Stadsberichten. Cursus Landbouwacte. Kantongerecht te Alkmaar. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. (Gouda), van BerckelZjjpvan Bylandt (Apeldoorn), Roessingh Plate Mees v. d. Schrieck de Beaufort (Amsterdam)Bastert van Gijn Dobbelmann en de Voorzitter. Tegen stemden de heerenVeegens, Drucker, Houwing, Pyttersen Staalman van Alphen Thooft, Heemskerk, Sanders Hartogh Rink Lieftinck Tak Pijnacker Hordjjk Gerritsen, Borgesius Heldt, Seretde Boer, Meesters KnijfiKerdijk de Kanter Lely A. Smit Schaafsma en Donner. Het wetsontwerp betreffende Weststellingwerf werd aangenomen met 57 tegen 28 stemmen met dezelfde stem men. Alleen de heer Kuyper was nu tegenwoordig en stemde tegen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping (waarschijnlijk 26 Februari) gescheiden. Den 24 is een 58-jarige man, die aan de veelading een wagen reinigdedoor de loeomotief van den trein welke uit Utrecht kwamzoodanig tegen het hoofd gereden, dat hij onmiddellijk dood nederviel. Den 24 is te Haarlemmermeer bij Halfweg de bouwmanswoniug van mej. Berkemeijer te Haarlem bewoond door Groenewegen, afgebrand; dit is de vierde in twee maanden tijds aldaar afgebrande woning. Den 24 is onder Oegstgeest nabij de Kanaalbrug een rondreizend koopman door de tram overreden hij werd zwaar verminkt en was onmiddellijk dood. In een goederentrein, die den 25 des ochtends van Amsterdam naar Rotterdam vertrokken was werd ter hoogte van Warmond de hoofdconducteur, die met twee remmers in een wagen zatplotseling waanzinnig en bracht een der remmers, dien hij gelastte de kachel aan te maken, met een mes verschillende wonden in de hals en in het gelaat toe. Daarna opende hij do deur, sprong uit den wagen en rende door het veld naar Warmond, waar hij zich aangaf en een omstandig verhaal van het gebeurde deed. De machinist, hem ziende wegloopenstopte; de ge wonde remmer werd door hem en zijn kameraad voor- loopig verbonden en naar Leiden vervoerd waar hij in het Ziekenhuis werd opgenomen. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 25 in zake de valsche obligatiën der gemeente de Bilt, den gemeente ontvanger Takken veroordeeld tot 4 jaren en den gemeente secretaris Rootjes tot 2 jaren gevangenisstraf. De eisch tegen beiden luidde 5 jaren gevangenisstraf. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd met ingang van 1 Febr. tot burgemeester van Edam de heer H. J. Oalkoen en met ingang van 2 Febr. van Landsmeer de heer J. M. van Beek tevens secretaris. In eene algemeene vergadering van de vereeniging „Het Bfederlandsche Paarden-ltamboek", afdee- ling Noordholland op maandag 18 Februari, des namid dags 1 ure, in het Café Krasnapolsky, Amsterdam, zal het volgende aan de orde zijn verslag afgevaardigden alge meene vergadering benoeming eener commissie tot onder zoek der rekening over 1894 benoeming van twee afge vaardigden ter algemeene vergadering bepaling van de plaats voor de volgende vergadering der Afdeeling vast stelling der begrooting over 1895 op te geven voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Vereeniging Het bestuur maakt bekend, dat de keuringen voor het toekennen der provinciale subsidiën en aanhondings- premiën voor hengsten minstens drie jaren oud en voor tweejarige hengsten zullen plaats hebbente Schagen, op