Het OnrecM Gewroken. No. 7. Zeven en Wegentigste Jaargang. 1895. WOENSDAG Kiezerslijsten. Onbestelbare Brieven, Buitenland. 16 JANUARI. FEUILLETON. Samuel Rutherïord. ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnoi oentsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te ALKMAAR noodigt bij deze naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), gewij zigd bij art. VII der wet van 6 November 1887 (Staats blad No. 193), de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente in de Rijks personeele belasting, dienst 1893/94, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan diewelke volgens art. 1, letter a en b, van de wet van 24 April 1843 (Staats blad No. 15), aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten dor belasting naar de drie eerste grondslagen of in de grondbelasting, dienst 1894, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste 10 zijn aangeslagen daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeentehoofden van gezinnen of alleen wonende personen, die van den inwonenden eigenaar of eer sten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuiswaarvan de huurwaarde voor de Rijks personeele belasting ten minste op het dubbele ge steld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedragzijnde 38,gedurende 9 maandenvoorafgaande aan den 15 Februari a.s., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedtmaar waarvan de jaarlijksehe huurwaarde ongestoffeerdin verhouding tot de belastbaro huur waarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschathet voormelde bedrag van f 38 bereiktdaarvan onder overlegging van de gevorderde bescheiden vóór 15 Februari a.s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelas ting, do .vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeften dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde on roerende goederen óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste 10 bedraagt. De modellen voor de aangiften bedoeld bij art. 1, letter e en het ie lid van art. 7 in verband met art. 1, letter b, der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Alkmaar, De Voorzitter voornoemd 15 Jan. 1895. A. MACLAINE PONT. verzonden gedurende do 2e helft van December 1894 Mej. J. Kesler, Alkmaar; B. Bijvoet, Amsterdam; G. GoesHaarlem Mej. D. de Vries, Rotterdam. Van Ondkarspel: C. Klani, Amsterdam. Briefkaarten: Haverman Alkmaar; J. J. van Maas, D. J. Bosman en Mevr. A. van Steenbergen, allen Amsterdam. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel ©,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BELGIES. Den 9 is te Brussel het verdrag geteekend, waarbij de Congostuat door Belgie wordt overgenomen. Het zal spoedig aan de goedkeuring der Kamer onder worpen worden. Den 11, toen het verhoor van mevrouw Jonianx plaats had over den dood van haren broeder Alfred Ablay, las zij eene memorie voorwaarin zij betoogdedat hot denkbeeld der op hem gesloten levensverzekering van hem zeiven uitgegaan was, met het doel om zijne schuld- eischers tevreden te stellen. Verder zette zij uiteen, dat van de 70000 fran.s, waarvoor het leven harer overleden zuster Léonie verzekerd was, niets voor haar huishouden gebruikt was. Een der voornaamste pnnten van het verhoor betrof de vraag of mevrouw Meskens schoon moeder van Alfred Ablay, niet herhaaldelijk belangrijke sommen aan mevronw Joniaux ter hand had gesteld voor dien doorbrenger, waarvan zij bij de verzending een goed deel voor zich zelve plag te honden. Den 12 ving bet verhoor der getuigen aan. De eerste getuige was de rechter van instructie Hayoit, Deze deelde o. a. mede dat de justitie in door haar ontvangen naamlooze brieven aanleiding had gevonden tot het leggen van beslag op de papieren brieven en medicijnflesschjes ten huize van mevrouw Joniaux. Bij het overlijden van Léonie Ablay had de geneesheer des avonds om 10 uren de lijderes volstrekt niet verontrustend gevondenmaar mevrouw Joniaux had aan de ziekenoppasseres verklaard dat zij des nachts sterven zou, hetgeen ook geschied was Aan vankelijk had de beklaagde niet van een »eereschuld ge sproken. Een der vrienden van den heer van den Kerchove had in de instructie verklaard, dat hij op den dag zijner aankomst te Antwerpen ongesteld was en een andere vriend, dat hij reeds een of tweemaal een aanval van beroerte had gehad. Op eene vraag^ van den voi- dediger bevestigde hij dat een der getuigen verklaard had, dat Alfred Ablay aan hartkloppingen leed; zijne bijzit had verklaard, dat hij telkens over pijn