Liberale Unie. hebben gebracht, door de sluiting dier kast met behulp van een beitel gewelddadig te verbreken. B. In den naeht van II op 12 Aug 1894 te Schagen in de woning van Jansje Stoelwed. van Gerrit Beute, I. na te voren het plan beraamd te hebben om na te melden vrouwen van het leven te beroovenopzettelijk en wel met het oogmerk om bedoelde vrouwen te dooden, a. met een bijl gemelde Jansje Stoel met zoodanig geweld op het hoofd te hebben geslagen, dat daardoor de schedel op onderscheidene plaatsen is gekloofdde schedelbekleedselen zijn vernield en de hersenen voor een groot deel zijn vernietigd en daarop met een mes den hals dier vrouw tot op den zevenden halswervel te hebben opengesneden, welke gewelddadigheden ten gevolge hadden, dat bedoelde vrouw in dienzelfden nacht ter zake van verbiijzeling van den schedel en vernietiging van bersen- zelfstandigheid, gepaard met sterk bloedverliesis over leden b. met een mes de groote slagaderen ter weerszijden van de hals van de bij gemelde weduwe destijds inwonende Antje Beyers te hebben doorgesneden, tengevolge waarvan dat meisje zeer spoedig daarop door algeheele verbloeding is gestorven II. met het oogmerk om zich na te melden goederen, hetzij aan Jansje Stoel, hetzij aan Antje Beyers, althans niet aan hem doch aan een ander toebehoorende, weder rechtelijk toe te eigenen te hebben weggenomen de na volgende voorwerpen. (Hier volgt een lijst van gouden en zilveren voorwerpen en muntstukken.) III. na voormelde vrouwen met petroleum te hebben begoten opzettelijk de daardoor met petroleum gedrenkte kleediugstukken waarmede die vrouwen waren gekleed, alsmede eenig beddegoedin brand te hebben gestoken tengevolge waarvan die kleeding en het beddegoed in brand geraakten en er gemeen gevaar voor de in die woning en in de belendende perceelen dier woning aan wezige goederen, alsmede levensgevaar voor de personen, in die belendende perceelen aanwezig te duchten was. 62 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. De heeren Gebr. Houtman sigaren-fabrikanten te 's-Bosch, zenden ons een reclame-scheurkalender. Verleden jaar gaven zij als afscheid van do oude te klein geworden fabriek eene voorstelling van deze. Thans bieden zij op een zestal blaadjes tusschen de verschillende maanden eenige gezichten der pas voltooide en in gebruik gestelde sigarenfabriek. Zoover wij daaruit kunnen zien, zijn de lokalen ruim met flink licht. Aan het opsommen van eenige sigarenmerken zijn oveneens enkele blaadjes gewijd. Aan de kiesvereenigingen leden der «Liberale Unie is de volgende circulaire toegezonden: Het Bestuur acht voor de «Liberale Unie den tijd gekomen om een hervormingsprogram samen te stellen waarvan de verwezenlijking in de naaste toekomst moet worden nagestreefd. De herhaalde erkenning toch van het na de verkiezingen van dit voorjaar opgetreden ka binet dat het de bewerking eener kieswet als zijne hoofdtaak heeft te beschouwen opent de verwachting dat binnen een niet lang tijdsverloop de aandacht van het land voor een nieuw kiesrecht-ontwerp zal worden gevraagd. Is thans nog niet bekend, wat dit wetsontwerp zal behelzen, en of het door de vooruitstrevende liberalen kan worden gesteund, het lijdt in elk geval geen twijfel, of eeno volksvertegenwoordiging op breederen grondslag dan de tegenwoordige kan niet lang meer uitblijven. Wil de Liberale Unie in het nieuwe tijdperk van wet- gevenden arbeid, dat daarna zal aanvangen, den gewensch- ten invloed in 't belang eener vrijzinnige hervormings politiek blijven ontwikkelendan acht