Nederland. heele moderne litteratuur is doortrokken. In dat opzicht zijn ze dus kinderen van hunnen tijd, die cadets-autiurs. Alleen Onze Sprookjeswereld door X is opgewekter en luchtiger geschreven. Het stukje laat zich prettig lezen. Hebben we ons wat lang met dien Almanak opgehouden, dan moge dit ter onzer verontschuldiging worden aan gevoerd dat het misschien de laatste iszooals wij reeds zeiden. Kan dat niet worden voorkomen Wan neer de Cadetten-almanak eens het jaarboekje werd voor alle aspiiant-officieren voor de leerlingen van Cadetten school en Academie, van Militaire School en Hoofdcursus Dan kon de veel te hooge prijs verminderd worden omdat de oplaag grooter werd; de zakelijke inhoud werd belangrijker en dit jaarboekje kon het begin zijn van den band die laterop mannelijkeu leeftijd de lezers en medewerkers verbindt. Men overwege dit denkbeeld eeDs! aan mond- en klauwzeernaar de Purmerender markt, voor onderstaande veehouders de volgende straffen geëischt. K. K., Oosthuizen, verbeurdverklaring van 2 koeien, f 5 boete of 3 dagen gevangenisstrafW. de W., Ilpendam, verbeurdverklaring van 1 kalf, en 3 boete of 1 dag gevangenisstraf; N. van L., St. Maarten, ver beurdverklaring van 2 koeien en 2maal 3 boete of 2maal 3 dagen gevangenisstraf; D. G., Kwadijk, verbeurd verklaring van 1 kalf, en 10 boete of 8 dagen ge vangenisstraf; A. S., Zuid- en Noordschermer, verbeurd verklaring van 2 kalveren, en 10 boete of 8 dagen gevangenisstraf; J. B., Beemster, verbeurdverklaring van 2 kalveren, en 25 boete of 14 dagen gevangenisstraf; W. L., Oudorp verbeurdverklaring van 1 koe en 5 boete of 3 dagen gevangenissfraf Uitspraak op Dinsdag 13 Februari a.s. Te Leiden is den 30 een meisje op het Galgewater door het ijs gezakt en verdronken. Te Noordwolde is den 30 de stoelenmaker J. Mooij aan den weg dood gevroren gevonden hij schijnt den vorigen avond bij het verlaten der herberg bedwelmd te zijn geraakt, zonder dat dit door iemand opgemerkt was. Den 30 is met algemeene stemmen tot gemeente ontvanger te Vlaardingen benoemd de heer jhr. M. W. de Jonge, burgemeester van Schermerhorn. Bij kon. besluit van den 26 is de heer dr. M. C. Mensing, penningmeester van het genootschap Nederig en Menschlievend," te Botterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Bij kon. besluit van den 31 is met ingang van den 8 benoemd tot burgemeester der gemeente W#r- merveer de heer jhr. H. F. Schuurbeque Boeije, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Nienwendam. In de gemeente Menaldumadeel is het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op een bedrag van De gemeenteraad van Groningen heeft met 27 tegen 3 stemmen verworpen een voorstel tot afschaf fing van de kermis en met 18 tegen 12 stemmen een voorstel, om haar, ter verhaasting van haren natuurlijken dood, van 11 tot 9 dagen te beperken. Itaarna werd afwijzend beschikt op de verzoekschriften tot afschaffiug der kermis. Den 27 is onder de gemeente Oldenbroek een aldaar onbekend persoon tengevolge van de strenge koude dood gebleven. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 28 aange nomen het aanbod van den heer mr. L. van Hasselt Rijks-archivaris aldaar, om de betrekking van gemeente- arcki\aris zonder geldelijke opoffering van de zijde der gemeente op zich te nemen en besloten, hem een door burg. en weth. te benoemen en door de gemeente te bezol- I 45^47^5, zijnde 6*/a pet. van het belastbaar inkomen, digen. klerk ter zijde te stellen. «root 694,570. Den 29 zijn drie door een dollen hond gebeten ip0 pjt:reclif; is 0. a. voor het practisch-apothekers- personen uit Waspik, vergezeld van den gemeente-secre- taiis, naar Pasteur te Parijs gegaan. Blijkens een in de Staatscourant van den 29 dezer opgenomen vergelijkenden staat, was onze koopvaardij vloot op 31 December 11. samengesteld uit: 9 fregatten, 69 barken 12 brikken, 23 scboenerbrikken, 45 schoe ners, 8 galjooten.il koffen, 220 tjalken. 