Woensdag 13 xMaart a.s., bij C. Broersma des mid dags 12 uren te Hoofddorp, op Donderdag 14 Maart a.s., op de Markt, des voormiddags 11 uren; te Bever wijk, op Vrijdag 15 Maart a.s., bij het Stations-Koffie huis, des voormiddags 11 uren. Boven de provinciale subsidiën en aanhoudingspremiën, zjjn uit de Rijksbijdrage, voor elk deel beschikbaar gesteld, voor hengsten minstens 3 jaar oud, een onderhouds bijdrage ad f 150, eu voor 2-jarige hengsten, een dito ad f 100,—. Er zal vóór deze keuringen gelegenheid worden gege ven. tor opname van hengsten, en na afloop daarvan te Schagen en te Beverwijk ter opname ook van merriën in het Stamboek. Te Hoofddorp zal later eene Stamboek keuring voor merriën worden uitgeschreven Houders van fokpaarden worden er aan herinnerd, dat merriën waarmede zij naar eene aanboudingspremie willen mededingenin het Stamboek moeten zjjo inge schreven, of daarvoor op den dag der keuring zijn goed gekeurd daarbij moeten zij door een premie-waardig gekeurden hengst zijn of worden gedekt. Hengsten, welke niet op de keuringen zijn aangeboden of niet premie-waardig zijn gekeurd, kunnen dus hiervoor niet worden gebruikt. Eigenaars van in het Stamboek ingeschreven hengsten worden in hun eigen belang aangeraden met deze dek hengsten op de keuringen te komen. Aangifte moot geschieden bij den secretaris te Wierin- gerwaard, 8 dagen voor de hierboven genoemde keu- ringsdagen. Egmond aan Zee. Door den hoogen vloed van donderdag, den 24, zijn de duinen onder deze gemeente weder voor een gedeelte weggeslagen. De z.g. werf vóór het hötel »Zeezicht," deels berustende op oude funda menten van vroeger tijd is wederom voor een deel be zweken, zoodat de daar geplaatste koepel zeer zeker ver plaatst zal moeten worden. De bewoners van een huis in het westeinde zijn hun verbljjf ontvlucht, dewijl de fundamenten reeds zichtbaar werden. Als er geene versterking wordt aangebracht is het te vreezendat bij den eerstvolgenden hoogen vloed evenals eertijds een gedeelte van het dorp door de zee verzwolgen zal worden. St. Pankras. De gemeenteraad heeft in zijne zit ting van den 23 tot gemeente-ontvanger benoemd den heer K. Visser. Warmenhuken. Op 66jarigen leeftijd overleed in de vorige week alhier de pastoor der r. c. gemeente, een man die zich door zijne werkzaamheid liefdadig heid en algemeene menschenmin zeer bemind had gemaakt. De gemeente verliest in hem een zjjner beste burgers. Zijn lijk wordt maandag, den 28, in den grafkelder ge plaatst. Aan den minister van justitie is een adres gezon den door de leden van het Comité tot verbetering van den maatschappelijken en den recht*toestand der vrouw in Nederlandhoudende mededeeling»dat zij met groote belangstelling hebben kennis genomen zoo van den in het voorloopig verslag over hoofdstuk IV der staatsbegrooting uitgedrukten wensoh, dat in de regeling van de rechten der gehuwde vrouw en van de moederlijke macht eindelijk de zoo dring 'nd noodige verbetering worde aangebrachtals van het daarop door den minister go- geven antwoord. Het adres vervolgt De onhoudbaarheid van de tegenwoordige zoo onrecht vaardige regeling is reeds zoo dikwijls met klem van redenen aangetoond, dat zij meenen, deze niet nader te behoeven toe te lichten, vooral niet tegenover den mi nister, die op 10 December 