in de linkerzijde klaagde. Mevrouw Joniaux verklaarde toen door dezen getuige medegedeeb' was dat de directeur der speelzaal te Spa verzekerd had dat men mevrouw Joniaux den toegang tot de speelzaal had willen ont zeggen dat zij nooit daarvan gehoord had vóór hare inhechtenisneming. Zij zweerde, dat zij, een uur voordat zij Spa verliet, nog in de speelzaal was geweest. Zij ontkendedat zij kaarten op hare knieën gehad en aan een kellner 5 francs gegeven hadom haar rose kaarten te verschaffen, zooals een der commissarissen verklaard had. Ten slotte hield zij voldat er een getuige, door de beschuldiging opgeroepen om tegen haar te getuigen zou komen die de bewijsstukken zou mee brengen voor hare onschuld. DUITSCHliAIND. De Rijkskanselier, prins Hohen- zolleru heeft den 13vergezeld van zijnen zoon een bezoek gebracht aan prins Bismarck. Rijksdag. Den 12 is met groote meerderheid het wetsontwerp tot bestrijding van revolutionaire woelingen naar eene commissie verwezen. In den loop der beraad slagingen verklaarde de Rijkskanselierdat voor het welzijn van den werkenden stand ook verder zon ge zorgd worden; hier echter gold het eene bestrijding van internationale vergrijpen tegen de maatschappij waarbij de regeeringen bij de natie en, naar te hopen was ook bij de meerderheid van den Rijksdag steun zouden vinden. (Levendige toejuichingen rechts). De minister van oorlog en de onder-minister von Köller kwamen krachtig op tegen de aanvallen der sociaal-democraten op het leger en de politie. RNTOElKiAlVD. Het ijs in den Ronden Vijver in de Kensington Gardens is in de afgeloopen week plotseling gebroken, daar het niet bestand was tegen de menigte schaatsenrijders die zich daarop bewogen. Ongeveer 50 menschen stortten te gelijk in het water, doch werden allen gered. Tot groot vermaak van de toeschouwers viel hetzelfde lot aan vele personen op andere gedeelten ten deel. De firma Baring Brothers heeft den 11 aan de Bank van Engeland het geheele bedrag uitbetaald dat zij schuldig was wegens het voorschotin 1890 aan de firma gegeven. De waarborg is dus opgeheven. De Bank van Engeland deelde aan de bewindvoerders mede dat hare verantwoordelijkheid opgehouden heeft. Den 10 is een ministerraad gehouden ter bespreking van de regeling der werkzaamheden van de aanstaande Parlementszitting. FRA1VMRIJR. De gemeenteraad van Parijs heeft met 36 tegen 14 stemmen 5000 toegestaan voor onder steuning van de werkstakers te Roanne, op voorstel van den heer Landrin die deze gift voorstelde als te zijn geschied uit naam der te Parijs wonende provincialen aan de bewoners der provincie. Door de tegenstanders werd aangevoerd, dat er te Parijs zelf werkloozeu genoeg warenaan wie eene dergelijke ondersteuning goed be steed zou zijn. De gemeenteraad van Parijs heeft poet 34 tegen dó stemmen beslotende kwestie van den metropolitaau- spoorweg aan een referendum der bevolking te onder werpen de prefect heoft zich voorbehouden tegen het besluit op te komen, zoo de genomen beslissing onwettig mocht blijken. De minister van binnenl. zaken heeft 1000 francs beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van den sneeuwval te Orlu en mevrouw Furtado-Heine 20000 francs. Met behulp van ongeveer 100 soldaten is Ax ontgraven; ook te Perpiguan werden de straten met behulp van soldaten schoongeveegd. Te Savigny bij Beaune werd eene dame dood voor hare deur op de sneeuw gevonden. Te Lucey is iemand, die gedureude den sneeuwstorm onder een loods schuildedoor de koude bevangen neergevallen. Beide beenen waren geheel bevroren. De minister van openbare werken Barthoux heeft zijn ontslag ingediend tengevolge van een den 12 door den Raad van State genomen besluit waarbij de Staat in het ongelijk werd gesteld in de kwestie betreffende de waar borgsom, door den Staat te betalen aan de spoorweg maatschappijen. Den 14 werd in den ministerraad EDNA LÏALL. Vertaald door Guillette. 