ETS OVER EGMOND EN DE EGM0NDERS AAN ZEE. vette schapen, 20802 melkschapen, 28767 lammeren, 4439 vette varkens, 6028 magere varkens, 11306 vette en 7184 magere biggen, 275 bokken en geiten, 1689 paarden samen 164.794 stuks vee. De 7e lijst van den secretaris-penningmeester van het centraal comité voor een »Nationaal fonds tot onder steuning van nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch- Indië gevallen militairen" wjjst een bedrag aan van 17.023.60 makende met de 6 vorige lijsten een geza menlijk bedrag van 142.282.85. In dat bedrag is niet begrepen de door net sub comité te Amsterdam bijeengebrachte som bedragende volgens de laatste openbaar gemaakte lijst f 126.899.27. Bij het centraal-comité werd reeds uit 's-Gravenhage 28.944.88 en uit Rotterdam 17000 ontvangen. Van Harderwijk werd ruim f 1516 ontvangen groo- tendeels afkomstig uit de bussen in de kazerne van het koloniaal werfdepot geplaatst en waarin de voor Indië bestemde soldaten geheel vrijwillig een penningske olïerden voor de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde kameradon. Den 18 des avonds is te Wildervank eene groote boerenplaats afgebrand en in den nacht van den 18 op den 19 te Waldert aan de belgische grens eene boeren plaats met al het vee den inboedel de landbouwge reedschappen en ongeveer 300 mudden graan. Amsterdam. Het uit Indië terugkeerende stoom schip «Conrad", dat den 19 des morgens te IJmniden verwacht waskwam tengevolge van de mist eerst te half een in het gezicht en stoomde te ruim één uur in de sluizen, waar het fanfarekorps van Beverwijk het Volks lied speelde. Inmiddels waren de troepen op de boot opgesteld en kwamen aan boord de burgemeester van Velsen vergezeld van den secretaris de kapitein van afmonstering Wijnmalen, majoor Stuit, kapitein Bruijning van het indisch leger en kapitein Schuurman van het fort IJmniden. De burgemeester sprak de troepen aan en bood namens IJmuidens burgerij een zeer groote lauwerkrans aan, versierd met de vaderlandsche kleuren en voorzien van twee witte linten, waarop Hulde aan de Overwinnaars door IJmuidens burgerij. Kapitein Wijnmalen bedankte namens het indisch leger den bur gemeester voor zijne hartelijke woorden en verzocht hem dien dank over te brengen aan IJmuidens ingezetenen waarna hij de terugkeerende troepen toesprak. Met luide toejuichingen werden zijne woorden begroet. Daarna stoomde de boot naar Amsterdam alwaar zij te ruim half twaalf aankwam opgewacht door duizenden men- schen, die met grooten geestdrift de troepen het welkom toeriepen. Tal van officieren zoo van het leger als de schutterij gingen aan boordwaarna de plaatselijke commandant, kolonel Loeff, de troepen als volgt toesprak «Mannen wij voelden behoefte hulde te brengen aan u, die onder zoovele gevaren de overwinning op Lombok liebt bevochten. Namens het garnizoen alhier breng ik u hulde voor uwe daden en wensch ik u toe, dat het u in uw verder leven voorspoedig ga Leve het Ned.- Indische Leger Op dezen kreet antwoordde kapitein Wijnmalen «Leve het Nederlandsche Legereen kreetdie door honderden werden herhaald. Diep getroffen door de ontvangst sprak luitenant Velds nog een enkel woord: «Ik dank u'sprak hij, «namens ons allen voor uwe hulde die ons zeer getroffen heeft. Uwe belangstelling heeft ons goed gedaan wij danken u zeer. Leve Amsterdam Daarna werd den officieren de eerewijn aangeboden door de Maatschappij «Nederland" en de soldaten werden onthaald ieder op een halve flesch wijn waarna zich de troepen inscheepten op het bootje, dat hen naar het af- monsteringsiokaal op de Lauriergracht zou brengen, waar zij