het Bestuur het noodzakelijk dat men zich thans reeds nauwkeurig re kenschap geve van de richtingwaarin alsdan moet worden gestuurd, en tot oveieenstemming kome omtrent de hoofdlijnen van een practisch program waarin alle vrijzinnigen voor samenwerking in democratischen geest hun blijvend vereenigingspunt kunnen vinden. Het Bestuur meent uit verschillende kenteekenen te mogen opmaken, dat ook in meerdere bij de Unie aan gesloten kiesvereenigingen het besef dezer noodzakelijkheid levendig is. Het is van oordeeldat de besprekingen over zulk een programhier en daar gehouden eerst d&n tot eene vruchtbare uitkomst kunnen leiden, wanneer meer algemeen de zaak tot een onderwerp van gedaeh- tenwisseling wordt gemaakt. Het acht het daarom ge- wenscht, alle aangesloten kiesvereenigingen uit te noodigen, de samenstelling van zoodanig program tot een punt van beschouwing te maken. Nadat de verslagen daarover bij ons zullen zijn inge komen zullen wij onverwijld de noodige voorstellen voorbereiden, die aan eene Algemeene Vergadering zullen worden voorgelegd. Wij onthouden ons ervan, reeds nu bepaalde conclusiën aan uw oordeel te onderwerpen omdat wij het noodig achten uit den boezem der ver- eenigingen in het geheele land allereerst de zelfstandige uiting harer gevoelens te hooren. Intusschen achten wij het van belangzonder daarom de vrijheid uwer overleggingen te beperken op onder werpen, die daarbij inzonderheid ter sprake zullen moeten komen uwe aandacht te vestigen in eene hierbij ge voegde nota. Met belangstelling ziet het Bestuurzoo mogelijk vóór 1 Maart, den uitslag uwer overwegingen tegemoet. Het Bestuur der «Liberale Unie'', T. van Hettinga Tromp, wd. Voorzitter. P. J. de Witt Secretaris Amsterdam, 2 Jan. 1895. Nicolaas Witsenstraat 7. Vraagpunten, behoorende bij de missive van het bestuur aan de kiesvereenigingen, dd. 2 Januari 1895. Nog steeds kan voor de Liberale Unie het verkiezings- program van 1891 tot grondslag dienen. Dit program is destijds in alle aangesloten kiesvereenigingen met grooten bijval begroet; aan een deel daarvan de be lastingparagraaf is reeds een begin van uitvoering verzekerdin de algemeene vergadering van 1893 mocht de nadere toelichting van een ander deel de sociale paragraat met aanwijzing van veel wat verder in die richting kan en moet worden gedaan, opnieuw warme instemming oogsten. Intusschen beantwoordt dat programzooals het in 1891 is geformuleerd, niet meer aan de tegenwoordige behoeften. Daarvoor draagt het te zeer den stempel van den tijd, waarin het is opgesteld. Een deel van het toen gewenschte is in vervulling gekomen een ander deel is door den loop der omstandigheden op den achtergrond geraakt, terwijl ten aanzien van sommige onderwerpen nadere ervaring en later onderzoek wijziging en aanvul ling gewenscht doen schijnen. Omtrent de noodzakelijkheid eener spoedige kiesrecht- uitbreiding, staat de Liberale Unie zeker nog altijd op het standpunt, ingenomen bij het besluit der algemeene vergadering van 26 November 189-2. In afwachting van het in te dienen wetsontwerp, schijnt het thans niet het oogenblik over de kiesrecht-hervorming uit te weiden. Ten gevolge van de uitbreiding van het kiesrecht zul len de sociale vraagstukken het meest op den voorgrond treden. Daaromtrent behelsde het program van 1891 het volgende Met betrekking tot het arbeidersvraagstuk hebben wij in hoofdzaak slechts te herhalen, wat daaromtrent in ons programma van 1887 weid gezegd. Onze wenschen te dezen luiden dat maatregelen worden verordend ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen dat aan iederen arbeider een wekelijksche rustdag worde gewaarborgd dat de verzekering van den werkman tegen ongelukken worde geregeld en aan voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden krachtig de hand geslagen worde dat het vakonderwijs, met name het ambachts-, fabrieks- en landbouwonderwijs, van overheidswege op afdoende wijze worde gesteund dat het arbeidscontract bij de wet worde geregeld en de naleving daarvan beter worde verzekerd door eene ook buitendien hoog noodige vereenvoudiging van ons procesrecht dat tot vertegenwoordiging der arbeidersbelangen ad- viseerende arbeidskamers worden georganiseerd. En bovenal worde leerplicht ingevoerd, waaraan thans, verwonderd over de onnatuurlijke stiltenergens zag men als gewoonlijk spelende kinderen, of vrouwen, voor de deur van haar huis zitten praten. »'t Is misschien een vastendag, Sir", zeide Morrison, terwijl hij een blik sloeg op een aardig huisjedat Sir Robert Neal kort geleden voor zijne ouders had laten bouwen. «Ja dat zal het zijn want ik zie de menschen druk naar de kerk loopen. De middagkerk zal aangaan." Met een gelaatgloeiend van koorts en schitterende oogen trachtte Joscelyn uit het raampje te bijken toen zij bij het portiershuisje kwamen. «Hooger 1" riep hij, «til mij hooger op, ik kan niet zien 1 Goede hemelwat is dat Morrison's gelaat betrok. Sprakeloos van schrik zag hij door het geopende hek van Court House een begrafenis stoet aankomen. De koetsier hield zijn paarden in om er plaats voorte maken, terwijl Joscelyn zijn best deed om met de linker hand het portier te openen. «Laat mij er uit", riep hij. «Zij is dood, en ik wil haar volgen." »Sir", smeekte Morrison«wees toch bedaard. Gij brengt uw eigen leven in gevaar." Maar Joscelyn's trekken en stooten aan het portier had reeds de aandacht der dorpelingen op hem gevestigd een uit de menigte trad op hem toe, en zeide: «Ach Mr. Heyworth wel komt u terug op een treurigen dag. Hij is altijd zoo goed geweest voor ons allen wij zullen dien besten Sir Robert Neal niet licht vergeten." Joscelyn zonk achterover iu de kussens van zijn rijtuig. Zijne krachten waren uitgeput. «Wanneer is het gebeurd stamelde hij. «Hij is een paar dagen geleden 's morgeus dood in zijn bed gevonden zeide de boer. «Zeg den koetsier zoo spoedig mogelijk door te rijden," verzocht Morrison die schrikte van de doodelijke bleek heid op het gelaat zijns meesters. Intusschen zat Clemencyals een beeld van verslagen heid in hare kamer de zware rouw deed hare bleekheid te meer uitkomen. Het was niet de gewoonte, dat vrouwen medegingen naar het kerkhofook kon zij er niet toe ko men met de anderen bij het raam te staan en met de oogen den stoet te volgen Haar grootvader's plotselinge dood had haar verpletterd. De oude man was jarenlang in alles haar raadgever geweest, aan hem had zij het te danken dat zij was wie zij was, ondanks het groot verschil in jaren was hij haar een vriend geweest, met zijn heen gaan werd haar als een deel van haar zelve ontnomen. Tot hem wendde zij zich om troost en bemoediging, wan neer zij zich ongerust maakte over den afwezigen echt genootwant hoe goed en hartelijk Mrs. Ursula was, toch waren er vele punten welke zijook om verschil in politieke inzichten niet mot haar kon bespreken. In tien dagen had zij geen tijding van Joscelyn gehad de brief met het rampzalige bericht was verUren geraakt; zij wist alleendat zijne wond genas en dat de troepen veel van de strenge koude te lijden hadden. Het was of haar hart zou