Het oogenblik om de oplossing der eedskwestie aan de orde te stellen, wordt ongeschikt geacht. Ten aanzien van de oprichting van Staatshypotheek- banken hondt de regeering zich nadere beslissing voor. Buiten 1. zaken. Overwogen wordt, in hoever het mogelijk is aan de aangrenzende Staten eene regeling voor te stellen, volgens welke alleen bepaaldelijk aan te wijzen ernstige veeziekte niet mond- en klauwzeer in het vervolg een reden zon zijn tot sluiting der grenzen. In het thans in Duitschland geldend verbod op den invoer van vee nit Nederland zijn de varkens begrepen. Zéér onlangs is tusschen de engelsche en nederlandsche regeering overeengekomen de vraag of er in zake de Costa Rica Packet-kwestie voor Nederland rechtens eenige verplichting bestaat om aan den gezagvoerder de eigenaars en de bemanning der Costa Rica eenige schadeloosstelling nit te keerenaan eene scheidsrech terlijke uitspraak te onderwerpen. Binnen 1. zaken. Het standpunt ter zake van werkverschaffing wordt gehandhaafd. Als beginsel acht de minister het noodig dat werkverschaffing voorwaarde blijve van bedeeling. Een wetsontwerp tot verandering der grenzen van Amsterdam wordt voorboreid. Een wetsontwerp omtrent het subsidiëeren van scholen van middelbaar onderwijs voor meisjes is in bewerking en zal, zoodra mogelijk, ingediend worden. Naar des ministers overtuiging in zake de openbare onderwijzers, is het juiste beginsel voor de overheid, dat zij elke wijsgeerige en politieke richting vrij late, ook in hare propaganda en steuueop de steeds door de ervaring bevestigde overtuiging dat de dwaling het minst welig bloeit, waar zij slechts met de wapenen des geestes wordt bestreden. Dat van hen die als ambte naren der overheid het algemeen vertrouwen moeten genieten gevraagd wordteenige terughouding in acht te nemen, is met dit beginsel geenszins in strijd. En de vraag of zij het standpunt verlaten, dat zij als ambtenaar hebben in te nemen, moet noodwendig van de plaatselijke omstandigheden ai hangen. Financiën. Een zoogenaamd speciaal krediet voor het departement van oorlog is ook in 1894 onvermij delijk geweest; het is eerst geopend op 17 December 1894 tot een bedrag van 640.009. v Eene verhooging van het recht van overgang van onroerende goederen nagelaten door personen die niet hier te lande wonen, is ter hand genomen. Voor de bedrijfsbelasting worden nieuwe formulieren van aangifte ontworpen. Hooge Colleges. In den loop van Maart hoopt de minister van koloniën do voordracht voor de benoeming in de Militaire Willemsorde ter zake van de heldendaden op Lombok te ontvangen. Justitie. Wetsontwerpen tot gedeeltelijke herzie ning onzer wetgeving zooveel mogelijk passende in het bestaande stelsel, hoopt de minister weldra in te dienen Tot zijn werkplan behoort een nieuw wetboek van mi litair strafrecht; herziening der drankwet hoopt hij in dat plan op te nemen. Een nieuw wetsontwerp op de Kamers van Arbeid zal binnenkort het departement kunnen verlaten. Daarentegen acht de minister niet het tijdstip gekomen voor eene nieuwe regeling van de wettelijke interesten. Zoodra mogelijk zal ter hand genomen worden de herziening der wetsbepalingen betr> ffende de rechten der gehuwde vrouwspeciaal wat betreft hare vermogens rechten. Tot het oprichten van opvoedingsgestichten door deu Staat is van hem geen voorstel te verwachten. Het is hem gebleken, dat bij een krachtig en beleidvol optre den der politie de bekende moeilijkheden 1 ij executoriale verkoopingen en bepaaldeljjk ook het vrees aanjagen aan te goeder trouw zijnde koopers, kunnen