ZEERAMP EER AM Nederland. Stadsberichten. EGMOND. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. ten, en een buitengewone snelheid knnnen bereiken. Ook het opheffen van een licht voertuig ter hoogte van 68 meter 'ou met hydraulische liften geen tech nische bezwaren opleveren. De toepassing op groote schaal van de Eutschbaan hangt enkel afnaar onze meening, van deze vraagof de intrest van het kapitaalnoodig om het gevaarte te bouwen berekend voor een aantal jaren lager is dan de exploitatiekosten over een gelijk aantal jaren van onzen spoorweg. Hoe en op welke wijze over de beweegkracht valt te beschikkendie bijna geen machineriön vereischtdie geheel kosteloos iswanneer de daarvoor benoodigde inrichting eenmaal goreed is moet een probleem zijn dat vele technici aanlokt. Het berichtvoorkomende in de Engelsche courant •Transport", dat men plannen maakt, om tusschen Londen en Birmingham eene baan to bouwen, komt,ons derhalve niet ongeloofelijk voor. Tusschen deze twee steden zouden tweeduizend torens noodig zijn. Doch bestaat er meer reden om over dit plan ons te verbazenals onze ouders dedentoen zij hoorden van het aanleggen van een spoorweg tusschen de hoofd stad en Haarlem Is 't niet mogelijk dat practiiSche moeielijkheden bjj den bouw van een luchtspoorweg even goed overwonnen worden, als bij het in elkaar zetten van een rijwiel In Californie, te Ontario, bestaat reeds een tramweg, door paarden voortgetrokken de helling opover een afstand van tien kilometer. Teruggaanderijden de paarden zelf mee en in vliegende vaart rolt de wagen de helling af. Ons spreekwoorddat men geen paarden achter den wagen moet spannen is voor de inwoners van Ontario dan ook geheel onbegrijpelijk. Bij kon. besluit van den 11 is de heer jhr. mr. W. A. C. de Jonge benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst. De arr. rechtbank te Winschoten heeft H. N. Schel- tema ontslagen onderwijzer van Nieuweschans wegens het plegen van ongeoorloofde handelingen met school gaande meisjesveroordeeld tot 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf. Te Amersfoort heeft eene koe, die door de glad heid op de Varkensmarkt viel, in haren val een 68jarig man medegesleurd, die aan de daarbij bekomen ernstige kneazingen overleden is. Amsterdam. De inboedel van den bekendeu voor zitter der anti-belastingvereeniging zal den 28 in het openbaar verkocht worden wegens belastingschuld. Den 7 is in een gang aan de Leidschegracht een kind van het vrouwelijk geslacht te vondeling gelegd. Men schrijft ons uit Bergen. Den 10 gaf het alhier bestaande mannen koor met medewerking van het tevens hier bestaande meisjeskoorbeide onder leiding van den heer P. van Hoorn, eene zanguitvoering in de kolfbaan van den heer W. Veenhuijsen. Met voldoening kunnen directeur en leden op dien avond terugzien, daar de uitgevoerde zang stukken voor mannen-, meisjes- en gemengd koor door het talrijk opgekomen publiek zeer gunstig werden ont vangen. Niet minder was dit het geval met de tot slot gegeven operette »de IJsjonkviouw", in 5 tafereelen. Het langdurig applaus bij het einde gaf aanleiding tot de herhaling van het laatste tafereel. Neemt men in aan merking den korten tijd nog geen twee jaar dien deze vereeniging bestaat, dan komt men tot de overtui ging, dat hier ferm en met ernst wordt gewet kt. Den heer J. Prancken komt een woord van lof toe voor diens accompagnement op de piano bij de uitvoe- een genotmet zooveel teederheid verzorgd te worden slechts eenmaal in haar leven had zij iets dergelijks on dervonden toen men thuis dachtdat zij sterven ging. Om iemands voornaamste gedachte te zijnterwijl zij springlevend en gezond was, het was onbegrijpelijk, maar o zoo heerlijk Zij gaf niet om regen of koudeeen gevoel van volkomen bevrediging kwam over haar met pleizier had zij uren lang door het stille park gedoold met het vlammendo huis achter zich en de spookachtige duisternis vóór zichmet Cymro achter zich a?nen