Te Parijs zijn in 1894 overleden 49029 personen, bij een tienjaarlijksch gemiddeld aantal van 52357. Br zijn veel minder personen aan besmettelijke ziekten en longtering gestorven dan gewoonlijk. In het zuiden is zeer veel sneeuw gevallen. In het dorp Orlo in de Pvreneën is een lawine neergekomen waarbij vier huizen en twaalf schuren geheel bedolven werden. Er zijn vijftien mensclien omgekomen en acht gewond. KOORWKGG1V. Met 1 Januari is de midden- Enropeesche tijd ingevoerd. RUSIiAKD, Aan het ministerie van wegen en verkeersmiddelen zijn verscheidene onregelmatigheden ontdekt, welke aanleiding hebben gegeven tot het vragen van ontslag door minister Kriwoschtïn, welk ontslag door den Keizer gegeven werd in zeer korte termen. In de gouvernementen Samara, Ula, Orenburg en Perm zijn officieele commissies benoemdbestaande uit voor name burgers en geestelijken die de drankzucht zullen moeten trachten te bedwingen. Zij behoeven geen reke ning te honden met eene vermindering van de opbrengst der belasting op sterke dranken. De minister van jus titie heeft een bedrag van 200.000 roebels ter beschik king der commissie gesteld. TURKIJE. De Sultan heeft ten slotte toegestemd in het uitschrijven door den gouverneur van Creta van verkiezingen voor de Algemeene Vergaderingonder de voorwaarden opgenomen in het besluit van 1889. Dit besluit is met groote voldoening door de bevolking ontvangen. BULGARIJE. Tegen Stamboeloff werd den 2 door den rechter van instructie een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigdwegens medeplichtigheid aan den moord van minister Beltchefï. Kolonel Mirivoff kreeg bevelom hem in hechtenis te nomen doch deze wei gerde aan dat bevel uitvoering te gevenzonder uit- drnkkelijken last van den minister van oorlog Tweede Kamer. Heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. Blijkens het afdeelingsverslag werd vrij algemeen het streven der regeering toegejuicht om ontduikingen der invoerrechten tegen te gaan en de Rijksmiddelen te ver sterken, maar sommigen wenschten van deze gelegenheid gebruik gemaakt te zien, om tegenover de hoogere in komsten voor het Rijk aan de beloofde opheffing althans der binnenlandsche tollen gevolg te geven. Van verschillende zijden werd aangedrongen op ver hooging van ons tarief van invoerrechten in protectionis- tischen zin, hetgeen echter door andere leden word bestre den omdat hier de kwestie der handelspolitiek buiten beschouwing moet blijven, terwijl sommige voorstanders van de vrijhandelspolitiek, hoewel instemmende met het gevoelen, dat ons verouderd tarief herziening behoeft in zijne technische bepalingenaarzelden daartoe mede te werken uit vrees dat men van die gelegenheid zou ge bruik maken ten behoeve van het stelsel van bescherming. In bijna alle afdeelingen werd de wenschelijkheid be pleit om het stelsel van heffing naar de waarde der goederen los te latenen daarvan een specifieke tarief heffing naar maat, gewicht en tel in de plaats te stellen. Vele andere leden verklaarden zich tegen dit stelsel vooreerst omdat een tarief naar de waarde rekening houdt met de daling en rijzing van de handelswaarde der goe deren, voorts omdat het wegen, tellen en meten groote moeilijkheden zal opleveren, en het stelsel van specifieke rechten geen of althans zeer weinig verband houdt met de waarde der goederen. Men vroeg iutusschen of wij thans tegenover het buitenland geheel vrij zijn om ten aanzien van heffing van invoerrechten van stelsel te veranderen. Eenige leden vreesden, dat belemmering