Het Onrecht Gewroken. No. 4. Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. ^WOENSDAG 9 JANUARI. ZEEMILITIE. Inschrijving Nationale Militie. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. Geborenen van 18 7 6. ALKMAAItSCIÜË COIIIIAVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar ƒ0,80; fianeo door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat ter gemeente-secre tarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door lolelingen van deze gemeente, lichting 1895, om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen, aan dezen dienst verbonden, zijn vermeld in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 3 Jan. 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. DINSDAG- en VRIJDAGAVONDvan 5 tot 9 uren op het Stadshuis, tot 20 Januari 1805. i. De bakkersgezellen wier geringe loon en lang durige werktijd in den beginne menigeen deden sympa- thiseeren met hunne beweging tot het verkrijgen van meer verdiensten en meer rust, zijn in de laatste weken leelijk op weg om de gunst van het publiok te verbeuren. Voornamelijk is dat aan twee factoren toe te schrijven. In de eerste plaats zijn er velen die den bakkers het allerbeste toewenschen maar geen lust hebben om te hunnen behoeve eiken dag een of meer halve centen uit te geven. Maar daarnevens wekt het veler ergernis, dat socialistische leiders, die feitelijk niets met de beweging hadden te maken zich daarin hebben gemengd en den eerzamen bakkersgezellen geleerd hebben een toon aan te slaandie nergens naar lijkt. Wat bijvoorbeeld de werklieden van de broodfabriek De Jonge hebben uitge haald zou door geen enkelen patroon geduld kunnen worden. Zij togen Zondagavond naar de fabriek en verklaarden den eigenaardat zij niet aan het werk wilden gaan, omdat hun ter oore was gekomen, dat er een samenzwering was ontstaan tusschen verschillende patroons om hun tegenwoordig personeel door ander te vervangen en zij eerst zekerheid wilden hebbendat de heer De Jonge daartoe niet behoorde. Inderdaad gaf de heer De Jonge de verzekeringdat hij met die plannen niets te maken had en er zelfs niet aan dachtandere werklieden in dienst te nemen. Hoewel de patroon deze verklaring aflegde op zijn woord van eerweigerden de gezellen daaraan geloof te hechten. Zij stelden den volgenden eisch. Van de broodfabriek De Haan was hekend, dat zij nieuwe werklieden in dienst had genomen en als het ware aan het hoofd van «de samenzwering" stond. Nu vergden zij van den heer Do Jonge, dat hij een brief zon schrijven aan den heer De Haan om dezen schriftelijk te doen verklarendat zijn concnrrent vol strekt niet in het komplot was betrokken. De heer De Jonge voldeed aan dien eisch. Eenige gezellen trokken 73) VAN EDNA LYALL. Vertaald door Güillette. ZEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. »Want liefde is het dienen van elkander." Clough, In den grijzen dageraad van een Decembermorgen zou men Lady Heyworth voor haar toilettafel hebben kunnen zien zitten vol ongeduld de bewegingen van Thérèse hare fransche kamenier gadeslaande die bezig was haar het baar te krullen in een hoek van het vertrek trachtte de oude getrouwe Kezia een zwaren good ge- vnlden reiskoffer te sluiten geholpen door Rosamond die haar stil in het oor fluisterde of zij er boven op zou gaan staan, stellig zou het anders niet gelukken. »Rosamondkom dadelijk hier", riep hare moeder, »je loopt iedereen in den weg. Als ik hopen kon eenige eer met je in te leggen dan zon ik je hebben medegenomen naar Oxfordwe hadden misschien een goede partij voor je kunnen vinden. Maar wie zon met een zoo binder achtig meisje willen trouwenDaar heb je Miss Carew, pas vijftien jaarnet als jijverleden week getronwd met Sir Charles Praed en Bess Coventry, die zestien is, getrouwd met den ouden Mr. Marchantiemand met een groot fortuin en een mooi huis in Londen." Rosamond liet pruilend het hoofdje hangenwat ze ge woonlijk deed als ze beknord werd. Toch was haar hartje alles behalve onderworpen gestemdin stilte wenschte ze zichzelvo gelnk dat geen vervelende Sir Charles Praed, of die akelige oude Cresus hare hand gevraagd had. met dat schrijven naar de broodfabriek de Haan, terwijl de anderen op den uitslag bleven wachten. Daar kwam een rijtnig aanrijden, waarin zich vier gezellen bevonden, waaronder zekere Brants voorzitter van «Ons Beginsel" en bekend om zijn afkeer van afgedwongen loonsver- hooging. Voordat de politie 't kon beletten werd hij nit het rijtuig gesleurd en zoo ernstig mishandeld dat hij de volgende dagen in zijn bed moest doorbrengen. Waar de gezellen op dergelijke wijze een schrikbewind willen uitoefenen, zegt het publiek hun de sympathie op. De