worden voorkomen. Te 's-Gravenhage blijft hij voldoende achten de aan stelling van één rechter meer. Hij blijft van oordeel dat er meer pleitdagen knnnen worden aangewezen, even goed als te Amsterdam en te Rotterdam. Omtrent den aanbouw van een nieuw gebouw voor de rechtbank te 's-Gravenhage hoopt hij zijne plannen zoo spoedig mogelijk opnieuw aan de Staten-Generaal te knnnen mededeelen. Waterstaat. De minister blij 11 van oordeel, dat de tijdregeling hier te lande geene wijziging behoeft Met betrekking tot het opnemen in de bestekken van Rijkswerken van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeid geeft hijin afwachtiug van de beslissing over de motie-Gerritsen als zijn gevoelen te kennen, dat het vaststellen van een loon, zonder dat daarbij rekening zou worden gehouden met de mate van bekwaamheid en bedrevenheid weinig logisch zou zijn Ten opzichte van de droogmaking der Zui derzee verwijst hij voor 't oogenblik naar zijne in de Tweede Kamer door hem afgelegde verklaringen. De uiterlijke toestand van de westelijke via ducten te Amsterdam blijft stationair. Van pogingen om door onteigening de beschikking te verkrijgen over een grooter terrein voor het nieuwe p o 8 t - en telegraafkantoor te Amsterdam moet worden afgezien. Met zorg zal er naar gestreefd worden, dat het te stichten gebouw althans in de naaste toekomst aan billijke eischen beantwoordt. Tot de stichting van een nieuw gebouw voor de Rijks postspaarbank te Amsterdam is besloten. Onderhande lingen zijn aanhangig. Het nieuwe wetsontwerp volgt binnen weinige dagen. marine. De minister toont aan, dat tusschen hem en zijn voorgan ger geen verschil van inzicht bestaat omtrent de hoofdzaak, nl. betrekkelijk de taak der zeemacht, maar alleen over het meest geschikte materieel. Organisatie en aanbouw zullen meer duurzaam woiden geregeld. Eene staatscommissie zal worden ingesteld om advies nit te brengen over eene gewijzigde inrichting der be grooting en der bijlagen, in verband met de gewijzigde administratie 's rijks werven en mogelijke uitbreiding dientengevolge van het administratief personeel. Met genoegen vernam hij de instemming der Kamer met het plan, om de drie kruisers door de nederlandsche nijverheid en een op 's rijks werf te doen aanbouwen. Hij acht het niet wenschelijk de zeilloodsvaartnigen door stoomers te doen vervangen; ook eene proefneming is niit noodig. Er bestaat bezwaar tegen de vrijstelling van de verplichting van het nemen van een loods voor schepen Jdie een geregelden dienst uitoefenen. Bfederlandsch Bnnd?ce-8ta«boek. De afdeeling Noordbolland dezer vereeniging hield den 28 hare 17 algemeene vergadering te Amsterdam, onder leiding van den heer L. Visser Czn. Aan de nagedachtenis van den overleden hoofdinspec teur der vereenigingden heer Hengeveldwerd een woord van hulde gebracht. Van den heer Z jj p was bericht ontvangen dat hij de benoeming tot voorzitter niet aannam. Tot bestuursleden in de plaats van de met 1 Januari 1896 aftredende heeren P. Koppes, J. Wit Az en H. Zijp Hz., werden gekozen de heeren J. H. M. Evelein te Haarlemmermeer, jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo en C. de Goede Hz. te Purmerend. De in 1894 uitgeloofde aanhoudings-premiën voor jarige stieren zijn toegekend aan C. Kooy Hzn. te Harencar- spel, P. v. d. Oord te Winkel, Algemeen Armhuis te Nieuwe Niedorp, P. Donker te Schellinkhout, D. Ajipel Az. te Twisk, J. Wit Az. te Midwoud, G. Franzen te Osdorp, D. Hoogetoorn, J. Benjamin Cz. en A. de Goede Hz. allen te Beemster. Op de te Schagen gehouden