P R I E Het Onrecit Gewroken. Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. ZONDAG 20 JANUARI. FEUILLETON. 347ste Staatsloterij. Dit Nummer bestaat uit drie bladen. IV O» 9» Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rjjk 1, De 8 nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prj)s der gewone Ad vertent lën: Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Het aftreden van Casimir Périer als president is wel het beste bewijs van de grenzelooze verwarringwaarin de Fransche republiek geraakt is. Men behoeft geen bijzondere stadie van de Europeesehe politiek gemaakt te hebben om het ernstige van dit feit in te zien. Périer toch, is iemand, die een staatkundige loopbaan van beteekenis achter zich beeftwiens bekwaamheden alle waardeering ondervonden totdat hij de hoogste staatsbetrekking aanvaardde na ernstig beraad. Toen den 28 Juni van het voorgaand jaar, de plechtige inhuldiging plaats vondwas het niet uit officiëele plichtpleging, dat hij met trauen in de oogen het woord nam en zeide «De Nationale Vergadering verleent mij de hoogste eerdie een burger kan ontvangen en zij belaadt mij met de zwaarste zedelijke verantwoordelijk heid, die een menseh kan dragen. Ik zal aan mijn land al mijne energie en al mijn vaderlandsliefde geven. Evenals mijn voorganger, die niet meer is, en dien wij eerbiedig beweenen zal mijn streven zijn mijn plicht te doen mijn ganschen plicht 1" Is het aannemelijk gelijk thans van verschillende zijden beweerd wordtdat door denzelfden man onberaden af stand gedaan wordt van een ambtdat hij met die ge voelens aanvaardde Zon thans plotseling bij hem een voorliefde ontstaan zijnom als een eenvoudig rijk burger rustig te leven Indien hij dit als levensdoel zich gesteld had zou hij dan tot 48jarigen leeftijd in 's lands dienst hebben doorgebracht NeenDe aftreding van Casimir Périerop wien velen het oog richtten een half jaar geleden, in de hoop, dat voor Frankrijk een gelukkiger toekomst zou aan breken, omdat men meende, dat hij met krachtige hand en met beleid de tengels van het bewind zou voeren heeft een geheel andere en ernstiger beteekenisnaar ons voorkomt. Het is niet de zucht van een rijk burger gelijk er velen zijn, die een rustig leven verkiozen boven de beslommeringen aan staatszaken verbonden het is niet gebrek aan moed of aan zelfvertrouwen, gelijk men hem verwijthet zijn niet egoïstische neigingendie den doorslag gaven aan het hoofd van het Fransch Gemee- nebest om het Staatstoonoel te verlaten. VAN EDM LYALL. Vertaald door Gun,lette. NEGEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. 78) „Mijn sterke rechterhand Verloor haar tegenweer Den zwaren weg te gaan Kan ik niet meer. Mijn vuur is uitgedoofd, Verlamd mijn kracht, mijn wil; En eindlijk, eindlijk staat Mijn arbeid stil. De helft is slechts volbracht Niets kan ik doen, niets meer Ik geef een volgzaam hart Mijn trouwen Heer." An on. Joscelyn had nauwelijks het huis van dr. Mayerne ver laten, of, zich herinnerend dat hij althans één ding doen kon, zei hij tot zijn knecht «We zullen aan het veer hij den Temple een bootje nemen, en zorgen dat mijn broer zoodra mogelijk vrij komt." »'t Zal kond zijn op de rivier, Sir, zonden we niet liever een vertrouwden bode zenden, met het bevel tot in vrijheidsstelling waagde Morrison in het midden te brengen. Maar Joscelyn liet zich niet weerhouden zelf tot Jervis Immers wie deze beweegredenen aanneemt als juist stelt levens voorop, dat een man van 48 jaren plotseling van karakter veranderen kan en handelen kan in strijd met zijn geheel vroeger leven. De verklaring van deze politieke daadkan o. i. nergens anders in gezocht worden, dan in het feit, dat Périer meer en meer tot inzicht kwam dat een volk gestemd als de Fransche natie in den tegenwoordigen tijd, niet te regeeren valt. Regeeren wordt onmogelijk, indien het hoofd van den Staat met heftigheid voortdurend wordt aangevallen verguisd belasterd en bespotalsof de bevolking