Buitenland. Telegrafische Berichten. Niet minder eigenaardig zijn de beschouwingen over armoede. Zoowel toen als nu, bestond armoede. 't Hoen laat een knaapje zeggen Armoede deed mijn ouders zuchten En, in 't bange huisgezin Kwam door droeve werkloosheid Weinig of geen voordeel in. Maar men zocht toen meer naar troostgronden Al kan ik mij niet prachtig kleeden Een sober kleedje kan mijn leden Ook dekkon tegen winterkou. En elders blz. 153. Ons buurmans kind heeft lekkernij Ik leef zoo vergenoegd als hij. Het gedicht Winterellonde", van den heer Louwerse wordt bijna een loftuiting op den rijkdomen een kind moet veel aan geld gaan hechten, wanneer het leest: Voor de armen brengt de winter Niets dan ellende en pijn. Op bed wellicht geen dekens Hudat moet vreeslijk zijn. De weldadigheid van 't 19de eeuwsch kind is meer omvattendook aan de dierenwereld wordt gedacht En van mijn morgen botram Leg ik er een op zij Die is dan voor de vogels Een is genoeg voor mij. Het 18de eeuwsch kind strekt de weldadigheid niet zoover uit Den man, die door den hongersnood, Mij bedelde om een stukje brood Heb ik mijn boterham gegeven. In de 19de eeuw gaat 't geven echter niet zoo van hartehet is een middel om gerust te kunnen slapen. Men moet wat weggeven Want als ik naar mijn bed ging En ik dacht dan aan 't leed Der armen 'k bleef vast wakker Geen zandman kreeg mij beet. De bundel gedichten van Pieter 't Hoen begint aldus Het weldoen is mijn lust en leven Zou 't niet goed zijn om dit bundeltje eens te laten herdrukken BGLGIE. Den 31 heeft de advocaat-generaal de over tuiging uitgesproken, dat de jury bevestigend zal ant woorden op de drie vragen, die hem in zake mevrouw Joniaux gesteld zullen worden. In tegenwoordigheid van een zeer groot publiek ving de verdediger, mr. Hendrikx, daarna zijne rede aan. SPANJE. Het Hoog Militair Gerechtshof kwam den 31 bijeen, om voorloopig kennis te nemen van de belee- diging, door generaal Puentes den marokkaanschen gezant aangedaan. Deze generaal had den gezant, die pas te Madrid was aangekomen, met rijke geschenken voor den Koning om uitstel te verkrijgen van de uitvoering der bepalingen aangaande het grondgebied van Melilla een slag in het aangezicht gegeven, bewerende, generaal Mar- gallo te willen wreken, omdat deze te Melilla verrader lijk gedood was. De gezant heeft een bezoek gebracht aan den minister president Sagasta. Er was een groote menigte politie-agenten bijeen, doch er heeft zich niets bijzonders voorgedaan. Ook in de Kamer kwam de zaak ter sprake. Op eene vraag van Canovas del Castillo antwoordde de minister van oorlog, dat zijn ambtgenoot voor buitenlandsche zaken een telegram naar Tanger had gezonden, waarin hij ver klaart, dat men hier te doen heeft met een op zichzelf staand feit, waartegen zoowel het volk als de regeering protesteeren. Ook heeft hij aan andere mogendheden ge seind, om een verkeerde opvatting van het geval te voorkomen. JAPAN. De japanners hebben VVei-hai-wei, China's tweede en laatste oorlogshaven, den 30 ingenomen, na twee dagen van schermutselingen. De chineesche troepen zijn gevlucht. De verliezen der chineezen bedragen 2000 man. Het eiland LinKung-Tau, waar eenige forten en de werkplaatsen der regeering gelegen zijn, is nog in han den der chineezen. Alle te Wei-hai-wei vertoevende Euiopeanen zijn ongedeerd ontkomen. Eerste Hamer. Staatsbegrooting. Aan de den 31 door de ministers gegeven antwoorden wordt het volgende ontleend. De minister van buitenl. zaken bracht in zijn antwoord in de eerste plaats dank voor den wel wil lenden toon in de beraadslaging jegens deze regeering. Met den heer van Lynden hoopt de regeering een kies wet tot stand te brengen die een nationale wet genoemd kan worden. Tot regeling der personeele belasting en de regeling der gemeente-geldmiddelen zal zoo spoedig moge lijk worden overgegaan; of dat voor of na de behandeling der kieswet zal plaats hebben, kan op het oogenblik niet gezegd worden. De