Het Onreit Gewroken. No. 11. Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. VRIJDAG 25 JANUARI. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. B u i t e n 1 a n d. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Vinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer FrU s der gewone Advertentlëm Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. II. Parijs20 Januari 1895. Nog is het jaar nauwelijks drie weken ouden hoeveel is er hier in dien korten tijd al weder voorgevallen. De cerate veertien dagen waren bijzonder kalmdaarom lieten wij de pen een beetje rusten overtuigd dat de gelegenheid zich wel weder zou voordoen deze briefwis seling te hervatten. En waarlijk, de derde week is bepaald overladen met belangrijke gebeurtenissen. Maandag de val van het ministerie Dupuydinsdag de aftreding van den heer Oasimir Périer als president der fransche republiek, woensdag over deze demissie slechts één kreet in de geheele persalsof het vaderland in gevaar waredonderdag doodkalm de verkiezing van een nieuwen president vrijdag sprak niemand over iets of iemand anders als over den heer Felix Faureden gelukkigen concurrent van den radicalen afgevaardigde, den heer Henri Brisson, zaterdag nam de heer Bourgeois op zicheen nieuw ministerie te vormen, en vóór d-ze kroniek op de post gaatdus binnen den tijd van slechts ééne weekzal wellicht dit nieuwe ministerie zijn gevormd en niemand, die er meer aan denktFrankrijk in staat van gevaar te verklaren doch ieder is verheugd dat deze dubbele crisis zoo spoedig en ten goede geëindigd is. Bjjna de geheele pers was zeer hard voor den afge treden presidentmen nam het hem zeer kwalijk dat hij zoo spoedig na zijno benoeming aftrad en werkeljjk had deze demissieop het oogenblik dat zich eene minis- terieele crisis opende veel weg van eene desertie. De heer Casimir Périer zou wellicht beter gedaan hebben nooit de benoeming tot chef van den staat aan te nemen, de president hier heeft even weinig in te brengen als een constitutioneel koning hij is voor niets verantwoor delijk en kan daardoor niet bijzonder handelend optreden. Nu was de heer Périer steeds een zeer actief man, altijd gewend zelf te handelen, en de rol, die hij als president moest vervullenstrookte weinig met zijn karakter. Daarbij komt dat de man schatrijk is, zijn persoonlijk fortuin bedraagt 40 millioen franken en waarschijnlijk heeft hij bedacht, dat, wanneer men zoo rijk is, het dan overbodig mag heeten iederen dag bloot te staan aan de afschuwelijkste beleedigingen. Men verweet hem zijne afkomst als kleinzoon van den grooten Casimir Périer, den beroemden minister van koning Louis Phi lippe men verweet hem zijn rijkdom men maakte de afschuwelijkste caricaturen van zijn persoon kortom hoewel de president volgens de grondwet niet verant woordelijk iszijne tegenstanders wierpen maar alles op zijne rekening. Thans hebben wij een nieuwen presidentden heer Felix Faureen hoewel het jammer is voor den ouden eerlijken republikein Henri Brisson dat deze niet gekozen werd, toch juichen wij de verkiezing van zijnen gelukkigen concurrent gaarne en luide toe. Deze benoeming levert het bewijs van wat eerlijkheidgepaard aan werkzaam heid verstand en een ijzeren wilhier vermogen en VAN EDNA liVALL. Vertaald door Guillktte. 