aan de heidenen is overgeleverd. De aanvallen op zijne fa milie op zijn vermogen op zijn karakter zullen hem persoonlijk niet aangenaam geweest zijn; maar aangezien hij de hoogste Staatsbetrekking bekleedde in Frankrijk gevoelde hij dat deze aanvallen niet hem individueel golden, maar het Staatsgezag zelf. Wat Périer niet heeft kunnen niet heeft willen ver dragen is de door alle middelen gevoerde strijd tegen het gezag. Niet zijne regeering was het, die men trachtte te vernederen neen tegen alle regeering schijnt een steeds grooter deel van het volk te zijn gekant. De rechtschapenheid en de goede trouw van den Pre sident wordt in twijfel getrokken, enkel en alleen omdat hij President is. Dit levert een onmogelijken en onhoud- baren toestand op. Onlangs bevatte een der Fransche bladen het volgende verhaal dat als geestigheid bedoeld, evenwel aanwijst hoezeer de publieke moraliteit gedaald is. Een deftig gekleed heer wordt voor den strafrechter gebracht omdat hij een brood gestolen heeft. »Je erkent dus dat je een brood gestolen hebt?'' zegt de President. «Dat is zoo", antwoordt de beklaagde. «Waarom hebt ge gestolen? Niet uit gebrek!" «NeenPresident «Hadt je geen onderkomen?" «Ja welPresident." «Ik begrijp er niets van", zegt de president, «je hadt juist in een restauratie gedineerd «Ik zal het dan maar zeggen", antwoordt de beklaagde. «Den laatsten tijd kwam bij mij op, met de politiek mij in te laten. Ik wil lid van de Kamer zijn en als ik in de gevangenis geraak dan heb ik de meeste kans om candidaat te worden gesteld. Dit laatste heeft men werkelijk onlangs in Frankrijk zien gebeuren. te gaan. In zijn hart, nóg vol illusies, had de hoop post gevat dat zij zich misschien eindelijk verzoenen zonden. Hij riep een schipper, stapte in de sloep en beval zoo spoedig mogelijk naar «de Neptnnns" te roeien. Het was een echte winterdag, maar het zonnetje scheen, en deed de met rijp bedekte boomtakken in parken en tuinen en de spits van de oude St. Paul's kerk scherp afsteken tegen de lncht. Bij het zien van den somberen Tower herinnerde Joscelyn zich John Eliot, hoeveel deze geleden had, en wat kolonel Hampden hem verteld had van 's konings onrechtvaardige, wreede bejegeniug van zijnen vriend, hoe de tyran, toen eindelijk Eliot's gezondheid geknakt was in de gevangenis en hij bezweek, zelfs na zijn dood zoo hardvochtig was geweest den zoon het lijk van den vadervoor een begrafenis op het landgoedte weigeren. Terwijl hij zoo peinsde, zag hij een menigte menschen den kant van «de Tower" opgaan. Hij herinnerde zich nn dat heden de terechtstelling van Land op de binnenplaats der gevangenis zon plaats hebben. «Kijk," riep Morrison, «het volk loopt nit om den aartsbisschop te zien onthoofden I" «Zal ik daarheen roeien, Sir, we kunnen er nog bijtijds zijn," vroeg de schipper. Joscelyn schudde, met een gebaar van afgrijzen, ont kennend het hoofd. «Kom, laat ons ook eens kijken, Sir", drong Morrison aan. «Ik zon met plezier het hoofd zien vallen van iemand die zoovelen neus en ooren afgesneden, gebrand merkt en aan den schandpaal geslagen heeft. Uzelf, Sir, kunt hem onmogelijk een goed hart toedragen want had do kerk den koning niet de hand boven het hoofd gehouden en zijn tyrannie bevorderdzon men u nooit hebben opgeroepen om te vechten voor de vrijheid en gij waart nn geen wrak, bij vroeger vergeleken." «Ja, hij heeft de bijl dubbel en dwars verdiend", klonk de basstem van den schipper. «Ze zijn barmhartiger tegenover hem dan hij 't ooit voor een ander geweest is. Weet n nog, Sir, hoe hij zijn muts afnam en God dankte voor de terechtstelling van Dr. Leightondie hij zelf Gérault-Richard werd tot afgevaardigde gekozen omdat hij gevangenisstraf onderging wegens beleediging van den President. Dit was zijn eenige verdienste! Wanneer men hoofd van een Staat iswaar zulke dingen gebeuren dan wordt het begrijpelijk dat men zich de vraag steltdoor welk middel kan ik mijn landgenooten tot inkeer en bezinning