met een eenvoudigen, doch welkomen maaltijd opge wacht werden. Met toestemming en onder hooge goedkeuring van den bisschop van Haarlem zal door de paters der Sociëteit van Jesus een inrichting voor hooger onderwijs alhier geopend worden. In September a.s. zal met het onderwijs in de gymnasiale klassen reeds aangevangen worden. Burg. en weth. hebben aan den gemeenteraad voorge steld te besluiten tot de aflossing der vier 3 pets. leeningen van 18611886 1890 en 1892 samen nog soldaten te zijn ze aan te voeren tot de overwinning. Eindelijk begreep Clemency wat er in hem omging. In haar groot verlangen om hem te troosten, vergat zij het wantrouwen dat haar den laatsten tijd ingetrokken, ja, koel gemaakt had en terwijl ze zich over hem heenboog en hem een kus gafwaar hij vroeger blijde om geweest zou zijn fluisterde zij «Vergeef mij, liefste, dat ik je dit voorlas ik dacht dat het je pleizier zou doen van eene overwinning te hooren." Al het woest verzet tegen zijn lot scheen zich te uiten in de heftigheidwaarmede hij zich uit haar omarming losmaakte. Met een gebaar dat bij een ander een vuist slag zou geweest zijn sprong bij op. «Doe mij pleizier en laat mij met rustHet geluid van zijn stem zoo ruw en klankloosdeed hem zelf schrikken het bracht hem tot zichzelf. Had Clemency een enkolen traan gestort, hij ware terstond aan hare voeten geweest. Doch de wijzewaarop hij haar van zich stootte, veranderde haar in een steeuen beeld een oogenblik stond zij onbewe gelijk toen zonder een woord te sprekenvatte zij zijn verzoek letterlijk op en verliet het vertrek. Joscelyn liep onrustig de kamer open neer Niet alleen was zijn leven voor altijd bedorven, zijn karakter scheen evenzeer hard achteruit te gaan. Waar was de kracht die hem in zijn soldatenleven door alle moeieljjkheden en gevaren had heengeholpen Waar de hoop, die zijn staf geweest was Waar de blijmoedigheid zoo menigmaal door Waller geprezen Was alles te gelijk met zijn ge zondheid verdwenen Was hij slechts een werktuig der omstandigheden, dat zich door een geweerkogel of een sabelhouw allen moed en mannelijkheid ontnemen liet Door de hevige koude of do vochtigheid aan een veldtocht verbonden Zijn oog viel op net oude motto boven den schoorsteen mantel «Wat ooit mij ontmoet', 't Geen God wil is goed". Wordt vervolgd. groot 41.724.500en tot het aangaan eener 3 pets. leening groot f 42.350.000 zonder bemiddeling van bankiers. De overige 3 x/2 pets. schuld zal eerst afgelost worden naar mate 3 pets. obligatiën worden geplaatst. Als minimum-koers van uitgifte van deze laatste wordt, behalve lU pet. provisie voor commissionairs in effecten enz., 98 pet. gesteld en voor hen die aan de conversie deelnemen, 973/4 pet. De voor belastingschuld in beslag genomen inboedel van Reens wordt den 23ingevolge beslissing van de rechtbank, verkocht op de binnenplaats van het voormalig huis van arrest aan den Heiligenweg. Egnonden. Den 17 werd door aandeelhouders van den omnibusdienst «de drie Egmonden' eene algemeeno vergadering gehouden ten huize van J. W. Borst, te Eg mond aan den Hoef, waarin 27 personen waren opge komen. Allereerst werd verslag gedaan van den toestand der vennootschap over het afgeloopen jaarwaaruit bleek dat de dienst werd begonnen met één dienstwagen en door aankoop van een break omnibus, met twee wagens werd voortgezet. Het jaar 1894 heeft bewijzen gegeven, dat deze omni busdienst zich in aller medewerking heeft mogen verheugen, en hoewel de dienst nog een tekort heeft opgeleverd twijfelt men niet of binnen een kort tijdsverloop zullen de beste resultaten verkregen zijn, te meer, nu