Stadsberichten. door den minister-president Dupuy medegedeelddat de heer Millérand een interpellatie zou hoaden over genoemd besluit en over dat gevraagde ontslag. De regeering zal onmiddellijk antwoorden. Bij het bombardement van het fort Farafatra door de franschen hebben de Hovas groote verliezen geleden. Onder de frausche troepen doen zich vele gevallen van koorts voor. Vijf engelsche onderdanen zijn in hechtenis genomen en van het eiland verwijderd, omdat zij de fransche linie overschreden hadden. Een nienwe dynamietaanslag heeit den 14 des nachts in een der aanzienlijkste wijken plaats gehad. Een be diende, die tegen middernacht in de rue Moncean No. 65 thuis kwam, zag een doos voor een der vensters liggen hij wekte den concierge, die de doos op straat wierp. Een oogenblik later had een vreeselijke ontploffing plaats, waardoor vele ruiten in de straat verbrijzeld werden doch niemand bekwam eenig ongeluk. De bom was ver vaardigd uit een blikken bus, met buskruit, puin en spijkers gevuld. De dader is onbekend. Hoewel in den omtrek van de plaats waar de aanslag geschiedde, de rechter van instructie Athalin, de bankier Camondo, enkele leden der familie Rothschild, mevrouw Rose Caron en andere artisten wonen, vermoedt men dat de aanslag niet tegen een bepaald persoon gericht is, maar alleen ten doel had de gegoede burgers schrik aan te jagen. ZIJID-AMERIKA. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de braziliaansche regeeringstroepen bij het vervolgen van opstandelingen in Rio Grande, de grens van Uraguay overschreden en een officier met drie soldaten die zich daartegen verzetten, gedood hebben. CHINA. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de japan- neezen beslist tegen Kintchou oprukken het eindpunt van den spoorweg van Mantsjoerije naar Tientsin. Eenige mijlen van Kintchou ligt een pallisade-grens en 150 mijlen ten zuiden er van begini de chineesche muur (bij Sjanhaikwan). Meer en meer blijkt dus dat de japan- neezen op Pekin aanrukken dat zij desnoods bereiken kuDnen met vermijding der forten te Takoe, die Tientsin en daardo >r ook Pekin van de zeezijde verdedigen. De chineezen trekken langzaam maar gestadig terug naar den grooten muur. Men vermoedtdat zij zich daarachter zullen opstellen om den vijand af te wachten; of de chineesche muur als bolwerk in den tegenwoordigen tijd echter nog veel beteekentmagmet het oog op het hedendaagsche geschut, in twijfel getrokken worden. De sneeuw maakt den opmarsch der troepen zeer moeielijk. De terugtrekkende chineezen zijn af en toe met de japansche voorhoede slaags geweestwaarin de eersten verscheidene gewonden hebben gelaten. Tweede Hamer. Tijdelijke versterkingen der Nationale .tlilitlc. In hare memorie van antwoord omtrent het wetsont werp tot bestendiging van den zevenjarigen diensttijd voor een drietal jaren, verklaart de regeering, dat sedert 1891, toen het eerst tot dien maatregel werd besloten, in de gesteldheid der levende strijdkrachten geene ver andering ten goede is gekomen, zoodat de redenen, welke indertijd voor dezen maatregel golden, nog onverzwakt van kracht zijn. De getalsterkte van het leger aan soldaten-vrijwilligers en miliciens bedroeg 1 Dec. 1891 68847 man, van welke 438 miliciens gedetacheerd bij het Indisch leger; op 1 Doe. bedroegen die cijfers 67311 en 1129. Het wetsontwerp zal geen directe kosten van noemenswaardig behing vorderen, daar in de magazijnen een voorraad kleeding- en uitrustingstukken voorhanden isberekend naar eene legersterkte met 7 lichtingen. Indirect brengt de maatregel eenige kosten mede, daar niet te voorkomen is dat de kleeding gedurende het opleggen