Het Onrecht Gewroken. II No. 13. Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. WOENSDAG 30 JANUARI. Onbestelbare Brieven, Buitenland. FEUILLETON. (UI ALOIAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dlmsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers fO,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Frtys der gewone Advertentlën» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden gedurende de le helft van Januari 1895 P. Kaaij W. Renou P. Zut Mej. M. Kuijn allen Amsterdam L. Bijl's Gravenhage. Van Rustenburg: P. Bakker Amsterdam J. J. Veldboer, 's Gravenhage. Van Sehoo'ldam: J. Koortens Nijmegen (2 stuks). Briefkaar ten: Wed J. v. d. Ben en Wed. A. Genrtsen, Amsterdam; J. Metselaar, Haarlem;M. Rijkmans, Heerenveen; J. Booth,? MUITSCKIiAA». In eene afzonderlijke uitgave van de Staatscourant wordt do kabinetsorder afgekondigd van den Keizer aan het stedelijk bestunr van Berlijn betreffende de vijf-en-twintigjarige herdenking van de overwinningen van 1870. Als herinnering aan dat roemrijk verleden znllen voor rekening van den Keizer in de zegelaan in den Thiergarten marmeren stand beelden worden opgericht van de vorsten van Branden burg en Pruisen tot op Keizer Wilhelm I, zoomede de beeltenissen van uitstekende mannen nit dien tijd zoo van militairen als van staatslieden en burgers. Ook is ter gelegenheid van 's keizers geboortedag een kabinetsorder aan het leger verschenen waarin de 25 jarige verjaring wordt herdacht van den roemrijken oor log die het vaderland werd opgedrongen en voor de verschillende bondsstaten de heehtste grondslag van grootheid en welvaart geworden is. Er wordt in die order bepaald, dat zoo dikwijls van 15 Juli 1895 tot 10 Mei 1896 de vanen ontplooid zullen worden, die vanen en standaardendoor keizer Wilhelm, wegens het deelnemen aan den oorlog met eereteekens begiftigd evenals de stukken geschnt der batterjjen, die het eerst gebruikt werden, met eikenloof gesierd zullen worden. De keizer wijst er het leger op, dat de daden van 1870 alleen verricht konden worden door mannen die zich onderscheidden door godsvrucht, trouw en gehoorzaamheid. OUIKHEIALAIAD. Aan den Koning worden van verschillende zijden adressen aangeboden, waarbij zij hem dank betuigen voor het verloenen van ontslag aan het ministerie Trikonpis. ,De berichtgever van het engelsche blad de Times geeft te kennen dat door het optreden van den kroonprins op den 20 eene ernstige botsing tnsschen het volk en de troepen voorkomen is. Kolonel Metaxas is tot minister van binnenl. zaken benoemd. RUSliAlVD. De minister van buiten]zaken von Giersdie reeds langen tijd ziek wasis den 26 des avonds in den ouderdom van 74 jaren te Petersburg overleden. SERVIE. Koning Alexander is naar Parijs ver trokken. Eene bekendmaking is uitgevaardigd dat gedurende de afwezigheid van den Koning het regentschap aan den ministerraad is toevertrouwd. VAN ED1TA I.AAI.Ii. Vertaald door Goillette. 82) Sir William Waller bracht een brief mede van Mr John Rnstworth, secretaris van generaal Fairfax, met bijzonderheden van den slag, en een opsomming van de duizend, in het gevecht en bij de vervolging gesneuveld, van vijf duizend gevangenen, waaronder ongeveer vijf honderd officieren, en van het bnit maken van 's konings artillerie, vaandel, rijtuig en zijn papieren. Daarop volgden de weinige regels, welke het eenige behelsden wat zij ooit van den dood van Jervis hoorden. Toen Joscelyn met Waller in de vensterbank van zijn stadeerkamer zat, las hij dit verslag weer over. »Eenigen van hun partij die door den