breken, to-_n zij dien somberen dag alleen zatvuriger dan ooit verlangde zij naar Joscelyn een stille hoop dat het bericht van Sir Robert's dood hem in tijds bereikt en hij verlof zou gekregen hebben om voor de begrafenis over te komen was reeds teleurgesteld. Op eens hoorde zij aan de deur tikken, en Mrs. Ursula trad binnen. «Kindlief," dus begon deze, met zachte stem «het blijkt, dat een brief met berichten over je man, onderweg verloren gegaan is. Nu kom ik zelf met berichthet is niet erg maar ook niet goed." «Hij is ziek riep Clemency. «O toe nicht Ursula, zeg mij dadelijk de waarheid ik ga er heen «Ja ja je mag meegaan stelde Mrs. Ursula haar gerust, «maar kindlief, hij is erg ziek; hij mist zijn rechterarm. Ze hebben hem thuis gebracht." «Thuisen Clemency vloog vol vreugde overeind. «Goddank In een oogenblik werd zij krachtig als altijd gaf zij hare bevelen aan de bediendenen dacht aan alles dat in de ziekenkamer noodig zou bunnen zjjn toen eerst ging zij in de bibliotheek zich geweld aandoende om zich goed te houden uit vrees dat hare aandoeningen na beëindiging van den schoolstrijd, geen beletsel meer in den weg staat. Al is aan sommige daar uitgesproken wenschen een begin van uitvoering gegeven, in hoofdzaak blijft dat alles in onderdeelen misschien scherper geformuleerd nog behooren tot die eischen, naar welker verwezenlij king moet worden gestreefd. Daarnevens behooren de volgende vragen ernstig t# worden overwogen of niet nu schromelijke misbruiken, vooral door de enquête, zijn aan het licht gekomen ook wettelijke bepalingen tegen overmatigen arbeid van volwassen man nen noodig zijn of nu de agrarische verhoudingen zooveel te wen schen overlaten naast eene geheel nienwe regeling van het arbeidscontract, ook niet eene herziening van het pachteontraet tot een voorwerp van 's wetgevers zorg moet worden gemaakt of niet het onteigeningsrecht uitbreiding behoeft, voor al ook ter bevordering van den bouw van gezonde arbei derswoningen en ter vergemakkelijking van de opruiming van hygiënisch sleehte woningen of nu de tegenwoordige armenwet in haar werking tot zooveel onbillijkheid en hardheid aanleiding geeft de armverzorging niet op andere grondslagen behoort te worden geregeld, zoowel tot betere leniging van werke lijke armoede als tot doeltreffender bestrijding van het pauperisme of niet de overheid, direct of indirect als werk geefster optredende, bepalingen behoort te maken omtrent arbeidsduur en loondaardoor tevens een voorbeeld gevende aan de particuliere nijverheid of nu meer en meer het besef doordringt, dat het zwaartepunt der maatschappelijke verbetering ligt in de ontwikkeling van het opkomend geslacht de gemeen schap niet meer dan tot nog toe de zorg voor verwaar loosde kinderen, onder wettelijke beperking der vader lijke macht, zich behoort aan te trekken of nietmet het oog op de roeping die het gezin in het maatschappelijk leven te vervullen heeftde huwe lijkswetgeving herziening eischt of niet, ook afgescheiden van die herziening, de maat schappelijke en de rechtstoestand van de vrouw verbe tering behoeft of niet van overheidswege meer gedaan kan worden om het misbruik van sterken drank te keer te gaan of nietook om de gemeenschap in staat te stellen aan hare zich steeds uitbreidende verplichtingen te vol doen onder sommige omstandigheden de rechten van den Staat op nalatenschappen moeten worden uitgebreid. Op het terrein der belastingenwaarop reeds in don geest van het program der Liberale Unie belangrijke stappen zijn gedaan, rijst de vraag, of niet de