No. 5. Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. Y RIJD Ad 11 JANUARI. PARIJ8CHE BRIEYEN. FEUILLETON. Buitenland. j. m. t: ALK1IAABS0HE COURANT. Deze 'Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; fianco door het geheéle rijk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. i. Parijs 2 Januari 189B. Voor wij een terugblik werpen op 1894 willen wij aan de lezers van dit blad toeroepen Veel geluk in het Nieuwe jaar geluk in alle mogelijke opzichten. Wat '95 ons zal brengen ligt nog in het duister, en dit is maar gelukkig ook, want profeten werden toch nooit geloofd, en geluk en ongeluk zijn gemakkelijker te dragen, wanneer zij ons bij verrassing overvallen. Kunnen wij dus nog niet het nieuwe jaar besproken, het oude levert stof te over voor boekdoelen. Ons ge heugen en onze aanteekeningen raadplegende, dau zien wij in 1894: Januari. Buitengewoon groote koude welke zelfs de rivier de Seine doet bevriezen en vele slachtoffers eischt. Het bof van assises veroordeelt Vaillant, den bomwerpor in de Tweede Kamer, ter dood, en wij betreuren het verlies van de heeren Waddington, vroeger afgezant van Frankrijk te Londen en van den beroemden beeldhouwer Cavelier. Februari. Deze zou men de maand der anarchisten kunnen noemen. Den 5 hadden wij de onthoofding van Vaillantden 12 de bom van Emile Henry in het café Terminusden 19 de aanhouding te Parijs en in de provinciesteden van 150 anarchisten, en de bom in de rue Saint-Jacques; den 20 de bom in den faubourg Saint Martin; en eindelijk den 28 de verooideeling van Leanthier, die een moordaanslag pleegde ep den oud-minister van Serviëden heer Georgevitch. Van aangenamer aard waren het eerste en tweede bal op het parijsche stadhuis, de ontvangst van den heer Brunetière en de verkiezing van den heer Iosé-Maria de Hérédia als leden der Aca démie franQaise. Maart. In deze maand zijn onze aanteekeningen zeer schaarsch wij hadden de ontploffing vóór de kerk la Madeleine, waarbij de anarchist Pauwels door zijne eigene bom gedood werd, en de schepping van een nieuw mi nisterie n. 1. dat van koloniën. Verder in de groote opera de eerste voorstelling van »Thaïs" comédie lyrique van de heeren Anatole France enLouis Gallet, muziek van Massenet. April. De anarchisten blijven aan de orde van den dag. Eene bom in het restaurant Foyot, en de verooi deeling van Emile Henry. Verder de groote geldleening van 200 millioen francs, de dood van den beroemden pbygiologist Brown Séquarden op het Theatre de 1' Opéra Comiqae de eerste voorstelling, mot buitenge woon succes, van «Falstaff," comédie lyrique van Boïto, muziek van Verdi. Mei. Op artistiek gebied de duizendste voorstelling van «Mignon", opéra-eomique van Ambroise Thomas, en de dood van den dierenschilder Charles Jacques. Wijzen wij verder op den dag der manifestatie van 1 Mei, welke zeer kalm voorbijging, op de feesten ter eere van Jeanne d'Arc, op de aftreding van het ministerie Casimir Périer, en de vorming van een nieuw ministerie onder leiding van den heer Charles Dnpuy. 74) V A -N IIDN.I LYALK. Vertaald door GwttJiETTE. Het liep tegen den avondde zon neigde naar het westen toen Rosamondna zich drie keer achtereen in de vensterbank te hebben verdiept in Driekoningen avond", haar boek geeuwend nederwierp, de stijf geworden leden uitrekte en zich de koude handen wreef. Zij was benieuwd of de poging om het leven van den aartsbis schop te redden, gelukt zou zijn hoe Joscelyn en Cle mency het maken zonden op Court House, waar zij nooit geweest was en dat zij zoo graag eens zien zoude. Al neuriede zij de woorden «Och