brengen Het wordt begrijpelijk, dat de verantwoordelijkheid te zwaar gaat wegen wanneer men bespeurtdat met de belangen van het volk gespeeld wordt en dat geen ernst meer voorzit bij hen die de politiek leiden. Men moet aannemen dat klemmende redenen Casimir Périer zoowel tot zijn optreden als tot zijn aftreden hebben geleid. Hij heeft zijn landgenooten althans voor een oogenblik aan het verstand gebracht, dat het zoo niet langer gaat. Hij ging er noode toe over daarvan kan men zeker zijn. Immers het vertrouwen door het buitenland in Frankrijk gesteld onder anderen door Rusland onder vindt een heftigen schok. Wanneer de hoogste magistraat toch telkens wisselten aan den politieken horizont telkens andere vallende sterren in den vorm van mid delmatige ministers verschijnen en verdwijnen dan is er van bnitenlandsche staatkunde geen sprake meer. Frankrijk heeft meer dan eens voor geheel Europa op politiek gebied proeven genomen en tot waarschuwend voorbeeld gestrekt. Ofschoon de toestanden in ons land met die van Frankrjjk nog veel verschillen, kan men ten onzent met hetgeen ginds geschiedt, zijn voordeel doen. Volgens onze Staatsregeling, staat de Kroon niet slechts buiten maar boven alle partijen. Laat od8 die Staatsregeling steunen en eerbiedigen omdat zij voordeelen heeft, die onmisbaar bljjken. Laat ons de Kroon houden buiten de politiektot behoud van het vaderland 5e Klasse 8e lijst18 Jan. Nr. 13237 f 50.000 nr. 16692 f 5.000ars. 6883, 15974 en 18970 f 1000; nrs. 926, 5592, 7947, 8197 en 14927 f 400; nrs. 5567, 10263, 14656, 15906 en 19124 f 200 nrs. 3141, 4134, 5852, 8501, 9594, 9785, 12184, 14283, 15044, 15356, 19016, 19396 en 2ü276 f 100. Zaandam. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot griffier bij het kantongerecht alhier de heer mr. J. J. B. van Eijk vau Voorthnijsen thans griffier bij het kantongerecht te Brielle. veroordeeld had tot een afschnwelijken dood Weet u nog hoe hij te Lambeth, om getuigenis af te persen «Zwijg!" gebood Joscelyn. «Hij is op het pnnt te sterven en heeft zeker berouw gehad. Ik won dat ze hem rustig op zijn bed den dood hadden doen afwachten, want hij is oud en zon nu de natie geen kwaad meer doen. Er zijn er meer schuldig dan hijdie ongedeerd rondloopen." Zijn toon bracht de mannen tot zwijgen een poos lang hoorde men enkel het eentonig plassen der riemen en het gegons van stemmen in de verte. Joscelyn voelde zich ontzettend gedrukthij kón niet gelooven dat de dood van den aartsbisschop noodzakelijk was, hjj vond dat de Presbyterianen meer en meer de verkeerde voet stappen van Laud volgden, en aan een wederspannig volk een eenheid opdrongen niet veel beter dan slavernij. Wanneer zou de dag der verdraagzaamheidwaarop Hampden gehoopt en waarvoor Brooke gepleit had, aan breken voor het arme vaderland Wanneer zouden de menschen leeren dat de hoogste eenheid onbestaanbaar is met een gedwongen eenstemmigheid Zijne stemming werd er door het bezoek op «de Nep- tunus niet beter op een enkele blik in het benauwde hok waarin de ongelukkige gevangenen lagen, was genoeg om hem in zjjn zwakken toestand te doen wankelen, en Morrison's arm aan te nemen. De officier las het bevel tot invrijheidstelling, en eenige minuten later stonden de broeders tegenover elkanderde oudste met al de sporen van eenige dagen gevangenschap, in kleeding en uiterlijk, de jongste bleek tot zjjn lippen alsof hjj een jarenlang Ijjden achter den rug had. Een oogenblii was Jervis te ontsteld over de verandering, welke bij zijn broeder had plaats gegrepen, om te spieken, toen barstte hjj, op de ledige mouw van zjjn wambuis wjjzend, nit: «Verduiveld, kerel, wat heb je met je arm gedaan «In Newbnry gelaten", gaf Joscelyn met een flauwen glimlach ten antwoord. «Hier althans, beeft rebellie dns niet geholpen! riep Jervis, met een grijnslach. «Eindelijk is vronw Fortuna rechtvaardig geweest. Kijk vrienden 1" zei hjjtegen

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1