hervorming van ons belastingstelsel in de richting van belasting naar draagkracht nog verder behoort te worden voort gezet, niet alleen door de weldra te wachten herziening der personeele belasting, maar onder meer ook door eene uitbreiding van de successiebelasting. Dat vooral ook de herziening van het gemeentelijk belastingstelsel, trouwens door de Regeering aangekondigd dringend noodzakelijk is, zal wel niet worden betwist. Omtrent de administratieve rechtspraak luidde het program van 1891 «Die rechtspraak worde zoo geregeld, dat de burger gevrijwaard is tegen willekeurige wets toepassing door de overheid." Dat thans, nu de regeling hiervan door den arbeid eener staatscommissie is voor bereid op bespoediging van zulk eene regeling behoort te worden aangedrongen, behoeft geen betoog. Met niet minder nadruk dient echter ook de vraag te worden herhaald, of het niet meer dan tijd is, om over te gaan tot vereenvoudiging van ons procesrecht in burgerlijke zaken, opdat met minder omslag en kosten en in korter tijd dan thans, vooral ook in kleinere zaken, recht kan worden verkregen Ten aanzien van het defensievraagstuk zal wel de vraag op den voorgrond blijven of niet met klem moet worden aangedrongen op de spoedige invoering van het door de rechtvaardigheid geboden beginsel van persoonlijke vervulling van den dienstplicht in zijn zuiverslen vorm. Daarnevens moet echter de vraag gesteld worden, ot niet behoort te worden gestreefd naar eene organisatie onzer WB—BBW1—M—1W slecht voor Joscelyn zouden wezen en haar ongeschikt maken om hem op te passen. Zij hadden hem op de eikenhouten bank gelegdwaar zij hem zoo dikwijls had zien zitten in de dagen hunner kennismaking toen hij de groote vraagstukken van den tijd bostudeerde. Zij zag hem één oogenblik voor zich met zjjn jong zonnig gelaatzooals hij dien avond van Hampden's bezoek met dezen gepraat had nog hoorde zij zijn hartelijken lach door de kamer klinken toen de patriot vortelde van de boerenbruiloftwaar de bruide gom zich op het laatste oogenblik bedacht. Nu lag hij daar, verminkt, bleek en uitgeteerd, kreunend toen Morrison hem terecht legde. Djch zoodra hij haar over zich heen gebogen zag, ver gat hij alle lichamelijke pijn in de vreugde dat zij nog voor hem gespaard was en zij hereenigd waren. «Liefste fluisterde hij met dien liefdevollen blik waarnaar zij in de smartelijke laatste dagen zoo menigmaal verlangd had «wij ontmoeten elkaar, als gewoonlijk, in de schaduwen des doods." «Ik kan alles dragen nu we weer samen zijn", ant woordde zijmet moeite hare tranen bedwingend. «O kon grootvader dit geweten hebben hij maakte zich zoo ongerust." «Ach ik kom als een onnut wrak terug zuchtte Joscelyn, en de pijnlijke trek verscheen weer op zijn gelaat. Doch in het geluk hem bij zich te hebben, het vreug devol bewustzijn dat hij haar niet weder zou verlaten dacht Clemency er niet aan hoe het hem aan het hart ging niet meer in het leger te kunnen dienen. Er brak echter geen tijd van rustgeen vrijdom van zorgen aan voor Clemencywant Joscelyn bleef langen tijd ernstig ziek. Eerst een week voor Kerstmis ver klaarde de dokter, die hem dagelijks bezocht, het gevaar gewekenen nu volgden voor beiden recht gelukkige dagen van langzaam herstel hun dankbaarheid voor een bijna wonderbaarlijke genezing deed hen als het ware in een hemel van gelukzaligheid loven. Zij waren volkomen ge lukkig. Nergens was het hun beter dan tusschen de vier muren der ziekenkamer; zij daehten niet aan de buiten-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6