van den eerlijken handel, en noodeloos oponthoud van de goederen de on vermijdelijke gevolgen zullen zijn van het stelsel, waarbij de waarde der goederen door ambtenaren en commissiën zal worden bepaald. Een andere groep van leden meende, dat de uitwerking van het voorgedragen stelsel, op zich- zelve goed, te fiscaal is, en niet genoeg rekening houut met de belangen van den handel. Doch vele leden ver dedigden het wetsontwerp krachtigzonder strenge en ingrijpende maatregelen ziju de kwade praktijkon niet meer te beteugelen. Men vertrouwde, dat de regeering er voor waken zou, dat de groote macht bij dit wets ontwerp aan de schatkist gegeven, met rechtvaardigheid en takt zou worden toegepast. Mocht de ervaring leeren, dat men later het benaderingsstelsel kan missendan zou de minister waarschijnlijk niet ongeneigd zijn dat al te schaffen. mij ten huwelijk zal vragen voor ik een nieuwe japon heben aan een nieuwe japon is geen denken voor eerst de pacht betaald wordten de pacht wordt niet betaald voor er vrede gesloten is en als er een eind is aan den oorlog dat zie ik Joscelyn weer en dan is alles goed. Hoera Zij baden in de huiskapel voor de bevrijding van den aartsbisschop uit de handen zijner vjjanden. Maar Rosa mond met haar hoopvolle natuur, kon niet gelooven dat men werkelijk zoo ver zou gaau den ouden man op het schavot te brengen. Doch toen zij acht dagen later, in den avond van den 4den Januari van de Pransche bonne les kreeg in het bespelen van de luit trad de kapelaan de kamer binnen met eene uitdrukking van zoo groote ontsteltenis op het gezicht, dat Rosamund terstond begreep dat hij slechte tijding bracht. »Is er iets met papa m:t Dick riep zij. »U hebt zeker slechte berichten van hen." »Neen meisjelief,", zeide de oude geestelijke ,»ik heb enkel bericht van den aartsbisschop. De lords hebben hunne toestemming gegeven hem ter dood te brengen. Zoo even bracht een renbode mij eene dringende bede terstond naar Londen te komen. Misschien is er nog iets aan te doen om hem in het leven te behouden. Daarom kom ik vragen zou je niet een paar dagen alleen kunnen voort gaan met je werk »Wel zeker", zeide Rosamond »ik beloof n, ik zal alles doen wat n mij opgegeven hebt." Het denkbeeld werd geopperd, doch dadelijk door an deren bestreden om nevens de voorgestelde bepalingen voor te schrijven, dat de ontvanger der goederen de aan gifte der waarde zou opmaken Sommige leden hechtten voor het welslagen der voor gedragen regeling aan de uitbreiding van het aantal ambte naren en de vermeerdering van plaatsruimte voor het opslaan der goederen. De kosten daarvoor zouden, ook uit een zuiver geldelijk oogpunt, goed besteed zjjn. Raad van Voogdij. De Staatscourant van den 5 bevat de volgende ken nisgeving onderteekend door den voorzitter van den Raad van Voogdij, den heer W. van Goltstein De Raad van Voogdij over H. M. WilhelminaKo ningin der Nederlandeningesteld bij de wet van 14 Sept. 1888 (Stbl. 150)maakt bekenddat de heer mr. A. J. Swarteerstbenoemd lid van den Raad van State en als zoodanig, krachtens art. 2, laatste lid, der aangehaalde wet, van rechtswege lid van den Raad van Voogdij in 's Raads vergadering van heden (4 Jan.) den eed voorgeschreven in art. 4 dier wetin handen van den voorzitter heeft afgelegd en daarna heeft zitting genomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeftna eene tweedaagsche beraadslaging met 24 tegen 13 stemmen verworpen het voorstel van burg. en weth tot verhuring van een terrein langs de noordzijde der Rijnhaven ge durende 30 jaren aan het Blanwhoedeuveem. Te Bols ward hebben de officieren der dienstdoende schutterij hun ontslag gevraagd wegens het gemis eener schietbaan. De duinen van Terschelling zijn langs de geheele kustlijn gemiddeld 20 el afgeslagen en staan op sommige punten recht tegen bet strand. Het muziekfeest van den nieuwen Noordholland- schen Muziekbond wordt den 23 Mei (Hemelvaartsdag) gehouden te Beets. Te Enkhuizen zijn in 1894 geb. 194, overl. 