linkervleugel van het paardenvolk drongen, kwamen in onze achterhoede de aanvoerder was iemand die veel op den generaal ge leek hij droeg een roode montero, jnist als onze generaal. Hij kwam als vriend onze kommandant van de wacht, denkende dat het de generaal was, ging naar hem toe en vroeg hoe het stond met den slagde Cavalier wij hoorden later dat het Rnprecht was sommeerde hem en de anderen zich over te geven wij riepen»Neen,'' vuurden, en sloegen hen onmiddellijk terug. Het was een gelukkige uitredding. Onder de verslagenen bevond zich kapitein Jervis Hey worth, broeder van uw vroegeren gun steling. Hij kreeg een geweerkogel in de borst toen prins Rnprecht en de zjjnen op de vlncht sloegen, viel van het paard, lag een oogenblik op den grond te kermen en stierf vóór de geneesheer hnlp bieden kon.'' Joscelyn bleef een oogenblik zwijgend voor zich kijken BURELllVD. Bij de ontploffiug iu de kolenmijn te Audley zijn 78 personen omgekomenwaarvan 37 hoofden van huisgezinnen waren. Reeds is voor 24000 ingeschreven in een voor de door hen nagelaten betrek kingen bijeen te brengen fonds. De burgemeester van Londen heeft aangeboden in het Londensche Mansiouhouse een fonds bijeen te brengen zooals reeds zesmaal voor mijnrampen heeft plaats gehad. FRAKHRIJK. In een spoortrein van Parijs naar Fontaineblean haalde plotseling een der reizigers een revolver nit den zaak en schoot op de personen die met hem in de coupé zaten. Eén man werd gedood en drie reizigers bekwamen verwondingen De moordenaar werd in hechtenis genomen; vermoedelijk is hij krankzinnig. Den 25 en "26 hebben sneeuwstormen op nieuw aan zienlijke sehade veroorzaakt. In de Vogeezen konden de treinen op vele plaatsen niet door de opgehoopte sneeuw heen. Te Roubaix werd een gedeelte van het dak oen er kerk omlaag geslingerd. Te Merin worden 12 arbeiders gekwetst door het instorten van het dak eener fabriek. Een werkster bekwam hoogst ernstige knenzingen. Het Dien we ministerie bestaat nit Ribot, minister-president en financiën; Trarienx, justi tie; Hanotanx, bnitenlandsche zaken; Leygues, binnen- landsche zaken; Poincaré onderwijs; Dnpny-Dntemps openbare werken André Lebon koophandel Gadaud landbouw; Chautemps, koloniën; generaal Znrlinden, oorlog en admiraal Besnard, marine. De voorstellen tot heffing eener progressieve belasting op de nalatenschappen zullen uit de begrooting torug genomeu en bij afzonderlijk wetsontwerp op nieuw aan de orde worden gesteld. VEREEMEDE STATES!. De Senaat heeft met 31 tegen 21 stemmen het wetsontwerp betreffende het Nicaragna-kanaal aangenomen. Bij dat ontwerp is mach tiging verleend tot het uitgeven van obligation tot een bedrag van 250.000.000 waarvan j 175.000.000 met waarborg voor kapitaal en rente van wege de Vereenigde Staten. De secretaris voor da schatkist wordt met het algemeen toezicht op het aanleggen van dat kanaal belast. De Vereenigde Staten ontvangen voor hun waarborg 175.000.000 in aandeelen. De door president Cleveland ten opzichte van HawA gevolgde staatkunde werd met 24 tegen 22 stemmen goedgekeurd. Bij een storm op het M'chiganmeer is de stoomboot Chicova ten gronde gegaan 29 menschen zijn daarbij verdronken. Onder het tram- en omnibnspersoneel te Brooklijn is voor eenige dagen eene werkstaking aangevangen. Dienten gevolge ontstonden schermutselingen tnsschen de werksta kers en de soldaten, waarbij het volk aan de soldaten en de politie-agenten cayennepeper in het gelaat wierp, waardoor thans velen aan oogontsteking lijden. Den 23 werden do troepen door de werkstakers met steenen