80) Meermalen was bij in deze donkere dagen tegen die woorden opgekomen. Thans echter, in zijn diep berouw dat hij Clemency zoo bitter bedroefd had, wanhopig over zijn prikkelbaarheid, gevoelde hij dat zijn tekortkoming voortsproot uit het verkeeid begrip dat men alleen door handelend op te treden God's wil volbrengt. De dagen van dienstbaarheid waren ten slotte met geëindigd hij had nog werk te doen het moeielijk- ste misschien waartoe hij tot nog toe geroepen was. Want hoe kon een man den blijden moed, welke het dienen een genot had doen zijn, doen verkeeren in lijdelijk ver dragen waaruit niets kon geboren worden? Welk voor deel zonden zijn jaren van lijden aan het vaderland brengen? Hoe kouden droefheid, en verlies, en werkeloosheid de wil zijn van God Een oogenblik stond hij perplex voor dat groote pro bleem, dat voor alle menschen onopgelost blijft. Doch op eens kreeg hij een visioen van de boschrijke valleien van Buckinghamshire in de verte, scherp afstekend tegen den begroeiden heuvel, verhief zich het Kruis van Whiteleaf, en daarboven de regenboog zooals hij dien gezien had den dag van Hampden's begrafenis. Als de Zaligmaker, terwijl hij God's wil vervulde, door een leven van lijden was gebracht tot een dood van schande en schijnbaar falen, zonden zijn volgelingen er geen deel aan hebben? Als zij deelden in de smart, dan voorzeker zouden zij ook deelen in de glorie. En wat was de glorie anders dan het vermogen om te helpen Plotseling kwam hij tot het besef van een waarheid de geschiedenis van het fortuin van dezen man zou ons doen gelooven aan de levensbeschrijving van een geluk kigen Noord-Amerikaan. Geboren uit onbemiddelde ouders, die te Parijs op Batignoltes woonden doch hunnen zoon eene goede opvoeding gaven klom de jonge Felix van eenvoudig leerlooiersleerling op tot patroon van een der eerste leerlooiersfirma's van de stad Le Hilvre werd do >r zijne medeburgers tot afgevaardigde gekozen was ver scheidene malen onder-secretaris van staat in het depar tement van marinetoonde zich steeds een nauwgezet en buitengewoon praktisch man vriend van nuttige hervor mingen doch vijand van alle hersenschimmen was een buitgengewoon geacht minister van marineen werd thans j.l. donderdag gekozen tot hoofd van den franschen staatvan een landhetwelk in de geschiedenis der volken misschien de eerste en roemrijkste plaats inneemt. In bijna de geheele pers de socialistische uitgezonderd wordt zijne verkiezing met vreugde begroeten vooral wordt er op gewezen dat Faure's benoeming ook in het buitenland een buitengewoon gunstigen indruk maakt. Men moet het gezien hebben om zich een denkbeeld te vormenhoe Parijs er uitzag op donderdagavond zes uurtoen ieder oogenblik de tijding kon komenwie te Versailles gekozen was. Wij waren juist op een bijzonder druk punt, op den hoek van Faubourg Montmartre en den grooten Boulevardwaar altijd bijzonder veel voorbij gangers omnibussen en rijtuigen elkander kruisen, waar sedert eenige weken op een der hoeken een nieuw dag blad «Le Quotidien Illustré", zijne kantoren heeften welk blad thans op transparentglas de resultaten van de verkiezing aankondigde waar wij lazen dat bij do eerste stemming de heer Henri Brisson de eerste op de lijst kwam, doch daarna de heer Waldeck-Rousseau aan zijne eigene kiezers verzocht hadbij tweede stemming op den heer Folix Faure te stemmen. Geen wonder dat de span ning groot was want ook stond op het transparent ge schreven dat de uitslag niet vóór half zeven zou bekend worden en intusschen werd de volkshoop steeds grooter en schi'eeuwden de camelots al meer en meer met speciale uitgaven der conranten en met extra-tijdingen werden wij ieder oogenblik op en van de trottoirs gedrongen al naar rijtuigen vrachtwagens en omnibussen door de dicht opeengepakte menigte drongen of op een teeken der agenten eenige oogenblikken moesten wachten. Het rumoer van het volk het