Tbérèse in het meest ongegeneerde déshabillé naast zich. Doch lang voor zy aan Barnaby's huisje waren, had haar lielde een ander stadium bereikt. Zij bemerkte dat hij die haar droeglangzamer liepen herinnerde zich met schrik dat hij was als Dick niet zoo krachtig en ge spierd als Joscelyn. •Laat mij nu eens loopen", zeido zij ik kan het wel." In regen en koude, op die bloote voetjes fluisterde Denham. »Denk je in ernst, dat ik dit zou toestaan?" Maar je bent moede en buiten adem en het is nog een heel eind eer we aan 't hek zyn." Drie argumenten welke het des te aangenamer maken je te dragen", zei Denham glimlachend. Half onbewust streek zij zachtjes met de hand over zijn donkere haren eenigzins zo^als zij Cymro liefkoosde, wanneer hij haar, als zij beknord was, troostte. De aan raking dier koude vingertjes verwarmde Denham door en door hij drukte haar aan zijn harten kuste haar herhaaldelijk zouder zich om Thérèse te bekommeren. Nü. begreep Rosamond het lied uit Driekoningenavond" dat haar sinds den vorigen middag steeds door het hoofd ging 1 En toen zij eindelijk veilig in Barnaby's huisje zatbij het hoekje van den haard en zijn vrouw haar de voeten wreef, was het haar als sprak het vanzelf dat zij en Denham bij elkander behoordenen zij bloosde niet eens toen zij hem aan Barnaby hoorde vertellen dat ze zijne verloofde was. Dat is eene goede tijding, Sir," zeide de oude getrouwe, met tranen in de oogen. »En ik moet zeggen u hebt een goede keus gedaan, Sir, 't is 't beste schaap van de kudde." ring der operette. In genoemden heer bezit de vereeni ging een zeer te waardeeren steun, wiens welwillende en belangelooze medewerking door de leden zeer op prijs wordt gesteld. Met dankbaarheid erkent de vereeniging ook de wel willende hulp, die zij van andere personen mocht onder vinden. Waar men over beperkte middelen heeft te beschikkendaar moet vooral bij de opvoering eener operette buiten den zang nog veel gedaan worden. In dit opzicht is thans wederom gebleken, dat door samen werking zelfs op een dorp wel wat goeds tot stand ge bracht kan worden. Kogerpolder. Vrijdag, den 11, werd de vlotbrug over het Groot Noordhollandsch Kanaal weder voor het verkeer geopend. Door den Decemberstorm wa3 zij zoo beschadigddat de herstelling tot heden duurde. Orootschermer. Tot heemraad van den polder Noordeindermeer is gekozen de heer J. Smit Cz. alhier. Harken binnen. De werkzaamheden aan het fort, welke met Kersttijdwegens de invallende feestdagen voor 14 dagen geschorst waren zijn tengevolge van sneeuw en vorstnog niet hervat. Vele arbeiders uit de omge legen dorpen hebben in den afgeloopen herfst aldaar werk gevonden en een goed dagloon verdiend. Uit.eest. Het fanfare-gezelschap herdacht den 9 haar tienjarig bestaan en nam bij die gelegenheid den naam aan van Onderlinge Oefening." Den 13 a.s. zal het feit feestelijk herdacht worden in »de Ooievaar" en zal eene buitengewone uitvoering plaats hebben onder leiding van den heer P. Velzeboer Jr Tot de afdeeling van de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis," onlangs hier opgericht, zijn thans 152 leden toegetreden. De contributie is bepaald op één gulden 's jaars. Verkiezingen. De volgende leden der prov. staten treden dit jaar af: kiesdistrict den Helder: dr. P. Bakker Schagen A. Jz. Kaan en Th. J. Waller Alkmaar A. Maclaine Pont en mr. J. P. Kraakman ZaandamP. B J. Fert en K. Oz de Boer Enkhnizen R. J. D. Hartkamp en J. Buis Pz.; Hoorn T. Slagter Pz. en J. RozendaalPurmerend Mr. L. C. van BommelEdam H J. Calkoen Haar lem Mr. J. F. T. van Valkenbnrg, J. ter Hofifsteede en G. B. 