No. 6. ive«de w.d. Zeven en Xtfegentigste Jaargang, 1895. ZONDAG ZEEMILITIE. Inschrijving Nationale Militie. Buitenland. Nederland. 13 JANUARI. Geborenen van 18 7 6. ALKMARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlmsdmg-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0>80; franco door het geheele rjjk f 1, De 3 nummers ƒ0,0®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prfls der gewone Ad verteritten: Per regel ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secre tarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1895, om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen, aan dezen dienst verbonden, zijn vermeld in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wetbonders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 3 Jan. 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. DIlVIDACr- eo VRIJDAGAVOID, van 5 tot 5? uren op het Stadsbnis, tot 250 Januari 189Ö. MSIiGIEL Den 9 had het verhoor van mevrouw Joniaux plaats over den dood van haren oom Jacques van den Kerckhove. Deze heer, een vermogend industriëel te Gent, een zeer kras man, die algemeen'bekend was om zijne galante avonturen, leefde met eeno vronw, die hem een kind had geschonken. Deze erfoom word door den heer en mevrouw Jonianx zeer in eere gehouden en dat •zij op zijne erfenis rekenden wordt volgens de be schuldiging bewezen door de verklaring van verschillende schnldeischers aan wie het verkrijgen der erfenis in het vooruitzicht werd gesteld wanneer zij tot betaling krachtig aangespoord werden. Vernemende, dat die oom zou gaan trouwen en vermoedendedat hij het kind zou wettigen waardoor hun de erfenis ontgaan zou noo- digden zij hem tot een familiefeestje uit. Aanvankelijk had hij daarin niet veel lust doch op herhaalden aan drang van mevrouw Jonianx gaf hij toe. Den 16 Maart 1893 had het feest plaats; na tafel werd hij plotseling ziek en den 17 des morgens stierf hij, vermoedelijk vergiftigd door atropine, dat in hais was voor de oogen van mevrouw Joniaux. Deze beweerde, dat de geneesheeren als oorzaak van den dood opgegeven hadden bloeduitstorting in de hor seneu. De lijkschouwing had echter aangetoond, dat er geen bloeduitstorting had plaats gehad en dat de ver schijnselen der ziekte overeenkwamen met die hij ver giftiging door atropine. Twee uren na den dood van den oom vertrok de heer Jonianx naar Geutvolgens mevrouw om den dood te melden en de noodige maat regelen te nemen, volgens de beschuldiging om alles ten huize van den overledene te laten verzegelen en het testament te zoeken. Bij dat testament was echter zijn natuurlijke zoon tot eenigen erfgenaam benoemd en kreeg de heer Joniaux alleen een aandeel in eene industriëele onderneming. Den 11 had het verhoor plaats over den dood van haren broeder Alfred Ablay te haren huize op 6 Maart 1894nadat hij zich een maand vroeger ten behoeve van mevrouw Joniaux bij de Gresham-maatschappij ver «ekerd had. DUITSClILJftND. De Keizer heeft den 8 des avonds in het Nieuwe Paleis nabij Potsdam voer een twintigtal afgevaardigden naar den Rijksdag de hoofd leiders van de verschillende partjjen, voor eenige minis tersstaatssecretarissen en adjudanten eene volledigi verhandeling, gedurende ruim twee oren, gehouden over de marine in oorlogs- en in vredestijd toegelicht met land- en zeekaarten en graphische voorstellingen. De toehoorders spreken met den meesten lof over die -ver handeling. Rijksdag. Bjj de verdere behandeling van het ontwerp tot bestrijding van revolutionaire woelingen op den 10 heeft graaf Limburg verklaard dat de conser vatieven het met vreugde begroetten en betoogd, dat-de socialisten het recht niet hadden om uitsluitend zieh- zelven als werkliedenpartij aan te stellen. De heer Munekel daarentegen meende, dat men niet zonder nood zaak de rechterlijke macht tot dienaren van de staatkunde behooide te maken. Hiertegen kwam de minister van oo-riog op, met name tegen het beweren als waren bepalingen -tot handhaving van de legert-ucht overbodig. De tocht was wel is waar goed, maar het leger voor alle besmetting niet volstrekt -onvatbaar, jn de kazernes waren nu en dan vliegende blaadjes gevonden en meermalen waren schildwachten aan- De zniddnitschers Kröber en Sigl wezen er op dat slechts een klein deel van Znidduitsehland vóór het ont werp is en dat, indien het werd aangenomen, de socia listen in Beieren belangrijk aan stemmen zouden winnen. Den 12 voortzetting. DENEMARKEN. Den 10 heeft de financiëele commissie van het Folkething verslag uitgebracht. De leden der rechterzijde en der gematigde linkerzijde, samen de meerderheid der commissie vormende doen, overeen komstig het in het voorjaar tot stand gekomen vergelijk, gemeenschappelijke voorstellen