geschreeuw der camelots de bevelen der agenten van politiehun luid«eirculez circulez ne restez pas la", vermengd met het geratel der rijtuigen en ieders gespannen verwachting, gaf aan dit punt van den boulevard een op dat oogenblik éénig typisch karakter, zooals wij nog niet de gelegenheid hadden, te aanschouwen. En lateraan het spoorstation van Saint-Lazare gekomen zagen wij de rue du Havre ver sperd door een cordon van agenten en bereden politie de klok wees aan, dat onze trein op het punt stond te vertrekkentoch moesten wij een grooten omweg maken door de Cour de Romeomdat de Cour du Havre geheel was afgezethet station en de kaden konden wij bijna niet over, daar ze zwart waren van menschen, wachtende op de terugkomst der leden van het congres; waaraan hij tot nog toe zelfs niet gedacht had. Hij zag dat «te leven in Christus", niet alleen beteekonde verlost te worden, maar ook, in zekeren zin, een verlosser te zijn. Het was niet louter een metafoor van het hoofd en de leden, maar een levend feiten hij verminkt, een wrak bij hetgeen hij vroeger was, gedoemd tot fysieke werkeloosheid was toch bij machte het land te dienen op allerlei wijzen door er zich met vasten wil aan te wijden. De beteekenis van al het lijden dat hij had gezien, hetzij in zijn akeligste vormen op het slagveld in de kamer te Thame, of bij den dood van een stakker als John Drake, te Lincoln, werd hem nu duidelijk. Het was de prijs voor hervorming, vooruitgang, verlossing uit de slavernij der zonde tot de vrijheid der liefde. Ofschoon schijnbaar onnut, was zijn lijden indien niet zelf ge zocht de meest eervolle, omdat het de zwaarste dienst baarheid was. Intusschen was Clemency, in haar boudoirtje, aan de hevigste smart ter prooialle kalmte had haar verlaten, zij schreide als een kind, niet alleen om de smadelijke afwijzing, ook omdat ze meer en meer gevoelde dat ze gedwaald had en in veel te kort gekomen was. Haar over dreven angst voor haar kind had haar blind gemaakt voor Joscelyn's nooden in haar zelfverwijt stelde zij zich voor dat eene andere vrouw verstandiger geweest zou zijn, en het beter voor hem geweest ware, zoo hij eene andere gekozen had. Terwijl zij nog schreide, hoorde zij aan de deur klop pen, en deze zachtjes openen. Denkende dat het Mounie was, die haar, wat dikwijls gebeurde, gezelschap kwam houden, riep zij zonder het hoofd op te tillen, het kind toe, heen te gaan. Op eens voelde zij een kus op hare hand, en hoorde zij Joscelyn's stem «Vergeef mij, liefste". Verbaasd keek zij op. Woorden had zij nietzij sloeg de armen om zijnen hals en klemde zich snikkende aan hem vast. »Het is schandelijk van mij je zoo gebrusqueerd te hebben. Is het alleen mijn knorrigheid die je zoo be droefd maakt?" onze locomotief floot reedsde trein kwam reeds in beweging en nog juist bijtijds sprongen wij in den goederenwagenniet alleen wijdoch nog wel twin tig andere passagiersdie in ons geval verkeerden en allen luide de verkiezing bespraken dit alles maakte dezen avond voor ons echt luidruchtig parijsch. Roepen wij dus thans den nieuwen president ons welkom toe spreken wij den wensch uitdat moge bewaarheid wor den wat men van hem gelooftn. 