De Zuiderzee. No. 12. derate Mad. Zeven en Negentigste jaargang. 1895. ZONDAG 27 JANUARI. B u i t e n 1 a n d. Nederland. ALKJIAARSCHE 01 HUI. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Frtys der gewone Advertentlën: Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IIERMs. COS- TER ZOON. Voor ons bewoners van het polderlandligt er iets genoegelijks in, om plannen te beramen tot droogmaking. Misschien is dit te verklaren doordat voorstellingen op school ingeprent, zijn blijven hangen; mogelijk is ook, dat aangezien de grond dien wij bewonen volgens de stereotype uitdrukking, ontwoekerd is aan de baren, wij derhalve aan het voorgeslacht min of meer verplicht meenen te zijn, met dit ontwoekeren voort te gaan. Hoe het zijde voorliefde tot inpoldering valt niet weg te cijferen In het algemeen genomenlijdt het dan ook geen twijfel of de Zuiderzee-Vereeniging met haar grootsch plan tot indijking van bijna twee honderd duizend bun ders vruchtbaar land draagt ieders sympathie weg. Men moet dankbaar erkennendat door hot initiatief dezer Vereeniging tal van rapporten over het Zuiderzee- vraagstuk, het licht hebben gezien, die hoogst belangrijk zijn die alle waardeering verdienen die in hooge mate bijdragen tot den roem van ons vaderland op het gebied van den waterstaat. Met elkaar vormen de rapporten een standaardwerk dat in de toekomst geraadpleegd zal worden. Deze bijvalsbetuigingen en erkenning van verdiensten blijven even oprecht gemeend al voegt men in een adem daaraan toe dat de Zuiderzee-Vereeniging thans beland is op een dood punt. Aangezien onze lezers te Alkmaar eerstdaags in de gelegenheid worden gesteld om een spreker over het Zuiderzee-vraagstuk te hooron, schijnt het niet ongewenscht, dit nader toe te lichten. Wanneer men de kaart van ons land beschouwt, dan rijst onwillekeurig de vraag: »Waarom verbindt men niet Noord-Holland door middel van een dijk met Texel, met Vlieland Terschelling Ameland Schiermonnikoog en Groningen Het schijnt eenvoudig en gemakkelijk uitvoerbaar. Dit denkbeeld heeft waarschijnlijk ook voorgezeten bij de op zichters der Zuiderzee-Vereeniging. 4 Januari 1886 kwamen eenige invloedrijke mannen te Amsterdam bijeen en besloten eene vereeniging op te richten die ten dool hadeen technisch en financiëel onderzoek in te stellen omtrent de afsluiting en mede ter voorbereiding eener latere geleidelijke drooglegging van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. Dus waren de Wadden en de Lauwerzee in het plan begrepen. Reeds spoedig merkte men op dat door de uitvoering van dit plan veel zandgronden zouden droog vallen en dat een afsluitdijk tusschen de eilanden zeer kostbaar zoude zijn. Bij globale becijfering kon men nagaan dat een dijk tusschen de eilanden wel 30 millioen meer zou kosten dan een tusschen Noord-Holland en Friesland. De ondervindingbij de Anna Paulowna de laatste jaren opgedaan, leerde, dat het indijken van zandgronden geen aanbeveling verdient en niets dan teleurstelling baart. Het zalnaar ons toeschijntde Zuiderzee-Ver eeniging daarom tot blijvende eer strekken het eerst een practisch plan van droogmaking bedacht en uitge werkt te hebben. 8 September 1892 werd door de Regeering eene Staatscommissie benoemd met opdrachtom te onder zoeken of eene afsluiting en droogmaking van de Zui derzeeop eene wijze als door de Zuiderzee-Vereeniging is voorgesteldin 's lands belang behoort te worden ondernomen en zoo jaop welke wijze dit werk tot uitvoering moet worden gebracht. Op het tweode deel der vraag antwoordden de leden der Staatscommissie die 14 April 1894 rapport uitbrachteneenstemmig »door den Staat." Wat het eerste deel der vraag betreftheerscht ver schil van gevoelen. Nadat de Staatscommissie het plan der Zuiderzee-Vereeniging belangrijk gewijzigd en ver beterd heeft, komt het hierop neer Men legt van Wielingen naar Friesland (Piaam) een afsluitdijk. Hierdoor wordt de Zuiderzee in twee deelen verdeeld. Het zuidelijkste deel heet voortaanIJsselmeer. Achtereenvolgens wordt binnen het IJsselmeer iugepol- derd I. de N. W. polder tusschen Wieringen en Me- demblik 18500 hektaren. II. De Z. O. polder ten zuiden van Kampen naar Muidenberg, 98000 hektaren. III. de Z. W. polder ten zuiden van Hoorn 27540 hektaren IV. de N. O. polder