minister, overtuigd, dat het de plicht der regeering is bij het doen van uitgaven rekening te honden met de inkomsten, wijst op het zich tegenwoor dig openbarende streven om steeds meer kosten op Rijks rekening te brengen. Wat de legeruitgaven betreft, op de bezuiniging waarvan zoozeer aangedrongen is, doet zich natuurlijk allereerst de vraag voor, welke taak men het leger wil opdragen Het uitsluitend als politie- leger te gebruiken, acht de regeering niet overeenkom stig de waardigheid van ons land. Gelijk de min. van oorlog nader zal aantoonen, kost ons land per soldaat minder dan eenig ander land Handhaving der onzijdigheid moet overigens de toetssteen zijn voor de kosten onzer krijgs macht. Daarmede samenhangende is ook de verdediging onzer onafhankelijkheid, die juist niet bekeken behoeft te worden uit het ongunstigste staatkundige oogpunt. Gaarne zal de regeering onderzoeken, in hoever heide- ontginning kan medewerken tot opbeuring van den land bouw. Voor een paar jaren is na uitvoerige gedachten wisseling besloten, de landbouwzaken in het belang van den landbouw over te brengen van waterstaat naar binnenl. zaken. De minister wijst er op, hoe tal van zaken, door het landbouwcomilé of landbouwmaatschap n gewenscht, reeds zijn uitgevoerd en op dien neg is" de regeering bereid voort te gaan. Kan men middelen aangeven, iedere wenk zal door de regeenug dankbaar worden overwogen. De regeling der eedskwestie in haren geheelen omvang is van meer beteekenis, dan zij schijnt, doch de regeering is van oordeel, dat urgenter zaken moeten voorgaan. De minister van waterstaat, de opmer kingen beantwoordeude ten aanzien van de zeewering te Callantsoog aarzelt niet te zeggen, dat de toestand aldaar zeer zorgvol is. De jongste stormen hadden in derdaad nog grooter verwoestingen kunnen aanrichten doch gelukkig is het zoover niet gekomen. Een toestand, gelijk men hier in Zuid-Holland aantreft, waar de duinen in den regel tot een of ander waterschap behooren, kent men in Noordholland niet; de duinen aldaar behooren in den regel niet tot eenig waterschap. Hij treedt daarna in eenige historische beschouwingen omtrent den toestand het beheer der duinen nabij Callantsoogdaarbij constateerende dat in de laatste helft dezer eeuw het duin sterk is afgenomen en voortdurend afneming te constateeren valt. Sedert jaren is een regeling in over weging met de waterschappen in Noordholland die echter bezwaar maken om in beheer te nemen hetgeen niet oorspronkelijk zeewering was. Nu staat men voor de vraag, hoe te handelen, wanneer het gevaar nog drei gender wordt. Met genoegen heeft hij hier den lof hooren verkon digen van de zeewering aan de Hondsbossche, waar dan ook inderdaad kosten noch moeiten door het Rijk gespaard zijn. Met groot succes is daarna die zee wering door een heemraadschap onderhouden. Voor Callantsoog zal eene dergelijke regeling moeten worden gevolgd. De Staat behoeft en zal zich daarbij niet wei gerachtig betoonen te minder omdat de polders in de omgeving aldaar niet rijk zijn. Intusschener dreigt gevaar, en Ged. Staten hebben dan ook onmiddellijk aan de polderbesturen opgedragen den dijk te verzwaren, welk werk dan ook reeds is aan- besteod tot een hoogte van 5 en een kruisbreedte van 20 el. Mocht ook dit niet voldoende blijken, dan zullen meerdere voorzieningen noodig zijn, b.v. door een tweeden dijk aan te leggen van ongeveer 300 el lengte, 50 of 70 el binnenwaarts van deu bestaanden, aansluitende aan de hooge duintoppen. Zulk een dijk is te maken voor 20 a 30,000 gulden en is noodig voor afdoende voor ziening. Intusschen zij opgemerkt, dat de duinen, waar van hier sprake is, zijn particulier eigendom, zoodat noch op den Staat, noch op de provincie eenige verplichting rust. De regeering hoopt evenwel tot overleg te komen. Men kan ook overgaan tot het maken van hoofden een werk, dat evenwel zoo hooge uitgaven zal vorderen, dat de vraag is, of zij in verhouding tot het nut staan. Intusschen kan