1892 630 50.081 P. 1893 301 29.269 1894 (tot 1 November) Limburg. 52 7.160 1892 304 6.056 1893 82 2,163 1894 Zeeland. 4 146 1892 60 2.063 1893 18 502 1894 3 9 li O H B O K. Amsterdam. Aan den gemeenteraad is door bur gemeester en wethouders overgelegd de reeds lang toege zegde hervorming der afdeeling Openbare werken, waaruit waarschijnlijk geene bezuiniging zal voortvloeien, maar waardoor wel het toezicht zal verbeteren, Kolhorn. Op de Zuiderzeehaven wordt al schaat sen gereden. In zee is nog slechts aan de kust eenig ijs; daar de haven toch niet is binnen te loopen, worden de havenlichten niet ontstoken. In 1894 werden aan het hulpkantoor alhier ontvangen 10840 gefrankeerde en 14 ongefrankeerde brieven 2371 briefkaarten, 51027 nieuwsbladen en 16261 andere drukwerken. Bij gelegenheid van haar 50jarig bestaan werd door de Algemeene Frlesche levensverzekering maatschappij aan hare leden in de hoogste rangen een kort geschiedkundig overzicht van het ontstaan en de uitbreiding der Maatschappij gegeven. Noordseharwoude. In het lokaal van den heer D. Stam is een wedstrjjd in het kegelen uitgeschreven bestaande in 12 seriën. Zij die de hoogste punten behaaldenhebben den 8om de prijzen gekampt, waarvan de uitslag als volgt was Joh. Frank le pr., spiegelH. v. d. Molen, 2e pr., fauteuil J. H. Prijs 3e pr., zilveren eetlepelallen Noordscharwonde W. v. Loo4e pr., berlin zilveren inktstelOudkarspelD. Blom, 5e"pr., boekenhanger; J. Jonker, 6e pr., wekker; S. Opperdoes, 7e pr., wekker; allen Noordscharwonde N. Pronk, 8e pr., bronzen inktstel; R. H. v. Dort, 9e pr., brievenhanger; A. Prijs 10e pr., tabakspijp, allen Ondkarspel A. Tates11e pr., meerschuimen sigaren- pijp en A. Bet12e pr., inktstel, beiden Noordschar wonde. Haarlem. Den 10 werd door het prov. bestuur bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwin gen aan de gebouwen van het Rijks landbouwproefstation te Hoorn tot 31 December 1896, geraamd op f 1775. Van 4 inschrijvers was de heer D. Kaat te Hoorn voor f 1655 de laagste 2°. het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Rijks Akademie van beeldende kunsten te Amsterdam tot 31 December 1896 geraamd op f 2500 Van 8 inschrijvers waren de gebroeders Degenhardt te Amsterdam voor f 2079 de laagste 3°. het onderhouden van en het doen van herstellingen aan 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Am sterdam, geraamd op 2000. Van de 8 inschrijvers was de laagste de heer E. H. Hille te Amsterdam voor f 1782. Bij kon. besluit van den 9 is benoemd tot leeraar aan de Polytechnische school te Delft de heer T. K. L. Sluij- terman, thans leeraar aan de school voor kunstnijverheid alhier. De heer C. Druyvesteyn, commies ter provinciale griffie van Noordholland, hoofd der afdeeling waterstaat enz., heeft eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Hij heeft meer dan 40 jaren dienst. Spanbroek. Den 7 werd alhier voor do eerste maal sedert geruimen tijd wederom eene volks voorlezing gehouden. Het vrij talrijke publiek, dat de lezing van Ds. Houtman van Aartswoud aanhoorde vermaakte zich uitstekend. Het is te wenschen, dat men 't niet Lij dezen eenen keer late. Hoogwoud. Op 1 Januari 1894 hadden de leer lingen der openbare lagere school alhier iu de school- spaarbank een gezamenlijken inleg van 209.76 */2. In den loop van 1894 is slechts ingelegd f 24.57 doch teruggevorderd f 114.02. Aan rente werd bijgeschreven 5.46, zoodat het tegoed op 31 Dec. f 125.77 '/2 bedroeg. Behagen. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester der afdeeling »Schagen" van het Nederl. Onderwijzersgenootschap, die 1 Januari 1859 werd op gericht, bleek, dat het aantal leden in 1894 met 7 was vermeerderd en met 1 verminderd, zoodat de afdeeling 35 leden telt. Ontvangen was in 1894 183 en uitge geven 130,39, batig saldo 7,61. De contributie be draagt f 4 per jaar en per lid. Het bestuur zal in 1895 van 5 op 7 leden gebracht worden. Een onbekende gever heeft den burgemeester dezer gemeente eene belangrijke som gelds ter hand gestold waardoor aan vele armen eene gift van f 1 tot J 3 kon worden verstrekt. De werkloosheid in onze gemeente neemt in die mate toedat dezer dagen eenige werklieden namens hunne lotgenooten bij het gemeentebestuur om werkverschalfing aanklopten. Mocht de vorst aanhouden en het ijs spoedig berijdbaar zijn dan zal de alhier gevestigde ijsclub aan minstens 25 personen werk kunnen geven met het maken van banen naar omliggende gemeenten. Heerhugowaard. Voor de vacante betrekking van onderwijzeresop 600 jaarwedde heeft zich geen enkele sollicitante aangemeld. De bevolking bestond op 31 Dec. 1893 uit 1400 m. en 1315 vr., samen 2715 inw. In 1894 hebben zich ge vestigd 83 m. en 117 vr., samen 200; geb. zijn 38 m. en 33 vr., samen 71. Vertrokken zijn 112 m. en 123 vr., samen 235. Overleden 22 m. en 25 vr., samen 47, zoodat de bevolking op 31 Dec. '94 bestond uit 1387 m. en 1317 vr., samen 2704. Zij is alzoo met 11 inw. verm. In 1894 zijn 16 huwelijken voltrokken, waarvan 14 tus- 8cheu jongmans en jongedochters 1 tusschen jongman en jongedochter en 1 tusschen wednr. en jonge dochter. St. Pankras. Op 1 Jan. 1894 bestond de be volking dezer gemeente uit 291 m. en 264 vr. In den loop des jaars werden 11 m. en 11 vr. geboren en ves tigden zich 19 m. en 35 vr., terwijl er 5 m. en 3 vr. stierven en 12 m. en 20 vr. vertrokken, zoodat aan het einde des jaars de bevolking bestond uit 304 m. en 287 vr. Was dus het bevolkingcijfer dezer gemeente in den aanvang des jaars 555, aan het einde des jaars was dit geklommen tot 591. Furnierend. Gedurende 1894 zjjn aan de markt alhier aangevoerd 1030 paarden, 21218 ruuderen, (waar onder 664 stieren), 6968 vetto en 9535 nuchtere kalvt reu, 90355 schapen en lammeren9472 vette varkens en 5388 magere, 14737 biggen, 6470 ganzen, 1115 zwanen, 4700% H.L. appelen, 17200 HL peren, 11872 stapels kaas, wegende 3.143.419 P. en 76380 P. boter. Zaandam. Bij kon. bssluit van den 7 is met ingang van den 15 benoemd tot burgemeester dezer ge meente de heer mr. H. J. C. van Tienen, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Wormerveer. Dat de zoutsmokkelarjj aan de grenzen vermin derd is na de verlaging van den zout-accijns met 1 Mei 1893, blijkt uit de volgende opgaven omtrent het aantal bekeuringen. Noord-Brabant. Aantal pers. Aang. zout. In de Javabode van 7 December wordt gemeld, dat de Radja van Lombok of ten minste een zijner te Ba tavia vertoevende familieleden beweerd heeft, dat Goesti Djilantieb tot den overval heeft aangezet, toen hij zag dat het hem niet gelukte in de plaats van den Radja te komen, gelijk hij gehoopt had. Het Nederlandsen Rundvee-Stamboek. De afdeeling Noordholland van bovengenoemde ver- eeniging houdt hare zeventiende algemeene vergadering, op maandag, den 28, 's middags half een ure (amst tijd), in een der lokalen van het hotel »Krasnapolsky'', te Amsterdam. Onder de te behandelen zaken komen voorverkie zing van drie leden van het bestuur, die den 1 Januari 1896 in functie treden, in plaats van de aftredende hee- ren P. Koppes, J. Wit Az. en Jb. Zijp Hz., die niet da delijk herkiesbaar zijn benoeming van vier afgevaardig den naar de eerstvolgende algemeene vergadering der vereeniging in de provincie Friesland te houden bepa ling van de plaats waar de volgende vergadering der af deeling zal worden gehoudenuitreiking der in 1894 uitgeloofde aanhoudingspremiën voor jarige stieren uit reiking der premie, uitgeloofd op de in 1894 te Schagen gehouden paaschtentoonstelling rekening over den dienst 1894bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de eerstvolgende algemeene vergadering der vereenigingvoorstel van het bestuur om J 250,beschikbaar te stellen tot het uitreiken in 1895 van tien aanhoudingspremiën van f 25,ieder, voor éénjarige stieren, die bij de voorjaarskeuring in 1895 worden ingeschreven in het Nederlandsch Rund veestamboek, afdeeling Noordholland, het recht op een aanhoudingspremie te doen vervallen, wanneer de stier van de hand wordt gedaan vóór de zomer Beemster-stie- renmarkt, in te leiden door den heer J. Koster Kz.; ontwerp- begrooting voor den dienst 1895. Hen nieuwe schrijfmachine