de verdooving, waarin hij een half uur had doorgebracht, en verzocht Morrison hem een weinig op te richten zoodat hij beter uit het raampje zou kunnen zien. Wat is het hier verlaten," zei Joscelyn tot Morrison,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5