347ste Staatsloterij. Stadsbenchten. Ramp te Egmond. get. BURGERLIJKE STAND, geb. overl. 177 Ill 26 19 8 4 112 61 In 1894 te Edam 177 111 32 te Oostzaan te Beets te Beemster 112 61 30 Oterleek. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1893 343 m en 405 vr., samen 748 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 6 m. en 8 vr., door vestiging met 33 m. en 31 vr., verminderde daarentegen door overlijden met 3 m. en 8 vr., door vertrek met 42 m. en 49 vr., zoodat op 31 Dec. het aantal zielen bestond uit 337 m. en 387 vr., samen 724. Schermerhom. Door kerkvoogden der ned. herv. gemeente alhier, zijn den 31 December 1.1. de nummers 16,17,59 en 117 der orgelleening uitgeloot. Zondag, den 6, had in het lokaal van den heer 0. Kos alhier, eene buitengewone tooneelvoorstelling plaats door het gezelschap waarvan de heer W. Hart directeur is. Opgevoerd werden »De kinderen van de Visschersweduwe", drama, door W. Hart, gevolgd door »Het Landhuis aan den Heerenweg", blijspel. Een nog al redelijk groot publiek volgde met aandacht de opvoering dezer stukken, zoodat hun optreden goed geslaagd kan heeten. Wegens de vorst der laatste dagen is de aanvoer van zand voor de trambaan alhier gestaakt. De vele werk lieden, die daaraan arbeidden, zijn daardoor zonder werk. Graft. Op Nieuwjaarsdag zijn in deze gemeente verregaande baldadigheden gepleegd door twee boeren knechten uit de Beemster. Na eerst bij den kastelein alhier drank te hebben geëischt, hebben zij hem deerlijk verwond. Daarna zijn zij de Graftermeer ingetrokken en begaven zij zich naar den landman J. K. en eiscbten drank of anders zouden zij alles kort en klein slaan. Met mooie praatjes en na aan hun eisch voldaan te hebben gingen zij naar den landman V. L., waar zij eerst den knecht en vervolgens den boer zeer ernstig verwondden en met moord dreigdentevens 't een en ander in huis vernielende. Door de politie is tegen de daders proces-verbaal opgemaakt. Den 24 December is vastgesteld het plan der 348e nederl. staatsloterij; zij bestaat uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend den 13 Eebruari en gesloten op 3 Mei a.s.; de trekking begint op 11 Maart en eindigt 1 Jnni a.s. Zooals bekendis sedert 1862. gevestigd het Handelsinformatiebureau Wijs Muller en Co., Amsterdam, Singel 299, uitgever van het Weekblad »Mutua Confi- dentia'' dat zeer gezocht is in handels- en industrieele kringen, door degelijken inhoud uitmunt en voor den man van zaken tal van onmisbare mededeelingen bevat. Behalve hoofdartikelen, waarschuwingen tegen bestellers van verdacht allooi geeft »Mutua Confidentia" wekelijks een juiste en volledige vermelding der in de week uit gesproken faillissementen, homologatiën, insolventverkla- ringen, verificatiën enz. en voegt daarbij lijsten der in het faillissement bekende crediteuren. Door zijn inhoud reeds een nuttig blad, wordt de waarde er van niet thans weinig verhoogd door de bij voeging van eene fleiischentrclikerstijstdie prac- tisch is ingerichttegen den wand gehangen en elk oogenblik geraadpleegd kan worden. Bij de firma J. L. Beijers te Utrecht verschenen de eerste nummers van Beijers' Tooneelblbliotheek onder redactie van jhr. mr. H. Smissaert en H. P. L. C. ■de Kruyff Jr., met een inleidend woord van prof. dr. A. G. v. Hamel. Deze hoogleeraar, hoofdbestuurder van het Nederlandsch Tooneelverbond schrjjft in zijn voorwoord tot deze uit gave o. a. »Voor wien gij uwe »Tooneelbibliotheek" bestemt? Zeker niet alleen voor hendie de tooneelspeelkunst werkeljjk verstaan Laat mij hopen dat bovenal zij die deze hooge, zoo veel omvattende kun3t willen leeren, de afleveringen uwer uitgave ter hand zullen nemen. En ik moet bekennen ge schrikt dergelijke spelers niet af. Mogen niet alleen de tallooze rederijkerskamers en liefhebberijtooneelen van Nederlandmaar welhaast ook de directies onzer beste schonwburgen zich het recht van opvoering uwer bijdragen betwisten." De