't Hooft. Op uitnoodiging der politieke vereeniging Voor uitgang alhier zal de heer mr. A. Herd ijk, lid der Tweede Kamer, op vrijdag, den 18, in het lokaal Har monie, alhier, des avonds te 8 uur, eene politieke leziüg houden. In de vergadering van leden der alkmaarsche af deeling van den Wederlandschen Protestanten bond op donderdag den 17 des avonds 8 uur, in het lokaal Harmonie te houden zal de heer M. van Hleeff predikant te Leiden onze vroegere stadgenoot, als spreker optreden. De directie der Nederlandsche Bank te Amsterdam heeft, met ingang van 1 Februari 1895, tot adviseur bij haar agentschap alhier benoemd den heer mr. P. H. d. van der Hoeven, advokaat alhier, zulks ter vervanging van wijlen den heer J. C Vonk. Het armbestuur der israëlietische gemeente zal op woensdag, den 16, de gewone jaarlijksche collecte langs de huizen houden. De thans met vrij groote ge- streugheid ingevallen winter plaatst ook deze commissie voor grootere uitgaven en om die te kunnen bestrijden is hun de steun van liefdadige ingezetenen onmisbaar Men deelt ons mede, dat de Alkmaarsche dlas- Assurantie-maatsehappy »de Eendracht", sinds eenige jaren nog slechts hier gevestigd, in het afgeloopen jaar zich weder aaumerkelijk heeft uitgebreid. Eene al- gemeene vergadering voor verzekerden zal blijkens ach terstaande advertentieplaats hebben op vrijdag, den 18, des avonds te 8 uur, in het Café central onjiaarin zullen omtrent den omvang, dien de werkkring dier Maatschappij reeds genomen heeft, belangwekkende mede- deelingen worden gedaan. Door de kegelclub „Alcmarla Victrix" alhier zal een uitnoodigings-wedstryd gehouden worden op de kegelbaan van het lokaal Diligentia. De korpswedstrijd zal plaats hebben op 27 Januari en 3 Februari e.k., de personeele en vrije wedstrijd blijven geopend tot 25 Februari 1895. Dierenbescherming. De heeren jhr. J. L. Quarles van Ufford,viee-voorzitter der Ned. Ver. tot bescherming van dieren, 's-Graven- hage, mr. H. F. de Wildt, burgemeester der gemeente Meteen verliet hij hen om te zien wat nog tot redding van het landgoed gedaan kon worden, en de vrouw bracht haar naar een klein zolderkamertje, waar zij, met Thérèse en Cymro bij zich eenige uren sliep als een roos. Men kon haar 's morgens bijna uiet wakker krjjgendoch op het noemen van de woorden »Katt.erham" en »Court House" vloog zij verschrikt overeind. Is er bericht van Jorcelyn Is hij erger?" •Neenneen MademoiselleBarnaby en Monsieur Denham zeggen alleen dat dit geen veilige plaats voor u is. Gij moet dadelijk opstaan en medegaan. De paarden staan al voor." Odat ik zoo gerust heb liggen slapen terwijl ons huis afbiandde", zuchtte Rosamond. »Maar Thérèse dat is mama's mantel en haar blauwe japon." •Ja mamselle ja 't is 't eenige wat uw fiancé vinden kon; 't zal n wel te groot wezen, maar 't is lekker warm." Is hij dan teruggegaan om dit voor mij te halen!" vroeg Rosamond bezorgd. •Jamamselledank zij den zwaren regen is alleen de noordelijke vleugel afgebrandofschoon de soldaten overal verwoestingen hebben aangericht." Rosamond kleedde zich zoo vlug mogelijk aan, en haastte zich naar beneden waar zij den portier in druk gesprek vond met Denham die ofschoon in de kleederen van een stalknecht, het lange haar droeg, dat een aanzienlijk man van iemand uit den minderen stand onderscheidde. Wordt vervolgd. Heiloo, A. E. Zimmerman, burgemeester der gemeente Hoorn en C. J. Reiziger Jr., hoofd eener openb. sohool, alhier, uitmakende het voorloopig comité tot oprichting eener vereeniging tot dierenbescherming benoorden het IJ, vragen den algemeenen steun voor deze zaak en zeggen in eene verspreide circulaire het volgende: Wij doen dit met vertrouwen, omdat wij overtuigd zijn van den wil om het beginsel der humaniteit ook toe te passen op de behandeling der dieren, die den mensch zooveel diensten en nut bewijzen. Het is toch voorzeker billijk, dat zij die ons helpen, als belooning daarvoor, een goede behandeling genieten. Maar niet alleen uit het oogpunt der billijkheid komt het dier eene vriendelijke bejegening toe, wij ge'ooven, dat het in het belang der beschaving, dus in dat der maatschappij is, uitingen van ruw geweld en mishande ling tegen te gaan. Het aanschouwen van wreede too- neelen toch heeft een verlagenden invloed op het karakter van den