Mr. A. P. DU LANGE. «RIEKENUAND. Den 20 zon te Athene weder eene groote betooging plaats hebbenwelke echter door het vertoon eener sterke troepenmacht werd voorkomen. Eene volksverzameling op het veld van Ares juichte den kroonprins toe toen deze met zijne adjudanten door de menigte reed De kroonprins raadde der menigte aan, kalm te blijven en aan den koning een verzoekschrift te doen aan bieden door eene commissie, bij welk stuk opgekomen zon kannen worden tegen de nieuwe belastingenDaar de minis ter-president Tricoupis met den koning verschilde over de tegenwoordigheid van den kroonprins bij die bijeenkomst, heeft deze het ontslag van het ministerie ingediend, welk feit op de Beurs groote ontsteltenis te weeg bracht. OOSTEN RIJMHOW GARIJE. De hongaarsche Kamer heeft den oud-minister van justitie Szilagiji tot voorzitter gekozen met 207 st. tegen 146 op den con servatieven afgevaardigde Julius Judith uitgebracht. De Neue Freie Presse maakt de door Bulgarije aan Oostenrijk gerichte protest-nota openbaar, welke handelt over de oppositie, door Oostenrijk ingebracht tegen de indirecte rechten op het uitvindingsbrevet, welke Bulgarije is gaan heffen. Het bulgaarsche kabinet verzoekt Oosten rijk, zijn protest in te trekken anders zou het kabinet aftreden. Maar een ander kabinet zou niet anders kun nen handelen. Het bulgaarsche kabinet beschouwt de oostenrijksche nota als een wezenlijke oorlogsverklaring en meentdat de houding van Oostenrijk slechts ten bate van Rusland komen kan. ZUID-AMERIKA. De president van Argentinië, Saenz Pena heeft een boodschap aan het Congres ge richt, waarin hij verklaart af te treden, omdat, naar zijne meening de door het Congres verlangde algemeene am nestie de kroon zou zetten op de militaire anarchie en de natie in diskrediet zoa brengen. Het Congres heeft daarop tot president uitgeroepen den vice-president Un burn. Tweede Kamer. Den 23 ving de beraadslaging aan over de wetsont werpen tot voorziening in de regeling van het bestuur van de huishouding der gemeenten Weststellingwerf en Opsterland. De heeren Borgesius, Pijttersen, Knijper en de Beaufort voerden het woord. De heer H o u w i n g die verschillende bijzonderhedon wenschte mede te doelen verzocht zijne rede den 24 te mogen houden. Met 36 tegen 33 stemmen werd dit geweigerd. De heer Houwing zag daarop van het woord afook de heer Beelaerts. Daarna sprak de heer M. M a c k a y. Den 24 voortzetting. Opsterland-Weststelllngwerf. De commissie van rapporteurs over de wetsontwerpen tot voorziening in de regeling van het bestuur van de huishouding der gemeenten Opsterland en Weststelling werf beeft als amendement voorgesteld om art. 4 van de beide ontwerpen te lezen als volgt «Dadelijk na terugontvangst van bet door Gedeputeerde Staten goedgekeurde kohier, stelt de burgemeester dat kohier aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter hand. »De invordering geschiedt volgens de desbetreffende verordening echter met dien verstande dat de aansla gen invorderbaar zijn in zoovele termijnen, als door den burgemeester, onder goedkeuring van Ged. Staten, zal worden bepaald. «Bij die regeling wordt in acht genomen, dat tusschen den eenen en den anderen termijn ten minste één maand moet verloopen. «Van de invorderbaarverklaring en van de termijnen van invordering geschiedt openbare kennisgeving." Bij kon. besluit van den 23 is de heer G. H. Lam bert, burgemeester der gemeente Kralingen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij kon. besluit van den 23 is de heer J. R. Kist, vroeger burgemeester van Zuldscharwoudemet in gang van 1 Febr. benoemd tot burgemeester der gemeente Buren met toekenning van eervol ontslag als burgemees ter van Ophemert. De Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederlandde partij die het stombiljot als een der krachtigste wapenen in den klassenstrijd beschouwt en zich van de partij van den heer F. Domela Nieuwen- huisthans reods geruimen tijd geleden volledig heeft afgescheiden, heeft een ontwerp-program vastgesteld, dat luidt als volgt «De ontwikkeling der maatschappij heeft geleid tot de kapitalistische voortbrengingswijze, waarbjj de grond en de andere arbeidsmiddelen zich bevinden in handen van enkele personen tegenover welke zich een klasse heeft gevormd van hendie van alle bezit ontbloot, totaal van de bezittende klasse afhankelijk zijn. «Deze kapitalistische voortbrengingswijze