1894 (Handelingen pag 395) verklaard heeft»Ik heb van de bestaande regeling (van de rechten der gehuwde vrouw) veel ellende gezien", en twijfel uitsprak »of de staatscommissie met haar voorstel tot herziening wel ver genoeg is gegaan, met name of door zoodanige herziening het kwaad geheel zal wor den gekeerd." »De leemten en gebreken onzer wettelijke bepalingen omtrent de echtscheiding, zoo van materiëelen als van processueelen aard, worden met den dag in wijder kring erkend, en deze overtuiging heeft ongetwijfeld bevesti ging gevonden, door hetgeen te dezer zake door den mi nister (Handelingen pag. 396) is gezegd. De nederlandsche vrouw en allendie met haar in eene betere regeling van de rechten der gehuwde vrouw en van de moederlijke macht een overwegend belang voor ons volk in zijn toekomst zien hebben het recht te verwachten en er voortdurend met kracht op aan te dringen dat eindelijk tot het verkrijgen van eene be hoorlijke regeling krachtig de hand aan 't werk worde geslagen. »Zoover, dat er een nieuw ontwerp ter tafel ligt, zijn wij nog niet" (Handelingen pag. 396) doch behooren wij er wel op te wijzen, dat het in de eerste plaats van hem, die deze woorden sprak, afhangt, hoeveel tijd er nog zal moeten verloopen, vóórdat gezegd kan worden »zoover zijn wij hu althans dat er een nieuw ontwerp ter tafel ligt Het plan van de Alkmaarsche Turnclub „Hrachi en Vlugheid", om eene uitvoering te geven ten behoeve van de talrijke nagelaten betrekkingen der zeven egmondsche visschersdie bij den jongsten Decemberstorm verongelukt zijn heeft hier ter stede blijkbaar veel ingenomenheid ontmoet. Met veel genoegen vernemen wij dat da inteekening van dien aard is, dat de Turnclub tot twee avonden heeft moeten besluiten. Zij zijn blijkens achterstaande advertentie bepaald op woensdag den 30 en donderdag den 31 Door de opheffing van de rijksnormaallessen alhier zijn vele jongelieden verstoken van eene gelegenheid tot opleiding voor onderwijzer. Wel hebben burgemeester en wethouders getracht, den minister te bewegen tot weder oprichting van die lessen maar zijn daarin helaas niet geslaagd. Hierom hebbennaar wij van goed ingelichte zijde vernemeneenige onderwijzers alhier besloten eene par ticuliere noriuaailnrlchting in hut leven te roepen. Het is voor onze gemeente te hopen dat zij van ver schillende kanten den steun mogen ondervinden, welken hun pogen verdientopdat het der regeering duidelijk worde, dat eene dergelijke inrichting voor Alkmaar en omstreken eene werkelijke behoefte is. De kegelbaan in het lokaal Hiligentia beeft eene geheele vernieuwing ondergaan. Ter gelegenheid van hare hernieuwde ingebruikstelling zal een wedstrijd plaats hebben die zondag den 27 een aanvang neemt. De elders aangekondigde lezing door onzen vroe- geren stadgenootden heer ds. JL. C. Ichuller tot feursuin, in het gebouw Waakt en Bidt", kan op den daarbij genoemden datum niet plaats hebben. Zij is thans uitgesteld tot vermoedelijk dinsdag12 Februari. Een grappig stuk uitstekend gespeeld aldus kan het oordeel kortelijk worden saamgevat over de tooneel- uitvoering in den avond van den 24in het lokaal Harmonie, toen het Nederlandsch Tooneel het hier reeds eenige maleu vertoonde duitsche blijspel Dokter Klaus" voor het voetlicht bracht. Een vrij goed bezette