27 andere soorten van zeil- en 157 stoomschepen. Op 31 December 1894 waren dus aanwezig 581 vaartuigen samen metende 291,064,5 ton tegen op 31 December 1893 596 vaartui gen, samen metende 292,597,4 ton. In 1894 verongelukten, werden gesloopt enz.: 16 bar ken, 6 brikken, 3 schoenerbrikken, 9 schoeners, 2 gal- jooten, 3 koffen, 9 tjalken en 11 stoomschepen, samen 59. Voor de eerste maal werden in 1894 zeebrieven uit gereikt aan 1 fregat, 2 barken, 3 schoeners, 22 tjalken 2 andere soorten van zeilschepen en 14 stoomschepen. De arr. Techtbank te Arnhem heeft deu 29 de Bchoenmakersknechts te Deutichem die beschuldigd wa ren van meineed, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde ga meente te 's-Gravenhage door ds. D. Kossen te den Helder. De Augustus- of Unie-collecte heeft in 1894 f 77,585,40 opgebracht, f 1893,01s minder dan in 1893. De arr. rechtbank te Maastricht heeft naar de terechzitting verwezen: le Theresia Josephina Chantillon, wed. van J. J. Pelzer, oud 31 jarenen 2e Leonard Crutzoud 22 jarenarbeider, beiden wonende te Bochholtz (Limburg), verdacht van op 13 Augustus 1894 met nog een derden, onbekend gebleven persoon na vooraf hun voornemen door woorden en gesprekken te hebben te kennen gegeven, om J. J. Pelzer, echtgenoot van de eerste beklaagde te dooden dezen gewurgd en daarna te Oirsbach (Pruisen) opgehangen te hebben Uit Rozendaal wordt bericht, dat de persoon, die voor dood in eene weide werd gevonden, genaamd is M. Koevoets. Hij is echter niet vermoord, zooals vermoed werd, maar heeft zich zelf ernstig verwond bij het inslaan eeDer ruit, waarna hij, door angst gedreven, in de weiae rondgedwaald heeft en gestorven is tengevolge van het groote bloedveilies en de strenge koude. Amsterdam. Den 29 is nabij het westelijk via duct een schuit met petroleumvaten gezonken, waarlij slechts een der twee opvarenden werd gered. Haarlem. Den 31 is door het provincaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed het onderhouden van en het doen van herstellingen en ver nieuwingen aan de Leerschool en het Teekenlokaalbe- hoorende bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1896, geraamd op f 1870 Laagste inschrijver de heer A. Rinkema alhier voor f 1574 Den 31 's nachts is brand uitgebroken ten huize van den winkelier in heeren-artikelen J. R. Prent aan do Kleine Houtstraatvermoedelijk door het springen van een petroleumlamp op de slaapkamer boven. Het perceel examen geslaagd de heer H. Hartog van Ark te Pur- merend. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep de gevangenisstraf van 1 jaar, waartoe de luite nant ter zee 2de kl. v. N. door den zeekrijgsraad te Helder was veroordeeld, wegens insubordinatie tegen zijnen commandant verminderd tot 6 maanden met vernietiging van de bijkomende straf van ont .egging voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de gewa pende macht of als militair-geëmployeerde te dienen. Haarlem. Bij kon. besluit van den 31 is met ingang van 1 Mei a. s. aan den directeur van het tele graafkantoor alhier, den heer H. L C. Petri, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Bij kon. besluit van den 31 is aan den heer A. Bik, ontvanger der directe belastingen alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleendbehoudens aanspraak op pensioen. Helder. De gemeenteraad heeft den 31 besloten tot het aangaan eener geldleening van f 120,000ren tende 3l/2 pet. 