naar zijn oordeel, dat werk tot een later tijdperk verschoven worden, omdat eene aanwinning van duin niet tot de onmogelijkheden behoort. De begrooting van buitenl. zaken en die van justitie (op de behandeling van laatstgenoemde wordt nog terug gekomen) zijn reeds aangenomen. Den 1 werden de ont werpen betreffende Opsterland en Weststellingwerf aan genomen met 41 tegen 2 stemmen van de heeren Breu- ning en Engelberts. Laatstgenoemde was het lid, dat de maatregel ongrondwettig vond. Naar zijne opvatting hadden de Raadsleden het bestuur der gemeente niet verwaarloosd, doch waren ontrouw geworden aan hun eed op de grondwet en de wetten des Rijks. 's-Gravenhage 2 Februari 1895. EERSTE RARER. Het hoofdstuk binnenlandsche zaken werd heden aan genomen nadat de minister tegenover den heer va.n Lijnden handhaafde zijn besluit omtrent de subsidien aan bijzondere scholen, als gegrond op de wet; bij zou het toekennen van beurzen aan vrouwelijke onderwijzers overwegen. Ten aanzien van den geest der onderwijzers verzekerde hij, art. 33 der schoolwet te willen handhaven en dus niet te bedoelen, dat socia il-democratische onder wijzers hunne beginselen in de school mogen verdedigen. Het hoofdstuk marine werd aangenomen. Buiten speelden Tom en Monnie met raket en volant. »Wees een oogenblik stil, kinderen," zei hij. »Ik laat de deur open, grootvader kon iemand noodig hebben. Ik ben dadelijk terug." Na van den bode Sir William's brief in ontvangst te hebben genomen, bleef hij er een oogenblik mede in het salon hij durfde hem niet in de studeerkamer lezen, uit vrees dat zijn vader wakker worden en den inhoud vernemen zou. Zijn voorhoofd werd onder het lezen bewolkt, hij be merkte dat Sir Jacob Astley's voorspelling reeds uitkwam, en men het onder elkander oneens werd. De groote on rechtvaardigheid van het Parlement om te weigeren den soldaten hun achterstallige soldij uit te betalen, scheen hem een slecht voorteeken voor de toekomst. Intusschen zag de kleine Tom, door de half geopende deur van de studeerkamer, het geschenk dat hij dien mor gen gekregen had vergat zijns vaders gebod om stil te zija liep de kamer in naar zijn nieuwe blokkendoos en vroeg Monniemet hem te spelen. Sir Thomas werd onder de hand wakkeren bleef rustig naar de spelende kinderen kijken. Laten wij het kasteel Harlech bouwen", zei Tom »Ja", zei Monnie, »'t laatste kasteel dat veroverd is; dan zetten we mijn zakdoek er boven op als de vlag van den koning jij komt met de soldaten van het Parlement en haalt hem neer." »Tom het kasteel omgooien Tom leven maken riep het kind in de handjes klappend. »Sst", fluisterde Monnie »je zult grootvader wakker maken. Ik weet een veel aardiger spelletje. Want zie je, nergens hangt de koninklijke vlag meer, dus moeten wij het ook niet meer doen. Laten wjj geen soldaatje spelen, papa heeft het liever niet." »Ikke soldaatje spelen", pruilde Tom. »Maar, Tom, de oorlog is over! Weetje niet, dat Morrison's vader het verleden week verteld heeft? Kom, nu iets dat wezenljjk gebeurd is. We zullen een gevan genis bouwen en mjjn pop is de gevangene. Want zie je, Tom onze koning is nu gevangenze zeggen dat hij soms bowls speelt om den tijd te verdrijven." Op dit oogenblik keerde Joscelyn terug. Eén blik op zijns vaders gelaat deed hem zien dat er iets gebeurd w ts. Hij ijlde naar hem toe met den uitroep Vader zijt gij ziek Sir Thomas klemde zich met beide handen aan hem vasten riep »Zeg mij de waarheid Is zijn Majesteit gevangen ge nomen in handen der rebellen Hij is op het kasteel Holmbyvader, onder toezicht van het Purlement." »Gevangen! En jij en ik blijven hier werkeloos zitten?" riep Sir Thomas. »Wat zeiden zij toch? De oorlog ge ëindigd? Ja, nu herinner ik 't me alles wordt me duidelijk. Jij bent een verradereen vervloekte rebel. Ga heen Je bent mijn zoon niet meer 1" Hij stootte hem van zich zoo heftigdat de kinderen bang werden doch de angst op Joscelyn's gelaat bracht hem tot zichzelf. »'t Is waar. Je