76) >Neen," riep Rosamond, »zóo herkent men je dadelijk Laat mij je haar opsteken, dan valt de hoed er over, anders ziet iedereen dadelijk dat je geen groom bent. Maar waarom is die vermomming noodig »Ik reis zonder pas door het vijandelijke land en mag niet langer wachten op den troep van Lord Goring, mij tot geleide medegegeven." Toen liet hij zijn stem tot een zacht gefluister dalen, en vervolgde»Ik zal jo „e volle waarheid zeggen ik heb depêches bij mij van Lord Hop- ton aan den koning, en moet, als het eenigszins mogelijk is, eenige royalisten in Londen zien te spreken." >Maar als je mij eerst naar Katterham brengt, maak je een langen en gevaarlijken omweg," riep Rosamond verschrikt, want na hetgeen Joscelyn eenmaal overkomen was, vond zij niets zoo gevaarlijk voor hen die zij lief had, dan het overbrengen van brieven Misschien zal bet een klein beetje ophouden," zeide Denham, »doch daar is niets aan te doen. Ik heb geen rust voor ik je bij Joscelyn gebracht heb. Court House is nu voor jou de veiligste plaats, en als Sir Thomas het mij kwalijk mocht nemen dat ik op mijn eigen houtje hande lend ben opgetreden, laat hem dan van Bristol komen en je ergens anders brengen." »Neen," verklaarde het meisje, »ik verzet geen stap, ik verlaat dit huis niet, voor je mjj één ding belooft.' Er was eene heel andere uitdrukking op het kinderlijke gelaat, een trek van geestkracht en van moed. »En wat is dat, mijn kind?" vroeg hij, haar een kus gevend. »llc wil die depêches overbrengen." En zij stak de hand uit om ze in ontvangst te nemen. Geheel onvoorbereid op zulk een voorstel, verklaarde Arthur, met een uitroep van schrik en verbazing, op stel- ligen toon dat dit nimmer gebeuren zou. »Zeer goed, dan blijf ik hier, en jij rijdt met Lord Goring naar Farnham," en Rosamond ontdeed zich met de grootste kalmte van hoed en mantel. Denham was uit het veld geslagen door zooveel vast beradenheid. Doch hij gaf den strijd niet op, en zeide »Je vergeet, kindlief, dat ik doen wil wat de eer en het geweten mij voorschrijven." »Neen," zeide Rosamond, wier oogen schitterden van een ongewonen gloed, »jij juist vergeet wat mijn gevoel van eer mij voorschrijft je waagt alles voor mij, en wei gert mij een klein deel van het gevaar op mij te nemen, als ik vurig verlang óok iets te doen." Arthur aarzelde, hij wilde niet toegeven en toch maak ten hare woorden indruk. Ziende dat zij veld won, liep ze naar hem toe, sloeg de armen om zijn hals, en zei smeekend Je weet immers dab de soldaten van het Parlement er niet aan denken zouden een meisje iets in den weg te leggen Dick heeft mij menigmaal verteld dat vrouwen de veiligste boden zijn. Kijk, ik kan ze in dien ruimen zak van mama's mantel stoppen." Eindelijk gaf hij toe, en een paar minuten later was het tweetal op weg naar Katterham, Thérèse op een dameszadel vóór den stalknecht, en Rosamond met Den ham op éen paard. Barnaby deed in het bleeke licht van den morgen het hek voor hen open en wenschte hen goede reis; hij was dankbaar dat »de kleine meid", zoo als hij haar bij zichzelf altijd noemde, in een veilige haven gebracht werd. »Maar ik zal haar nu missen," prevelde hij, »als ik haar terugzie, zal ze getrouwd en veel veranderd zijn. Dat gaat zoo mot de jeugd als ze maar een goeden man krijgt, dan heb ik er vrede meê." ACHT EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. „Menigmaal moet ik met mijn verward weefsel tot Christus komenHem vragen het in orde te maken, en den goeden draad terug te vinden. Maar Gode zij gedankt voor veel slechten arbeid door Christus terecht ge bracht, sinds hij ten leermeester werd van het verdoolde menschdom." Rosamond's onzelfzuchtige bedoelingen werden met den besten uitslag bekroond ongedeerd doorstonden zij een gevaarlijk oogeublik toen zij, ter wille van de paarden, te Guildford een uur rustten. De mannen moesten zich een nauwkeurig onderzoek laten welgevallen, doch nie mand viel de Fransche kamenier lastig, noch hare ver moeide meesteres. Eindelijk, 't was laat in den avond, reden zij langzaam den hoogen heuvel op naar Willey Farm, Rosamond zoo vermoeid dat zij zich nauwelijks overeind kon houden haar hoofd zonk gedurig op Den- ham's schouder, en haar stem klonk zacht en treurig toen zij zeide »Ik zie er tegen op Joscelyn's vrouw te ontmoeten. Wat moet ik beginnen als zij mij niet vriendelijk ontvangt Wees daar niet bang voor," stelde Donham haar ge rust, »ik heb haar leeren kennen toen ik in Gloucester gevangen was zij is eene vrouw uit duizend. Bij niemand zul je beter en meer naar genoegen zijn dan bij haar." »0, wat is dat 1" riep bet meisje op eens, doodelijk ontsteld, toen zij, een bocht van een weg omslaande, plotseling een man met een lantaarn op zich af zagen rijden, en een zware basstem vroeg »Voor wien zijt gij Rosamond zag terstond aan het kort afgeknipte haar en het ernstige gezicht dat de man een Puritein was, en vó >r Denham tijd had om te antwoorden, sprak zij met heldere stem »Sir, ik ben met mijne bedienden op weg naar Court House. Mijn vader's kasteel is door Lord Goring's sol-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1