U Onrecht Gewroken. No. 10. Zeven en Itfegentigste Jaargang, 1895. WOENSDAG 23 JANUARI. 2e Suppletoire Kohier. Buitenland. FEUILLETON. ALOIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Di«sd»g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80; franco door het geheele rjjk J 1, De 3 nummers fO,O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. JPrfls der gewone Advertentiën: Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Grondbelasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeentedat het voljaarsch kohier der grondbelasting, dienstjaar 1895, op 17 Januari 1895 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 21 Januari 1895. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het 2e suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting naar het in komen dienst 1894 op 9 Januari 1895 door den Ge meenteraad vastgesteld en bij besluit van 16 Januari d.a.v. No. 47 door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurdheden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is uitgereiktwelk kohier in afschriftge durende 5 maanden aanvangende 23 Januari a.s., ter gemeente-secretarie, overeenkomstig art. 264 der gemeen tewet, voor een ieder ter lezing zal liggen. Bezwaarschriften tegen den aanslag kunnen op onge zegeld papier bij den gemeenteraad ingediend worden binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten, welke uiti'eiking mede op 23 Januari 1895 bepaald is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 21 Jan. 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. KNOGIiAAUI. In eene den 18 des avonds te Cardiff gehouden staatkundige redevoering heeft lord Rosebory verklaard dat de regeering het voorstel tot scheiding van Kerk en Staat in Wales opnieuw zal indienen. Hoewel een veldtocht tegen het Hoogerhuis onvermij delijk is zullen er dit jaar slechts voorstellen ter be handeling worden aangebodendie gereedelijk zullen worden aangenomen. Daar de regeering eerst eenige populaire wetsvoorstellen wil doen aannemen, kan zij nu niet reeds een voorstel betreffende het Hoogerhuis bij het Parlement indienen, omdat dit tot eene onmiddellijke ontbinding zou leiden. FRANKRIJK. Zijn de meeste te Parijs verschij nende bladen ingenomen met de verkiezing van Faure tot President (het Journal des Débats had reedsvóór de stemming aan hem do voorkeur gegeven) de radicale en socialistische bladen zijn vol heftige uitdrukkingen tegen hem. De een noemt hem een armzalig heer een ander een figurantden vriend der knoeiers een uilskuiken een belachlijken Joris Goedbloed, enz. De heer Bourgeois heeft, na de besprekingen met zijne staatkundige vrienden, eerst de opdracht, om een kabinet samen te stellen, aangenomeu, doch den 21 daarvan af gezien had. De afgetreden president Casimir Périer heeft den 16 weder zijn prachtig hotel in do Nitot-straat betrokken. De nieuwe President heeft aan do armen te Parijs 20000 francs, aan het armbestuur te Havre 1500 francs en aan verschillende instellingen voor hulpbehoevende zeelieden 3500 francs geschonken. OOiTENRIJK-HONGARIJE. In het hongaar- sche Huis van afgevaardigden deelde de minister-president, baron Banffyomtrent de plannen dor regeering het olgende mede. De regeering zal vóór alles trachten vertrouwen te wekken en de eenheid van zienswijze te bevestigen tus- schen de beide Kamers, en om de gemoederen te bevre digen zal de regeering hare gedragslijn gronden op de liberale beginselen en de wenschen van Hongarije. Zij zal de aanvallen tegen den Staat en tegen de eenheid van den Staat bestrijden. Ten opzichte vun de grond wettige rechten van de niet-Magyaarsche burgers waarvoor gewaakt zal worden plaatst zij zich op het standpunt van het vergelijk van 1867 dat de hoeksteen is van de veiligheid der monarchie en van hare macht in Europa. Het kabinet zal de staatkunde volgen van het vorig kabinet en de uitvoering der kerke1 ijke wetten verzekerenmaar met dat al de gevoelens van sommige gezindten ontzien. Wat betreft de wetten, waarover nog moet gestemd worden, zal het ministerie er naar streven de katholieke autonomie tot oplossing te brengen. Tevens stelt het ministerie voor het spoorwegnet uit te breiden vooral naar het Oosten, en het overschot der begrootiug ten dienste van den landbouw aan te wenden. In den loop der beraadslaging over het program van het nieuwe kabinet beloofden graaf Apponyi namens de nationale partij en graaf Szapary namens de secessionisten het kabinet te zullen steunen. Eötvös en anderen be streden namens de uiterste linkerzijde het kabinet heftig en trokken te velde togen hot vergelijk. Banffy verklaarde