heeft tenge volge, dat de bezittende klasse zich steeds meer verrijkt ten koste der niet-bezitterswier aantal toeneemt met hunne armoedeen die worden vermeerderd met die leden van den ondergaanden middenstand, welke, door de onmogelijkheid om de concurrentie tegen het groot kapitaal vol te houden, hun klein bezit hebben verloren en tot proletariërs zijn gemaakt. «Toenemende werkloosheid tegenover overmatig lange arbeidsdagen gebrek aan koopkracht bij de massa, waar door de ontzaglijke vermeerdering van het maatschap pelijk voortbrengingsvermogen haar niet ten goede komt en do snelle opeenvolging van krisissen en faillissementen bewijzen, dat onder het stelsel der bestaande particuliere voortbrengingswijze de menschheid de productie niet meer kan beheerschen. «Nevens deze teekenen van ondergang der bestaande voortbrengingswijze voeren de snelle samentrekking van alle arbeidsmiddelen in handen van weinige personen en de noodzakelijkheid om de moderne machinerie op groote schaal in exploitatie te brengen, nooci#endig tot de maatschappelijke organisatie der productie41 (socialisti sche maatschappij.) «Onder den invloed dezer economische revolutie heeft een deel van het proletariaat zich vereenigd met het doel, om de tot stand komicg der socialistische voort brengingswijze te bevorderen. «Bij dit streven stuit het op den tegenstand der be zittende klasse, die hierbij gebruik maakt van de staats macht, om het bestaande economische stelsel te handhaven, waarbij zij steunt op dat gedeelte van het proletariaat, dat nog niet tot bewustheid van zijne taak als revolu tionaire klasse is gekomen. «Hieruit heeft zich de klassenstrijd ontwikkeld, die zich zoowel openbaart in den strjjd eener zelfstandige arbeiderspartij om de politieke macht en ter opwekking van het klassebewustzijn bij de arbeidersals in den strijd der vakvereenigingen tegen de patroons ter ver krijging van betere arbeidsvoorwaarden. «Het is de internationale sociaal-democratie waarin de arbeiders der geheele werelddie tot bewustzijn van hunne taak in den klassenstrijd zijn gekomen, zich heb ben georganiseerd. De Sociaal-democratische Arbeiderspartij in Nederland stelt zich ten doelook het Nederlandsche proletariaat te doen deelnemen aan dien internationalen strijd der arbeidende klasse. «Zij wil daarbij zooveel mogelijk elke economische en politieke beweging der arbeiders ter verkrijging van betere levensvoorwaarden zoodanig ondersteunendat daardoor het klassebewustzijn der arbeiders wordt opge wekt en hunne macht tegenover de bezittende klasse wordt versterkt. «Zoolang het den arbeiders nog niet mogelijk is de staatsmacht in handen te nemen zal zij trachten alle politieke reehten te veroveren en deze te gebruiken zoowel om bet geheele proletariaat in den klassenstrijd te organiseeren, als om invloed te verkrijgen op de wet geving ter invoering van onmiddellijke verbeteringen in den toestand der niet bezittende klasse en ter bespoedi ging der economische revolutie. «Uitgaande van deze overwegingen stelt de Sociaaldemo cratische Arbeiderspartij het volgende strfjdprogram I. Invoering van algemeen direct kiesrecht voor alle wetgevende lichamen, voor mannen en vrouwen, die hun 20e jaar hebben bereikt, met geheime stemming Ver tegenwoordiging der minderheden. De gekozenen zijn lasthebbers der kiezers. Afschaffing der Eerste Kamer. Rechtstreeksche wetgeving door het volk, door invoe ring van het volksinitiatief (recht der burgers, om wetten voor te stellen) en van het referendum (goedkeuring door het volk) over belangrijke wetten. Uitgebreide zelfregeering der gemeenten. II. Volledige vrijheid van vereeniging en vergadering van woord en schrift. Strafbaarstelling van hendie inbreuk maken op deze rechten. III. Kosteloos verplicht lager onderwijs tot het 14e jaar met recht op voedsel, kleeding en school behoeften voor de kinderen uit de openbare kas. Algemeene in voering van ambachtsonderwijs. Kostelooze openstelling van alle inrichtingen van onderwijs. IV. Kostelooze rechtspleging. Invoering der volksjury eu schadeloosstelling aan onschuldig veroordeelden en preventief gevangenen. V. Afschaffing van het militaire stelselinvoering van algemeene weerplicht in plaats van het staande leger. Beslissing van internationale geschillen langs scheids rechterlijken weg. VI. Scheiding van Kerk en Staat. VII. Sterk opklimmende belasting op de inkomsten, het vermogen en de