Paaschtentoonstelling werd de premie behaald door de heeren S. de Heer en J. de Geus te Ursem. De rekening over 1894 werd goedgekeurd in ontvang sten op f 1934,861/2 en in uitgaven op f 813,38'/j. De heer Breebaart bracht de mogelijkheid in ber innering, dat de afdeeling een zeker bedrag aan de kas van het hoofdbestuur zou moeten afstaan, daar er hoogst- waaischijnlijk een tekort zal zijn. In dien geest is een besluit door de algemeene vergadering van het Stamboek genomen. Het bestuur stelde voor f 200 ter beschikking te stellen tot het uitreiken in 1895 van tien aanhoudings-premiën van t 25 en f 15 ieder voor eenjarige stieren, die bij de voorjaarskeuring in 1895 worden ingescbrevon in het Nederl. Rundvee-stamboek, afd. Noordholland. Het recht op een aanhoudingspremie vervalt wanneer de stier van de hand wordt gedaan vóór de zomer Beemster- Slierenmarkt De heer van Foreest stelde voor f 125 beschik baar te stellen 5 premies van 25. Het ledenaantal gaat achteruiten hiermede moet rekening gehouden worden. Na eenige besprekingen word het bestuursvoorstel met 14 tegen 8 stemmen aangenomen. De begrooting werd langdurig besproken en voorna melijk de opgeworpen kwestie omtrent de uitkeering van het hoofdbestuur. De zaak werd in handen van het afdeelingsbestuur gesteld. De begrooting sluit met een bedrag van J 851.48 aan ontvangsten en uitgaven. Bij de rondvraag herinnerde de heer C. de Goede Hz. er aan, dat de Prov. S'aten voor twee jaar eene subsidie geweigerd hebben aan de afdeeling voor het stationeeren van stieren. Dit besluit had hem in hooge mate ver wonderdtoch stelde hij voor andermaal bij dat college aan te kloppen. De voorzitter bracht in het midden, dat er nooit subsidie zal gegeven worden, zoolang er nog twee stam boeken bestaan. Was men niet verdeeldzoo zou de subsidie reeds lang verleend zjjn. Het voorstel van den beer de Goede werd met 16 tegen 4 stemmen aangenomen. Ten slotte herinnerde de heer de Goede aan de commissie, door de Hollandsche Maatschappij van land bouw benoemdwaarvan de heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer voorzitter is. om de klachten te onder zoeken over het veeartsenijkundig staatstoezicht in deu tijd dat het mond- en klauwzeer heerschte. Een elk werd verzocht zijne klachten aan den heer Bultman kenbaar te maken. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau de heer mr. J. A. Vaillant, president der arr. rechtbank te Rotterdam. De Stoombootdienst StavorenKnkhulzen is gestaakt. Beverwijk. Voor het bouwen van een woon- en winkelhuis voor den heer P H. Majoor, werd ingeschreven door: J. Schipper, ƒ6130; Oph. Brauw, 5890 P Langedijk 5809 H. Duin 5400 J Dorregeest Alkmaar 5400; P. Rings, Zantpoort /4950; R. Schram f 5000 en L. RensenJ 4810 aan welken laatsten in schrijver het werk werd gegund. Holhorn. Er heerscht thans onder den arbeiders stand gioote armoede. Reeds gedurende vele weken kan door deze menschen niets worden verdiend; aardappelen werden weinig geteeld en zijn dan ook reeds lang ver bruikt. Bakkers en winkeliers verleenen hun geen crediet meer hoe eerlijk zij ook mogen zijn zoodat de eenige uitweg is: er op uit gaan en bedelen. Eenigen blijven in de omstreken, anderen gaan uren ver, om niet te worden herkend. Zeker allertreurigste toestanden. Eenige neringdoenden bebben thans het plan besproken, om in den loop van dit jaar enkele procenten op de te verkoopen artikelen af te staantot het vormen van eene kas ten einde 's winters zooveel mogelijk aan de behoeftigste ingezetenen werk te verschaffen. Gaat dit plan door, is