monologen en stukjesopgenomen in deze eerste seriemunten uit door beschaafden toon en vlaggen dialoog. Zij zijn alle oorspronkelijk en geven zoowel wat het aantal dramatis personae als wat hun meer of minder komischen soms in het kluchtige overgaanden grondtoon betreftkeuze in verschillend genre en voor verschillend aantal personen. De heer Willem van Zuylen heeft reeds zijn voornemen te kennen gegeven in dit winterseizoen het meerendeel der monologen voor te dragen. Bovendien heeft de redactie van velen onzer bekende nederlandsche tooneelschrijvers blijken van instemming met haar doel ontvangen, en hebben reeds nu enkelen dier schrijvers hunne medewerking toegezegd tot welslagen van deze nationale verzameling van echte nederlandsche tooneelstukjes voornamelijk ten behoeve van dilettanten. Deze Tooneelbibliotheek zal verschijnen in seriën van 6 nummerswelke te zamen hoogstens 18 vel druks zuilen vormen a 20 ets. per vel. Het laatst verschenen nummer van 5 Jan. van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukkeu bij eene soliede Maatschappij met zich brengtbevat o. a. Vierde belangrijke brief van dr. Ujlaki Lomboksche aangelegenheden; do Sassaks de verwoesting van Sche- veningen Brisson zich naar de Kamer begevende voor lezing van het vonnis van kapitein Dreyfus de geheim zinnige zaak van Antwerpen (proces Joniaux); generaal Gourko een drieguldenstuk enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. 5e Klasse le lijst7 Jan. Ns. 986, 6806, 8576, 15848, 16159 en 20039 f 1000; Ns. 8176 en 18589 f 400; Nr. 4349 f 200; Ns. 1415, 3406, 4110, 4435, 10472, 11268, 14026, 14970, 15101, 18956 en 20171 f 100. 5e Klasse, 2e Lijst, 8 Januari. Nr. 16814 f 25,000; Ns. 4085, 15205 en 15878 j 1000; Ns. 11019, 16918 en 19388 400; Ns. 1218, 2855 en 3136 ƒ200; Ns. 1117, 7982, 12639 en 13202 f 100. De jaarwedde van den ontvanger der gemeente Bussum is met 1 Januari vastgesteld op f 500 der gemeente Bloemendaal op f 500 der gemeente Velsen op f 700 en der gemeente Hilversum op 1250 die van den secretaris der gemeente Schagen op f 800 en en van den secretaris der gemeente Hilversum op ƒ1750; die van den burgemeester der gemeente Hilversum op 2250 en van elk der wethouders aldaar op j 500. Sehagen. Evenals vorige winters is den gegoeden burgers weder eene lijst ter teekening aangeboden om aan arme kinderen in het middaguur op de lagere school een flinke boterham te kunnen verstrekken. Een 60 tal kinderen genieten reeds van deze welkome gave. De dames Ressing en Atema hebben zich weder welwillend met het gereedmaken der boterhammen belast. LOMBOK. Hier te lande is de volgende dankbetuiging van ge neraal Vetter ontvangen »Aan allen in het Vaderlanddie mij en de onder mijne bevelen staande officieren en minderen van zee- en landmacht hunne gelnkwenschen aanboden met de op Lombok behaalde overwinningen betuig ik bij deze mede namens de officieren en minderenmijnen oprech ten dank. Hoofdkwartier Ampenan, 25 November 1894. De Opperbevelhebber van zee- en land macht der militaire expeditie naar Lombok, Vetter." Eerste Hamer. Raffineercn van suiker. Bij het onderzoek in de Afdeelingen der Eerste Kamer van het wetsontwerpinhoudende nadere bepalingen omtrent het raffineer.n van ruwe suiker van hoog ge halte, verklaarden sommigen, dat zij, na overweging van de toenmalige verdediging door den minister van finan ciën, van hun bezwaar tegen deze wets voordracht die ook verleden jaar was afgestemd waren teruggekomen. Een aantal leden nochtans verklaarden zich ook nu tegen deze wetsvoordrachtvoornamelijk wegens de protectie die zij aan raffiuadeurs zal schenken, die bij de bewerking van het ralfineeren zich zullen gaan bepalen tot een voudig versmelten, waardoor het fabrieksverlies verre zal blijven beneden de voor vergoeding daarvan bepaalde l'/j pet. en het aantal overponden zeer aanzienlijk zal vermeerderen. Die vergoeding zal bovendien eene premie worden voor het gebruik van de buitenlandsche suiker, fransche suiker n°. 