het vergelijk te zullen toepassen zooals tot dusver was geschied. De rechten der nationa listen zou hij eerbiedigen, onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat deze rechten beperkt blijven binnen de grenzen van den nationalen hongaarschen staat. CHINA. Een chineesch leger van 15000 man uit Liao Yang ontmoette den 17 des morgens ten noordwesten van Haei-Cheng de japansche troepen. Tegen den avond werden de chineezen terug geslagen. De japanners ver loren 1 doode en 40 soldaten en maakten zeven kanonnen en eene groote hoeveelheid wapenen en krijgsartikelen buit. De chineesche generaal Wei is den 16 te Pekin, wegens lafhartigheid onthoofd. Daarentegen zijn de diensten door de chineesche officieren bij Kaising bewezen niet tegenstaande zij daar terug geslagen werden, erkend. Vijfendertig transportschepen en vijftien oorlogsschepen der japanners zijn den 19 des avonds in de golf van VAN EDNA ElfAlili. Vertaald door Guillette. 79) Den volgenden dag keerde Joscelyn naar Katterham terug. Een tijd lang hield hij zich flink, maar later, toen Rosamond, die op Court House deed alsof zij thuis was bijna den geheelen dag aan haar studies gaf, toen Clo- mency zich niet altijd geheel aan hem kon wijden, maar veel tijd moest geven aan het bestuur van de huishouding en aan de zorg voor haar kind, ontzonk hem de moed. Te vergeefs trachtten zij hem door boeken afleiding te geven, hij scheen zelfs geen last te hebben ze in te zien. De strenge koude hield hem in huis opgesloten dubbel zwaar voelde hij zijn afbankelijken toestand, zelfs zijn geest leed er onder. Dag aan dag scheen de wolk der gedruktheid hem nauwer te omgeven. Ofschoon hij somtijds zijn best deed er tegen te strijden en de bibliotheek op en neer liep omplichtmatigbewe ging te zoeken of een boek ter hand nam en werktui gelijk zat te lezen het gelezene drong niet door in zijn hart. Clemency, jong en onervaren, begreep niet hetgeen er in hem omging. Zij kon niet gevoelen hoezeer hij leed onder de zekerheid niets meer voor zijn land te kunnen döen, omdat zij geheel opging in het vreugdevol bewust zijn dat zijn leven niet in gevaar was en hij oud worden kon. Voorzeker, hij had nu genoeg voor Engeland gedaan, en kon, evenals zij, ongestoord genieten van een rustig huiselijk leven. Toevallig maakte zij zich in dezen tijd bezorgd over kleinen Tom, van zijn geboorte af een zwak, teer kindje. Yung-Ching aangekomen. Den 20 begonnen drie oorlogs schepen de chineesche batterijen aan den wal te beschieten, welke tot zwijgen werden gebracht. De chineezen zagen van verdere 'verdediging af. 25000 Japannors werden ontscheept te Yung-Chingop 35 mijlen afstand van Wei-hai-Wei. Er viel veel sneeuw. De heer Foster, onder-staatssecretaris van de Vereenigde Statenis aan boord van het stoomschip Empress of India te Yokohama aangekomen om de chineesche afge zanten bij te staan in het voeren der vredesonderhan delingen. Graanrechten. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Pro tectionistische Landbon w-V ereeniging heeft aan de Tweede Kamer verzochtin den geest van de motie-D obbelmann, te besluiten tot invoering en heffing van graanrechten. De Vereeniging verwacht daarvan verbetering m den treurigen toestand van den bouwboer; terugkeer van de werkloozen uit de groote steden naar het platteland behoeding voor verderen achteruitgang van het bedrijf van veehouder en zuivel- bereider en eindelijk beter en gezonder brood zij bet dan ook tegen verhoogden prijs. Tevens heeft het hoofd bestuur verschillende landbouwvereenigingen en andere belanghebbende instellingen aangezochtzijn adres bij de Tweede Kamer te steunen en heeft het een beroep ge daan op de geldelijke medewerking dier Vereenigingen om de ongeveer 50.000 circulaires te kunnen verzenden. De te maken kosten worden op ongeveer f 1000 geschat. Het diploma A, voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met hot systeem 8toIsze-Wery" kon worden verstrekt aan de dames G. de Groot en E. T. J. Sickens, 's-Gravenhage N. J. Oortgijsen Nieuwediepen aan de heeren A. J. van den BoutZierikzee E, van Broekhuizen Spanbroek D. van Gelder Amsterdam ISleutelaar Groningen; A. A. Raebel, Arnhem, en H. P. Swildens, Sneek. Over de proefschriften van 5 candidaten voor diploma A moest afwijzend worden beschikt. Te Groningen is door het Leger des Heils een huis voor dakloozon geopend. Te Lommei (Limburg) is een jachtopzienerdie 's morgens voor dienst uitgegaan was en s avonds niet terugkeerde vermoord op den weg gevonden. Het verzoek om vergunning tot het inrichten van het buitengoed Presikhaaf onder Arnhem tot krankzin