's jaars, tot- aflossing van de restanten der leeningen van 1886 en 1891 en ter verkrijging van gelden voor de uitvoering van verschillende buitengewone werken. De inschrijving wordt opengesteld op 9 Maart a. s. en de storting moet plaats hebben op 10 Juni a.s Bij kon. besluit van den 23 is tot 1 Mei geschorst een besluit van den Raad der gemeente Breda van 5 Januari jl., waarbij mej. C. W. J. M. Smeulders is be noemd tot onderwijzeres aan eene openbare lagere school aldaar, in afwachting van een onderzoek naar de wet tigheid van dat besluit. - Bij kon. besluit van den 31 is benoemd tot rechter te Zwolle de heer mr. H. J. Westra, thans rechter te Heerenveen. Het Nieuws van den Dag" bestond den 1 25 jaren. De burgemeester van IJlst, de heer Huismau, heeft het houden van ijswedstrijden aldsiar wederom v rboden; de ijsclub heeft van den burgemeester van Wijmbritsera- deel toestemming ontvangen tot het honden van hard rijderijen op een terrein in zijne gemeente. De aanvaring van de Elbe. De aanvankelijke mededeelingen worden in hoofdzaak bevestigd. Den 29 des middags had de Elbe Bremen verlaten met 240 passagiers 160 schepelingen en een aanzienlijke lading. De reis liep zonder ongevallen tot ongeveer vijftig mijl van Lowestoft. De wind was zeer sterk en de zee stond hoog. Het was niet donker en daar de lichten van verschillende vaartuigen in de na bijheid waren gezienstak de Elbe van lijd tot tijd vuurpijlen af ter waarschuwing. Ongeveer halt zes 's morgens zag de uitkijk een vaartuig recht op de mail stoomboot af komen. Men deed de vuurpijlen met kortere tusschenpoozen afgaan, doch de andere boot bleef steeds in dezelfde richting tot plotseling de Elbe een hevige., schok kreeg en ter zijde werd ingeloopen t.nsschen do machinekamer en de kajuiten der eerste klasse. On- Een nieuw tijdschrift. Met Februari a.s. verschijnt bij de uitgevers Scheltema Holkema's Boekhandel, Amsterdam, onder den naam „Electra" een tijdschrift, onder redactie van G. C. J. Verkerk, gewijd aan electrotechniek in den ruimsten zin des woords. Men meende, dat bij het standpunt hetwelk deze weten schap inneemt een vakblad op dit gebied in ons land recht van bestaan heeft verkregen. De algemeene toepassing, die de electrotechniek in het sociale leven vindt telegraphie, telephonie, electrische verlichting, krachtsoverdraging, signaalwezen enz. en de dagelijksche vooruitgang, waardoor zich juist deze wetenschap bij uitstek kenmerkt, wettigen voldoende de uitbreiding die men aan het tijdschrift zal geven. Immers ingenieurs, exploitanten van centraal-stations voor electrische verlichting, machine- en gasfa brikanten, telegraaf- en spoorwegambtenaren, wier aantal steeds toeneemt, ondernemers van don aanleg van electrische geleidingen, in het algemeen allen, die bij de ontwik keling der electiotechniek of hare oeconomische gevolgen belang hebben, zullen meer en meer behoefte gevoelen aan een orgaan, dat hen op degelijke, aanschouwelijke en dus duidelijke wijze op de hoogte houdt van al het belangrijke wat op dit veelomvattende gebied, zoowel hier, als in het buitenland, zich voordoet. Om het doel, dat men zich voorstelt te bereiken, heeft men zich verzekerd van de medewerking van mr. W. C. Bosman, advocaat, Alkmaar; D. J. Bosmau, werk tuigkundig en scheepsbouwkundig ingenieur, Amsterdam P. van Cappelle, ingenieur Gasfabriek, RotterdamM. C. F. Cosijn, ingenieur adj. verificateur van 's Rijks Zee instrumenten, Leiden L. Dufour, ingenieur Afdeelings- chef Weg en Werken, Staatsspoorwegen, UtrechtH. van Eek, directeur Rijkstelegraafkantoor, Amsterdam; R. K. van Eldik, inspecteur der telegraphie, 's-Graven- hageM. G. de Gelder, ingenieur Kon. Ned. Marine, Amsterdam W. de Gelder, scheepsbouwkundig ingenieur, Slikkerveer; W. Huijgens, ingenieur electiisch ver lich tingsstation. 