3 en russische zandsuiker. Eenige leden ontraadden echter de verwerping, opnieuw, van deze wetsvoordracht, welker aanneming ook het nut zal hebben, dat de minister van financiën, met het oog op de herziening der suikerwetgeving in haar geheel waarvan zij de urgentie betoogden in staat wordt gesteld volkomen op de hoogte te komen van den toestand. Dat inmiddels de binnenlandsehe suiker door deze rege ling van de markt zal worden verdrongen geloofden de voorstanders niet: ook omdat overal voor de suiker eene markt te vinden is. In de week van den 30 December tot den 5 Ja nuari zijn in het badhuis van het Witte Hruis genomen: 35 kuipbaden, 70 regenbaden le kl. en 65 regenbaden 2e kl., samen 170 baden. De armenbus, bij gelegenheid van het trouwen op het stadshuis geplaatst, heelt opgebracht f 165,50, welke som aan het burgerlijk armbestuur alhier is over gemaakt. Aan twee veehouders alhier is door den minister van binnenl. zaken eene tegemoetkoming verleend in de schadedoor hen geleden wegens verplichte opstalling van hun vee, tengevolge van het uitbreken van mond en klauwzeer onder hunne runderen. De Staatscourant van den 6/7 bevat de statuten der Coöperatieve Bouwvereeuigiug Hennemerland alhier, ten doel hebbende aan te Alkmaar gevestigde handwerkslieden of daarmede gelijkgestelde leden der Vereeniging woningen te verhuren en in eigendom te doen verkrijgen opgericht bij akte den 25 November 1894 verleden voor den alhier gevestigden Notaris H. J. de Lange. Bij kon. besluit van den 7 is bij de dienstdoende schutterij alhier benoemd tot eersten luitenant -kwartier meester a la suite de heer J L. G. Belonje. De commissie tot de volksvoordrachtenuit gaande van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van het algemeenmocht er in slagen de Alk- maarsehe Turnclub „Kracht en Vlugheid" te be wegen, eene kostelooze uitvoering te geven in het lokaal Harmonie. Beide hadden voldoening van dezen avond. Er was den 7 een zeer talrijk publiek opgekomen en er heerschte gedurende de gansche uitvoering een uiterst dankbare stemming jegens de optredenden. Er werd heel wat geapplaudisseerd, vooral toen eene allegorische hulde aan het indische loger de geestdrift der aanwezigen ten top voerde. Toen dan ook de voorzitter der commissie tot de volks voordrachten, de heer P. Kluitman, de Turnclub bedankte, geschiedde dit onder aller gereeden bijval Ten behoeve van den in Af ril a.s. alhier, te honden wedstrijd tusschen handwerkslieden werden door H.H. M.M. de Koninginnen, onder meer, twee zilveren medaljes geschonken, aan de eene zijde met hare beelte nissen voorzien, terwijl de andere zijde tot eenig inschrift gelegenheid biedt. In do op den 9 te houden raadsvergadering welke te 2 uur des namiddags aanvangt en niet op het gewone uurzooals in het vorig nummer bij vergissing vermeld was zal nog behandeld worden een tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894. SEAVm. Door het hoofdbestuur der Noordhollandsche Vereeni ging Met Witte Kruis werd aan het bestuur deraf- deeling Alkmaar eene, door den voorzitter, den heer dr. Barnouw, geteekende circulaire gezonden van den vol genden inhoud »Het is mij aangenaam U te kunnen berichten dat het mij eindelijk gelukt is een eenigszins groote hoeveelheid Serum tegen diphtherie machtig te worden. Mocht een van de in uwe afdeeling practiseerende ge neeskundigen het middel willen toepassen, dan kan hij zich wenden tot den heer dr. P. Ankersmit, Singel 184, te Amsterdam. Is het middel bestemd voor patiënten, voor wie het te duur isdan komen volgens besluit van de algemeene vergadering, de kosten voor rekening van de vereenigiug »het Witte Kruis." In andere gevallen moet de kostende prijs worden vergoed namelijk Voor een fleschje Serum n°. 1 ongeveer f 4.50. n°. 2 9.