aan dezen dienst verbonden is het vervoer der brievenposterij, waar voor van rijkswege eene toelage van 300 verzekerd is. Het verslag vermeldde hier eene hulde aan den volijverigen directeur van het postkantoor den heer van Bommel, te Egmond aan Zee, aan wiens gunstige adviezen dit goede resultaat in de eerste plaats te danken is geweest. Nog eene verrassende mededeeliug behelsde het verslag, namen- lijk het toekennen van eene subsidie uit de provinciale fondsen van f 500, hetwelk door krachtige ondersteuning het lid der Staten voor dit districtden heer mr. J. P. Kraakmante Alkmaar verkregen wasalsmede eene subsidie van f 100 van de gemeente Egmondbinnen en gelijke som van de gemeente Egmond aan Zee. Dit alles was de reden waarom het bestuur in het najaar van 1894 aan de algemeene vergadering voorstelde, den dienst te verbeteren door het aanleggen zoo mogelijk van rails, hetwelk ongetwijfeld het vervoer zou doen ver meerderen. Dat plan vond aller bijval, zoodat met algemeene stem men werd besloten eene commissie te benoemen om dat denkbeeld tot werkelijkheid te brengen. Vervolgens werd medegedeeld dat den 15 December 1.1. de aanbesteding had plaats gehad van het vervoer der wagons hetwelk was aangenomen door .T. Bont voor f 3,75 per dubbel rit op Castricum met 2 paarden, f 2,25 met één paard en f 2 voor een lijwagen en tot Alkmaar voor 4 met 2 paarden, 2 met 1 paard. Eindelijk werd nog mede gedeeld dat in 1894 zijn vervoerd 11963 personen en 901 colli's. Met de meeste belangstelling werd dit verslag aange hoord, hetwelk getuigt dat een middel van vervoer voor de Egmonden werkelijk onmisbaar is. Door de financiëele commissie was een ondorzoek inge steld naar de rekening over het a'geloopen jaar, waaruit bleek, dat op een totaal ontvangstbedrag van f3414,43-' ontvangen was voor passagiers f 3143,45 en colli s 162,80 en uitgegeven een bedrag van f 3825,04°, zoodat het jaar 1894 sloot met een tekort van 401,61. Als buitenge wone ontvangst moet echter nog vermeld worden de ver leende subsidiën van 500 plus 2 maal f 100 en f 25 wegens het vervoer der posterijen over December, zoodat in werkelijkheid de rekening met een batig saldo kan gesloten worden van ƒ314,39. De balans op ulto Decem ber wees, tegenover een aan aandeelhouders verschuldigd kapitaal van 1570, een actief aan van J 692,10°. Bij monde van den heer Claasen stelde de financiëele commissie goedkeuring der rekening voor, onder dankbe tuiging aan den penningmeester voor zijn veelomvattend beheer. Dienovereenkomstig werd besloten en tevens aangenomen het voorstel om den penningmeester eene gratificatie toetestaan van 25. Aangenomen werd een voorstel, om de leden der com missie voor de rails, de heeren Pranger, Muijs van der Pol, van der Veen en van Hall, niet benoembaar te stel len als bestuursleden, ten einde die commissiedie goed samengesteld was, in haar goheel te behouden en werden daarna de aftredende hestuursleden herbenoemd en ge kozen tot leden der financiëele commissie de heeren Claasen, van der Pol en Reede. Door den voorzitter werd voorgesteld te willen beslis sen tot welk bedrag het kapitaal moet worden uitgebreid in verband met de aanhangige plannen ten opzichte van het leggen van rails enz. Aangezien hieromtrent nog geene juiste becijfering kan gemaakt worden werd op voorstel van den heer Pranger besloten het bestuur blanco crediet te verleenen. Door den heer Tijsma werd de vraag gedaan welke maatregelen het bestuur heeft genomen om in eene betere contróle der koetsiers te voorzien. Als eerste verbetering werd aangevoerd eene betere indeeling der kaartjes en