ten zuiden van Friesland tot Urk en Schokland 48400 hektaren. Te zamen 192440 hek taren vruchtbaar land, waarvan de belastbare opbrengst geschat wordt op 60 per hektare. De zooeven ver melde afsluitdijk van Wieringen naar Piaam kost 41 millioen gulden. De geheele onderneming kost 315 mil lioen gulden. De kosten per hektare zijn dooreengere- kend f 1620. Indien jaarlijks derhalve iedere hektare f 58 opbrengt, zijn de interesten van het kapitaal gedekt. Moet de Staat dit plan uitvoeren 21 van de 27 leden der Staatscommissie beantwoordden die vraag bevestigend. De leden Mees, van Nierop, Rahusen, Veegens, Welcker en Wellan beantwoordden de vraag ontkennend. Dat onder deze laatsten twee zeer bekwame ingenieur s van den Waterstaat voorkomenis een feit dat wel te denken geeft. Indien bij technische zaken, evenals in de politiek, de meerderheid het steeds bij het rechte einde heeft en de minderheid ongelijkdan was het Zuiderzee-vraagstuk opgelost. In de gegeven omstandigheden is het zeker jammer dat o. a. de heeren Welcker en Wellan hun advies niet gemotiveerd hebben. Want men kan nu slechts gissen, naar hunne meening. Uit het verslag blijkt wel, dat ernstige bezwaren tegen den 41 millioen kostende afsluitdijk bestaan eveneens zegt het verslagdat met den afsluitdijk de kosten per bunder 1620 zullen bedragen en zonder afsluitdijk1520 (rente op rente berekend) dus f 100 minder. Hierbij komt dat de constructie der binnendijken aan het IJssel meer niet te zwaar schijnt genomen te zjjn zoodat bij geval die binnendijken van ste.kere constructie blijken te moeten zijn de kosten wederom hooger worden. De Zuiderzee-Vereeniging schijnt op den afsluitdijk bijzonder gesteld te zijn. Waarom Men kan niet veronderstellendat haar gehechtheid aan haar plan zoo groot is omdat zonder deu afsluitdijk, de Zuiderzee-inpolderiug neer zou komen op de indijking van de Wieringermeeren dat dus een zeer grootsch plan ten slotte gereduceerd wordt tot een betrekkelijk klein plan. Duidelijk bljjkt dat er ernstig verschil van gevoelen bestaat tusschen deskundigen, om trent de al of niet wenschelijkheid van den afsluitdijk. Heeft dit verschil genoemde 6 leden tot het ongunstig advies geleid Aangezien de Minister van Waterstaat ter gelegenheid van eene audiëntie in het einde van het voorgaande jaar, aan de Zuiderzee-Vereeniging te kennen gaf, dat bij de Regeering nog niet vast stond dat de afsluiting en drooglegging der Zuidorzee werkelijk door het Neder- landsche Volk werd verlangd heeft de Vereeniging be sloten, propaganda voor haar plan te maken. Zij stelt zich voor eenvoudige geschriften te verspreiden, populaire voordrachten te doen houden en eeue adresbe weging op touw te zetteD. Dit laatste middel komt ons vreemd voor. Waar deskundigen twijfelenwaar ingenieurs als Welker en Wellan de plannen niet steunenzullen toeval lige onderteekenaars van een adresdie niets van de zaak afweten, eene beslissing nemen en de al of niet gegrondheid van bezwaren, die zij niet kennen, beoordeelen Naar ons toeschijnt, is thans de Zuiderzee-Vereeniging, wier verdiensten overigens niemand zal willen betwijfelen, het goede spoor bijster geraakt. BUliUlK. Den 25 is in de Kamer levendig be raadslaagd over sociale kwestiën. De conservatieve afgevaardigde Eeman viel den socialist Auseele in de rede en werd tot de orde geroepen. Dit geschiedde ten tweeden maletoen hij Anseele voor een »bezetene" uitmaakte. Nadat de vraag gesteld werd of de heer Eeman zich nader zou mogen verklaren, stonden, ondanks het verzet van den voorzitterde leden der rechterzijde als één man op om hem het recht daartoe te geven. De voorzitter verliet daarop zijne plaatsverklarende zijn ontslag te nemen, ondanks de pogingen van talrijke afgevaardigden om het daarvan terug te hounen. Te midden van groote opschudding werd de zitting verdaagd. DUITSCHLAND. De commissie uit den Rijksdag, belast met het onderzoek van het wetsontwerp ter be strijding van de revolutionaire partijen heeft den 23 met 14 tegen 12 stemmen het artike betreffende ver. heerlijking van misdrijven, evenals de daarop voorgestelde amendementen, verworpen. In de vorige vergadering der commissie had de mi nister vou Köller ontkend, dat de politie gebruik maakte van agents provocateurs, doch de