geworpen de troepen gaven daarop vnnr en verwondden verscheidene personen. Na dien tijd is de werkstaking nog verder uitgebreid. De weigering van de bestuurders der tram hij kon zich het tooneeltje duidelijk voor den geest stellen. Het was hem een troost dat hij Jervis althans bewaard had voor de ellende van het gevangenen-schip op den Theems, en hij althans éen goede herinnering aan zijn broeder kon behouden den vriendelijken afscheidsgroet- toen zij in de Temple van elkaar gingen. Jervis had zijn grootsten wensch vervuld gezien, onder prins Rnprecht te dienen, wien Joscelyn, ondanks zijn fouten, bewonderde; en hij was gevallen terwijl hij vocht, zooals een Hey- worth betaamt. »'t Is altijd een fout van den prins geweest den strijd eerst flink door te zetten, te slagen, en dan zijn werk te bederven door tijd te verliezen over de bagagewagens," zei Waller. »Daardoor is hij bij Edgehill zoolang blijven talmen in den eersten slag heeft hij een font begaan, en ook nn, ondanks zijn vuur en zijn moed in wat mis schien de laatste veldslag wezen zal. »De laatste!'' riep Joscelyn, overeind springend.Is er werkelijk hoop dat dit de laatste geweest is?" »Me dankt de koning kan zich onmogelijk van een zoo ernstigen slag herstellen," zei Waller, ter moet spoe dig genezing komen voor het bloedende land. Gisteren zijn velen die den slag bij Naseby bijgewoond hebben onder anderen kolonel John Fiennes in het Parlement opgeroepen om een nauwkeurig verslag te geven van den strijdik zelf bon op een brief van uw broeder hier heen gereden en blijde n nn te zien." Joscelyn drong er op aan dat zijn gast nog een dag blijven zon, doch Waller schudde het hoofd. »Neen, gaarne wil ik n van tijd tot tijd komen opzoe ken, ofschoon ik n, voor den vrede en de rust die gij mij in deze veilige haven aanbiedt, slechts kan spreken van den strijd en de onrust welke ons te Westminster om ringen. Thans echter kan ik slechts dezen enkelen nacht bij u logeeren, morgen is er voor het Parlement en voor de City een Dankdag uitgeschreven, en na de godsdienst oefening in Christ Church geeft de Lord Mayor een diner. Daarna verwachten wij spoedig de voorlezing der papieren, in 's konings kabinet gevonden, waaruit men nog goed heeft kunnen wijs worden. en omnibus-maatschappijen, om het geschil met de werk lieden aan de uitspraak van scheidsrechters te onder werpen heeft over het algemeen het publiek ontstemd. Alleen dnrft het geen gebruik te maken van de wagens der lijnen, die door de werkstakers bedreigd worden. KUID-AMKRIIAA. Nadat het Congres besloten had, eene algemeene amnestie te verleenen en de begrooting goed te keuren, is de zitting gesloten. EERSTE RARER. Staafsbegroofing voor 1895. Uit het antwoord der regeering op de algemeene beschouwingen blijkt o. a., dat bepalingen znllen worden ontworpen, die de mogelijkheid openen om zonder onregelmatigheid het beheer van 's lands zaken gaande te honden ook al is eene begrootingswet niet op 1 Ja nuari van eenig dienstjaar vastgesteld. De regeering blijft het tot stand brengen van eene kieswet als hare hoofdtaak beschonwen. Zij zal niet nalaten hare toezeggingen te dier zake, zoo spoedig dit met eene be hoorlijke voorbereiding der daartoe betrekkelijke wetsont werpen zal zijn overeen te brengen, na te komen. Maar evenzeer staat het bij haar vastdat het haar plicht is er naar te streven om, nevens die hoofdtaak, ook meer dan ééne andere gewichtige voorziening op wetgevend gebied waarvan de dringende noodzakelijkheid allengs in klimmende mate is gebleken tot stand te brengen. Slechts zal