voor blinden. Elke nieuwe uitvinding, zoo luidt een schrijven van den heer H. J. Lenderink, directeur van het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam, ten bate onzer natuurgenooten die een der edelste organen, het gezichtsvermogen, missen, gedaan, wordt zeker door ons allen met groote ingenomenheid begroethoeveel te meer moet dit het geval zijn, zoo de uitvinding, na herhaalde proefnemingen, bleek practisch en degelijk te zijn. Het pleit voor het begrip van groote humaniteit, dat zoovelen trachten allerlei hulpmiddelen uit te deuken om hunne medemenschen het gemis een hunner organen zoo min mogelijk te doen gevoelen, doch velen ook bezield met dat humaniteits begrip werden iu de praktijk hunner uitvinding teleurgesteld. Dit ie bij deze nieuwe schrijf machine, de Skotograph afgeleid van 't grieksche ïSkotos'' duisternis en »Graphein" schrijven van den uitvinder dr. Julius Nord, officier van gezond heid, te Amsterdam, niet het geval. Bij de behandeling van een zijner patiënten, die hij van lieverlede totaal blind zag worden, gebracht tot uiterste inspanning om hem het gemis van zijn gezichtsvermogen zoo weinig mogelijK te doen gevoelen, gelukte het hem een toestel uit te denken, dat na herhaalde hervormingen en verbeteringen volkomen aan de eischen voldoet om de blinden in staat te stellen met de buitenwereld schriftelijk hunne relaties te onderhouden. Het is niet noodig uit te weiden over het groote nut eener dergelijke schrijfmachine voor hen, die op zekeren leeftijd het licht hunner oogen moeten missen, en daar door uit hunne dagelijksche bezigheden weggerukt worden, bezigheden waarbjj het schrijven meestal de voornaamste faktor is. Met behulp van den Skotograph is de blinde thans in staat vlug te schrijven, aan elke letter duidelijk haren vorm te geven, hij weet waar de regel eindigt en wanneer een nieuwe moet begonnen worden de plaats waar hij gebleven is, indien voor een oogenblik het schrijven wordt gestaakt, is onmiddelijk door hem terug te vinden, de regels worden op gelijken afstand gehouden en die afstand kan naar willekeur genomen worden. De wording van de schrijfmachine mocht ik in zijn ver schillende phases gadeslaan en de groote verbeteringen met dankbaarheid begroeten. Niet alleen zal de Skotograph van onschatbaren dienst zijn voor hen, die op lateren leeftijd hun gezichtsvermo gen verloren, doch tevens voor bijzienden, myopen, in belangrijken graad heeft zij een tweeledig voordeel. In de eerste plaats stelt zij hen in de gelegenheid vlug, gemakkolijk en goed te schrijven; in de tweede plaats zal zij als voorbehoedend middel dienst doen, namelijk de oogen sparen en indirect er toe bij dragen verergering der myopie tegen te houden. Ten slotte een enkel woord over het nut der machine voor hen die blind geboren zijn. Zoo de blinde geoefend wordt in de kennis van den vorm van de schrijfletter, hetgeen door middel van koperen trekletters in relief op de letterplank aan het Instituut reeds aan jeugdige kin deren onderwezea wordt, zal hij met behulp van den Skotograph die kennis met meer succes aanwenden, dan hij tot dusverre deed, door niet meer als het ware letter voor letter machinaal te behoeven te teekenen. De Saotograph, waarvoor in de meeste landen der wereld, door bemiddeling van het Nederlandsche Octrooi- bureau van de heeren mr. A. Waszink en A. Doijer Jzn., te Amsterdam, patent genomen is, is in het Instituut aanweziggaarne is de heer Lenderink bereid, overtuigd als bij is, dat een groote stap vooruit is gedaan op he^ gebied van hulp en onderwijs aan zwakken van gezicht en blinden, aan belangstellenden dr. Nord's Skotograph te verklaren. Met eene gewaarwording van dankbaarheid zal ieder deze belangrijke uitvinding begroeten. Wij ontvangen het eerste nummer van den tweeden jaargang van „De Kunstwereld", geïllustreerd week blad voor Nederland en België, gewijd aan letteren, too- veel, muziek, schilder-, bouw- en beeldhouwkunst. Het blad onderging eene aanmerkelijke uitbreiding, die tevens een verbetering mag worden genoemd. De prijs per jaar gang