1. dat hij een tweede Carnot zal zijn, hopen wij, dat hij Frankrijk tot eer en roem moge zijn en zijn bewind hoewel meer decoratief dan effectiefdan toch een tijdperk moge zijn van zeven gelukkige jaren in het binnenlandzeven roemrijke vredelievende jaren tegenover het buitenland. J. M. T. DlilTÜCHLAND. Een postrijtuig van een spoor trein in Beieren is tengevolge van eene ontploffing uit gebrand. De postbeambten rodden zich, door uit den wagen te springen. Er verbrandden 150 postpakketten 4 aan- geteekende pakketten en 3 zakken geld. In de asch werden patronen gevonden. JEWG-iaijANfD. Te Evesham is tot lid van het Lager huis gekozen de candidaat der conservatieven kolonel Long met 4760 st. tegen 3585 op den liberalen candi daat. Het overleden lid was conservatief en met 580 st. meerderheid gekozen. Le heer Asquith minister van binnenlandsche zaken, hield den 22 des avonds eene redevoering te Huil, waarin hij sprak over den voorgenomen aanbouw van oorlogs schepen, die dit jaar grooter en belangrijker zal zijn dan het vorige jaar. Hij verklaarde dat deze vermeerdering der vloot niet voortspruit uit den wensch om met de andere natiën der wereld te wedijveren in krijgstoe rustingen maar omdat de regeering van oordeel is, dat Engelands overwicht ter zee noodig is voor de veiligheid van het Rijk en de beste waarborg voor het behoud van den vrede. ERA.NKRIJK. De heer Bourgeois heeft, op aan dringen van president Faure, op nieuw op zich genomen een Kabinet te vormen en is thans geslaagd. Hij zelf minister-president en financiën Hanotaux buitenl. en Sarrien binnenl. zaken; Demolejustiffe Cavaignac oorlog; Combos, marine; Lockroy onderwijs; de Ver- ninac landbouw Leveillé koloniën Richard koop handel Terrier, openbare werken. In 1893 zijn in het Rijk 287.294 huwelijken gesloten, 3025 minder dan in 1892 en 6184 echtscheidingen uitge sproken, geboren 874.672, 18825 meer en overleden 867.526, 8362 minder. ITALIË. De socialist Casto is te Budrio, Bologna, bij herstemming tot lid der Kamer gekozen met ruim 300 stemmen meerderheid tegenover generaal Marri. Bij koninklijk besluit is het Parlement gesloten. «Neen, dat niet," snikte Clemency, «dat is voorbij en vergetenMaar ik kan mijzelve niet vergeven. Ik heb mij ongerust gemaakt over Tom, en al dien tijd was jij ziek en heb ik je alleen gelaten. Eu toen ik je wilde helpen, hoefde het nietik dacht juist, dat je je vergist hebten gelukkiger zoudt geweest zijn als, als «Nu, als wat?" «Als je met iemand anders getrouwd was," zei Cle mency treurig. «Maar hoe kon dat, als jij de eenige in de wereld bent van wie ik houd «Zij had toch meer verstand dan ik de laatste weken," zuchtte Clemency. «Ik bedoel die aardige mooie Anna Barringtonvan wie je mij vroeger verteld hebt." Joscelyn barstte uit in een hartelijken lach, zooals ze sedert den goeden ouden tijd te Farnham niet van hem gehoord had, en die al haar droefheid op eens deed ver dwijnen. «Liefstezei Joscelyn haar in de armen sluitende toen een visioen voor zijn geest oprees van een jong paartje dat door een boogvenster naar den zomeravond tuurdevan een mooi meisje dat zich haar schoonheid bewust was en met welgevallen naar haar rose satijnen schoentjes keek, terwijl ze pruilend beweerde dat hij door zijn treurige gesprekken haar plezier bedierf «de mooie Miss Anna is met een rijken domiué getrouwd, die haar, hoop ik helpen zal op den doornigen levensweg maar dit weet ik welnooit had ze mij op den duur kunnen boeien Dusmoed gevatliefste laat ons opnieuw be ginnen en hand in hand onzen verderen levensweg be wandelen »Sst"- viel Clemency hem verschrikt in de rede «luister, wat is dat?".. Joscelyn wierp het venster open een babylonische ver warring van stemmen bereikte hun oormaar de kerk en de omringende boomen beletten hen iets te zien. Op eens hoorden ze Hester's stem verontwaardigd «Als grootvader leefde, zou zoo iets niet gebeuren «Maar Joscelyn is nu magistraat!" riep Rosamond, >Hij kan 't verhindoren." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1