het controleoren door de heeren Harp, BorstMooij en Koopman. Inzonderheid werd de controle van den heer Harp praktisch genoemd. De heer Pranger vroeg opheldering ten opzichte van eene uitgaaf van f 292,50 voor den aankoop van een bijwagen en f 100 voor don verkoop daarvan. De heer Claasen deelde mede, dat het bestuur indertijd een wagen had gekocht te Amsterdam welke na kort gebruik bleek niet geschikt te zijn dat die wagen toen is verkocht met een verlies van j 30. De heer Tijsma vraagt of het geheele bestuur met den aankoop van dien wagen in kennis gesteld en daarmede tevreden was. Een paar leden van het bestuur verklareD dat zij daarvan onkundig waren geweest. De heer Pranger vraagt of er over 1894 nog dividend wordt uitgekeerd, nu het blijkt, dat de rekening, in plaati van een tekort, eigenlijk een voordeelig saldo van f 314,39 heeft opgeleverd. De heer Claasen zegt, dat dit voordeelig saldo is ont staan door de verleende subsidiën van de provincie en de gemeenten Egmondbinueu en Egmond aan Zee. Het zou zeer zeker in strijd zijn met de bedoeling, waarvoor die subsidiën zijn verleend, als daarvan dividend werd uitgekeerd. De heer Pranger is het hiermede volkomen eens en zegt dat het hem niet te doen was om een aanval op de kasdoch alleendai het voor de aandeelhouders duidelijk zou worden waarom er geen dividend zal worden uitgekeerd. Hierop werd de vergadering gesloten. Berkhout. De landerijen der Algemeene Armen zijn onlangs verhuurd voor 994 per jaar, 200 minder dan vroeger. Puruerende. In zijne den 19 gehouden verga dering besloot de gemeenteraad1°. de tegenwoordige nachtwacht af te schaffen en voortaan den nachtdienst te doen vervullen door het politiepersoneeldat met 2 agenten zal worden uitgebreid 2°. naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, houdende bezwaar de voorgedragen verordening op de marktgelden aan de Koningin ter goedkeuring in te dienen terug te komen op zijn vroeger besluit om het marktgeld der koeien van 10 op 15 ets. te brengen. Texel. Ten behoeve der nagelaten betrekkingen van den visscher J. Bakker, die met zijne drie zoons bij gelegenheid van den storm van den 12 November op de Zuiderzee verongelukte is door de commissie die zich belastte met de ontvangst van liefdegiften, eene som van bijna f 2000 ingezameld. Te Vlieland werd f 120 bij eengebracht, op Texel zelf bijna f 800. Zelfs uit Engeland, België en Rusland werden milde bijdragen overgemaakt, o.a. uit Petersburg ten bedrage van f 100. Te De Cocksdorp is den 19 eene rederijkerskamer op gericht, onder de zinspreuk«Door inspanning uitspan ning." Reeds traden 13 werkende en 7 kunstlievende leden toe. Nog in dit seisoen zullen twee uitvoeringen gegeven worden. - Uitgeest. Omtrent den loop der bevolking in 1894 blijkt, dat op 31 December 1893 aanwezig waren 1308 m. en 1328 vr., totaal 2636. Geboren werden 37 m. en 36 vr., te zamen 73, ingekomen zijn 71 m. 83 vr., te zamen 154. Overleden zijn 9 m. en 18 vr., zamen 27 terwijl vertrokken 75 m. en 88 vr., te zamen 163, zoodat op 31 December 1894 de bevolking bestond uit 1332 m. en 1341 vr., te zamen 2673. Het getal huwelijken bedroeg 24. Velsen. De Ruïne van Brederode is in 1894 bezocht door 11574 personen. Wierlngerwaard. Dat het den landbouwers alhier de laatste jaren niet naar wensch is gegaan, blijkt uit het feitdat ia dezen polder op heden zeven boer derijen waarvan de huurtijd Kerstmis was afgeloopen nog niet zijn ingehuurd. Wanneer men een gebouw intredende door een prachtige, rijk versierde vestibule binnenkomt, dan kan het niet andersof men verwachtdat dit gebouw aan die schitterende