erfenissen, met vrijstelling van de lagere inkomens en vermogens Invoering van het staats- erfrecht. Afschaffing van alle belastingen op de nood zakelijke volksbehoeften VIII. Landnationalisatie. Vergoeding aan de pachters wegens door hen aangebrachte verbeteringen van den bodem. Uitbreiding van het onteigeningsrecht tot het brengen van onbebouwden grond in handen der gemeenten. Ver bod van verkoop van grond door publieke lichamen aan particulieren. Afschaffing van tienden en heerlijke rechten en van alle bevoorrechting in zake het jachtrecht. IX. Nationalisatie der monopoliën van industrie en vervoer in het algemeen belang. Uitvoering van rijks-, provinciale- en gemeentewerken eigen beheer. Vaststelling van een minimum loon en maximum arbeidstijd voor alle werklieden in dienst van openbare lichamen en bij openbare werken. Verschaffing van arbeid aan werkloozen. X. Kostelooze geneeskundige behandeling en verple ging bij ziekte en bevalling en kostelooze begraving waar deze worden verlangd. Krachtige voorzorgen ten bate der algemeene gezond heid en veiligheid; verbetering der arbeiderswoningen en wijken en scherpe keuring der levensmiddelen. XI. Een arbeidswetgeving, omvattende alle arbeiders, annen en vrouwen en allen arbeid zoowel in de groot-, klein- en huisindustrie als in landbouw en veeteelt. Invoering van den achturigen arbeidsdag. Verbod van loonkorting door boeten, truckstelsel, enz Regeling van den vrouwenarbeid op den voet van gelijkheid van loon bij gelijken arbeid en in verband met de lichamelijke gesteldheid. Verbod van deu arbeid van kinderen beneden 14 jaren Vermeerdering vau het aantal arbeidsinspecteurs en be noeming daarvan door de arbeiders. Invoering van Bureaux voor Arbeidsstatistiek en van Kamers van Arbeid. Verzekering der arbeiders tegen ziekte en ongelukken invaliditeit en ouderdom op kosten van den Staat en de werkgevers en onder contróle der belanghebbenden Onherroepelijke verantwoordelijkheid der werkgevers. Zorg dor gemeenschap voor werklooze arbeiders. felsen. Voor lid van den raad moet herstemd worden tusschen de heeren J. Klauwers met 121 en A D. C. Clarion met 117 stemmen. 342 Stemmen werden uitgebracht. Purmerend. De landman A. B van Wijde wormer den 22 's avonds van de Purmerendermarkt huiswaarts keerende, werd buiten de bebouwde kom dezer gemeente, op de Nekkerstraat, door 2 personen, met wie hij zich te voren eenige uren vroolijk had gemaakt, aan gemaand geld te geven. Bij zijne weigering werd hij op den grond geworpen en hem eene portefeuille met f 285 aan bankpapier ontnomen. De vermoedelijke daders zijn den 23 aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Hoogwoud. Door den heer A. Koorn is ontslag ge nomen als lid van dan gemeenteraad. Bergen. Door de leden van het onderling vee fonds werd in de vergadering van den 22, in de plaats vnn wijlen den heer J. Helder, tot directeur gekozen de heer D. J. Govers Alkmaar en tot secretaris de heer Jb. Swaan Jbz., Bergen. Enkhulzen. Den 22, 's avonds, traden voor een talrijk publiek in de Nutszaal op, de dames J. van der Wissel (piano), Amanda Eberle (zang), Debby Goudsmit (viool) en Corry Appy (violoncel). Met aandacht werd geluisterd en er werd veel genoten. Amsterdam. De verkoop der in beslag genomen goederen van Reens heeft den 23 op het binnenplein van de vroegere gevangenis aan den Heiligenweg plaats ge had. Een gedeelte der plaats was door een houten hek afgescheiden, waarachter een regel politieagenten over de geheele breedte der plaatsverder de deurwaarders Spiesz en Nauta Peters, tal van politie-beambten, de verslag gevers der dagbladen en vier opkoopers. Het overige ge deelte achter het houten hek kon ingenomen worden door het publiek. Om het publiek heen stond ongeveer40agenten, onder bevel van een viertal inspecteurs. In het politie bureau op het Singel (voormalig Gymnasium), dat in verbinding staat met de binnenplaats, waren mede vele agenten. Tusschen negen en tien uur verdrong zich reeds een groote menigte voor de poort op den Heiligenweg. Even voor 10 uur werd deze geopend en het publiek geleide lijk toegelaten en eerst aan de kleederen betast, om zich te vergewissen of er zich ook bij de wet verboden voor werpen op den drager bevonden. Er behoefde geen geld vertoond te worden. Toen de binnenplaats vol genoeg werd geacht er waren ongeveer 200 aanwezig ving de verkoop aan. De deurwaarder Nauta Peters las