zij er voor hebben te waken, dat, voor zooveel haar betreftgeen wetsvoordraehten worden aanhangig gemaakt, waarvan redelijkerwijze is te voorzien, dat zij de behandeling der kieswet zonden kannen vertragen. Zij vleit zich met de hoop nog in den loop van dit kalenderjaar voorstellen ter zake van eene betere regeling van de gemeente -finan ciën en van het gemeentelijk belastinggebied bij de Kamer te znllen kunnen aanhangig maken. De beslissing der volgorde, waarin de ingediende ont werpen van wet znllen worden behandeld ligt niet bij de regeeringmaar ook zij ziet geen reden waarom eventueel deze wetsontwerpen, evenals andere, niet ook nog na de aanneming der kieswet zonden kannen worden tot stand gebracht. Met genoegen ontwaarde zij dat de beweringdat ons volk te zwaar gedrukt wordt door nitgavon voor militaire doeleinden, door verscheidene leden werd weer sproken. Het was haar aangenaam te vernemendat zich leden bereid verklaarden om de offers, gevergd voor de onafhankelijkheid van het vaderland en ter verzekering onzer onzijdigheid, toe te staan en de aanschaffing der nieuwe geweren goed te keuren. Met de klacht over het zwak en aarzelend optreden der autoriteiten tegenover hen die de maatschappelijke orde ondermijnen, kan zij niet medegaan. Een wetsontwerp regelende den staat van oorlog en beleg, is in bewerking De woeliugen, zoo in Friesland als in Amsterdam, nemen af. Zij bezit de middelen en laat ze niet ongebruikt om tegen onwillige belasting schuldigen de toepassing der wet te verzekeren. Tegenover de verspreiding van pornographische af beeldingen en geschriften wordt met kracht en volharding geijverd. »De Hemel geve dat zij bevorderlijk mogen zijn aan den vrede zuchtte Joscelyn. Toen hij, een maand later, zelf de verraderlijke brieven onder de oogen kreeg, welke door heel het land in druk verspreid werden gevoelde hij dat het in beslag nemen van het kabinet Engeland meer ten goede gekomen was dan een j irenlange oorlog. Karei was nn voor iedereen ontmaskerd als ontrouw aan zijn woord en een verrader van zjjn land. Zelfs zij, die veel voor zijn zaak hadden opgeofferd, ontstelden over hetgeen aan het licht kwam, en, ofschoon Joscelyn dit eerst maanden later hoorde, het ontwaken van zijn broeder dateerde van dat oogenblik. Ja, Dicks afgod viel eindelijk van zijn voetstuk. Het was thans Diet langer mogelijk dat een volbloed Engelsch- man, een vorst, die de woeste soldaten in Engeland had willen roepen, welke onder den hertog van Lotharingen gevochten hadden, die vrede wilde sluiten met de Iersche rebellen, om met veertig duizend van dezen zijn Engelsche rebellen klein te krijgen, dat zoo iemand langer het beau idéal kon blijven van een goed en edel sonverein. De arme Dick bleef in Hopton's leger, maar het vechten ging niet langer van harte, alleen zijn jengd en zijne liefde voor Hester weerhielden hem den dood te zoeken, zoozeer griefde hem de ontdekking dat zijn ideaal een zinsbegoocheling was geweest. De goede Sir Thomas bleef volhouden dat de koning geen kwaad kon doen, hoewel de tijding, die hem nage noeg te gelijk met het bericht van den dood van zijn zoon bereikte, hem tot in de ziel trof. Hij bleef den strijd volhouden, beweerde dat de brieven valsch waren, en kwam onophoudelijk aan met het motto op Hopton's vaandel»ik zal mijn sonverein, den koning, dienen." Doch nimmermeer was hij dezelfde. Dick hoorde met vreugde dat Hopton de voorwaarde van Fairfax had aan genomen en men de wapenen zon nederleggen. Wordt vervolgd. i i 1

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1