105, geh. 44; te Wormerveer geb. 160, overl. 59. Beroepen bij do geref. kerk te Dokkum ds. Bisschop Boele te Twisk. Op den 1 waren bij de ned. herv. kerk 353 pre dikantsplaatsen onvervuld tegen 370 op 1 Januari 1894, waarvan in Noordholland 29. De bevolking der gemeente Rotterdam die op 1 Januari 1894 bedroeg, 107529 mannen en 121068 vrouwen, samen 228597 was op 31 December 1894 geklommen tot 110579 m. en 124339 vr., samen 234918. Op de jaarvergadering der Algemeene Harddraverij- vereeniging den 4 te Amsterdam gehouden is met 41 tegen 7 stemmen (1 buiten stemming) de volgende door den heer mr. Wassink voorgestelde motie aange nomen »De vergadering, betreurende de opvatting en houding van het comité der Ned. Harddraverij en »Renvereenigingspreekt haar vertrouwen uit in het »bestunr van de Alg. Harddr. Vereeniging en haar in- »genomenheid met de door het bestuur aangenomen houding en verzoekt het bestuur het verzoek tot ontslag »in te trekken." Na deze beslissing verlieten de heeren van Wickevoort Crommelin en drie andere heeren onder het gejuich der aanwezigen de vergadering. Daar het bestuur bij zijne aftreding volharddewerd tot de ver kiezing van een nieuw bestuur overgegaan. Het aftre dende werd herkozen met 42 van de 46 stemmen. Het nam de benoeming aan. Als nieuw bestuurslid in de plaats van den heer Coets de Bossou werd met 39 van de 46 stemmen gekozen de heer Th. Reichelt Koopman. Den 30 des namiddags omstreeks 5 uren is de zeedijk bij Strijen, op het eiland Tholen, voor du kracht van den storm en den vloed bezweken en werd de Nieuw Strijen polder met 2 hofstedenalsmede het gehucht Strijen, uit een 20-tal woningen bestaande, geheel over stroomd. De intijds gewaarschuwde bewoners vluchtten op een aan den steiger liggend tjalkschip terwijl die uit den polder zich met hun vee in veiligheid stelden op de omliggende dijken. Het water steeg tot aan den nok der daken. Het binnendringen van den vloed bad het vernielen der sluisdeuren van den nevenliggendnn Poortvlietschen polder tengevolge. Ook deze polder werd gedeeltelijk overstroomd en alle landbouwers verlieten met have en vee huune hofsteden. Gelukkig trad de eb in en was het groote gevaar spoedig geweken. Onmiddellijk ving men aan met het leggen van een keerdam achter de sluis. De Nieuw Strijen polder wordt intusschen bij eiken vloed overstroomd en het zal nog lang duren vóór de in den zeedijk gemaakte opening is dichtgemaakt. De bewoners van Strijen ten getale van ongeveer 200 hebben zoogoed als alles verloren en zijn onder dak gebracht in de gemeente Poortvliet. »En jij Thérèse aldus wendde hij zich tot de kame nier, „zorg goed voor de freule. Ik keer zoo spoedig mo gelijk terug. Gold het niet een strijd op leven en dood, ik zou in zulk een tijd het kasteel niet verlaten." Thérèse beloofde voor hare jonge meesteres te zorgen, en de kapelaan die voor den avond een goed eind wilde afleggen vertrok na beloofd te hebben, dat hij Barnaby van zijn heengaan zou in kennis stellen. Zoo was Rosamond alleen op Shortell Manor, met