Het Onrecht Gewroken No. 14. Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. y RIJ DA O 1 FEBRUARI. Hondenbelasting. Amsterdainsche Brieven. FEUILLETON. Met 1 Februari 1895 worden de HONDEN, niet yoorzien van den penning yoor 1895 die op den openbaren weg gevonden worden, overeenkomstig de voorschriften der veror dening, ter beschikking van de politie ge steld, zullende tevens tegen ben, die nalatig zijn gebleven in het aangeven hunner hon den voor die belasting, proces-verbaal opge maakt worden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMasdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers f O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prfls der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ii. De leden van de Tweede Kamer hebben succes gehad met hunne vele klachten, bij de behandeling der begroo ting van justitie over de niet-voldoende handhaving van het openbaar gezag uitgesproken. Met name in de hoofd stad is het duidelijk te bemerken, dat de minister be grepen heeft, dat het geraden is met de uiting dier grieven rekening te houden. De zoogenaamde volksmannen, wier lust en leven het is de orde te verstoren en de politie den voet dwars te zetten, hebben 't al heel spoedig in de kijkers gekregen, dat er niet langer viel te gekscheren en eventueel verzet krachtig zou worden onderdrukt. Terstond zijn zij een toontje lager gaan spreken en hebben zij zich getroost met de gedachte, dat na verloop van maanden de kans voor hen wellicht weer gunstiger zon worden. Voor de handhaving van het openbaar gezag was vooral één vraag van de grootste beteeken is. Hoe zon de ver koop van Reens' inboedel voor belastingschuld afloopen Reensde socialistische tapper uit de Nieuwstraatde intelligente spreker op volksvergaderingen, de voorzitter der antl-belastlnz vereeniging, de leiaer der misluk kingen van executoriale verkoopingen de martelaar van zijn fiscale overtuigingen, de door niet minder advocaat dan mr. H. J. Biederlack bijgestano wetsovertreder Reens had de justitie reeds herhaaldelijk den handschoen in het gelaat geworpenmaar nooit was hij uittartender opgetreden dan toen hij in een volksvergadering ver klaarde, dat 't hem volstrekt niet aan de middelen ont brak om zijn belastingbiljetten af te betalen maar dat hij 't p e r se tot een executorialen verkoop wilde doen komen om dien met behulp van zijn vrienden in de war te sturen. Dat was kras gesproken, maar Reens kon dat doen, omdat alle gerechtelijke verkoopingen, waar hij en de zijnen verschenensteeds met mindor tegenstribbelen enkele centen opbrachten. De overheid wist derhalve, dat slechts lust tot verzeï Reens prikkelde, en zij begreep ook, dut voor haar pres tige zeer veel afhing van den afloop dier verkooping. De hiervoren bedoelde wenk van hoogerhand om met VAN EDM LTALL. Vertaald door Güillette. 83) Sir Thomas, uitgeput door de ontberingen van den konden winter, gevolgd door een natte Februarimaand, doof en versuft door de ontploffing van een kruitmagazjjn te T.irrington ten eiude raad door de dagelijkschs desertie zijner manschappen, hoorde in doffe wanhoop dat zij totaal verslagen waren. De voorwaarden tot de overgave waren veel beter dan Dick had durven hopen men liet hen de keus naar huis te gaan öf het land te verlaten, de officieren in het bezit hunner paarden en wapenen. Al leen moesten zij, die in Engeland bleven, den eed doen dat zij nimmermeer de wapenen tegen het Parlement zonden opnemenmaar zelfs hieraan onderwierp Sir Thomas zich zonder verzet. Arthur Denham aarzelde het langst. En zelfs hij moest ten