zaal volgde de voorstelling met eene ingenomenheid, gaarne tot lachen gereed, waartoe trouwens het stuk overvloedige aanleiding geeft. Naast de titelroldie op allerverdienstelijkste wijze door den heer Clous werd vervuldgaf tot het succes van het stuk het meeste aanleiding het spel van mevrouw Chr. Stoetz en dat van den heer Jacques de Boer, die achter eenvolgens als huishoudster en als koetsier het leeuwen deel der actie voor hunne rekening kregen. Als gewoonlijk leverde mevrouw Stoetz weder een waar typede heer Jacques de Boer maakte van Lubows- ky des dokters koetsier een onweerstaanbaar komische figuur. Geen oogenblik begeeft hem zijne zelfbeheerschmg hij voert de eenmaal aangenomen opvatting met groote meesterschap consequent door. Hij is voor die bekende rol dan ook als geknipt. Behalve de genoemde waren het o. a. de heeren Spoor en Tourniairedie een levendig aandeel namen aan de handeling alsmede de dames Pauwels-van Biene Pool man en S. de Vries. De heer Spoor had de rol te vervullen van een rijk geworden burgerman en hij deed dat met veel talent zelfs het min of meer amsterdamsche accent van dezen overigens verdienstelijken tooneelspeler hinderde in dit geval niet. Mej. S. de Vries is eene lieve verschjjningdie veel belooft en aan wie mèt mevr. Poolman de eer toekomt van het tooneeltje vóór het bal o. a. een meesterstnkje te hebben gemaakt. De voorstelling was laatte half twaalfgeëindigd toch zal zij weinigen te lang geduurd hebben. Door de zang- en muziekschool, onder leiding van den heer J. JM. Otto, zal, bljjkens achterstaande advertentie, op dinsdag, don 29, eene opvoering worden gegeven van de operette »De kapitein van de lijfwacht." Naar wij vernemen, bestaat bij verscheidene onderwij zers het verlangen alhier een cursus ter verkrijging der landbouwakte in het leven te roepen. Dit is alleen mogelijk, wanneer een dergelijke cursus van verschillende zijden gesteund wordt. Er bestaat gegrond vooruitzicht, dat die steun zal verkregen worden mits een voldoend aantal belangstellenden zich daartoe aanmeldt. Zij, die genegen zjjn, aan dien cursns deel te nomen, worden ver zocht zich daartoe aan te melden bij den heer G. Kern- pers, hoofd der school te St. Pancras. HATIOKILE B1L1T1E. A. E. Bosch, Jb. Binnonwjjzend, A. Görtemöller, W. Kager, P. van Lejjen, B. D. Pereboom, J. van Stralen B N. J. de Roos, J. M. Nol, C. A. Endenburg en F. J. J. Hofstee, alle geborenen van 1876, worden ver zocht ten spoedigste ter gemeente-secretarie inlichtingen te geven omtrent hunne inschrijving voor de Nationale militie. ONDERTROUWD. 24 Jan. Cornelis Ploeger, te Koedijk, en Albertina de Vries, alhier. Cornelis van der Plas en Janna Mulder. GEBOREN. 24 Jan., Alida Jacoba, d. van Hendrik Moraal en Aaltje Baas, wonende te Meppel. OVERLEDEN. 24 Jan. Cornelis, z. van Jacob Sijm en Anna Catharina Brouwer, 22 dagen. Zitting van 25 Januari. J. H., Spanbroekveeartsenij wet-overtredingf 5 boete of 2 dagen hecht. A. D. Pz., P. P. Dz., Egmond aan Zee C. T. Jz., Egmondbinnen jachtwet-overtreding, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. C. S. Jz., Egmond aan Zee, als boven, 3 maal gepleegd, 3 maal f 3 boete of 3 maal 2 dagen hecht. J. B, Schoorl, jachtwet-overtreding en overtreding der duin-verordening 