niemand dan Thérèse de keukenmeid en den ouden but ler om haar te beschermen, Cymro om mede te spelen, en Barnaby, de portier, als eenige vriend. Het was ake lig leeg en stilkoud en hol in het groote huis buiten was het nog erger, daar voor meest alle ramen de luiken gesloten waren. Rosamond nam zich vast voor de belofte aan den kapelaan trouw te honden en studeerde ijverig. Doch met Drie Koningen vond zij dat zij wel eens een vrijen dag mocht nemen, en bracht ze heel den morgen door in het schrijven van eenen brief aan Joscelyn, waar in zij hem van hare eenzaamheid vertelde en vroeg haar veel omtrent zijn toestand mede te deelen. Matigheid Tur ner had haar met Kerstmis een prettigen brief van Cle mency gebrachtzij had een stille hoop dat zij heden het bocheltje wederom door het Park zou zien komen, zoodat hij ook haar episteltje mede kon nemen. Wordt vervolgd. De minister van binnenl. zaken heeft aan de Ged. Sta ten Tn verschillende provinciën een brief betreffende krank zinnigenverpleging verzonden waarin hij meldtdat volgens bericht van de inspecteurs voor het staatstoe zicht op krankzinnigeu nog altijd in verschillende krank zinnigengestichten dikwerf zelfs eigenmachtigdoor de verplegers lijders aan handen en voeten gebonden en somwijlen bovendien aan de kribben vastgesnoerd worden. Hoewel de meeste gestichtsbesturen en geneesheeren van dergelijke handelingen afkeerig zijn, wordt een zoodanig optreden door enkelen voor het gezag der verplegers noodzakelijk geoordeeld. Aangezien de strijd, door genoemde inspecteurs tegen die opvatting gevoerd, niet altoos met den gewenschten uitslag wordt bekroondheeft de minister Ged. Staten verzocht, wel te willen bevorderen dat, bij het aangaan van nieuwe of het hernieuwen van bestaande overeenkomsten tusschen het bestuur der provincie en dat van eenig krankzinnigengesticht inzake de verpleging van armlastige lijders, de bepaling worde opgenomen, dat op die lijders zoo min mogelijk dwangmiddelen op den lijve aangewend mogen worden en in geen geval andere dan die, welke de behandelende geneesheer der inrichting voor elk geval in het bijzonder voor uitzon dering noodzakelijk acht, en persoonlijk toepast. Voor zooveel er in die provinciën gemeenten mochten wezen, die met de regenten van krankzinnigengestichten rechtstreeks overeenkomsten plegen te sluiten, of wel een eigen inrichting bezitten, worden Ged. Staten verzocht ook de aandacht der gemeentebesturen op deze aange legenheid te vestigen. Den 6 zijn twee jongelingen en een meisje van 18 jaren uit Haren, die schaatsen waren gaan rijden op de bevroren veenplassen, door het zwakke ijs gezakt en ver dronken. Te Utrecht is overleden de heer E. J. W. Koeh, emeritus-predikant, o. a. voorzitter van de Nederl. Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank. Amsterdam. Het Rijksmuseum werd in 1894 bezocht door 288.689 personen. Haarlem. Den 4 is besloten tot oprichting eener Coöperatieve Vereeniging tot verkrijging van electrisch lichtzoo tot verlichting als voor beweegkracht. Het benoodigde kapitaal wordt begroot op 200.000, waarvan f 50. 