nigengesticht is door belanghebbenden ingetrokken. In Nederland zijn van de 8836 openbare ouder wijzers, 3079 in het genot eener jaarwedde van minder dan 600 en 1141 van minder dan 500; van de 2965 hoofden van openbare scholen 1879 van minder dan 1000 en 1052 van minder dan 800. Op de veemarkt te Leeuwarden werden in 1894 aangevoerd4205 stieren4569 ossen12115 vette koeien, 28010 melkkoeien, 4607 pinken, 6113 vette kal veren, 7663 graskalveren, 3214 nuchtere kalveren, 13808 Daar ze Joscelyn niet nog meer bezwaren wilde, sprak ze er hem niet over, en eenmaal opgemerkt hebbend, dat het schreien en dwingen van het kind haar man hin derde, liet zij hem zoovoel mogelijk bij Charlotte in de kinderkamer, waar zij telkens naar hem ging kijken, zon der te bedenken dat haar herhaalde afwezigheid Joscelyn onaangenaam aandeed, en dat, zat zij bij hem, hare gedach ten steeds met haar kind waren. Doch hij gevoelde die verandering, en peinsde en mokte er over, zooals een herstellende dit doen kan, tot hij, alles vergrootend, zich verbeeldde dat Clemency niet meer om hem gaf en hij te veel was in huis. Er heerschte een algemeene gedruktheid in het gezinhet was alsof zijn sombere stemming zich aan allen mededeeldezelfs de kinderen durfden nauwelijks spreken als hij in de kamer /Was. Rosamond nam weder haar toevlucht tot Cymro hem deelde ze haar verdriet meö, met hetzelfde pruilende stemmetje dat men op Shortel van haar hoorde. Niemand beknorde haar nu toch had ze een akelig, benauwend gevoel, dat er iets gebeurde in huis, ze wist niet wat; toen Joscelyn met Sir Waller's leger uitgetrokken was, voelde ze zich minder ver van hemdan nu ze onder één dak waren. Eindelijk herstelde de kleine Tom, en Clemency ont waakte tot het besef, dat haar man voor haar verloren was er was iets tusschen hen gekomen wat zij ook deed, zij kon het gelukkig gevoel van samen-leven dat de eerste dagen na zijn terugkomst verhelderd had, niet terug krijgen. Soms stond het haar met ontzettende klaar heid voor oogen, hoe weinig zij elkaar kenden. Hoe opper vlakkig was ook hunne kennismaking in de korte dagen voor hun verloving Wat waron die bezoeken gedurende den oorlog anders dan voorbijgaande lichtpunten in een tijd van algemeene beroering en zorg Zeker had hijafgesneden van de buitenwereldzijn noodlottige dwaling leeren kennen had hij ingezien dat de vrouw aan wie hij zich verbonden had, hem niet voldeed. Zoo redeneerde de arme Clemency, en, zonder dat zij het zichzelve bewust was, werd zij minder vriendelijk, ja ingetrokken. Van nature geneigd het leven van de treu rigste zijde te bezien, werd zij iederen dag minder be stand tegen de gedrukte stemming in huis. Ach, zij was eigenlijk den schok nog niet te boven, haar door Erfzonde Smit toegebracht, en, hoewel niemand ooit over die episode sprak en het gebeurde meer een booze droom dan werkelijkheid scheen, haar zenuwen hadden een gevoeligen stoot ontvangen niemand sprak er over, doch haar stond het gebeurde nog levendig voor den geest. Het ware niet goed tegenover haar man, zoo zij er één woord met Mrs. Ursula over wisselde had zij haar groot vader slechts, de eenige die alles in orde had kunnen makenmaar hij was heengegaannaar eene andere wereld, had haar alleen gelaten voor den strijd net het leven Eindelijk, het was reeds lente, kwam het tot een crisis. De laatste vier en twintig uur had Joscelyn bijna geen woord gesproken, tot wien ook uit den boozen trek om zijn mond, uit den rimpel op zijn voorhoofd, bleek dui delijk dat de duivel der melancholie hem met lichaam en ziel tot zijn prooi gekozen had. Iets moest zjj doen om deze fatale ziekte te genezen. »De knecht van Mr. George Evelyn heeft zooeven deze courant gebracht," begon Clemency met zachte stem, de studeerkamer binnentredend, misschien hooren we nu iets van het oproer in Farnham." Geen antwoord. »0 't Is goed nieuws, Joscelyn 1" vervolgde ze, terwijl ze bet blad inzag en zooals ze altijd deed in haar groot- vader's tijd begon voor te lezen: >Sir William Waller is ongemerkt doorgemarcheerd tot Devizesdoch toen hij tegenover de stad stond zond men eene afdeeling paar denvolk en dragonders op hem af. Dezen werden door Waller verslagen nagezet tot in de stad, en 190 ruiters, 60 man infanterie en 400 wapenen buit gemaakt." Een oogenblik kwam er een glans van vreugde over zijn gelaat, doch werd onmiddellijk gevolgd door een nog diepere melancholie. Heel zijn ziel kwam in opstand tegon het onnutte leven waartoe hij veroordeeld was alles in hem klopte van vurig verlangen wederom met zijn

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1