's-Gravenhage W. A C. de Jonge, ingenieur electriscb verlichtingsstation, 's-Gravenhage; A. J. Korthals Altes, electrisch en werktuigkm dig iugenieur, Amsterdam; A Kruijt, inspecteur in algemeenen dienst der telegraphie, 's-GravenhageH. P. Maas Geesteranus, atd. chei der telegraphie Hollandsche Spoorweg, Amsterdam; J. W. Nierstrasz, civiel ingenieur, Amsterdamdr. A. van Oven, directeur H. B. S, Dordiecht; R. Scheffer, kapi tein-ingenieur, UtrechtN. J. Singels, ingenieur, direc teur Centraalstation electrische verlichting, 's-Gravenhage Z. van der Vegte, inspecteur der telegraphie, Arnhem dr. E. van der Ven, conservator van het physische Ka binet van Teijlers stichting, Haarlem. Het tijdschrift zal de volgende rubrieken bevatten artikelen van technischen aard, van redactie en mede werkers oeconomische beschouwingenuittreksels van belangrijke artikelen in buitenlandsche tijdschriften kleinere mededeelingen eventuëole rechtskwesties en kleinere beslissingen literatuur correspondentie vraag- bus, practische wenken enz,; benoemingen, vacante be trekkingen, examens enz.; financieele berichten en aan bestedingen. Het tijdschrift zal verschijnen in maandelij sche afle veringen zooveel mogelijk den 15den van elke maand te rekenen van 15 Februari 1895. Iedere aflevering zal bevatten circa 3 vellen druksvoorzien van de noodige illustratiën. De abonnementsprijs bedraagt f 7,50 per jaar. is bijna geheel uitgebrandde belendende perceelen be- tuiddellijb stroomde het water met groote kracht binnen 1 1 1 11 r\ 1r, ttaa» na ton r\ I ..11 kwamen veel waterschade. De bewoner was voor zaken afwezig. Helloo. De heer G. A. Kniphuisen cand. tot den H. D is beroepen te Oosterdijk. Llmmen. De alphabetisch gestelde voordracht voor hoofd der school luidt als volgtE. de Boer Beverwijk; H. C. Conradi, OldenzaalR. KiestraHaar lem; C G. J. Maas, Haarlem; G. J. Meijer, Hoorn; S. J. C. Schrijner, DrielG. Tjalsma, Schagen, en M. J. Waale, Zutfen, allen onderwijzers. Hoog aan de Zaan. Den 31 is aanbesteed de aanbouw van vier lokalen aan de openbare school alhier. Van 23 inschrijvers waren de heeren P. van Wort Hz., aannemer alhier, en L. van Zon, aannemer te Purmerend, de beide laagsteieder voor J 13348. Bij loting werd het werk behoudens hoogere goedkeuring, gegund aan den heer van Wort. en doofde de vuren. De passagiers waren bijna allen in slaap, toen de aanvaring plaats had. Dóór den schok werden allen gewekt en een ieder snelde naar het dik. Half gekleed kwam men naar boven om te zien wat er aan de hand was. De officieren deden al het mogelijke om een paniek te voorkomen, doch toen men zag, dat het vaartuig begon te zinken, was er geen orde meer te honden. Onmiddellijk werd last gegeven de booten uit te zetteD en al waien de touwen zeer hard door de vorst, het gelukte spoedig eenige booten buiten boord te brengen. De eerste boot sloeg onmiddellijk om, voordat er iemand in had plaats genomen terwijl van de twee andere booten welke geheel vol het schip verlieten slechts één is terecht gekomen. De boot, welke door de smak »Wildflower" word opgemerkt, was