hebt het verlies van je arm te danken aan de hulp die je Dick hebt verleend. Daar komt Cle mency mij al beknorren dat ik zoo heftig ben. Hij keerde zich tot zijne schoondochter die toen zg luider dan gewoonlijk hoorde spreken haastig met Rosa mond uit den tuin kwam. Zij keek van den een naar den ander de zenuwachtige onrust bij haar schoonvader, de pijnlijke trek op het gezicht van haar man deden haar ontstellen. »Besto vader", dus trachtte zij den ouden man te sussen, terwijl zij hem dwong weer te gaan zitten »het is waar, wat gij zegt', dat Joscelyn gewond is, toen hij Dick trachtte te redden maar dit doet hem te gemakkelijker de pijn verdragen." n »H|j was de beste van de jongens, en toch een rebel! schreide Sir Thomas. »Ik begrijp het niet! Ik heb U-A nooit begrepen Vader, om God's wil, denk daar nu niet langer aan De strijd is voorbij de voorwaarden tot het behoud van den vrede worden gemaakt. Als de koning waar wil zijn, kan alles in orde komen." Trnft vervolgd. Texel. In de den 30 gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat gedeputeerde staten het raadsbesluit waai bij de jaarwedde verbonden aan de betrekking van onderwij zer te Oudeschild tot f 600 werd verhoogd was goed gekeurd. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1895 was door burgemeester en wethouders vastgesteld op een bedrag van 13771.25, en werd den raad aan geboden °ten einde het nader te onderzoeken. Tot leden van het stembureau werden gekozenvoor het verkiezen van een lid der provinciale staten, de heeren S. P. Koning en W. K. Bakker, voor de verkiezing van een lid van den raad de hoeren W. Mets en K. Lap, terwijl de overige raadsleden als plaatsvervangers zullen optreden. Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd aan A. Langeveld, ambtenaar ter secretarie, een toelage van f 100 toegekend. Met algemeene stemmen werd ten slotte tot onder wijzer te Oudeschild benoemd de heer C. Lips te Den Helder. - Den 30 bij eene te Zwolle gehouden hardrijderij op schaatsen voor beroeprijders is de eerste prijs gewon nen door Entjes van Groningen, en de tweede door E. Paulusma van Hardegarijp. Hel in 1887 te Rotterdam gebouwde gouvernements stoomschip Zeeduifis bij Makassar verongelukt. Alle opvarenden, ten getale van 45 manzijn gered. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 31 het krediet voor sneeuwopruiming van f 1000 tot 3000 verhoogd. Den 1 heeft de surnumerair bij het postkantoor te Delft van S. zich in -den gang van dat kantoor door een pistoolschot van het leven beroofd. Den 31 is onder Rouveen nabij het station Dedems- vaart eene boerenwoning afgebrand, waarbij 7 koeien en varken met 13 biggen verbrand zijn. Negen koeien en de paarden werden gered. De brand is ontstaan door het omvallen eecer petroleumlamp. Amsterdam. In den nacht van den 29 op den 30 is ingebroken in het kantoor der firma Veltman en Co., dekenfabrikanten, Korte Prinsengracht. Van de dubbele brandkast was het slot in den diaken buitenwand op ruwe wijze uitgehakt, terwijl de binnendeur mede kracht dadig geopend werd. Een bedrag van f 1510 aan bauk- papier en een chêque van f 1700 zijn gestolen. Eenige wissels ter waarde van f 4000 hebben de dieven wel uit de kast gehaald, doch niet medegenomen. Voorderamen waren dekens gehangen ter voorkoming dat van de straat zijde het opgestoken licht zou gezien worden. Heerhugowaard. In deze gemeente waren op 1 Januari 358 kinderen tusschen 6 en 12 jaar, waarvan 193 j en 165 in. Hiervan gaan in de gemeente ter school 184 j. en 143 in. en buiten de gemeente 7 j. en 6 m., terwijl 2 j. en 16 m. geen onderwijs ontvangen. Kelborn. Het ijsrijwielden vorigen winter uitgedacht door den heer Breebaart alhier, werd, na aangebrachte verbeteringthans opnieuw beproefd. De uitkomst kan niet bevredigend heeten de tanden van het rad dringen niet genoegzaam in het harde jjs om voldoende voortstuwende kracht te kunnen nitoefenen.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2