eenigermate in waarde vermindert. Ten slotte verdedigt de regeering het behoud van den tegenwoordigen tijd van aflevering, van 1 tot 15 Maart, als het meest aanbevelenswaard. De gemeenteraad van Groningen heeft afwijzend beschikt op het adres van de vrouwenvereeniging »Door Kennis tot Macht", inhoudende het verzoekdat van gemeentewege aan schoolgaande kinderen van 1 December daten in brand gestoken ik ga bescherming zoeken bij mijn broeder, kapitein Heyworth." «Moge de Heer u ten leidsman strekken, Miss,'' zei de oude Puritein. »Ik wist niet of ik vriend of vijand voor mij had. Als u op Court House wezen moet, rijd ik een eindje met u meê u zoudt gemakkelijk een verkeerden weg in kunnen slaan." Baas Smith want de Puritein was niemand anders dan Erfzonde's vader bracht hen tot het hek van Court House de arme Rosamond gevoelde wel eenige wroeging toen hij haar, met de depêches voor den koning in haren mantelzak, van het paard hielp, en na haar Gods besten zegen toe gebeden te hebben, zijns weegs ging. Terwijl zij in de duisternis voor de zware deur stonden te wachten, gaf zij Denham het gevaarlijke pakje over, in stilte wenschend dat er geen koningen of parle menten waren om hun geluk in den weg te staan, doch dankbaar dat de geliefde tot zoover er de reis behouden had afgebracht. Eindelijk werd de zware voordeur ge opend, en vroeg een bediende wat zij verlangden. Rosamond, te vermoeid om te spreken, liet het woord aan Denham haar geestkracht scheen uitgeputtoen er een slanke dame in de verlichte vestibule verscheen barstte zij bijna in tranen uit. Hoe zullen wij u ooit genoeg danken voor uwe hulp, Denham," zeide een zachte vriendelijke stem. «Welkom op Court House, lieve Rosamond. Kom gauw bij het vuur, in de warme kamer je zult eens zien hoe goed Jos er weer uitziet 1" En Rosamond bij den arm nemend, bracht zij hen in een gezellige kamer, waar Joscelyn's hartelijke ontvangst spoedig alle zorgen en onrust deed vergeten. Rosamond werd geheel als huisgenoot opgenomen, nooit had zjj zich zoo gelukkig gevoeld, het was bijna ovei- stelpend die geest van liefde en vrede om haar heen soms was het haar als droomde zij slechts en zou zij straks ontwakeD, en zich bevinden in het brandende huis, omringd door woeste soldaten, en den griezeligon Lord Goring tegenover zich. Wordt vervolgd. tot 1 April dagelijks voedsel en, zoo noodig, kleeding en schoeisel worden verstrekt. Men schrijft ons uit Bergen. Vermeldden wij reeds het gunstig succes, dat Bergens mannen- en meisjeskoor onder leiding van den heer P. van Hoorn met de uitvoering op 10 Januari behaalde, de tweede uitvoering op 13 Januari in de kolf baan van den W. Veenhuijsen met hetzelfde programma voldeed evenzeer. De vrees van sommige leden, dat door de ongunstige weersgesteldheid en de slechte wegen op sommige plaatsen lag de sneeuw voeten hoog de opkomst van het publiek niet zeer groot zou zijn, werd niet bewaarheid. Een talrijk publiek, waaronder velen uit naburige gemeenten woonde de uitvoeriug bij. Door herhaald applaus gaven de aanwezigen hunne vol doening over de uitvoering der verschillende nummers te kennen. Evenals op 10 Januari gaf ook thans do lang durige toejuiching bij het einde der tot slot gegeven operette aanleiding tot de herhaling van het laatste tafereel. »Na gedaan werk is het goed rusten", zegt men. Geen worder dus, dat de leden van het koor na afloop nog eens bij elkander schoven, om nog een uurtje dat voor velen nog al rekbaar bleek in elkanders gezelschap door te brengen. Het publiek toonde ook volstrekt geen haast te hebben. Men bleef zitten onder gullen lach en scherts en het zingen van menig vaderlandsch lied. Eene welverdiende hulde werd den directeur door den heer Francken toegebracht, die nog lang den dirigeer stok in handen van den heer van Hoorn hoopte te zien. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Leeuwarden de heer mr. A. C. C. Folker8ma, thans rechter te Groningen. Amsterdam. In de woning van een dezer dagen in de Tuindwarsstraat overleden bedelaar werd onder een bundeltje kleeren een stapeltje geldten bedrage van 165, gevonden. Den 14 des avonds is een hevige brand uitgebroken in het logement en koffiehuis van den heer H. C. de Waart in de Warmoesstraat. Het achtergedeelte van dit perceel was door houten beschotten in eenige logeer kamertjes verdeeld en daar boven waren nog tien slaap plaatsen. Bgmonden. Wegens vertrek uit de gemeente Egmondbinnen heeft de heer A. Slotemaker als directeur van de «Onderlinge Rundveever waarborging voor de drie Egmonden" bedankt. Na geholpen te hebben aan de op richting bekleedde bij gedurende ongeveer 20 jaren de betrekking van directeur. In zijne plaats werd be noemd de heer W. Apeldoorn, te Egmondbinnen. Er is nu een nieuw fonds van denzelfden aard opge richt voor de Egmondermeer. Tot directeur daarvan werd benoemd de heer P. Roskam, tot secretaris-pen- niDgmeester de heer A. Slotemakerthans te Bergen woonachtig. Reeds hebben zich 19 leden, met 351 run deren, doen inschrijven en er valt niet aan te twij felen, of het nieuwe fonds zal zich in zijn kring in al- gemeene deelneming mogen verheugen. Haarlem. Zeven en vijftig van de 70 patroons slagers alhier hebben besloten tot invoering gedurende de wintermaanden tot Mei toe van Zondagsrust voor de gezellen. -monnikendam. Den 11, des avonds omstreeks 10J/4 uur, ontving de heer S. van zijnen vriend H. S. een schrijven waarin hij meldde, zich op het graf van zijnen onlangs overleden broeder te zullen dooden. Toen hij zich, vergezeld van eenige anderen, naar het kerkhof spoedden, hoorden zij een schot en bij aankomst vonden zij het lijk. De kogel was in de longen doorgedrongen. Noordscharwoude. Zondag den 13, 's avonds omstreeks 91/, uur, brandde, door eene onbekende oor zaak, het perceel, mèt den inboedel, af van E. S. Alles was verzekerd. De spuiten van Noord-, Zuidscharwoude en Ondkarspel waren aanwezig, om de belendende per- ceelen te bewaren. Scliagen. Den 12 werd Jan Oudshoorn, die be kend was met den moord, door Boes bedreven en een muntbiljet van 10 van hem had ontvangenonder politiegeleide naar Alkmaar gebracht. Den 19 zal in het lokaal-Blauw, vanwege de afdeeling Schagen van den socialisten bond als spreker optreden de heer W. Meng, ox-predikant, met het onderwerp: «Rakrita, of de verheffing van het lage." Bij kon. besluit van den 11 is herbenoemd tot hoogheemraad van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en West-Friesland de heer mr. H. F. van Leeuwen, alhier. In de week van den 6 tot den 12 Januari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 31 kuipbaden 63 regenbaden le ki. en 67 regenbaden 2e kl., samen 161 baden. In eene dezer dagen gehouden algemeene vergadering der Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting werd de rekening dier inrichting over het jaar 1894 goedge keurd en vastgesteld sluitende met een nadeelig saldo op de exploitatie van 277.43. De inrichting was in dat jaar geopend van 19 Mei tot 10 Augustustoen zich choleragevallen in den omtrek der gemeente voordeden in verband waarmede de sluitiDg noodzakelijk werd ge acht. Er werden in dien tijd 5656 baden genomen. Nog werd uitgeloot het aandeel no. 13, dat 15 April dezes jaars betaalbaar is. Bij kon. besluit van den 14 zijn benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arr. rechtbank