het dan te veel verwacht, dat de ge goede ingezetenen besluiten hunne inkoopen zooveel rno gelijk in de gemeente zelve te doen De Zuiderzee, welke de vorige week geheel open lag is thans zoover het oog van af deze gemeente reikt met ijs bezet. A oord schermer. Na 's morgens te zijn beves tigd door den heer dr. A. Bruining, van Krommenie, met eene rede naar aanleiding van 1 Kor. 14 vs. 4b. hield de heer C J. A. Bosch, beroepen predikant bij de herv. gem. alhier zondag den 27 des middags, zijn eerste toespraak tot de gemeente naar aanleiding van Rom. 1 vs 16b. Amsterdam. Den 25 des avonds waren in het Concertgebouw honderden vrienden en vereerders van den heer dr. C. S. Adama van Scheltema, den grooten strij der tegen het gebruik van sterken drank, vereenigd om hem warme hulde te brengen op zijnen 80 verjaardag. Namens alle betrokkenen bij het Koning Willemshuis werd hem zijn in marmer gehouwen buste aangeboden, staande op een zwart marmeren zuil en namens de Geheel- Onthouders-vereeniging eene in het land bijeengebrachte som van 5000 ter delging van de schuld, die nog op IJmuiden's Koning Willemshuis rust. Aan de deelnemers in het waarborgfonds van de Internationale Bakkerij-Tentoonstelling zal 97 pet. van het door hen gestorte bedrag terng betaald worden. De eigenaar der fabriek aan het einde van het Lange Bleekerspad bij de Tolbruggrenzende aan de Kostver- loren vaart, van den heer van Disselkoen, bestaande uit eene gipsfabriek, een schuier-houtzagerij en een diamant slijperij had die fabriek des avonds om half twaalf ver laten, zonder onraad te bespeuren en des nachts te half vijf stonds de gipsfabriek in volle vlam. Die fabriek en zagerij met den aanwezigen voorraad hout brandden af; de diamantslijperij bekwam veel schadedoch bleef be houden alleen de stoommachine werd vernield. Door dezen brand zijn van de ongeveer 200 werklieden de meesten thans zonder werk. Heemskerk. De heer W. Seignette is met 4 .n de 6 stemmen tot wethouder benoemd. Helder. Den 27 des avonds zijn een kleingoed- bakkerij in de Middenstraat en een daaraan grenzend pakhuis dienende tot berging van glas- en aardewerk beide in gebruik bjj den heer van Grunningen, grooteu- deels verbrand. Egmonden. De nacht van den 22 op den 28 December 1894 was een noodlottige nacht voor het oude EgmondaanZee. De laatste overblijfselen van de visschersvloot werden bijna totaal vernield. De duinen voor het dorp werden voor een groot deel weggeslagen, waardoor eenige huisjes groot gevaar loopen in de zee te verdwijnen. Maar erger dan dit alles was dat 5 huisvaders en een kostwinner zijner moeder in dien nacht hun graf in de golven vonden, waardoor 6 weduwen en 20 kinderen onverzorgd zijn achtergebleven. De burgemeester en de pastoor riepen eene commissie samen bestaande uit de heeren P. Pranger, burgemeester, J. J. van Grenningen, pastoor, W. La Roij hoofd der school, M. W. van Bommeldirecteur van het post- en tolegraaf kautoor E. E. A. van Hall, directeur der Prins Hendrik-Stichting, J Verhoeven, geneesheer. Vrijdag, den 25 .Januari, vergaderde deze commissie. De eerste drie heeren werden tot bestuursleden verkozen. Op voorstel van den voorzitterden heer Pranger werd de wenschelijkheid besproken een vast fonds op te richten. Bij groote rampen, zooals thans, werd de liefdadigheid ter hulp geroepen die zich ook nimmer onbetuigd liet. Maar bij kleine rampenwaarbij slechts één man omkwam, werd dit niet gedaan. In de behoeften van die weduwe werd dan, bij gemis aan fondsen, op gebrekkige wijze voorzien Thans wordt dit geval op eens