progressieve denkbeelden hebben wel zooveel vorde ring gemaakt, dat tegenwoordig de groote meerderheid der nederlanders het recht van werkstaking erkent, maar een volkomen begrijpelijke weerzin ontstaat, wanneer de werkstakers om hun doel toch maar te bereiken ook naar onwettige middelen gaan grijpen. Het voortstuwen der bakkersbeweging door socialistische woordvoerders heeft bovendien ten gevolge gehad, dat de eendracht in de gelederen der gezellen is verbroken, waardoor de kans op slagen nog meer is verminderd. Onder den invloed der lieden, die er hun métier van maken om in troebel water te visschen hebben weliswaar de werklieden van de broodfabrieken de Haan, de Leeuw en de wed. de Jonge, voor zoover deze in een vergadering in Plan- eins aanwezig wareneenstemmig verklaard dat zij niet moer aan het werk zouden gaan, voordat de vreemde arbeiders, door «de Haan" aangenomen, weder zonden zijn weggezonden, maar toen zij zonder loon thuis kwa men en de getrouwden van moeder de vrouw op min aangename wijze hoorden, dat op die manier het huis honden niet ging, kwamen velen, die nog niet al te veel door de wol geverfd waren, tot andere gedachten en gin gen zij hnnne diensten weer aanbieden in de fabriek waaraan zij kort te voren nog kwaadwillig den rug hadden toegekeerd. De patroons hadden echter niet stil gezeten en zich van andere werkkrachten voorzien, zoo dat de meesten reeds te laat kwamen. Immers, organisatie bestond niet onder de nederlandsehe bakkersgezellen en velen van buiten de hoofdstad hadden deze gelegenheid aangegrepen om zich een zoo lang begeerd plaatsje op oen amsterdamsche broodfabriek verwerven. Nu zullen de buiten betrekking geraakte gezellen zelf eene bakkerij oprichten, waarvoor enkele honderden gul dens zijn bijeengebracht. Maar als men daar hooge loo- nen wil verdienen en meer nachtrust genieten, dan kan men niet met de bestaande fabrieken concnrreeren en of het solidariteitsgevoel onder het socialistische deel der burgerij groot genoeg is om bij de slachtoffers der werk staking te blijven koopen, ook al is het brood er iets duurder, zijn wij zoo vrij te betwijfelen. Alles op te offeren voor een beginsel klinkt zoo mooi in vergaderingen, waar die woorden natrillen in de har ten der hoorders, doch zelden zijn theorie en practijk zoover van elkander verwijderd als juist op dit punt. Dat hebben ook de heeren de Koo en Pijzei moeten ondervinden, toen zij, nu drie maanden geleden, groo- tendeels met eigen geld, het Dagblad oprichten. Men had mogen verwachton, dat het niet met fnsie-plannen be zielde deel der radicale partij zich zou hebben ingespan- Blijft u lang weg, mama?'' vroeg zij. «Dat zal er van afhangen hoe de oorlog loopt", ant woordde Lady Heyworth. «Zonder je vader bij ons, wil ik hier niet langer buiten zijn. Ik blijf te Oxford bij Isabella, of waar zij heen gaat." Rosamond keek vreemd op haar neuszij vond het vooruitzichtonbepaalden tijd alleen in hnis te zijn alles behalve pleizierig. Hare moederwie dit niet ontgingvervolgde ietwat vriendelijker: »Wees maar niet bedroefd. De koning zal spoedig tot een schikking komen met deze rebellen ook al gelakt het hem niet ze geheel uit te roeienhetgeen God geve dat gebeuren moge. Bovendien blijf je niet geheel alleenThérèse zal goed voor je zorgen en je dansles geven op de lait lejren spelen en borduren voor ernstige stndie heb je den huiskapelaan bij je hij zal mij van je vorderingen op de hoogte houden. Ik laat je das in goede handen achter." »En als er brieven van papa of van Dick komen mag ik ze openen en lezen vroeg Rosamond. »Neen, zeker niet, die laat je mij onmiddellijk door een bode naar Oxford brengen." »0 mama, toe, neem mij als 't u blieft mede", smeekte het meisjewie het tafereeldoor hare moeder van hare bezigheden opgehangen niets aantrok. «Onmogelijk, kind; zelfs al wilde ik, het kan niet", klonk Lady Heyworth's antwoord. »Ten eerste is je toilet niet in orde, ten tweede weetje dat Sir Toby en Isabella beiden niet van kinderen houdenen je bent nog erg kinderachtig. Mijn lakensche mantelThérèse en mijn zwarte mof. Het rijtuig is voorde paarden mogen in deze koude volstrekt niet wachten. Kom, kind, geef mij een kas en pas goed op jezelf tot ik terngkom. Als ze niet wel mocht worden Thérèselaat dan dadelijk den dokter nit Alton halen." Rosamond volgde hare moeder naar beneden en zag haar in de deftige reiskoets stappen, gevolgd door Kezia. Toen het rijtuig wegreed keerde zij terug in het eenzame huiswaar vele kamers gesloten waren en zocht hare toevlucht in de eetzaalhet eenige vertrek waar een nen om voor dit uitmuntend geredigeerde orgaan de noo- dige fondsen bijeen te krijgen, opdat