slotte bekennen, dat de zaak van den koning totaal hopeloos was, of een man als Lord Hopton zon er niet in hebben toegestemd de wapenen neer te leggen, en dat het beste wat hij doen lion was, Dick en den ouden Sir Thomas thuis te brengen. De reis was vermoeiend en somberde aankomst op het verlaten kasteel met zijn zwarteverkoolde muren nog somberder. Doch erger wachtte hen. De oude Barnaby vertelde dat Lady Heyworth met hare dochter en haren schoonzoon naar Frankrijk gereisd wasdaar Isabella veertien dagen geleden bevel had gekregende koningin te vergezellen. Dit scheen de laatste droppel in den beker van den armen baron. »Nu heb ik alleen Rosamond nog", zuchtte hij. »Laat meerdere strengheid op te treden kwam haar dan ook uitmuntend te stade. Jammer, dat aan die strengheid niet wat meer beleid is gepaard gegaan. Strengheid had tot uitvloeisel don zeker zeer verstandigen maatregel om den inboedel niet te doen verkoopen in de nauwe Nieuwstraatmaar in de vroegere gevangenis aan den Heiligenweg, waar men tevens de bona fide-bieders terstond kon afscheiden van de rustverstoorders. Het imponeerende daarvan ging echter grootendeels verloren door het grappige geval dat Reens zijn biljart had vastgespijkerd en geen mannen waren meegenomen om dit uit elkander te nemen. In de buurt was niemand bereiddaarvoor de helpende hand te leenon en de autoriteiten wisten toen niets an ders te doendan het beslag van het biljart op te heffen. Wij waren 's morgens erbij tegenwoordig, toen de meubelen uit de woning van Reens iD een wagen werden geladen om naar den Heiligenweg te worden overge bracht. Een buitengewoon sterke politiemacht was daarbij tegenwoordig en 't krioelde bovendien van rechercheurs. Al die helmen boezemden de menigte groot ontzag in en deden de neigiug om verzet te plegen in de schoenen zinken. Doch hoe weinig bleef er van die impressie over, toen het vergeefsehe pogen om het biljart uit elkaar te nemen van mond tot mond ging men prees de slim heid van Reens en de solidariteit van de biljartmakers in de buurt, dat zij niet wilden komen. Weinig beleidvol is het verder geweest om den Heiligen weg uit te kiezen voor verkoopplaats. O.k hier is het nauw en waren volksopeenhoopiugen te verwachten, des te meer te vreezen in deze buurt van winkels met kost bare etalages. De wiu keiiers begrepen dat zeer goed en verscheidene hadden daarom hunne ramen behoorlijk met, planken verbarricadeerd. 's Morgens om 8 uur begon de drukte al en toen doze haar hoogtepunt bereikte, werd de geheele straat door de politie afgezet. Al dien tijd waren derhalve de winkeliers, die toch op zeer zware lasten zitten, in de onmogelijkheid iets te verkoopen. Op die wijze vervreemdt het gezasr van zich personen, die het te voren steeds eerbiedigdenen mr Z'egers Voeckens, die het 's middags voor de Heiligen weggers in den ge meenteraad opnam, vond dan ook veel instemming. Gelukkig hebben de autoriteiten dat zelf ook ingizien. Men hoort thans beweren, dat voor andere verkoopingen, zoo noodig, de cavallerie-kazerne aan de Sarphatistraat zal worden gebruikt. Daarvan zou ontegenzeglijk het voordeel zijn, dat men het middel om eventueels orde verstoring tegen te gaan dicht bij de hand had of echter herhaalde.ijk terugkeerende executoriale verkoo pingen goed zouden werken op den geest der militairen is een andere vraag. Ondanks de fouten, waarop door ons gewezen werd, mag men de overheid een woord van lof voor haar op treden niet onthouden Zij had feitelijk de macht in handen, doch liet zich niet verleiden om door een uittartende houding daarvan