met zes vermeerderd. Welk eene uitgave voor die kassendie gewoonlijk niets anders dan een ledigen bodem vertoonen. De heer Pranger wilde nu trachten uit de ingekomen giften een fonds te voimen. De vroegere weduwen en die van thans benevens die der toekomst konden dan aanspraak maken op de inkom sten van dat fonds. Dit schoone denkbeeld vond bij de leden algemeenen bijval. Eenstemmig besloot men te trachten het plan te ver wezenlijken. De statuten zullen later worden vastgesteld. De giften, die nu inkomen, zullen dus niet geheel aan de weduwen van thans worden uitgekeerd. Deze zullen ook den weduwen van vroeger ten goede komen. Mochten velen dit plan toejuichen en dit door giften en schenkingen toonen. l)er weduwen en weezen lot zou verzacht worden. De gerustheid der visschers zou vermeerderen wanneer zij weten dat, zoo zij 7allen, hunne weduwen niet hulpeloos blijven. Moge het schoone plan nog eens werkelijkheid worden Helpe ieder die in staat is een steentje daartoe bij te brengen daaraan mede. Door eenige dames in deze gemeente werd der com missie reeds eene som van 200 ter hand gesteld als opbrengst eener alhier gehouden liefdadigheidsvoorstelling en tombola. Van twee kunstschilders ontving zij prachtige schilderstukken met de bedoeling deze op de meest ge- wenschte wijze te gelde te maken. De commissie heeft het plan opgevat ze te laten verloten doch zou gaarne zien dat het goede voorbeeld dier kunstenaars navolging vond. le bevolkirg der gimrinte Egmondbinnen be droeg op 31 December 1894 773 m. en 744 vr., te zamen 1517. Zij rermeerdtrde in 1894 door geboorte met 35 m. en 33 vr., door vestiging met 45 m en 36 vr.; daaren tegen verminderde zij door overlijden met 12 m. en 12 vr., door vertrek met 32 m. en 38 vr. Het aantal overledenen bedroeg 15 op de 1000 zielen De bevolking der gemeente Egmond aan Zee bestond op 31 December 1894 uit 1267 m. en 1082 vr., te zamen 2349. In 1894 vermeerderde zij door geboorte met 46 m. en 39 vr., door vestiging met 20 m. en 36 vr., verminderde zij daarentegen door overlijden met 33 m. en 18 vr. en door vertrek met 20 m. en 36 vr. Het aantal overledenen bedroeg 21 op de 1000 zielen. Cnder bezwaar van vruchtgebruik is door nu wijlen P. D. L aan de Prins Hendrik-Stichting vermaakt J 9100 nominaal kapitaal vrij van alle rechten en kosten. Wieringerwaard. Op een door het bestuur van dezen polder opgemaakte voordracht ter benoeming van een heemraad in de plaats van den heer Jb Kooy, die ontslag heeft aangevraagd, is als eerste candidaat gesteld de heer K. A. Scheuk. Dinsdag, 12 Februari, zal de heer dr. L. Mulder, uit Haarlem alhier in eene vergadering van de afdeeling der Hollandsche maatschappij van landbouw een voordracht houden over bewerking en bemesting van grond rnest- bewaring en bewerking, hulpmeststoffen enz. Zaaigranen. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft besloten in het voorjaar van 189a ten gerieve uitsluitend van kleine landbouwers aan te koopen uitstekende granen en zaden voor den zaai. Zij wil dezen enkel tegen vergoeding van den inkoopsprijs en noodwendig hierbij komende on kosten aan kleine bouwboertn overdoen onder bepaling evenweldat van de granen niet minder dan éen half mud en niet meer dan 2 mud en van de zaden niet minder dan een vierde mud van ééne soort door een zelfden aanvrager worden besteld. De betaling moet ge schieden bjj de levering, in handen van den secretaris, den heer W. Teengs te Wieringerwaard; de wijze van levering zal nader worden bekend gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2