noodzakelijkheid betoogd van de inlichtingen van lieden die zich in die kringen bewegen omtrent welke de politie op de hoogte moet zijn. Daarbij was de naam van zekeren journalist Rensz genoemd en in de notulen dier vergadering stond dien aangaande iets vermeld dat den schijn gafalsof de minister toch zijdelings het bestaan der agents provoca teurs had erkend. De minister bestreed den 23 de juist heid dier notulen; na eene scherpe bespreking daarover, heeft de socialistische afgevaardigde Frohme als secretaris der commissie bedankt. EAG-EIiAWII. De heer Randolph Churchill, de bekende heftige bestrijder van Gladstone's Home-Rule- ontwerp, en minister voor Indië in het eerste ministerie Salisbury in Juni 1895 en later minister van financiën, die reeds sedert geruimen tijd ernstig ongesteld was is den 24 des morgens om 5 uur gestorven. Om rust te vinden had hij een reis om de wereld ondernomen en van die reis was hij ziek terug gekeerd. FRAAHRIJK. Te Parijs heeft een zware sneeuw storm gewoed, vergezeld van herhaalde donderslagen. Nadat het ministerie was samengesteld zooals in het vorig nummer werd opgegeven, verzocht de heer Bourgeois den president, hem van de opdracht tot vorming van een kabinet te ontslaan. Thms is er sprake van, dat de heer Ribot als minister-president zal optreden. ITALIË. Den 20 is te Milaan begraven de ver moorde procureur-genoraal Cellizonder dat ongere geldheden voorvielen. Zijn moordenaar was twee dagen vóór den moord uit de gevangenis omslagen en had den heer Celli gedoodzonder hem te kennenalleen om een of ander hoog geplaatst heer om te brengen en zijn naam door eene misdaad beroemd te maken. OOITEARIJH-BIOIVGAHIJE. Acht honderd werkloozeu trokken den 24 onder het zingen van de Marseillaise door de straten en wilden eene betooging houden vóór het Huis van Afgevaardigden, maar werden door de politie uiteengedreven. Velen zijn in hechtenis genomen. GRIKKEALAIVD. Delyannis is geslaagd in de hem verstrekte opdracht tot samenstelling van een ministerie. De Staatscourant bevat het besluitwaarbij de zitting der Kamer veertig dagen verdaagd wordt. Vóór het einde van dien termijn volgt waarschijnlijk het besluit tot ontbinding. CHINA. Uit verschillende berichten blijkt dat Wei-hai-weiChina's tweede oorlogshavendoor de japanneezen zoo te land als ter zee ernstig bedreigd wordt. De buitenlanders maakten zich zeer ongerust en begonnen die plaats te verlaten. Tweede liainer. Den 25 na de sluiting der algemeene beraadslaging over de wetsontwerpen tot voorziening in de regeling en het bestuur der gemeenten Opsterland en Weststelling, werf werden de artikelen 13 goedgekeurd. Bij art. 4 kwam aan de orde een amendement der commissie van rapporteurs omtrent de invordering der kohieren. De minister wijzigde het artikel zoodanig, dat de aanslagen voor de helft dadelijk invorderbaar zijn en voor de wederhelft dertig dagen na dagteekening der openbare kennisgeving. Hij achtte deze regeling doeltreffender dan bet amen dement- der commissie, dat de invoering der termijnen deed vaststellen door den burgemeester. Nu staan de termijnen wettelijk vast. De heer Beelaerts verklaardedat de commissie van rapporteurs haar amendement introk. De artt. 47 werden goedgekeurd. Op den considerans was voorgesteld een amendement- Pyttersen om weg te laten de woorden, dat de regeling en het bestuur door den Raad dier gemeente grovelijk verwaarloosd zijn. De heer Pyttersen betoogde, dat de minister zelf erkend heeftdat de verwaarloozing is ontstaan buiten de schuld van de gemeentebesturen. Het amendement werd niet ondersteund en kwam dus niet in beraadslaging. Het ontwerp betreffende Opsterland werd aangenomen met 57 tegen 27 stemmen. Vóór stemden de heeren Goekoop, de Lange, Guyot, Haffmans, Travaglino, van Deinse, Beelaerts, van Vlijmen, Royaards, van Kerkwijk, Bonman, van Delden, Hesselink, van de Berch van Heemstede, Bahlmann, Borret, van der Kun, Hintzen, Schimmelpenninck de Ram, T. Mackay, Tijdeman, van Karnebeek, van Gennep, Smits van Oyen, Kolkman, de Beaufort (Wijk), Rutgers, Willinge, Vermeu len, A. Mackay, Viruly, Vos de Wael, Harte, van Stirum, Lohman Schaepman Tijdens Hennequin Truijen Pijnappel, Everts, Bool, van Borselevan Byland

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1