meisje waar uw voet ook vliedt Mijn trouwe min ontkomt gij niet hare gedachten stemden weinig overeen met de vroolijke woorden uit het lied van den nar, en er was iets melan cholisch in hare stem. Op eens echter klemde zij zich angstig aan Cymro vast en begon de hond op een ver vaarlijke manier te blaffen want beiden kregen een troep ruiters in het oogdie bet kasteel naderden helaas niet de rniterbeude haars vadersDit zag ze met éen oogopslag. Uit hun veeren en roode linten echter bleek, dat zij Royalisten wareö maar een bezoek van dezen zij wist hot maar al te goedwas meer te vreezen dan van Parlementstroependie wel beelden aan stnkken sloegen doch vrouwen en kinderen eerbiedigden. Toen de oorlog pas uitgebroken washerinnerde zij zich dat er eene afdeeling ruiters bij hen ingekwartierd werden Juni is een treurige maand, welke zich kenmerkte door den moord op president Carnot, welke misdaad te Lyon, te Parijs en in geheel Europa den grootsten afschuw verwekte. Het gevolg van president Carnot's overlijden was de verkiezing van zijnen opvolger, den heer Casimir Périer. Een ander gevolg van deze afgrijselijke misdaad schijnt te zijn, dat de anarchisten zich sedert dien tijd stil hielden. Juli. Plechtige begrafenis van den betreurden presi dent Carnotgeheel Parijs begeleidt het stoffelijk over schot, eerst naar de kerk Nötre-Dame en daarna naar het Panthéon. De heer Burdeau wordt gekozen tot pre sident der Tweede Kamer, ter vervanging van den heer Casimir Périer, die president der fransche republiek werd. Het Nationale feest van 14 Jnli, vorige jaren steeds met veel vreugde gevierd, gaat ditmaal kalm en treurig voorbij. De Tweede Kamer en de Senaat stemmen verscherpende wetten tegen de anarchisten en tegen de pers. Augustus. Hier laat ons notitieboekje ons in den steek. Wij stipten slechts aan den dood van den beeld houwer Auguste Cain, en het proces der dertig anar chisten, hetwelk eindigde met de vrijspreking van twee en twintig vervolgden en de veroordeeling van hen die in tijds waren gevlucht. In Lyon wijzen wij op de ver oordeeling en onthoofding van Caserio, den moordenaar van president 'Carnot. September begon grappig. In de rue des Martyrs wer den de bewoners van een buis gedwongen door de ramen en langs ladders naar bniten te klanteren, daar dit hais tezamen met de woning daarnaast slechts één trap bezat, en de eigenaar van dien uitgang deze trap liet dicht- metselen. Be meest komieke tooneelen waren hiervan het gevolg, vooral toen ook zekere gelegenheid van bij zonder nut voor die ongelukkige bewoners werd gesloten. En dit alles omdat de eigenaars in proces lagen. De dood van den Graaf van Parijs stemde zijne getrouwen zeer treurigDon Francisco de Bourbon, spaansch gene raai, verklaarde zich tot chef van het fransche Konings huis. October. Eerste vertooning van Othello, drame lyrique van Boïto, muziek van Verdi. Groot succes voor den schrjjver, den componist, artisten en orkest der groote Opera. De winter nadert en daarmede beginnen weer de drama's der ellende, in de rue Henri-Regnault brengt eene vronw met vijf kinderen zich om het leven. Verscheidene dagbladen, vervolgd wegens beleediging der rechterlijke macht, worden alle vrijgesproken. November brengt ons het treurige bericht van den dood van Keizer Alexander IH van Rusland. De Tweede Kamer heft hare .zitting op ten teeken van rouw. Wij betreuren verder .het overlijden van Francis Magnard, directeur van het blad Figaro. Op theatraal gebied wijzen wij op het nieuwe prachtige drama »Gidmonda" van Victorien Sardou, waarin Sarah Bernhardt met buiten gewoon