00 uit aandeelen moet worden verkregen eu 150.000 uit eene te sluiten leening. Staande de ver gadering werd door 33 aanwezigen geteekend voor een bedrag van 10.700 aandeelen. Helder. De Vereeniging Het Marinefonds heeft f 400 van de Koninginnen ontvangen. Hoorn. In 1894 zijn aan de Waag alhier ge wogen 10057 stapels kaaswegende 2.943.301 P., tegen 9607 stapels, wegende 2.593.031 P. in 1893. Tot surnumerair der registratie en domeinen is o. a. benoemd de heer T. Jansen van Gelder alhier. Krommenie. In 1894 zijn ter markt aangevoerd 8414 stuks boter, 108 kaasjes (kleine) en 120325 kip eieren. Graft. Tot leden van het burgerlijk armbestuur te West- en Oostgraftdijk zijn door den raad dezer ge meente benoemd de heeren J. Koppen en J. Rol. Kolhorn. Het aansteken der kunstlichten aan de Zuiderzeehaveu werd voor het jaar 1895 aangenomen door den heer P. Portegijs, Winkel. Met nieuwjaar werd, evenals andere jaren, eene uit- deeling in geld gedaan, in plaats van het vroegere nieuw- jaarwenschen Waar aan alles gebrek is, strekt dusdanige hulp slechts een paar dagen. Velen dezer bedeelden zijn thans om nieuwe hulp bij hot armbestuur komen aan kloppen. Eene werkverschaffing zou hier des winters zeer gewenscht zijn, al was het slechts met de helft der gewone verdiensten. De vele arbeiders hier zouden daar mede zeer gebaat zijn. In het jaar 1894 bedroog het getal inlagen aan dit hulpkantoor in de rijkspostspaarbank 770, tot een bedrag van f 3280,02. Vijf nieuwe boekjes werden uitgegeven. Wlerlngerwaard. In 1894 vermeerderde de be volking door vestiging met 42 m. en 58 vr., door ge boorte met 17 m. en 10 vr., verminderde daarentegen door vertrek met 62 m. eu 70 vr., door overlijden met 6 m. en 6 vr., zoodat zij op 1 Januari 1895 bestond uit 572 m. en 606 vr., te zamen 1178. De bevolking ver minderde alzoo met 9 m. en 8 vr. en bedroeg 1161 zielen. Er werden 9 huwelijken gesloten. Op 1 Januari 1885 bedroeg het aantal zielen 1298 in 1875 1371 en in 1865 1207. Oudkarspel. Op 31 Dec. 1893 bestond de be volking uit 773 m. en 737 vr., te zamen 1510 personen. In 1894 vermeerderde zij door geboorte met 19 m. en 21 vr., door vestiging met 47 m. en 48 vr., verminderde daarentegen door overlijden met 10 m. en 4 vr., en door vertrek met 41 m. en 37 vr., zoodat zij op 31 Dec. 1894 bestond uit 788 m. en 765 vr., te zamen 1553 personen, waarvan in de kom 689. m. en 644 vr., buiten de kom 99 m. en 81 vr. 2 Kinderen werden levenloos aange geven, 19 huwelijken werden voltrokken, nl.: 17 tusschen jongmans eu jongedoch'ers1 tusschen weduwnaar en weduwe, 1 tusschen gescheiden man en weduwe. 1 Echt scheiding werd ingeschreven. De godsdienstige gezindheid was verdeeld in: 1195 ned. herv., 302 roomsch-kath., 3 luth., 23 doopsg., 25 geref3 chr. geref. en 2 tot geene gezindte beboerende. A'oordscliarwoude. Op 1 Januari 1894 bestond de bevolking uit 523 m. en 498 vr., vermeerderde door vestiging met 18 m. en 18 vr., door geboorte met 12 m. en 13 vr., verminderde daarentegen door vertrek met 26 m. en 26 vr., door overlijden met 10 m. en 6 vr. en bestond alzoo op 31 Dec. uit 517 m. en 497 vr., te zamen 1014 personen. 11 Huwelijken zijn voltrokken waarvan 10 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. 2 Kinderen werden levenloos aangegeven. De godsdienstige gezindheid was verdeeld in 752 ned. herv., 7 luth., 5 doopsgez. 84 geref., 166 roomsch-kath. Oudorp. De bevolking bestond op 31 Dec. 1893 uit393 m. en 377 vr., te zamen 770 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 21 m. en 16 vr., door vestiging met 46 m. en 46 vr., verminderde daarentegen door overlijden met 4 m. en 8 vr., door vertrek me t 37 m. en 39 vr., zoodat op 31 Dec. 1894 het aantal zielen bedroeg 419 m. en 392 vr., te zamen 811. Den 4 is te Harkstede (Groningen) afgebrand de zeer groote boerderij van den heer Redingins te ten Boer, met het vee en den inboedel.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2