bemand met 22 personenwaarvau vijf passagiers en de overigen schepelingen. De bemanning dezer engelsche smak nam Warmenhulzen. Gedurende de maand Januari ^e (ja}f vergtijfde en doornatte schipbreukelingen op en verzorgde ze. Zjj kwamen veilig te Lowestoft aan in den middag van den 30. De geredden werden door bemiddeling van den duitschen consul in het Zeemans tehuis onder dak gebracht. De kapitein der Crathie verklaart, twee uren in de nabjjheid van de plaats der ramp te zijn gebleven, om 1895 hadden aan het hulpkantoor op de rjjks postspaar bank plaats 33 inlagen totaal f 387.48 en 3 terugbe talingen, totaal 165. Texel. Benoemd tot onderwijzer te Oudeschild G. Lips te Helder. Hond- en Klauwzeer. Ter zitting van het kantongerecht te Purmerendop ™o mogelgk hulp te verleenen, doch deze verklaring den 31, werden, wegens het vervoeren van vee, lgdende wordt door andere getuigen weersprokem. EEKSTE KAMER. Opsterland en Weststellingwerf. De commissie van rapporteurs heeft een eindverslag uitgebracht over de wetsontwerpen, houdende voorziening in de regeling en het bestuur van de huishouding dezer gemeenten. Daaruit blijkt, dat de overgroote meerderheid oordeelde, dat hier inderdaad aanwezig is het geval van grove ver- ivaarloozmgwaarvan het 4e lid van art. 144 der Grond wet gewaagt. Slechts zeer enkele leden, hoewel erken nende, dat het nemen van ontslag door de leden van den Raad geen gunstigen indruk had gemaakt, betoogden evenwel, dat de raadsleden de belangen hunner gemeente naar hun beste weteu hebben behartigd, zoodat hier niet van onwil, evenmin van verwaarloozing, en zeker niet van grove verwaarloozing sprake kan zijn. Een lid ver- klairde dan ook uitdrukkelijk, dat hij een onoverkomelijk grondwettig bezwaar tegen deze wetsontwerpen had. De overgroote meerderheid beriep zich tot staving van haar gevoelen op de bekende toedracht der feiten in de friesche gemeenten. Van verschillende zijden deed men echter uitkomen dat hier geen sprake is van inbreuk op de zelfstandigheid der gemeenten dat 't bier veeleer geldt de handhaving van de zelfstandigheid van den Staat, die, daar waar hij subsidie geeft.het recht en den plicht heeft om toe te zien, dat de gelden voor het doel. waar voor zij gegeven zijn worden besteed en dat de wet wordt nageleefd. Met dat al betreurden onderscheidene leden hetdat zij in de pijnlijke noodzakelijkheid waren, om deze ont werpen am te nemen. Zij zouden ongaarne een blaam werpen op de gemeenteraden en beschouwden deze wets ontwerpen dan ook niet als eene strafmaar eenvoudig als een administratieve regeling, door den bestaanden toestand gevorderd. De groote meerderheid waardeerde overigens het ver zoenend karakter dezer ontwerpen. De minister stelt slechts het strikt noodige voor, en laat den werkkring en de bevoegdheden der gemeenteraden zooveel mogelijk ongerept. Gaarne uitte men de verwachtingdat het vertrouwen der regeering blijken zal gegrond te zijn ge weest. Wat de toekomst betreftwas er slechts één middel om de toestanden te doen ophouden waardoor deze ontwerpen noodzakelijk zijn geworden en dat middel is: doeltreffende regeliug der verhouding tusschen de Rijks- eu de gemeente geldmiddeleu. Gaarne nam men dan ook akte van de mededeeliug der regeeringdat een desbe treffend wetsontwerp nog in den loop van het kalender jaar zou worden aangeboden. Er is hier periculum in mora. De vraag omtrent een administratief onderzoek naar den toestand van de friesche gemeenten achtte men los van deze ontwerpen.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6