entrée zal beantwoorden. En men begrijpt de bittere teleurstellingdie zich van ons meester maakt, als eensklaps aan die illusie de bodem wordt ingeslagen. Een lange gang jamet hier en daar aan weerszijden ruime en nette kamers maar over het goheel met enge zij- en kruisgangenwaarin lage en nederige deur kozijnen die ons van de daarachter liggende vertrekken niet veel beters voorspellen. En als we aan hot einde van den gang zijn gekomen steeds nauwere deuringangen naar al kleiner en onoogelijker celletjes. Is dat nu het huiswaarvan we zulke grootsche verwachtingen haddon, toen wemet oogenvol bewonderingrondzagen in de waarlijk vorstelijke vestibule Ziedaar een beeld van het tegenwoordigeeens zoo bloeiend thans door allerlei omstandigheden zoo treurig vervallen visschersdorpEgmond aan Zee. Wanneer gij het dorp inkomtdan meent gij een welvarende Noordhollandsche plaats voor u te hebben. Nauwelijks zijt gij binnen den grens der gemeente, of ter linkerzijde van den breeden straatweg die de duinen doorsnijdtverrijst voor uw oog de in de laatste helft van het vorige jaar door een inderdaad vorstelijke gift verrezen tweede Prins Hendrik-stichting in oosterschen stijl opgetrokken, 't Is met recht de breede, rijke vestibule van het dorp een sierlijk ruim gebouw van twee ver diepingen met voor- en zijgevels en twee torentjes aan de achterzijde, terwijl een plat dak loopt over het middeu, dat bestemd schijm voor oostersche plantversiering. On middellijk naast het hoofdgebonw is een stoomwasacherij geplaatst Is het binnenwerk gereed, dan zal men waar schijnlijk in den loop van dit jaar ook deze stichting zien betrokken door oude zeelieden die uitgelokt door de zoo gunstige positiewaarin huDne makkers in de oorspronkelijke stichting zich bevindenals wedijveren om een rustig tehuis voor den ouden dag. Gij gaat thans verder en komt de aan het nederig Protestantsche kerkje grenzende oorspronkelijke stichting voorbij waar menig janmaat vóór het huis als ware hij nog aan boord van zijn schip de hardsteenen stoep op en nederloopt of bij goed weder op de daar geplaatste banken rustig zijn pijpje zit te rooken maar nooit ver geten zalu te groeten, hoe hij zijn dolce-far niente ook geniet. Gij bemerkt al reeds, dat ik veel met die onde zeolioden op heb maar tocb niet minder met de Eg- monder visschers die hetvooral tegenwoordigzoo hard te verantwoorden hebben. En we zijn de hoofd straat afgaande waaraan behalve flinke openbare ge bouwen zooals de scholen het raadhuisdat van den opzichter der kustverlichting het hoofd der gemeente en enkele anderevooral de kerk der oud-katholieke gemeenteeen ruim sierlijk gebouw en toch zonder noodelooze praal van binnen met de daarbjj passende pastoriehare spitse omhoog heftwe zijn nü aan de woningen dier visschers genaderdwelke deels nog de hoofdstraatmaar voor het meerendeel hare plaats vinden in de vele enge, ongeplaveide zij- en kruispaden. Die arme visschers Ik mag er niet aan denken hoe hun eertijds zoo bloeiend bedrijf thans schier geheel stil staaten waar zij weleer door hunne reeders daartoe in staat gesteld op een dertigtal bodems van het eigen strand zee konden kiezen nu moeten bedelen als het ware bij den vreemde, om aangemonsterd te worden .voor een bete broods ten behoeve van hunne voor een groot deel des jaars verlaten gezinnen. Dat dertigtal bodems toch is tot een vijftal geslonken, door verplaatsing der visscherij naar elders met hunne reeders of door den dood van dezeterwijl wat nog eenigszins tot den gegoeden stand behoortde gemeente vaarwel zegt.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2