alhier, de heeren mr. J P. Kraakman, thans kantonrechter-plaatsvervanger, alsmede advokaat en procureur, en mr. F. H. G. van der Hoeven advocaat en procureurbeiden alhier. Een zilveren jubileum In zicht. Den 15 Januari 1870 kwanen in Alkmaar bijeen af gevaardigden uit de onderwijzers-gezelschappen in het toenmalige Vie schooldistrict van Noordholland, thans schoolarrondissement Alkmaar, tot het opmaken en vast stellen van een reglement voor de te houden jaarlij ksche districts- (thans arrondissementsj-vergadering. Die vergaderingen zijn sedert dien tijd geregeld in de maand Juni van elk jaar gehouden terwijl ééne buiten gewone vergadering in Maart 1880 bij het aftreden van den heer Luymes als schoolopziener, plaats vond. Een kwart eeuw is sedert dien tijd verloopen reden, om de eerstvolgende bijeenkomst een eenigzins feestelijk karakter te geven. Vnn de 6 onderteekenaren van genoemd re glement zijn de beide eersten, de heeren F. A. Tauber, in leven h. d. s. te Heiloo en C. Fogteloo, toen leeraar aan de r. h. b. s. te Alkmaar, overleden. De derde, de heer A. P. Zeilmaker, toen en nog h. e. s. te Alkmaar, is gedurende al dien tijd lid des bestuurs geweest. Van de 3 laatsten, de heeren L. van de Vijzel, C. Dammes en J. G. Krijt, indertijd hoofden van scholen te St. Pankras, Zuidschermer en Warmenhuizen, sedert eervol ontslagen uit hunne onderwijzersbetrekking, is de eerstgenoemde, thans burgemeester te St. Pankras, nog eerelid des be stuurs, nadat hij 21 jaren, eerst als 2e, later als le secretaris was werkzaam geweest. In den eersten tijd konden ook leden van gemeente besturen en schoolcominissiün als leden toetreden en als zoodanig werden de vergaderingen meermalen bezocht o.a. door den tegenwoordigen minister van justitie mr. W. van der Kaay en door Alkmaars huidigen ver tegenwoordiger ter 2de Kamer mr. A. P. de Lange. Hoord te Schagen. Maandag, den 14, kwam deze treurige zaak voor de rechtbank, alhier, in openbare behandeling. De rechtbank was samengesteld uit de heeren mr. San- nes, president; mrs. Brants en Vollgraff, rechters; mr. van der Crabsubst.-griffieropenbaar Ministerie mr. Kar- seboom terwijl den beklaagde als verdediger was toe gevoegd mr. F. H. G. van der Hoeven advocaat te Alk maar bijzittend rechter mr. Gockinga. Niet minder dan 62 getuigen waren gedagvaard. Reeds vroeg in den ochtend stond eene groote menigte voor het gebouw, deels om den beklaagde te zien komen of om een plaats te krijgen op de publieke tribune. Deze was dan ook dicht bezet. Ongeveer tweehonderd men- schen stonden er opeengepakt. Wegens het groot aantal getuigen werd op gereserveerde plaatsen niemand toege laten en wegens de beperkte ruimte in de zaal was aan slechts vier verslaggevers der pers een plaats afgestaan. Beklaagde is klein van postuur met mager gelaat lichtblond sluik haar. Hij is gekleed in een net donker blauw colbert costuum en houdt een slappen zwarten hoed in de hand. Hij maakt volstrekt niet den indruk dat hij in staat is geweest een dergelijke misdaad te plegen of in staat is geweest de zware bijl te hanteoren, waarmede hij de vrouw doodde. Onverschillig luistert hij naar de voorlezing der dagvaarding. De president deelt mede, dat de zitting des avonds en ook dinsdag, den 15, zal worden voortgezet, waarna eerst getuigen gehoord worden in zake den diefstal bij mr. ABser. Bekl. vertelt onverschilligalsof het eene doodgewone zaak gold dat hij met zijn vriend Oudshoornevenals hij leerling bij den meubelmaker Bierenbroodspotplan had gema.kt ergens in te breken om geld te stelen.dat bij eventueele feestjes te pas zon kunnen komen. Hij brak