succes optreedt. Verder hadden wij den 12 een stormwelke vele slachtoffers maakte en veel schade veroorzaakte. December ligt one nog versek in het geheugen. Ge voegelijk waren de Kerstfeesten, doch treurig het sterven hoewel door de oude Kezia streng in de kinderkamer gehouden waren er allerlei verhalen tot haar gekomen van de drukte en soesah door hen in hun gezin en door de soldaten in het dorp teweeggebracht. Het hart zonk haar in de schoenentoen zij de woor denwisseling hoorde tnsschen den huismeester en de offieieren aan de voordeur; zij wilde zien of zij zich uit de voeten maken kon en had juist al haar moed bijeen geraapt om de gang door de trap op te loopen toen zij, de deur der eetkamer openend 4 zich tegenover een groot, krachtig man bevonddie verrast en verontwaardigd scheen te gelijk toen hij haar zag. «Welnu, schelm, wat moet dat beduiden aldus keerde hij zich tot den ontstelden butler. »Je zegt »het huis is ledig, de familie is niet thuis", en dit aardige meisje dan?" »Sir' nam Rosamond in het bewustzijn harer waar digheid het woorddoch Cymro's halsband krampachtig vasthoudende, als rekende zij op zjju bescherming, «mijn vader en moeder zijn niet tehuis. Ik moet u vriendelijk verzoeken ergens anders een onderkomen te zoeken want. waarlijk het huis is nagenoeg onbewoond wij hebben nauwelijks zeiven genoog om te leven en kunnen dus onmogelijk in de behoeften uwer manschappen voorzien." «Heb geen vreesmeisjelief", lachte de officierhaar een kus gevende, «wij zullen zelf wel voor het noodige zorgen zonder uw bedienden lastig te vallen. Achter een zoo allerliefst gezichtje als het nwe huist toch geen steenen hart Kom zorg dat wij hier straks een goeden avondmaaltijd vinden en hond ons daarbij gezelschap we zullen op uw gezondheid drinken." Hij keerde zich om en verliet het vertrekal schert sende met een zijner officieren. Rosamond begreep niet waarom zij zulk een doodelijken angst had voor een knappen man van middelbaren leeftijd die vriendelijk met haar gesproken haden waarom zij onmiddelljjk naar boven zon willen vliegen en de wang afwasschen die hij gekust had. Het was. de gewone manier van begroeting in die dagen. Waarom zag zij er eene beleediging in Nog stond zij met de hand aan Cymro's halsband bij den haard, toen er weder een officier binnentrad. van de heeren de Lesseps, Burdeau, president der Tweede Kamer, de finantieele en persschandalen, en vooral het verraad en de veroordeel ing van kapitein Dreyfus. Herlezen wij al onze aanteekoningeu, dan komen wij tot het besluit dat over bet algemeen 1894 een vrij treurig jaar was, en herhalen wij dns den wensch dat 1895 ons meer kalmte, rust eu geluk moge aanbrengen. IIEUUIE. Den 7 is te Antwerpen aangevangen de behandeling der zaak tegen mevrouw Maria Theresia Josepha Joniaux geb. Ablaij beschuldigd van te Ant werpen vermoord te hebben a. in Februari 1892 met voorbedachten rade hare zuster Léonie Ablaijen wel door haar iets te doen gebruikenwaardoor de dood langzaam of snel wordt veroorzaaktnaar mate van de hoegrootheidwelke toegediend wordtb. met voorbe dachten rade in Maart 1893 haren oom Jacques van den Kerckhove, onder dezelfde omstandigheden; c. in Maart 1893 haren broeder Alfred Ablaij onder dezelfde om standigheden. Zij beantwoordde den eersten dag de meeste vragen zeer gevat, en verloor geen oogenblik hare zelf- beheersShing. Enkele oogenblikken tijdens de voorlezing der akte van beschuldiging weende zij. Den 8 werd zij voornamelijk ondervraagd over de bekrompen omstan digheden, waarin zij de laatste jaren had verkeerd en die haar volgens