misbruik te maken. Vooral bij de veiling werd met kalmte, doch tevens met groote beslist heid geageerd, zoodat Reens iu Constantia de opmerking ons haar gaan halen van Katterham't is niet goed dat zij langer blijft onder het dak van dien rebel." Vader riep Dick die schrikte van deze onvrien delijke woorden, bedenk Joscelyn heeft haar al dien tijd als een broeder beschermd. Kan er niet eindelijk met hem eene verzoening komen Maar Sir Thomas wasdoor al wat hij naar lichaam en geest geleden had even bitter en hard jegens zijn zoon gestemd als vroeger. »Is hij minder een rebelnu zijn partij heeft gezege vierd vroeg hij knorrig »'t Is tegen mijn zin dat het kind daar al dien tijd geweest is, ik zeg je ronduit: ik wil geen nacht onder zijn dak doorbrengenen niet aan zijn tafel aanzitten." Dick was diep verslagen. Ter wille van de paarden namen zij eenige uren rust in dezelfde herberg waar hij Hester het eerst gezien had en dineerden in de kamer waar Erfzonde gestorven wasnog herinnerde hij zich hoe Hester hem bij den arm greep toen zij het lijk op den grond zag liggenen vol vrouwelijk medelijden zich er over heenboog om voor de moeder een haarlok af te knippen. >Zullen wij dan in Bletchingley overnachten vroeg Dick teleurgesteld. Sir Thomas knikte toestemmend. In zijn hart was hij liever regelrecht naar Katterham doorgeredendoch toen het kasteel Bletchingley gesloten bleek en Sir Richard vertrokkendrong hij aan er toch te blijvenen maakte Dick wanhopig met te zeggen dat hij Lady Heyworth naar Frankrijk volgen en zijn verdere dagen op het vasteland slijten zou. Hij was zoo prikkelbaarniomand durfde hem tegen spreken noch Dick noch Arthur Denham begrepen die plotselinge ommekeer van doffe onverschilligheid tot krachtig stijfhoofdig handelend optreden. De beide vrienden sliepen dien nacht gerust, ze waren jong en vermoeid de oude man echter lag den meesten tijd wakkerallerlei zonderlinge plannen voor de toe komst makend Zoodra de zon op wassloop hij het huis uitzadelde zelf zijn paard en reed den heuvel naar niet kon terughouden, dat zijn systeem voortaan niet meer zou baten Dat was echter een eerste opwelling na de geleden nederlaag, want die verkoopingsrelletjes werden te aardig gevonden dan dat men daarvan zoo gemak kelijk zou afzien. Ook revolutionairen op ander gebied in de hoofdstad loopt 't niet mee. Do bakkersgezellen die door de jongste strike werkeloos zijn geworden, hebben eerst met behulp der ovens van de broodfabriek De Jonge Bakker een eigen bakkerij opgericht, maar de zaken marcheerden zoo slecht, dat ze den arbeid, nu echter gedwongen, hebben moeten staken. Gelukkig hebben zij op hun pad een rijk diamantklover ontmoet, die hen tegen 4 procent met onbepaalden termijn van aflossing aan geld heeft geholpen om een eigen bakkerij op te richten. Men hoopt daarmee spoedig gereed te zijn en zal dan den strijd met nieuwe kracht aanvaarden. Het publiek is echier niet meer op de hand van de bakkersgezellen sinds hun terroristisch optreden en zoo valt 't moeielijk, aan do nieuwe onder neming een lang leven te voorspellen. Ten Boekhorst, de leider der bakkers-werkstaking, kan tegenwoordig zijn pleizier wel op, want de grootste slachtoffers oener werk staking, de getrouwde vrouwen, laten hem niet met rust mot hare bittere verwijten dat hij de mauuen heeft over gehaald den boel neer te smijten en dat hij de schuld is van de armoede, die bij het uitblijven der weekloonen nu in de gezinnen is binnengeslopen. Ja de vrouw heeft het eerst en het meest te lijden van onbedachtzame handelingen van haar man. Op on