—." Allerwege zien wij hoe er getracht wordtde rampen, veroorzaakt door den storm van 23 December 1.1., te lenigen. Tot zelfs de volksvertegenwoordiging houdt zich er druk mede bezig en de geslagen wonden worden diep uitge meten. Het nederlandsche volk wordt opgeroepen om weer voor de zooveelste maal te offeren op het altaar der liefde en altijd blijktdat er bij ons volk nog naastenliefde genoeg bestaat om telkens aan die roepstem gevolg te geven. De plaats waar de slagen het diepst gevoeld worden, is onbetwistbaar het zoo dicht bij de stad Alkmaar ge legen visschersdorp Egmond aan Zee. Een negental personen, waarvan de meesten huisvaders, zijn achtergebleven en door de zee verzwolgen (hoop op terugkomst bestaat niet meer)zoodat een twintigtal treurende weduwen en weezen in droefenis en ellende verkeeren. De overblijfselen van de schamele vloot zijn vernield waarmede hot weinige dat er nog meê verdiend wordt ook is weggenomen. Mag die toestand zoo maar doodgezwegen worden Komaan mannen die zich geroepen achten aan het hoofd te staan slaat de handen ineen en doetevenals elderseen beroep op de algemeene liefdadigheidgij vooral weet hetdat ook uwe roepstem nooit te vergeefs is geweest, waarvoor de grootsche Prins Hendrik-stichting en hare aanklevevolgens veler meening wel wat te weelderigzeker wel het beste bewijs is. Spoedige en krachtige hulp van elders is onmisbaar want van de weinige ingezetenen die nog wat te missen hebbenis niet meer te halen ook zij hebben veel te offeren. V. B. Egmond aan Zee, 17 Januari 1895. GETROUWD. 6 Jan. Bernard Pels en Geertje Louwe. GEBOREN. 5 Jan. Caspar Engelbertns Maria, z. van Gerhard Her mann Kosters en Elisabeth Haakman. Godfried Boudawijn Christoffel, z. van Johannes Vasbinder en Guurtje Deurman. 7 Grietje, d. van Derk Jan Gerhardus Mechtelinus Coops en Maartje Witsen. OVERLEDEN. 5 Jan. Johan Jozef, z. van Cornells Hondricus Schnei ders en Maria Helena van Onna, 12 w. 6 Wilhelmus Appel Sr., 94 j. Gesina, d. van Jan Hof en Cornelia Anna Wilhelmina Klaver, 15 w. Egmond binnen. Geboren: 2 Dec. Maria Anna Cornelia, d. van Gerrit van Dam en Catharina Zonneveld. Cornelia, z. van Pieter Hof en Aagje Knijn. Nicolaas, z. van Johannes Theodorus Klooster en Maartje Dirkson. Cornells Stefanus, z. van Arnoldus Brakenhoff en Theresia Leonarda Buscher. Christiaan Hendrikus, z van Gerardus de Goede en Maria Catharina Hilbrand. Pieter, z. van Pieter Wittebrood en Margaretha Heideman. Gerardus Petrus, z. van Gerardus Johannes Apel doorn en Dieuwertje Morsch. Overleden: 11 Dec. Gerrit Stet, wednr. van Grietje Waardijk, 83 j. 15 Geertje, d. van Jan Kleverlaan en Maartje Koop man, 11 w. Maria Anna Cornelia, d. van Gerrit van Dam en Catharina Zonneveld, 19 d. Maar.je Baart, echtgen. van Nicolaas Bakker, 23 j. 28 21 23 O n d 22 Dec. 26 29 G e t 26 Dec. 29 Geb 1 Dec. 2 4 5 7 16 20 21 26 29 31 O v e 3 Dec. 18 27 29 Egmond aan Zee. ertrouwd: Arie Stam en Albertje Zwart. Egbert Durge, wednr. van Anna Pannevis, en Elisabeth van Duin. Engel Wijker en Jansje Zwart, r o u w d Theodorus Ridder en Bregje Hopman. Pieter Broek en Kniertje Broek. Krijn Wijker en Gerritje Wijker. oren: Kniertje, d. van Andries Zwart en Maartje Groen. Pieter, z. van Cornelis Groen en Grietje Zwaan. Pieter, z. van Jan Dekker en Guurtje Visser. Antje, d. Gerrit Buis en Neeltje Zwaan. Kniertje, d. van Gerrit Buis en Trijntje Heere. Leendert, z. van Willem Prins en Cornelia S'am. Pieter, z. van Hendrik Groen en Dirkje Sloot. Trijntje, d. van Cornelis Zwarten Pietertje Dekker. Trijntje, d. van Willem Prins en Trijntje Wijker. Engel, z. van Engel Visser en Jansje Stam. Cornelia, d. van Jacob Visser en Maartje Stam. Arie, z. van Simon Zwart en Engeltje Glas. Jan, z. van Harmen Stam en Antje Gravemaker. rieden. Johannes Hendrik Rood, wednr. van Elisabeth Maria de Kaap, 75 j. Johan Adam de Lange, wednr. van Maria Ja- coba Pronk, 59 j. Geertje Veen echtgen. van Klaas van der Meulen, 26 j. Pieter van Werven, echtgen. van Catharina Bel, 54 j.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3