op genoemden datum in bij de familie Asser, omdat de familie uit was, en stal een horloge. De inbraak geschiedde met behulp van een beitel uit de werkplaats. Oudshoorn deed niet medeomdat hij des nachts niet zoo gemakkelijk wist weg te komen. Getuige Oudshoorngedetineerd omdat hij van den moord op de beide vrouwen heeft geweten, daar Boes hem den ochtend van den moord om te zwijgen een tientje in de hand stopte, verklaarde dat in de meubel makerswerkplaats tusschen hem en Boes veel gedobbeld werd, waarbij get. steeds verloor. Boes zeide hem dik werf, dat hij ergens stelen zou. Get. verklaart, dat hij al het geld dat hij verdiende in de werkplaats, aan zijn ouders gaf en het geld dat hij verdiende met colporteeren van boeken in een spaarpot deed. Hij speelde steeds op hoop van zegen en bleef, als hij verloor, bij Boes in de schuld. De verdediger vraagt, of get. na den diefstal bij den heer Asser niet tot Boes zeide: »Ik ga ook eens stelen?" Bekl zeide dit bij de instructie. Get. beantwoordt die vraag ontkennend en bekl. zegt zich dit nu niet te herinneren. De verdediger vraagt, of get. zijn geld in de spaarpot niet behendig daaruit lichtte en er spijkers voor in de plaats deed, zoodat, als zijn moeder met den spaarpot rammelde, deze meende dat daarin geld was. Get. antwoordt bevestigend. De president wijst er bekl. op, dat bij dikwerf gedu rende het langdurig onderzoek tegenstrijdige verklaringen deed en anderen beschuldigde. Hij vraagt of hij thans werkelijk in alles de waarheid zal zeggen. Bekl. belooft dathij vertelt dan op de tot hem ge richte vragen, dat hij op zijn 15de jaar van school ging; dat hij ook op catechisatie ging doch geheel wegbleef, omdat hij er niet heen wilde. Bij den meubelmaker verdiende hij ongeveer drie gulden 's weeks. Zijn moeder, zei hij, was goed voor hem, doch hij bestal haar menig maal door met een valschen sleutel geld uit een kast te nemen. Dit verteerde hij in een herberg en hij won veel met spelen. Door het lezen van onverstandig ge schreven boekjesals «De onschuldig veroordeelde" en »Het Gevloekte geheim" kwam hij er toe te denken om ook eens flink te stelen. Met Jan Oudshoorn sprak hij er al over bij den burgemeester te stelen of bij de wed. Bute, die volgens hun meening wel 200 bezat. Van daar dat hot plan bij hem opkwam de vrouwen te ver moorden en er te stelen, ook om zich te wreken op Anna Beiers, die van zijn liefde niets weten wilde. Vóór den moord heeft bekl. getracht door een slaapmiddel de vrouwen te vergiftigendoor dit in een kan melk te werpen die de vrouwen zouden gebruiken. Vielen zij in slaap, dan zou hij stelen. Hij nam echter een mes mede om de vrouwen af te maken, als zij niet goed mochten slapen. Van die melk is echter niet gedronken. Later heeft hij loodwit in den koffiepot der vronwen gedaan. Wo nende naast de vrouwen, kon hij achter over een schutting in huis klimmenterwijl zij voor in den winkel waren. Een derde poging tot vergiftiging was zuringzout te doen in de koffiekan. Bekl. heelt ook plan gehad de vrouwen snuif in het gelaat te gooien en haar dan met een mes af te maken of haar een touw om den hals te slaan. Ondshoorn heeft hem dit geradenhij had dat gelezen in de «Twee Weezen". Bekl. heeft ook den vrouwen taartjes willen geven, waarin loodwit was gedaan, doch onderweg, 't onweerde dien avond, verloor hij ze. Alle plannen tot moord overlegde hij met Ouds hoorn die echter nooit wilde mededoen. Bekl. had Oudshoorn beloofd hem ook wat van het ge3tolene te geven omdat hjj er alles van wist. Ondshoorn zette hem steeds op. Bijv. als zij langs het huis der wed.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2