bedraagt 6.waarvoor men wekelijks een num mer van het blad ontvangt. De eerste aflevering is ver gezeld van eene goede reproductie der fraaie plaat »Maanidylle" van H. Kaulbach. Het Haandblad tegen de Tervalschlngen, no. 6, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, Amsterdam, bevatde overheid en de bestrijding der vervalschingen wijnvervalschingen onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeuren: dr. van Hamel Roos en Harmens); controle-onderzoekingen bacteriën vrije melk, brood en meel, beschuit, wijn, gerstebier, cognac, jenever, kaneellikenr, koek, levertraan, vertinde en geëmailleerde pannen Saffraanvervalscbingen. Kindersterfte en melkvervalsching wetenschappelijke berichten het op sporen van antipyrine korte berichten; hygiëne en industrieverspreiding van tuberculose door spoorweg verkeer loodvergiftiging door snuifbehandeling en onderzoek van gebrande koffieporseleinen tegelsvoe ding van kinderen; vergiftiging door ondeugdelijke kook pannen parketvloeren uit lederafvalklenren-photografie veiligheidspapier; de grootste brandstichter; kan rijst schadelijk werken feuilleton zonneschijn en microben over het indringen van cholerabacteriën in kippeneieren verordening tegen het rooken bijvoegselde boterwet en de discussiën daarover met de regeering in de Tweede Kamer. Egmond aan Zee. Het geborgen wrakhout van het bij den Decemberstorm alhier gestrande schip Caroline heeft in veiling ongeveer f 300 opgebracht. Van de lading zijn thans in het geheel 1156 vaten terpentijn en 2307 vaten hars alhier geborgen. Helder. Tot inspecteur van politie is benoemd D. G. Muntinga, agent van politie le klasse en tot markt meester P. Verhey alhier. Heerhugowaard. Ondertrouwd: 13 Dec, Johan Wilhelm Catharinus Grootendorst en Ar- noldina Frederika Post. 22 Louwrens van der Gragt en Grietje Boots, wed. van Hermar us Johannes Poel. 28 Jan Groenveld, wednr. van Bragitta Johanna van Schagen, en Cornelia Snijders,wed. Pieter Kruijer. Ondertrouwd en Getrouwd: 1 en 26 Dec. Murk Joan van Goudoever en Trijntje Raat, wed van Pieter de Boer. 6 21 Arie Mienes en Pietertje Sijbrands. Geboren: 1 Dec Gerrit, z. van Hendrik Brammer en Autje Mul. 14 Jannetje Elisabeth, d van Albert Oudt en Maartje de Vries. 16 Maarten, z. van Klaas Spaan en Grietje Kalis. Cornelia, d. van Pieter Kieft en Guurtje Blanbeudaal 19 Frederik Johannes, z. van Johannes van der Vliet en Catharina Cornelia Snel. 25 Johannesz. van Klaas Beers en Dieuwertje Pannekeet. 26 Arie, z. van Jan Pancras en Gerritje Bleeker. Jannetje, d. van Klaas Buisman en Maartje van Schoorl. O verleden. 3 Dec. Klaas Mooij, wednr. van Trijntje Schoen, 73 j., overl. te Nieuwe Niedorp. 7 Levenloos aangegeven kind van Pieter Ootjers en Elisabeth Krap. 8 Dirk Wester, echtgen. van Simonnetta Anna de Klerk, eerder wednr. van Trijntje Dekker, 55 j. 29 Jannetje, d. van Klaas Buisman en Maartje van Schoorl, 3 d. Hensbroek. Geboren: 17 Dec. Pieter, z. van Tennis Helder en Geertje Brander. Overleden: 2 Dec. Dirk Boot, echtgen. van Dieuwertje Blokker, eerder wednr. van Grietje Metselaar, 26 j. en 11 m. 9 Pieter Molenaar, echtgen. van Geertruida Palen- steijn, 64 j. Oudkarspel. Getrouwd: 20 Dec. Cornelia Nap en Nantje Bregman. Ge boren. 8 Dec. Jacobad. van Jacob Hart en Wilhelmina Vansteeg. 9 Dirk, z. van Hendrik Schuijt en Johanna Helena Dekker. 15 Guurtje, d. van Jan Borst Lz. en Eijmontje Bouwens. 24 Johannes, z. van Jan Mors en Trijntje Koomen. O verleden: 14 Dec. Guurtje Bos, wed. van Jan Knijper, 80 j. 15 Een levenloos kind van S. Evers en A. op't Land. 20 Grietje Kuit, echtgen. van Klaas Dekker, 29 j. Oude Niedorp. Ondertrouwd en Getrouwd: Pieter Dekker, wednr. van Grietje Jonker, en Meinuw Kriller, wed. van Simon Groot. Dirk de Jong en Maartje Groot. Geboren: 15 Dec. Johannis, z. van Dirk Hoogland en Cornelia Mol. Helena, d. van Hubertns Schiebroek en Maria Cornelia Janmaat. Overleden: 2 Dec. Trijntje Stam, wed. van Pieter Leegwater, 83 j. 29 Marijtje, d. van Jan Ursem en Catharina Beere- poot, 19 m.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6