mensch. •Velen worden er echter gevonden, die zich voor de zaak der dierenbescherming onverschillig toonen, omdat het naar hunne meening slechts noodig is, den nood der minder bedeelden onder ons te verlichten. Ook wij achten het vóór alles plicht hiertoe mede te werken, maar wijzen er op, dat men, door het eene te doen, niet genoodzaakt is, het andere te laten. Verzachting van menschelijke ellende kan samengaan met verzachting van het vaak harde lot der dieren. Het laatste vult het eerste aan. Daarvoor worden weinig geldelijke offers gevraagd, maar bovenal een ern stige wil en moed om met woord en daad te durven opkomen tegen ruwheid en mishandeling. Hoe meer samenwerking in dit opzicht getoond wordt, hoe beter de resultaten zullen zijn. Mocht men zich geroepen gevoelen, van belangstelling in de goede zaak, die wij voorstaan, blijk te geven, zoo zou men ons verplichten door tegenwoordigheid op de vergadering te Alkmaar van 16 Januari a.s., boven zaal Café Central, te 7 ure." TH Met genoegzame zekerheid kan thans gemeld worden, dat in den storm van 22 December j.l., o.a. zijn omge komen 6 gehuwde personen, te zamen nalatende, behalve hunne weduwen, 22 meest alle jeugdige kinderen. Treurig is hun lot, dewijl er geen fondsen aanwezig zjjn, hen in deze te helpen. Innig getroffen door het droeve en zoo onverwachte lot der nagelaten betrekkingen, wenden ondergeteekenden zich tot de weldadigen in Nederland, met de bede iets te willen bijdragen tot leniging van den nood en hen in staat te stellen in de groote behoeften te voorzien. Egmond aan Zee, Namens de Commissie, 11 Jan. 1895. PRANGER Burgemeester. J. J. VAN GREDNINGEN, Pastoor. ONDERTROUWD. 10 Jan. Jacob de Groot en Wilhelmina Cornelia Anthonia Briefjes Koetsveld. Anthonius Bernardus van Geenhuijsen en Anna Elisabeth van den Berg, wed. van Cornells Johannes Woudenberg. GEBOREN. 11 Jan. Antje, d. van Cornelis Johannes Keijsper en Ariaantje Holman. Abraham Willem z. van Willem Abraham Timmer en Aaltje de Vries. 12 Catharina Mariad. van Klaas Wortel en Cor nelia Catharina Haker. OVERLEDEN. 11 Jan. Pieter Johannes Jacobus, z. van Pieter Johannes van Kleeff en Anna Brigitta Constant, bijna 4 m. Jannes Booij28 j. 12 Johannes Franciscus de Wijs, 64 j. ALKMAAR 11 Jan. Op de graanmarkt werden aan gevoerd 40 mudden. Tarwe f 5,haver f 2,25 a 2,70, groene erwten f 12, ALKMAAR 12 Jan. Aangevoerd 6 paarden f 70 a 120, 5 koeien en ossen f 150 a 180, 22 nucht. kalv. f 8 a 16, 129 mag. schapen f 10 a 22,00 lammeren f a 37 magere varkens f 12,— a 16,209 biggen f 4,50 a f 7,4 bokken .en geiten f 3,a 6,kleine bokjes 0,— a 0,ets. Boter per P. ('s middags 12 uur, f 0,55 a 0,60, kippeneieren f 4,50 a 5,per 100. iMSTERDAM 9 Jan. Aardappelen Friesche Franeker 2,5J a 2,75, Dokkummer jammen f 2,50 a 2,75, Zeeuw- sche dito f 4,a 4,20, dito blau e f 3,30 a 3,50, Flak- keesche jammen f 3,a 3,50, dito Champ f 0,a 0, Geldersche blauwe f 3,50 a 3,60, Pruisische Hamburgers f 4,a 4,50, dito roode f 2,a 2,70, Saksische jammen f 3,— a 3,25. Munstersche of zaaiers f 2,10 a 2,25, aanvoer 0 lading, handel stil. Raapkoeken f 40 a 72. Lijnkoeken f 5,50 a 10.50. Petroleum onverandsrd. Sept./Dec. f 6,50 E. DELFT 10 Jan. Boter le soort f 72, 2e soort f 62, 3e soort f 48. Aangevoerd 262 achtste en 121 zestiende vaten. Samen 6450 P. EDAM 10 Jan. Aangevoerd 8 stapels kaas, wegende 1845 P. Hoogste prijs f 23,50. EDAM 10 Jan. 39 stuks boter per P. f 1,10 a fl.40. Kipeieren f 4,25 a 5, HOORN 10 Jan. Kleine kaas f 26. Commissie f 22.50, middelbare f22,50. Aangevoerd 117 stapels, weg. 31649 kg. HOORN 11 Jan. Aangevoerd 292 schapen f 20 a f 30, 0 Varkens f 0,— a 0,p. P. Handel vlug. LEEUWARDEN 11 Jan. Boter, le soort f 44, Aangevoerd 119 vierde. 82 achtste en 16 zestiende vaten, SCHIEDAM 11 Jan. Moutwijn bij de makelaars f 5,50. bij den brandersbond f 5,25 a 5,37'/j, Jenever f 9,50, id. Amsterd. proef f 11, Spoeling f 0,90.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2