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. G. Lz., E. G. Hz., G. V. Jz., G. Z. Gz., L. S. Az., A. D. Jz., Egmond aan Zeestrooperij ieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. G. Hz., Egmond aan Zee, als boven, 5 dagen gev. G. K. Az., Egmond aan Zee, als boven en overtreding der duin-verordening, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. A. D. Jz.Egmond aan Zee, J. V., C. V., Castricum, overtreding der duin-verordening ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. P. E., M. de W.Krommeniedijkovertreding der provinciale verordening van 14 Juli 1859, ieuer f 1 boete of 1 dag hecht. ALKMAAR 25 Jan. Op de graanmarkt werden aan- gevoerd 99 mudden. Rogge f 3,75, haver f 2,25 a 2,80, paardenboonen f0, duiven id. f0,groene erwten t ALKMAAR 26 Jan. Aangevoerd 6 paarden f 40 a 100, 3 koeien en ossen f 170 a 225, 31 nucht. kalv. f a 20, 32 mag. schapen f 10 a 22,00 lammeren f a 48 magere varkens f 12,a 15,—, 180 biggen f 5,50 a f 8,—, 3 bokken en geiten f 3,— a 6,-, kleine bokjes 0,— a 0,— ets. Boter per P. ('s middags 12 uur, f 0,571 a 0,67L kippeneieren f 4,a 5,per 100. iMSTEROAM 25 Jan. Aardappelen Friesche Franeker jammen f 2,6J a 2,70, Dokkummer f 0, - a 0,—Zeeuw- sche dito f 3,50 a 4,25, dito blauv e f 3,40 a 3,50, Flak- keesche jammen f 3,a 3,60, dito Champ f 1,40 a 1,90, Geldersche blauwe f 3,50 a 3,65, Pruisische Hamburgers f 4,50 a 4,70, dito roode f 2,— a 2,80, Saksische jammen f 0,a 0,Munstersche of zaaiers f 2, a 2,20, aanvoer 3 ladingen, handel stil. Raapkoeken f 40 a 72. Lijnkoeken f 5,50 a 10.50. Petroleum onverand 3rd. AMSTERDAM 23 Jan. 149 kalveren vette f 0,70 a f 0,90 p. P., melk- en kalfkoeien f 000 a f 000, 35 n ucht. kalv. f 9 a f 13, 210 vette varkens f 0,32 a 0,35 p. P. DELFT 24 Jan. Boter le soort f 70, 2e soort f 60, 3e soort f 45. Aangevoerd 262 achtste en 115 zestiende vaten. Samen 6390 P. EDAM 24 Jan. 92 stuks boter per P. f 1,30 a f 1.36. Kipeieren f 4,50 a 5,25. HOORN 24 Jan. Kleine kaas f 24. Commissief23. middelbare f 20,50. Aangevoerd 59 stapels, weg. 16536 kg. HOORN 18 Jan. Aangevoerd 4 schapen f 24 a f' 30, 0 Varkens f 0,— a 0,— p. P. Handel vlug. HOORN 26 Jan. Aangevoerd tarwe f 5,— a 6,75, Rogge f0,- a 0 x erst f 3,25 a 3,75, Haver f2,25 a 3,— witte erwten f 11.— a 13,—, groene dito f 11,50a 14, grauwe dito f 15,a 20, vale dito f 12,a 16. Bruine boonen f 12,— a 15,— Karweizaad f 16.— a mosterd f a 15,—, 2 paarden f 75 a 150- koeien f 0 a 0 35 schapen f 20 a f 31,—, Lammeren f a 12 kalveren f9 a 18,— 110 varkens f 11 a 22, 0 zeugen f a 35 biggen 6,— a 11, kipeieren ƒ4,— a 5,— eenaen dito f per 100, 1025 kop boter f 0,60 a 0 625, p. K. LEIDEN 25 Jan. 13 stieren f 64,— a 175,—, 122 kalf- en melkkoeien f 114,a 254,48 vare-koeien f 80,a 191,—, 82 vette ossen en koeren 117,a 258,—, 50 a 66 ct. p. P., 0 graskalvereu f a 46 vette id. f 36,a 88.60 a 80 ct. p P., 37 nuchtere id. f3,a 13.352 vette schapen f 15 a 26, 35 a 40 ct. p. P., 122 weide-schapen f 10.a 17.—, lammeren f a ,42 magere varkens f 14.a 25. 178 biggen f 3,— a 11. LEEUWARDEN 25 Jan. Boter, le soort f44,—, Aangevoerd 103 vierde. 75 achtste en 20 zestiende vaten. MEPPEL 24 Jan. Boter per vat le soort 25,—, 2e soort/ 23,—, 3e soort ƒ21,—, per P. 1,13 a 1,23. AangevoerdP.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2