gekunstelde wijze hoorden wij Zaterdagmorgen een roos jesversteller in Plancius vertellen, dat hij wel lust had om zich solidair te verklaren met de stakende roosjesslijpers, maar hij had acht kinderenen een vrouw; bracht hij geen geld thuis, dan had hij ruzie met zijne vrouw, omdat de kinderen niet te eten kregen. Dat wilde hij niet en daarom verklaarde hij rondborstig, dat hij 's Maandags weer aan het werk zou gaan. Intusschen valt het niet te ontkennen, dat het voor de roojesslijpers een hard geval zou zijn, als zij bet hoofd iu den schoot moesten leggen. Zij zijn tot een tweede staking overgegaanomdat de juweliers zich aan het eenmaal bedongen, zij het dan ook afgeperste minimum tarief niet gehouden hebben en als zij nu hun protest niet kunnen voortzetten zijn zij voor het vervolg aan de heidenen overgeleverd. Van daar dan ookdat de afloop van deze beweging voor de geheele diamant industrie van de grootste beteekenis is. Aan de gasfabriek broeit ook iets. De directie ont kent dat wel-is-waar, maar ze heeft toch niet zonder reden waggons met beddegoed naar de fabrieken laten brengen, die zoo noodig bij inkwartiering dienst kunnen doen Ook hier mogen de werklieden wel bezinnen voordat zij be ginnen en bedenken dat hun macht vroeger veel grooter was dan tegenwoordig. Eenige jaren geleden scheen het iets ondenkbaarsiets verschrikkelijks, als Amsterdam plotseling eens zonder gas was. Dit is nu lang niet meer het geval sinds verschillende andere lichtsoorten aan het gas met steeds toenemend succes het terrein zijn komen betwisten. Katterham opde frissche Maartsche wind deed hem goed en hij had er schik iu de jongeren te verschalken die nog gerust sliepen. Bij de poort gekomen vroeg hij naar Rosamond en werd binnengelaten. De orde en netheid die overal heerschen vormden een groot contiast. met den slordigen toestand, waarin hij zijn eigen landgoed had achtergelaten; bittere gedachten, scherpe woorden welden op in zijn ziol. Hij nam zich voor naar Joscelyn te vragen en bij de deur met hem te spreken hij zou niet van het paard stijgen. Doch zijn plannen vielen in duigen. De voor deur stond open en op de stoep tusschen de groene heesters zaten twee kinderen een meisje van zeven of acht jaar en een allerliefste tweejarige krnllebol. Zij kib belden over een mandje bloemen dat tusschen hen in stond toen op eens die ruiter verscheen. Monnie stond op en neegietwat verlegen doch bij het zien vau he^ paard met zjjn harnas begon Tom te kraaien van pleizier, en stak de armpjes uit om opgenomen te worden. Sir Thomas steeg van het paard, nam het kind op den arm en herkende er onmiddellijk een Heyworth in. In tusschen had Monnie Charlotte geroepen die nu haastig kwam toeloopen. »Is meneer thuis?" vroeg Sir Thomas. »Ja, zeker", antwoordde Charlotte, »Mr. Heyworth is al een jaar lang thuismaar hij is den geheelen winter ziek geweest, hij komt nu pas een beetje bij. Ga binnen, meneer ik zal het mevrouw zeggen. Wie mag ik zeggen dat er is Sir Sir Thomas noemde ietwat aarzelend zijn naam. Maar hij vond het pleizierig toen de oude gedienstige met een stralend gezicht riep »0 Sir! dat zal een vreugde zijn in huis! Mr. Heyworth is zoo ongerust over u en Mistress Rosamond ook. Ik ga het gauw vertellen Dat had ik niet gedacht toen ik den kleinen Tom bij een vreemden meneer zag dat hij dade lijk zijn grootvader herkennen zou 1" Charlotte liet den gast in de bibliotheek wierp een blok op het vuuren haastte zich de kamer uit. Sir Thomas liep het vertrek op en neer met het onaan-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1