de veilingsbepalingen voor. Alles ging om contant geld. Minder dan 25 cent kon niet geboden of opgeboden worden. Ieder bieder was verplicht het door hem geboden bedrag onmiddellijk te storten. Reens vroeg den deurwaarder, of deze regeling door de wet was aangegevenof dat zij eene willekeurige handeling van den deurwaarder waswaarop de deur waarder kortweg antwoorddedat hij zou weten wat hem te doen stond. Nadat Reens een ernstig protest had geuitving de verkoop aan. Reens kon zelf opnoemen, welke stukken hij het eerst verkocht wilde hebben. Door het publiek werd verscheidene malen een kwartje geboden waarna genoemde opkoopers, die bij den deurwaarder wel bekend schenen te zijnveel hooger boden. Door middel van een kwartje hooger te bieden kon Reens weer eigenaar n de voorwerpen worden. De geheele verkoop bracht op ruim J 120, waarvan door Reens of door zijne vrouw werd opgekocht voor een bedrag van ongeveer j 105. Het Rijk lijdt nog 30 schade. Een zoon van den notaris Wertheim kwam in de me nigte in de verdrukking en moest door de politie ontzet worden. De inspecteur van politie, die daarbij optrad, werd in de hand gebeten. De afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Alkmaar, de heer mr. A. P. de Lange, was door de kiesvereeniging «Vrijheid", aan de Langedijken, nitgenoodigd in eene openbare vergadering aldaar als spreker op te treden. Deze bijeenkomst nu had Dinsdag, den 22, te Z u d- charwoude plaats en werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De voorzitter de heer dr. C. ten Bosch opende de vergadering, heette de aanwezigen en den spreker welkom, wees op den ernst der tijden waarin meer en meer de plicht van den mensch op den voorgrond treedtom te strijden tegen te sterk sprekend individualisme eu gaf het woord aan den afgevaardigde. De heer de Lange begon met eene herinnering hoe de plannen der Regeer ing tot het bouwen van een postkantoor te Amsterdam, een bouwwerk van zeer be langrijken aard, het Kamerlid Heldt aanleiding gevonden had tot eene hoogst gewichtige opmerking. Deze maakte daarbij opmerkzaam op een besluit van den amsterdamschen gemeenteraad, waarbij een minimum loon en een maximum arbeidstijd werd voorgeschreven niet alleen voor hare eigen arbeiders, doch die ook verplichtend werden gesteld bij uitvoering van uitbestede gemeentewerken. Volgens den heer Heldt is dat loon zelfs iets hooger dan het gemiddelde te Amsterdam geldend tarief. De raad dier gemeente was dus niet tevreden met zijnen werklieden het hoogste, daar geldend loon te verzekeren, hij ging zelfs een schrede verder en stelde het mi nimum hooger dan in den laatsten tijd daar gebruikelijk was. Op den algenaeenen loonstandaard, ook bij particulier werk, is dit natuurlijk niet zonder invloed gebleven. De heer Heldt wees er dan op, hoe bij den bouw vau het postkantoor moeielijkheden zouden kunnen ontstaan uit de ongunstige positiedie thans de amsterdamsche aannemers, aan dit hoogere loon gebonden, tegenover die buiten deze stad innemen. De concurrentie wordt bijna onmogelijk voor hen. Bovendien, bij aanneming van het werk door niet-amsterdimsche aannemers, zullen deze nu juist niet bij voorkeur amsterdamsche leveranciers kiezen en zal de tnsschenhandel daar ongetwijfeld schade lijden. Als ten slotte vele goedkoopere werkkrachten van buiten voor dat bouwwerk te Amsterdam worden ingevoerd dan zal zich na afloop daarvau het verschijnsel voordoen, dat het aantal werkloozen in die gemeente weder ver meerdert. Schade dus aan alle zijden. Het succes, door de arbeiderspartij in den amsterdam schen raad verkregen, zou door een en ander dreigen te verkeeren in een nederlaagtenzij tegenmaatregelen genomen worden. De heer Gerritsen heeft daartoe eene poging aangewend en eene motie voorgesteld, strekkende de Kamerde wenschelijkheid te doen uitspreken, dat voortaan het rijk, bij uitvoering van 's rijks werken zich in de plaatsen waar zij geschiedenonderworpen zou aan de bepa lingen van loon en arbeidsduur, daar van gemeentewege vastgesteld. De voorzitter behield zich voor, zooals gebruikelijk is, den dag van behandeling dier motie nader te bepalen. Intusschen is den leden later medegedeeld, dat de behan deling er van voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Ver moedelijk is zij voor good begraven. Is dat niet het geval en komt zij niettemin in behan-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2