de btschuldiging gebracht hadden tot het vergiftigen harer bloedverwanten, ten einde de op hun leven gesloten veizekeringen te vermeesteren. Bij den dood van haren eersten man Faber was er een schuld van ver over de 100000 francs. Van 1878 tot 1884 werd 189,000 frans uitgegeven. Zij leende links en rechts en bracht langzamerhand al hare kostbaarheden naar de bank van leeniug. Schandelijken laster noemde zij de tegen haar geuite beschuldiging, dat zij in September 1887 tijdens haar verblijf te Spa op valsch spel betrapt was. Ten stelligste ontkende zij het schrijven van naam- looze brieven aan famillieledenom hun geld (25000 francs) af te persen onder bedreiging van schandaal te zullen veroorzaken over den dood van Lionel Ablay. Volgens de deskundigen had zij de brieven geschreven- Toen de voorzitter haar opmerkte, dat zij omstreeks dien tijd juist oen wissel van een belangrijk bedrag moest betalen, antwoordde zij fier, dat dit best mogelijk was, maar geen reden om haar zulk een laagheid te verwijten. Op verzoek van hare verdedigers werd de tweede zit ting om 4 uren opgeheven, omdat zij zeer vermoeid was. De in 1889 te Parijs gehouden wereldtentoonstelling; heeft opgebracht 50.002.798 francs 64 centimesde uit gaven daarentegen bedroegen 48.949.948 francs 48 cen times. De behaalde winst van 1.052.850 francs 16 cen times komt aan het dienstjaar 1894 ten goede. In de Kamer verzocht de progressist Lorand vergunning, aan de regeering inlichtingen te mogen vragen over het ge rucht betreffende de inlijving van den onafhankolijken Congo- Staat door België. Hij wenschte dat de regeering een «Goddank dat ik u alleen vindzeide een stem die haar bekend in de ooren klonk. De binnentredende naderde doch zij vloog hem reeds te gemoetmet een nauw onderdrukten vreugdekreet roepend «Mr. Denham U hier? O wat ben ik blij wat ben ik blij! U zult mij wel zeggen wat ik doen moet, even als Joscelyn gedaan zoude hebben." «Ja dat zal ik zoo waarlijk helpe mij God", zeide Arthur Denham. «Men mag ons niet met elkaar in ge sprek vinden doch ik moet n straks even zien. Wie zooeven hier met u sprak was Lord Goringvermijd hem hij is de duivel in eigen persoon. Blijf hier niet langer; ga dadelijk heen, voor hij terugkomt. Waar zijt gij het verst van de andere vertrekken «In de vroegere kinderkamer"- zei Rosamond. »Dat is eigenlijk de eenige kamerdie niet met de andere correspondeert." «Goedsluit n daar open houd uw kamenier bij u", zeide Arthur «zoodra het mij mogelijk is kom ik met u besprekenwat in deze omstandigheden het raad zaamst is." De gang en de trap waren zooals bij gezegd had, op dit oogenblik vrij. Rosamond vloog naar de kinderka mer op de hielen gevolgd door Cymro terwijl Arthur Denham driftig de eetzaal op en neer liep woedend dat men dit arme meisje alleen in huis had achtergelaten zoodat zij nn alhing van de genade van den meest zede- loozen man van dien tijd. Gedurende den luidruchtigeu maaltijd die nn volgde zon hij in stilte op middelen hoe haar te beschermen en hij schrikte toen Lord Goring zich plotseling het aardige kopje herinnerend dat hem zoo bekoord hadeen bood schap zond om Mistress Heyworth te verzoeken volgens afspraak met hem te komen sonpeeren. Gelukkig had Rosamondofschoon in haar onschuld niets kwaads vermoedend, Denham's waarschuwing omtrent den duivel letterlijk opgevat. Zij dacht er niet aan het verzoek van een zoo gevaarlijk personaadje een gewillig oor te verleenen het nam Arthur een pak van het hart toen de oude butler terugkwam met het antwoord «Mis-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1