het door eigen kracht begonnen werk met hun hulp zou kunnen wor den voortgezet. Doch de beginselliefde zweeg, toen de beurs er bij te pas kwam. Nu weten wjj wel, wat door de kopstukken der radi cale partij, die haar zelfstandig willen laten voortbestaan, tegen dat verwijt wordt aangevoerd. Zij betoogen, dat de ondervinding van verscheidene jaren geleerd heeft, dat de heer de Koo niet iemand is om zich het partij-dwang buis te laten aantrekken en dat bovendien ondei zijne leiding geen courant reutegevend is te maken. De hoofdartikelen van den heer De Koozoo gaan zij voortzijn zonder twijfel uit een oogpunt van stijl en vlijmende scherpte het beste, wat de Nederlandsehe jour nalistiek oplevertmaar tegenover de tientallen bewon deraars staan de twintigtallendie hij van zijn blad vervreemdt. Alles goed en wel maar laten de radicale heeren eens in hun binnenkamer de vraag aan zich stellen of hnnne politieke geloofsbelijdenis hen zoo ver zon hebben gebrachtwanneer de welversneden pen des heeren De Koo er niet geweest ware. Welke aanmerkingen men ook make op de redactie van de vroegere Amsterdammer en het daarna verschenen Dagblad het staat als een paal boven water, dat de radicale partij zonder den heer De Kooondanks al diens gebrekenop het oogeublik niet zooveel zou hebben in te brengen in het bestuur van stad en land. En znlk een man laat men het aan den financiëelen steun ontbreken terwijl men weet in de vergadering van den Radicalen Bond werd het openlijk gezegd dat »de Amsterdammer" het orgaan is geworden van de fusie-mannen De voorstanders eener radicale partij op den voet der tegenwoordige hebben nu geen courant meer om propaganda te maken voor hunne denkbeelden en daarmee de kans verspeeld om in sterkte toe te nemen. Zij hebben 't echter zelf gewild! Cb. ENGEEAND. Den 2 des morgeus vroeg is in een door 15 a 20 personen bewoond hniswaar eene waschinrichtiug gevestigd was te Londen een hevige brand uitgebroken die zoo snel toenam dat niemand van hou die op dat oogenblik nog sliepen ontkwam. Vermoedelijk is de brand ontstaan door te hard stoken van de droogkachel. Do eigenares, mej. Martin, is vrij zeker ook in de vlammen omgekomen. FRANKRIJK. Den 5 is de wegens hoogverraad veroordeeldo kapitein Dreijfus voor het front der troepen gedegradeerd. Hij betuigde onschuldig te zijn. Den 6 is bij de verkiezing voor de Kamer in het 13e arrondissement van Parijs verkozen de socialist-revolutio nair Górault-Richard, die zich thans in hechtenis bevindt wegens beleediging van den president der republiek. Het gerucht loopt, dat het kabinet zal aftreden, indien de Kamer zich voor de in vrijheidstelling van den gekozen afgevaardigde verklaart. vuur branddeging dicht bij den haard zittensloeg de armen om Cymro's halsen stortte haar hartje uit bij den trouwen hond. «O, Cymro wat zou wel het ergste wezengetronwd te zijn met een vervelenden man of hier heelemaal al leen te blijven De hond keek haar aan en knipte met de oogen als wou hij zeggen dat dit voor hem een te moeielijk vraag stuk was om op te lossen. «Sommige mannen slaan hun vrouwCymroen ik heb al zooveel klappen gehad dat verdraag ik niet lan ger. Dan zijn de meeste mannen heerschzuchtig; ze willen alles precies naar hun zin gedaan hebben ze zullen er niet over denken hun vrouw te vragen wat haar het aan genaamst is. En dan bijna allemaal drinken zij te veel. Neon daD is 't nog beter alleen buiten te blijven. Toch zon ik zoo graag eens naar Oxford gaan en den koning zien en mij zelf overtuigen of hij zoo goed en edel is al» Dick zegtof zoo trouweloos als Joscelyn beweert. Maar mijn japon is te ond en te leelijk, zeggen ze. Wat denk jij daarvan, Cymro?" De hond besnuffelde haar. »En ik ben zoo kinderachtig. Wat zeg je daarvan Cymro Het dier begon haar te likken hetgeen Rosamond aan leiding gaf om met hem door de kamer te hollen en krijgertje te spelen toen op eens de denr geopend werd en de deftige oude kapelaan voor haar stond die haar op afgemeten toon verzocht zich voor te bereiden op de hoiselijko godsdienstoefening welke over vijf minuten zou plaats hebben. Rosamond znchtte 't was erg vervelend in dat prettige spelletje gestoord te worden. Zij ging voor den spiegel hare verwarde haren in orde brengen en dacht hoe weinig zij geleek op de Chatelaine van een kasteelmet haar roode armen en handen het slordig loshangende halsdoekjede verschoten blauwe japon, waar zij eigenlijk uitgegroeid was en waaruit twee kleine, maar zeer slecht geschoeide voetjes voor den dag kwamen. «Dat 's althans één troostCymro", vervolgde zij hare alleenspraak tegen den hond «dat geen mooie mijnheer

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1