betreffende de buitenge wone militaire begrooting. De radicale linkerzijde, welke de minderheid vormt, verklaart, dat de versterking van de hoofdstad thans niet langer onwettig is, maar weigert kredieten voor de instandhouding, teneinde bij verdere beraadslagingen over de vesting vrij te zijn. ENGELAND. Zes te Yarmouth thuis behoorende smakken zijn bij de laatste stormen met man en muis vergaan. Dientengevolge zijn dertig personen omgekomen. Die haven heeft bovendien groote schade bekomen. In Schotland beeft men zeer strenge koude op vele plaatsen heeft men 29 en 32 graden vorst waargenomen. Door de sneeuwin de daaraan voorafgaande dagen gevallen, is op vele plaatsen het verkeer gestremd. FRANKRIJK. De Senaat heeft met 169 van de 179 stemmen tot voorzitter benoemd do heer Challemel- Laconr en tot onder-voorzitters de heeren Chalemet Mogniel, Bérenger en Combes. In het zuiden des Rijks en in Algerië hebben sneeuw stormen bolaugrijke schade en stremming in het verkeer veroorzaakt. De trein, waarmede de oud-minister Gladstone met zijne familie naar Cannes vertrek, bleef o. a. in de sneeuw steken en moest uitgegraven worden. Te Luzeuac bleven zes sneeuwmachines steken. Te Ax ontbraken levensmiddelen en drinkwater; men moest daar gesmolten sneeuw gebruiken. Vele huizen zijn ingestort. Te Per- pignan stond door de sneeuw alles stil en den 7 is tusschon Perpignan en Narbonne etn trein in de sneeuw blijven steken. De fontein van Vaucluse was bevroren ea te Avignon werd een reiziger dood in een spoorwegwagen gevonden. Kamer. De socialist Milleramd hield den 10 nadat de heer Brisson het voorzitterschap aanvaard had met de gebruikelijke toespraak, eeae interpellatie en vroeg de invrijheidstelling van den afgevaardigde Gérault-Ri chard die gevangen zit wegens beleediging van den president der republiek. De 'regeering stelde de feweBtie van vertrouwen. De door Millerand gestelde motie werd met 309 tegen 218 stemmen verworpen. Habert vroeg de dringend ver klaring voor zijn voorstelom een amnestie uit te vaardigen voor alle staatkundige misdrijven. De regee ring kwam daartegen op e«i de- dringend verklaring werd verworpen met 345 tegen 187 stemmen. Vervolgens hield de afgevaardigde D'Hugaes zijne inter pellatie over de verkiezingssefeamdalen van Toulouse. De minister-president Dupuy antwoordde, dat een gerechtelijk onderzoek geopend was en de schuldigen hnnne straf niet zouden ontgaan. Een motie om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer werd door de regeeriug aanvaard en met 336 tegen 164 stemmen aangenomen ITAfilE. Te Celenza in de provincie Foggia zijn bij een hevigen sneeuwstorm vier huizen omgewaaid. Zestien menschen werden onder de puiahoopen bedolven en acht daarvan gedood. Den was te Genua het tram- en omnibnsverkeer door de sneeuw geheel gestaakt OOSTENRIJK-HONGARIJE. fa 1894 zijn te Weenen 389 gevallen van zelfmoord voorgekomen 296 bij mannen en 93 bij vrouwen, tegen 356 ia 1893. Graaf Rhuen-Hedervaiy en Kolomau Szeïl hebben de opdracht-am een kabinet te vormenvan de hand gewezen. JAPAN. De minister van buitenlandsehe zaken Mntsn is aangewezen om met de chineesche gezanten over den vrede te onderhandelen. De japansche legers hebben sterke .stellingen op don weg naar Moekden in genomen De minister yan justitie toonde aan dat met het ontwerp do groadslag van bet gemeene recht niet werd verlaten en de voorgestelde wet algemeen werd gewenscht. Den 11 toonde de minister van binnenlandsehe zaken von Köller uitvoerig aandat de bestaande strafwet onvoldoende was tot bestrijding van de verheerlijking van misdaden en van de ophitsing der socialisten. Hij noodigde de partijen uitzich aaneen te sluiten in den strijd voor het heiligste goed. Namens de polen de anti-semieten en de welfen werden bedenkingen geopperd tegen het ontwerp vooral wegens de beperking van de vrijheid der pers. en de rekbaarheid der bepalingen. Den 10 is te Amsterdam de inschrijving openge steld op twee seriënelk f 1.000.000eener 3 pet geldleening tegen 97% pet. Te Harlingen wordt eene groote fabriek van che micaliënuit koolteer te bereidenopgerichtvan de f 500 000, welke men zich voorstelt in bedrijf te nemen zijn 250000 in aandeelen geplaatst. Het bonwen van de nieuwe kazerne (waalsteen) te Groningen is door den minister van oorlog gegund aan don heer J. J. van Slnisdam te Dordrecht voor f 284.000. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te 's-Gra- ven Lage ds, D. Kossen te Helder. Bij de doopsgezinde gemeenten waren op 1 Januari 25 predikaatsplaatsen onvervuldwaarvan in Noord holland 6. j - Gedurende 1894 zijn met de mailbooten van de Maatschappij Zeeland (Vlissingen—Engeland) in het geheel vervoerd 65500 reizigersd. i. 7000 meer dan in 1893. In don laatsten tijd waren te Leeuwarden herhaal delijk botsingen voorgekomen tusschen middernachtzen- dolingen en liedendie zich niet door hen in hnnne vrijheid wilden belemmerd zien. Een gevolg daarvan was, dat de vaste commissie voor het ontwerpen van straf verordeningen den raad voorstelde, een nieuwe bepaling in de politieverordening op te nemen waarbp met een geldboete van ten minste f 10 wordt bedreigd 1°. hij, die op of aan de openbare straat zich ophoudt of gedraagt zóó dat hij een ander belemmert of lastig is en hieruit verstoring van de openbare orde of van e naehtrnst der omwonenden zou kunnen voortkomen 2°. hij, die in een geval, als sub 1°. bedoeld niet op de eerste vordering van den commissaris of een beambte van politie zich aanstonds verwijdert en van dóar ver wijderd hondt. Den 8 kwam dit voorstel in den raad in behandeling. Het werd bestredenvooral daar hier zooveel aan de beoordeeling van de politie werd overgelaten. Door de commissie-leden werd dit punt beantwoord met eene verwijzing naar zoovele bepalingen van de onderwerpelijke verordening en ook naar het Wetboek van Strafrecht waarbij het oordeel over wat in de termen dor wet valt, mede aan de politie en justitie is opgedragen, liet eerste punt werd met 11 tegen 10, het tweede puu.met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. De oudste burgemeester van Gelderland de heer G J. Herstingburgemeester der gemeente Ambt- Deatichem is den 10 in den ouderdom van 81 jaren overleden. Tegen den gemeente-ontvanger Takken en den ge meente-secretaris Rootjes to De Bildt die voor de arr. rechtbank te Utrecht terecht gestaan hebben wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche obligation dier ge meente, is den 11 door het Openbaar Ministerie eene gevangenisstraf van 5 jaren geëischt. Uitspraak den 25. De Eerste Kamer heeft den 11 met 43 tegen 2 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp betreffende de verbetering van den Ouden IJsel en met 28 tegen 17 stemmen dat tot wijziging der bepalingen omtrent het rafEneoren van ruwe suiker van hoog gehalte. Zij is vermoedelijk tot deu 28 uiteengegaan. De kommandant der marine in Nederl. Indië heeft aan den minister van marine geseind, dat de kapitein ter zee J. Dalen, oud-gezagvoerder van de Willem-Barents op een der reizen naar de IJszee, die den 23 December 1.1. te Genoa aan boord van de Prinses Amalia was ge komen, vermoedelijk verdronken is. Den 6 Januari werd -hij vermist. Den 9 des avonds te half negen vertrokken de heeren Snijders en Ravenekprofessoren aan de Poly technische School te Delft met de stoomtram van 's-Gravenbage naar Delft. Op den straatweg liet de heer Snijders, die op het baleon stond, zijne parapluie vallen en verzocht den conducteur te stoppen. Deze gaf daartoe het teeken, doch nog voordat de wagen stilstond, sprong de heer Snijders er af, gevolgd door den heer Ravenek. Eerstgenoemdo kwam onder deti wagen terecht en werd in zeer ernstigen toestand opgenomende ander werd licht aan arm en pols gekwetst. De minister van koloniën heeft het contingent euppletietroependat in 1895 door het koloniaal werf- depöt naar Oost Indië moet worden uitgezondenvast gesteld op 1500 man nl. 1169 voor de infanterie 206 v-oor de artillerie78 voor de cavalerie21 voor de genie en 26 schrijvers. Daar de landmacht voor West- Indië in den eersten tijd geen versterking behoeft, is de werving voor die kolonie voorloopig alleen openge steld te Harderwijk. Eono huismanswoning met schuur, erf, boomgaard, wei- en bouwland te Abfoekerkgroot 18.81.70 bun ders is den 7 in het openbaar verkocht aan den heer jhr. J. van Vrodenburch te Gorssel voor 22925 eene hnismanswouing met 19.83.50 banders wei- en bouwland onder TwlskAbbekerk en Hoogwoud den 8 in perceelen aan verschillende koopers voor f 31.626.77. In 1894 zijn te Hoogkarspel geboren 28 en overleden 27 personen. Met ingang van 1 April zal te Edam eene Rijks normaalschool gevestigd worden van den eersten rang met eene daaraan verbonden voorbereidende klasse. Bij kon. besluit van den 10 is bepaald, dat de bij kon. besluit van 4 April 1892 benoemde Staatscom missie om na te gaan, welke wettelijke regelen wenschelijk zijn ten aanzien van de inrichting en de wijze van werken van begrafenisfondsen en soortgelijke instellingen, welker werkkring vormt het verzekeren van uitkeeringen tot geringe bedragen bij overlijden en om die wettelijke regelen te ontwerpen, tevens zal onderzoeken het geheele levensverzekeringsbedrijf en is benoemd tot adjunct secretaris dier commissie de hoer mr. dr. K. H. Beijen, commies bij het departement van financiën te 's-Graven- hage. Te Hillegersberg is een 12-jarige knaap bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5